Donderdag 17 Octoloer 1S95 39ste Jaargang Uo. 3037. BIJVOEGSEL. Raad der gemeente WIERINGER- WAARD, gehouden op Maandag Gemeente Begrooting ONTVANGSTEN. URANT. Vergadering van den 14 Januari, des middags te 3 ure. Afwezig de heer R. Kaanmet kennis geving. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer C. Dz. Rezelman, werden de notulen door den secretaris, den heer W. leengsgelezen en na lezing onmiddellijk met algemeene stemmen goedgekeurd. Waren aan de orde: de begrootingen van Armbestuur en Gemeente. De begrooting van het Armbestuur luidde Uitgaven. Aan bedeeling f 2665. Begrafeniskosten 40. Administratie 78. Onvoorziene uitgaven 217. f 3000.— Ontvangsten. Subsidie van de gemeente f 3000. dus sluitende met een saldo van nihil. UITGAVEN. Hoofdstuk 1. Kosten van het Huishoudelijk Bestuur. Kosten van het aanschaffen en onder honden van scboolmeubelen f 75.- Kosten van het aanschaffen en onderhon den van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften 225. Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollo- calen 155. Subsidie bijzondere school 500. Jaarwedde van den Burgemeester de Wethouders den Secretaris n Ontvanger Schrijfioonen Reiskosten enz. Kosten van licht en brandstoffen Schrijf- en bureaubehoeften, druk- en bindwerk, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven Kosten van het onderhonden en schoon houden van het gebouw of vertrek bestemd voor de vergaderingen van den Baad en van den Burgemeester en Wethouders, mitsgaders de secretarie dezer gemeente Huur van die gebouwen en vertrekken, waar die geen gemeente-eigendommen aijn Onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken Kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den Burgerlijken Stand Idem van de bevolkingsregisters Kosten van de Kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen Kosten van aanplakken en omroepen enz. Kosten van staats- en prov.- blad en andere bladen Kosten van zegels van registers, rekeningen, enz. Idem van Advertentiën f 400. 50.- 350. 140.- 25.- 25.- 25.- 175.- 35.— 52.— 10.— 35.— 5.— 40.— 3.— 20.— 50.— 25.— Totaal f 1465.— Hoofdstuk 2. KoBlen van invordering der Plaatselijke Belasting en teruggave deswege. Kosten op de invordering vallende f 75. Tiitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten, wegens de directe belastingen, (wet van 29 Jnli 1848, Staatsblad No. 32 en 18 September 1852, Staatsblad No. 177) 50. Kosten schatting en herschatting, in gevolge de drankwet 25. Totaal f 150. - Hoofdstuk 3. Kosten van onderhoud van Gemeen te-eigendommen en deswege verschuldigde lasten. Afdeeling I. Jaarwedden. Jaarwedden van de opzichters van ge meentewerken, klokkenluiders, klokke nisten, uurwerkmakers f 40. Afdeeling II. Onderhond van gebouwen enz. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelüken f 175.— Afdeeling III. Wegen, pleinen, vaarten, bruggen, plantsoenen en andere werken. Diep- en schoonhcnden van havens, grachten, slooten, putten f 10.— Onderhoud van klokken, horlogiën, speelwerken en dergslijken 26. Onderhoud van begraafplaatsen en kosten van begraving 100. Kosten van de waag en jaarwedde van den waagmeester 35. Afdeeling IV. Lasten. Grondlasten wegens dokterswoning f 25. Dijk- en polderlasten 2. Erfpacht van den grond d. School, en der onderwijzerswoning 35. Totaal f 447.— Hoofdstuk 4. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer. Afdeeling I. Jaarwedden. Jaarwedden van de veldwachters f 365.— Jaarwedden van hooistekers 30. Kosten jaarlijkschen schoorsteenschouw 10. Afdeeling II. Andere kosten wegens de openbare veiligheid, als onderhoud, enz. Kleeding en uitrusting van de agen ten van politie en veldwachters f 40. Onderhond der hooiatekersgcrecdschap- pen 6.— Ooderhoud der brandspuiten, brand ladders enz. 75, Onderhoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting 150 Totaal f 676.- Hoofdstuk 0. Kosten van het Ouderwijs. Afdeeling I. Lager Onderwijs. Jaarwedden der onderwijzers f 3000.- Kosten voor het herhalings-ondei wijs 60.- onderhoud van scholen en onderwgserswoningen 860.- Totaal f 4215. Hoofdstuk vil. Kosten van bet Armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan verschillende en daarmede in verband staande instellingen. Belooning van doktoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen, enz. f 600. Kosten van verpleging van arme krank zinnigen 190. Subsidie aan het burgerlijk armbestuur 3000. Totaal f 3790.— Hoofdstuk VIII. Renten en aflossingen. Renten van geldleeningen f 202.50 Aflossing van geldleeningen 500. Totaal f 702.50 Hoofdstuk X. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende. Kosten van hegeleiding van militie- plichtigen en verlofgangers f 5. Kosten van den ijk en herijk der maten en gewichten mitsgaders voor het lokaal deswegens 5. Kosten voor openbare vermakelijkhe den of feesten en voor het uitsteken van vlaggen 12.— Kosten van brandverzekering van gebouwen 75. Kosten ten behoeve van den telefoondienst 200. Totaal f 297.- De heer J. L. T. Groneman geeft in overweging of de gebouwen in de brand verzekering opgenomen, Diet goedkooper kunnen verzekerd worden tegen een vaste premie, in plaats van tegen een onderlin ge premie. Spr. meent zich te herinne ren, dat een vaste premie niet huoger dan f 1.zal loopen. Spr. oordeelt zulks beter, daar het gebouwen zijn van steen, met pannen gedekt eD weinig brandgevaar opleveren. De heer Groneman wil er geen voorstel van maken, hij geeft het B. en W. alleen in overweging. De heer Jb. Zijp Hz. vindt dit verze keren tegen vaste premie zeer goed en oordeelt dat daarvan dan zoo spoedig mo gelijk werk zal moeten worden ge maakt. Voorzitter, de heer C. Hz. Rezelman be looft, daarvan spoedig werk te zullen ma ken. Betreffende den postTelefoondienst,doet de heer Jb. Zijp Hz. de opmerking, dat de bode voor het waarnemen van dien dienst f 150, krijgt, dus dat de overige f 50.aan bestelloon worden besteed, 't Is bekend, dat weinigen van deze telefcon gebruik maken en dus zou spr. liever zien, dat het bestelloon door de belanghebbenden zeiven zou worden betaald. Spr. oordeelt, dat de gemeente, door 1 150.te geven, meer dan genoeg doet. Spr. zou dan ook een bestelloon voor alle ingezetenen der ge meente gelijk willen stellen. De heer J. L. T. Groneman merkt op, dat bij de behandeling van de oprichting der telefoon, door het rijk de conditie gemaakt is, dat in de kom der gemeente gratis de telegrammen zonden worden besteld. Toen is op mijn voorstel, zoo gaat spr. voort, besloten, voor alle inwo ners der gemeente het bestellen gratis te doen geschieden, daar spr. het een groote onbillijkheid gevonden zou hebben, de buiten de kom wonenden te laten betalen en de anderen niet, daar deze laatsten door den aard det zaak al reeds zoovele voordeelen hebben. Hoofdstuk 12. Onverziene uitgaven. Onvoorziene uitgaven f 234.2S VERZAMELING DER UITGAVEN. Benaming. Hoofdstuk 1. Kosten van Huishoudelijk Bestuur f 1465. Hoofdstuk 2. Kosten van invordering van de Plaatselijke belasting en teruggave deswege 150.— Hoofdstuk 3 Kostea van onderhoud van gemeente-eigendommen en de deswege verschuldigde lasten 447, Hoofdstuk 4. Kosten der openbare veiligheid en brandweer 675. Hoofdstuk 6. Kosten van het onder- wfjs 4215.— Hoofdstuk 7. Kosten van het armwezen; mitsgaders subsidiën en bedragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen 3790. Hoofdstuk 8. Rente en aflossingen 70260 Hoofdstuk 10. Andere uitgaven niet onder de vorige Hoofdstukken behoorende 297. Hoofdstuk 12. Ouvooizieue uitgaven 234.23 f 11975.73 Hoofdstuk I. Ontvangsten wegeDS vroegere diensten. Batig saldo der laatste door Gedepu teerde staten gesloten rekening, voor zooverre daaraan niet reeds eene bepaalde bestemming is gegeven f 292.84' Hoofdstuk HL Opbrengst van belastingen en heffingen. Afdeeling L Opeenten van Rijke directe belastingen. 40 opcenten op de hoofdsom der belastiDg op de gebouwde eigendommen i 720.53 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen f 853.10 30 opcenten op de hoofdsom der belasting op het perseneed A fdeeling II. Aandeel in 's Rijks belasting. Uitkeering van het Rijk, overeenkomstig de Wet van 26 Juli 1885 Staatsblad No. 169). f 3987.96 i A fdeel ing III. Eigen plaatselijke belasting. Hoofdelijke omslag f 3300. Belasting op de honden 150. Vergunningsrecht bedoeld bij art. 6 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank 137.50 Afdeeling IV. Heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen. Leges ter secretarie geheven f 10. Begrafenisrechten 75. Schoolgelden voor lager onderwijs 340. Harktgelden, wikweegmeeten keurloonen 25. Totaal f 10771.88'/j Hoofdstuk 4. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige balen. Terruggave van het Rijk van hij voor schot verstrekte gelden ter zake der nationale militie f 1. Bijdragen van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs, bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127) en van 8 December 1889, (Staatsblad No. 175.) 900.— Alle andere ontvangsten niet tot de vorenstaande behoorende 10. Totaal f911.— \ERZAMELING DER INKOMSTEN. Hoofdstukl.Ontvangsten wegens vroegere diensten f 292.84' Hoofdstuk IlI.Ontvangst van belastingen en heflingen 10771.88' Hoofdstuk IV. Ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten 911. f 11975.73 Inkomsten. Gewone f 11975,73 Buitengewone f 11975.76 Uitgraven. Gewone f 11975.73 Buitengewone f 11975.73 Staat der schulden der gemeente op 1 Januari 1895. Bedrag der schulden f 4500 Oorspronkelijk bedrag der schuld f9000. Bedrag der renten waartegen de gelden opge nomen 41/, Bedrag der verplichte jaarlijksche aflossing f 500. Inwoners der gemeente 1177. Vervolgens worden met algemeene stemmen de beide begrootingen en de subsidie aan 't Armbestuur goedgekeurd. Tevens werd besloten tot aanvaarding, ook voor dit jaar van de overeenkomstig de wet van 26 Juli 1885, door het Rijk te geven uitkeering ter vervanging van op het Personeel. Nadat de rondvraag niets opleverde, sluit de voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, ge houden op Dinsdag 15 October 1895, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer S. Berman, worden de notulen gelezen dcor den secretaris, den heer Jb. Henijsen na lezing onmiddellijk goed gekeurd. Werd vervolgens aan de orde gesteld I. Missive Kerkbestuur, aangaande den lolkerdijhwaarin de volgende voorwaar den waren opgenomen 1. dat de gemeente geeft een jaarlijk sche bijdrage van f 75. 2. dat de gemeente de kerkvoogdij de f 50.bijdrage van den polder waar borgt 3. dat van pnnt 1 en 2 een notariee- le akte wordt opgemaakt 4. dat het onderhoud in geen geval boven f 215.per jaar zal gaan 5. dat het puin door de gemeente te geven op 7, door het kerkbestuur aan te wijzen plaatsen, op den te beharden weg zal worden gebracht.* Voorzitter deelt mede, dat B, en W. voorstellen, deze voorwaarden aan te nemen. De heer v. d. Maaten vindt het onnoo- dig, dat de gemeente borg voor den polder moet spreken. Voorzitter gelooft, dat zulks meer voor den vorm geschiedt, daar het kerk bestuur met den polder volstrekt geen correspondentie heeft gevoerd. De heer Stammes zegt, dat zijns inziens door den polder met beharding, zulks met grint wordt bedoeld en niet met pnin. Spr. gelooft, dat dit nieuwe besluit de meening van den polder wel eenigs- zins zal kunnen wijzigen. Voorzitter gelooft zulks volstrekt niet, daar beharding evengoed met puin als met grint gedaan kan worden; het blijft toch beharding. De heer Roggeveen meent dat borgspre- ken voor den polder onnoodig, is het kerk bestuur moet zich maar met den polder verstaan; Spr. gelooft evenwel, dat de be harding met puin zeer voldoende is en be twijfelt het zeer of daardoor het polderbe stuur een andere meening zal krijgen. De heer Hoogschagen vindt er geen be zwaar in, borg te spreken, daar de polder toch zich bereid heeft verklaard, de f 50 jaarlijks te willen bijdragen. De heer d. Maaien zegt, er sterk te- gen te zijn. Waarvoor is het gemeente be stuur minder dan den polder, daar zij toch een contract moet maken met bet kerkbe stuur? Waarom zou de polder dan geen contract knnnen maken met de gemeente; want om de gemeente als tusschen-per- soon te laten optreden tusschen kerk en polder, daar heeft Spr. niets tegeD. De heer Vlaming oordeelt zulks ook wenschelijk en zou het voorstel van het Kerkbestuur willen zien aangenomen, behoudens, dat de polder een contract sloot met de gemeente, waarbij die t 50.wer den gewaarborgd. Voorzitter acht dit niet noodig. Spr. acht het genoeg gewaarborgd door de no- tuleeriDg van de vergadering van den polder in het notulen-boek. Het voorstel van hel kerkbestuur in behandeling gebracht zijnde, wordt met 4 tegen 7 sfemmen verworpen. Vóór stem den de heeren Buis, Hazeu, Vlaming en Hoogschagentegen de heerenBijpost, RoggeveenSmit, Asjes, v. d. Maaten, Meurs en Stammes. De heer Bijpost stelt nu voor, de voor waarden van het kerkbestuur aan te ne men; maar met dien verstande, dat de pol der de gemeente de f 50 bijdrage bij con tract zal waarborgen. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Voorzitter, de heer S. Berman, doet nu mededeeling, dat 1. Zaterdag door den inspecteur der Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij de Jong en Co. te Amster dam, met aftrek der reeds bekende som, het volle bedrag der schadevergoeding in eens was uitbetaald. Spr. brengt daarvoor genoemde directie openlijk hulde, voor de loyale wijze, waarop zij deze zaak heeft behandeld en dat ten zeerste voor de soliditeit van deze Maat schappij pleit. Verder stelt Spr. voor, deze gelden rentegevend te beleggen, zoo als B. en W. dit het best naar hunne meening kunnen doen, in Ned.Werk. Schuld k 3°/0. Het zou B. en W. evenwel aange naam zijn, zoo soms andere raadsleden daaromtrent voorstellen hadden te doen. De heer Hoogschagen zou de gelden lie ver op het Grootboek gezet zien; daar dit meer verantwoord was tegenover de inge zetenen. De Voorzitter en de heer van der Maa ten noemen zulks bijna ondoenlijk, dsar er zeer vele formaliteiten toe noodig zijn om dit geld daar weder af te krijgen en te meer, daar B. en W. telkens geld zul len noodig hebben om 't een of ander te betalen. De heer Hoogschagen gelooft de bezwa ren niet zoo groot. Spr. heeft bij onder vinding, dat het zonder moeite gebeuren kan. "Vervolgens wordt het voorstel van den heer Hoogschagen met 1 tegen 10 stem men verworpen. De heer Hazeu stelt voor, de gelden te beleggen in Ned. Werkelijke schnld, rentende 3 °/0. Dit voorstel werd aangenomen met 2 tegen 9 stemmen. Tegen stemden, de hee ren: Vlaming en Hoogschagen. Wordt nu gedaan de algemeene rond vraag, waarbij de heer v. d. Maaten nog maals op de klok terugkomt. Spr. had nu een klok gezien bij Mej. Wed. Joh. Henijs, die ongeveer overeenkomt met de inrichting van een stationsklok- Genoem de firma wil dit uurwerk tegen f 25 huur per jaar, of f 80.koopsom afstaan en verder het opwinden en regelen voor re kening der firma. Spr. had bij het inzien der begrooting ge merkt, dat B. en W. de klokkenluiders op non-activiteit wilden stellen en nn zou spr. willeD, dat datzelfde zuu gedaan worden met den klokkenist en dat hem f40. per jaar werd gegeven, waarvoor hij vol strekt niets behoefde te doen; de klokke nist genieteen jaarwedde van f75.dus blijft er f35.over. Als men nu een klok aanschafte van f 25.dan hield de gemeente nog f 10 over, dat maakte ge durende 2 jaar f 20.zeker ruim vol doende om de klok van de Wed. Henijs san het raadhuis te bevestigen; dns op deze manier, meende spr. kostte het de gemeen te geen cent en kreeg men eeD goed uur werk. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meen den, dat zoo er verandering in den toestand werd gebracht, et een klok zou moeten komeD, die in alle opzichten goed was. Voorzitter had persoonlijk ook de klok van de Wed. Denijs gezien; die dan ook op spr. een gunstigen indruk had gemaakt; maar de vraag was bij Spr. opgerezen, of het uurwerk zeke wel voldoende zou zijn. Het nurwerk van de klok scheen hem niet beter te zijn, dan dat van een goede huis klok. B. en W, hebben daarom gemeend, geen nader voorstel te moeten doen, daar een andere klok te kostbaar zon worden. De heer Bertz heeft een aanbieding van f 50.— huur per jaar gedaan; de klok van mej. Denijs i» volgens Spr. niet minder, maar het is de vraag of het uurwerk vol doende is. De heer v. d. Maaten zegt,dat do klok veel beter is dan die er nu hangt en een vol maakte klok volgens vele heeren te dnnr is, en bovendien staat mej. Denijs voor het goed loopen van dit uurwerk in. De voorzitter deelt op een vraag van den heer Bijpost mede, dat de heer Bertz niet in staat is, zulk eeD uurwerk te le veren; dat de heer Bertz f 50huur vraagt, alle onkosten er onder begrepen. Vervolgens wordt het voorstel van den heer v. d. Maatenom de klok van Mej. Denijs te huren voor f 25.per jaar, met 3 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heereDBuis, Hazeu en Stammesvoer de heeren Vlaming, Hoogschagen, BijpostRoggeveen, Smit, Asjes, v. d. Maaten en Meurs. Daarna ging de raad in comité, ter be handeling van eenige inlichtingen van den heer v. d. Steur. Vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna gehou den op Dinsdag 15 October 1895, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle ledeD. Na lezing en goedkeuring der notnlen, deelde voorz. mede, in verband tot de in de vorige vergad. gedane mededeeling over een geval van hooibroei, dat door hem het geval onmiddellijk onderzocht was, doch dat het een valsoh gerucht bleek geweest te zijn. Overgaande tot d!e behandeling der aange boden begrooting, dienstjaar 1896, werd mededeeling gedaan van het rapport door de Commissie van onderzoek daaromtrent, door de heeren Schenk en Volder, uitge bracht. Daarait bleek, dat ten opzichte een vier tal punten, door de Commissie eeDe wijzi ging werd voorgesteld. Nadat eerst in het kort van dit rapport was mededeeling gedaaD, besloot de raad de ingediende begrooting, voor zoover be treft de punt6n, opweike door de commis sie geene aanmerking was gemaakt, aldus goed te keuren en de door de commissie voorgestelde wijzigingen nader te behandelen. De commissie stelde voor: H. Jaarwedden van hooistekers, op de begrooting geraamd op f 5. De Commissie wilde dia post met f 35. verhoogen, op dat door den Raad vaste hooistekers kon den worden aangesteld. De Comm. was van oirdeel, dat of schoon B. en W. zich welwillend met het toezicht op den hooibroei hadden belast, het hun werk zeer zou verlichten niet alleen, maar dat het ook zou leiden tot het voorkomen van eventneele onheilen, zoo door de gemeente vaste hooistekers werden aangesteld, aan wie de verplich ting werd opgelegd, op gezette tijden bij allen die hooi hebben opgeslagen, rond ts gaan en het hooi te ijzereD. B. en W. adviseeren in deze niet met den commissie mede te gaan. Het aan stellen van hooistekers achtlen zij voor de gemeente overtollig. B. en W. zei ven knn nen het voldoende controleeren. Bovendien, zij waren van het nut van dat op ge zette tijden rondgaan van hooistekers niet overtuigd. Het was toch meermalen gebeurd in an dere gemeenten, dat de hooistekers bij hun bezoek verklaarden, dat er geen gevaar voor broei bestond, en dat toch enkele u- ren later, gevaarlijke broei zich had voor- Bij stemming wordt met 5 tegen 2 het voorstel der commissie verworpen. b. de gratificatie aan de Vroedvrouw ad f 50.wilde de commissie opgeheven zien. Zij meende, dat de bezoldiging ad f 300.volkomen in overeenstemming was, met den omvang der werkzaamhe den aan deze functionarisse opgelegd. De Vroedvrouw heeft flink haar brood, verkeert in zeer goeden doen en kan die gratificatie best missen. Voor de ge meentehuishouding daarentegen is een uitgave van f 50,— wel de moeite waard, om die zoo mogelijk te besparen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt conform voorstel B. en W, besloten, de gratificatie te handhaven, die blijkens de geschiedenis niets anders is dan een verhooging van tractement, reeds gedurende 17 jaren uit betaald aan titularisse, en haar in der tijd toegekend werd, omdat zij niet de gemeente ging verlaten, maar voor eene benoeming naar elders bedankte. C. aan den gemeente-besteller niet meer de jaarlijksche gratificatie, ad f 52 toe te kennen. De commissie was van oordeel dat die bestelling wel achterwege kan blij ven, daar de gemeentenaren toch hun pak jes mede gaven met Peereboom en de be steller de telegrammen: te laat bestelde, gelijk de heer Volder mededeelde, wat hij zelf ondervonden had. B. en W. meenden dat met betrekking tot de bezorging der telegrammen, deze bestelling niet kan worden opgeheven. Deed men zulks, de telegrammen zouden aan het station moeten blijven liggen, of de belanghebbenden zouden door aparte

Schager Courant | 1895 | | pagina 5