ONGELUKKEN. NATIONALE MILITIE. Zondag 17 November 1895. 39ste Jaargang i"o. 3046. Ter voorkoming van en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL Bureau: SCHAOENf Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekeodmaklugen. De Burgemeester van SCHAGEN, brengt ter algemeene kennis, dat ten gevolge van de aangevangen slooping van den gemeente-toren, het passeeren van de daarvoor gelegen openbare straat, voor zoover die met touwen is afgezet, door mogelijk van boven vallende «teenen bepaald gevaarlijk is te achten, en noodigt verder ouders en onderwijzers dringend uit, de kin deren, ter voorkoming van mogelijke ongelukken, nadrukkelijk aan te ma nen, zich van bedoeld afgezet gedeelte der straat verwijderd te houden. Schagen, 30 October 1895, De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De Burgemeester van Schagen, brengt naar aanleiding van een ont vangen telegram van den Heer Com missaris der Koningin in deze provin cie, ter kennis van belanghebbenden, dat Zwitserlan u wederom voor den invoer van Nederlandsch vee is 0|ICI1- gesteld langs Fransch-Zioitsersche grens. Schagen, 13 November 1895. De Burgemeester, S. BERMAN. Oproeping voor de eerste zitting van den Militieraad. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER AlKltEI NiElWS-, COURANT. AiftrtEitiE- k Laiilimllai lam «li VEE. De Bargemeester van Schagen brengt, naar aanleiding van een ontvangen tele gram van den Heer Commissaris der Ko ningin in deze Provincie, ter kennis van belanghebbenden dat rechtstreeksche door voer door België, zonder overlading, van varkens nil Nederland bestemd naar Frank rijk via Esscheu is toegestaan. Schagen, 15 November 1895. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. (Artt. 80, 87 en 88 der wet op de Nationale Militie.) Burgemeester en Wethouders van de gemeente Schagen brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad zal worden gehouden te Alkmaar, op Dins dag den lOen December eerstkomende, des morgens te 10 nre. Dat voor den Militieraad moeten ver schijnen 1°. de vrijwilliger voor Militie; 2®, de loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken of gemis van de gevorderde lengte. 3°. Hij die voor een loteling als plsats- vervanger of nnmmerverwisselsar ver langt op te treden. Schagen, 15 November 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Wij zijn geen voorstanders van het verdoelen der algemeene belangen in afzonderlijke afdeelingen, die 'tegenover elkander gesteld worden. Wij erkennen geen plattelandsbelangen, staande t e- genovei de belangen der groote ste den, noch omgekeerd. Wij kunnen nog minder nut zien in het bestaan eener Plattelandsclub, die stemt en handelt, niet met het oog op het algemeen, maar bij uitsluiting met het oog op het Plat- telandsbelang. Het kan. ieder deel slechts wel gaan, wanneer het geheel in goe den staat is, en daarom moet ten allen tijde het algemeen belang, het belang van het geheel op den voorgrond staan. Tot het welzijn van het geheel is intnsschen het welzijn van alle doelen noodig, en daarom terwille van het geheel, en ter wille der wederkeerige belangen der deelen, moet men aan de deelen, ieder voor zich, beurtelings de noodige aan dacht wijden. Beurtelings, niet omdat het eene deel achter moet staan bij het andere, maar omdat men nu eenmaal alles niet in eens vermag. In dezen zin stemmen wij volkomen in met de opmerking in het Yoorloopig Verslag over Hoofdstuk IX Waterstaat der Staatsbegrooting„Nu voor groo- tere openbare werken belangrijk minder behoeft te worden uitgetrokken, had men gehoopt, dat meerdere voorstellen zouden zijn gedaan, ten einde met de hulp van den Staat de algemeene wel vaart te bevorderen. In die hoop was men teleurgesteld. Zoo blijft de verbe tering der kleine rivieren nog steeds verkeeren in het stadium der overwe gingen en wordt ter bevordering van den aanleg van stoomtramwegen slechts twee ton uitgetrokken. Te vergeefs zijn tot den Minister verzoeken gericht, om trent betere exploitatie der spoorwegen en omtrent de verbetering van den dienst der posterijen ten platten lande." Het spreekt vanzelf, zoolang men voor de spoorwegen en de internationale wa terwegen groote kosten moest maken, bleven de hier bedoelde verkeerswegen stoomtramwegen en kleine rivieren, waarbij wij gaarne binnenlandsche kana len ook genoemd zagen wat meer op den achtergrondmaar daarom is het nu hoog tijd, ze met kracht ter hand te nemen en met spoed tot een ge- wenschten staat te brengen, in het be lang van het platteland natuurlijk, dat er het meest dadelijk de vruchten van plukken zalmaar ook en vooral in het belang van het ge heel, want het ver keer op de groote wegen te water en te land kan niet beter gevoed worden, dan wanneer het geheele land door kleinere aderen met die hoofdaders in verbinding is gebracht, terwijl omgekeerd dooi die kleine aderen het geheele land partij trekt van wat voor het internationale en het wereldverkeer is gedaan. En om het geheele land te doen partij trekken van wat voor spoorwegverkeer, telegra fie en posterijen gedaan wordt, moeten bij de dienstregelingen de belangen van den groothandel, de belangen van het internationaal verkeer met zorg behar tigd worden maar moet ook, en niet minder, gelet worden op een goed ge regeld verkeer tusschen de verschillende deelen des lands onderling en moet bij de dienstregelingen en bij de tarieven gelet worden op wat voor den kleinhan del, de nijverheid, den landbouw, de veehouderij, de zuivelbereiding, de vis- scherij kortom voor alle takken van volksbestaan, gevorderd wordt. Voor het vervoer van landbouwvoortbrengselen in massa, zoo mede van mest, is men b. v. noch aan tijd, noch aan snelheid gebon den, maar zijn zeer lage tarieven drin gend noodig; voor vervoer van levend vee en visch daarentegen zijn de tarie ven niet onverschillig, maar komen zij slechts in de tweede plaats in aan merking, terwijl snelheid van vervoer en aankomst op bepaalde tijdstippen on misbare vereischten zijn. Dat in die richting veel geschieden kan en weinig gedaan wordt, is o. i. voor geen tegenspraak vatbaar. tegenover deze beschouwingen tot voor zichtigheid te moeten aansporen. Zeker behoorde Staatshulp verleend te wor den, waar die kon strekken tot bevor dering van de algemeene welvaart, maar deze leden meenden, dat de ingediende Begrooting bewijst, dat de Minister in die richting wel werkzaam zijn. Men voegde hieraan toe, dat ten deze ook rekening gehouden moet worden met den toestand van 's lands financiën. Ee- nige leden gingen verder en verklaarden, „dat de stijging van de uitgaven van den gewonen dienst, waarvan ook deze Be grooting weder getuigt, hun niet boven bedenking toescheen." Hier zijn de zuinige lieden aan het woord en het zou verkeerd zijn hun raad in den wind te slaan. Het zijn de pen ningen der belastingschuldigen, die men uitgeeft, en waar onder dezen velen zijn, zeer velen, wien de gang naar den ont vanger zwaar valt, en die slechts met moeite bijeenbrengen, wat zij in 's lands kas storten moeten, daar is alle over daad, in het groote en in het kleine uit den booze, en daar moet men met nauw gezetheid waken niets uit te geven, dan wat bepaald noodig is. Dat die regel al tijd in acht genomen wordt, zouden wij niet gaarne beweren, en dat b.v. het werk. door 's lands ambtenaren verricht, in den dienst van bijzondere personen voor minder geld volbracht zou worden, staat bij ons vast. Met den aandrang op zuinigheid in die richting stemmen wij dus ten volle in. Maar er is zuinigheid en zuinigheid. Er zijn menschen, die het toppunt der financieële wijsheid bereikt achten, als er zoo min mogelijk geld uitgegeven wordt. D6t is de zuinigheid van den boer, die om weinig geld uit te geven, zijn ak ker de noodige mest onthoudt, en wien een mislukte oogst de proef op de som levert, dat de ware zuinigheid bestaan kan in het uitgeven van geld op zijn tijddat is de zuinigheid van den vee houder, die het geld in den zak houdt, dat hij besteden moest om zijn vee goed te voederen, en wien door mindere ont vangsten voor melk en zuivel en slacht vee de les geleerd wordt, dat er een zui nigheid is die de wijsheid bedriegtdat is de zuinigheid van den nijverheidson dernemer, die meent met zijn oude werk tuigen en slecht betaalde knechts er wel te kunnen komen, maar die al ras ont waart, dat zijn klanten de voorkeur ge ven aan zijn mededinger, die zijne zaak op de hoogte des tijds hield en in rui meren omzet de vruchten oogst van zijn met oordeel gedane uitgaven. D&t is de zuinigheid eener Regeering, die, om de belastingen niet te verhoogen, werken van openbaar nut achterwege laat en maar al te spoedig de ondervinding op doet, dat verminderende welvaart ver minderende draagkracht ten gevolge heeft en dat dezelfde belastingen Yan wel eer zwaarder drukken op minder krachtige schouders Zuinigheid is eene goede eigenschap, mits met oordeel toegepast. Zij werkt schadelijk, waar zij strekt om het noo dige ongedaan te laten en brengt nadeel, ook financieel nadeel, te weeg, waar zij terughoudt van wat de algemeene wel vaart bevorderen kan. Financiëel nadeel in de eerste plaats aan de ingezetenen des lands, die door de meerdere welvaart in beteren doen zouden gerakenin de tweede plaats aan 's Rijks schatkist, om dat de bestaande belastingen meer of min der opbrengen, naar gelang het der na tie meer of minder welgaatmaar ook, omdat, zoo belasting-verhooging noodig ware, die bij het milder vloeien der bron nen van bestaan, lichter gedragen wordt. worden. Nu zou het een ongerijmde eisch zijn, als men, om dit doel te be reiken, elk dorpje wilde maken tot een station van een grooten spoorweg, waar van men rechtstreeks de hoofdsteden, van Europa kan bereiken en op elk watertje de zeekasteelen wilde brengen, die den oceaan doorploegen of de groote schepen, die onze groote rivieren en kanalen bevaren. Dat zou niet mogelijk zijn, maar ten eenemale o- verbodig ook. Maar wat men eischen mag en eischen moet, is, dat de groote mid denpunten van het verkeer, te water en te land met heel de wereld, door klei nere vertakkingen te water en te land in gemeenschap worden gebracht met de verschillende deelen des lands. Dit is in het wederzijds belang. Zoo wordt de handel der groote steden gevoed door den arbeid van het platteland; zoo kan het platteland in zijne behoef ten voorzien uit en zijne voortbrengse len afzetten naar de groote steden. En in verband daarmede moeten de post, de telegraaf, de telefoon overal gereed staan om vlug, geregeld en goedkoop allen met allen in verbinding te stellen. Van dien toestand zijn wij nog ver verwijderd, en zoover zullen wij voor eerst nog niet komen. Doch het doel, waarnaar gestreefd moet worden, ligt in de toekomst, waarin dit alles verwe zenlijkt zal zijn. Hoe bereiken wij dit het beste? Niet door te wachten op het particulier initiatie!. Het is een ten ee- nenmale verkeerd standpunt, wanneer men meent hier enkel met bijzondere be langen te doen te hebben. Integendeel. Het is een groot algemeen belang, dat hier te behartigen valt. "Wat verkregen moet worden, kan niet verwacht worden van den Staat alleen; provinciën, gemeen ten, waterschappen, bijzondere personen moeten medewerken. Zij kunnen en zij zullen dat doen, want ook hun eigen belang is er rechtstreeks bij betrokken. Maar de Staat moet voorgaan, niet vol gen; de Staat moet den weg wijzen, niet met loomen tred achter de anderen aan sukkelen; de Staat moet aller mede werking uitlokken, en niet wachten tot hij tot helpen en steunen gedrongen wordt. Den Staat in die richting te brengen is niet de taak van een Plattelandsclub, maar van Regeering en Staten-Generaal te zamen, en wij zullen ons van gan- scher harte verheugen, als bij de behan deling der begrooting van Waterstaat in dien zin krachtige stemmen opgaan voor de behartiging der plattelandsbelan gen. Maar men meene niet, dat de aange haalde beschouwing algemeene instem ming vond: Andere leden meenden Niet dus, of men al of niet geld uit geeft, maar of men al of niet zijn geld goed besteedt, is de vraag der ware zuinigheid. En nu is er voor den Staat op het gebied der stoffelijke belangen wel geen geld, dat rijker vrucht geeft dan wat besteed wordt voor eene doel matige bevorderiDg van het vervoer en het verkeer van en naar alle deelen des lands. Slechts dan kan elke tak van volksbestaan tot volle ontwikkeling en tot zijn' hoogsten bloei geraken, wanneer datgene, wat voortgebracht of vervaar digd wordt, snel en gemakkelijk en goed koop kan worden gebracht daar, waar men er het meeste behoefte aan heeft wanneer datgene, wat men behoeft, zon der bezwaar ontboden en verkregen kan DIRK8HORN, 13 November. Gisterenavond werd alhier een verga. dering gehouden van de afdeeiing Ha ringkarspel van %'t Witte KruisDe vergadering werd bijgewoond door veer tien leden en was belegd tot hel verkie zen van een afgevaardigde naar de Alg. Vergadering der Vereeniging, welke zal gehouden worden den 26 November a.s., voor het aanbrengen van eenige wijzigingen in het regelement en voor het behandelen der begrootiDg over 1896, Tol afgevaardigde werd benoemd de heer J. Keijzer en tot diens plaatsvervanger de heer C. Bijpost. Na uitvoerige besprekingen werden de voorgestelde wijzigingen in het reglement goedgekeurd, zoodat het Bestuur zal be- bestaau uit: een Voorzitter, een Secreta ris-Penningmeester en een Magazijnmee ster, benevens vier gewone leden, die jaarlijks aftreden en van welke de vier laatsten niet terstond herkiesbaar zijn. De begrooting werd aangehouden tot de Januarivergadering. De afdeeiing telt thans 24 leden. De heerenmr. J. A. Sillem en mr. J. E. Henny, leden van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, zijn benoemd om de commissie uit te maken voor het aanhooren van bezwa ren van belanghebbenden tegen de ont eigeningen voor den aanleg van een spoorweg van ALKMAAR over HEER. HUGUWAARD naar HOORN. Dej. 1. Woensdag uit het gerechstgebouw te ALKMAAR ontsnapte gevangene, tegen wien daags te voren, we gens de brutale aanranding aan den Hel der gepleegd, 4 jaren gevangenisstraf was geëscht, is nog denzelfden Woensdagavond te Castricum achterhaald. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het op 14 dezer voorgevallen plotseling over lijden van den Edelachtbaren heerMr. F.F. Karseboom officier van Justitie bij de Arrondissements Rechtbank te ALKMAAR, van die ontsnapping een gevolg is, omdat die heer zich deze ontsnapping van uit zijn parket ernstig had aangetrokken. Wat hiervan ook zijn moge, de Jastitie veiliest in hem een harer verdienstelijke leden, de gemeente Alkmaar een burger, wiens werkkracht ten dienste van het al gemeen welzijn met gemakkelijk door een ander kan worden vergoed. De lessen aan dan winter- cursus te WIERINGERWAARD zijn be gonnen met 20 leerlingen, meest allen van meer gevorderden leeftijd. Bij de opening op Dinsdag 12 Novem ber waren de H.H. Rezelmant burgemees ter, en G. Brandsvoorzitter der afdeeiing Wieringerwaard der H. M. v. L. tegen woordig. Beide heeren spraken een woord van opwekking tot ernstige opvatting der studie en getrouwe bijwoning der les sen. Op verzoek der leerlingen zijn de les sen gesteld op Woensdag en Zaterdag van half zeven tot half tien. Een vergiftigingszaak. De laatste dagen liepen onbestemde geruchten over een poging tot vergiftiging, welke te KROMMENIE zou zijn ge pleegd. De K. R. Ct. meldt dienaangaande het volgende Dinsdag van de vorige week kwam een notabel ingezeten van Krommenie bij den burgemeester dier gemeente een klacht indienen tegen zijn echtgenoote, die zon hebben getracht hem van het leven te berooven door vergif te mengen door alco holische dranken, welke hij zou gebrui ken. De burgemeester, hulpofficier van ju stitie, stelde een onderzoek in een kistje met fleschjes werd naar het parket te Haarlem overgebracht, en Donderdag j.1. kwamen de officier van justitie jhr. mr. Rethaan Macaré, de rechter-commissaris mr. 't Hoofd en de waarnemend griffier mr. vau Thiel, vergezeld van den briga dier der rijksveldwacht, te Krommenie en vertoefden daar van 1C.4 nnr, verschil lende personen hooreude en bij hun ver trek last gevende de verdachte vrouw steeds te doen bewaken. Het kistje is tot onderzoek in handen gesteld vau de apothekers Kruseman en van Tubbergen te Haarlem, Hun onder zoek is nog niet afgeloopen. De verdachte vrouw is sedert 15 jaar gehuwd en moeder van twee kinderen. Sedert do laatste jaren was het hnwelijk zeer ongelukkig, zoodat ds vrouw met haar kinderen een jaar lang, van haar man ge scheiden, elders heeft gewoond. Geduren de dien tijd nam een weduwe de huis houding waar, en ook nadat de vrouw in de echtelijke woning was teruggekeerd, na sedert 3 maanden, is die weduwe daar ge bleven. Een eisch tot echtscheiding was reeds aanhangig. De instructie wordt voortgezet.' Vooral in de letterkundige wereld zal de ze zaak opzien baren. Donderdag werd te Haarlem de instruc tie voortgezet in de vergiftigingszaak te Krommenie. Eerst werden ieder afzonderlijk gehoord de aanklager, de huishoudster, de dienst bode en de aangeklaagde; later de drie laatsten met elkander. Vervolgens bleef de laatste langen tijd alleen binnen en eerst tegen 6 uur in den namiddag werd haar vergund heen te gaan. Politiegeleide had zij niet. Het scheikundig onderzoek is nog niet afgeloopen. Een zanggezelachap te NIEUWEBRUG (Fr.) hield een feest avond. Het slot van het feest was.,.., een algemeene vechtpartij onder de le den. Het ging er zoo erg toe, dat de marechaussee geen kans zag de vechten den met de sabel te scheiden en genood zaakt was met de revolver te dreigen. Met flesschen, stoelen en banken sloeg men als razen den op elkander in. ZondagavoEd vond men te ROERMOND in de nabijheid van den Wolfskuil in het Roermondsche veld, achter de Kappellerlaan, de stukken van een lijk van een jongen man, op de lijn van den Grand Centraal Beige.

Schager Courant | 1895 | | pagina 1