Het Personeel. Zondag 1 September 1895. 39ste Jaargang ITo. 3021 Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Burean: 8CHAOKI, liaan, I) 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSc hagen. Bekendmakingen. Openbare Vergadering van den RAAD der gemeente Scha den op Dinsdag 3 September, des voormiddags ten 10 ure. Benoeming Wethouder. Id. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Burgemeester a.i, W. A. HAZEU. i\aar aanleiding: van het Voor loopig Verslag:. I Binnunlandsch Nieuws. Landbouwonderwijs te WINKEL. Zooals bekend is, is van 1 October 1894 tot 1 April 1895 te Winkel een cursus in landbouwk unde gegeven. Aan het verslag van dien cursus, uitgebracht in eene vergadering der afdeeling Waard en Groet van de Hol landsche maatschappij van Landbouw, ontleenen we het volgende De lessen zijn gegeven op Maandag, Bonder dag en Vrijdag, des avonds 61/» 8l/s uur in éen der localen van het schoolgebouw, door het gemeentebestuur daartoe verwarrad en verlicht afgestaan. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang 35, waarvan 13 beneden 18- jarigen leeftijd en 22 daarboven. Van deze 35 leerlingen hebben 21 met uit stekend gevolg aan den cursus deelge nomen. Door deze 21 zijn zeer weing lessen verzuimd, behalve in de maand Maart, toen enkelen niet geregeld kon den komen, wegens de drukte op den akker. De leeftijd, die gesteld was op 14 jaar en ouder, is vo'gens het oer deel van den heer J. Portedie met de leiding van den cursus was belast, wel wat laag, en hij acht het beter den mi nimum leeftijd om toegelaten te wor den, te stellen op 16 jaar. Met lof wordt in het verslag gespro ken over de belangstelling, die het land bouwonderwijs ondervindt bij de leer lingen en de verschillende besturen.Zoo werd van wege het Rijk eene subsidie verleend van f200, door de afdeeling Waard en Groet f25 en door heeren Kerkvoogden en Notabelen der Her vormde gemeente f 50 voor het aan schaffen van de noodige leermiddelen. Eindelijk spreekt de heer Porte in zijn verslag nog de wenschelijkheid uit, den rooster van werkzaamheden zoo te regelen, dat natuurkennis en kennis van den grond niet gelijktijdig maar na el kander behandeld worden. Het verslag is in alle opzichten gun stig te noemen en men mag dan ook vertrouwen, dat de cursus 1895 96, die den len October een aanvang neemt, evenveel belangstelling zal mogen on dervinden als de atgeloopene. De Af deeling Waard en Groet heeft thans ten behoeve van dien cursus tot H.M. de Koningin het verzoek gericht, om eene subsidie van f 350. Als tweede onderwijzer heeft zij aan gesteld den heer S. Vonk, onderwijzer te Winkel, welke benoeming door den Minister is goedgekeurd op voorwaarde, dat de heer Vonk binnen een niet te lang tijdsverloop zich aan het examen voor landbouwkunde zal onderwerpen. De nieuwe cursus zal bestaan uit twee klassenin de eerste klasse zal het onderwijs bestaan in Kennis van den grond, grondbewer king en grondverbetering, plantenteelt, veeteelt en gezondheidsleer, bemestings leer en waardeberekening, kennis der natuur; en in de tweede klassen in plantenteelt, veeteelt en gezondheidsleer, bemestingsleer en waardeberekening en kennis der natuur. (ito lieiws-, A KItllt Punten van Behandeling Installatie en Beëediging der ge kozen Raadsleden. Het zeer uitvoerig Voorloopig Ver slag over het wetsontwerp tot herziening van het Personeel bevat uit den aard der zaak tal van beschouwingen, die wij onmogelijk op den voet kunnen volgen, omdat wij daarvoor de plaatruimte mis sen. Bijzonder noodig komt ons dat ook niet voor. De opmerkingen, die wij maakten of kortelijk aanstipten, treffen wij meer uitgewerkt ook in dit Verslag aan. Natuurlijk worden tegen zulke be schouwingen ook weer bedenkingen aan gevoerd, maar tot wijziging van onze opvatting leidden die niet, en, daar wij ons niet in een pennestrijd over al die verschillende denkbeelden kunnen be geven, maar ons moeten bepalen, tot het voorlichten onzer Lezers, meenen wij ons tot een enkel hoofdpunt te moeten be palen en daarop, in verband met het Voorloopig Verslag, nader het licht te doen vallen. Als zoodanig hoofdpunt beschouwden wij den invloed der herzining voor de middenklassen en de minvermogenden", waarbij in het afdeelingsonderzoek te recht opzettelijk is stilgestaan. Men wees er op, dat „ofschoon het wetsontwerp verschillende verlichtingen voor de mingegoeden aanbrengt, daar tegenover niet weinigen in de be lasting zullen worden betrokken, die thans vrij blijven. Dit is het gevolg van de veranderde regeling tot bepaling der huurwaarde. Vele arbeiderswoningen zul len dientengevolge belastbaar worden. Men betreurde dit en rekende het in strijd met de strekking der jongste be lastingwetgeving, welke bedoelde de meer vermogende meer te laten betalen en de minvermogende te ontheffen". Deze beschouwing is volkomen juist, en het is ons onverklaarbaar hoe hier tegenover kan worden aangevoerd „dat de belastinghervorming integendeel ten doel had gehad die indirecte belastingen, welke de minvermogenden onevenredig zwaar drukken, af te schaffen en te verminderen, en daarvoor directe belas tingen in te voeren. Het ware evenwel onmogelijk de directe belastingen alleen door de meervermogenden te doen be talen". De leden, die hier aan het woord wa ren, zijn zeer ver in het „geven met de eene hand en in het nemen met de andere". Zij vergeten geheel dat bij de eerste ontwikkeling van zijne belasting plannen de heer Piebson reeds op het Personeel gewezen heeft als de belasting welker herziening het meest geschikt was om de minvermogende en middel klassen te ontlasten en om aan het ge heel der belastingen een progressief karakter te geven. De progressie moest bij de herziening overwegend zijn om te gemoet te komen aan de te zwakke progressie van vermogens- en bedrijfs belasting j en wat is er van terecht ge komen Het is, zooals wij vroeger aan toonden de vrees voor eene behoorlijke progessie is een der hoofdoorzaken van de fouten der voordracht. Daarom moet ook de kleine man aangeslagen worden voor onbeduidende bedragen, welker in- op groote bezwaren zal stuiten, maar waarvan de menigte het hem doen moet. Yele kleintjes maken een groote, denkt men. En bovendien, men heeft, zooals wij vroeger aantoonden en zooals op ver schillende plaatsen in het Voorloopig Verslag betoogd wordt, die lagen aan slagen noodig voor de kieswet Er wordt een andere, ernstige en gegronde grief tegen den Minister inge bracht. „In strijd met de toezeggingen door 's Ministers ambtsvoorgangers ge daan, is bij deze herziening te weinig gelet op de belangen van den midden stand. De aftrek voor kinderen zal ook aan deze klasse ten bate komen, maar daarvan afgezien, zal de herziening haar over het algemeen eer verhooging dan verlaging aanbrengen, vooral ten gevol ge van de veranderde berekening der huurwaarde en de vermeerdering van het bedrag van heffing voor dezen grondslag. Alleen de winkeliers zullen belangrijk gebaat worden door de vrijstelling der winkels. De vrijstelling is voor hen een zuiver geschenk. Juist zij hebben intus- schen aan verlichting van druk het minst behoefte. Want de invoering der bedrijfs belasting was voor degenen, die vroeger patent betaalden, dikwijls eene ontlasting, voor de meesten zeker geen verzwaring van last'- „Degenen, die, zonder een bedrijf uit te oefenen, moeten leven van een vast inkomen, werden door de invoering der bedrijfsbelasting bezwaard met een nieuwen last, dien zij op nie mand kunnen afwentelen en die tot de laatste cent kan berekend worden. Men had hier bepaaldelijk het oog op de bur gerlijke ambtenaren, officieren, gepension- neerden, leeraars, onderwijzers, op hen, die uitsluitend van inkomsten uit geeste lijken arbeid moeten leven. Wanneer zij geene kinderen hebben, zullen zij door de herziening van het Personeel geens zins gebaat worden. En al hebben zij kinderen, dan is het nog de vraag of zij tengevolge van de bepalingen omtrent de huurwaarde en de haardsteden wel min der zullen hebben te betalen, dan tot dusverre het geval is. Dat op den zwa- ren druk der belastingen voor deze cate gorieën van personen niet meer gelet is, werd zeer afgekeurd en men wenschte dat de Minister de voorgestelde regeling alsnog te hunnen bate zou wijzigen". Het antwoord dat hierop gegeven wordt, is ergerlijk. Het is niet gemak kelijk eene billijke regeling te maken, heet het in de eerste plaats. In waarheid niet, maar moet men dan, omdat het moeilijk is, rechtvaardig te zijn, maar ter wille van het gemak onrechtvaardig han delen „Naar men meende" zoo heet het verder, „kan het niet anders of de middenklassen worden bij heffing van ee ne verteringsbelasting, in nog meerde re mate dan bij andere directe belastin gen, het zwaarst gedrukt". Wel ja! Dat kan inderdaad niet an ders. Het is nu eenmaal het lot van den middenstand, dat hij steeds het meest moet offeren in de algemeene kas, meer dan de minvermogenden, die niet hebben, meer dan de vermogenden die ontzien worden. Maar wat moet nu de gevolgtrekking zijn uit die op zich zelf juiste stelling? Natuurlijk, dat men bij het maken ee- ner regeling met angstige nauwgezetheid moet trachten, de bezwaren voor dien meest gedrukten stand zooveel mogelijk te voorkomen en fouten te zijnen nadee- le, als men daarop gewezen wordt, weg te nemen. „Och neen", zoo schijnt ons de gedachtengang der leden, die hier aan 't woord waren, „maak U maar niet moeielijk om dien middenstand, die be taalt toch altijd het meest en die weet nu eenmaal niet beter of het behoort zoo." Die hier gevolgde redeneering wordt niet beter door wat er op volgt: „Wil de men den talrijken middenstand ech ter eene ontlasting van beteekenis geven en het daardoor ontstaande tekort dek ken door zwaardere belasting van de meer vermogenden, dan zouden laatstge noemden, die toch ook bijdragen tot de vermogens- en bedrijfsbelasting, al te zwaar getroffen worden." Ja, en die zijn daaraan niet zoo goed gewoon als de middenstand, niet waar? Maar eilieve, de bedrijfsbelasting is immers in de plaats getreden van het veel onbillijker druk kend patent en de invoering der vermo gensbelasting maakte slechts een einde aan eene veel te lang bestendigde on rechtvaardige bevoorrechting van de ver mogenden! Al te zwaar zouden dezen worden ge troffen. Maar als men, zooals in de aan gehaalde woordeD geschiedt, erkennen moet dat de middenstanden te zwaar be last worden, dan is dit toch immers uit sluitend het gevolg daarvan, dat de meervermogenden niet zwaar genoeg ge troffen worden. En nu wijst men ons op de statistiek, die aantoont, dat er zoo weinig wonin gen zijn met meer dan de gemiddelde huurwaarde. Men wil daarmede te ver staan geven, dat men de progessie voor de hoogere huurwaarden te sterk zou moeten doen stijgen om de middelmati ge huurwaarden merkbaar te kunnen ontlasten. Dit is wel mogelijk; maar wij wezen er daarom reeds vroeger op, dat de wij ze, waarop de progessie geregeld is, de zwakke zijde van het ontwerp uitmaakt, en dat het meubilair daarbij veel meer op den voorgrond moet treden. Dit denk beeld heeft trouwens in de afdeelingen ook weerklank gevonden, en hoe meer wij de zaak overdenken, hoe meer wij in de overtuiging bevestigd worden, dat van den grondslag meubi lair uitstekend partjj te trekken is om de belasting billijker en gelijkmatiger te doen drukken, en dat de Minister dit voortreffelijk middel geheel ongebruikt heeft gelaten. De Vereeniging tot ont- wikkeliDg'van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal een Wedstrijd met Ploegendoen houden op Woensdag 18 September 1895, des voormiddags ten 10 ure, op de hoeve Casulita, in den Groetpolder, gemeente WINKEL. Prijzen, bestaande uit Getuig schriften, zullen worden toegekend atn de beste: Twee—breed P!oegen; Twee-diep, ook als Een—diep te gebruiken; Groendwoelers. De beproeving heeft vooraf plaits, zoo dat de bekronicg bij den aanvang van den wedstrijd bekend wordt gemaakt. Leden der Vereeniging, zoomede die der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, beiden op vertoon van diploma, hebben vrijen toegang. Overigens is de entrée be paald op 25 cents de persoon. Bij het toelatingsexamen voor de le H. B. S. te Amsterdam is o. a. geslaagd, M. A. Schenk teWIERlN- GEEWAARD. Vr ij dagmorgen om 9 uur brak te WIERINGERWAARD een hevi ge brand uit op de boerderij van den heer D. Jimmink, Men was druk bezig met hooispitten, toen de vlammen zich een uitweg baan den. In betrekkelijk korten tijd lag het geheele gebouw in de asch het hooi smeult nog voort. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. De spuit uit Anna Pau- lowna was ter hulp gesneld, maar behoef de geen dienst te doen. Een orgenblik dreigde de brand r.aar belendende hnizen te zullen overslaan, doch dit gevaar werd tijdig afgewend. Huis en inboedel waren verzekerd. Te HEEMSTEDE is een cric- kttwedstrijd gespeeld tuischen Ihe Gentle man of Worcestei shire en AU Holland. De Engelschen wonnen en spelen thans tegen een Nooid-Hollandsch elftal. De Rechtbank te ALKMAAR heeft M. G. vrouw van 6., op Texel, we gens mishandeling van een stiefkind veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Begunstigd door goed ve der, had Woensdag in den Stadshout te ALKMAAR de doordeAlkmaarsche harddraver ij vereeniging uitge schreven jaarlijksche harddraverij plaats, tot deelneming waaraan door onderstaande zeven paarden waren ingeschreven, t. w.: 1. C. Broers, Benningbroek, Willem III, zwarte ruin, bereden door den eige naar 2. E. B. Bindervoet, Znidhorn (Er.) P ri n s e 8 „01 ga", schimmel merrie bereden door J. P. de Boer3. J. Koster, Heemstede, R i t s j e k, zwarte hengst, be reden door den eigenaar4. Stal Jan Steen, Den Haag, M i r k a, bruine merrie, bere den door A. C. v. d. Akker. 5. A. Kooy, Beemster, Tabor, bruine ruin, bereden door Jb. Edel. 6. A, de Graaf, Bussum, IJ oei Tabor, schimmel ruin, bereden door den eigenaar. 7. J. Koster, Heemste de, N i n u s 4 j. schimmel ruin, bereden dooi den eigenaar. De prijs ad f 250 werd gewonnen door no. 2, de eerste premie ad f 100 door no. 4 en de tweede premie ad f 50 door no. 7. Het stedelijk muziekorps te PÜRMEREND, directeur de heer J. P. Groot, zal worden ontbonden wegens een geschil tusschen den directenr en de leden. B. en W. hebben de instiumenten, die door de stad kosteloos waren verstrekt, van de leden teruggevorderd. Raar genoegen! Ter eere vau onze Koningin zal Maan dag te VIANEN o.a. eene hardlooperij van vrouwen boven de 40 jaren plaats heb ben prijs een petroleumtoeste], premie een koffiepot. Vele ingezetenen gaven daarover hunne afkeuring te kennen en nu is het har d- loopen voor vrouwen boven de 40 j a a r vau het programma geschrapt. Het verstand is gelukkig de wereld nog niet uit, Terwijl Woensdag mid- dag te SLUIS da vrouw van J. C. bizig was eenige huishoudelijke werkzaamheden te verrichten, was haar tweejarig klein dochtertje waarover zij het toezicht hield, omdat de ouders aan het werken wareD, naar bniten geloopen en had plaats geno men op een schommel, die in een boom was vastgemaakt. Toen de grootmoeder ging zien, waar het kind bleef, vond zij het met het hoofd paars en blauw hangende aan den schom mel vermoedelijk had het kind het even wicht verloren, waardoor het in dien toe stand was geraakt. En spoedig geroepen geneeskundige mocht het gelukken na ruim twee uur werkens het leven weder op te wekken. De heer Van Wijk van AN NA—PAULOWNA, heeft de benoeming tot Wethouder aangenomen. Door de politie te SCHIE DAM, is op aanwijzing van den heer J. J. Gabel een goede vangst gedaan. Bij de wed. Vrijdag, wonende aan den Langen Achterweg no. 17 zijnde een woning van den heer Gabel vervoegde zich Maandag j.1. diens dochter om de hnishunr te ontvangen. Onder het geld dat zij ontving waren twee kwartjes, wel ke haar voorkwamen valsch te zijnzij wilde ze daarom teraggeven, zeggende de ze niet te kunnen aannemen, doch vrouw Vrijdag zside dat zij ze maar moest aan nemen, daar zij niet anders had. Me. Ga bel Dam de kwartjes aan, doch deelde, thuis gekomen, het geval aan haar vader mede, dia er den commissaris van polilia mede in kennis stelde, die onmiddelijk huiszoeking bij de Wed. Vrijdag instelde. Het gevolg hiervan was, dat bij vrouw V. werd gevonden en in beslag genomen een portemonnaie met 9 kwartjes, alle ralsch, gegoten in locd en dragende de beeltenis van koningin Wilhelmina en bet jaartal 1891, de gekartelde rand ontbrak er; echter aaneenig gips staande in een emmer water en vermoedelijk gediend heb bende om vormen te maken; een doos bevattende een gietlepel en verschillende andere zaken, alsmede een spirituslamp. Uit het verhoor der vrouw door den com missaris is gebleken dat de zoon de kwartjes vervaardigde deze was echter niet in de wo ning aauwezig, daar hij dien morgen vroeg naar den Haag was vertrokken zooais zijn moeder voorgaf om werk te zoe ken. Door de politie werd onmiddellijk alles in het werk gesteld om hem in han den te krijgen, wat haar echter nog niet is mogen gelukken. Verscheidene personen zijn in verhoor geweest, bij wie gebleken is dat de val- sche kwartjes zijn uitgegeven. (S. C. Jit KUILENBURG wordt gemeld: In ds raadsvergadering van eergisteren deed zich het volgende voor: Een buitenboer tje kwam de raadzaal binnen, terwijl de secretaris de notulen der vorige vergade ring las- Toen deze hiermede klaar was vroeg de voorzitter, als naar gewoonte, of er nog heeren wareD, die aanmerking op de notulen hadden te maken. Allen zwe gen, zoodat de president den hamer liet vallen, met de woorden: „dan zullen we ze arresteren Hierna stond ons boertje van de publieke zitbank op en vroeg „alle heeren" plechtig het woord, hetwelk natuurlijkdoor niemand werd verleend, daar men niet wist,wat er komen zon.Hij verzocht u.1. of hjj zijn kind op school kon krij gen. De burgemeester maakte hem op merkzaam dat het nu raadsvergadering was en hij straks maar terug moest komeD, waarop de landman antwoordde: „Dan zal ik Dinsdag wel komen.' Te VLISSINGEN had Woens dag een vrouw, die als marketentster met den tioep uitrukte, even vóór haar ver trek haar twee en halfjarig stiefkind in den bleek achter het huis opgesloten. Na dat de buren, die het kind hoorden schrei en, het met behulp der politie hadden verlost en mede namen, bleek, zegt men bij ontkleeding, dat het kind bont en blauw geslagen en erg mishandeld washet werd dan ook in het militair hospitaalge- bracht, alwaar het na gewasscheu en ver bonden te zijn, in het r.-k, weeshuis tar verpleging opgenomen werd. De vrouw onderging op het politie-hu- reau een verhoor. q Land- en tuinbouw De Hollandsche Maatschappij v»n Land bouw heeft voor de keuring van zaaigra nen op Maandag 9 September iu h t ho tel Krasnapolsky te AMSTERDAM bes-hik-

Schager Courant | 1895 | | pagina 1