HfMtlt li o er tl er ij, LI TE IILLR TE HULK: Jb. de Haan. W. Imhulsen. ADVERTENTIES Dames- en Kinder- gevestigd te Amsterdam, beid. 'k Heb ze zien staan voor het huwelijksaltaar, waar ze elkander trouw beloofden. En eindelijk heb ik ze de huwelijksreis zien beginnen, in de ranke boot, de vlag hoog in top. Lang had het geduurd, eer ze tot een paar waren vereenigd. Maar hunne liefde was er niet minder om geworden. Hij bezat een aardige zaak, en, schoon zonder veel geldelijke middelen, ze zou den wel door de wereld komen. Jammer, dat hun voorspoedszon zoo korten tijd bleef schijnen Allerlei in vloeden van buiten, machtige concur rentie, ja, wat niet al, dwong hen, na lang tobben de zaak te eindigen. En dit was net niet alleen, dat een schaduw wierp op hunnen weg. Nog van eene zijde, vanwaar vooraf wel het allerminst verwachting was, on dervonden ze veel bitters. De laster deed, wat de concurrentie ongedaan moest laten. Zeker, ook bij hen was misschien wel het een of ander, dat anders had moeten zijn. Ik wil geen lofrede op hen houden. Wie toch houdt zich geheel rein in den stroom der we reld? Zóóveel is echter zeker, dat ze zich van het leven een andere voor stelling hadden gemaakt, dan nu hun deel werd. *Ze waren dat leven inge gaan, zonder zorgen ze hadden het als jongeling en jongedochter aanschouwd als een schoocen droom. En nu reeds, als jonge man en vrouw, hadden ze geleerd, wat werkelijk het leven is Droevig was het met hen gesteld. Maar wat ook gebeurde, trots allen tegenstand, hunne liefde voor elkander bleef. Deze werd zelfs nog hechter en inniger. Ze gevoelden, dat ze elkanders steun, nu juist in de dagen van beproe ving, zoozeer behoefden, 't Was een bange tijd voor hen. Maar gelukkig, er waren nog harten, die warm voor hen klopten en begrepen, dat tegen spoed niet altijd eigen schuld behoeft te zijn. Niets werd dus onbeproefd gela ten, om hen weder op gang te helpen, en zelf deden ze ook hun best. Het ging echter niet gemakkelijk. Toen ik hen voor eenigen tijd sprak, was 't hun aan te zien, dat zorgen hen druk ten maar de blik op elkander staalde hun moed en vertrouwend richten ze het oog naar de toekomst. II. Ik heb ook hem gekend, dien ar men jongeling. Eens was hij de trots en de hoop zijner ouders. Aan hem werd alles ten koste gelegd. Maar de ongelukkige sloeg in den wind al de goede lessen, die men hem gaf, en lui sterend naar de stem der verleiding, holde hij voort op het pad ten bederve. Hoofdschuddend heb ik hem vaak nage zien, als hij daarhenen ging met dien onverschilligen oogopslag, met dat „Niets kan 't mij schelen" in zijn houding. En vaak heb ik geklaagd „Arme jongen Zijn geld en goed was spoedig voor 't grootste deel verbrast en groot was zijn schuldenlast. Opeens was ik hem uit het gezicht kwijt, 't Zal zoo om streeks een jaar geleden zijn, dat ik hem 't laatst heb gezi6n. Onder de laatste berichten uit Atjeh meldde nu onlangs een courant: „Op een onzer postenlinie's is de fuselier..., verradelijk dooreen klewanghouw afge maakt." Dat was dus zijn einde SCH A GEX. Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c. a. Burgerlijke Stand. Hendrika Slagwater, PLAATSELIJK NIEUWS. Schagen, 16 October 1895. Gemeente ZIJ Dll. U IT L O TI N G E Nf Marktberichten. f Onmisbaar. Een nette burgerdochter, 20 jaar oud, van buiten, zag zich gaarne geplaatst met November of Kersttijd, als meid alleen; onverschil lig waar, liefst in een bur gergezin goede getuigen staan haar ten dienste. Personen, die op Zaterdag morgen 3 Augustus, van het station Kcliag'en, gereisd zijn, met den trein van 9 21 naar Hoorn of Amster dam, worden vriendelijk verzocht hun adres op te geven aan het Bu reau van dit blad. Brief onder lett. E. Tegen zeer hoog salaris wordt gevraagd een ervaren kaasmaker, op 't oogenblik werkzaam in een N.-Holl. fabriek. Twee Boerenplaatsen, le. Kwaliteit fijn uitgesneden Zoutevisch en puike Winter- haring. Bericht de ontvangst van eene ruime keuze ONDERLINGE ihppij, DIEBCTIÜÏIN: DE JONG «COMP. GD J .Winkel te Schagen, Laan D4, C. S. Cholera in Rusland. Blijkeus het officieel verslag, tot 28 Sept- loopende, kwamen in de laatste 14 dagen in Volhynie 4294 gevallen voor, waarvan 1710 een doodelijk verloop hadden. In 't district Berditcheff (Kiew) waren die getallen 57 en 21 en in Podolië 37 en 18. Na 29 Sept. (tot 5 Oct.) kwamen in deze laatste provincie geen nieuwe cholera gevallen meer voor. Een politie-agent op den kaDsel. Het korps politle-agenten te Nevr- York heeft een sgent, die over een ze kere welsprekendheid beschikt, die hij gebruikt om in de Kerken der Methodis ten te spreken. Voor een dag of veertien heeft hij de volgende niet zeer gewone bekentenis gedaan. „Sinds veertien jaren ben ik tot het gelcui teruggekeerd. Alle miedaden, uit gezonderd mcord, bezwaarden mijn gewe ten. Ik had zelfs belangrijke geldsommen van iemand gestolen, die met mij in het zelfde huis woonde, maar ik heb alles teruggegeven. Zonder mijn bekeering zou ik nu minstens inspecteur van politie zijn.' Beter dan ellenlange vertoogen geelt deze bekentenis een denkbeeld van den ne et-Loire heeft de jongste en sappigste loten dezer plant doen kokenhij liet ze toebereiden als asperges. Toen bij ze verorberde vond hij, dat zij ongeveer smaakten als Brnsselsche kooltjes, maar fijnereen ander voordeel van deze plant is, dat zij gezond is, licht te verteren en buitengewoon goedkoop. De Chineezen en Japanneezen, maken er, zegt men, reeds zeer laDg gebruik van en bevinden er zich zeer goed bij. Dat is na heel wel mogelijk, maar zal menigeen een zwak bewijs totschijneo. Sinds toch de reizigers in Oost-Afrika hebben mee gedeeld, hoe de inwoners van het Hemel- sche Rijk veel honden van gebraden bon- denvleesch en bloedzuigers, hebben veel menschen eenig wantrouwen opgevat tegen de Cbineesche en Japanneesche keukeD. Zoo gaat het ons ook, maar daarom kan het bamboesriet wel lekker smaken. Een heldenhart. Dezer dageu wordt het hart vau den grooten Poolschen held, Thaddens Koskiusko, over gebracht naar het nationaal museum Rap- perswijl; totnogtoe was het in het bezit der familie Morosini. Een groot aantal aanzienlijke Polen zal de plechtigheid bij wonen. Een kleine kapel iu het museum zal inwendig versierd worden met seizen van Raclawice eu uitwendig roet de wa pens der Poolsche steden. Zooals men weet heeft in 1794 de Poolsche held, aau het hoofd van 3000 met seizen gewapende landlieden, bij Raclawice 6000 Russen verslagen. Toen onlangs in eengroot Londensch hotel over spiritisme werd ge spreken, zeide een jongman, dat hij er wel aan1 geloofde, omdat hij zelf een „medium' was. „Hoe zoo" vroeg iemand uit het gezel schap. „Wel,* was het antwoord, „ik kan ver scheidene geheimzinnige dingen doen; bij voorbeeld, ik kan eene schel laten rinkelen, zonder ze aan te raken.' De andere bood eene weddenschap aan, dat hij dit niet kon doen. De snaak hield vol en wedde om vijf pond, dat hij bin nen twee minuten minstens twaalf schellen in den corridor zou laten rinkelen, zonder van zijn stoel op te staan. „Aangenomen!" riep de twijfelaar en het geld werd verwed. Nu keerde de jonkman zich op zijn stoel om, opende een kastje en draaide het gas op de bovenverdieping van het gebouw uit. Binnen ééne minuut begonnen de helft van de schellen geweldig te rinkelen, omdat iedereen in de kamers op die verdieping eensklaps in donker zit. Das was de weddenschap eerlijk gewon nen. De Londensche „Zoo" blijft wel de rijkste vau alle diergaarden. Er zijn nu in 't geheel 2600 dieren, 1450 vogels, 700 zangvogels en vissshea en 450 repti- liën. Zij vorderen 500 pd. st. per jaar aan vcediDg, o.a. worden worden voor de me nagerie verbruikt: 20.000 eieren, 250 paar den, 150 geiten, 1200 dozijn bananen, 1100 pond druiven, 1500 sinaas appelen, 14.500 pond kleine visch. De „Zoo' werd in 1894 door 625.538 personen bezocht, die 14.305 pd st. aan entree betaalden. Men schat de waarde van de dieren op 23,500 pd. st. Het bezoek is betrekkelijk gering; het hoogste cijfer van bezoekers werd er in 1876 bereikt en was 915."64; toen werd er in de Indische menagerie van den Prins van Wales tijdelijk tentoongesteld. De jas van Pasteur. De scbachergeest van den Parijschen markt kramer verloochent zich nooit en is onuit puttelijk in het verzinnen van middeltjes om geld te maken. Een dezer industrie- ridders stond verleden Zaterdag-ochtend gedurende de plechtigheid van Pasteurs begrafenis op den hoek van den boulevard Saint Germain des Prés en sprak de om hem heenstaande menigte aldus toe „Dames eu heeren, ik ben geen kwak zalver of schacheraar van mijn vak maar uitdrager, en als ik hier op een openbaar plein kom, dan doe ik dat niet om geld te verdienen, maar met een veel edeler doel.* Terwijl hij met een hoogst ernstig en plechtig gezicht zijn linkerhand aan zijn hart bracht hief hij met zjjn Techter een zwarte lap in de hoogte. „Dit stuk la ken", ging hij op overtuigenden toon voort, „dit stuk laken is een stuk van de jas, eenmaal gedragen door den be roemden Pasteur, toen hij nog professor in de scheikunde was aan de Sorbcnne." Daarna begon hij in alle bijzonderheden volk de gedachtenis van den overleden geleerde in eere houdt. De politie liet den man stilletjes begaan en binnen een uur tijds had hij het laatste stukje van de jas verkocht. De belachelijkheid van het duel gezwegen van zijn misdadig heid is dezer dagen te Parijs in het helderste licht gesteld door eenige kwa- joDgens. Jl. Donderdag zagen een paar politie agenten op den Boulevard Magenta een half dozijn knapen,van welke een, een zekere afstand met stappen afmat, om vervolgens aan beide einden een van zijn kameraden op te stellen. Daarna klapte een andere knarp driemaal in de handen, eu terstond daarop klonk een schot. Het was een tweegevecht naar <ïen regel. De agenten sproDgen op de jongens toe, maar konden vooreerst slechts een der duellisten en drie getuigen te pakken krijgen. Op het po- litie-bureau verklaarde de duellist, Paul Fourneon te heeten, 12 jaren oud te zijn en met zijn kameraad een eerezaak te hebben willen uitmaken. Op een oud pistool, dat iu zijn bezit was, werd os- middellijk beslag gelegd. Zijn tegenstan der, Cammille Tuluet, is dertien j.ren oud. De getuigen waren knapen van elf eu twaalf jaren. Een dezer had de benoo- digde pistolen weggenomen uit den win kel van zijn vader, een uitdrager; kruit hadden zij zich verschaft, door middel van amorces, eu de kogels bad een der getui gen, Larzon geheeten, uit oud lood gego ten. Gelukkig ketste een der pistolen, terwijl het andere te zwak was gelader. Het scheiden van de goeden, Betreurt men, vroeg en spa; Maar wat zij goeds verrichten, Dat laten zij ons toch na, Niet waar, als ze ons ontvallen, Dan mist men, o zoo veel Doch 't edle wat ze boden, Dat blijft ouzer aller deel. Maar toch, bepaald onmisbaar Zijn menschen niet: o neen! Eén slechts is ons omnisbaar, En dat is God alleen. W. M. Tz. Predikbeurten. De Godsdienstoefening vangt aan, des voor middags ten 10 ure. 20 October. Ds. A. W. v. Kluijve. 27 Ds. Ludwig. 20 Oct. Wieringerw., Ds. Kooiman. 27 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 3 Nov. Wieringerw., Geen dienst. 10 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 17 Wieringerw., Ds. Kooiman. 24 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, mij betoond zoowel in de ziekte als bij het overlijden mijner ge liefde Echtgenoote betuig ik ook namens de Kinderen mijn hartelijken dank. L. ROGGEVEEN Az. St.-Maarten, 15 October 1895. Dedirecteur onzer gas fabriek, de heer H. W. v. Rossem, heeft zijn dienstpersoneel Dinsdag j.1. een reisje naar de tentoonstelling te Amster dam laten maken. Zondag 1.1. heeft in onze Hulpkerk de esrste Godsdienstoefening onzer Hervormde Gemeente plaats gehad. Deze eerste dienst werd geleid door onzen Predikant, den heer Ds. A. W.van Kluijvedie tot tekst had gekozen Hand.VII, vers47 50. Het net afgewerkt houten gebouw maak te een aangeuamen indruk en voldeed uitstekend ten opzichte der eischen der accoustiek. Het strekt den bouwer, den heer D. Kramer en den ontwerper, den heer C. Visser, tot eer en aanbeveling. Het smerikaansch orgel, geleverd door de Firma Breebaart van Amsterdam, be zit een fraaien kerktoon en heeft vol doende klanksterkte. Medio November, zal in eene openbare bijeenkomst van het Nnts- departement Schagen, Ds. van der Lin den, vroeger als predikant gestaan heb bende te Barsingerhorn, vanwege de Maat schappij als spnker optreden. Onderwerp-. Volkstypen van Charles Dickens. De toegang is gesteld op 10 ets. per persoon, Hedenmorgen is de loka- liteit van den heer Hoor alhier, op last der politie, tot 2 uor 's namiddags gesloten, omdat men zich daar niet had gehouden aan het verzoek van den Burgemeester, om den lotelicgen geen sterken drank te tappen. toestand van het politiekorps in de Ame- j* T"tel]eD' hü® de heer Pasteur indertijd Ingeschreven van 27 Sept. 11 Oct. 1895. Geboren: Bernaidus z. v. Willem Praat en Naatje Bekker. Jan Pieter, z. v, Arie Nieuwlaud en Aaltje Kooing. Trijntje, d v. Abraham van Dok eu Jannetje Blom. Jacob z. v. Jacob Scheringa en Heodrica Stammes. Bregje, d. v. Gerrit Bruin en Antje Klok. Ondertrouwd: Dirk Kouwenberg, wedr. van Antja Schrijver, arbeider, 45 jr, te Zijpe, en Neeltje Krans, wed. van Pieter Burger, zonder beroep, 34 jr te Zijpe. Getrouwd: Louris Westmeijer, j.m. ar beider, 34 jaar te Zijpe en Agatha de Vrhs, j. d. zonder beroep, 23 jr. te Zijpe. Jo- banues Gerardus Hendrikus van den Heu vel, j.m. kamerstoffeerder, 33 jr. te Am sterdam en Anna Maria Tromp, j. d. zon der beroep, 23 jr. te Zijpe, onlangs te Amsterdam. Overleden: Hieronimus Polder, 65 jr. wedr. van Guurtje Ligthart. Gerrit Blom, 27 jr. echtgen. van Geertje Leheux. Le- venl. aangeg. kind van Pieter Kater en Grietje Bakker. Amsterdamsche 7entoonstellingsloten. Trekking van 15 October. Met f 100000 No. 040335 f 25000 No. 149840 f 10000 No. 173681 159114 f 5000 No. 161852 SPRANKELS. rikaansche hoofdstad. In Amerika toont menzijn kunstliefde door een artist bij zijn bene fiet tal van rijke geschenken aan te bie den. Onlangs had de beroemde leider van het orkest Mascheroni teBuenos-Av- res zijn avond het regende geschenken en toen hij meende, dat alles hem gegeven was, stond hij, toen hij buiten kwam, te genover drie prachtige paardjes, die een edelmoedige bewonderaar hem aanbood, maar zonder dat hij het waagde, ze op het tooneel te brengen. Een nieuw voedingsmid- del. Men dacht tot Dog toe, dat het bamboes alleen goed genoeg was om er Wandelstokken van te maken of er rieten meubels van te vervaardigen. Het schijnt echter, dat het ook goed is omgegeiente warden. Een Fransch geneesheer die bam- hoeatiet verbouwt iu het depaitemenl Mui- dit kleedingstuk had weggeven aan een ongelukkige, die „zoo slim was geweest" het aanstonds te verkoopen. Ten bewijze dat hij de waarheid spiak, haalde onze koopman een oud geelachtig stuk papitr te voorschijn, het certificaat van den „on gelukkige", dat aldus luidde Ik oudergeteekende verklaar deze jas te hebben outvangen vau den bediende vau den heer Pasteur, welke laatste bevolen had, haar aan mij te geven.' De mau nam nu een schaar, knipte met de uiterste behoedzaamheid een lapje van nauwelijks eenige centimeters breedte van het stuk laken, en nep: „Wie wil er een gedachtenis Voor 50 centimes (25 cent) maar In eerbiedige stilte drong een menigte naar voren om een „gedachtenis' te koo- pen en haar met zorg bij zich te stekeD. Het tooneel'je, zegt een Fiansch blad, wis niet sluitend, maar vteleer tuffend, wijl htt duidtlijk bewees, hoe hoog het Hoezeer geleerd de man ook schijn, Verwaandheid doet een zot hem zijn. Niemand kan sluimerende wijs wor den; men moet werken. De beste worp met dobbelen isde steenen weg te smijten. Het rijkste kleed is vaak gevoerd met harteleed. De hoop vergezelt ons allen en altijd. Zij bnigt zich over de wieg van het kind en troostend staat zij bij het bed van den stervenden grijsaard. Eene belofte moet mei omzichtigheid gegeven en met trouwe zorg gehouden worden. Zij moet met het hart worden gedaan en met het hoofd worden onthou den. De avondschemering hier is 't mor genrood voor de andere helft der aarde. Wie zijn einde tegemoet gaat, bedenke dit. Jean Paul. De ijdelheid streeft steeds naar voorrechten cd uitzonderingen, alles eischend en niets toestaande. Rousseau. Hoorn12 OCT. 8 H. L. Tarwe f 5— a 7,— 9 Rogge i a 13 9 Garst 3.75 a 5— 11 V Haver 2.50 a 3,25 g! Witte Erwten 8.50 a 10,- 9 Groene dito 10— a 13,- 71 Grauwe dito 12— a 17,— 9 Vale dito 8— a 17,- 9 Bruine boonen 9— a 10— 11! 9 Witteboonen 10— a 12,- 9 Paardenb. 5,— a 5.75 9 Mosterdzaad 16,— a 9 Karweizaad 13.75 a 5 Paarden 65— a 130— 4 Koeien 120. a 180— 104 Schapen 9 20— a 29— 100 Lammeren 15,- a 20— 5 Kalveren 8— a 16— 45 Varkens 10 a 18— 2 Zeugen V 15— a 30— 165 Biggen 9 3— a 7— Kip-Eieren per 100 9 5— a 2000 koppen boter 57' a 62» ct. per kop. Alkmaar12 October 1895. Aangevoerd: 3 Paarden 9 Koeien 32 nucht. Kalveren 228 magere Schapen 128 magere Varkens 324 Biggen 14 Bokken en Geiten Boter perP. Kipeieren per 100 f 70— ,130— 8— 10— 10— 3— 2— —.55 4— 100— 190— 20— 22— 15— 7— 8— —.65 5- vrucht, die men Comtesse Diane. Het geluk is een nooit rijp laat worden. Zoolang ge een woord in 't bart besluit, Zijt ge zijn heer, nsar rede en recht. Maar laat gij 't docr uw lippen uit, 't Neemt u gevangen als zijn knecht. Arabisch Spreekwoord. 't Geheim van één, weet God alleen, 't Geheim van twee, wordt licht 't Geheim van drie, weet iedereen. Onmisbaar heeten velen. En als zij scheiden gavn, Dan blijft men diep verslagen Aan hnnne groeven staan. Onmisbaar heet men iemand, Die trouw zijn werk verricht, Of die door leer eu voorbeeld De menschhtid dient ot sticht. gemeen, a 20— a —.32 a 11— a 68— 100— 0.85 22— 30— —.42 14— Inlichtingen, lett. D., bnrean dezer Ct. Brieven franco aai t Bureau vau dit blad, oDder letter F. Alkmaar, 14 October 1895.Aangevoerd: Paarden f a 21 Koeien 65.— a 74 vette Kalveren 40.a per K.G. 0,75 a 13 Nuchtere Kalveren 10.a magere Schapen 650 vette Schapen 144 vette Varkens perP. 43 magere dito EDAM 12 Oct. '95. Kaas. Aangevoerd 74 stapels, wegende 14,586 kito; Hoogste prijs per 50 K.G. 28,-. /•urinerend, 15 October 1895. Kleine kaas f 30,2 commissie f 27,50 aangevoerd 261 stapels. 1279 K.G. Boter t 1.25 a f 1.35 per K.G. 529 Runderen vette t 0,52 a 0,62 ct per kilo. vette lager prijs handel stug. 20 Stieren, Paarden. 128 Vette Kalveren, f 70.a f90— handel stug. 134 Nuchtere idem, per stuk f 8— a 20— handel matig. 172 Varkens, vette, per Kilo f.28 a f .42 handel vlag. 86 Magere, idem, per stuk fll.a 16— handel stug. 432 Biggen, per stuk f 4— a f7— handel stug. 2428 Schapen lager prjjs stug Kipeieren t 5,— a 5,50, Eenden dito (0— per 100. 201 Ganzen f 3.a 3.75. 1600 mud Appelen f —,90, a f 2.50 439 mud peren i 1.15 a f 2,25, alles per mud. Een uitmuntende gelegen, GROOTE KEETEN, gemeen te CALLANTSOOG groot ruim 60 H.A. waarvan rnim 9 H. A. Bouwland. Te be vragen bij Wed. K. J. KAAN, te W i e- ringerwaard. een groot, 26Heet., waarvan circa 3 Heet. bouwland; de ander groot 18 Heet. Weiland, naa9t elkander gelegen te Limmer- schouw, gem. Winkel, ieder afzon- zonderlijk of bij elkander. Te bevragen bij A. Sleutel Dz., te W i e- ringerwaard. Aanbevelend Laagzijde, SCHAGEN. opgericht in den jare 1809. Deze maatschappij waarborgt tegen schade, veroorzaakt door Brand, de aange wende Bluschmiddelen en verdere gevol gen van dien: Koopmansgoederen wor den ook voor een termijn van Drie, Zes of Negen maanden verzekerd. Nadere informatiën geeft de Correspon dent alwaar de aanvragen voor Verzekeringen bij gemelde Maatschappij worden aangenomen.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3