In en 0111 Parijs. Politiek oraziÉt Nieuwe wijze van aan besteden. - In het begin dezer week had een niet alledaagsche geval plaats bij de aanbesteding van een wijk te Nieuwe- Bcboot. De Reuzen-stad. Ludovicus. me vermeld, en zich gedurende dien tijd goed te hebben gedragen. Iedere dag van hare dienstbetrekking moet min stens twaalf diensturen hebben. Drie executeurs-testamentair zien toe op de uitvoering van deze bepalingen. De vier dames hebben bijna terstond nadat het testament geopend werd, ba re diensten aangevangen, waaraan zij zich met grooten ijver wijden. Tot dus ver hebb-n zij, in den loop van twee maanden, 863 huwelijksaanzoeken ont vangen doch zij hebben verklaard hare hand slechts te zullen schenken aan zulke maDnen, die een soortgelijken, door haar voor te schrijven proef door staan. GEMENGD NIEUWS. zelf, want het schijnt wel, dat de direo- j prooi 'i I Do sleutel tot de Engelsehe be- Het testament van een zonderling. In Odessa is een zonderling gestorven, die zijn ongeveer vier millioen roebels bedragend vermo gen aan zijne vier niet in bijzonder schitterende omstandigheden levende nichtjes heeft vermaakt. Om de jonge dames niet te verwennen door het plot selinge bezit van zulk een groot ver mogen, heeft hij bepaald, bij testament, dat zij, alvorens baar erfdeel in bezit te kunnen nemen, het bewijs moeten leveren, gedurende vijftien maanden in dienstbare betrekkingen geweest te zijn, door den voorzichtigen erflater met na- De heer en mevrouw John Harvey, te Glasgow, huwden za terdag; dinsdag was de jonge echtge noot in de gevangenis, de jonge vrouw in het ziekenhuis gevolg van hui selijk ongenoegen. Een beetje te vlug! Madam Patti, die een verbazend voorbeeld is van het behoud van krachten, schrijft hare goede ge zondheid toe aan goed slapen negen uren. Sir John Lubbock, een onvermoeid werker, zegt, dat iemand, die met het hoofd werkt, minstens negen uren slaap noodig heeft. -Een Parijsche Traves tie. De heer en mevrouw Hickley be wonen in de avenue Tictor Eugo een fraai bötel en houden er een knecht, Jean Millot, en een kamermeisje, Anoa Dietrich, op na. Aan Jean en Anna werd aangezegd, dat mijnheer en mevrouw eenige maanden op reis gingen, naar het buitenland, en dat zij met vereen de krachten het mooie hótel te bewa ken hadden. Nauwelijks hebben mijnheer en m0" vrouw Hickley de hielen gelicht Jean steekt zich in de kleeren van meneer en Anna in die van mevrouw, zoodat de buren zich afvragen of zij wel goed gezien hadden dat de heer en mevrouw Hiekley waren afg0" Te YALKOOG zag men bjj herhiiing een knaapje van nog geen vijf delijk ja en achter rijtuigen loopeD. „De kruik gaat dan ook zoolang te water tot tij bfrekt'. Ook hier werd die spreuk bewaarheid j. 1, Woensdag, deed het een verkeerden aan ie zien, die u schijnbaar onvermij- vertrappen moeten; routine, om zich niet nerveus te maken, als men geen uitweg meer ziet. Kalm als de sergent de ville de hand op te heffen, op welk teeken de storm van voertui gen plotseling bedaart, is niet ieder ge- teur, de mooiste vrouwtjes uit Parijs zittingen, heeft laten zoeken, om deze bloeiendevrijwillig het Suezkanaal, afstand doen van Egypte Ongehoord afdeeling met hare tegenwoordigheid op Engeland is alleen door geweld van wa- grtep en g> raakte onder de wielen van geven, eer., gelukki?, „ongeladen wagen'. Wer-j De vreemdeling, is jaren lang vreem- deu de beentjes al niet verpletterd, toch deling; hij blijft steeds een weinig schuchter ken gratis schenkt, waar men in de heeft gestreefd. Konstantinopel, t is vioctt vlei l««t d ma. >a na v n j- ^an l.11 i i 1 1 l^.v«aa«a iaaaaaai aiia to aflml 11l a i*' wq tt q O vl o tt aa f rllf" rrr.nnt o 1 n d (1 rl CiClT dp Sont 6d 06 te luisteren. Nog iets hooger vinden wij de keu rigste tapijten uitgestald, benevens alle denkbare meubelstukken. Het is ook op deze verdieping, dat de directie als reclame, drie soorten dran- penen uit de Nijldelta te verdrijven, Rusland zou KONSTANTINOPEL ten deel vallen. Daardoor zou dit land rechtstreeksche, veilige verbinding een met de Middellandsche zee verkrijgen, waarnaar het sedert Peter de Groote al beeft het kind wegens kneuzing reeds een pair dagen het bed moeten houden. De Gemeent e-o ntvanger te ALKMAAR, die den 16e dezer in fijne betrekking was geschorst, heeft zijne woonpha's verlaten. In den namiddsg v>n dienze tden dag is hij eezien op deo R iks-tr at»eg tusscheu Limmen en Castri- cm. Het gerucht loopt, dat de gemeente administratie in de war is en men spreekt leede van een tekort vsn f 21000. De gemeente is redekt door een borg» ste ling «an de Maatschappij tot zeker- heidsstelling van Ambienaren en Beamb ten, gevestigd te Amsterdam. Alhoewel de Justitie sich met de zaak bemoeit, it men er tot op heden niet in- g slaard den Gemeente—Ontvanger op te sporen. E-n van de oorzaken van deze catas- trophe schijnt te ziju, dat de maD te hoog heeft geJetfd. Slechts ongeveer S jaren heeft hij deze betrekking vervuld. Het treurigste van de zaak is evenwel, dat zijne vrouw en negen kinderen in kommervolle omstandigheden overblijven. Nader gaan geruchten, dat mOD het lijk van d-n Gemeente-ODtvanger zou hebben gevondeD. Een twaalftal aannemers, allen be- geerig het werk te mogen uitvoeren, zouden inschrijven. De beer G A. Korf, te Heereveen, die het werk uitbesteed de, deelde mede, dat hijzelf ook zou iu schrijven en dat aan hem het werk zou vtorden gegund, die het dichtst bij zijn raming was. Deze maatregel werd door hem ge nomen, omdat hij vreesde dat het werk te goedkoop zou worden en dien tengevolge de arbeider geen goede dag huur zou kunnen verdienen. By de opening van de briefjes bleek het, dat de heer Korf-zelf de hoogste inschrijver was, zoodat de aannemer, die na hem het hoogst had ingeschre ven, het werk kreeg. tegenover het fantastische om hem heen Zou het mijn Noord-Holland se h e lezers vervelen, van tijd tot tijd eens een beschrijving te lezen, van iets groots, iets indrukwekkends, in Parijs, vooral wanneer voor een dergelijke zaak schoone leeszaal alle mogelijke Fransche en vreemde nieuwsbladen vindt; waar men zich gratis kan laten wegen en tot slot, waar 's middags om kwart over drieën een inspecteur met een eerwaardig gezicht verschijnt en de bezoekers met op een bepaald moment ook bij u aan- iets phlegmatieks in zijn stem, te kennen dacht gevraagd wordt In vertrouwen op uwe welwillende belangstelling, zal ik tusschen de actuee- le brieven door, onder een collectief hoofd is, hun de geett, dat hij gaarne bereid meer intieme gedeelten van het lichaam te laten bewonderen. Laten wij dus van de gelegenheid groote De reuzenstad, u een begrip trach- gebruik maken en dezen zwart gerok- PARIJS, 15 October 1895. Als de brave koning nog leefde, die door fantastische verhalen 1001 nachten moest worden beziggehouden, zou men hem onder de wondervolle reizen de geesten en toovenaars tragediën door een kleurrijke beschrijving van Frankrjjk's hoofdstad kunnen geven, zonder dat de slaap-missende vorst sprekend verschil tusschen de beschrijving van een feeën- stad en een woorden-fotografie van Parijs zou kunnen ontdekken. Want Parijs is groot en schoon bovecal fantastisch. Boven alle andere steden der Oude en Nieuwe Wereld steekt het uit als iets geheel individueels. Wel zijn naar het mooie voorbeeld veel aardige copietjes gemaakt, doch wat zijn ze tegen de reu zen-kolos, de beeld-geworden-schoonheid ten te geven, van enkele toestanden, plaat sen of inrichtingen, welke zuiver Parijsch zijn, waarvan wij Nederlanders allen wel eens gehoord hebben, doch wier beeld ons nimmer zuiver voor de oogen gestaan heeft. Bij den aanvang van het Herfstseizoen prijken in de grootste dagbladen en ook in 'sommige plaatselijke couranten weer de gewone annonces van de groote Pa- rijsche Magazijnen. Jaar op jaar hebben de namen Au Louvre, Printemps, Au bon Marché, en Samaritaine gelezen, soms zelfs af beeldingen, in cliché boven de annonces gezien, boekjes per post ontvangen, on der Couvert met naam en adres er op geschreven Reeds toen hebben wij een flauw vermoeden gehad van de groote zaken, die dergeljjke buizen moeten doen, om in een vreemd land dergelijke reclame boekjes rond te kunnen zenden, wier porto's alleen reeds een aardig kapitaal tje bedragen. Toch zijn wij steeds zeer ver van de werkelijkheid gebleveneen juist begrip van een winkel als Louvre, is alleen door eigen waarneming de hand van iemand, die deze plaats minstens honderd keer bezocht heeft, of door een zeer gedetailleerde beschrij ving, te verkrijgen. Loopt de vreemdeling een der deuren binnen, zonder Hinken gids, dan kan hij overtuigd zijn, niet te zullen vinden, wat hij zocht. Hij ziet een verbazend groote markt met een aantal Etalages, zoo groot als hij maar droomen kan. Hij krijgt het min of meer angstige gevoel, dat hij kans loopt te verdwalen; is blij, dat hij hier of daar een uitgang ziet en maakt zoo gauw mogelijk, dat hij er uit komt. Ik verzeker u, dat er wat plaatsken nis voor noodig is om in magazijn- tjes als Au Louvre, Printemps, Au bon Marché of la Samaritaine, den weg te vinden. Als voorbeeld nemen wij eerstgenoem de Au Louvre. Stel u voor, een afstand van vijftien ten en wit gedasten heer volgen. Na in alle stilte, achter hem aan, eenige trap pen opgeklauterd te hebben, voert hij ons in de kleine overdekte ruimte en dreunt ons hetzelfde liedje op wat hij den vorigen dag en jaren lang aan ie dereen die maar hooren wilde, verteld heeft, hetgeen ongeveer op het volgende neerkomt: „Het „Louvre" heeft dagelijks 8000 personen personeel, 2500 mannen en 500 Trouwen te voeden; het overige dui zend bestaat uit chefs, inspecteurs en hoogere employés, die allen bui den inwendigen mensch ver meer eD minuten gaans, ge weet dan de lengte van het koord dat men om de vier mu ren heen langs den grond zou kunnen spannen. Vijf poorten geven toegang tot dit handels-paleis, verdeeld in parterre, en zeven étages. De parterre is verdeeld in vijf groote hallen, omgeven door een vier meter breede ceinture, waarin alle artikelen, dit eigenlijk in de hoogere verdiepingen thuis hooren vertegenwoordigd zijn. Dit systeem is hoofdzakelijk ingericht, voor degenen, die het de moeite niet waard achten, trappen te klimmen en door de veelsoortige uitstalling toch ge lokt worden op de rez-de-chaussée hun kooplust te bevredigen. Alleen de groote hal, waar de zijde de strijd om het bestaan levert, over- tenshuis sterken. „Hiervoor is noodig 1600 liters soep, 1500 kilo vleesch, 3 vaten wijn, 2000 kilo brood, eenige wagens groenten, etc. etc. „Voor de keuken alleen heeft men dan ook ongeveer 50 menschen in het werk. Alles wordt met stoom, door huizen van uit de kelders naar boven geleid, gekookt of gebraden. Als men de vier reusachtige soepke tels .ieder van 400 liter inhoud, in oo- aan genschouw neemt, vraagt men zich ver wonderd af, op welke manier die kokende massa verorberd moet worden. Naast de keukens bevinden zich 80 kleine kamertjes, waar de knechten 's avonds hun bedden van daan halen, waarmede zij zich naar de verschillende, hun aangewezen plaatsen reppen, om on der het genot van een hazenslaapje, de magazijnen te bewaken." Na dit alles heel beleefd doch syste matisch te hebben aangeduid, voert ons de inspecteur naar de afdeeling „Expe- dition." Hier verliest een gewoon mensch zijn verstand, onophoudelijk zijn hier eenige ploegen knechts bezig, de pakken aan respectievelijke bureaux van afzending te bezorgen, onder opzicht van eenige geroutineerde en in dit vak groot ge worden baasjes. Na nog even een bezoek gebracht te hebben aan de verschillende zalen, waar de ouvriers die, buitenshuis werken hun arbeid afleveren, nemen wij onder beleefden handdruk of buiging af scheid van onzen werkelijk aardigen gids en zoeken buiten door een beetje fris- sche lucht, die kalmte te verkrijgen, die men door al dat rumoer, leven en be weging voor een oogenblikje verloren had. de fantasie in werkelijkheid, de één-ge- treft de stoutste verbeeldingen. worden grootheid of grootschheid tegen het origineel? Parijs maakt een machtigen indruk op den vreemdeling 't Is hier de mensch, zijn gelijke, die een wonder heeft kunnen wrochten, een stad wier wijken steden zijn, wier huizen met hooge vakken, waar tusschen handi- Stelt u voor, een zaal, ter hoogte van een flink Hollandsch huis, met een oppervlak te van den Dam, te Amsterdam, en U heeft een vaag begrip der énorme zijden rayons. Eenige rijen toonbanken in verband meer „burgerlijken stand" behoeven dan menig dorp. Een stad, met 23648 stra ten, waaronder enkele van 11L uur loo- peos. Een stad met boulevards, die we relden op zich zelf zijn, met zonnen van electrisch licht die de golven van de rij tuigen-zee vriendelijk beschijnen. Op het trottoir het vaste land waar menschen- massa's als legers tegen elkaar indrui- schen en toch inéén smelten, schitteren de étalages, die zaken exposeeren, wier bestaan een gewoon menschenkind slechts vermoeden kon. De groote boulevards passen niet al leen in het kader voor de 1001-Nacht; ze zijn de incarnatie. De vreemdeling voelt zich hier zoo klein, zoo nietigal het schoone van de geheele wereld ziet hij bier weer welk artikel vindt men niet in de éta lages tusschen de M a d a 1 e i n e en de Place de la Republique Alle naties zijn hier vertegenwoordigd, van den Soedan- neger tot den langen Rus toe. Hij zocht een schuilplaats op een der ronde ei landjes midden in den rijtuigen-oceaan, waarin hij werkelijk schipbreuk zou kun nen lijden. "Want achter en voor en naast hem, equipages, huurrijtuigen, tram- omnibusi-en, kleine omnibussen, vélocipê- des, niet een vier of zes, maar vijftig, tachtig, die elkaar van alle zijden, met onmogelijke bochten kruisen daar hoort routine toe, om kalm die paarden ge jongelui, in den slappen tijd de voor bijgang' rs tot koopen aansporen en even onverschillig laten loopen, wanneer het druk is; langs de muren énorme stapels stukken, zwarte zijde; het hoogere ge deelte der wanden, waarop de galerijen der eerste en tweede étage uitkomen, met veelkleurige tropeeën van zijde of fluweel. Ziehier de afdeeling, die zeker als een der eerste van deze reusachtige zaak genoemd mag worden. Er zijn exporteurs, die alleen in zijde voor meer dan franks 100,000 per maand, zaken met de Louvre doen. Om echter in rekening-courant met dit huis te komen, moet men minstens zeven jaar in Parijs gevestigd zijn en daarenboven met de beste referenties kunnen dienen. Op den entresol vinden wij hoofdza kelijk het heerenhoedenvak en aanver wante artikelen, en nog tal van andere nuttige zaken. Daar de aard van de zaak medebrengt dat deze étage laag is, zooals alle entre sols in Parijs, en dit gebrek erg tot sombere gedachten aanleiding geeft, vin den wij het maar beter, de eerste, de beste trap op te klauteren, om de heer- lijke-mooie dames-confectie-afdeeling te bewonderen. Het zijn zoowel de lieve verkoopster tjes die ik hier bewonder, als de rayon Enkele organen der groote buitenland- sche pers houden zich in de laatste da gen onledig om een tijdperk van lang- durigen vrede voor te bereiden. Na tuurlijk moeten dan eerst de elementen, die gevaarlijk voor de rust zijn, worden vernietigd, en zoo komen zij er in allen ernst toe om eene verdeeling van TURKIJE voor te stellen. Oorspronkelijk is dit denkbeeld niet. De geschiedenis geeft ons reeds voor beelden aan de hand, waarbij deze Staat kunde werd toegepast. Lodewijk de XIY had met zijn waar den vriend Karei II ook Nederland in 1671 dusdanig lot beschoren. De nieuwere geschiedenis wijst op de verdeeling vaD Polen, waarom zou dan het laatst der negentiende eeuw, een Oostersch despoot niet naar zijne Azia tische bezittingen, zien terugtrekken? De practische oplossing zou echter nogal tot eenige moeielijkheden aanlei ding geven, 't Zou er mee kunnen gaan als in de fabel van den leeuw, den wolf en den vos. De vos had een hert opgespoord, de wolf het achterhaald en de leeuw het gedood. Toen 't op ver deeling aankwam, sprak de leeuwdit deel is van mij, daar ik de sterkste ben, dat deel omdat ik de buit gedood heb, en wie het laatste deel voor zich mocht verlangen, zal met mijne klauwen ken nis maken. Zou Rusland bij de voorgestelde ver deeling, niet de rol van den leeuw gaan vervullen Volgens de pers-politici zou Engeland zich uit Egypte moeten terugtrekken dat tot een onzijdigen staat zou worden verheven. Eerste moeielijkheid, tevens wereldwonder. De Britsche luipaard zou zich een prooi laten ontglippen waarop het zijne klauwen heeft gelegd. En welk een voor dit groote land, door de Sont en de straat van Konstantinopel ter zee vrijwel af- en opgesloten, eene levenskwestie. Maar zou Engeland zijn overwicht in de Middellandsche zee aan Rusland ten offer brengen, aan den gevreesden mededinger in de Aziatische heerschappij Be- grijpe wie 't kan, wij niet. SIJRIE werd aan Frankrijk toege- gedacht. Daardoor zou het voorgoed van zijne plannen ten opzichte van El- zas en Lotharingen moeten afzien, waar door de Enropeesehe volken langzamer hand van het immer toenemend militai risme zouden worden verlost. 't Ware te wenschen, dat die schoone droom werkelijkheid kon worden. Volgens onze meening is echter voor deze kanker maar één geneesmiddel: schaf de staan de legers af, en de oorlogsliefhebberijen der vorsten zullen vanzelf ophouden. Zoolang de kleeding van een souverein nog eeu generaalsjas en de krijgskunst zijne hoofdstudie is, zoolaDg zal het mi- militairisme den scepter blijven zwaaien. Ook indien de kwestie Elzas-Lotharingen werd geschikt, zal de gewapende vrede blijven bestaan. Wij betwijfelen evenwel, dat Frank rijk ter wille van Syrië zijn blik van de verloren provinciën zou afwenden. Zeker is Syrië een kostbaar gewest gelegen ten Oosten van de Middelland sche zee, zich uitstrekkend tot de golf van Akaba, beheerscht het mede den waterweg naar Indie. Het Hoogland van Syrië met Pheni- cië en Palestina, met zijne grootsehe en heilige herinneringen, met zijn volkrij ke steden, middelpunten van Oostersche handel efl" nijverheid; de vruchtbare val leien en woudrijke gebergten, waartus- scben Damascus, Aleppoen Jeruzalem prijken, zou een onschatbaar bezit zijn. Aan Italië werd TRIPOLI toegedacht. Wellicht zou dit het eenige land zijn, dat met zijn deel tevreden was. Het zou de stroom van landverhuizende Italianen, die nu vooral in de Vereenigde Staten, Brazilië en de Argentijnsche republiek hun geluk beproeven, dan naar de noordkust van Afrika kunnen leiden. TeveDs ver kreeg het een vrij gebied tot afzet zij ner producten, waaraan dit land vooral behoefte heeft. Ten slotte zou Oosten rijk zijne grenzen tot aan de Egeïsche zee mogen uitzetten. Bosnië, Novi- bazar, het dal van de Vardar met Salonika. als eindpunt, ziedaar een hoogste wel kome handelsweg voor den Donaustaat. Wanneer nu dat alles werkelijk zoo geschiedt, dan meent men de wereld vrede voor minstens een eeuw verzekerd te hebben, 'tls ons onbegrijpelijk dat ernstige mannen zoo iets als waarheid durven ten beste geven. En dan de Afrikaansche aangelegenheden, de Ja- pansch-KoreaanBche kwestie, de toene mende verbrokkeling van China, de Rus- sisch-Ecgelsche geschilpunten in Cen- traal-Azië, - die waren zeker met de ver deeling van Turkije ook in 't reine ge bracht? Waar is 't Turkije, in zijn tegenwoor- digen toestand, is en blijft een doorloo pend, dreigend gevaar voor den vrede. De jongste onlusten in Konstantinopel, met een naspel in Trebizonde, waarbij honderden Christenen den dood vonden, het toenemend fanatisme onder de Mo- hamedanen, doen het ergste vreezen. De Turken, door de inmenging der mogend heden in hunne binnenlandsche geschil len geprikkeld, beramen plannen, om zich van de drukkende overheersching te bevrijden. Ook de Hooge Porte schijnt de zaken donker in te zien. De forten aan de Dardanellen worden gewapend, het garnizoen van Konstantinopel met duizenden manschappen versterkt, batta- rijen met zwaar geschut worden opgewor pen. Wanneer straks een Christenmoord op groote schaal om wraak roept, als regee- ringloosheid te Konstantinopel en in de provinciën heel het land in vuur en vlam zet, als de bestaande dynastie door de geloovigen wordt omvergeworpen, dan zal Europa gedwongen worden, gewapend op te 1 reden. Het is moeielijk reeds nu de gevolgen van zulk een optreden te over zien; doch men kan gerust aannemen, dat ze van groot gewicht zullen zijn. Dan zou 't kunnen gebeuren, dat Tur- kijë onder de mogendheden verdeeld werd, waarbij den Turken alleen een deel van Klein-Azie zou worden gelaten. T e Londen i», in Islington, op klaarlichten dag een jongetje vermoord, om hem van zijn kleeren te berooven. Men vond het lijkje, in een zak, geheel naakt, op een paar meters afstand van de plek waar het kind gespeeld had. Ook de klee ren werden teruggevonden. Een opgescho ten jongen, Gamble, werd van den moord verdacht. Maar hij schijnt de (tader niet te zijn. Voor den coroner toonde hij in het geheel geen begrip te hebben van zijn toestand als aangeklaagde, noch ook van wat een rechtszaak eigenlijk was. Maar hij verklaarde toch „Nooit zou ik een kind kunnen vermoorden". De jury gaf vonnis tegen een of meer „onbekende" personen. E en voorzichtig vrouwtje. In deze dagen van voortdurende in braken, kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Een koopman, die voor eenige dagen 's avor.ds thuis kwam, vond een briefje, door zijn vrouw geschreven aan de deur geplakt. Het lnidde „Lieve Dirk. Ik ben naar moeder ge gaan en heb den sleutel zoo weggestopt, dat gij alleen hem vinden kunt. Hij ligt onder den linkschen hoek van den deur mat." Een vermakelijke spoot- w o g De laatste vermakelijkheid, welke voor het Engelsehe publiek is uitgedacht, be staat in eeDe pyramidaie spoorwegbaan. Het is eene kegelvormige, ronde inrich ting van ijzer of hont, al naar de schaal, waarop ze gebouwd is; van den top tot den bodem is een zieht glooiends wentel trap aangelegd, waarop de draailustige rei zigers zoo vlug als 't maar gaan kan, naar beneden vervoerd worden. Wie er zin in heeft, gaat op den vlak ken grond in een wagen zitten, vervol gens wordt de wagen met een lift naar de bovenste verdieping opgetrokken, waar hij op een draaischijf wordt gedowd. Dit is het beginpunt van de afdaling. Wanneer de wagen het benedeneinde van het hel lend vla* heeft bereikt, kan hij een aar dige snelheid gekregen hebben, doch daar in zit jaist de aantrekkelijkheid van het reisje. Op den bodem aangekomen, loopt de wagen tegen een hellend vlak op, gaat door een kleinen tannel dit geschiedt om elk symptoom van duizeligheid te voorkomen bij personen met zwakke zenu wen en komt zoo op eene natnnrlijke wijze tot stilstand bij zijn uitgangspunt. Het gebouw zal als uitspanningsplaats moeten dienen voor veel meer menschen dan er gebruik kannen maken van de wa gentjes. De geheele spoorbaan kan b. v. tot wan delplaats dienen, daar langs de lijnen een voetpad is aangelegd en de top van den kegel is een overdekte tent, waarin een muziekgezelschap speelt en ververschingen te krijgen zijn. De geheele inwendige ruimte onder de tent en binnen de ronde banen kan overdekt worden en ingericht tot concert- of schouwburgzaal. Ten slotte kan de kracht, die gebruikt wordt voor de liften, aangewend worden om electrische verlichting aan te brengen, zoodat 's nachts de pyramide kan schitte ren in een gloed van dnizenden lampjes.

Schager Courant | 1895 | | pagina 2