1EE1 JACHT. Zondag 18 Augustus 1835. D S9ste Jaargang No. 3017. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL Burean: 8CHAGK1Ï, liaan, 15 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, Atzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Ge meenteSc hagen. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van den ï£a.a.cl der gemeente Winkel, van den 13 Augustus 1895. Afwezig wegens ongesteldheid, de heer J- Witmter. De vergadering wordt door den voor zitter geopend en de notulen der vori ge vergadering gelezen en goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, waar onder besluiten van Gedeputeerde Sta ten tot goedkeuring van at- en over schrijvingen uit de begrooting 1894 tot betalingen uit de post voor on voorziene uitgaven, benevens tot het aangaan eener geldleening van f6000.— tot dekking der subsidie voor den Stoomtramweg Schagen- Wognum te gen eene rente van hoogstens 4%, af te lossen in 6 jaren. Daarna kwam in behandeling de begrooting van Armenvoogdon over 1896, in ontvangst en uitgaaf bedra gende f 4309.— welk werd goedge keurd en aan welk armbestuur over 1896 eene subsidie werd toegezegd van f 3000.- Vervolgens kwam aan de orde een verzoekschrift van den rendant Arm voogd, den heer P. Fr ie», tot verhooging zijner jaarwedde als zoodanig, om die te brengen op f 100.— De heer Breebaart vraagt hieromtrent inlichtingen aan den heer Koomen, voor zitter van Armenvoogden, deze verklaart dat de werkzaamheden van den rendant zeer zijn uitgebreid in de laatste jaren en adviseert, om het verzoek toe te staan. Waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De gemeente-rekening 1894 bedragende in ontvangst f 19943.245 in uitgaaf 18916.28 Batig saldo 1026.965 en de gemeente-begrooting in ont vangst en uitgaaf bedragende f26744.705 werden daarna zonder aanmerkingen goedgekeurd en aangeboden. In verband met de gemeente-begroo ting wordt besloten te beschikken in gevolge de wet van 26 Juli 1885 Stbl. no. 169 over eene som, gelijkstaande met V, van de opbrengst der personee- le belasting, vastgesteld op 15333.99, en eindelijk worden de geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden, de heeren: J. Breebaart Kz. en Koomen fi*-, onderzocht en goedgekeurd. Waarna de vergadering werd geslo ten. Op Woensdag na kermis, werd in de kolfbaan van den Heer Ootjer* te BARSINGERHORN de gewo ne kolf- en biljartwedstrijd gehouden, onder 23 deelnemers aan het kolfspel en 13 deelnemers aan bet biljartspel. Bij het kolven hebben de prijzen be haald, de heerenN. Pronk van Oudkar spel, len prijs, met 131 punt9nK. aan Kleef van Z.-Scharwoude, 2en prijs, met 119 puntenf. Zomer van Z.-Scharwoude, 3en prijs, met 113 pun ten en ltKraakman van Z. Scbarwou- de, den serieprijs, met 50 punten. Bij het biljarten waren de prijswin- ners, de heerenA'. Pronkbovenge noemd, len prijs, A. Ki»t van Z.-Schar woude, 2en prijs en K. van Kleefbo vengenoemd, 3en prijs. Dezen keer hebben dus alle mede dingers in het kolf- en biljartspel het moeten afleggen tegen die van den Lan- gedijk. De heer -T- iVIet, rijtuig- fabrikant te HEERHUGOWaARD is, voor zijne inzendingen op de tentoon stelling te Edam bekroond met twee le prijzen. Te Alkmaar, Leiden en Am sterdam is de heer Met reeds vroeger voor zijne inzendingen bekroond ge worden. Men schrijft uit TESSEL De Tesselsche kermis is, evenals an dere instellingen en gewoonten van dien aard, niettegenstaande haren hoo- gen ouderdom nog taai van leven. Dat zij reeds een aanmerkelijken leeftijd heeft bereikt, mag blijken uit het vol gende stuk, dat wij ter wille van lief hebbers der Ou'i-Hollandsche sprake in de oorspronkelijke spelling weergeven. Texel, 20 April, 1383. „Guy van Castillon, Greve van Blois, Heere van Avesnes, van Beaumont, van Scoenhoven en van der Goude. Maken cond allen luden, dat wij gegeven heb ben, ende gheven, voer ons, ende onse nacomelinge, onsen goeden Luden van Texel sulke Previlegi6, als hierna ghe- screven staen. a. In den eersten etc. b. Voert hebben wij hen ghegheven ene vrije Jaermarct, drie daghe voer sint Jans dach midzomer, ende drie daghe daerna, eiken coman (koopman) veijlich te komen ende te keren, on- belet en onbeset; ten ware dat si mis daden in der voirsz. Marct recht, dat souden si beteren als recht ware. En de waert sake dat iemand scout (schuld) maicte binnen Marcte, dat souden si betalen, oft daer voer te rechte staen. Ende ware er.ich man, die ballinc wa re der Graeflichede van Hollant, of ons Lands, of teghen ons misdadich, of te viant, dfe en soude dese voernoemde vrij- heit baten noen in scaden staen. En de deze vrijheit van der Marcten voirsz. is bepaelt, ende beghinnende aen de nieuwe brugghe, ende vandaer strecken- de tot aen Jan Scoemakers huis, ende deze huuse die daar binnen staen ter Borcb (den Burg) Zuut en de Koert, die hebben dese voirsz. vrijheit. Ende deze voornoemde punten sullen duren tot onsen ende onzer erfname wedersegghen. Ende aldinc sonder arghe- list. In orconde desen brieve, ende onsen zegel hieraen gehanghen. Gheghe ven ende gedaen in Texel voirsz. den twintichsten dach in Aprille, int jaer ons Heren Dusent drie hondert drie en tachtich". Per Dominum Comitemetc. J. 1. Maandagavond werd nabij het station HEER-HUGO- WAARD een koebeest, toebehoorende aan den heer C. Stoager, door den laatsten trein naar den Helder, aangereden en letterlijk in stukken gescheurd. Onmiddellijk nadat dit ongeval ge beurd was, waarvan de trein-machi- nist niets bemerkt had, werd het ont dekt door een baanwachter, die zich naar huis begaf en met zijn stok op een stuk vleesch stootte. Een jonkman te ROTTER DAM, op het punt van te trouwen, haalde woensdag zijn geld, bestaande uit 4 bankbiljetten van f 25 en 5 muntbiljetten van f 10 van de spaar bank. Op het kermisterrein werd hem dien avond zijne portemonnaie, waarin dit geld geborgen was, ontrold. Te WAMEL, zoo wordt medegedeeld houdt de gemeente- j secretaris een bierhuis, en in dat bier huislokaal hebben zelfs de verkiezingen plaats, waardoor velen zich min of meer gedwongen gevoelen iels te ver teren, evenals degenen, die tot behan deling hunner aangelegenheden den se cretaris noodig hebben. Zondag vervoegde zich aan het loket van het station KUI LENBURG een net gekleed heer, die den waarnemenden chef een kaartje enkele reis naar Amsterdam verzocht. Toen het op betalen aankwam, be speurde de heer tot zijne groote ont steltenis, dat hij zijne portemonnaie, waarin volgens zijne bewering f9 was, vermiste. Met betraande oogen ver zocht hij den waarnemenden chef vrien delijk, hem toch het kaartje te geven, daar hij te Amsterdam moest zijn. Hij zou dan de gelden wel overmaken. De ambtenaar verstrekte hem het bewijs, maar tot heden zijn de kosten nog niet voldaan. Rijkspostspaarbank. Deze instelling, voordurend in bloei toenemende, mag zich vooral in den laatsten tijd in grooten vooruitgang verheugen. Ten bewijze hiervan kunnen o.a. dienenhet ingelegd bedrag, benevens het voordeelig saldo, over de jongste maand Juli, in vergelijking gebracht, met dergelijke gegevens, betrekkelijk de maanden Juli der 4 laatstelijk voor afgegane jaren. Er werd ingelegd Over Juli Het saldo beliep (dit laatste is het hoogste saldo, dat, sedert het in werking treden der instel ling, over eenige maand verkregen werd). Men ziet, dat voor Juli 1895 de pro gressie buitengewoon aanzienlijk is. Het saldo te goed der 480.000 inleg gers beliep aan het einde dier maand ongeveer 41 millioen gulden. Gemengd Nieuws. Uit liet leven van Paganini. SCHA SS0 A De Burgemeester van SCHAGEN, brengt ter algemeene kennis, het navolgende De waarnemende Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten vau Noord-Holland dd, 7 Augus tus 1895 n°. 20; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: lo dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzoudering van die op fazanten, zal worden geopend op Zater dag 31 Augustus 1895 met zonsopgang 2o. dat de jacht op fazanten zal wor den geopend op Dinsdag 1 October 1895, mede met zonsopgang; 8o. dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alben op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlemden 8sten Augustus 1895. De waarnemende Commissaiis der Koningin voornoemd, get. P. B. J. FERF. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. In Juli 1891 1892 1893 1894 1895 f 1.310.434.02' f 1.424.530.61' f 1.617.561.34 f 1.834.180.62' f 2.270.755.02' 1891 1892 1893 1894 1895 f471.661.775 f464.483.865 f549.707.735 f633.860.49 f917.021.055 J) - Omtrent Je ramp te GRONS- VELD (L.) wordt gemeld Tegen twee uur brak maandag in eene boerenbehaizing, door onbekende oor zaak, brand uit, en in minder dan een kwartier stonden zeventien huizen in lichtelaaie. Aangewakkerd door den feilen wind en de droogte, vloog het vuur van dak tot dak, zoodat weldra aan geen blus- schen te denken was. De volle scharen, waarin de hooi- en graanoogst lag op gestapeld, bevorderder het vernielende ele ment niet weinig. Daarenboven was met de brandspuiten weinig te doen, zoodat al de inspanning met de aanwezige brand spuiten van Gronsveld, Eijsden en Heerle zich moest bepalen tot het en keeren eu nat houden der nabijgelegen perceelener was namelijk gebrek aan wateralleen den iahoud der mestvaalten en van een put, die weldra ledig was, had men bij de hand, en verder moest het water van elders met groote vaten worden aange voerd. Door het omwerpen van muren, en gevels weid het vuur eindelijk beperkt. Dinsdagmorgen glooiden en rookten no» de hoopen graan in de verwoeste schuren. Droevig is de aanblik der verwoeste hui zen, waar de naakte schoorsteenen en stuk ken gevels in de hoogte steken, terwijl er rondom alles nederligt. Van de wind- zijde begonnen, omvatte het vuur een zestal huizen aan de eene, en onmiddel lijk evenveel aan de overzijde der straat, en sloeg daarna over op een blok, op vijftig meter van de straat naar het veld toe gelegen, en dat alles brandde af; als door een wonder staan een paar huisjes tus- Bchen beiden nog overeind. Meabels en vee werden gedeeltelijk geredvan een naar men zegt niet verzekerden vrachtrij der verhandde het paard (zijn kostwinner) en eene koe. Zeventien gezinnen, waarvan sommige uit tien personen bestaande, zijn van dak en onderhoud beroofd, en hoewel de mee ste verzekerd waren, is er heel wat schade aa i have en meubels, waarbij veel onver- aak erd, maar voor», aan graan J Dezer dagen werd het straatpubliek aan den Geerweg te DELFT een geheelen dag aangenaam bezig gehou den door een trouwpartij, welke bijzonder laidrnchtig werd gevierd. Tot de algemee ne vreugde droeg vooral bij een roeitochtje, waaraan door eenige bruiloftsgasten werd deelgenomen, die in min of moer benevelden toestand er maar niet in slaagden, het vaar tuig een andere dan draaiende beweging te geven. De lost om met steenen en ande re projetielen te werpen, was aan de jeugd evenwel te machtig en daarom werd beslo ten de boot aan den wal te leggen en bij de politie bescherming te gaan vragen. Terwijl zicb de vrouwelijke familieleden met deze zending belastten begaf de Yader van den bro'gom zich naar huis, op zijn zwaaienden gang achtervolgd door e<>n ge- heele kodde van zingende en blatende kin deren. Ook dit vergalde de vreugde vau den man. Hij kwam uit zijn woning, gewapend met twee straatklinkers, waarmede hij in den blinde naar de omstanders wierp, terwijl hij zelf het evenwicht verloor. Tegelijk zonk ook een tienjarig zoontje, het zoontje van G., ineen, getroüen door een der steenen. Door eon buurvrouw zoo goed mogelijk verbonden, werd hij naar de ouderlijke wo ning gebracht en aldaar heelkundig behan deld. Aanvankelijk scheen hij te hersteilen, doch eenige dagen na het ongeval werden de verschijnselen eener doodolijke ziekte waar- genomon, welke door bet publiek gerncht als de gevolgen van de bekomen verwon ding werden aangewezen. Door de politie is intu8schen een nitvoerig onderzoek inge steld, terwijl op het lijk van het knaapje een schoa wing is verricht, waarvan het re sultaat nog niet met juistheid is mede te deelen. Togen den man, die mot den steen heeft geworpen, is proces-verbaal opgemaakt. (D. C.) Bij de kartonfabriek Uni on te OUDE-PEKELA staat ongeveer 4,000,000 kilogram stroo in brand. Bij zekeren I.R. te HOOG- CARSPEL (N.-H.) werd d.d. +f 18- uit de woning vermist. Na onderzoek der politie is eon kermisreiziger uit Hoorn aangehouden, die den diefstal had ge pleegd. Een hevig onweder voed de Dinsdagavond boven den Eierlandschen polder. De bliksem sloeg in Maria's hoe ve, een groote boerenplaats, slingerde ee nige pannen weg, sloeg splinters uit den houten wand en streek rakelings langs het hooi in de schuur, doch veroorzaakte gelukkig geen brand. Terwijl Zaterdagavond te WOENSEL het onweer 't hevigst woedde, zaten de leden van een gezin op het Broek stil bij elkander, in bange afwachting van de dingen die komen zonden. Eensklaps knettert een verschrikkelijke slag, en werd tevens een angstige gil verno men. Men vliegt naar buiten en vindt daar een man met zijn vrouw, die elkaar boos aardig lieten kennis maken met elkanders klompen. In den nacht vau Donder dag op Vrijdag j. 1. brandde de boeren plaats van den heer A. Maats, te MOER BEEK (Waterlandskant,) tot den grond toe af. Als oorzaak vermoedelijk hooibroei. Drie kalveren in de binnenkamer ge stald zijnde, benevens kippen en konijnen en f200 aan geld, zijn een prooi der vlam men geworden. Alles was verzekerd. Aan den donkerblauwen hemel boven Florence prijkt de maan en werpt haar zacht licht over de duizenden menschen, die na een snikheeten dag vrij ademen en zich amnseeren door het zingen van sen- timenteele liederen of door een onderhou dend gesprek. Zij kannen en willen niet zwijgen, dat een zoo schoone wereld hen om geeft en een nacht hen in de armen houdt, zooals slechts Florence dien kent zoo zoet en mild. Slechts eene is kalm. Zij lennt boven uit een venster en kijkt met hare gitzwar te oogen op de plaats eener trattoria Daar beneden branden lichten en zenden een on- aangenamen genr op tot het meisje. Zij bemerkt het niet en trekt den bonten doek dien zij om de schouders heeft geslagen nog een weinig vaster en drukt de fijne', roode lippen op elkaar. „Van daag zon hij komen, Giovauniel- lo", fluis.ert zij, ,en nu is het toch reeds zoo laat en komt hij nog altijd niet. Eb als hij niet wederkeert, dan,... Zij zweeg, de oogen schitteren als een paar diamanten en een trilling gaat door de gestalte. Beneden op de plaats komen eeBige gasten en schreeuwen en joelen en daar tusschen klinkt een naam, „Caroline." Het meisje heeft het raam verlaten en i haalt de schouders op. jpLaat zij maar roepen, Beppo kan ze ook wel helpen. In den gang is het donker; waar de ramen zijn, vallen lange, witte vierhoeken door het maanlicht op den tegenoverlig- genden munr. Daar gaat het meisje heen, nu eens in het donker, dan in het licht, en daar straalt heur haar met een blauw zwarten gloed. Zij heeft eindelijk een klein balcon be reikt, dat op de andere zijde der straat uitzicht geeft en blijft daar staan. Zij aarzelt. Voor haar in een nis staat een madon nabeeld met een verguld kleed, aan de voeten een bloemruiker. Zal zij voor het beeld biddeD, of zal zij eerst uitzien naar den geliefde f De vrouw overwint. Zij lennt over het balcon en ziet in de straat, waardoor nu en dan een voorbijganger gaat. Zoo menig woord vangt haar oor op, maar niet dat, wat zij hooren wil. Dan drukt zij de hand op het hart, en de donkere oogen worden vochtig. Zij is voor de madonna neergezonken en bidt eerst ernstig en dringend en hartstochte lijk, zooals een kind van het war me Zuiden bidt, dan eischend, bezwe rend. Beneden klinken snelle sdhreden. Zij hoort lachen en juichen. Dan weder ie mand, die in den gang roept „Carolina*. Het meisje is opgesprongen en strijkt met de hand haar rok glad. „Wat is er P „Wat? Vra-.g je dat nog? Er zijn gasten, die bediend willen worden, een heele massa, en zij zijn zeer vroolijk De kleine Beppo heeft zijn plicht ver vuld en loopt de trap weder reeds af, ach ter hem Carolina. Beueden is het op eeus zeer levendig geworden, eeus groote menigte gasten is gekomen en er is nauwelijks genoeg plaats voor hen. Maar Carolina weet te helpen. Zij zet de granaat- en oleauderbooaipjes,die in bakken tusschen de tafels staan, in een hoek en schuift de tafels aau elkaar en spoedig zijn allen gezeten. Dan moet zij wijn brengen en door al de drukte ziet zij niet, dat in de deuropeniug een jonge man staat, wiens levendige oogen elk ha- rer bewegiug volgen. Het is een knappe jongen, een klein baardje omlijst het bruine gelaat, en de oogm spreken eene hartstochtelijke gloeiende laai. Het is Gi- onni. Een der gasten, die een weinig van de andere af zit, met een guitaar in den arm en die tot nu toe stilzijgend had toege zien, stond plotseling op toen het jonge meisje hem naderde. Hij had zijne zeld zaam witte hand opgeheven en streok Caro lina liefkoozend over de wangen. Zij had hem nog niet aangekeken zij richt zich op, en ziet half boos, half ver schrikt in het blecke, scherpe gelaat van den vreemde. Nog nooit heeft vulk een zeldzaam oo- genpaar op haar gelaat gerust, een rilling loopt haar san het hoofd naar het hart. Anders duldt zij het nooit, dat een gast haar aanraakt, maar hier staat zij als verlamd en geen woord wil over haar lip pen. De vreemdeling gaat met de hand door het zwarte haarzijn blikken rusten gloei end op het meisje. „Voor u,' zegt hij en begint op de guitaar te spelen. Er was druk gepraat op de groote plaats, maar nu zwegen allen en luister den naar het heerlijke geluid Het was niet meer het levenlooze instrument, maar van alle snaren klonk het bruisende leven, zoo schoon, als men nog nooit gehoord 'had. Voor dien stroom sidderde het hart. Toen werd de melodie zachter, lieflijker, bijna onhoorbaar en toch vol gloed, een zacht suizen, als het gezang der mosselen aan het strand van het heilige Ceylon. Het meisje stond verrokt. Zij zag naar het witte gelaat van den speler,dat" haai eerst leelijk voorgekomen was; nu scheen het haar dat van een God te zijn. Deze maD was Paganini. j Hij hield op en Carolina legde snel ha re hand in de zijne.

Schager Courant | 1895 | | pagina 1