In en om Parijs. Politiet overzicht her weet De heer Dahraen, opzichter bij deze spoorwegmaatschappij, kwam ontdekking hiervan, doordien verdachts tusschen de rails zag liggen. Een onderzoek werd door hem en een paar werklieden ingesteld, waarvan het tot de ging van het leven beroofd. hij iets gevolg was, dat men een arm, een been en later ook het onderlijf met een been Wasl hare U vond. Hoe men ook zocht het hoofd kon men ter plaatse niet vinden. Later ontving men bericht van den stationchef van Melick-Herkenbosch dat hoofd en bovenlijf daar op den weg gevonden waren, zoodat dit tusschen het rem- blok schijnt te hebben vastgeklemd ge zeten. Uit een getuigschrift, dat in den zak van het slachtoffer gevonden werd bleek, dat het de 17-jarige slachtersknecht, P. Evers was, wiens vader op het Gebroek woonachtig is. Op welke wijze de ongelukkige onder den trein gekomen is, is een geheim. Langs den Waligsdijk,tusschen AVEN- HORN en RUSTENBURG, ligt het dorp Ursem. Vanat het westeind van Ur- sem, loopt, dwars al den Ursemmerpol- der in, eene buurt, die Noorddijk heet, en zeker eene lengte heeft van een half uur gaans. Tot voor 25 jaren geleden kon men te Noorddijk niet per rijtuig komen. Het voetpad was in den donker bij slecht weer zelfs gevaarlijk door de brug getjes of loopplanken met één vaak ge brekkige leuning, die men gedurig pas- seeren moest om van het eene boeren erf op het andere te komeD. En waar het pad over een afzonderlijke kade liep, had men aan eiken kant een flin ke sloot. Ook kon men Noorddijk slechts van den kant van Ursem inloopen, want de buurt liep aan het eind dood, zooals het heette. Van uit de omlig gende plaatsen lieten dan ook velen zich met een roeischuitje naar Noord dijk over brengen. Nu is het zonderling, dat men op ee- nigen afstand van het dorp Ursem, aan die buurt Noorddijk vindt de Openbare Lagere School, het Raadhuis, de Her vormde Kerk en de algemeene Begraaf plaats van de gemeente Ursem, alles bij elkaar. Zoo ongeschikt mogelijk, zou men zeggen 1 Op de vraag, hoe men er toch toe gekomen is, om juist op Noorddijk die kerk te bouwen, krijgt men van oude menschen ten antwoord, dat het zóó gegaan is: „Er zou eene kerk gebouwd worden. Maar de Ursemmers en de Noorddij kers, nagenoeg even sterk in aantal, konden het niet eens worden over de plaats, waar die kerk zou komen te staan. Men besloot daarom in den nacht een stier los te laten loopen en daar waar het beest den volgenden morgen gevonden werd, daar zou de kerk gebouwd worden. „En ziet de stier had zijn weg ge nomen naar do weiden aan Noorddijk, inplaats van in hot dorp een grazig plekje uit te kiezen, en zoo kwam de kerk op zulk eene ongunstig gelegen plaats. „De praktische stier had de onprak tische lui van Ursem wel niet leelij- ker kunnen beetnemen, maar 't was nu eenmaal zoo!" Volgens het Nieuws van don Dag van j. 1. Woensdag, schijnt dezelfde le gende van den losgelaten stier ook aan den bouw der Oude Kerk van SCHA- GEN verbonden te zijn. De Schagers zyn er beter afgekomen dan hunne lotgenooten aan den Waligs dijk 1 Het zou niet onaardig zijn eens op te zoeken, hoe dezelfde legende uit ouden tyd dienst doet voor bijzonderhe den uit verschillende plaatsen van ons land. Het verhaal van de Kieswet. Buitenlandsch Nieuws. die bij het bouwen van de kerk, met I 'icht om kwikzilver in een smeedbaar me- eene balk kwamen aandragen dwars taal te herscheppen; daar werd een maat- voor de kerkedeur, zoodat ze den balk schappij gesticht om ijzer van steenkolen er niet door konden krijgen, maar op te fabriceeren; elders om het perpetuum het gezicht van een musch, die met mobile te vinden; ja, een bedrieger wist een strootje in den bek naar haar nest zelfs aandeelen te plaatsen voor een onder- vloog, bedachten, dat ze den balk met het eind vooruit, door de kerkedeur moesten brengen, dat verhaal is niet voor Edam alleen opgedischt. Lees de kronijken maar Op de Wijzend," g e - meente NIBBIKSWOUD, ontstond Woensdagavond brand in de woning van den visscher 8imon Vis, welke o- versloeg op de in 1893 Dieuw gebouw de boerenhofstede van S. Wijdenes. Hoewel beide huizen en inboedels ver zekerd waren, is de schade van den landbouwer Wydenes, wiens geheele oogst in de schuur aanwezig was, zeer aanzienlijk. PARIJS, 13 November 1895. Lyrisch Theater GEMENGD NIEUWS. man even naar de kerk wa», door ophand mingen, hebbende Mahom-daansche elc- u i t NIE- Men schrijft ons WE NIEDORP: Op Zotdag 10 November jl. gaf het Uit den ouden tijd. pen bare uitvoering Dit jeugdige gezeldscbap dat nog geen jaar bestaa', liet eens hooren, hoe met een goeden wil, en een ijverigen dir. cteur, spoe dig wat goeds kan worden voortgebracht. 13 nummers voor Fanfare ei 5 voor Yioool en Piano, vormden bet Progfamma. Vooral de Nos. 7, 11, 16 en 17 wer den flink en zuiver uitgevoerd, wat meer afwisseling in Forto'» en Piano's zou de voordracht zeer ten goede komen aanmer kelijk verhoogen, en zal dan zeker bij de zen voortgang, door het Corps wel in toe passing worden gebracht. De muziekstukken voor Piano en voor Viool en Piano konden door de luidruch tigheid van het publiek niet worden uit- gevoeid No. 13, 14 en 15 werden dan ook „wijselijk van den directeur" maar niet ten grhoore gebracht. Esn groot gedeelte van dj vol bezette zaal toonde dairdcor, niet te kunnen of te willen begrijpen, hoeveel moeite en tijd er voor noodig ia, om een Programmate vormen en ten uitvoer te brengen. Ook benemen die loidrnchtigen aan de opmerkzame toehoorders geheel het genot de muziek te kunnen volgen. Wij ra den dan ook in gemosde d i e jongelui aan tijdens de muziek-voordrachten stil te zijn en te willen inzien, dat zij voor de uit- voereude werkende leden en muziekliefheb bers, onverdraaglijk zijn. Te WOLVEGA werd Woena- dagavond eene verkooping gehouden van eigendommen van de familie K. de Jonge, ten overstaan van den notaris Bartolotti Rijnders. De eigendommen waren met hypotheken bezwaard, en algemeen was nu de opinie, dat de genoemde notaris bij den hypotheekhouder had aangedrongen tot verkoop. Nu is de heer B. R. door de quaestie tusschen polderbestuur en ingelanden ver van populair geworden. Een groot publiek van alle richtingen trok naar het verkoop- locaal en niet lang dunrde het of luide werd de notaris uitgejouwd. De menigte werd al meer en meer opgewonden, en de politie moest tuaschenbeide treden om den notaris voor mishandeling te vrijwaren. (U. D.) Naar het Dagblad verneemt, zal in het begin der volgende week de com missie van rapporteurs nit de Tweede Ka mer over het kiearechtontwerp bijeenko men tot vaststelling van het voorloopig verslag der Kamer, zoodat de verschijning ei van binnenkort kan worden tegemoet gezien. menten in bevoering gebracht Opgezweept door godsdiensthaat, aan gemoedigd door hunne hoofden en be- stunrders, wordt een w ure chriateDjacht in Klein-Azië georganiseerd. Het bloed der christenen, dit aldaar vergoten wordt, roept om wraak en dr.c- gend zijn dan ook de vertogen, door de Groote mogendheden bij de Porte inge diend. Wanneer door het uit— of afstellen van den Saltan, om maatregelen te beramen die aan de gruwelen voor goed een einde zullen anken, het geduld van Europa eindelijk is uitgeput, dan zal de bom losbarsten, en weê dan den Sultan. De positie van den Kalief is verre van is echter betalend. Nu nit is niets bijzon ders; daarvan weten de Hollandsche direc ties ook van mee te praten. V at men echter bij u mist, dat is het eigenaardig stelletje vaste bezoekers, bekend als la claque en ik feliciteer u daarmee. La claque zit bij elkaar als een hoop schapen, in de parterre en op de eerste galerij. Men moet niet danken dat zij daar voor Laar pleizier zit. 't Is een be- evenals s'.ra'enmaker, vuilnisman ro"p of schoenpoetser, doch Groot is de verdienste 1 franc per voorstelling, doch 't is avondwerkje en men heeft vuar en gratis. Als een veldheer monstert de hoofdman zijn claqeurs, één teeken met zijn staf, minder nuttig, niet, gewoonlijk een licht benijdenswaardig, 't Is een slingeren tus- pardon ik wil zeggen rotting, o' daverend Weet ge wat een Krach is, geachte Le zer? Vergun ons, indien u die wetenschap ontbreekt, het n duidelijk te maken. Een Krach dan ia zooveel ais ten fiuancieële buiteling, eene plotselinge en sterke daling van kunstmatig opgevoerde actiën of van iusolide fondsen. De zucbt om millionnair te worden heeft ten allen tijde de menschen bezield. Zoo* wel de penning van den werkman als het goudstuk des rijken, worden ook nog heden ten dage geofferd, om door de loterij of het beursspel schatten te verzame len. Er zijn perioden in de geschiedenis dat de speculatit-woede eene ongehoorde hoogte verkreeg.. Zoo lezen wij o. a. dat in 1720 de ac- tiënhandel alle psrken te bniten ging. Geen plan zoo dwaas, of er was geld voor te timmerkeden, i krijgen. Hier werd een vennootschap opge- Door het provinciaal be- stuur van Noord-Holland is Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed lo. het driejarig onderhoud der haven en haven- werkenop het eiland ^VIERINGEN.(Raming 3100 per jsar). Minste inschrijver G. van der Lee te Medemblik voor f 3540; 2o. hetdrie- jarig onderhond der duinen op het eiland V lieiand, behoorende tot de zeewerken in Ncord-üolland. (Raming 1 3000 per jaar). Minste inschrijver M. Daalder te Terschel ling voor 1 2280. Te DELFT heeft zich gister- ochtend de 37-jarige vrouw van een werk- neming, die ter behoorlijker tijde bekend gemaakt zou worden. Sommige verwierven door herhaald koopen en verkoopen onge hoorde winsten. De laatste bezitters even wel moesten verliezen, verloren hun ver mogen en hadden levenslang, hun onzinni ge begeerte naar rijkdom te betreuren. Die speelt, moet kunnen verliezen die boven zijne krachten speelt, zal ten gronde gaan; met deze wetenschap gewapend, weet men, waaraan men zich blootstelt, zoo men de onzekere kansen in de speculatie ver kiest boven veilige kapitaalbelegging. De donderkoppen in het Oosten, de on- zekeren toestand op Cuba, de dolzinnige speculatie in goudaandeelen, hebben eeu crisis in den geldhandel verooizaakt, die ook het jaar 1895 onder de beruchte jaartallen zal opnemen. Verwonderen zal het wel niemand, dat de Spaansche, maar vooral de Turksche waarden aanmerkelijk zijn gedaald. Nie mand toch is zeker, dat het Turksche rijk het jaar 1896 zal beleven. De toestanden daar worden zoo ernstig, de gebeurtenissen zoo ingewikkeld, dat eene ontbinding van het rijk der Turken in Europa, reeds tot de mogelijkheden be hoort. Er is ge ene provincie, geen gewest behoorende tot het rijk des zieken mans, of oproer, verwoesting sa moord hebben er hun zetel opgeslagen. Syrië, Armenië, Arabië vetkeeren alle in volslagen opstand. schen Scylla en Charybdis. Aan alle zijden in het nauw gebracht, is redding schier onmogelijk. Blijft hij zich tegen den wil der mo gendheden verzetten, dan kan hem dat land en troon kostengeeft hij dasrente- gen toe, dan zal eene dweepzieke bevol king geene poging onbeproefd laten, om zich van hem te ontslaan. Wie zich de geschiedenis van bet Otto- mansche rijk gedurende de laatste 25 jaren herinnert zal in den huidigen toestand veel overeenkomst vinden met die van 1845. Toen ook woeste en wilde horden, die de christenen in Bulgarije, Bosnië en de Herzegowina vervolgden. Een vereenigd Europa stelde aan den Saltan den eisch, de noodige hervormingen, die zonden lei den ter verbetering van den te. stand der christenen, in te voeren. Het slot der diplomatieke nota luidde „De mogendheden zullen, door bemid deling harer gezanten te Konstantinopel en hsro plaatselijke sgenten, nauwlettend het oog honden op de wijze wasrop de beloften der Ottomansche regeering zul len worden nagekomen. Mochten hare verwachtingen opnieuw worden beschaamd; mocht de toestand der christelijke onder danen van den sultan geen verbetering ondergaan, voldoende om den terngkear te beletten der verwikkelingen welke gere geld den vrede in het Oosten storen, dan oordeelen zij thans den tijd gekomen om te verklaren, dat een dergelijke staat van za ken onvereenigbaar is met de belangen van Europa in 't algemeen. In dat ge val behouden zij zich het recht voor, om te zamen de middelen te overwegen wel ke zij het raadzaamste oordeelen, ten einde het welzijn der christenen en de handhaving des vredes te verzekeren.' De vertegenwoordigers der zes groote rijken, hadden dit stuk door hunne handteekening bezegeld.' Lees voor de genoemde gewesten, de Aziatische deelen dts rijk», ea de toestan den gelijken op elkander als twee droppels water. De Porte bleef wijfelen en uitstel len, de vervolgingen namen met den dag toe en 4 weken later was de bloedige oor log tusschen Rusland en Turkije uitgebro ken. Het groctste gevaar voor het losbran den van den s' rijd schuilt op dit oogen- blik bij de Kleine Balkacstaten, die van de groote moeielijkheden, waarin de saltan verkeeit, gebruik zullen maken, tot eigen voordeel. Reeds lang ziet Griekenland uit naar uitbreiding van grondgebied. Velen meeneu dat het oogeublik is aangebroken om het doel te bereiken. Betoogingen zijn aan de orde van den dag in Athene. Als de volksfeest de regeeriog in de gewensch- te richting weet te dringen, dan kan eene botsing met Turkije niet uitblijven. Heeft het opperhoofd der Mahomedanen met groote moeilijkheden te kampen, ook het geestelijk hoofd der KATHOLIEKEN ontvangt zijn deel der aardsche beslom meringen. 't Was hensch een schoon plan: de Ortoduxe kerken met die van ROME te veieenigen. De pauselijke encyclica heeft echter totaal schipbreuk geleden. De patriarch der H. Synode heeft in zijn antwoord ver klaard, dat elke poging tot samensmel ting nutteloos zal blijvtu, zoolang de bis schop van Rome voortgaal met bet invoe ren van hervormingen, die tegen den „geest van het e van gele" indruisen. Daar de Engelsche geestelijkheid zich ook al ver klaard heeft tegen eene oplossing in de kerk van Rome, zal de vurig verlangde geestelijke eenheid nog wel eenigen tijd achterwege blijven. Tusschen FRANKRIJK en den PAUS zijn ook al moeielijkheden gerezen. Paus LEO verlangde voor den opengevallen ze tel van aartsbisschop van Toulouse een ander geestelijke dan de Fransche minister van eeredienst. Wijl de paus zich niet naar den zin der regeering wilde schikken en deze op hare beurt niet tot toegeven was te bewegen, heelt de Fransche regee- ring verklaard, dat het aartsbisdom Tou louse vacant zal blijven. Ter wille van het beminde Fransche volk werd reeds zooveel water en den wijn gedaan en nu zoo iets tot belooning. Een hard geval. man, moeder van 7 kinderen, terwijl haar j De aan de Armeniërs toegestane hervor Hoewel het mooie weer nog niet geheel en al afscheid van ons genomen heeit, is voor onze theaters de gouden tijd toch al weer aangebroken. Men wil nu eenmaal in de eerste en in de laatste maanden van het jaar hier en daar een kijkje ne men en moge de keus niet beperkt zijD, ook het aantal nieuwsgierigen en belangstellenden is verbazend groot. Niet al het publiek bij de voorstellingen applaus en gejaich om hem heen. De claqae luiert niet, néén, handen, voeten, stoelen, stokken, keel, alles is in bewe- ging. Men zon danken dat deze instelling al heel spoedig zijn reden van bestaan zou verloren hebben, toen men wist hoe de vork in de steel zat. Och, neen, die bij valsbetuigingen acht bijna elk artist en elke directie nog noodig, alleen Sarah Beinard heeft ze in haar Theatre de ls Renaissance afgeschaft. Beroemdheid en socces knnnen hier door de claque gele re rd worden, op dezelf de wijze als de dilettanten uit deze of gene tooneelvereeniging zelf hun kransen betalen. Wilt u een staaltje zien, hoe men in Pat ijs beroemd kan worden Laat ik u dan even bij mijn vriend Béchamel intro- du ceeren. Zijn kamer ziet er weinig artistiek nit, een ond kabinet, eikenhouten stoelen, hier en daar kleuren-fotografiën van bekende sterren. Een koper plaatje op de drur wijst er op dat kloppen hier onnoodig is. De deur gaat open. Mijnheer Béchamel Dat ben ik, mijnheer. Béchamel laat zijn pen vallen en biedt een stoel aan. Neem plaats mijnheer, als 't u blieft. De bezoeker Ik wensch de zaal van la Bodiaière af te huren om er een voordrachten-avond uit mijne poëzie te organiseeren. Niets gemakkelijker dan dat, mijn heer. Ik wensch voordrachten en lezin gen te geven. Wilt gij er een conférence bij maken Daar dit ook al voordrachten zijo, ben ik er een beetje bang voor, dat dit het publiek zou gaan vervelen. Wij zouden George Vanor een in leidend woord kannen verzoekeD, dat zal kort en schitterend zijn. Toch niet al te schitterend hoop ik Hij zal bescheiden zijn. Dan is er ook muziek noodig tus schen de nummers van het programma. Ja, dat is zoo het gebruik, een soirée, die alleen uit declamatie bestaat, zou het publiek gauw vermoeien. Vader Béchamel knikte hierbij met het hoofd. Als u het overigens aan mijn jaren lange ondervinding zoudt willen overlaten, zal ik u een volledig programma samen stellen. En met wien heb ik de eer te spreken Hier is mijn kaartje, Roger Martin, dich ter, bekroond op het concours Glemence Isaure te Toulouse. Béchamel draait bedenkelijk aan de pon ten van zijn knevel. Roger Martin, dat is te plat. Het publiek houdt tegenwoordig meer van na men die een beetje vreemd klinken. Maar als ik mij nu juist bij dat pu blick bekend wil maken O, weest u daar maar gerust over, men zal u wel weten uit te visschen. La ten wij den naam omkeeren,' dat wil wel eens lakken. Men krijgt dan dikwijls ver bazend vreemde namen. Roger Martin omgekeerd] wordt Régor Nitram, prachtig, magnifiek. Toezie van Régor Nitramuitstekend, wat een succes Juist, van het succes gesproken, n zorgt d&ar toch voor? Zeker, mijnheer, zeker. U kunt al les aan mij overlaten. Na eenige meer zakelijke besprekingen wordt het contract tusschen de beide hoe ren geteekend. Het luidt in zijn geheel als volgt „De heer Béchamel neemt de samenstel ling van een soirée aan, die den 15en Fe bruari '95 in het théater de la Bodinière zal plaats hebben op kosten en ter eere van den heer Roger Martin, zich noemen de Regor Nitram met alle zorg die een dergelijken letterkundige gebeurtenis var- eischt: „lo Door twee rijen chique publiek te leveren met gedecollecteerde dames, in schitterende costumes met diamanten en paarlen. „2o Een aantal invloedrijke vreemdelin gen iö de zaal te plaatsen. „3o Er voor te zorgen dat in de parter re en op de beide zijbalcons publiek is, dat alleen den heer Roger Martin daverend toe- j nicht. „De heer Roger Martin verbindt zich daarentegen de kwitantie van de zaalhuur aan den heer Béchamel te voldoen, hem de vereischte plaatsbilletten te bezoreen en genoemden heer Béchamel te betalen een som van acht honderd francs in goud of in billetten van de Fransche bank. „Nota. De afrekening moet plaats heb ben vóór het doek wordt gehaald. Heeft de betaling alsdan niet plaats, zoo heeft de heer Béchamel het recht, zich met zijn per soneel te verwijderen en aan te kondigen, dut de voorstelling wegens ongesteldheid niet door kan gaan.' Het programma, versierd door een lee- kening van Guillaume, werd aan de bei de ingangen van la Bodinière aangeplakt en den voornaamste csfé's toegezonden. Soirée te geven door den heer REGOR NITBAM, den lóen Februari 1895. Met welwillende medewerking van de heeren.- TAPIN, RIC-HANEUZ, NIC-O'MED. (van de Scala), (van het Concert-Parisien), en de dames (fora Bernaart en Rey (Jeanne). Eerste afdeeling. 1. Ouverture van de Perte du Cantal, Wagner. 2. Derde acte van Pour la Conronne, (fragmenten door de artisteu van Boufies- dn-Nord,) Te. Coppée. 3. Sterren weent niet langerl Gevoels- poëzie, Regor Nitram. 4. Ben je nog niet klaar, Niniche Chaosonnette, te zingen door den heer Alvarez van de Nationale muziek-academie, \erdi. 5. De groote uilen. Mimisch gedicht. Regor Nitram. Pauze. 1. Ouverture van de „Roman van een aap", A. Charpentier. 2. De tranen van een moeder,romance. G. Courtelioe. 3. De Siciliaansche Vesper, uit te voe ren door den heer Deibier Desormes. 4. Een bevalling in de 13e eenw. Een heldendicht door Regor Nitram. 5. Die voel je op vijftien pas! Een Parijsch liedje, te zingen door mevr. Bré- val (van de opéra), Cammille Cinq Sens. 6. Dicht bjj den Hemel, een fantaisie,Regor Nitram. Gereserveerde fauteuils 20 francs, de 10 eerste rij en fr. 2.50 Overige rangen 1 franc. (De plaatsen kunnen vooruit genomen worden). Da groote dag is gekomen. Sedert 7 nar zijn de galerijen schilterend verlicht. Een bediende staat voor de deur om de portieren der rijtuigen te openen. Om acht uur gaat een controleur bij den ingang staan. Er treden een heer en dame met vrijbiljetjes vaa den autear binnen. Om kwart over achten komen de heer Bé chamel en zijn genoodigden; de tweede rang is dan al bijna vol. Een oogenblik later vertelt de contro leur het verbazende nieuwtje dat er een betalende gekomen is. „Zulke nette men schen vindt men tegenwoordig niet veel meer!" Het doek gaat op en de voorstelling loopt als van een leien dakje. Regor Nitram is de held van den avond. Sterren weent niet langer, behaalt een ver bazend succes. De dichter wordt drie maal teruggeroepen, Béchamel werpt hem een lauwerkrans toel De betalende kijkt alsof hij het in Keu len hoort dondereu. Het mimisch gedicht wordt wel door niemand begrepen, doch het succes van Nitram is ei niet minder groot om. Hij wacht tot het publiek vertrokken is, om zich met eenige vriendeu naar de ar- tisten-kroeg te begeven. Nauwelijks is men echter opgestaan of de galerij is het too- neel van een relletje. De eenig-betalende heeft den controleur een opstopper verkocht. Zóó kan Parijs! men echter beroemd worden in Ludovicus. Eene spookgeschiedenis. Uit zijne kindsheid vertelt iemand van de Weser Ztg: Mijne ouders bewoonden te S. in den Elsas een zeer groot, overoud huis, dit met zijne dikke muren, groote kelderge- welven, kamertjes en zalen, trappen en zijn drie verdiepingen, hoogen zolder, te mid den van hooge boomen, nabij een oud kerkhof en de kloosterkerk met haie kras sende kraaien en hare des nachts fladde rende uilen, voor meuig spook een zeer aangenaam verblijf scheen. En zoo fluister de men inderdaad in de geheele stad, dat er spoken in het sombere gebouw rond waarden. Toen wij het huis betrokken, sprak men ons met een geheimzinnig gezicht van een wezen dat nachten achter een in een hoekkamer zat te schrijven, tot des morgens luide voetstappen het nit zijn mateloos geschrijf opschrikten. Den eersten nacht ging ik moedig naar bed. Alles werd stil in huis. Maar hoor? Dui delijk vernam ik hoe een pen krassend over papier ging. Even snel als ik mij opgericht had, ver dween ik onder de kussens, die ik vast tegen mijne ooren drukte. Toen ik van den schrik wat bekomen was, kroop ik onder de kussens weg en luisterde. Nog dezelfde haast bij het schrijven, met korte tusschenpoozen, als om de gedachten te ordenen. Daarop wekte ik mijnen broeder, en met verdubbelden moed en licht dron gen wy in de kamer, onze studeerkamer. Niets te zien. Het spook moest zich snel verwijderd hebben. Ik werd uitgelachen tot het later anderen ook zoo ging als mij. Eene gruwzame geschiedenis, die men elkander van het spook vertelde, veront rustte nog langen tijd onze jonge gemoede ren ook ouderen schudden wel het hoofd. Langzamerhand echter joeg mijn vlijtige buurman mij geen angst meer aan alleen imponeerde mij nog zijn onvermoeide schrijfmanie. Zoo gingen jaren voorbij. Toen heette het op zekeren dag, dat voor het gemak van de gang nit eene deur in de bewuste spookkamer gebroken zou wor den. De timmerlieden kwamen en sloegen in den dikken iruur. De moeite werd hun vermakkelijkt, want zij stooten onverwacht op een sedert lang buiten dienst gestel den schoorsteen, die hier begon. En ais

Schager Courant | 1895 | | pagina 2