HET WITTE KRUIS, WORDT VERVOLGD. Vervolg Binnenlandsch Nieuws. S. Berman, Bij gelegenheid der ten- toonstelling, verbonden aan de alg. verg. der Hollandsche Maatschappij van Land- bouwzal op 9 Aug. te EDAM een groo te harddraverij gehouden worden met sulkey's. De le prijs zal zijn f 300, de le premie f 150, de 2e premie f50. Bijdewekelijksch Thee Thomson's verloting is de prijs f 25.— op woensdag 29 Mei 1895 gewonen: le prijs f 10.door Mej. Bergman le v. Swindedwarsstraat 24, A'dam de le premie van 2l/2 Klg. Thee door Mej J. C. tl. looren Lukken, Warmoes straat, A'dam, de 2e prijs f 10.— door Mej. wed. de Baan, Hoven bij Zutphen, de 2e prijs van 2'/» Klg. Thee door G. H. Dijkerman Zu Turfstraat Zutphen de 2e prijs f 5.door W. H. v. Brin- kom, Jacob v. Lennipkade 32 A'dam. Een tegenvallertje! Te NIEUWESCHANS zou vroolijk bruiloft gevierd worden. Bruid en brui degom, wederzijdsche familie enz. ston den juist klaar om den gewichtigen gang naar het gemeentehuis te doen, toen er plotseling een zeer leelijke kink in de kabel kwam. De Brigadier der marechaussee verscheen en voerde den aanstaanden heer des huizes gevanke lijk weg, als 'verdacht een winkellade met vrij aanzienlijk bedrag te hebben geligt. Uit FRIESLAND s c h r ij f t men Ofschoon het spreekwoord zegt „Wie zijn schaap scheert in den Mei Heeft liever den dop dan het ei", hebben tal van boeren in deze streken hun schapen het winterkleed uitgetrok ken. De warme dagen, die wij hadden, gaven daartoe gereede aanleiding. Ech ter, koud weer volgde en menig ge schoren schaap bezweek. Eigenaardig is, dat een schaap beter groeit en vet ter wordt wanneer het de vacht nog heeft, terwijl de wol zwaarder wordt naarmate de datum van het scheren lan ger wordt uitgesteld. De wolhandel is nu ook aangevangen, men betaalt per K.G. van 77 tot 82°/2 ct. De meeste wol wordt bij de boeren opgekocht door stoffenververs, die in ruil daarvoor geven garen, dekens enz. Te EDAM (in „De Purmer") is Dinsdag ingebroken bij den landman Jb. Conijn, terwijl de dienstbode alleen thuis was. De meid hoorde in een voor vertrek geraas, en zag een man bezig een kistje met een beitel open te bre ken, waarin goud, zilver en juweelen geborgen worden. Door het raam ontvluchtte de dief, en de meid zag toen nóg iemand op het erf. Beide personen verwijderden zich haastig. De politie te Edam, van hot gebeurde onderricht, is onmiddellijk haastig per rijtuig. „De Purmer" inge reden, en het gelukte den gemeente veldwachter beiden personen aan te houden in de stoomtram van Purme- rend naar Amsterdam, die juist op ver trek stond. De burgemeester van Edam heeft hen naar de gevangenis te Haar lem gezonden beide jonge mannen (pl. m. 20 jaar oud) waren oude bekenden der justitie. Pinksterbloemetjes. (geren. Burgerlijke Stand. Ocm. Zij pc. staatslieden op dit oogenblik wel meer. Daar is b.v. de eerste-mioister van ENGELAND lord Rosebery. Als opvolger van Gladstone werd Hij geroepen de hoogst ingewikkelde, binnenlandsche kwesties op te losseo. Dat ion nog wel gaan, indien hij op eene be langrijke meerderheid in bet parlement kon rekenen, indien hij dos overtuigd was, dat de groote massa van het Engeische volk achter hom stond. Dit is echter verre van waar. Bij nagenoeg iedere aanvullingsverkiezing worden de regeeringsmannen geslagen. Di stricten,die vroeger overweldigend regeerings- gerind bleken, hebben het roer gewend en zich bij de tegenpartij aangesloten. Zoo is de liberale meerderheid, het woord liberaal drokt hier eigenlijk verre van de kleur nit, allengskens tot 8 stemmen geslonken, en dat op een stemmencijfer van meer dan vijf honderd leden. De Engeische regeeringspartij bestaat feitelijk nit een bonte, heterogeene, samenmenging) van allerlei fracties. Elk dier partijtjes beeft zjjn eigen stokpaardje, en dreigt telkens met subordinatie, zoo de regoering niet aan bare bijzondere belan gen tegemoet komt. Zoo sukkelt reeds meer dan zes maanden de regeeringskaros, getrok ken door dezs paardjes, langs den hobbeligen politieken weg voort. Om de Ieren te believen, werden de land wetten ingediend. Voor de kiezers van Wa les, werd de wet tot opheffing van de Staats kerk in dit vorstendom in elkander ge knutseld. De afschaffers, ook al een politie ke party, werden gepaaid met een wets- voordracht van plaatselijke kense in bet slij ten van sterken drank. Zooz ïjn door het ministerie een twintigtal meer of minder belangrijke ontwerpen in gediend die echter alle nog op afdoening wachten. Tegenover deze balanceerpoiitiek staan de conservatieven, nn de afgeschoiden liberalen, oen in één hoofdpontde ondeel baarheid van het Britscherijk. Zij willen ven geen Ierscb parlement in Doblin van Iersche zelfregeering weten, en die strijd tegen het dualisme bondt hen innig verbonden. De eenige zaak die de hniaige kwestie tot zui verheid kan brengen, is eene ontbinding van het parlement. Brengen de nienwo ver kiezingen eene meerderheid van beteekenis, wat echter niet te verwachten is, dan zon het kabiuet zijne verdere plannen kannen uitwerken. Komt de tegenpartij aan het roer, dan wordt de natie en de regeering nit de onzekerheid verlost, en kannen de mannen van beden plaats maken voor lord Salisbury en de Turies. Do in den laatsten tijd, veel genoemden premier van JAPAN, graaf Mntsn, onder vindt ook dat de ministerëele boomgaard nog volstrekt geen hof van Eden is. Over 't geheel is men in Japan, met den verloop der zaken slecht tevreden. De vrachten der overwinning, bet schiereiland Liao-ToDg, met zyne voortreffelijke haven, zag bet zich door de tnsschonkomst der Enropeesche mogend heden ontnomen. Het feitelijk bezit van For- mosa tal allicht nog millioenen schats en slroomon bloeds kosten.Formosa toch heelt zich ooalhankelyk verklaard, met den gewezon Chineescben Gouverneur tot president. De ze heeft verklaard, zich tegen da inbezitne ming door Japan krachtig te zullen verzet te, en men oppert bet vermoeden, dat bij in stilte door Cbina en Frankrjjk in dit ver zet wordt gestenod. Al deze moeielijkbedea bebben de openbare meening in Japan be langrijk gewijzigd en het zijn de regeerings mannen, die als afleider dor ontevreden heid moeten dienen. De pers bespreekt op heftigen toon den gesloten vrede, spreekt van opzettelijke mis leiding door de ministers, en stellen ben voor het gepleegde bedrog verantwoorde lijk. Is het te verwonderen, dat bij zooveel moeielykbeden, met verguizing tot loon, boon en smaad tot dank, graaf Mutsu en ztjne ambtgeuooten hun ontslag bebben gevraagd? Zeker niet. In de jongste ledenvergadering der af- i deeling Schagen raD de N.H. Vereeniging Het Witte Kruis." wees onze geachte j Secretaris, de heer J. II. Ressing op de weinige sympathie, w.varin zich odzc af- deeling tot heden bij de ingezetenen mag verheugen (slechts 47 leden ea vroeg hij wat er gedaan kan worden, het aan tal dezer zoo heilzsme instelling te doen klimmen. Na eenige dientengevo'ge ontstane dis cussies, werd mij verzocht, het „nut* van het Witte Kruis* nog eens duidelijk in 't licht te stillen door middel van de Scha- ger Courant, terwijl de heer Winkel verklaarde de kolommen Tan zijn blad gaarne tot dat doel beschikbaar te stel len. Met deze inleiding wensch ik thaus tot de mij opgedragen taak over te gaan en wil ik allereerst wijzen op het verblijden verschijnsel, dat zich in de afgeloopen week op mijn verzoek, drie-en-dertig onzer me deburgers bereid hebben verkl ard, tot het lidmaatschap onzer afdeeling toe te tre den. Een blijk van vooruitgang dit met blijd schap vermeld mag worden. Hoe heogelijk dit feit echter is, moet onze afdeeling nog veel in krachten toe nemen, wil zij de evenknie van hare zusters nit dtzen omtrek worden. Onze afdeeling verkeert nog in staat van wording en men is over 't algemeen nog niet genoeg doordrongen van de waar heid, dat het „Witte Kruis" nit de meest zuivere motieven voortgesproten, met vol strekte belangeloosheid streeft naar een be reikbaar doel. Ja zelfs rijn er velen, (het is mij nog dezer dagen gebleken), niets slechts uit de volks klasse doch ook uit de meer gegoeden,die voor het „Witte Krnis* weinig ot niets gevoe len. Hoe dit verschijnsel te verklaren Eensdeels ongetwijfeld uit het nog verre van algemeene begrip, dat volksgezond heid niet enkel volksbelang maar ook volkszaak is. Reeds ia 1884 schreef de hier te lande zoo gunstig bekende, io het vorig jaar he laas ontslapen docter Allebé „Men is onverschillig voor gezondsheid- aan gelegen heden zoolang geen buitengewoon stervensgevaar de ingeze enen bedreigt, en schier algemeene miskenning van het wezen en de waarde der Gezondheidsleer in hare toepassing op het dagelijksch le ven. Niettegenstaande de Hygiëne als wetenschap in de jongst veiloopeu jaren op verbazende wij e is vooruitgegaan, oe fent zij op de groi te menigte, op hel pu bliek, nog geen invloed nit. „Betreurenswaardig is hit, dat zij in het familieleven nog niet is doorgedrongen er. dat niet weinige, overigens ontwikkelde perso nen in de aanwending der Gezondheids leer op het individu en het huisgezin, nog altijd niets anders zien daD wat zij voor eeu wen waseen samenstel ran lastige en kleingeestige voorschriften.* Hoe geheel anders doet zij zich thans voor 1 Zij treedt niet meer op als gebiedster, j zij is eene vriendelijke raadgeefster ge worden zij beknibbelt het levensgenot niet, integendeel zij verhoogt het, door de gezondheid te bestendigen en het lichaam sterk en gehard te maken. „Niet echter onverschilligheid voorzijue gezoudheidbeidsbelangen ailésn, doet de belangstelling voor eene vereeaiging als hier bedoeld sluimeren, voor een ander deel komt het ook omdat [gelijk zoovelen zeggen] men zoo weinig hoort van hetgeen „Wat is het voor een mensch?' „Ik ken hem zelt nauwelijks. Geld ont breekt hem, dat ziet men op het eerste ge zicht. Men zegt( dat hy een blokker is en altijd aebter zyn boeken zit. Zooveel is ze ker, dat hy op den generaalsstaf koers gozet heeft.* „Zijne familie „Domino is zyn vader in in nu ja hot is een klein nest in Silezië. Bevalt bij u Een kranige kerel op bet oog. Maar niets voor o, zustertje. Zet hem Dy tijds uit uw boofd.* Margot gevoelde zich merkelijk afgekoeld door Dietritba mededeelingen. De zoon van een armen geestelykel Tan rijke geestelijken had zij nog nooit geboord. Zich niet ver slingeren I Daarvoor was zij ontzoltend bang. En toch, als zij spoedig daarna in de armen van den interressanten luitenant door de zaal zweefde, maakte een eigenaardig, nooit gekend, onweerstaanbaar zoet gevoel zicb van baar meester en vergat zy baar vast en kloek besluit. Zekerlijk, zy kwam weder zeer spoedig tot bezinning en zij lette zeer streng op zichzelf en was zeer stijf en terughoudend in haar gesprek met hem. Daarentegen schitterde zy van ver nuft en geestigheid, terwijl zij de promona de deed met mijnheer Reinbard, zoodat zelfs hy zijn paarden- en bonden- thema va ren liet en overging tot het maken van plompe complimentjes. 'Af en toe ontmoette Margot den ernstigen, zwaarmoedigen blik van luitenant Konen en het was haar, als zochten zijne oogen baar met meer dan gewone belangstelling. Bad zy indrnk op bem gemaakt P vroeg zy zich half gestreeld, half onrustig Adda bad na de eerste twee dansen hare gewone vrijmoedigheid terug gekregen. Zij amuseerde zich overheerlijk. Nog nooit, had zij zicb zoo goddelijk vermaakt. Zij was zeldzaam ving thuis in de rol van bal dame en nam de complimenten en beleefd heden van den assessor Meiling, die haar sterk bet bof maakte en den cottiljon met haar danste, met zeer zeltbewuste houding aan. Slechts af en toe verliet haar bare zekerheid, en heimlyk rilde zij van het hoofd tot de voeten. Dat was, wanneer de galante assessor, ongegeneerd zijne blikken op hare schouders rusten liet. Toen na twee nor, papa tot heengaan maande, gevoelde zij zicb onaangenaam ver rast. Zy was nog niet in het miost moe. Urenlang had zy nog kannen dansen. Wie weet hoe lang het nog duurde, eer er we der een bal kwam. Zy kon nog wel twee dansen blijvenvond zij. De overste stond slechts een toe en Adda danste dezen, in de armen van den assessor, met een gloed en een vunr, als concentreerde bet gelok van baar geheele leven zich in bet op en neer zweven op de maat van de muziek. Zy bemerkte het dnidelijk, dat mijnheer Meiling, t09n hij haar op haar plaats terug bracht, de baud drukte en toen zij zich een paar minnten later bewust werd, dat zy zijn druk onwillekeurig beantwoord had, ge raakte zy in zulk een verwarring, dat zy den afscheidsgroet van den assessor onbe antwoord liet, wat haar een streiige beris ping van haar vader op den hals haal de. Overigens was de onde heer, op weg naar huis zeer opgeruimd en schetste en lachte met de stil voor zich uitziende jonge dames. Zijn klein pensioen het boetjs vermogen dat zijne overleden vrouw bezeten had, was reeds tot de laatste penning ver dwenen, veroorloofde hem maar zel den dergelijke uitstekende wijnen te drin ken. De beide jonge meisjes bevonden zich in een veel te opgewekte stemming, dan dat zij zicb, nadat zfl haar vader goeden nacht gewenscht hadden, en zich naar de gemeenschappelijke slaapkamer hadden be geven, zonder iets te zeggen zouden zijn gaan slapen. Hare harien waren vol ver schillende gedachten. Toen zy luidruchtig binnenkwamen, ontwaakte Edith, die reeds eenige aren geslapen had. Margot snel de dadelijk op baar toe, en ging op den rand van het bed zitten. „Editb, het was er in een woord, god delijk. 't Was jammer dat gy er niet waart. Gy hebt n zekerlijk kostelijk ge amuseerd De wakker geroepene wreef zich de oogen uit en schudde ontkennend bet hoofd. het „Witte Kruis' eigenlijk wel doet. De oorzaak dier mindere bekendheid ligt in het eigenaardige der vereeniging zelve. Zoolang toch de volksgezondheid on gestoord blijft, treedt zij meer op den ach tergrond en worden hare werkzaamheden door het groote pnblitk niet zoo opge merkt. Zij verschijnt eerst recht voor het voet licht, wanneer epidemieën ons mat verderf bedreigen en de doodsengel binnen onze landpalen rondwairt. Bij dergelijke ontzettende gebenrlenissen, biedt zij do halpende band en tracht zij af te wenden en te betengelen wat in haar bereik is. In tijden van gevaar, stelt de vereeniging zicb ten voorbeeld het „Roode kruis". W at deze instelling voor den gewonden of zie ken krijgsman is, doet het „Witte Kruis' voor den door ziekte getroffen medeburger. Leniging van het leed door epidemische ziekten veroorzaakt, en meer ia 't bijzon der: hulpbetoon in den meest uifgestrekten zin van het woord aan behoeftige lijders, gedurende hel heeischeü van epidemieën, is dus punt van uitgang en maakt den grondslag uit ven de werkzaamheden der vereeniging. Dit is echter niet hare eenige werkzaam heid. Overtuigd als de vereeniging is, dat bij het bestrijden van overerfelijke ziekten de galden regel geldt: „bestrijdtalle kwaad in den aanvang," heeft zij haar taak bree- der opgevat. Bekend is het, dat epidemieën na kor ter of langer tijd plegen terug te keeren (men deuke aan Asiatische Cholera, Pok ken, Typhcs enz.) Deze nu, wil de ver eeniging zoo mogelijk zien te voorkomen. Den blik dus niet alleen op het tegenwoor dige maar ook op de toekomst gerichf, schreef zij naast beteugeling en hulpbetoon, verhoeden in hare banier en tracht zij in woord en daad aan verschillend# ongezonde plaatselijke toe standen een einde te maken. Ik behoef hier slechts te wijzen op h t verwijderen of ontsmet'en van mestvaalten; het dempen van stilstaande poelen en slooten, het aan dringen op het boawen van gezonde arbei derswoningen, het drinken van zuiver wa ter, eDZ. En hiermede werkt zij nog een uitne mend doel in de hand, n. 1. het bevorde ren der algemeene gezondheidsbelangen. üp verschillend gebied is het „Wiite kruis* dos zegenrijk werkzaam. Vele belangrijke dingen bracht zij vootts tot stand. Ten bewijze daarvan is het wellicht niet overbodig er ook hier nog eens op te wij zen. Te Hilversum werd door „Heideheuvel" eene inrichting daarges'eld, waar tal van zwakken, bij doclmaiige behandeling en geestelijke rast, in eene aangename en opwekkende omgeving herstel van gezond heid hebben gevonden en nog steeds kan nen vinden. In Bloe.mendaal, Enkhuizen en Alk maar, werd een onlsmettingsoven opge richt. Verschillende afdeelingen kregen bad en zweminrichtingen, regenbakken ot ijs kelders. Monnikendam schafte zich aan ecu tul gans de eischen der wetenschap ingerichte ziekenbarak, een kostbaar maar onmisbaar raiddel, om, wanneer besmettelijke ziekte in weerwil van onverwijlde bestrijding der eerste gevallen foch zich uitbreidt, krach tig, op afdoende wijze hulp te bieden. Het naburige Winkel beeft aan het „Witte Kruis* zijn tonnenstelsel te dan ken en alle afdeelingen zonder onder scheid, kwamen in het bezit van verple- gingsof zieken materialen, als windkus- sens, tochtschermen, op bijzondere wijze voor zieken vervaardigde beddeu, urinefles sen, verbandmiddelen enz. die het kruis tan menigeu lijder kunnen verlichten, van onschatbare waarde zijn in tijden van han gen nood, en zelfs de kleinste en vaak meest onbemiddelde guneente in stsat stellen als het moet en waar het noodig is, te voorzien iu benoodigdheden ter ver pleging van zieken. Ook desinfectears bij besmettelijke ziek ten en ziekenverpleegsters woiden door het „Witte Kruis" opgeleid. Ten einde na elke afdeeling in s'ait te stellen bij het ontstaan van epidemieën aau den ganschen omvang der behoeften in de gemeenten te voldoen, is, gelijk in art1 der statuten terecht wordt opgemerkt, samenwerking' noodig. Ook hier geldt het spreekwoord„een dracht maakt macht'. Ieder dus, die Dog géén lid is van 't „Witte Kruis', doch die belangstelling heeft in het lot van den lijdenden ever- mensch en die de overtuiging bezit dat in den strijd tegen epidemische ziekte en tot verbetering der volksgezondheid niemands medewerking mag ontbreken, melde zich als lid aan. De contributie,die voor vermogenden f 1. en voor mindergegoeden f 0.50 bedraagt, is zóó laag gesteld, dat geen enkel mensch daartegen bezwaar kan hebben. Laat ons toch de handen ineenslaan en bedenken, dat vereenigingen tot bevorde ring der volksgezondheid, grooter behoefte aan steun hebben dan welke andere ook. Werken wij als één man mede, om on ze afdeeling, van een jonge spruit tot een boom te vormen, die zijne takken weldra naar alle zijden krachtig uitstrekkende, met rijke bladtrenkroou is versierd en die zijne heilzame vrachten in steeds toene mende mate ronds'rooit. Yoirz. van de afd. „Schagen" der N. H. Vereeniging „'tWitte Kruis." Een r ij ke boer uit SCHAR REN (Fr.) werd gisteren in zijn eigen fiaai rijtuig gevankelijk te Hterenveen binnengebracht. Dinsdagavond had hij in een herberg te Scharsterburg ruzie gekre gen, met zijn zwager, ook een welgesteld veehouder en dezen met een scherp voor werp vreeselijk aan hoofd en hals verwonu. In verhoor voor den rechtercommissaris gaf deze last tot zijne gevangenhouding. Misbruik van sterken drank is niet vreemd aan dit familiedrama. Een boerenzoon en een boerenknecht uit de gemeente DOORN SPIJK, dezer dagen te Elburg zijnde, gin gen eene weddenschap aan, wie van hen de meeste borrels kon verorberen. Zij brachten het tot twintig, doch waren niet in staat huiswaarts te keeren en zijn dan ook aan den weg neergevallen, waar zij door personen, die naar het land gingen om te melken, ureer dood dan levend ge vonden werden. Door heeren dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden van het „college der nitwaterende sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland" is in be ginsel besloten tot het pensioeneeren der ambtenaren van dit belangrijke en groote waterschap. Een onderzoek zal worden in gesteld naar de beste wijze, waarop deze gewichtige zaak zoude kunnen worden tot stand gebracht. De vereeniging „school-1 verbond' ter bevordering van geregeld schoolbezoek iu de gemeente SIJBECAR- SPEL heeft in hare vergadering van 29 Mei 11, besloten. lo. Met 72 kinderen nit de driehoog ste klassen op 12 Juni e.k. een rijtoer te maken over Schagen naar C a 11 a n ts- o o g. 2o* Aan 69 kinderen der drie laagste klassdn op een later door het Bestuur vast te stellen dag een huiselijk feest te be reiden in de localiteiten van J. Boon te Benningbroek. Slechts die leerlingen mogen aan de feesten deelnemen, wLr willekeurig ver zuimde schooltijden niet meer dan vijf be dragen. Matigheid io doen en laten, Zal wel alle menschen baten. Niet het vele is 't meest ons waard Maar het goede dezer aard. Doe nooit wat niet past, Dat spaart a veel last. Men streev' in eiken kring, Steeds naar verbetering. Om voor den medemensch te leven, Kan wel wat zorg, maar vreugde ook Waar Satan macht voert in de harten, Speelt hij de menschen altijd parten. Veel Door. twist vermijdt men in het leven, wsar 't slechts kan, wat toe te ge- (ven. 't Komt op 't goed spreken minder aan, Dan wel om goed steeds te verslaan. Volmaking die de meesten past, Is die van beurs en kist en kast, Voor slechte zaken, Dient elk te waken. Wat men door spreken niet kan krij- (geo. Verwelft men somtijds door te zwijgen. Moet men geld ot schatten derven, Wel ons, zoo wij deugd verwerven. W. M. Tz. Ingeschreven van 17 tot 23 Mei 1895. Geboren Alida, d. v. Pieter Boerman en Maria Johanna Nieuwenhuijzen; Jaco- bus Adrianus Oldulphus Jozef Maria, z.v. Petrus Doedens en Gatharina Strooper Pieter. z. a. Pieter Stoop en Anna Maria Latenstein. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Jobannes Out, jm, 33 jr. te Zijpe en Trijntje Veunik, jd. dienstb. 30 jr, te Zijpe; Rens Veouik. jm. Schip persknecht, 27 jr. te Zijpe en Dieuwertja Pastoor, j.d. zonder beroep, 26 jr. te Z5— pe. Overleden Wilhelmina Headerika, 21 jr-, d. v. Jacab Gootjes eu Dieuwerije Sip. Marktberichten. SCHAGEN, 30 MEI 1895. Aangev. 9 Paardeu f 65.a 200.— 100.— a 170.- 160 a 230.- 130.- a 210.— 60.— a 90.- 8.- a 18.— 15.- a 26.- 20.- a 26.- 8.- a 15.- 8.— a 12.— -.29 a —.31 4.- a 7.50 -.10 a —.75 —.40 a -.75 —.80 a -.90 —.25 a -.30 2.75 a 3.— 45 Geldekoeien(magere), 10 Vette Koeien 50 Kalfkoeiea 10 Graskalveren 36 Nuchtere Kalveren 100 Schapen magere 65 Schapen vette 1530 Lammeren 40 Varkens (magere) 116 Biggen 45 Konijnen 40 Kippen 700 Kilogr. Boter 100 Kaas 7000 Kipeiereo 8000 Eendeieren HOORN, 30 MEI IS95. Aangevojrd Kleine Kaas, hoogste prijs f28.—.Com missie f23.50, Middelbare f—aangev. 166 stapels, wegende 47239 Kilo, ALKMAAB, 31 MEI 1895. Kleine Kaas f 27.50 Commissie 24. Middelbare f25.50 aangevoerd 365 stapels wegende 125000 K.G. ALKMAAR, 31 MEI 1895. Aangevoerd totaal HL. 12 HL. tarwe f6.- 7,~t HL- roë8° f a H L. gerst f a 4 h.L, c oVo'= a 96 H.L. haver 2.35 a 2.75. 4 HL. boonen, paarden a -H.L. bruine- f 20.— H.L. citroen- f a duiven- «f -.-,17 H.L, witte, f 15.- a u sn 00 U Ll- erwteQ> groene- 14.50 a 20. grauwe 1 14 50 a 20.—, H.L. vale- 1 a witte a H L. mosterdzaad, rood a geel f a HL. karwijzaad f a H.L. Koolzaad f a f fl.L lijnzaad f a 5 H.L. kanarie, zaad f 8,— a -._ h.L. blauw maanzaad f a EDAM, 30 MEI 1895. Aangevoerd: 177 stukken boter. per'/. K.G. f 0.51 a 0.56 kipeioren f 3.25 a f3.75 de 100 stuks. Nuchteren Kalveren f—._ A t 0. - Overbou- ders f ZAANDAM 30 MEI. Ter markt aange voerd: 18 stapels klein© kaas. Hoogste prijs f 26. ENKHUIZEN, 29 MEI 1895. Heden werden aangevoerd 6 stapels kaas, pri}® 26,50 per 50 KG. F De prijzen der zaden waren als volgt: Karwijzaad f 13.50 a f Mosterdzaad f 11.a 13._ Maanzaad a -Groene erwten 11.— a 12.50. Vale erwten 15.50 a 18.75 Wjjker ^a'e a -—.Grauwe erwten f 16. a 21.— Bruine boonon f 13.50 a 19.— Paardenboonen f 4 50 a 5.50. Gerst f 3.25 a 4.— Haver f 2.25 a 2.75. Aangev.Vette Varkens f .15 a f .17, per KG. Magere Varkens f 12.a f 23.p. st. Biggen f 4.a 8.Ko nijnen f 0.40 af 0.90. Kippen f 0.95 a f 1-40. eieren f 4.25 af 4.50 per 1C0 stuks. Boter 0.52 a f 0.55 per kop. Schapen f20— 28. Lammeren 6.— a 14. Snelpersdruk van J. Wikkel te Schagen

Schager Courant | 1895 | | pagina 6