Doorroer m rnnflves. Paardenmarkt Zondag 7 Juli 1855. 39ste Jaargang No. 3005. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zat erdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uitgever J. WINKEL. Bureau: 8CHABË1I, liaan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente S c h a g e n. te S C H A G E N. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SGHAGEN, bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat door den RAAD dier gemeente, met goedkeuring van Heeren Gede puteerde Stateu van Noord-Holland, aldaar is ingesteld een jaarlijksche Paardenmarkt, te houden in de maand JULI, en wel op den dag vóór dien waarop gelijke markt wordt gehouden te HAARLEMMER' MEER, welke markt hoofdzakelijk is bestemd voor luxe- en r ij t u i g- paarden, geschikt voor den bui- tenlandschen handel en voor paarden geschikt voor de Remonte; de laatste vanaf driejarigen leeftijd. Me markt zal dit jaar worden gehouden op Donderdag 25 Julia.s. voor de aangevoerde paarden zal geen niarkt- geld verschuldigd zijn. Heeren paardenfokkers e. a. worden beleefd verzocht tot het wel slagen dezer nieuwe markt, in het noordelijk deel dezer provincie die o. a. zeer wenschelijk wordt geacht door het Hoofdbestuur der Vereeni- ging van het Nederlandsch Paarden stamboek door het aanvoeren hun ner daarvoor geschikte dieren te wil len medewerken, óók in hun eigen belang. Kunnen toch die dieren te Scliagen van de hand worden gedaan, dan worden daardoor de be langrijke kosten vermeden van het vervoeren naar verder afgelegen mark ten, b. v. te Haarlem en elders, verbonden. Buitenlandsche kooplieden hebben, reeds verklaard, de markt te zullen bezoeken, indien op eenigen aanvoer gerekend kan worden. 3e. Dat voor het loopend jaar tot Hooistekers zijn benoemd 4e. dat niet-naleving dersub.3 vermei 'e bepaling strafbaar is gesteld met eene boe- Ie van ten hoogste f 25.--- Binnenlandsch Nieuws. K arwei-oogst. mi Slems-, Bekendmakingen. NIEUWE Schagen, 25 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de door den Raad dier gemeente vastgestelde re geling betrekkelijk het onderzoek naar de broeiing van hooi enz. Ie. De gemeente is verdeeld in een Noordelijke en een Zuidelijke Hooislekers- wijk, en de scheidingslijn tusschen aie wijken wordt geacht te zijn gatrokken vanaf de brug aan de Lange Snevert, door de Hoep, over de Markt naar en door de Heeren- s'raat, langs de Loet, den Menisweg en het pad, loopende langs het Scbagerwiel, en vandaar langs den dijk liggende ;au den zuidkant van den polder Burg'ncrs tot aan de gemeente Sint Maarten Voor de Noordelijke wijk Willem Bleeker (Noord wijk A no. 4l) en Ar ie Kant (Laagzijde B, 119/187/: Voor de Zuidelijke wijkJan Roos (Hoep wijk C no. 51 128) en lijs Bij- poet (Laan wijk D 53); 3e. dat ingevolge het bepaalde bij de politieverordening voor deze gemeente ie der houder van hooi en stroo, die daa io- gevaar voor brand door broeiing ontdekt, verplicht is daarvan onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester en eeu der Hooistekers voor de Hooiatekerswijk waarin hij woonachtig is, zullende de hooist'kers bovendien ten allen tijde tot het onder zoeken van het hooi en stroo moeten vor dert toegelaten. Schagen, den 5 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. BERMAN, De Secretaris, DENIJS. gemeene beraadslagingen over de Staats- begrooting voor 1893 „ten sterkste* tegensprak, dat de Regeering met haar ontwerp „buiten de constitutie zoude ge gaan zijn". Ook gaf het ontwerp-TAK eene grensregeling, die weliswaar niet alle ongeschikten buitensloot, maar toch alle geschikten omvatte, terwijl nu geschik- ten buitengesloten en evenzeer onge schikten binnengeloodst worden. De Burgemeester van Schagen brengt ten verzoeke van den Heer Gommiss ms der Koningin in deze provincie ter ken nis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van den Heer Minister van Bin- nenlandsche zaken, de doorvoer van Rund vee door Frankrijk wederom is toege staan, Schagen, 5 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Het ontwerp moet in de allereerste plaats eene bittere teleurstelling zijn voor die bondgenooten van Tak's be strijders, die in gemoede meenden, dat hij veel te ver ging, en dat zij het laad in gevaar brachten, door eene schare on ontwikkelde en onzelfstandige lieden binnen te balen. Zij zullen nu zien, dat, moge er al aan den onderkant eenig verschil zijn in de sorteering der varië teiten, de soort van kiezers daar op een haar gelijkt op die van Tak's ontwerp. Beide komen geheel in dezelfde laag van de bevolking, waar Tak langs een voor allen gelijke lijn de grens trok, terwijl de grens van Van Houten langs tal van willekeurig uitgezette paaltjes loopt. Dit verschil in methode tot het uitzetten der grenslijn baat dien bestrij ders van Tak weinig. Zij hadden ge meend, dat zij nu meer waarborgen zouden krijgen en zij krijgen er minder, want bij Tak moest een kiezer min stens lezen en schrijven kunnen, maar bij Van Houten komt dat er niet op aan. Zij krijgen geen andere, zij krijgen geen betere, zij krijgen ook niet minder kiezers want al zegt de Minister, dat hij niet precies kan uitrekenen, hoeveel kiezers er komen zullen, de cijfers, die hij mededeelt, zijn voldoende om te doen zien, dat er meer kiezers van ambtswe ge op de kiezerslijsten zullen worden gebracht, dan er naar Tak's ontwerp de aanvrage zouden hebben ingediend. Dit is te meer jammer voor die bestrij ders van het ontwerp-TAK, omdat het hun inderdaad om eene andere zaak en niet slechts om dezelfde zaak in ande ren vorm te doen was. doch ook een goed geregeld kiesrecht verlangen en dat krijgen we op deze wij ze niet. Wat men positieve kenteeke- nen noemt, zijn het niet. Zij hebben niets positiefs dan den naam. Is belasting be talen dan niet iets positiefs Zeker, maar waarvan hangt het af, of iemand al of niet, naar dat kenmerk, kiezer zal zijn? Van den belastingwetgever, die bij zij ne regelingen naar geheel andere dingen te vragen heeft dan de kieswet gever. Zoodat men nu nog niet kan zeggen, hoeveel kiezers het herziene personeel brengen zal en nuttige verbeterin gen van het personeel wellicht achterwe ge zullen blijven uit vrees voor kiezers- moord. Is huurwaarde, is het verdienen van een bepaald loon geen vast kenteeken Zeker wel, als vaststond welk verband er bestaat tusschen huurwaarde en loon eenerzijds en kiesbevoegdheid ander zijds maar nu men geheel willekeurig, het bedrag der huurwaarde en het be drag van het loon vaststelt, dat hier en dat daar het kiesrecht geven zal, wat blijft er nu voor positiefs over Als de huurwaarden of de loonen stijgen wor den tot dusver ongeschikte lieden rijp Yoor het kiesrecht; bij daling vallen tot dusver mondige staatsburgers van hun verheven standpunt af. Er zijn omtrent die kenmerken, ook op zichzelf en in het stelsel der wet be schouwd, nog wel meer opmerkingen te maken. Maar wij komen daarop later te rug. Nu zij het aangevoerde voldoende om aan te toonen, dat wij en waarom wij niet tevreden zijn. door hun steun en hun beleid, vooral ook door hen gematigdheid, in behouden haven te brengen. JACHT. De Burgemeester van Schagen brengt ter algemeene kennis het navolgende: De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 26 dezer n°. 1; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbend^): dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als vo'gt: in den kling begiepen binnen den Westfrictchen omringdijk, in de gemeente Betten, in de gemeente Callantsoog, alsmi- de in het gedeelte van den polder het Koe gras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 20 Juli 1895, met zonsopgang: op het eiland lexel, met uitzondering van den polder Lijerland, op Zaterdag 17 Augustus 1895 met zonsopgang; en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel op Zaterdag 3 Augustus 1895, met zonsop gang» En zal deze in het Provinciaal Blad wordeu geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aaiisve- plzkt. Haarlem, 28 Juni 1895. De Commissaris der Koningin voornoemd, g<t. SCHORER. De Burgemeester voornoemd, EERMAN. Het kiesrecht-ontwerp is er. In zoover is aan de gegeven belofte voldaan, en de Tweede Kamer zal nog, zij het dan op het laatste oogenblik, in dit zittingjaar het afdeelingsonderzoek beginnen en wellicht ten einde bren gen. Het ontwerp is er, en is, zooals men verwachten kon dat het zijn zou. Het stelsel, waarover men eene zuivere beslissing had kunnen nemen, als het naar behooren tegenover dat van den heer Tak ware geplaatst, wordt ons thans in tweede instantie aangeboden, nu het niet wel aangaat het stelsel-tak er tegenover te stellen en men dus geen vrije keuze meer heeft. Had men die keuze, dan is het nog zoo zeker niet, dat Van Houten het wiunen zouzeker is, dat het van on voorwaardelijke voorstanders van kies- rechtuitbreidÏDg minder stemmen krijgen zou dan Tak's ontwerpniet, omdat dit laatste zooveel verder ging, maar omdat het ontegenzeggelijk zoover ging als de Grondwet toeliet, en alle pogingen om later verder te gaan, onvoorwaardelijk afsneed. Dat doet het ontwerp-van Houten niet en, al geeft de Minister in den aanhef zijner Memorie te kennen, dat wie eene andere regeling wil dan hij voorstelt, op grondwetsherziening zou moeten aansturen, dat wo^dt weer legd door het ontwerp-TAK. En zoo men in dien aanhef eene bedekte herhaliDg van de beschuldiging van ongrond wettigheid tegen dat ontwerp moet zien dan zij daartegen o. m. een beroep ge daan op Tak's vroegereu ambtgenoot, Van Houten's lateren medestander^ den heer Van Txenhoven, die bij deal. Voor wie het ontwerp en zijne toe lichting eeDe teleurstelling moge zijn, voor den heer Tak is het eene recht vaardiging. Men verlangde van hem po sitieve kenmerken, en hij antwoordde positieve kenmerken, die geschiktheid en welstand aanduiden, zijn er niet. En de heer Van Houten geeft zeJa zeker. En hij toont hunne doelmatigheid en hunne bewijskracht aan Neen, dat juist niet. Hij vergoelijkt de keuze, die hij deed. HeC is niet te vermijden, „dat er individuëele voorbeelden zullen wor den gevonden, waarin een bij de wet erkend teeken van geschiktheid en wel-1 stand aanwezig is en geen enkele reden van uitsluiting geldt en toch geschikt- j heid of welstand of wel beide ontbre ken. En evenmin is eene regeling te ma ken, waarbij zonder uitzondering allen, die men, individueel beschouwd, niet ontbloot van geschiktheid en welstand zou achten, ook tot het kiesrecht geroe- pen worden." Met andere woorden De grenspalen, die gij uitzet, geven de juiste grens niet aan niet omdat zij te ver uitgezet zijn, of eeu te engen kring aan wijzen, maar omdat zij hier te ver en daar niet ver genoeg staan, omdat zij als grenspalen zelf niet deugen. Dat vond de heer Tak ookzijn gedachtengang in zijne Memorie van Toelichting was ongeveer dezelfde; maar hij kwam tot de slotsom zulke ondeugdelijke grens palen kan ik niet gebruikende heer Van Houten zegtgij moet het er maar moe doen. Betere heb ik niet en die grenslijn van Tak Dat hebben we nu eenmaal gezegd, dat onze consciëntie ons niet toeliet die aan te nemen en dus, daar valt niet meer over te praten. Wat eene rechtvaardiging is voor den heer Tak, is wel geene teleurstelling-- want we konden niet anders verwachten maar toch een bezwaar voor ons. Wij hooren ons al toevoegenmaar gij zijt toch ook nooit tevreden. Daar komt Van Houten nu met een kiesrecht- ontwerp, dat een even uitgebreid kies recht geeft als dat van Tak gij zegt dat zelf en toch zijt gij nog niet te vreden. Neen, dat zijn we ook niet. En wel, omdat we niet inaar een uitgebreid, En dus zult gij het ontwerp bestrij den Zoover zijn wij nog niet. Wij heb ben te veel ervaring op politiek gebied opgedaan, om den vogel, dien wij in de hand hebben, te laten vliegen voor een aantal in de lucht. Wij gelooven niet, dat het goed is, het voorbeel f der anti- Takkianen te volgen en hun pogen te verijdelen, zooals zij dat het onze deden. Er rust een dubbel moeilijke taak op de schouders van hen, die in oprechtheid door eene milde kiesrechtuitbreiding de staatkundige lucht zuiveren willen. Wij hebben eenerzijds het ontwerp in zijn eigen stelsel te verbeteren. Heel ge makkelijk zal dat niet gaan, want de grondfout van het stelsel, het volkomen willekeurige der grenspalen, is van het stelsel onafscheidelijk. Maar sommige verbeteringen zijn toch mogelijk; de Minister neemt bijv. aan, dat het min of meer toevallig zijn zou als iemand binnen de gestelde termijnen èn van woning (binnen het laatste half jaar) èn van dienstbetrekking (binnen het laatste halfjaar) zou zijn veranderd; maar wel verre van toevallig te zijn, vloeit voor velen juist uit de verandering van dienst-betrekkiug de noodzakelijke verhui zing voort. Dit is een dadelijk in het oog vallende flater. Zoo zijn er meer. En bij gezette overweging der verschillende kenteekenen zullen waarschijnlijk nost wel ernstiger be lenkingen in het licht treden. Doch bij die pogingen tot verbetering moet rekening gehouden worden met den eigenaardigen stand der partijen tegen over dit onderwerp. Wij hebben eens deels de wet te verbeteren; anderzijds te voorkomen, dat de Regeering. haar steun zoekende bij de nu teleurgestelde, bond genooten, haar ontwerp voor ons beder ve—of wel het op de eene of andere wij ze onaannemelijk make voor hare eigen vrienden en zóó de aanneming in gevaar brenge. Want de kiesrechthervorming moet nu gelukken. Om twee redenen. Vooreerst omdat eene nieuwe mislukking de staat kundige verwarring nog zou doen toe nemen en bij vernieuwing eecige jaren vertraging zou brengen in dringend noo- digen arbeid. Ten andere, omdat de ont worpen kiesw. t ons in allen gevalle ee ne ruime kiesrechtuitbreiding brengt, die, moge zij al niet langs een regelmatige lijn loopen, zich in hoofdzaak toch tot dezelfde laag van ingezetenen uitstrekt,die d© heer Tak bedoelde te bereiken: hen, die voorzien in eigen onderhoud en dat van hun gezin. Dat wij nu zoo ver gaan zullen is te dan ken aan het kloeke optreden van den heer Tak, en - dit is een eigenaardige spe ling van het lot aan de Takkianen is nu de moeilijke, maar schoone taak voorbehouden Van Houten's scheepje De landbouwer H. ,nit MAA8- BREE, keerde, met vronw en kinderen op een kar gezeten, van de kermis te Grubbenvorst terug. Tengevolge van een val van hel paard, viel H. op zijn één jarig kind, met het ongelukkig gevolg dat het terstond is overleden. De tweedaagsche Koltwed- Strijd, Dinsdag en Woensdag jl. in het Park te ENK HUIZEN gehouden, door de Kelfvereeniging Noord-Holland, is met geestdrift gevolgd en in de beste orde afgeloopen. Dinsdag werd door 70 kolvers aan den strijd deelgenomenin de eerste serie ver kregen dien dag de he.pren W. Tensen van Schellinkhout, J. Boos en D. Bot van Bovencarspel elk 47 punten, die 's avonds nog werden overwonnen door den heer K. van Kleef van Z. Schar woude met 53 punten. Woensdagmorgen werd de strijd voort gezet in de tweede serie maakten de hee ren W. Tensen van Schellinkhont en H. ïonran Z. 8charwov.de 48 punten, de heer S. Evers van Oudkarspel maakte 48 pon ten en de heersn A. de Boer van Koog a. d. Zaan, en L. van der Weiden van Haarlem elk 42 punten. In de derde serie werd de kamp voortge zet, waarin de heer C. Bijpost van Birks- horn 47 punten maakte, de heer D. Bot van Bovencarspel 45 en de heeren A. d6 Boer van Koog a. d. Zaan en W. Kraak man van Z. Scharwoude elk 43 punten. Ie le prijs f 50 van de vereeniging, en een souvenir, bistaande ait een keuri ge beschuitstolp, aangeboden door den heer Van der Deure, viel ten deel aan den heer D. Bot van Bovencarspel met 133 punten. De 2» prijs f 25 aan den heer A. de Boer te Koog a. d. Zaan met 131 punten, de 3« prijs f 15 aan den heer C. Bijpost te Birkshorn met 128 punten, de 4e prijs f 10 aau den heer K. van Kleef te Z. Scharwoude met 127 pun ten. De heeren W. Tensen en fPKraak man hadden beiden 121 punten behaald en moesten alzro o n deu 5eu prijs, f 7.50, overkolven, waarbij de heer Tensen 47 en de heer Kraakmau 37 punten maakte en alzoo deze ten deel wiel aan den h>-er Ten sen, de 6e prijs f 5 aan deu heer W. Kraakman. Het was toevallig de derde maal, dat de heeren Tensen en Kraakman bij wedstrij den een gelijtc aantal punten hadden ge maakt. De sefieprijs f 10 viel met 48 ponten ten deel aan d»>n heer H. Ion te Oudkarspel, die deze blijkbaar verkoos bo ven den 5en prijs, dien bij gemakkelijk had kunnen verwerven. De prijzen werden onder een gepast woord aau de overwinnaars aangeboden door den heer A. de Boer, die bij deze gelegen heid, het oud bestuurslid, tevens medeop richter, dea heer R. Swagerman te Nieuwe- Niedorp, het Erelidmaatschap der Veree niging aanbood, waarmede alle aanwezigen instemden. Onder gepaste vroolijkheid bleef men nog een poosje gezellig bijeen totdat eindelijk per spoor en tram de vreem delingen moesten vertrekken. Naar wij vernamen zal de volgende wedstrijd in 1896 te Hoorn worden gehouden, iu de kolfbaan vau deu heer B. Boot. Enkhuizer Ct. Allerwege worden in WAARD GROET iu het begin dezer week maat regelen genomen om de karwei los ie krijgen. Prachtig stond het gewas ervoor. En juist, ala 't ware op 't lm tste oo genblik terwijl de paarden voor d6 maaimachine aangespannen stonden en te gen den avond alles in gereedheid werd gebracht om van de gunstige gelegenheid te profiteeren, brak er een zware onweers bui los, vergezeld van regen, die boven sommige gedeelten van den Polder iu slagregen ontaardde. Dien avond was er dus van maaea geen sprake. Dinsdag daaraanvolgende kwam er wiud, zoodat al les flink droogde. Maar, helaas die wind wakkerde aan tot storm en de ge wassen, die zich nog staande hadden ge- hou ien, golfden als de baren der zee door een. Het kar weizaad echter dat zoo bui tengewoon onvast in de hulsen besloten

Schager Courant | 1895 | | pagina 1