GEMENGD NIEUWS. Het kunstminnend publiek heeft eiken avond gelegenheid tot uitgaan. Het gezel schap onder directie vanden heer TerHall beeft ore zondagavond eerige prettige uren bezorgd. Een compliment in het bijzonder aan den heer Ter Hall zeiven en aan den snelteekenair. De schouwburg van Hart is eiken avond gevuld met een dankbaar pu bliek. Het gezelschap is in onze omgeving genoeg bekend om van onze aanbeveling gediend te zijn. De opvoering van De Kaperkapitein1- heelt ons in elk opzicht voldaan, en wij vertrouwen dat een even talrijk en even dankbaar publiek tijdens de Schager kermis de uitvoeringen zal bij wonen. Ficiorine ot de droom van een handwerkster/ tooneelspel met zang in vijf bedrijven, werd Dinsdag in het lokaal van den heer Boonvoor het voetlicht ge bracht, door het touneelgezelschap van het salon des Variétés, ouder directie van den heer Willem Potharst. ,Victorine" is, zooals de titel reeds aan geeft, een jonge Daaister, wonende te Parijs, een schoon, aanminnig wezen. Zij heeft verkeeriog met een behangersknecht, een eerlijken ea oprechten, maar armen jongen Zij trekt de aandacht van een rijken her tog, die haar de verleidelijkste aanbiedin gen doet. Door de inblazingen van slech te kennissen en de aantrekkingskracht van al die schitterende vooruitzichten, ontspint zich een onaangenaam en heftig gesprek tnsschen de beide verloofden en geeft de behangersknecht te kennen, den volgenden morgen haar antwoord of zij zijn vrouw worden wil ja of neen, te komen halen. Beziggehouden met dit denkbeeld, valt het jonge meisje in slaap en voor haar geestesoog speelt zich het leven af, het welk haar wacht aan de zijde van den rijken mionaar. Wakkor geworden en ge waarschuwd door de ellendige toekomst beelden, geeft zij den volgenden dag haar hand volgaarne aan den armen behangers knecht, dien zij toch oprecht liefheeft. Dit is in 't kort de inhoud van 't stak hetwelk in de verschillende bedrijven ach tereenvolgens de aangrijpendste tafretlen uit dien droom ten tooneele voert. Het spel der acteerende dames en hee- ren, liet niets te weuschen over. Ja, het was voortreffelijk. Een ieder vervulde zijn rol met gloed en warmte, gaf weer wat weergegeven moest worden. Mevrouw Maria Potharstals Victorine, heeft ons met toewijding en bezieling te aanschouwen gegeven, die vrouw ten prooi aan allerlei innerlijken strijd; haar bij afwisseling zoo hartstochtelijk en sober spel maakte diepen indruk. Elise, modemaakster, mevrouw Kiehl, de losbandige vriendin, was op en de op de luchthartige Parisienne, zij hoeft ons har telijk doen lachen door haar kwinkslagen en coquttte manieren, en door haar typisch spel als het tot armoede vervallen, met sap- perdegroentjes ventende oudje. Haar onafscheidelijke minnaar Felix, bijgenaamd de Roskammer, was in alle opzichten een hij haar passend figuur; de zen parvenu, dezen Parijschen parasiet heeft de heer Willem Potharst ons photogrf fisch getrouw afgebeeld. De arme, maar edele Michiel Ernest, door den heer Ducaju vertolkt, was tus- schen al dat wntte en losse een nobele verschijning en werd door dezen acteur hoogst verdienstelijk weergegeven. Die harte lijke toon en warme liefde, gelijk zij bij den eenvoudigen burgerzoon ontspruit uit edele neigingen zij vond in den heer Ducaju een voortreffelijk vertolker. Mejuffrouw Marieke Henshel kame- niertje, heeft door haar naït en vriendelijk spel menige prettige afwisseling gegeven. Ofschoon de muzikale illustratie in de pauze feitelijk niet behoort tot het too- neelstuk, meenden wij toch niet een woord van waardeering te mogen achterhouden voor den heer Busiaudie door zijn bui tengewone techniek en uitstekende voor dracht als pianist zich gunstig onderscheidde. De geheele uitvoering doet ons tot ons genoegen zien, dat de heer Willem Potharst en zijr. gezelschap zich het ten taak stellen, hnnne voorstellingen ten plstte lande niet alleen te exploiieeren als bron van buiten gewone inkomsten, maar daarentegen door toewijding en degelijk spel hun naam als kunstenaars hoog te honden, zich daardoor de vriendschap verzekerende van allen die in dit gewest belang stellen in detooneel- speelkunst. Deze uitvoering strekt onge twijfeld tot aanbeveling voor de andere uitvoeringen welke dit gezelschap gedaren- de de kermis te Schagen zal geven en waarop wij in een volgend nummer terug komen- Zaterdag, den 8 Juni 's a- vonds omstreeks half tien, zijn van ALK MAAR in de richting Akersloot met een ijzeren roeiboot vertrokken 2 jongens van 16 a 17 en een meisje van 17 jaar, zon der tot heden te zijn teruggekeerd. Dege- neo, die eenige inlichtingen aangaande deze personen kannen verstrekken, wor den beleeid verzocht, daarvan ten spoedig ste kennis te geven aan het politiebureau te Alkmaar. Moet dan een jong meisje altijd in huis zit ten en in droet gepeins verzonken zijn P Of moet men soms wachten tot de rijke bruide gom komtP Ja, daarmede zouden de schoon ste jaren van uw leven heengaan, wanneer hij tenminste eens komt. Of meent ge soms, dat men bij zijn onders genot vindt? Ja, dat kan je begrijpen. Yader zit avond aan avond aan zijn tafel, en praat heel ver standig, en moeder kruipt heel precies om negeu uur in bed. En dat moogt ge ook doen, zoo ge wilt. Zoo'n beambte, ach God! Yader is bode, bij het gerecht inde Joden straat. Het beetje tractemout is lang niet toereikend genoeg. Nu, wat zal zoo'n arm meisje doen. Dag aan dag achter de toon bank staan, zich aai kleedeD, stil naar huis toe gaan en rook happen Hoe dom 1 Moet men dan niet dankbaar zijn, wanneer men 's avonds op straat wandelt en een heer op ons alkomt en zegt jufirouw ga met mij een poosje mede in de Reichshallen ?a De binnenkomst van een kooper brak deze belangwekkende rede af. Adda was evenwel den ganschen dag zeer verstrooid, zoodat zij elk oogenblik door hare patrones werd terecht gewezen. De mededeelingen van Meta gingen haar geregeld door het hoofd. Ofschoon zij ge neigd was toe te geven, dat Meta in vele gevallen gelijk had, zoo was bet haar toch onbegrijpelijk, hoe een jong meisje, zich door den eerste den beste, die haar op straat aan sprak, kon laten medovoeren en zich aan zijne hoede toevertrouwen. Ook haar was het reeds een paar malen gebeurd, dat zij op straat door een heer werd lastig gevallen. Zij echter was by het eerste woord, zoo haid zij kon aan den loop gegaan, ea z| was *iet eerder blijven staan, dan veer de d ar harer woning, zoodat zij bjjna buiten adem fif een steel nederzonk. WOBDI VERVOLGD. Andermaal loopt te A M- STERDAM het gerucht, dat zeer waar schijnlijk op het laatst der maand Jali een bezoek san de tentoonstelling is te wachten van Keizer Wilhelm en tegelij kertijd van den prins van Wales. Zekere P. D. te GROSTHUI- ZEN, heeft Maandagmiddag bij gelegen heid van de kermis zijn ouders gedreigd met een mes, indien hij niet eeu bepaald bedrag rvoor zijn kermis ontving*. Toen dit niet hielp heeft hij zich de kleeren van het lichaam gescheurd en deze stuk gesneden en daarna zich zelf aan het ge laat als het ware getatoëerd. De politie vond het geraden bedoelden persoon tot na de kermis in bewaring te houden. Belangstellenden deel en wij mede dat door de heeren De Vries Co. te Rotterdam, ageDten der Stoomvaart Maatschappij „Nederland', een spoorweg, kaart van ZUID-AFRIKA is bewerkt naar de laatste gegevens en voor het publiek met bij behoorenden prospectus op aanvrage fratis verkrijgbaar is gesteld. Te BOKSTEL was zekere M.S. met zijn 18-jarigen zoon langs het smalle water aan het hooien. De zoon was beiig met maaien, terwijl de vader het hooi aan den waterkant bijeenbracht. Op eens hoort de zoon een hulpgeroep en ziet zijn vader door den snellen stroom medegevoerd wor den. Aan redden viel niet meer te denken, zoodat de zoon zijn ruim 60-jarigen vader voor zijn oogen moest zien verdrinken. Te HILLEGOM heeft men een hond moeten doodschieten, die sinds acht dagen op het graf van zijn meester verbleet het trouwe dier was van die plaats niet te verwijderen en liet het toe gediende voedsel onaangeroerd Onder de punten vanbe- schrijving voor de Algemeene Vergadering van den Noord- Hollandschen Zangershond, te houden op Zondag 23 Juni 1895, des middags ten 12 unr in het Parklokaal te HOORN, komen o. a. voor Punt V. Verkiezing van 2 leden van het Hoofdbestuur in de plaats van den Heer C. W. Bakker te Purmerend, die be dankt heelt en J. Zomer te Oudkarspel die overleden is. Da gekozenen maken dade lijk deel van het hoofdbestuur uit. Punt VI. Verkiezing van 8 leden van het Hoofdbestunr in de plaats van den gekozene ter vervanging van den Heer C. W. Bakker en van de heerenH. J. Blok- poel te Twisk en M. Lürnsen, te Wormer- veer, die allen volgens rooster, 31 Mei 1896, moeten aftreden. (De aftredenden zijn niet dadelijk herkiesbaar volgens de laatste alinea van art. 4 van het regie- ment. Punt VIL (Voorstel van het Hoofd bestuur.) De Algemenne Vergadering be sluite aan het Hoofdbestnnr op te dra gen om te zorgen, dat in het vervolg bij de verkiezing voor leden van dat Colle- gie op den beschrijvingsbrief, die zoodanige verkiezing aankondigt, dubbeltallen voor komen van personen die voor de benoe ming worden aanbevolen. Punt.VIII (Voorstel van Zaanlandsch Man- nenkoor.De Algemeene vergadering beslui te, ter besparing van gelden, het festival niet jaarlijks, doch voortaan om de twee jaai te houden en die gelden asn te wen den ten bate der Bondsbibliotheek. Punt IX. Bepaling van de plaats waar en de wijze waarop het eerstvolgend festi val of de eerstvolgende wedstrijd zal wor den gehouden worden. (Wanneer punt 8 verworpen wordt stelt de Yereeniging,Zaan landsch Mannenkooru"voovhet festival in 1896, ter gelegenheid van haar 15—jarig bestaan in hare gemeente, te houden.) De zeewering te Callantsoog is thans onvoldoende. Het lid der Tweede Kamer, de heer K. Cz. Boer, heett te ASSEN DELFT, waarvan hij de burgemeester is, aan een ernstig gevaar blootgestaan. Op zijn rijwiel de geineeute doorrijden de, werd hij op een eenzame pliats door eenige beschonken polderwerkers aangegre pen, van 't wiel gesleurd, dat in een sloot werd geworpen, en hijzelf mishandeld.Toen hii door een paar burgers werd ontzet, kozen de bekende daders het hazenpad. Naar men mededeelt is de heer Maurits de Vries, de baryton van de Ned. Opera, voor hel a. s. seizoen ver bonden aan de Fransche-Italiaansche Opm ra te New-York. Bij den uitgever Jan A. G. Juten te BERGEN-OP-ZOOM zal ver schijnen: Gedenkboek van het be zoek der Koninginnen in Noordbrabant en Limbu r g! Aan den Redacteur van „Taxandria',, het tijdschrift voor Noordbrabantscbe geschiede nis 6DZ-, dat bij denzelfden verschijnt, is de bewerking opgedragen. Dr. van Hamel Roos ont- ving van den heer C. Saur Hzn. te AM STERDAM het verzoek de scheikundige samenstelling van haring na te gaan en de voedingswaarde ervan te vergelij ken met die van vleesch. Als resultaat de zer onderzoekingen deelt hij het volgende mede. Gewicht. Totaalgewieht van den haring. 210,5 gram, waarvan eetbaar spierweefsel 127 gram, waarvan onbruikbaar (kop, staartvin en totaal ingewanden) 83.5 gram. Gehalte aan eiwit, vet en water van het eetbare spierweefsel in vergelijking met ge woon rundvleesch (mager). Haring. Vleesch. Eiwitstoffen. 17.63 pet. 21.5 pet. Vetgehalte 17.63 1.5 t Watergehalte 50.77 17.— t Aannemende dat 1 K.G. mager vleesch gemiddeld f 1.10 kost, kan men voor dat zelfde bedrag 22 haringen koopen (bere kend tegen 5 cent per stuk). Deze haringen (berekend overeenkom stig het onderzochte monster) wegen 4631 gram, waarvan het eetbare gedeelte 2794 gram bedraagt. Dit gedeelte bevat 492.6 gram eiwitstof fen en 492.6 gram vet; 1 K.G. vleesch bevat 215 gram eiwitstoffen en 15 gram vet. Men ontvangt das bij inkoop van ha ring voor hetzelfde bedrag (d. i. in casu dus f 1.10) 277 gram of ca. 21/t maal meer eiwitstoffen en 477 gram of ca. 33 maal meer vet dan bij vleeBch. Voorwaar een aanleiding uit het oogpunt eener goed- koope en rationeele volksvoeding, om meer de aandacht te schenken aan een zoo uit nemend voedingsmiddel stort; 14o. Eveneens worde san den minister van binnenlandsche zaken verzocht, Je sub- sidiën van Staatswege verleend, aan gemeen ten ter verkrijging van een geneesheer in de vereenigingskas te storten. 15o. Met eenzelfde verzoek, als in 14o. bedoeld, richte men zich tot de Provinciale Staten. Met het oog op het algemeen belang zou aangevraagd kunnen worden de sub. 14o. en löo.genoemde subsidiën te ver- hoogen. Zekere J. M. te CASTRICUM is naar de gevangenis te Alkmaar overgebracht. Hij heelt bekend de dader te zijn van de zeer ernstige verwondingen, verleden week gepleegd op de knechts van den heer P. De landbouwer te WISSE— LINK (onder Vaiseveld) gebruikte om t ndpijn te stillen peper, die hij in den zieken tand stopte. Het gevolg was, dat bij reeds na twee dagen tengevolge van bloedvergiftiging overleed. Tegen de emelt! Landbouwers en tuiniers klagen tegen woordig steen en been over de emelt, knopworm, spekrnpsen, grasworm of hoe men het schadelijk gedierte verder noe men wil. De emelt is een larve van 2 tut 8 cM. lang, ter dikte van een griffel en grijs van kleur. Zij knagen de stengels onder den grond af, zoodat de plantjes weinige uren later slap hangen. Het beate om ze kwijt te raken, is ze op te zoeken, wat bij Dat weder in den morgen goed gaat, omdat zij dan boven den grond ko- meD. De natuurlijke vijanden van de emelt zijn mollen, spitsmuizen, veldmuizen het kwikstaartje, de hop, de zaadkraai en de meeuw. een sigaar Vergel ij kin g. Zoon'je. Papa, mag ik ook rooken Vader. Neen, jongen, ik wil geen Ve- snvius van je makeo. Zoontje. Wat blieft u, papa? Yader. Ia, zie je als de Vesuvius bra ken wil, rookt hij ook eerst. Oude gek (die van een ste- vig glas wijn houdt.) Joffrouw, geef me eens een das, die bij mijn hemelsblauwe oogen past. Winkeljuffrouw. Blanw heb ik niet. Maar mag 't niet een rooden zijn die bij nw rooden neus past? In het Noor d-0 osten van Dnitschland heerschl groot droogte,waardoor de oogst zeer wordt bedreigd. Een soldaat-vr;j williger bij het 6e regiment-infanterie te BREDA, baron v. U., maakte zich in de kazerne aldaar aan diefstal van verschillende paren schoenen schuldig, teneinde zoodoende aan kermisgeld te komen. Zijne arrestatie ge schiedde onder wanhopig verzet en ver— oordeeling door den krijgraad is natuurlijk het slot. Door het hoogheemraad— schap van den Hondsbossche en Duinen tot Pettenis aan de regeering, aan de Kamers, en aan de Staten der provincie het verzoek gericht om door tijdelijk en minnelijk overleg Zoodanige maatregelen te nemen, dat de toestand der zeeweringen benoorden en bezuiden den zeedijk der Hondbossche degelijk worde hersteld. In het Weekbladvan het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde wordt door dr. L. F. Dentt te HELMOND het volgende plan aangegeven, om in het ge brek aan geneeskundige hulp ten platte lande te voorzien. lo. Er worde opgericht esn Neder- landsche Vereenigiug ter verstrekking van geneeskundige hulp ten platte lande. 2o. Leden zijn de gemeenten (hetzij één, of meerdere in een kriDg te zamen) die een geneesheer behoeven. 3o. Buitengewone leden zijn personen of corporatiën, die de vereaniging financi eel wenschen te steunen. 4o. Aan het hoofd staat een hestunr van vijf leden, te wetenéén medicus en vier burgemeesters van gemeenten, die lid zijn. 5o. Een commissie van toezicht, door den minister van binnenlandsche zaken benoemd bestaande nit een financier, een jurist en een medicus, houdt toezicht op het geheele beheer en administreert de gel den, 6o. Ieder lid (gemeente) betaalt 10 gulden per inwoner en per jaar. (Door middel eener geriDge verhooging van den hoofdelijken omslag kan hierin door de belanghebbende gemeentenaren zonder be zwaar worden voorzien.) 7o. Ieder inwoner der gemeente, die lid is, verkrijgt bij ziekte kostelooze ge neeskundige behandeling. (De gemeenten zijn dus als het ware lid van een ziekenfonds.) 8o. De gemeente zorge verder voor een woning en een apotheek voor den te benoemen geneeskundige. 9o, Voor den tijd waarin de gemeente niet van geneeskundige hulp is voorzien, betaalt zij slechts een gedeelte der contri butie. lOo, Geneesheeren die zich bij het be stuur aanmelden worden volgens rooster voor één jaar benoemd in een van de ge meenten die een geneesheer behoeveD, deze eveneens door een rooster aan te wij zen. llo. De benoemde geneesheer ontvangt een zoo hoog mogelijk salaris, benevens vrije woning en het gebruik van een apo theek. 12o. Hij behandelt iederen zieke m zijn gemeente kosteloos, hij maakt de ge> neesmiddelen gereed, levert die gratis aan de armen, en, tegen betaling volgens een algemeen vastgesteld tarief, aan de oveiigeD, ten bate van de gemeente. 13o. Bij het betrokken ministerie wor de aangevraagd, de thans bestaande be noeming tot reserve—officieren van gezond heid op te heffen en de bovengenoemde titularissen daartoe te benoemen. Het Japansche reclame. Een Japansche boekverkooyer te Tokio prees onlangs in dezer voege zijne waren aan: //Mijne boeken zijn zoo elegant als een zingend meisje. Zij zijn zoo helder gedrnkt als kristal. Het papier is zoo sterk ais een olifantshuid. De klanten worden even vriendelijk behandeld als door de coscurreerende stoombootmaatschappijen.De verzending van het gekochte geschiedt niet de snelheid van een kanonskogel. En de pakjes worden met evenveel zorg behan deld, alsof het geschenken zijn van een liefhebbende vrouw aan haren echtgenoot.' heeft men het geheel jaar door toma ten. Uit Galais wordt gem eld dat aldaar bij eene huiszoeking bij zekere Bigniet, die van moord op eeu oude vrouw verdacht werd, een bom is gevonden. Big. niet had ve'klaard, dat hij plan had gehad die bom in den schouwburg te werpen. Falb's Weervoorspellin. gen worden zoo af en toe bewaarheid. De ver vulling der gunstige voorspellingen mogen min of meer ongemerkt voorbijgaan de vervulling der ongunstige weervoorspellin gen daarentegen blijft langer in bet geheu gen der meuschheid, en vooral bij htD die als onmiddellijk daarbij betrokken, om der de rampen gebukt gingen. Thans heeft een der mooisten streken van Zwaben (in Wurtenberg) welke door het roiniatuur-berg-riviertje de Eyach, een zijtakje van denNeckar, wordt doorsneden gedocht te lijden gehad. De bovenloop van dat riviertje is vooral het tooneel der verwoesting geweest. De bladen melden dienaangaande het volgen de In de laatste dagen had men veel last van onweer uit het Noorden. De buien dreven laag, bleven hangen aan de hoog. ten en zweefden gernimen tijd over het Eyachgebied, waarover zij met ongekende kracht losbarstten. Dinsdagavond (verleden week) vertoon de zich het eirste onwier. Bij Düriwan- gen vielen zware hagelbuien, een halt uur lang; de hagelst enen hadden de dikte van bazel- en walnoten en nren na het uitbarsten van het onweer kon men de stukken ijs nog op den grond zitn lig gen. Daarbij kwam des avonds rog een wolk breuk, die he' dal overstroomde en schade aanrichtte aan gebouwen, tuinen en weiden om half zes had men ook hoogwater te Frommeren. Met onbekende kracht rukte het water bcomen los en sleurde de stam men mede, bruggen werden weggeslagen. Doch het zou nog erger worden.Woens dag waren alle beschikbare handen bezig de geleden schade zoo goed mogelijk te herstellenmen was er Donderdag nog niet mede gereed. Daar braken om negen uur des avonds achter elkaar eenige zwa re stortbuien los, en wat Dinsdagavond was geschied, zoa nog niets zijn bij het geen thans den bewoners zen overkomen. Plotseling, onverhoeds rolden brullende watermassa's donderend van de hellingen naar beneden. Menigeen lag reeds in die pen slaap, toen de woeste golven, van een manshoogte, schuimend kwamen aanstor men. De stormklokken weiden geluid, de signalen der brandweer weerklonken en vermengden zich met het hulpgeschieeuw der ongelukkigen, die weggesleept werden door het ziedende water, die have en goed voor hun oogen zagen verdwijnen in het schuim der rollende, donderende mas sa. Dit geschiedde te Baringen, te From meren, te Dürrwangen, te Laufen en te Lautlingen overal dezelfde verwoestingen. „Tot aan de borst drong het water in de huizen, schuren, stallen en kamers bin nen*, zoo luidt bijv. het verbaal uit Rath- hausen. irToen door het signaal der brandweer de inwoners der hoogere gelegen huizen gewekt werdeD, hoorden zij wel het gewel dige biuisen der golven, en het rolleu Tan Een kranige weddenschap' De 24-jarige zoon van een grondeige naar in een plaatsje bij Koningsberg in Prui sen, was er voor bekend, dat hij de heet ste spijzen kon eten. Hij had zich daarin reeds twee jaar geoefend en wilde het nu zoover in de kunst brengen, om in het publiek als ,vuureter' te kunnen optre den. Den vorigen Zondag waren zijne vrienden hem een bezoek komen brengen en dezen vertelde hij, dat hij het reeds zoover had gebracht om kokend water nit «en ketel te kunnen drinken. Dat wilde men niet gelooven; het kwam tot een weddenschap om een vaatje bier en de adspirantvunreter maakte zich gereed om een kwartliter kokend water te drinken. Bij den tweedenslok reeds stort te hij met een vreeselijk gegil op den grond en onder vreeselijke pijnen werd hij half bewusteloos naar KöDingsberg gebracht, om onder geneeskundige behandeling te worden gesteid. Mond, keel en maag zijn den joegen man zoodanig verbrand, dat hij geen vaste spijzen kan eten, vloeibare moe ten met een buis in zijn maag worden ge bracht. Het scheelde weinig of hij had zijn dwaasheid met den dood moeten be- koopen, want eenige dagen verkeerde hij in levensgevaar, thans is er verbetering in zijn toestand gekomen, Tomaten het geheele jaar door. Tomaten vinden vooral in Engeland veel liefhebbers en daarom is het niet te ver wonderen, dat een Engelsch blad schreef, to«n er een soort gekweekt was, die men zelf kan houdeu en het geheele jaar door vrachten levert„dat komt ten bate van onze gezondheid, ons hat&eur en on ze beurs.* Als men eenige plantjes van de beste soort machtig kan worden, plant ze dan in potten en laat ze groeienzet ze gedeelulijk buiten op een zonnig plekje of voor de zonnige oranjeries. In het begin van Au gnstus kan men niet alleen veel vruch ten plukken, maar ge kunt ook krachtige scheuten nemen, die planten en zoo heel thans daarvoor uitgegeven geld (volgens de wat Van de beste tomaten-planten begrooting voor 1895 f 13000 bedragende) uitmuntende vruchtdraagsters voor den worde in de kas der vereeDiging ge- winter en de lente winnen. Zoodoende den donder, het brullen van het vee, het jammeren der om hulp roepende menschen; doch daar de golven te hoog gingen, de bruggen waren weggeslagen, de duis ternis van den nacht slechts gebroken werd door het licht van een bliksemstraal, eu doordat een groot deel der mannen zo mers in den vreemde arbeidt, kon slechts weinige hulp worden verleend. Men moest de jammerenden aan hun lot overlaten. En het is een waar wonder, dat geen menschenlevens te betreuren zijn, dat behalve eenig klein vee, varkens, gei ten en gevogelte niet meer vee te gronde is gegaan. Verscheiden familiën redden zich op en door het dak; een meisje sprong van het dak op een boom en hield zich daar zoo lang aan de takken vast, tot het water viel en haar hulp kon worden ver leend. Een moeder ontwaakte eerst toen het water reeds haar bed bereikte. Snel grijpt zij haar twee kleine kinderen, springt met hen op de tafel en blijft daar anderhalf nur in het water staan, terwijl haar tafels, stoelen, al haar huis raad rondom haar drijft." Balingen is echter het meest getroffen. Om 11 nur trad daar de catastrophe in. Wonderen van moed en doodsverach ting zijn daar verricht door brandweer mannen en anderen doch zij hebben Diet kannen beletten, dat elf personen het le ven verloren. De vrachtrijder Metz bevond zich met zijn vrouw en vijf kinderen nog in de woonkamer; hij vond geen reden om de vlucht te nemen want het was reeds elf uur en alles bleef rustig. Hij wilde juist een wagen, die voor zijn woning stond, een weinig uit den weg schuiven, toen de vloed hem overviel en hem wegsleurde Hij wist echter esn voorwerp te grijpen en zich daaraan vast te klemmen; na21] uur werd hij uit zijn beniuwden toestand gered. Weinige minuten Dadathet water hem had overvallen, sloegen de golven, zonder dat hij er iets van bemerkte, zijn huis weg. Zijn vrouw, de vijf kinderen en twee paarden vonden den dood in het dolle element. De vrouw werd zwaar verwond den volgenden d g iu de nabijheid der stad gevonden. Nog waren de inwoners als verlamd dcor dit verschrikkelijk ongeluk,

Schager Courant | 1895 | | pagina 2