Levens raadselen. W. M. Tz. Te Belgrado is dezer dagen een postkoets met aangeteeken- de brieven op weg van het station naar het postkantoor beroofd. Als daders werden in hechtenis genomen, de con ducteur en de koetsier: Er ontbreekt een bedrag van 200000 francs. Kerstliedje, Een kwakzalver. Wij zijn in onze negentiende eeuw zoo wetenschappelijk, zoo ontwikkeld, we hebben stoom, gas en electriciteit, •na zijn doorgedrongen tot in diepten der wetenschap, en evenwel geen tijd welhaast vruchtbaarder aan wonderen dan de onze. Nu vertelt een Amerikaansch genees kundig blad feiten van een kwakzalver, die talrijke genezingen maakt in Ame rika. Men noemt hem er heel eenvou dig den nieuwen Messias, en hij werkt met een gemakkelijkheid die wonderlijk is. Hij toont, op zijn wijze aan, dat het alleen het geloof is, dat genezen doet, vooral wanneer daarbij een beetje sug gestie, een beetje hypnose, een beetje lichtgeloovigheid komt van de belang hebbenden. De kwakzalver, thans 39 jaar oud, was vroeger werkman in een groote schoeneniabriek te Denver (in den Staat Colorado) toen hij op een avond een geheimzinnige stem hoorde, die hem be val om terstond eeD zieken vriend, die te Long-Island woonde, te genezen. Hij ging dadelijk op weg en de vriend werd genezen. Hun, die hem ondervroe gen over zijn geneeskundige kracht, ant woordde hij: »de Vader heeft het be volen!" Tot hen, die zich aan zijn zor gen toevertrouwden, zeide hij altijd.- „Heb vertrouwen", en als er een succes was verkregen gaf hij den raad: „Dank den Heer!* Maar het is zeker, dat de genezingen van dezen wonderdokter talrijk zijn, zoowel te Albuquerque (in Nieuw Mex- ibo) als in Denver (Colorado.) De won deren worden overigens gedaan in de open lucht, in het volle daglicht, door het opleggen der handen of door het ge bruik van den zakdoek, dienende voor het persoonlijk gebruik van den wonder dokter. Een paar zijner wonderlijke genezin gen zullen wij eens nagaan. vEen reizi ger in het Métropole logeerende, gekweld door een vreeselijke rumatiek, ging om drie uur des morgens opstaan om zich naar het huis van den healer (genees heer) te begeven, op wien hij wachtte tot negen uur, toen deze opstond. Toen legde deze hem de hand op en van dat oogenblik af verdwenen de pijnen en ging de lijder rustig naar zijn hotel. Een jongen man, die reeds in hoogen graad de tering had, en nacht op nacht slapeloos doorbracht wegens zijn hard- nekkigen hoest, ging ook naar den wonderdokter. Deze gaf aan den zie ke een zakdoek, dien hij eerst aan de lippen had gedruktde zieke bond dien eiken dag om het hoofd en na ver loop van zes of zeven dagen was de hoest verdwenen. Een jonge vrouw, de dochter van een zeer bekend geneesheer, had een boos- aardigen uitslag in het gelaat, die aan alle geneesmiddelen weerstand bood. Eindelijk besloot zij den wonderdokter te raadplegen, deze gaf haar den zak doek, zij legde dien op haar gelaat en na verloop van eenige dagen had haar aangezicht de zachtheid en de kleur van vroeger teruggekregen. Ongelukkig deelen de laatste berich ten uit Amerika mee, zoo meldt het Journal d'hygiène, dat Schlatter, zoo heette de wonderdokter, verdwenen is! van Ter Courantdrukkerij J Winkel worden alle D r u k-1 w e r k e n billijk en spoedig afgeleverd. welke men overal vindt, en al waren erdochter van den ook onder zoo leelijk als de nacht, zij ma- 2e eene wedu ken de heerlijkste vrouwenbeelden ui»; zij kunnen zonder blozen deD spotnaam van „Oude Vrijster" dragen; haar liefde is niet tot een enkele, maar tot al wie leden, gegaan. Zij hebben zich moeder betoond voor al wat zwak, wat hulpbehoevend, wat weerloos was. Van eene hulde zouden zij niet willen weten; zij achten zich zoo nutteloos; maar het eenige, wat haar verkwikken kan, is wat gehechtheid, al schenken zij ook on middellijk vergiffenis, waar die haar wordt oützegd. Laat ons haar die schenken. Wij behoeven niet ver rond te blikken om haar te ontdekken. Wij zien haar mis schien wel aaD onze eigen tafel, onderaan op de nederigste plaats. Laat ons tot haar gaan, en niet veel zeggen, want voor het eerst zon zij ons tegenspreken; maar haar een langen handdrnk geven, en voortaan hier en daar een bloem pogen aan te bren gen op haar pad, eene kleine oplettend heid voor haar veil hebben. Zij is zoo wei nig eischend, dat alles haar als te veel zal voorkomen. Ziedaar de verpleegster der familie, en het menschdom is niet verloren, waar zul ke wezens overblijven. Amst. Ct. Louise Stbatenus. vermoorde verkeerde. De-feest der jongenlieden gevierd. Wie be- we Hermsnn, is preventief schrijft echter de verbazing van den jon- in hechtenis genomen. Een ipoorwachter ver- moord. Door ean afschuwelijke moord heerscht sedert het begin dezer week in het kleine stadje Tellow bij Ber lijn een algemeene agitatie. In den nacht van Zondag op Maandag werd aldaar de bijna 82-jarige gewezen baanwachter Gott- lieb Scbulz, vermoord, terwijl alles wat de ongelukkige bezat, een som van f 870, werd gestol' n. Schulz, die vroeger de lijn Lichterfelde-Zehlendorf bediende, trok zich zes jaar geleden uit zijn werkzaam leven terug, om op zijn ouden dag rust te nemen. Hij woonde sedert jaren in hel huis van den tuinier Johl op den boek der Potsdammerstrasse. Sedert den dood zijner vrouw, twee jaar geleden, bewoonde hij alleen de linkerzijde van een klein huisje op het erf van den tninier, wair hij zich tevreden stelde met een kamer en een keukentje. Des Maandagsmorgeus om 8 uur viel het den buren op, dat aan de rechterzijde van het gebouwtje een roit was ingeslagen. Iets later eerst ont- deur Men oude dekte men, dat de buitendeur eu de van Schulze's kamer openstonden, ontbood de beide dochters van den man, twee te Teltow wonende weduwen en trad daarop de woning binnen. In de kamer vond men, tusschen het bed en een latatel het slechts met een hemd ge- kleede lijk van den grijsaard. De man lag op den rug. Met een zakmes was hem een steek in den hals toegebracht en ver volgens was hrm de keel doorgesneden. Nadat de moordenaar zijn slachtoffer de doodelijke verwonding had toegebracht, had hij hem nog vier steken in den hals gegeven. Daarna had hij met een ijze- ïen werktuig het blad tan de latafel ge deeltelijk stukgewrongen. Op die manier kon bij in de bovenste lade komen, waar van hij den sleatel niet had kunnen vin den. Hij maakte de geheele lade ledig, strooide den ir.hond over den vloer en cam alleen al het geld mede. De oude man had de som van f870 langzaam en door zich de grootste ontberingen te getroosten, opgespaard, om op den avond zijns levens niet van anderen af te Langen. Het moord werktuig, eeD zakmes, werd door den moordenaar op de plaats des misdrijis achtergelaten. Ernstige vermoedens zijn gerezen tegen een agent in assurantiën, zekeren Karl Kurt, die met de jongste Aan wien de schuld? De rechtbank te Alais in Frankiijk, heeft de zer dagen over een zonderlinge rechtzaak te beslissen. In een school te St. Eella (in het dep. Viga, Frankrijk) is een ne genjarige jongen, terwijl hij op de speel plaats was, gewond door een kardoes, die ontplofte en hem drie vingers wegnam. De jongen had de kardoes gekregen van een zijner schoolmakkers en deze had ha>r stilletjes thuis weggenomen. De vader van den gekwetsten knaap stelde nu een eisch tot schadeloosstelling in van 3000 francs en een lijfrente voor zijn zoon, te betalen door den vader, die Diet beter op zijn patronen paste, en de rechtbank wees dien eisch tos. Maar nu gaat van zijn kant de laatste vader den onderwijzer aanklagen, dat die niet beter heeft toegezien op de orde op de speelplaats en hij eischt van deze 4000 francs schadevergoeding en de lijfrente voor den gekwetsten jongeD. De rechtbank moet zich nog uitsprekeD. Zeldzame verzamelwoede. De zucht tot verzamelen neemt dik wijls zeldzame vormen aan. Bij Ponte— fract in Wales, woont een bankier, die een museum van onde deuren bezit. Zij zijn afkomstig van kasteelen, abdijen en hui zen, die in de geschiedenis een rol ge speeld hebben. Onlangs bood de verzame laar te Parijs f 12000 voor een deur, waardoor tijdens de Fransclie revolutie Maria Antoinette, Cbarlotte Corday en Robespierre waren gegaan op den weg naar het schavot. Eene verzameling van oude windwijzers geeft aan het museum van den bankier eenige afwisseling. Een avontuurlijk plan. Het plan om op de Jungfrau een spoorweg aan te leggen, die in verbinding met een lood rechten tunnel of schacht de reizigers naar den top van den berg voert, is overtroffen door een plan, dat nog stoutmoediger van gedachte is. Volgens de Duitsche en Oos- tenrijksche Alpeu-vereeniging, houden Fran- sche ingenieurs en kapitalisten zich bezig met het eenkbeeld om door middel van een lift de toeristen boven op den Mont- Blanc te brengen De mijncontroleur Isar- tier heeft het plan uitgedacht en bestu deerd. Hij wil van uit een zeker punt bo ven Cgamauny op een hoogte van 2200 meter een tunnel van 3700 meter lengte boren, tot aan den loodrechten as van den berg. Van dit punt uit wordt een loodrechten schacht geboord, die aan den top van den berg nitkomt. De hoogte van die schacht is 2559 meter. Het werk zal worden nitgevo rd in een caisson van20.000 kilo zwaarte, welk caisson de arbeiders en de boormachines bevat. De reis naar de bergtop zou op die wij ze iu een half uur zijn volbracht. Lift- toestellen met vier rustpunten, die door electriciteit worden gedreven, brengen de reizigers naar boven. Niet alleen aan den voet van den tannel, doch ook boven op den Mont-Blanc zullen hotels verrijzen Een korte huwelijks- vreugde. Die heeft wel een hotelhou der in Bautzen gekend. Hij had den voii- gen zomer een aardige jonge dame leeren kennen, die den niei heel zeldzaam voor komenden naam Muller droeg. Zij zorgde voor de huishouding van een bejaarden vrijgezel in Dresden. Daar de juffrouw be halve haar lichamelijke bekoorlijkheden ook nog een kapitaaltje had van 40000 mark, werd de hotelhouder in een oogen- blik op haar verliefd en hij vond ook wederliefde. Onlangs werd het huwelijks gen echtgenoot, toen midden in de witte broodsweken twee boden van den heili gen Hermandad binneo vielen en de idyle verstoorden door een bevel tot in hechtenisneming der jonge vrouwzij ontvoerden deze laatste uit de echtelijke woning en brachten haar naar de ge vangenis over. Zooals nu bleek had zij haar vroegeren meester 40000 mark ontstoleD. De echtgenoot is in diepe droe fenis over verloren huwelijkseden en over het geld vooral. De groote raadselen van 't leven, Vaak in 't mysteriech kleed gehuld, Wat kunnen ze al te denken geveD, Wat laten zij veel onvervuld. voorteeken. Zij was de meemng toegedaan, die Friar Laurence, in de volgende woor den nederlegt.Deze geweldige vreugde, neemt een geweldig eind Hare liefde voor Clare was te groot voor menschelijke gevoelens te onstuimig, te wild, te doo- delijk I .0, mijn geliefde, mijn geliefde, waarom moet ik u zoo boven alles liefhebben 1" fluisterde zij in hare eenzaamheid. .Degene, die gij liefhebt, is niet mijn werkelijke per soon, maar een droombeeld, van wat ik wellicht eana ben geweest." De namiddag kwam en met hem de nre van vertrek. Zij waren nu bij hunnen planDen geble ven, om voor eenige dagen naar den boer van den meelmolen te vertrekken en daar te blijven, tot Angel de geheimen van het werk zou hebben doorgrond. Om twee unr bleef hen niets meer over, dan afacbeid te nemen. Alle bedienden hadden zich in de voorkeuken opgesteld, om hen, door den boer en zijne vrouw tot de deur vergezeld, ie zien heengaan. Tezz bemerkte hare vriendinnen, op een rij tegen den muur ge leund en nadenkend de hoofdjes gebogen. Tesz had lang getwijfeld, of zjj in het oo- genblik van vertrek wel verschijnen zouden, maar zij waren daar. Tesz wist, waarom Retty er zoo gebroken, Izz zoo tragisch en Marian zoo bleek uitzag en tij vergat voor eenige minuten de schaduw van haar ei- geD leven en gevoelde diep leedwezen met de arme deernen. Oogenblikkeljjk fluisterde zij Angel in .Wilt gij baar niet eenmaal kussen, die armen meisjes, voor de eerste en voor de laatste maal P" Clare had tegen een dergelijke ceremonie want slechts daarom handelde bet in zijn oog niets in te brengen, en toen hij de meisjes voorbijkwam kostte hij de rij laDgs Toch zoek' men rust'loos met elkander, Ontraadselen wat te ontrsadslen is; Maar vloek' daarbij geen tegenstander, Noch huil' zich iD geheimenis Wie zegt met zekerheid te weteD, Wat nimmer nog bewezen is, Mag waarlijk toch geen wijze heeten, Zijn driest gezwets wekt ergernis. Kloek zoeken, vorschen, denken, streveD, Maar met een liefderijk gemoed, Naar alles wat maar licht kan geven> En voor een dwaalweg ons bchoedt_ Ontrsads'len we ook niet alle vragen, Veel laat' men over aan den lijd. Toch handen aan den ploeg geslagen, Eu 't goede altijd ons hart gewijd Een geheimzinnige ge schiedenis. Een zonderlinge historie doet dezer dagen de ronde door de stad Mantes, in Frankrijk. Sedert eenigen tijd liep er door die stad het gerucht van de verdwijning van een in het zwart geklee- de vrouw, die de voorbijgangers aanhield. De legende van de zwarte dame begon reeds bij menigeen in de donkere avonden een zekere geheimzinnige vrees op te wek ken, toen men Maandag vernam, dat een juffrouw Deniaud, oud 81 jaar, verdwenen was. Dit nieuwe geheim werd opgehelderd door een beambte aan het station Oileans, Lainé genaamd, die aan de politie kwam vertellen, dat hij de zwarte vrouw bad ge dood. Lainé heeft verklaard, dat hij in den nacht van Dinsdag op Woensdag tegen één uur, toen hij naar huis girg, was aange vallen door de zwarte vrouw, die hem .de beurs of het leven''' had gevraagd. Hij had haar op den grond geworpen en haar dood getrapt. Deze moord baart groot opzien, te meer nu het lijk der vermoorde herkend is als dat der verdwenen tachtigjarige vrouw. Een nieuwe secte. De rechtbank te Kokomo, in den Staat India- na (inde Vereenigde SUten) heeft in staat van beschuldiging gesteld verscheidene le den van een nieuwe secte, bekend onder den nram van Amish, wegens ernstige vergrijpen tegen de wetten op het huwe lijk, de begrafenissen, enz. De Amish vormen, naar men zegt, een zeer talrijke en rijke kolonie in het graaf schap Howard, Zij gelooven alleen aan het onde testament, zij erkennen geen burger lijke wet en weigeren hardnekkig een eed af te leggen. Zij huwen zonder den amb tenaar van den Burgelijken Stand er in te kennen. Zij begraven hun dooden te mid dernacht, zonder doodenschouw, zij zaaien koren op de graven en mishandelen naar believen hun kinderen op vaak schandelij ke wijze. Als men hon verwijt, dat zij de wetten van den Staat schenden, antwoorden zij dat zij geen andera wetten kennen dan die in den Bijbel staan. De leden van de ze secte scheren zich nooit, noch snijden zich het haar. Zij mogen ook geen knoo- pen aan hon kleeren dragen. Zij antwoor den alleen met ja en nten aan vreemden die hun iets vragen. Uit een verslag omtrent het sociale werk van het Heilsleger in En geland, blijkt, dat in 21 shelters 1500000 personen een nacht doorbrachten en 3300000 maaltijden werden verstrekt; 19300 personen werden aan werk gehol pen. Uit de doorgangshuizen werden 1275 gevalien vrouwen ontslagen, die een be staan hadden gevooden en hetzelfde was het geval met 724 ontslagen gevangenen. Alles in 1895. De lastige logé is verwij derd Zes jaar geleden werd de ketelmaker 8., toen deel uitmakende van bet korps genie troepen, te Kotja-Radja, 's avonds terug- keerende van terreiukappen, door een vij- andelijkeii kogel in de borst getroffen. De kogel drong in, 3 o.M. beneden de hart- pnnt. Naar bet hospitaal vervoerd, werd onmiddellijk beproefd, den kogel te verwij deren, maar da operatie leidde tot geen resultaat. S. genas slechts gedeeltelijk, werd eerst tijdelijk en later definitief afgekeurd en vatte zijn beroep als ketelmaker weer op. De wond op de borst bleef steeds open en droeg voortdurend en zonder hulp kon hij dikwijls zichzelf moeielijk oprichten; tot werken was bij echter wel in staat. Plotseling evenwel ontstond de vorige week een pijnlijke zwelling aan den rug, die steeds toenam en hem geneeskundige hnlp deed inroepen. »Dat is de kogel,* lnidde het antwoord van den dokter, „die moet er uit", en dit geschiedde dan ook spoe dig met het meeste succès in het Burger- ziekenhuis aan de Linnaeusstraat te Am sterdam. Is te hopen, dat S. nu spoedig ge heel hersteld zal zijn. Weer klinken de blijde gezangen, Door duizenden monden herhaald, En spreken, vol heimlijk verlangen, Van vrede op deez' aarde gedaald. En de adem des winds voert die tonen, Straks verder langs land en langs zee, Alom waar maar Christenen wonen Ruischt zachtkens de liefdelijke beê. Zingt, Christnen, door dank dan gedreven, Den liefd'rijkeu Vader ter eer Maar blijke 'i vooral uit uw streven, Dat 't leveD meer eischt dan nw leer. en opnieuw gevoelens wakker geschud, die zij met zooveel moed hadden trachten te on derdrukken. Van dit alles bemerkte Angel niets. Toen zij de deur bereikt haddon, schudde hjj den boer en zijn vrouw de band en sprak hen voor hnnne hartelijkheid nog eenmaal zijn dank nit. Dan voor het vertrek nog een oo- genblik zwijgen, dat plotseling door het kraai en van een haan werd afgebroken. De witte met de roode kam was dichterbij gekomen, had zich op het paaltje voor het huis neer gezet eu kraaide nu zjjn krijgsgeroep de ge meente toe, zoodat het van alle zijden van het dal beantwoord werd als een luidklinkende en veelstemmige echo. „Wat?" zeide vrouw Erick. „Een hanen gekraai in den achtermiddag?" Twee mannen stonden bij de hofpoort en hield die open. „Dat beduidt niets goeds f' mompelde de een zonder daaraan te denkeD, dat men hem hooren kon. De haan kraaide nogmaals juist iu de richting waar Clare stond. „Ik mag het niet langer hooren," zeide Tesz tegen baar man. „Zeg toch tegen den koetsier dat hg heengaat. Leef wel, Leef allen wel De haan kraaide nogmaals uit alle macht. „Hnach, hosch t" riep de baas tegen den baan. „Wil je maken dat je weg komt an ders draai ik je den hals om. Dat zolks na ook juist heden gebeuren moest! Ik heb bem al jaren lang en nog nooit heb ik hem 's middags hooren kraaien." „Het beduidt niets anders dan verande ring van weer," mompelde vrouw Erick „niets, wat gij denkt dat is onmogelijk I" HOOFDSTUK X. De jonggehuwden reden een tjjdlang de vlakke landstraat langs, wendden zich ver en zeide ieder vriendelijk goeden dag. Toen volgens, toen rij Wellbridge bereikt hadden, zij de denr bereikt hadden, draaide Tesz nog links af en passeerden den grooten brug over oartmaal mot <>>nn is.'-., - -i J na aiitolr t? I1-» U L I v eenmaal met vrouwelijke nieuwsgierigheid het hoofd om, om zich van den irdrnk van de kos der barmhartigheid te overtuigen. boerenhuis. „Welkom in een hnis nwer voorvaderen!" zeide Clare, toen hij Tesz nit den wagen til de; maar hij had oogenblikkelijk berouw over zijn scherts, die veel meer van een sa tire had. Toen zij binnentraden, vonden zij, dat de boer, ofschoon zij slechts twee kamers ge huurd hadden, hunne tegenwoordigheid benut had om gedurende de komende dagen eenige familieleden op te zoeken en slechts een vrouw uit de nabuurschap achtergelaten had om hsn te bedienen. Deze alleen-heerschap pij beviel hen beiden oitermate en bijna kwam het hen voor, als hadden zij ban in trek genomen in hun eigen toekomstig hois. Angel ontdekte evenwel spoedig, dat het oude schimmelige huis, een ontmoedigenden indruk op zijne jonge vrouw maakte Toen de wagen vertrokken was, stegen zg onder geleide van hnn bediende de trap op, om zich een weinig te vertrisschen. Toen zij bo ven gekonen waren, stond Tesz stil en steun de. „Wat is er P" vroeg hg. „O, die verschrikkelijke vrouwen i" ant woordde zij met een ernstig lachje. „Hoe hebben zij mij doen ontstellen," Hjj keek op en ontdekte twee levens groots portretten, die in het muurwerk wa ren ingemetseld. Het waren een paar vrou wenbeelden uit de zeventiende eenw, die niemand meer vergat, die ze maar eenmaal gezien had. „Wie stellen die portretten voor?" vroeg Clare aan de vrouw. „Zooals ik mij heb laten vertellen, zouden het twee dames uit de familie D'Urberville zijn," antwoordde zij. „Daar zij in den muur ineemelaeld zijn, zoo kon men ze niet ver wijderen." Het jonge paar voelde 2ich pijnlijk aan gedaan, daar Tesz' gelaat een zekere gelij- keuis met dat van een der beide heksen had, de familietrek trad duidelijk op den - voo-grond. Angel zeide niets en ging da- ontleend had. Oumiddellgk delijk met een levendig beronw, dit buts als O, 't blijv' niet bij liedren en beden Tuigt meer dan door woorden en dafin, Den geest van Hem, door u beleden, Den Christusgeest wèl te verstaan. W. M. Tz. Een onvr ij willige moord. Een gewezen onderofficier te Montauban heeft door onvoorzichtigheid zijne schoon moeder gedood, terwijl hij met zijne vrouw twistte. De twist ontaardde weldra in handtastelijkheden en de schoonmoeder, die het voor tuar ongelukkige denkbeeld kreeg, de twistenden te scheiden, ontving daarbij zalk een hevigen trap tegen den buik, dat het bnikvlies scheurde. Zij had nog de kracht, zich naar een stoel voort te sleepen, waarin zij neerzonk, doch drie kwartier later gaf zij den geest. De moor denaar werd gearresteerd en kan nu in de gevangenis de gevolgeu van zijn drift over denken. de zijtak der Etisabeth, waaraan het dorp ook den naam 1 1 achter de<e stond het huis, inwelke zij lo- Wanneer ooit een gevoel van triomf gerecht- g'es genomen hadden en dat aiie reizigers vaardtgd was, dan zou het nu verdwenen door hc* zijn, toen zij zag hoe diep bewogen zij wa- i kend is ren. De kus had zichtbaar onheil gesticht ridderslot der D'Crbërvilles, nu ingericht als het Froomdal zoo nits'ekend be- het was uog een deel van een oud verblijf hum,er witte-brood«-weken gekozen te hebben, in de volgende kamer. WORDT VERVOLGD. Het eierleggen van kip pen in den winter. Aan een bniteDlandsch landbouwblad is het volgende ontleend Verschaelegde kipeieien hebben in den winter Teel meer waarde dan in den ro mer. Wie kippen houdt, beeft, om zich in den winter een zoo groot mogelijk aan tal eieren te verzekeren, de navolgende aanwijzingen in het oog te honden. 1. Men moet bij voorkeur zulke ras sen houden, die de eigenschap bezitten van vroeg in den winter eieren te leggen, zooals bijv. goede Italiaansche hoenders, Minorca en kruisingen van deze rassen met onze boerenkippen. In elk ras echter toonen zich weder verschillen in de eigenschappen van de afzonderlijke dierendaarom moeten al leen de eieren uitgebroed worden van die kippen, welke in hooge mate de eigen schap bezitten van het eierleggen in den winter. 2. Kippen, die vroeg in het jaar uitge broed zijn, geven onder overigens gelijke eigenschappen bij da dieren van het be treffende ras het eerst winter-leggers, om dat de vroeg uitgebroede jongen reeds in September en October met het leggen be ginnen en dit bij warme stalling, alsmede goede voeding en verzorging, den winter door voortzetten. Vroeg uitgebroede kip pen ruien ia bet eerste en in het volgen de jaren vroeger dan laat uitgebroede en leggen juist daarom vroeger, omdat zij de storing van een later ruien, wanneer het reeds koud is, niet hebben te verdragen. 4. Bevorderd en opgewekt wordt het leggen iu den winter bijzonder door rijke lijke voedering en goede verzorging. De dieren moeten uit— en inwendig war» ge houden worden. Als middel ooi ze uit wendig warm te houden dienen goede stalling, alsmede gelegenheid tot beweging. De inwendige lichaamswarmte wordt ver kregen door rijkelijke voedÏDg door warm zacht voeder, dat 's morgens en 's avonds gegeven wordt, door vetrijke voedermidde len, zooals melk, vet vleescb, maïs, haver, hennepzaad, door graanVoeder, des avonds gegeven, opdat de door kropwerkzsatnheid teweeggebrachte warmte aan de dieren des nachts ten goede kome, zoolang zij zich niet bewegen. Opgewekt wordt het eierleg gen bijzonder ook in den winter door te voederen met groen voeder, zand, kalk, en vleeschvoeding. Eigenlijke prikkelvoedermiddelen, zoo als haver, hennepzaad, wijn, gehakte uit-n, loog, gemalen peper, brandnetelz»ad, welke men door het zachte voeder pleegt te men gen, moeten eerst d&n en wel slechts in kleine hoeveelheden worden voortgezet, wanneer legrype kippen, bij overigens rij kelijke voedering en goede verpleging, niet hggen. De prikkelvoedeistoffen werken in zooverre op het eierenleggen, dat zij de spijsvertering bevorderen, daardoor de stof wisseling vermeerderen, enzwaardoor het verzamelen van eimateriaal, begunstigd wordt. Maar prikkel middelen alleen kun nen geen wonderen doen, wanneer niet o- rigens krachtig en rijkelijk voedsel toege diend wordt. 4. Slechts gezonde kippen leggen daarom neme men een nauwgezette ver zorging ia acht, bestaande in zorgvuldig schoonhouden van het hok, van het drink water en van het lichaam van de kip zelf, alsmede in het afwenden van alle schadelijke invloeden op de gezondheid der dieren en in het aanwenden van voorbehoedmiddelen tegen aanstekende pluimvee-ziekten. Hv. B. Ct. Snelpersdruk ven J. "V ÏBBXL te Scbsgen.

Schager Courant | 1895 | | pagina 6