GEMENGD NIEUWS. Alcohol verhindert een gezon de Lichaarasontwikkeling. titslag der Verkiezingen voor leden van den RAAD, gebonden op D1XSDAO 16 JULI 1895. m»2 de Nederlandsche landbouw wel geholpen worden. De bedoeling 00 het voorstel is, onze ontevredenheid '®b8ar te maken over het feit, dat op jen kwijnenden landbouw niet wordt ge- jet- Dat die hulp zoo gering is,als Wie- eerwaard en Barsingerhoru meenen, ge- joolt spr. niet. Een winst toch van 4 gjjllioen is voor den landbouw niet ge- jjng te achten. Alfen ondersteunt het »dres, aan den Minister overlatende het equivalent te zoeken voor de schatkist door een adres te zendeo, zal deze Maat schappij toonen althans iets voor den land bouw te willen doen. Middelburg meent, dat deze maatregel sefer weinig effect zal hebben, maar wil het hoofdbestuur maatregelen voorstellen, waardoor de pachters gebaat worden, dan j3l zijn afdeeling daartoe gaarne medewer ken. Nadat nog de heer Van der Breggen voor en de heer Breebaart, beiden hoofd bestuurders, zich tegen het voorstel verklaard hebben, wordt bet bij stemming aangeno men met 114 tegen 96 stemmen. Te TONGELEE (Noord-Brabant) moest de onderwijzer een 10 jarigen knaap oit de school verwijderen, omdat deze de cognacflesch te huis zoodanig had aange sproken dat in kennelijken staat v3n dronkenschap verkeerde en beter geschikt was om te slapen dan om onderwijs te ontvangen. Die ouders mochten de cognacflesch wel wat hooger zetten. Bij VLACHTWEDDE i n Gio- ninoem is een landbouwer overleden aan bloedvergiftiging," veroorzaakt door een klein stukje chilisalpeter, dat hem in eene wond aan zijne hmd gedrorgen was. Ook io een niet verafgelegene plaats in Hanno- ver heeft iemand bij de behandeling van chilisalpeter hetzelfde ongeval gehad, hoe wel met eenigzins gunstiger verloop. In het laatste geval ia de lijder na eene wekenlange zorgvuldige behandeling door twee geneesheeren en verscheidene opera- tiën in het leven behouden. Bij de meer en meer toenemende aan wending van de bekende kunstmest bij den landbouw, is dus voorzichtigheid aan te be velen. De invloed van alkohol kan nooit gun stig werken op de lichaamsontwikkeliDg, integendeel verhindert hij deze. Dr. J. Ridge. Alcohol en de bloedsomloop. De zenuwen regelen het hart en de bloedvaten en juist door middel hiervan kan het bloed ieder lichaamsdeel berei ken om er stoffen heen te voeren, om de ze deelen te vormen en wat verteerd is te vervangen. Deze bloedsomloop wordt geleid door middel van duizenden buisjes of aderen, waarvan de grootste zoo breed is als nw pink, maar de meeste zoo nauw zijn, dat duizend naast elkaar gelegen de breedte hebben van één centimeter. De a- deren of bloedvaten zijn niet,hard en broos, maar kunnen gebogen en uitgerekt worden zonder te breken evenals gomelastiek, zoodat ze door opzwellen of inkrimpen meer of minder bloed kunnen bevatten. Wanneer ge bloost, zetten de kleine ge zichtsaderen zich uit en bevatten meer bloed, zoodat ge rooder wordt en als ge van schrik bleek wordt, krimpen ze een weinig in. waardoor in het gelaat minder bloed is. Deze samentrekking of uitzet ting der aderen wordt veroorzaakt door de werking der zenuwen in de randen van 't vleesch dat rond de aderen is. Het bloed kan door middel van het hart slechts in beweging worden gebracht. Het hart is verdeeld in vier deelen of kamers, twee boven- en twee beneden kamers; een sterke vleeschwand scheidt ze van elkaar. De bovenste correspondeert met de benedensts door een klepje, het welk op— en neergaat en geregeld het bloed doorlaat. De linker-bovenkamer ontvangt uit de longen het zoivere roode bloed, laat dit door het klepje naar de linker-beneden- kamer waaruit het bloed door de aderen zich verdeelt door het eene deel van 't lich aam vervolgens in de rechter—bovenkamer komt, vas waar het verhuist naar de rech- ter-benedenkamer door middel van het tklepje, en van daaruit door de longen weer stroomt naar de linkerbovenkamer. Het bloed nit het hart van ait de 2e kamer is het slag-aderlijke roode bloed. Dit wordt door een netwerk van adertjes overal heengeleid, geeft een deel van zich zelf af, dat zich omzet in nieuw vleesch en neemt daarentegen de verbruikte stof fen mede, zoodat het bloed onzuirer wordt en dan aderlijk genoemd wordtdit wordt door middel van het hart gebracht naar de longeD. die de onzuivere bestanddeelen in zich opnemen en straks uitademen in den vorm van kool,nor. Het hart is dus te vergelijken bij een kunstig samengestel de zuig- en perspomp en zuivert dus ons lichaam van de stoffen die er niet in hoo ien wordt nu het hart aangedaan, dan kan het niet meer zoo goed werken en wordt ons lichaam niet genoeg schoongemaakt" loodst we ziek worden. We moeten dus blijft1 °WasseB' dat ons hart gezond daarvan het bloed gemaakt ÏT *8, Het bloed is samengesteld uit eeD blee- ^'oo-achtig gekieorde vloeistof, „se- geuoemd, waarin de stoffen dry ven om bet lichaam te voeden, duizenden kleine witte en roode licbaampjes.De witte zijn iet wat giooter dan de mode,maar hiervan zijn er duizendmaal meer. Deze zijn zoo klein dat ze niet met het het bloote oog te zien zijn en ongeveer 12000 naast elkaar de lengte hebban van een Engelsche duim. Ze zijn in zoo grooten getale aanwezig dat het serum voor het oog helrood gekleurd is. D ze lichaampjes hebban de taak, de ingeademde zuurstof, waar we van leven moeten, uit de longen door het geheele lichaam te voeren, en terug in de longen het kooiznur, dat uit ons lichaam moet, te brengen, waaruit we dit door mond of nens ademen. De uitwerking van alkohol op het bloed. Alkohol doet nadeel am de bloedli chaampjes, doordat het maakt dat ze min der in staat zijn hun werk te doen. Door proefnemingen vond dr. Richardson dat de ze lichaampjes in het bloed van een dronk aard of zich samenhoopen en vastkleven of hun ronden platten vorm verliezen en er volstrekt niet uizien als bloedlichaam pjes. Alcohol maakt het bloed ongezond en arin. Een beroemd Fransch scheikundige vond, terwijl in 't bloed vau een gezond men8ch 0.8 pCt. waudelooze stoffen zijn, bij een dronkaard in het bloed rnim 10 pCt, Doordat het bloed zoo slecht is, komt het dat een wond van een dronk aard veel langzamer geneest. Dr. Brun- tcn zegt: „Wonden die bij gewone men- schen gering zonden zijn, blijken bij de dronkaards steeds ernstig te zijn, en als het noodig is dat «e geopereerd worden is het gevaar voor sterven hieraan veel gruo- ter dan bij anderen.* Alkohol maakt dat het bloed dik wordt en stolt doordat lingztmerhand het water dat in het bloed behoort te zijn,er aan ont trokken wordt. Soms komt een klompje gestald bloed ia de hersens en veroorziakt eec verlamming of komt in het hart en veroorzaakt een doodelijke b e— r o e r t e. Daarvan komt her, dat men vaak leest van menschen die onder het sterken drank drinken dood bleven. De alcohol heeft evenzoo op de aderen een verkeerde uitwerking, doordat deze onnatuurlijk gespannen worden waardoor de wanden dunner en brozer worden en ten slotte doorbreken, wat veelal den dood ten gevolge heeft. Alkohol verlamt op den duur de fijne zenuwen van de aderen, zoodat ten slotte deze hun vermogen verliezen zich samen te trekken en uit te zetten. Bij sterke drinkers worden deze aderen voortdaiend verwijd, waardoor het gelaat en vooral de neus een bijzonder roode kleur verkrijgt. De longen, maag en andere inwendige lichaams- deelen zijn in denzelfden toestand en wor den te rood onder den invloed van alkohol. Vervolgens verhindert de alkohol het bloed om ons lichaam goed te voeden doordat het eene goede verdeeling verhin dert van voedsel en versche lucht in de verschillende deelen van 't lichaam. In tegenstelling met melk en cacao, die het lichaam voeden, verhindert alkohol een gezonde lichaamsontwikkeling. Zoo gaan alle lichaamsdeelen van een dronkaard zich langzamerhand vervetten en zijn niet in staat hun natunrlijk werk goed te verrichten. Daarom is het beter geen sterken drank te drinken en in plaats van zoodoende, zijn lichaam te verderven, gezonde voedende dranken te gebruiken eu ieder die doet zal er wèl bij varen. Neemt liever, in plaats van een borrel, eeu glas gekookte melk. Dat voedt! HOOGE LEEFTIJDEN. *Het menschelijk leven is kort." Dit is een waarheid, welke wij op twintigja - rigen leeftijd als een spreekwijze beschou wen, die ous op ons dertigste jaar meer en meer duidelijk begint te worden en waarvan wij op veertgjarigen leeftijd ten volle overtuigd zijn. Van duizend menschen die het levenslicht aanschouwen, wordt meer dan de helft geen veertig jaar en geen enkele bereikt eeu negentigjarigen leeftijd. Uit de statistische tabellen der levensver zekeringmaatschappijen kan men de kans berekenen, welke men op eiken leeftijd heeft, om nog een zeker aantal jaren te leven. De kaus dat een veertigjarige man nog 20 jaar levea kan, staat ongeveer als 3 tot 5, of met andere woorden, van elke 5menschen, die op het oogenblik 40 jaar zijn, zullen gemiddeld slechts 3 het tot 60 jaar brengen. Wanneer wij verder vra gen hoeveel menschen van 60 de kans hebben om 80 jaar te worden, dan lnidt het antwoord: hoogstens 1 van de 6. Men schen van 90 jaar en daarboven zijn over het algemeen zeldzaam. Vooral uit vroege- ren tijd worden ons vele voorbeelden van hooge leeftijden aangehaald, welke echter niet immer als volkomen betrouwbaar aan te nemen zijn. Zoo beweert men, dat de Hongaar Pe ter Czartom 185 jaar oud geworden is en in drie eeuwen geleefd heeft, dat bij in 1539 geboren werd en in 1724 gestor ven is. Toen keizer Aleiander I van Rus land eens in de Oostzee-provinciën ver toefde, stelde men hem daar een man voor, die als staljongen met Gustaaf Adolf uit Zweden gekomen was eD dus meer dan 200 jaar oud moest zijo. Dit feit is echter niet voldoende bewezen, om het voor zeker te kannen aannemen. In den herfst van 1869 stierf te Laga in Ras- land een koopman, Abrabam Petrow ge- heeten in den ouderdom van 133 jaar, hij was bijna nooit ziek geweest en verheug de zich tot aan zijn dood in e?n goed gezicht en geheugen, lu hetzelfde jaar stierf in een dorp in Mexico Maria Rubalca- va in den volkomen betrouwbaren leeftijd van 125 jaar en 2 dagentot kort voor haar dood was zij nog in de huishouding bezig. In het jaar 1167 stond zelfs eene 115 jarige vrouw voor het gerechtshof te Arad, beschuldigd van moord door vergif tiging bij gebrek aan voldoende bewijzen werd zij echter vrijgesproken. De in 1764 geboren graaf Waldeck bracht in 1869 nog een schilderij op de kunsttentoonstelling te Parijs, hij meende, dat hij toch langzamerhand wel wat ond begon te worden, fik ben zeide hij toenmaals, „in mijn 104de levensjaar en op dezen leeftijd blijf; men gaarne thuis.* Te Lundenburg in het district Brnn siierf in Mei 1878 ean gepensioneerd soldaat, Jozef Hrabol, in den ouderdom van 105 jaar. Hij had de slagen bij Ulm in 1804, bij Apern in 1805 en ook den slag bij Leip- zig meegemaakt. Volgens eene mededee- ling van het „Soldatenhaus" in Mei 1878 leefde toen nog te Bromberg een soldaat uit het leger van Frederik den Grooten, Stanislaus Bagnimski geheeten. Geduren de de laatste levensjaren van den grooten koning diende hij het late artillerierege- ment te Berlijn ea was in 1878 ruim 117 jaar oud. Hoelang hij nog geleefd heeft, is niet bekend. Tegen het einde van 1877 leefde te Lu- ka in Hongarije, de Rumeensche boer Pas ka Kodo, toenmaals in zijn 125sle levens jaar. Sedert 35 jaar was hij niet meer geschikt om te werken en leefde van aal moezen een bewijs dat men ook met be delen oud kan worden. Het gezicht, het gehoor en de beenen van den onden man waren zwak geworden, maar toch begaf hij zich nog op bepaalde tijden naar eene na- harige pachthoeve waar hij dan levens middelen kreeg. Zijn geheugen was nog tamelijk goed, zijn gestalte gekromd, zijn aangezicht en handen waren met zware rimpels bedekt en zijn geheele verschijning kenmerkte den stokouden man. In Juli 1878 stierf te Ririch bij Gelschausen een boer Florian Weismutb. Deze had als soldaat onder hertog Ferdinand van Bronswijk gediend, had deelgenomen aan verschillende gevech ten en veldslagen en stierf in den ouder dom van 148 jaar en 1 maand, welke hooge leeftijd volkomen bewezen kon wor den. Hij leefde steeds in kommervolle omstandigheden en had met ontberingen van allerlei aard te kampendit alles schijnt echter ziju levensduur niet verkort te hebben. Prof. Buchner aan wiens opgaven wij dit alles outleeneu, merkt verder op, dat een betrekkelijk veel grooter aantal vrou wen dan mannen een zeer hoegen leeftijd bereiken. Ook is het een feit, dat het in verhouding het meest Joden zijn, die de 100 jaar of daarboven halen. Volgens Buchner ligt de oorz-ak hiervan in het karakter, in de rustelooze maar volstrekt niet overdreven ijver, in de matigheid en eenvoudigheid, welke over het algemeen de Joden kenmerken. Wij kunnen wel aannemen, dat het menschelijk lichaam zoo georganiseerd is om een leeftijd van 100 jaar te kannen bereikendat dit echter zoo zelden ge beurt is minder toe schrijven aan licha- me lij ken arbeid of minder goede voeding (volgens de statistiek worden de armen dikwijls zeer oud) dan wel aan de gevol gen van onbeteugeld levensgenot, van lekker eten en vooral van bovenmatig drinken. f Wie lang wil leven, die leve langzaam', dit moet een elk voor oogen houden, die een hoogen ouderdom hoopt te bereiken. Paarden die van vruchten leven. In Egypte worden de paarden van den Khedive grootendeels gevoederd met kren ten, in plaats van haver, en men zegt, dat zij daar zeer sterk van worden. Een officier, die op zekeren dag een bijna ou- geloofelijken afstand met ziju paard gereden had, heeft verklaard, dat het geheim, hoe het paard op het einde van den rit nog niet vermoeid was, daarin bestond, dat hij het aan elke halt een half pond krenten in plaats vau haver had gegeven. In Smirna worden paarden, hitten, muil dieren en ezels, met vruchten en bladeren van den vijgeboom gevoederd, en zij ge ven daaraan den voorkeur boven elk an der voeder. Op eenige van de West-Indische eilan den inzonderheid van Jam..ïca en Bar bados worden niet alleen paarden, maar allerlei soort van vee gevoederd met de groene toppen en de uitgeschoten ge deelten van het suikerriet en in overvloe dige jaren met bananen. In Canada en sommige streken vau de Yereenigde Staten werden in het vruchtenseizoen paarden ge voederd met afgewaaide appelen, die zij liever eten dan elk ander voeder. In Queensland, New South Wales en Tas- mauia zijn die het gewone voeder van paar den en vee en verleden zomer werden de varkens in Tasmania met perziken gevoe derd. Meestal houden dieren veel van sommige vruchten, inzonderheid van appelen die honden hen gezond en verfraaien hunne huid. In Noorwegen worden de paarden met haver meel brood gevoederd, eu de Noord—Amerikaansche Indianen voederen de hunne in de wintermaanden met boom schors. In de heetste streken van Arabië is de dadeljialm de eenige plant, die er groeit, en daar worden de paarden met da dels gevoederd. In vroeger jaren zoo vertelt eem ijmker nestelden de zwa- uwen altijd onder mijn bak en hadden daar het burgerrecht verkrega, Op ze keren dag, toen de jongen in het nest reeds ongeveet half volwassen waren, maar door de ouden nog vlijtig gevoederd werden, besloot ik eens na te gaan wat er waar was van het gezegde, dat zij beien van gen. Ik natr een der jongen om den in- Lond der maag ervan te onderzoeken, en ziet, zij bevatte niets dan bijen, 't Gevolg ervan wss, dat ik hun de gastvrijheid op zei en de deur wees. Dat de beien de zwaluwen kennen als hnnne vijanden, heb ik thans het vorig jaar gezien. Bij het veelal heerschende nat en koud weer, waren er naar het scheen zeer weinig insecten en wanneer nu de bijen bij het naderen van een regenbui, bij troepen naar de korven vlogen, vielen de zwalawen bij dozijnen bestormenderwij- ze op hen aan en verslonden ze bij me nigte, Ik heb de roovers met steenen ge worpen, ik heb er op geschoteD, maar niets baatte. Plotseling kwam echter de zon door en het tooneel veranderde ge heel. De bijen herkenden hunne vijanden en bij tien, twintigtallen vervolgden ze de zwalawen, die jammerend de vlncht na men. Zelfs werden een paar zwalawen, zoodanig in den kop gestoken, dat ze kop- duikelend dood neervielen. (Sempervirens.) Een vorstel ij ke nalaten- schap. Bij de rechtbank in Weeuen wordt te genwoordig een erfenis-quaestie behan deld, die aan een groots schare schuldei- schers de smartelijkste teleurstellingen oe- reid. De schuldenaar, die deze schare op zijn hielen had, was Yorst Karei tot «n van Lichtenstein, die onlangs op zijn land goed bij Neulengbich stierf. Zijn financieelen rood had de heer Lich tenstein geheel aao zich zelf te danken aan zijn veispilling en de veelvuldige on der nemingen waarin hij zich stak.Eerst gaf hij zich geheel over aan woekeraars. Toen hij dezen echter niet meet betaalde, giugen zij beslag leggen op alles, wat zij moch ten verknopen; niet op zijn landgoed ech ter, omdat dit een maj oraatsgoed was, en lieten hem verder aan zijn lot over. De vorst, nu genoodzaakt zich op ande re wijze geld te verschaffen, had allerlei mooie ideeën, die hem tot een voorbeeld stempelden in de kunst van het schulden maken. Zoo is bekend, dat hij eens „oude locomotieven' op crediet kocht om ze la ter voor spotprijzen weer van de hand te doen. Een anderen keer kocht hij dozijnen kisten vol stroohoeden, eenige waggons met paarden, honderden vaten boter, enz. enz. Kortom, hij nam, wat hij maar kon krijgen en maakte het later te gelde, De ertenis van zijn vader, welke uit 300.000 galden contant en uit het landgoed Nea- lengbach bestond, had hij geheel verdaan. In den tijd, dat er een leveudige handel heerschte in koper, had hij het koperen dak vso zijn slot laten verkoopen. Dik wijls ook kreeg hij vreeselijke schandalen bij zich aan huis. Hij laat een 1/'t millioen schuld na. De schuldeischeis krijgen niets. Een trouwpartij met hin- dernissen had deze week te Meiszen plaats. Het bruidspaar maakte driemaal den tocht naar het stadhuis, voordat het veilig en wel in het huwelijksbootje kon stappen. De eerste maal had de bruidegom op den stoep van het stadhuis, het ougeluk zijn bruid op haar japon te trappen met het gevolg dat deze scheurde. Zoo gehavend kon zij niet voor den burgervader ver schijnen en men moest dus terug naar huis om de schade te herstellen. Dit bracht de jonge dame in een zeer slecht humeur, zij deed haar aanstaande onderweg allerlei verwijten en, ten tweede male voor het stadhuis gekomen, liep zij weg met de woordenflMet zoo'n onbandigen man trouw ik niet*. De ouders en de getuigen slaagden er echter met veel moeite in, haar op haar besluit te doen terugkomen en na voor de derde maal het stadhuis betreden te hebben, werd de huwelijksband toch gelegd. Te Parijs ontbeet een reeds tamelijk bejaard echtpaar in een restaurant in de rue Saint-Honoré. De man verlangde mosterd bij zijn vleesch en daar hij naar zijne meeniog niet vlug genoeg werd bediend, vroeg hij er nog maals om en sloeg daarbij met de vnist ongeduldig op de tafel. Pas had hij uit gesproken, of hjj zakte tot ontsteltenis van zijue vrouw, dood ineen. De hevige ge moedsbeweging had een beroerte tenge- gevolge gehad. IJSTGKEZOISriDEIISr. M. de R. Eene eigenaardige advertentie in Uw blad van j. 1. Zaterdag trok ouze aandacht. Ze behelsde een vermanend wcord tot alle Protestanten, om trouw ter stembus te komen, daar anders een groot gevaar dreigt. Denken de vele kiezers misschien, dat de tegenpartij een maD op het kussen zal brengen, waarvan bij diens aftreden hoe voorbarig kan gezegd worden: wanneer deze zijn stem verhief, dan sto ven de Bijzantijnsche spitsvondigheden, de banale drogredenen, de lage aantijgingen, de onbewezen beschuldigingen der tegen standers weg, als kiassende raven en krij. schende vleermuizen bij de eerste klepel- slagen van een' groote domklok Een man, die in forsche bewoordingen en zon der een blik te schenken aan stapels van beweegredenen en bewijsgronden gernstelijk zal durven zeggendat wilt gij doen, doch zóó behoort als menscb 't richtsnoer uwer handelingen te zijn Of licht de oorzaak van hun geschrijf in haat, tegen leden der maatschappij, die toch in den waren zin des woords hunne broeders zijn Geenszins denken wij het laatsteveel minder veronderstellen wij 't eerste. Mogelijk zijn de vele kiezers met verhevener denkbeelden bezield dan wij maar toch hebben zij hnn standaard ge plant op onvasten bodem, terwijl hunne banier dringend om reparatie vraagt. Hierbij zeg ik U, Mijnheer de Redacteur, dank voor de opname. 8 c h a g e n. v. cl. Nlerxlen. Schagens Aantal kiezers 351. Ingel. 183 stembr. waaronder 1 blanco. HERKOZEN, de heeren C. Bijpost Rz., y 166 stemmen. JfA. Bazen Sr., met 148 J. v. d. Maat en, 131 GEKOZEN de heer P. Menrs Pz., met 118 stemm. Nog werden uitgebracht, op de Hesren F. G. C. J. Heijligers 41, Jb. Henneman 38, W. Vader 16, A. Koster 8, J. de Veer 8, H. P. Caarls 6, Joh. Govers 5; K. Rezelman, P. v. Twuijver, W. van Stam en H. Boeije, elk 3. J. M. Koel man en S. Keet Dz. elk 2en verder verschillenden met 1 stem. Onder de ingeleverde stembriefjes was er een, waarop het volgende bijschrift „BahHaatdragende Sehager Courant. Schaam Weet Gij niet dat eendracht macht maakt. Wat zullen die ^oer/gezin de protestanten wel van u zeggen. Als bewijs dat Schagen niet in gevaar is en zal komen wanneer door de Katho lieken in de Raad die zetels werden inge nomen, die hen toekomt, stem ik in plaats van Hazeu Willem Hazeu Jr. y J. v. d. Maaten C. Prins. C. Bijpost P. Dekker, Socialist. P. Meurs Dorper. Winkel, 208 Kiezers- Ingeleverd 101 stembriefjes. GEKOZEN, de heeren <7. Breebaart Kz., met 90 stemmen. J. Koomen Hz., H 90 Wieringerwaard, 117 Kiezers. Ingeleverd 25 stembriefjes. HERKOZEN, de heeren D. Jz. Kooij met 25 stemmen. Jb. Zijp Hz. 23 Barsingerhorn, 225 Kiezers. Ingeleverd 61 stembriefjes. HERKOZEN, de heeren D. Raat met 57 stemmen. D. Spaans „55 u Anna Paulowna, 231 kiezers. Ingeleverd 144 stembriefjes. HERKOZEN, de heeren: G. II. Geerligs 95 stemmen. W. van Gijtenbeek met 76 Verder waren uitgebracht op de heeren: Huiberts 54, v. Mullem 33, Van der Linden 10, Metselaar 8, Volder 4, en twee met 1 stem, en 1 van onwaarde. HERSTEMMING vacatnre Foreest, tus" schen de heeren G. Volder met 71 stemmen. L. Metzelaar g 65 Verder waren uitgebracht op de heeren: P. Huiberts 5 stemmen, 1 met 1 stem, 1 blanco en 1 van onwaarde. Haringkarspel, 230 kiezers. Ingeleverd 38 stembriefjes HERKOZEN, de heeren W. Gevers met 36 stemmen. W. Keesem g 36 Sint-AIaarten, 112 kiezers. Ingeleverd 30 stembriefjes. HERKOZEN de heeren JBrommer met 26 stemmen. P. Jonker a 28 Uitgebracht waren op de heeren G. Schoorl 6 stemmen, P. de Boer 4 t SCijpe Aantal kiezers 503. Ingel. 284 stembr. HERKOZEN de haeren H. Feisser met 181 stemmen. G. C. Hulst 173 J. Zeeman H 168 G. Nobel 153 Verder waren uitgebracht op de hee ren D. Brommer 52, J. J. de Wit 21, C. Stam 8, G. de Wit 5, C. C. Hulst 5, C. Paalberg 4, A. Zijp 4, H. Bakker 4, G. Vrijburg 3 en eenigen van 1 stem. Callantsoog, 68 kiezers. Ingeleverd 18 stembriefjes. HERKOZEN de heeren G. Rademaker met 17 stemmen. G. Baken 17 GEKOZEN Vacature J. Vos: de heer D. Buik met 12 stammen.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3