Zondag 11 Augustus 1335. Ilfsim Nienws- 39ste Jaargang No. 3015 Mmlsiiiï- Luüm d Yastbouflen m Eenden. Het KiesrecMontwerp. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één] dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHAGKlï, Laan, I) 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteScbagen. Bekendmakingen. Moedwillige beschadiging der Isolatoren van Rijkstelegraaflijnen. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, voldoende aan een ver zoek, van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, om me de te werken tot het tegengaan van de steeds toenemende moedwillige be schadiging der isolatoren van Rijks telegraaflijnen Herinneren bij deze aan den inhoud van art. 351 van liet Wetboek van strafrecht, waar bij o.m. wordt bepaald, dat hij die spoorweg- ot telegraafwer- ken, vernielt, beschadigt, of on bruikbaar maakt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste D it I E .1 A lt E Manen verder ouders, voogden en onderwijzers, dringend aan, om hun nen invloed op de jeugd te doen gel den, teneinde het stukwerpeu van de isolatoren der Rijkstelegraaflijnen te gen te gaau. S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. \auw verband met liet personeel. Tegenstrijdigheden. Binnenlandseh Nieuws. Feest te ZIJPE. Burgemeester en Wethouders van SCHA- GEN; Gezien art. 45 van de politieverorde ning dier gemeente Brengen bij deze ter slgemeene kennis, dat vanaf heden tot en met den twin tigsten October a.s. de eenden binnen die gemeente opgesloten of gehokt moeten worden. Nalatigheid is bij de politieverordening strafbaar gesteld, met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Behagen, den 80 Joli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. SCHaGEN, 2 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voorn. In antwoord op de vraag, oi het kies recht in verband zou staan met het Personeel, antwoordde de heer Van Houten indertijd in de Kamer„Ik heb voor het kiesrecht gegevens noodig, die de Minister van Financiën ook voor het Personeel moet gebruiken, maar ver band bestaat er niet." De spreker werd zelfs korzelig, dat de heeren dit „niet duidelijk" vonden. Dit heeft ons aanleiding gegeven tot de onderstelling, dat de Minister Van Houten da voor het Personeel verzamelde gegevens zelfstandig zou gebruiken. En, als men nu ziet, dat naast het belasting- kenmerk ook de huurwaarde als ken merk genomen is, en daarvoor een op zichzelf staande tabel in het ontwerp voorkomt, dan zou men kunnen aanne men, dat dit inderdaad ook het geval is. Eene vergelijking evenwel van de ver deeling der gemeenten, in het ontwerp van den heer Sprenger van Eyk, in 8 klas sen, voor elke waarvan een zeker bedrag aan huurwaarde als vrijgesteld maximum wordt aangegeven, doet zien, dat de tabel van Van Houten volkomen de zelfde indeeling huldigt, behalve voor de laatste twee klassen, die bij de tide klasse worden ingedeeld. En wanneer men nu in aanmerking neemt, dat week- huren door vermenigvuldiging met 50 tot jaarhuren worden herleid, dan zijn ook de cijfers, die beide Ministers ge nomen hebben, gelijk. Waartoe dient nu het kenmerk der huurwaarde Om hen, die een perceel of perceelsgedeelte bewonen, dat naar zijn huurwaarde wel belastbaar zou zijn, maar waarvan, ingevolge de bepalingen van de wet op het Personeel, geen be lasting geheven wordt, toch het kies recht te doen erlangen. Bij den eersten oogopslag doet dit meenen, dat dus niet het Personeel, maar de huurwaarde het eigenlijk kenmerk isdoch bij nadere overweging ontwaart men spoedig, dat het tegenovergestelde het geval is. Wordt toch bij de behandeling der wet op het Personeel de classificatie der gemeenten gewijzigd, of in de cijfers der onbelast bare huurwaarde in iedere klasse wijzi ging gebracht, dan is de tabel van het kiesrechtontwerp ook in de war. Heeft dus de Minister Van Houten bij het ontwerpen zijner kieswet leentje buur gespeeld bij zijn collega Sprenger van Eyk, de Volksvertegenwoordi ging zal het ontwerp van den laatste niet kunnen behandelen zonder het oog gericht te houden op de kiesrechtrege ling. En daar ook bij de behandeling van het Personeel rekening moet ge houden worden met den invloed der aan te brengen wijzigingen op de gemeente- financiën, wordt de taak van den wet gever belangrijk verzwaard door de wijze, waarop de verschillende ontwer pen werden voorbereid en aan de orde gesteld. De tabel der huurwaarde levert bo vendien eene zonderlinge tegenstrijdig heid op. Wij wezen er reeds op, dat de Minis ter Van Houten de gemeenten der 7de en der 8sto klassen van het ontwerp op het Personeel bij do 6de klasse heeft ingedeeld. Terwijl men in die klassen reeds belastingplichtig en daardoor kies gerechtigd wordt bij een huurwaarde, die 37.50 en 25,te boven gaat, wat met een weekhuur van /0.75 en /0 50 overeenkomt, vordert het kiesrechtont werp voor de kiesbevoegdheid naar de huurwaarde in die gemeenten een week huur van f 1.Die regeling is in strijd met die voor de andere klassen, en had daarom reeds eenige toelichting ver- eischt. Maar zij strijdt ook met het door den Minister Van Houten vooropgestel de beginsel, dat kiesbevoegdheid met recht kan worden toegekend bij eene fiscale wetgeving, die„slechts bij bewijsvan het gebruik eener van betrekkelijken welstand getuigende wo ning belastingschuldigheid doet aanvan- gen-" De zonderlingheid van deze regeling valt nog te meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat de lagere huurwaarde ia de 7de en de 8ste klassen niet een bewijs zijn, dat de bewoners dierpercee- len lager staan op den maatschappelij- ken ladder, maar dat de Minister van Financiën in elke categorie van gemeen ten, derhalve ook in de beide laatste klassen gezocht heeft naar „den hoog- sten huurprijs, die in den regel moet worden besteed door hen, van wie in redelijkheid geene zij het dan ook geringe bijdrage in de belasting kan wor den gevorderd." Derhalve, voor den Mi nister van Financiën staan in alle klas sen degenen, die het maximum der on belastbare huurwaarde betalen, gelijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt onderscheidingen, waarvoor geen enkele grond aangegeven wordt of te bedenken is. Eene niet minder in het oog springen de tegenstrijdigheid is die, welke uit de regeling van het gemeentekiesrecht in verband met het kenmerk der huurwaar de voortvloeit. Zooals gezegd is, dient het kenmerk der huurwaarde om kies recht te kunnen toekennen aan hen, die minstens het maximum der onbelastbare huurwaarde verwonen, maar ingevolge de bepalingen der belastingwet niet aan geslagen worden. Het berust dus op de erkenning dat, als men het belasting-kenmerk alléén liet gelden, van het kiesrecht zouden uit gesloten zijn personen, die in maat- echappelijken welstand geheel gelijk staan met anderen, die wel aangeslagen wor den. Het strekt dan ook alleen om het kiesrecht te doen verwerven door hen, die het zouden erlangen, als de belas tingwet voor de gevallen, waarin zij ver- keeren, geene uitzonderingen maakte. De huurwaarde-kiezers staan dus, wel be schouwd, op ééne lijn met de belasting kiezers. Nu wordt voor de gemeenteraden de eisch gesteld, dat men of een minimum in de gemeentelasten moet dragen, óf zijn aanslag in de directe Rijksbelasting moet hebben betaald. Over het onvol doende dezer regeling spreken wij nu niet meer. Dit is door ons genoegzaam in het licht gesteld. Maar waar men bij de regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten erkent dat, althans wat het Personeel betreft, het belasting-kenmerk een cor rectief behoeft, waarom dat correctief achterwege gelaten bij het gemeente-kies- rechtP Men zal ons wijzen op de opcenten, en daarmede het zwakke van de zen grond in het helderste licht stellen. Of wie kan in ernst meenen, dat een kiezer, die voor eenige stuivers in het Personeel is aangeslagen, en de zoo- danigen zuilen het gemeente-kiesrecht hebben! zich in zijne keuze zal laten leiden door de overweging, dat het doen of het nalaten van sommige uitgaven er toe leiden kan, dat hij een paar opcenten meer, of een paar minder van dat lut tele bedrag zal te betalen hebben? En op zulke gronden huldigt men bij het gemeente-kiesrecht een stelsel, waar van men bij het staatkundig kiesrecht door zijn eigen regeling de onbillijkheid 1 aan den dag brengt! YERYOLG. Wij vangen ons vervolg van het Ju bileum van den heer Hulst aan, met de ontvangst, den jubilaris te BURGER- BRUG bereid. Wij worden daartoe in staat gesteld door van bevriende zijde verstrekte inlichtingen, voor de toezending waarvan, wij hier openlijk dank bren gen. Even voor den aangewezen tijd ver scheen de feeststoet aan de Burgerbrug. De geachte Jubilaris en zijne Echtgenoote werden aan hun rijtuig ontvangen door h. h. Jn. Raat, J. Ros en Fan Balen Blanken, leden van het Hoofd-Comité. De begeleidende heeren werden door le den van het Comité Burgerbrug ontvan gen en allen naar het tooneel in de versierde Kolfbaan geleid. Daar aangekomen, werd Mevr. Hulst door 3 meisjes: 7. GrootG. Roggeveen en G. ff agenaar een bouquet aangeboden, waarbij door eerstgenoemde een toe passelijk versje allerliefst werd voor gedragen. Daarna nam de heer Raat het woord, heette in goedgekozen woorden Z.Ed.Achtb: en zijn Echtgenoote hartelijk welkom,gaf de verzekering,dat het door de Burgers van Hazenpolder en Burgerbrug hoog gewaardeerd werd hen hier te ontvan- gen;sprak den wensch uit, dat het den jubi laris zou worden gegeven nog lang als Burgemeester van Zijpe op te tre den. Daarop sprak de heer Greidanus, H. L. S., eenige hartelijke woorden, bracht den dank der kinderen over, bracht in herinnering wat onder het bestuur van Burgemeester Hulst gedaan was voor het onderwijs. Daarna werd de eerewijn aangeboden, en door de in de zaal aanwezige kinderen een lied als „Hulde aan den Burgemeester",gezongen, waarna een bekend volkslied volgde en meteen was het officieele half uur als het ware omgevlogen. Een lid van het Hoofd-Comité gaf een sein, de Bur gemeester stond op, doch wilde echter niet vertrekken, zonder zijn dank te betuigen voor de gulle ontvangst. Den heer Greidanus wenschte hij toe, dat hij nog langen tijd werkzaam zal wezen ten nutte der jeugd; Onderwijzend personeel, Kinderen, Commissie en allen, dankt hij ook namens zijne echtgenoote. In dezelf de volgorde verlaten zij de feestzaal en werden naar de rijtuigen geleid, stijgen in, en voort gaat onder de (den vorigen dag tijdens regenvlagen opgerichte eereboog door naar het Zand. Ruiters, Fanfare- Korps en Koetsiers, waren in een andere zaal door een paar Commissieleden ont haald op een glas wijn. Hierna voort- zi tting van het schoolfeest; krentenbrood, koek. melk enz. werd in ruime mate aangeboden, en dankbaar aanvaard; ter afwisseling traden een tweetal Heeren op, die de kinderen met goocheltoeren aan genaam bezighielden. Het feest werd be sloten met de uitdeeling van 75 prijzen aan hen, die geen enkel willekeurig schoolverzuim in 1894 gemaakt hebben en een souvenir aan alle deelnemers, bestaande in een portret van H. M. de Koningin Wilhelmina, en een zakje met nooten en mangelen. Aan den avond van den dag volks voorstelling door de gemelde Heeren, met vrij entree voor iedereen, waar, ge lijk te denken was, een overvloedig ge bruik van gemaakt werd. Zoo door de volte eenigen niet veel gezien hebben, zeker is het, dat zij. die zagen, uiterst voldaan waren, en met bewondering de toeren aanschouwden; meermalen hoor den wij: hoe is het mogelijk? De voor stelling liep tegen 11 ure af; maar het feest en de feestelijke stemming hield aan tot den vroegen morgen. Nadat de heer Hulst en zijne echtge noote eenige oogenblikken bij de kleinen in de benedenzaal hadden vertoefd, werd hen op de koepel door de feestcommissie van SCHAGERBRUG do eerewijn aange boden en den jubilaris toegesproken door den heer Feisser. De heer Feisser zeide, dat de kinderen den jubclaris en echt genoote zooeven een welkom hadden toegeroepen; hij riep hen nu een wel kom toe namens de burgers van Scha- gerbrug. Vervolgens ging Spr. over tot het bedanken van de leden der feest commissie, groenmaaksters, ruiters, kort om, van allen, die hun best hadden ge daan, dit feest te doen slagen. Hij felici teerde den Jubilaris met zoovele blijken van genegenheid, eerbied en achting. De heer Hulrt bracht ook hier weder zijn diep gevoelden dank uit aan allen en voor alles. Te ongeveer 3 uur 'smidd begaven Jubi laris en Gemalin zich naar hunne particu liere woning, om zich voor eenige uren aan hunnej familie te kunnen wijden. Te half zes hebben de 10 leden van den raad hunne opwachting bij den heer Hulst gemaakt en hebben den Jubilaris uitde gemeentekas vereerd met een sierlijk vergulden pendule met een paar lusters; de gemeenteraad gaf als blijk harer hoogach ting een zilveren inktkoker en een gefoto grafeerde groep van de 10 leden van den raad. Te zes uur hebben heeren onderwij zers en dames onderwijzeressen hunne gelukwenschen aangeboden. Te half zeven heeft de Hoofdfeestcom missie zich naar de woning van den Jubilaris begeven en te zeven uur, alwe der precies op tijd, ging de jubilaris, fa milie en hoofdfeestcommissie, voorafge gaan door het fanfarecerps en twee meis jes die bloemen strooiden, naar de feeste lijk ingerichte bovenzaal van den heer Bruin, alwaar vanaf kwart over zevenen een algemeene receptie gegeven zou wor den. Nu het mag met recht een alge meene receptie genoemd worden, want er is algemeen gebruik van gemaakt. Door een woelende en krioelende me nigte baande men zich stommelend een weg door den gang, de trap op, om ein delijk boven gekomen, te moeten wachten, daar een groote menigte reeds ville had gemaakt, om zoodoende ieder op zijn beurt den Jubelaris de welge meende gelukwenschen te kunnen aan bieden. Eindelijk in de zaal gekomen, kreeg men daar een gezelligen aanblik: vlak voor ons de troon, waaronder Jubilaris en echtgenoote stonden, de warme felici- tatie's hunner vrienden en gemeentenaren in ontvangst nemende. Verder een zaal, door een gepaste en aangename versiering in een gezellig feestlocaal herschapen. Aan lange tafels zaten de feestvierenden allen gezellig en vroolijk koutend bijeen en menige hartelijke dronk werd den jubi laris gewijd. De inteekenaren op de lijst, welke door de gemeente gecirculeerd had, boden den Jubilaris bij monde van den heer Feisser een zilveren beeld op een zwart mar meren voetstuk aan, in de rechterhand omhoog houdende een lauwerkrans, in de linkerhand het Zijper "Wapen steu nende op de knie-, het geheel vormde een zeer sierlijke en schoone groep. Een afwisseling, hoe aangenaam men ook bezig mag zijn, is altijd, tenminste wanneer die afwisseling iets opgewekts is, bij een ieder welkom; zoo zal een ieder Suphonia en den heer Stadt dank baar zijn voor de hoogstgezellige afwis seling. De heer Stadt bracht eerst als voor zitter van „Euphonia", hare hartelijke gelukwensch en dankte den heer Hulst vervolgens voor het afstaan der school, voor het gebruik der zangoefeningen van „Euphonia" en voor alles wat hij getoond had voor de kunst over te hebben. Maar, zoo besloot de heer Stadt zijn toespraak, laat ik niet alleen het woord voeren, doch laat de zangvereeniging zelve spre ken en zij het mij vergund u dezen wensch te overhandigen." De heer Hulst bracht den heer Stadt dank voor zijn welgemeende woorden, en betuigde, dat hij de school volgaarne aan hem en „Euphonia" had ten gebruike ge geven, daar hij wist dat „Euphonia" zulks waardig was. „Eerst te Ondcarspel en nu te Hoorn", zoo ging spr. voort „heeft „Euphonia" roem geoogst en ten volle bewezen, wat gij mijnheer Stadt van haar hebt gemaakt; gij hebt succes met uwe élèves, daarom wensch ik u ook van harte geluk met dat succes." Een donderend hoera en handgeklap bewees, dat ook de overige aanwezigen ten volle met jubilaris'woorden instemden. Daarna werd door Euphonia,een voor deze gelegenheid vervaardigd lied de* jubilaris toegezongen, wat ook we derom de ondubbelzinnigste blijken van waardeering van de zijd* van het audito rium inoogtste. De verlichting, te 9 uur uitgeschreven, stond op dat tijdstip dan ook reeds in volle glorie. De poort op de brug over de Groote Sloot, maakte met zijn groot aantal brandende vetglaasjes dan ook een zeer aardig effect en dank zij het heer lijk mooie weer, brandden de vetglaasjes dat het een lust was, wat zeer zeker op dit winderige punt andeis nog te bezien zou rijn geweest. De verlichtig a giorno welke in de bebouwde kom was aangebracht, had eveneens een groot succes. Die kri oelende, zingende en opgetogen menigte, tusschen die wiegelende, slingerende lam pions en vroolijk wapperende wimpels en vlaggen, - het gaf alles een recht feestelijk aanzien. De zalen van de heeren Bruin en Swarthoff en mej. Zandersmede in feest zalen herschapen doordemet kwistige hand aan gebrachte versiering, waren als op gevuld met bezoekers en dansers en tot laat in dem nacht weerklonk de vroolijke dansmuziek. Hebben de ingezetenen van de Zijpe op zoo recht hartelijke wijze doen blij ken van hunne vriendschappelijke gezind heid voor en hunne waardeering van hunnen burgemeester, ook deze 'heeft zij nerzijds getoond, het op prijs te stellen, dat hij reeds 25 jaren aan het hoofd heeft mogen staan van eene aanzienlijke gemeente als de Zijpe is. Terecht heeft de heer Hulst begrepen, dat hij zijne dankbaarheid niet beter kon betoonen, dan door alle schoolkinderen zijner gemeente op zijn feestdag in de verschillende schoollocalen een feest te bereiden en hen op het een en ander te onthalen. "Wordt zoovele malen bij feestregelin- gen terecht en te onrecht geklaagd over tekortkomingen der feestcommissie, de Zijper feestcommissie heeft ditmaal be wezen, dat er geen regel is zonder uit zondering en met alle recht en ongetwij feld onder volkomen instemming met al degenen die bij dit feest betrokken zijn geweest, brengen wij hier openlijk j hulde, zoowel aan de hoofdcommissie als aan de plaatselijke nevencommissiën. De Zevende Augustus 1895, zal in de Zijper Kroniek voor het nageslacht een schoone bladzijde vormen. Donderdagavond heeft SCHAGER BRUG nog eens hare feestviering voort gezet, met een zeer aardig vuurwerk at 1 te steken, hetwelk den jubilaris door den heer J. Hulst van Amsterdam en de Feestcommissie werd aangeboden. Weder om was een talrijke, vroolijke menigte op de been.

Schager Courant | 1895 | | pagina 1