Muziek Yoor tien flans, 01 HoogzijdeC118, SCHAGEN. ROOKSPEK. Rijwielen. Rijwielen. LI0I8LIU GEVRAAGD. Thomas Bigg', Aicolaas, Noord Zee-bad, til per o ons. P. ROGGEVEEN. Grafkransen Grafkransen. Amsterdam, WIERINGERWAARD, gevraagd: Hoeren knecht. d. A. wisselifmk, il. de Moei, 3 bij P. Beemsterboer, H. J. ter Hall yan Amsterdam, W. Potharst,TaBAmsterdam. CALLANTSOOG, Wed. Johs. DENIJS, boek, dat hij opdroeg aau den Paus, en dat ook ten titel voerde: „Te Lourdes met Zola!" In den herfst van dit jaar zou hij nog naar Rome gaan en daar schreden doen, zij het ook bij den Paus zelf, om op te treden tegen Lourdes. In zijn lezingen ontwerpt Lacaze een beeld van Lourdes, welks landelijke schoonheid hij met de heerlijkste kleu ren schildertverder beschrijft hij het leven en rumoer daar, de aankomst der treinen met de zware zieken en den geweldigen indruk, dien de machtige processie van 30,000 personen maakt, allen in wilde extase den hemel om hulp smeekende voor hun kwalen. Hij deelt daarbij ook het merkwaardig feit mee, dat in al den tijd, sinds Lourdes bestaat, eigenlijk maar 16 gevallen van zoogenaamde wondergenezingen zijn voorgekomen ,en dan alleen bij zeer ner- veuse,hysterische personen, wier genezing overal mogelijk is, waar op dergelijke personen zulk een suggestie wordt uit geoefend als te Lourdes gebeurt door de ontzaglijke processie en het innige geloof aan de wonderkracht van het water. Ten slotte stelde de spreker een be sluit vast, dat hij onder de oogen des Pausen wil brengen, en waarvoor hij de medewerking vraagt van eiken waar achtiger geloovige, teneinde buitenspo- rigen geloofsijver en bijgeloof tegen te gaan en voor de waarheid te strijden. Voor zijn doel wil hij van hoofdstad tot hoofdstad gaan. Reeds heeft hij, bui ten Frankrijk, in Weenen gesproken. Ter Overdenking. Sterke drank ADVERTENTIES K er m i s Zondag 0 Juni, optreden Adres J. HUBBELING, Oostsloot- straat Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. Schagen, 1 Juni 1895. Hellevoetsluis. lil de Ilerv. Kerk Schagen. Doopsgezinde gemeente van Darsingei horn c. a. 348ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen. f 100; Gedurende de Kermis, op de Iioet, te Scliagen. VERKRIJGBAAR de echte Waschmiddel voor Schapen, GROOT SUCCES. J. «OPA Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. De Ontvanger te SCHAGEN ver zoekt de belastingschuld i- gen beleefd, zooveel mogelijk hunne beschrijvingsbiljetten vóór 16 .Juni e. k. ten zijnen kantore in te leve ren. De Ontvanger voornoemd, Verhoeff. De Nederlandsche Hy potheekbank, gevestigd te Veendam, verstrekt gel den op eerste Hypotheek, zonder vooruitbetaling van rente en geeft pandbrieven uit, rentende 3 Inlichtingen verstrekt de vertegenwoordiger. kassier te Alkmaar. Oefening met de Keddlllg- l)OOt op den 2en Piuksterdagmid- dag 2 ure. J. A. VOS. worden attent gemaakt op de buiten gewone voordeelige voorwaarden waar op doordeond ergeteekenden de MOLENS van solide en goedkoo- pen zeilen en touwwerk wor den voorzien, tegen eene vaste jaar- lijksche som of zonder vaste verbin tenis. Degelijk werk. Lage prijzen. KOSTER van BATEN BURG,zeilmakers, op de Zaad- markt, ALKMAAR. Groote keuze in uitsluitend eigen gemaakte Heeren- en Jongeheeren- Costumes. Heeren-Cos- tuines vanaf f 7. Benevens ruime keuze in Kinderpakjes, Hoeden, Petten, Fronts, Boorden en Dassen. Aanbevelend, R. de Roel. AFSLAG Bij de 5 pond, P. L) E N IJ S Johz HOOGZIJDE, SCHAGEN. JS LEVERING en REPA- 2 REERING van alles wat tot 2 den RIJWIELHANDEL be- F hoort. Alkinaarselie Paardenslachterij, Jb. Brands Fredz. zijn in ruime keuze en prijzen, steeds verkrijgbaar bij 3 Hoogzijde, ca SCHA6EK. Tandarts. Nieuwe Wet. Nieuwendijk Eerste huis b/d Dam24l. is eiken Donderdag-voor middags in het Hotel „Vre- delust" van den heer BROERSMA te Schagen, te consulteeren. Als dat ééne er maar niet was. Daar leelde eeDS in het verre Oosten een aanzienlijk en rijk man, na den ko ning de grootste in de macht. Hij ver heugde zich in de bescherming en vriend schap van zijn door duizenden gevreesden gebieder; hij steeg al hooger en hooger in diens gnnsthij genoot zelfs de eer met hem tn mogen deelnemen aan den maal tijd der koningin, der meest geliefde van alle vronwen uit den haren. Waar hij zich ook vertoonde, daar bogen allen diep het hoofd voor hem neer, daar vielen al len voor hem neer op de knieëD, al ware hij ook de koning in eigen persoon. En toch... wanneer vrouw en vrienden en hovelignen geen woorden weten te vin den om naar eisch zijn gelnk te roemen, en wanneer zij vragen, of een mensch re delijker wijze wel iets meer zou kunnen verlangen, dan komt er een pijnlijke trek op Haman's gelaat, dan fronst hij het voorhoofd en dan fonkelt zijn oog van toorn, want dan ziet hij in zijn verbeel ding, Mordechaï, den door hem verachten jood, de eer hem weigeren, waarop hij aan spraak maaktdan ziet hij, hoe deze zich aanstelt, alsoi hij hem niet eens opmerkt, hem, den benijde, gevierde, machtige en dan barst Haman uit„Maar dat al les baat mij niet, zoolang ik den jood Mordechaï zie zitten in den voorhof van 's konings paleis I" En de gekrenkte ijdelheid en eerzucht doet hem peinzen op wraak, en stort hem zelve ten laatste in het verdeil, èndoet hem alles verliezen, wat hij bezateer en macht en genot en leven- En z66 zijn er ontelbaren nog heden, die zich even ongelukkig voelen als die groot vizier van Ahasverni, mannen, zoo wel als vronwen, rijkeo, zoowel als wat minder vermogenden. Als ze eens wilden denken aan zooveel wat zij genieten en anderen missen, als ze eens wilden waardeeren, wat hun als 't ware in den schoot werd geworpen en waarnaar anderen, slavend en zwoegend, tevergeefs verlangen... hoeveel reden zouden ze hebben, om steeds dankbaar en blij te zijn. Maar één ding missen ze, en juist dat ééne is in hun oog alles. Eu de een lacht hen uit om hun dom heid, en de ander haalt meelijdend de schouders op over hnn verdriet, en een derde zucht „wat is 't ontzaglijk jam mer, dat die menschen zichzelve het leven verbitteren en dat van anderen tegelijk Wie zich aan een ander spiegelt, die spie gelt zich zacht, en ik zou daarom zoo zeggen de zaak is veel te treurig om anderen alleen te lachen, en vee) te treu rig om eakel en alleen maar te znchten en te jammeren. Laat ons liever aller eerst vaa hun leeren. Een mensch kan op aarde niet alles genieten, volmaakt gelukkig kan niemand hier op aarde worden. Dat is een een voudige, onomstootelijke waarheid, duizend maal uitgesproken en even dikwijls weer vergeten. Laat bas dat nooit vergeten, en regelde zij onze wenschen en begeer ten, ons willen en werken 1 Laat ons toch het oog openen, voor zoo ontzaggelijk veel goeds, als wij persoonlijk genieten; laat, ons waardeeren met ernstigen zin, wat licht wierp in ons hnis, wat kracht gaf *an onze hand, wat vreugde stortte in ons hart 1 6 En wanneer anderen weeklagen en zuch ten „als dat ééne er maar niet was 1* en daardoor anderen en zichzelven soms zoo diep ellendig maken, toonen wij dan, dat wij 't opperbest weten ,als er dat eene maar is', een dankbaar hart, een helder oog, een krachtige hand, dan wordt slles ons en anderen tot een zegen, zoo wel, dat wat wij moeten ontberen, als dat wij genieten. R.Nbld. J. W. B. De Belgische afscheflersbond «Ligue|An- tialcoólique' heeft te Brussel weder een 'crgadenng gehouden. Er hing bij die gelegenheid a»n den wand der vergaderzaal een graphische voorstelling omtrent het drankverbruik per hoofd der bevolking in eenige landen van Europa van het jaar 1870 af, dus OTer de laatste 25 jaren. Nederland komt op dien staat niet voor. Voegen wij er de cijfers van ons land bij, dan zien wij dat die geen fraai tignur maken. Wij vinden het volgende aantal liters per hoofd der bevolkiug in 1870. 1876. 1886. 1892 B-lgië 7.5 10.2 10.— 13.— Nederland 7.4 9.9 9.8.9 Frankrijk 4.5 5.4 7.8 8.5 Zweden 10.2 14.— 8.7 7.6 Zwitserland 10.5 6.- Fugeland 6.6.8 5.5.6 Noorwegen 6.7 2 9 3.1 Aangenomen dat de cijfers juist zijn, op denzeltden grondslag van berekening be rusten,dan toonen zij zeer aanmerkelijke ver schillen. In Noorwegen en Zweden is in de laat ste jaten een belangrijke vermindering van alcohojgebruik, dank zij vooral de wer king van het Golhenburgsche stelsel. In Zwitserland eveneens een veel verbeterde toestand. In Engeland blijft het drankverbruik on geveer op één hoogte, met een betrekke lijk laag cijfer. In Frankrijk en vooral in Belgie een ontzaglijke vermeerdering van drankge bruik, bijna het dnbbele van 1870. In Belgie ver bovan alle andere landen nit- atekende, met 13 liter per hoofd der be volking in 1892, ofschoon ook het bier verbruik daar te laDde zoo ontziglijk groot is. In Nederland eindelijk, na 1870 is het drankgebruik in 6 jaren met ongeveer een derde vermeerderd, maar daarna weder 10 pCt. gedaald onder de werking der drankwet en wellicht ook van den ver hoogden accijns. Ons land neemt echter nog den tweeden ring in, terstond na Bel gie; een zeer twijfelachtige eer. Men schrijft de behoefte aan sterken drank vaak toe aan het klimaat. Nu is in ons land het klimaat zeker niet ruwer dan in Engeland en Noorwegen, eD toch is bij ons het drankgebruik aanmer kelijk hooger. Hoeveel millioenen zouden voor nuttige instellingen, als pensioensfondsen, beschik baar komen, wanneer het drankgebruik hier te lande daalde tot het merkwaardig peil van Noorwegen! N.R. De choleraisvolgens „The Lancet" bijna geheel verdwenen uit Kon- stantinopel en de omliggende provinciën. Slechts 2 of 3 gevallen worden wekelijks nog vermeld. Echter vertoont de epidemie zich te Mekka. Maatregelen zijn door het Tnrksch gouvernement genomen om te ver hinderen, dat de ziekte, zooals in 1894 gebeurde, door pelgrims opnieuw uit Mek ka naar Konstantinopel werd overgebracht Drie deskundigen zijn afgevaardigd door de regeering om het toezicht te honden op de desinfjctie der pelgrimsbooten en de verdere sanitaire maatregelen tegen de infectie. Een volksdeuntje als aria Aan de groote aria van de koningin van Assyrië in „Semiramis' is de volgende ge schiedenis verbonden. Rossini werd te Weenen meermalen bij Vorst Metteruich aan tafel genoodigd. Bij zulk een gelegenheid legde deze den ernst van den staatsman af en had gaarne, dat men vroolijk was. Het gesprek was op Dnitsche muziek gekomen, waarmede Rossini zooveel op had, dat hij zijn leed wezen te kennen gaf niet op Duitschen tekst te knunen componeeren en hij vel- zocht Vorst Metteruich hem een Duitsch lied voor te ziügen, dat hij als thema voor een heroiek tragische aria in zijn nieuwe opera «Semiramis* kon gebruiken. Eerst weigerde de vorst dit verzoek en zeide, dat hem geen gepaste melodie wilde inval- den Intusscben drongen de aanwezige da mes er herhaaldelijk bij den vorst op aan. Bereidwillig fluisterde hij eindelijk zijn schoone buurvrouw toe: «wij zullen den Italiaan een recht heroiektragische poets spelen.* „Waarde Maestro," zeide hij nu, >ik weet mij maar één Duitsch lied te herin neren; misschien kunt gij daar gebruik van makeD, 't is een melodie die de hoogste smart en vertwijfeling uitdrukt!' Daarop begon vorst Metiemich te zingen: «Schep vreugde in 't leven, zoolang nog het lampje schijnt." Rossini was in verrukking over deze schoone melodie en Dam ze als thema zoo wel voor de groote aria met koor in «Se- miramis" als in de ouverture. Overal maakt* die melodie den diepsten indruk, maar de Duitschers konden niet begrijpen hoe de koningin van Assyrië, terwijl zij den dood van haar gemaal betreurt, «schep vreugde in 't leven* kon zingen. De Vesuvius werkt in delaat- ste dagen zeer hard er stijgen geweldige rook- en vuurkolommen uit den krater op. Mie h ie l Hans te Stad L o hn, Hans Michel woonde in Munsterland En had eeu Broer in Amsterdam, Die Hsds zijn zoon als bloedverwant, Om hem te leeren, bij zich nam. Toen Michel Hans na jaar en dag Met pek en leest had omgegaim, Gezien had wat hij nimmer zag En op den Dam 't Paleis zag staan. Kwam hij volleerd bij vader thuis En wist zoo bovenmate veel, En sprak ook niet meer als eeu Prins En keek ook niet meer vinnig scheel. Zijn educatie was voltooid, Zijn ambacht kon hij in den grond. Geen man of vrouw in 't rond zag ooit, Wat Michel te verhalen vond. Hij was de vraagbaak van stad Lohn En rees nu eens zwarigheid, Dan ging men naar Hans Michel 's zoon En die beslechtte ras het pleit. Nu zond de broer uit Amsterdam En tarbot aan de vrienden toe, Uit dankbaarheid voor worsten ham En rolpens van een doode koe. ■g- De vracht was hoog, het mandje zwaar, De koopmansbode bracht het mee In zeven dagen met gevaar, Tot Hifderwijk toe over zee. Het Volk ging san da tafel staan, En keek het dier met nngter oog En open mond vol huivering aan, Of het zich temet bewoog. Men spreekt geen woord.Wat of het is P Dacht ieder hunner in zijn hart, (Want Bokking was toch de eenige visch, Die daar te land gegeten wordt. Naar Michel toehij komt en lacht, Men maakt hem ruimte aan mand en disch En gaapt hem aan, en staart en wacht, Wat zijn diepwijze meening is. Geen rechter over schuld en dood, Heeft dat gewicht in 't uur der straf, Geen stilte en aandacht is zóó groot Als men aan Michels uitspraak gaf. Hij ziet hem links, hij ziet hem rechts, En keert hem om en nog eens om, En riekt er aan, en peinst nog slechts Op soort, geslacht en oudeidom. Hij hoest en kucht (wie zich vergist Als Michel Hans, die dwaalt zeer licht,) Wenn es keen tortelduive ist Dan ken ich diesen vogel nicht, W ij brengen met dezen onzen innigen dank san Adrianus Doorn en Johannus Nottelman voor het redden van ons kind. J. Rotgans en Ech'genoote. Schagen, 1 Juni '95. rijtuig. Dit gedicht geeft een duidelijk beeld van den ouden tijd, toen de vervoermid delen zeer veel te wenschen overlieten en hij die een *erre reis naar een ander land had gemaakt, de vrasgb ak werd van de plaats zijner inwoning. Onze plaatsgenoot^, v. d. Haagen,is geslaagd als machinist-leerling 2de klasse, voor de Kon. Ned. Marine te Uit de manufacturenwin- kel van den heer B. is Donderdagmorgen ontvreemd een „pak met manufacturen' tei waarde van ongeveer 8. Predikbeurten. De Godsdienstoefeningen vangen aan des voormiddags ten hall tien ure. Zondag 2 Juni (1ste Pinksterdag) Ds. A.W. v. Kluijve, Maandag 3 (2a Pinksterdag) Ds. W. v. Deursen. Zondag 9 Geen dienst. 16 Ds. A. W. v. Kluijve. 23 Geen dienst 30 Ds. A- W. v. Kluijve Zondag 2 Juni (lste Pinksterdag), Kreil, Ds. Kooiman. (De kerk wagens van Schagen rijden) Zondag 9 Juni, Geen dienst, 16 23 Juni, Barsingerhorn, R, Ho- nigh, Candidaat. Zondag 30 Juni. Kreil, Ds. Wem per, Lu- terech pred, van Alkmaar. (De kerkwagens van Schagen ryden.) 6e Klasse. Trekking van 29 Mei. Prjjs; van f 1000: No. 900 1325 9287 12575 f 400: f 200: f 100: 5e Klasse Prijs van f 1000: f 400: f 200: f 100: 5de Klasse Prijs van f 5000: f 1000: f 400: f 200: Trekking van No. 900 1325 17068 298 870 1904 2083 14118 12376 12695 18607 20683 1667 4970 7150 7550 *852 10280 10634 11508 13895 14663 16817 17953 20180 Trekking van 30 MEI 1895. No. 11379 18755 3101 5592 7378 19571 4504 6343 7134 12878 143-24 18935 2177 3491 7493 11836 14806 16245 18197 19062 Trekking van 31 MEI 1895. No. 16091 4315 15010 4897 4957 6593 10715 13158 18677 2119 2210 14499 14701 19246 20193 1709 4768 8103 9511 11184 17767 19705 EEN Adres C. KOOIJ, HARINCARSPEL. GEEN NAMAAKSEL, bij L. Hornong, en ook bij G. Mooij, Marktpla&ts, Schagen. Het Bestuut der «Vereeniging tot ontwkkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier", maakt bekend dat de S T1 E R, N. R. S. No. 279 8, van den Heer H. Jimmink 13z. te ZIJPE, aan welken vanwege de Vereenigiug een premie van f100 is toegekend, heeft een dekgeld »an f 1.25, beschikbaar staat bij den Heer •J. IJ E VEE R, Grootewal te SCHAGEN. Het Bestuur P. van ForeestVoorzitter. W. leengsSecretaris. DINSDAG 11 JUNI» Tooneelgezelscliap beveelt zich beleefd aan tot onder controle van den Rijksveearts, den heer W e s t e r. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het leveren van PRIMA KWALITEIT faarde n- vleesch. Groot Nieuwland, 4e huis van de LAAT nabij de Kapelkerk, ALKMAAR. Onder beleefde aanbeveling, O -3 C5 t» a -JOJ £3 XAJaii Inh» nrtüiio -5 s.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3