LIflïï BLITZ, Stoom-steenliouwerij, Biljarten. Geen H aat. dikke haver Amsterdam, W. F. Stoel Zoon, W. liuliulseu. 348ste STAATSLOTERIJ. Te Augsburg, ineen her berg, kregen vijf jongens twist met zekeren Fromm, over een bedrag van 30 pfenning. Zij volgden hem op straat en bedreigden hem. Fromm, die een degenstok droeg, bracht drie hunner levensgevaarlijke wonden toe. Een was direct dood, de beid6 andere stierven spoedig. En dat om 18 centen 1 PLAATSELIJK NIEUWS. Jan Winliel, Uitg.-Red. Schager Courant. Schagen, 19 Juli 1895. Predikbeurten. Wij haten niemand dan alleen wat slecht is. Schagen. de lïerv. Kerk halt tien ure. van Doopsgezinde gemeente Barsingerhorn c. a. Vervoli GemeenteMenSmaïiii. Vergadering' van den Baad der gemeente fteliagen op DINS DAG 23 JULI 1895, des voormid dags ten 10 ure. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1894. 3. Benoeming commissie van on derzoek. 4. Reclames Hoofdelijke Omslag. insr o-EzoisrxjEiJsr. M. N. ADVERTENTIEN. ongeveer 33 snees, staande op den akker aan den Stroet, eigen aan Mej. Wed. K. Gevers. Te bevragen bij den heer H. Berk houwer Pz., Dirkshorn. Burgerlijke Sland. Gemeente Schagen. Getrokken Pr ij zen. Marktberichten. SPOEDSPOED Te Koop aangeboden Een Aardappelenzaak, Tandarts. Nieuwe Wet. Nieuwendijk Eerste huis b/d Dam24l is eiken Donderdag-voor- middags in het Hotel „Vre- delust" van den heer BROERSMA te Schagen, te consulteeren. De Alkmaarsclie ALKMAAR. Gebruikte biljarten en bil jartlakens. AdresMeubel mag azijn, Scliagen. Aan hetzelfde adres kan een leerling geplaatst wor den. Tegen zeer lage prijzen worden uitverkocht de nog voorhanden zijnde J een kommetje koffiemelksuikerwittebrood- gelei te verzwelgen, want bij gevoelde, dat zijne jengdiga krachten daartoe stel lig ontoereikend zonden zijn. Hij haastte zich dns om na het verdu wen van de laatste lepels soep uit zijne kom op ondubbelzinnige wijze zijneD dank te betuigen voor de allerhartelijkste ont vangst en voor het genot ene aan tafel, beval zich nogmaals in de gunst van den groolen meester aan, stood op en verwij derde zich onder diepe buigingen oit de prachtige ontbijtkamer van Rossini. Als een ontslagen gevangene, die uit de donkere cel het vrije leven in de open lucht tegemoet rent, holde Robinet de trap pen af, en stormde het café Vignon bin- nen. »Eén cognac, gauw, asjeblieftIk heb het niet goed in de maag 1 Breng ook een broodje met sardines 1 Eu dan éen bitter met één cognac riep hij den be diende toe. En eerst nadat hij op deze wijze zijne in het ongereade geraakte spijsvetterings- werktuigen zeide in orde gebracht te neb ben, was hij in staat zijnen vriend het re sultaat van zijn bezoek bij den veelver- mogenden Rossini mede te deelen. Het verhaal van het smakelijke ontbijt bracht den vriend in eene zoo aandoenlijke stem ming, dat ook hij nog een bittertje er te gen zette. Dank zij de voorspraak van den groo- ten, gastvrijen componist, kreeg Robinet wat hij verlangde en wat hem in het mor gen uur tot Rossini had gevoerd. Nog velen malen bezocht hij den toon dichter van den barbier van Sevilla, maar nooit op een tijd, die samenviel met dien, waar op Rossini zich aan tafel zou kun nen bevinden. Het bekende renpaard Hastings is gekocht door August Belmont als vertegenwoordiger van Rotschild, 90.000 gulden. Een fortuinlijke neus, Eenigen tijd geleden stierf te Londen een rijk tooneelüefhsbber, die bij testament zijn geheele vermogen aan eeDe tooneel- speelster, miss B., vermaakte. Hij had na melijk altijd een hartstoihtelijke maar pla tonische bewondering voor de actrice ge voeld. Hij schreef is zijn testament; „Ik verzoek miss B., het beheer over mijn ge heele vermogen te willen aanvaarden, hoe wel bet zeer weinig is in verhouding tot het genot, dat ik gesmaakt heb, bij het bewonderen van haar heerlijken nens, 'ge durende drie jaren". De edelmoedige bewon- deraai had nauwelijks de oogen gesloten of men gaf miss B. kennis van het on verwacht buitenkansje, dat haar ten deel was gevallen. In de stellige meening dat er een vergissing had plaats gehad, liet de actrice zich naar de woning van haar weldoener brengen. Zij trad de sterfkamer binnen en ver zocht het gelaat van den overledene te mogen zien. Wat riep zij nit, dat is de man, die mij sedert dtie jaren iederen dag een lofdicht op mijn neus zendt. In Hvde Park, in Covent Garden, altijd en overal was hij in mijne nabijheid en keek hij mij onophoudelijk vol bewondering aan. Miss. B. had er niets op tegen, om de erfenis van eenige millioenen te aanvaar den. Zij was van oordeel dat haar zon derlinge bewonderaar op een zeer aange name en beminnenswaardige wijze zijne gevoelens wist uit te drukken voor De deugd beloond. Een ParijSch polietieagent vervoerde een gevangen vrouw, en maakte gebruik van een der vele stoombootjes, welke de Seine op- en afvaren. Juist ging het boot je onder een brug door, toeu een man o- ver de leuning sprong en in de Seine verdween. De agent aarzelde tusschen zijn plicht als mensch en zijn plicht als be ambte, maar veler aandrang deed hem be sluiten den ongelukkige te redden. De poging mislukte, waarop de agent naar de aanlegplaats van het bootje ijlde om zoo mogelijk zijn gevangene nog op te halen. Het bootje was echter reeds aan. Maar wie schertste de verbazing van den agent, toen de vrouw geduldig op haar begeleider stond te wachten, en zelfs de jas van den agent in bewaring had geno men. De vrouw ging daarop met den a- gent naar het politie-bareau, waar de com missaris zoo verteederd werd, dat hij de vrouw maar losliet. De agent kreeg we— geDs zijn zelfopoffering een medaille. Den leeuw als wachthond. Een inwoner van Bridgeport in Con- necticut is in het bezit van een tammen jongeD leeuw, die eenige dagen de snoo- de plannen van een inbreker had weten te verijdelen. In het holst van den nacht werd het gezin gewekt door aanhoudende jam merkreten. Men ging naar beneden en zag een man, die poogde uit een der ven sters van de benedenverdieping te ontsnap pen, doch daarin verhinderd werd door den leeuw. Hel dier had hem de klaau- wen in het lichaam geslagen en brnllende van pijn, verraadde de man zichzelf. De man werd weldra nit zijn pijnlijke positie bevrijd, doch het kostte heel wat moeite, den leeuw te beletten, hem opnieuw aan te vallen. Brand! Brand! klonk het nit de huiskamer en de kreet drong tot de keuken door. Een oogenblik later wa ren de keukenmeid en de werkmeid boven, gevolgd door een hnzaar en eeu artillerist. 't Is niemendal, zei mevrouw. Ik wilde maar eens onderzoeken of er ook vreemde personen in hnis waren. Vijfvoudige moord. - In Grury, arrondissement d'Antun, is door een zekeren Mulat een vijfvoudige moord gepleegd. Eerst doodde de man zijn schoonmoeder, toen zijn vrouw en een kind van drie maanden. Toen zijn schoonvader e slachtoffers ter hulp wilde SDellen richt- e e woede van den geweldenaar zich Schagen, 20 Juli 1895. Onder de vetweiders vad Noord-Holland is een beweging tegen den Bond der Amsterdamsche slagers ont staan. Sedert eenigen tijd verplichten zij de verkoopers van vee, zoolang voor het ver kochte expl. in te staan, tot het aan de vrij strenge keuring aan de algemeene slachtplaats te Amsterdam heeft voldaan. Wanneer het dier zoogenaamde pokken heeft, ondergaat het dier de zoogenaamde kokend-waterproef, waardoor het natuurlijk belangrijk in waarde vermindert. Deze schade wordt dan op den vetweider-verkoo- per verhaald. Nn wil men dezerzijds eene vereeniging oprichten waarbij de leden zich verplichten, alleen voetstoots aan de sla gers te verkoopen. Vele groote vetweiders gaven bereids hnnne instemming. Ook op de Schagermarkt var. Donderdag j.1. werd met veel succes propoganda voor de con tra-vereeniging gemaakt. wij, Protestanten, ten zeerste gesteld zijn. Wij haten niet de Roomschen, maar als Protestant mogen wij niet toe staan en kunnen wij niet dulden, dat de Roomschen in een overmoedige, of wel in een wangunstige bui, ons aan banden zouden willen leggen en ons zouden wil len drillen overeenkomstig hun ker kelijk politie-reglement. Als Courantier èn als Protestant, zijn wij verplicht,óók te strijden voor de onver korte handhaving van vrijheid van den ken en gelooven". Met betrekking tot ons maatschappe lijk en gemeentelijk leven kunnen wij niet verhelen, dat de drieetheid, van Roomsche zijde aan den dag gelegd me de in het lafhartige en gluiperige stem biljet, ons tot de conclusie voert, dat het bezitten van één zetel in het Raadscol- lege, voor sommige Roomschen nog een te groot voorrecht is, hetwelk zij toonen niet naar waarde te hebben leeren schatten. Wij houden van den vrede, doch als onze tegenstanders blijken geven, er steeds op uit te zijn, ons te tarten, te smaden en te hoonen welnu, dan verplicht onze zucht tot zelfbehoud ons tot verweer. Willen de Roomschen daarentegen met ons in vrede leven, dan zullen zij door eer lijk en openhartig gedrag ons de bewijzen moeten leveren, van hun ernstigen wil. Of de Roomschen in de laatste jaren daartoe den juisten weg hebben ingesla gen, moeten wij tot heden betwijfelen. Zeker,te betreuren is het, dat de toestand aldus is. tegen hem en met elf messteken in het hoofd viel het vierde slachtoffer; zijn toe stand is hopeloos. Een buurvrouw, die de vreeselijke sceue zsg, wilde hulp gaan halen, en om dit te beletten wierp de moordenaar zicb op haar en bracht haar een ernstige wond in den buik toe. Toen nam hij een geweer en daarmee gewapend, vluchtte hij in de richting naar Niévre. De bevolking van Grnry achtervolgde en slaagde er ten slotte, hoewel niet nut veel moeite, in, hem te grijpen. „Bah I Haatdragende Schager Courant. Schaam U. Weet Gij niet? dat eendracht macht maakt. Wat zullen die goedge zinde protestanten wel van u zeggen. „Als bewijs dat Schagen niet in gevaar is en zal komen wanneer door de Katho lieken in de Raad die zetels werden in genomen, die hen toekomt, „stem ik in plaats van Hazeu Willem Hazeu Jr. J.vd. MaatenC. Prins. u C. Bijpost P. Dekker, Socialist. P. Meurs Dorper. Zóó luidde de inhoud van een der stembiljetten, welke j.1. Woensdagmor gen bij het opmaken der stemming voor de keuze van raadsleden, uit de bus kwamen. Vergelijken wij den inhoud van dat stembiljet met den inhoud van het me de in ons vorig no. voorkomend inge zonden stuk van den katholieken onderwij zer,den heer v. d. Meutendan ligt het voor de hand, te veronderstellen, dat het stem biljet met den voor ons persoon zoo be- leedigenden inhoud, komt van een Ka tholiek kiezer. Mede voert die vergelijking tot de conclusie, dat de schrijver bij het samenstellen van den inhoud van zijn stembiljet „hulp heeft gehad." Eigenaardig vonden wij het ook, dat de heer G. Dorleckkatholiek kiezer, die bij de opening der stembriefjes naast ons stond, met bizondere gretigheid verzocht: „het te mogen overnemen." Oogenschijnlijk hebben wij dus te doen met een coalitie hetzij toevallig of opzettelijk van Katholieken, die ge meend heeft op deze gluiperige wijze ons te moeten beleedigen. En waarom Omdat men, getuige die insinuatie, ons aansprakelijk stelt voor een door derden in ons no. van verleden Zater dag geplaatste aanbevelingsadvertentie, die blijkbaar niet naar den zin van de Katholieken in Schagen is geweest. En dat doet de Katholieke Kiezer, niettegenstaande hij zeer goed kan weten, dat wij, al wat wij schrijven in de pu blieke zaak, ook onderteekenen, en al wat wij spreken, onverbloemd uiten. Opzettelijk dus heeft de schrijver ons beleedigd, belasterd. Wij noodigen daarom dien kiezer uit, te 08WÏjZ9Q, dat wij, dat is de Schager Cou rant, Haatdragend zijn. Wij stellen hem daartoe met genoegen ons archief ter inzage. Wij haten geenszins de Roomschen, de Schager Roomschen in het bijzonder dus evenmin. Integendeel, wij erkennen hen gaarne als onze medeburgers; maar daarom juist hebben wij eigenlijk medelij- lil De Godsdienstoefeningen vangen des voormiddags ten Zondag 21 aan Juli 28 4 Aug. V 11 V v 18 r 25 (Avondmaal). Zondag 1 Sept. u 8 v u 15 n 22 29 Geen dienst. Ds. A. W. v. Kluijve, Ds. A. W. v. Kluijve. Geen dienst. Ds. A. W. v. Klnij ve. Ds. A. W. v. Klnijve. Ds. Ds. Ds. Ds. Ds. A. W. v. Kluij ve. A. W. v. Kluijve. A. W. v. Kluijve. Hobus. A. W. v. Kluijve. Zondag21 Juli Barsingerhorn Ds. Kooiman. u 28 u Kreil Ds. Kooiman. Punten van behandeling zelf bepaald een goedgezind katholiek. Of zijn er onder de goedgezinde katho lieken ook vossen die de passie preken 't Schijnt ons zoo toe, dat uw stem biljet en het bombastisch ingezon den stukje een uiting zijn van den spijt over 't mislukken van een coup d' état, die twee uwer geloofsgenooten in den raad gebracht zou hebben. En ware die coup gelukt en hij zou dat zonder dien scher pen alarmkreet zonder twijfel och, dan kan ik het mij zeer goed be grijpen, dat ook een goedgezind Katho liek zich als Katholiek daarover verkneu terend in de handen wrijft. De Katholieken kunnen uit deze ver kiezing weer leeren, als ze het niet uit vorige verkiezingen en vergaderingen voor 't stellen van candidaten geleerd hebben, dat gekonkel in 't duister hen evenmin vooruit brengt, als 't ge bruik maken van eene toevallige meer derheid op bedoelde vergaderingen. En van goedgezinde katholieken ver wachten en hopen wij, dat zij bij een volgende vacature in den raad openlijk met een candidaat voor den dag komen. De steun van goedgezinde protestanten zal dan niet mankeeren. Met eenig be leid en achterafzetting van enkele heet hoofden aan weerszijden, zullen wij allen ingezetenen van dat schoone Schagen, bij welks bloei wij zooveel belang heb ben, waarlijk worden goedgezinde burgers. En dan ten slotte nog een kleine raad Neem dien schrijver van dat ingezon den stukje voor eenige jaren zijn pen af. Schrijft hij over Bijzantijnsche spits vondigheden, banale drogredenen, lage aantijgingen, onbewezen beschuldigingen, krassende raven en krijschende vleermui zen bij de eerste klepelslagen van een groo te domklok, dan jaagt hij met dien schetterenden onzin een mensch de grie zelingen op het lijfen vraagt hij „licht de oorzaak van hun geschrijf in haat, tegen leden der maatschappij, die toch in den waren zin des woords hun ne broeders zijn dan heeft hij kans ten antwoord te krijgen: je moet het toch maar van je allernaaste familie hebben. Lees de geschiedenis maar. Gerust, neem hem z'n pen afhij schermt er mee, de inkt vliegt links en rechts hij kladt. Laat hem klokluider worden. En Mijnheer de Redacteurnog een speciaal verzoek aan u. Zou het niet wenschelijk zijn om bij schriften op stembiljetten in 't vervolg niet meer te publiceeren? 't Is wel verrassend te bemerken, dat het Noorderkwartier zoovele onbekende dichterlijke grootheden onder zijne bewo ners telt, doch ook geestigheden van ver dacht allooi vinden een plaats op een briefje, dat voor zoo'n hoogernstige zaak bestemd is. 't Is een kwaal, die hand over hand toeneemt en die gij dooden kunt door de ij delheid dier groote geesten niet lan ger door 't publiceeren hunner produc ten te streelen. Bovendiende stembus moet geen vuilnisbak worden. Niet twijfelende of gij zult aan dit verzoek van velen voldoen, Hoogachtend en dankend, UEd. dienstw. dien, Redacteur Steller dezes behoort onder hen, die de vijandige gezindheid tusschen de twee godsdienstige gezindten in Schagen zeer betreuren en gaarne het hunne zouden willen doen om de klove te dempen. Doch die goede wil moet van twee kan ten komen. Dat vele protestanten den katholieken gaarne een stem in 't kapittel gunnen, heeft indertijd de verkiezing van den heer Koelman en later, in weerwil van diens zonderling bedanken, die van den heer Vlaming bewezen. Ik durf zelfs beweren, dat velen op den duur te vin den zullen zijn voor een proportioneele vertegenwoordiging in den raad, en wel licht ware de tijd niet zooverre af, dat we twee, drie katholieke raadsleden zit ting zagen hebben, als ze het zeiven nu niet weer voor geruim en tijd bedorven hadden. Ernstig keurde ik ook de scherpe woorden in de gewraakte advertentie af, die alarmkreet aan 't adres der prote stanten, beleedigend voor de goedgezin de katholieken, doch nog ernstiger keur ik af het geheimzinnig gewroet van de an- re— ik wil niet zeggen kwaadgezinden katholieken. Duidelijk toch heeft de uitslag der verkiezing bewezen, dat onder hen een complot gesmeed was om, gebruik ma kende van de ongewone kalmte en daar om verwacht wordende slechte opkomst, hun slag te slaan. De heeren Hazeu en Bijpost konden genaden vinden, doch de twee andere plaatsen moesten bezet wor den door de heeren Heijligers en Henne- man. Circa 40 katholieke stemmers ga ven hen respectievelijk 41 en 38 stem men. De haat tegen den heer van der Maa- den met hen, dat zij,krachtens hunne ker- ten is er waarlijk nog niet uit. Kunt gij, kelijke instellingen, in zake ook van de geestige stemmer, die de Schager Cou- maatschappelijk-sociale vraagstukken die rant voor haatdragend uitscheldt, daar individueele vrijheid van denken en spre- niets aan doen? Gij, die u beroept op ken derven moeten, op welke vrijheid d« goedgezinde protestanten, zijt toch ALKMAAR, 19 JULI 1895. GRANEN. 3 H. L. tarwe f—HL chevalier g>rst, HL. rogge f50 HL. haver t 2.60 a 3.—,8 H.L. roode mosterd f 11, 2 HL. kanarizaad 191 HL. koolzaad f 8. 22 HL. karwjjzaad f 13,nieuw f 14,10. I HL. blauw maanzaad f 7,50. ZAANDAM 18 JULI. Ter markt aange voerd: 20 stapels kleine kaas. Hoogste prijs f25.50 EDAM, 18 JULI 1895. Aangevoerd: 123 stukken boter; per1/» K.G. f 0.525 a 0.57s kipeicren f 3.— a f 3.50 de 100 stnks. Nuchteren Kalveren f a 1 0. - Overhou den f ENKHUIZEN, 17 JULI 1895. Heden werden aangevoerd 28 stapels kaas, prgs 27,— per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 13.87® a f 14. Mosterdzaad f a Maanzaad f a .Groene erwten a Yale erwten fa Wijker Yale f a Grauwe erwten f 14.— a 18.— Bruine boonen f 13.— a 18.50 Paardenboonen faGerst f3.75 a 4.50. Haver f 2.75 a 3.25. Aangev.VettejYarkens t .14 a f .17, per KG. Magere Varkens f 9.a f 18.p. st. Biggen f 5.a 8.Ko nijnen f 0.50 af 1.10. Kippen f —.90 al.40. eieren f 3.50 a 1 4.per 100 stuks. Boter 0.52< a f 0.55 per kop. Schapen f— Lammeren f a 1 de hui te lei: Ingeschreven van 17 19 Juli 1895. Geboren: Gérard Pierre Henri, z.v. Cor- nelis Veltnean en van Maria Hermans. Cornelis, z. v. Matthijs de Moei en van Jacoba Bleeker. Maartje d.v. Cornelis van der Oord en van Neeltje Vries. Ondertrouwd en Getronwd Geene. Overleden Gerrit de Vries, oud 69 jr. en 5 md. Ie KJasse. Trekking van 17 Juli. Pr;js van f 1500: No. 7909 1 400: 16167 f 200: 17198 i 100: 972 1642 7641 8015 8867 15097 17123 19199 SCHAGEN, 18 JULI 1895. Aangev. 4 Paarden f 45a 225.— 3 Geldekoeien(magere) „110.a 160.— 25 Vette Koeien 23 Kalfkoeïen „175 „140.— 250.— 180.— 4 Vaarzen 9 60.— a 10. - 8 Nuchtere Kalveren 9 8.— a 16.50 52 Schapen magere 0 11.— a 16.— 30 Idem, vette V 18.— a 25.- 37 Lammeren 9 8.— a 16.— Bokken en Geiten 9 a 20 Varkens (magere) 9 6.50 a 10.- 24 Idem(vette) per K.G. 9 —.26 a —.34 40 Biggen 9 3.— a 5.75 10 Konijen 9 —.10 a —.70 25 Kippen 9 —.10 a —.60 433 Kilogr. Boter 9 —.95 a - 1.05 370 Kaas 6000 Kipeieren 9 —.20 a —.30 9 2.50 a 3.— 1000 Eendeieren 9 3.15 a 3.25 gelegen in één der drukste straten van Amsterdam, waar gemiddeld f 35 a f40 per week wordt verdiend. Koopsom f800. Huurprijs f3 per week. Fr. brieven letter D. L. bureau Scha ger Courant. EN FABRIEK VAN: Marnieren Schoorsteen mantels, Grafmonumen ten, enz., levert net en goedkoop werk. HOORN, 11 JULI 1895. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 28.Com missie f25.Middelbare faangev. 351 stapels, wegende 109281 Kilo. ALKMAAR, 19 JULI 1895. Kleine Kaas 27.50 Commissie 25.50 Middelbare 26.— aangevoerd 525 stapels wegende 175000 K.G.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3