Prima Leidsche BOTEB tV. Fijnheer TE Uil 11: 811 een Woon- en Melis, y „0E1EDERLASDER", Vollenhoven's STOUT Vollenhoven's LAGER Zaai-Erwten. BAL, Boerenmeid, Huishoudster. 18 G. GLASTRA, Zondag 16 Februari, r t Getouwen, Mentalen, Koopmansgoederen JAN WINKEL. PLAATSELIJK NIEUWS. PROVINCIALE STATEN, HERSTEMMING Predikbeurten. ICHAOKK, Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c. a. ADVERTENTIES. meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. R. RezeEman. 8, Over. P. Kuiper Dz. Ontvangen: Oude Edammer Kaasjes. Wed. Kl. DENIJS OP BIJ: JULI, Terstond gevraagd een een Meid-huishoudster, HAVERDOPPEN, met Inventaris. a.d. 1E8 te Scliasren Schagen, 't Noord, alie soorten Heeren, Dames en Kinder schoenwerk, iustus van Maurik 96 Madzjjfei - prijs 20 Cents. TE HUUR! N. d. Waard, te Oirkshorn. ONDER INGE gevestigd te Amsterdam. DE JONG «cCOMP, Koopmansgoederen wor den ook voor een termijn van Drie, Zes of Aegen maanden verzekerd. J. Winkel te Schagen, LaauD4, Concurreerende prijzen. Bij W. IMHULSEN. WEEKBLAD 's GBA VEA HAGE, De heer Buis (afd. Schagen,) zou dat met het oog op den financieelen toestand van den Bond betreuren en stelt diarom voor de behandeling van dit coucept voorshands te laten rusten en te trachten de ledeu bij elkaar te houden en geleidelgk de «chulden af te doen. De heer WinUl (afd. Schagen) merkt op dat dit programma nog vrijwel hetzelfde ie ale vroeger door den Bond werd aangenomen, en het laatete punt punt 6, handhaving van het vrijhandeleteleel kon worden weggelaten. Zoo de vergadering evenwel meent dat hehandeling van dit concept-program een ontbinding van den Bona tengevolge kan hebben, kan hij zich, met het oog op den financieelen toestand der vereeniging, wel neerleggen bij de meening der meerderheid, om dit onderwerp voorloopig te laten rusten. Daarop vraagt de voorzitter of de vergadering het wenschelijk acht, dat door den Bond candidaten voor de Provinciale Staten worden gesteld, De heer Winkel (afd Schagen) zou dit niet wen- schelijk achten, omdat, in dat geval sommige leden van het bondsbestuur en van de afdeelingen in moei lijkheden zouden komen, omdat art. 29 der statuten van den bond zegt: ,De verbonden vereenigingen en de leden daarvan „mogen geen andere candidaat aanbevelen." De voorzitter de heer Backx en de Secretaris (mijn persoon) welke als leden der protectionistische ver- eeniging de candidaten welke door die vereeniging worden gesteld, wenschen te ondersteunen, verklaren zich daarop onmiddellijk bereid voor het lidmaatschap van het bondsbestuur en hunne afdeelingen te bedan ken en hun deel aan het nadeelig saldo der bonds- kas bij te dragen. De overige leden van het bondsbestuur achten dit niet wenschelyk, en zouden er daarom de voorkeur aangeven, in dit geval vanwege den bond geen candi daten voor Provinciale Staten te stellen, en ieder volkomen vrijheid te laten. De secretaris verklaart zich hiertegen omdat de kwestie bij een eventueele verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal toch meer op den voorgrond treedt. Niettegenstaande dit bezwaar besluit de vergade ring met 7 tegen 1 stem (van den secretaris) in af wijking van art. 2 der statuten geen candidaat te stellen voor de in Mei a s. te houden verkiezing voor Provinciale Staten. Ziedaar een wel wat lang, maar letterlijk getrouw relaas, van wat omtrent dat onderwerp in den bond is verhandeld. En wat blijkt daaruit nu zonneklaar? Dat wij nu broederlijk bij elkander bleven, niet omdat wij zoo eensgezind waren, dat was vroeger al meermalen gebleken, maar omdat wij onze schulden nog moesten afdoen. Op het punt schulden maken geeft, naar ik uit het verslag der centrale kiesveree- niging meen gezien te hebben deze ook niets toe. Dat was dus de reden, waarom wij bijeen bleven, en niet omdat wij zoo bijzonder dweepten met art. 7 van het concept-program der afd. Schagen. Nu is het mij evenwel onverklaarbaar hoe iemand als de heer Winkel die al deze feiten, als lid van dat bondsbestuur minstens zoo goed kan weten dan ik, en bij al die vergaderingen tegenwoordig was, als redacteur der Schager Courant een ingezonden stukie als van den heer Van Calcar, boven aange haald, in zijn courant kan plaatsen en daaronder doodleuk laat volgen Art. 7 van het bondsprogram in 1891 vastge steld luidt: Handhaving van het vrijhandelstelsel. De Bed. Heer Keomengij hebt daar wel heel wat neergeschreven, maar niet het bewijs geleverd dat ik een halve waarheid zou hebben gedebiteerd. Gij hebt daar van verschillende feiten uwe lezing gegeven, daarbij breedvoe rig stilgestaan bij het op de laatste verga dering van het Bondsbestuur verhan delde hetwelk echter uit den aard der zaak geen publiek domein was. Het is onbetwistbaar in strijd met bestaande usance, dat gij het geheim van Bestuursvergaderingen hebt op geheven. Hu wil ik U gaarne toegeven, dat het mij niets deert, dat u het zegel der geheimhouding hebt verbroken; want het is mijne meening dat men ten allen tijde zijn woord moet gestand doen. Maar hoe wilt gij nu eigenlijk ver tellen wat er in die Bestuursvergadering is gezegd Die bestuursvergadering is gehouden omtrent een jaar geleden, en na dien tijd is er geene vergad. meer geweestderhalve kunt gij U niet be roepen op goedgekeurde notulen. Gij hadt u daarop eerst kunnen be roepen, nadat de notulen der gerepte bestuursvergadering in eene volgende be stuursvergadering zouden zijn vastgesteld. En die bestuursvergad. heeft niet plaats gehad en kan nu, na het uittreden van Schagen, ook niet meer plaats vinden. I "Wie ter wereld kan een jaar onthou den wat hij op een bestuursvergad. zou hebben gezegd Hiemand, en gij ook niet; al is'het dan ook, dat gij, daar als secretaris fungeerende, eenige aan- teekeningen zoudt hebben gemaakt. Gij moogt uit uwe aanteekeningen zoowat den gang van het debat kunnen i opduiken, maar dat gij nu nog „woor delijk" zoudt kunnen weergeven, wat toen door verschillende personen is ge sproken, dat is eene onmogelijkheid. Maar genoeg hierover, l Terugkeerende tot de door u mede gedeelde feiten moet ik constateeren, dat U slecht op de hoogte zijt, èf het doet voorkomen dat gij slecht op de hoogte zijt. Ik zie mij daarom ver plicht uw geheugen een weinig ter hulp te komen en ik put mijne gegevens uit openbare verslagenvoorkomende in de verschillende nos. der Schager Courant. In de vergad. der Schager Kiesver- eeniging, dd. 26 Maart 1891, werd behandeld een concept-program voor den Bond. Door den heer C, J. Plomp werd daaraan toegevoegd punt 7 Handhaving v.h.Ynjhandelstelsel. In de daarop gevolg de vergad. van Bestuursleden en Afge vaardigden van den Bond, dd. 2 April 1891, werd dat punt 7 ook zoodanig aange- momen. En toen later de verkiezingen volgden voor leden van de Tweede Ka- omtrent slaat u den bal leelijk mis en ver wart u de feiten dermate, dat gij u zeiven daardoor een brevet van onbevoegd rechter toedeelt. Het is een dwaling, dat door de Schager Democr. Vrijz. fCiesverecn. aan het Bondsbestuur in Oct. '94 een concept ontwerp zou zijn gezonden, waarop als punt 6 zou voorkomenHandhaving van het Vrijhandelstelsel." Het afschrift van het door u bedoelde ontwerp ligt voor mij, bevat maar 5 punten en over Vrijhandel en Protectie is daarop niets te vinden. Dat concept-progr. werd door de Schager Kiesvereen. in hare ver gadering van 8 Januari 1895 aldus aan genomen en na dien datum eerst aan het Bondsbestuur ter kennisneming toege zonden. Hu wilt gij het toch zeker wel geloo- waar Wel, gij beweert, dat de ven, niet mer, werden ook afschriften van dat program ter onderteekening aan de eventueele candidaten gezonden en kwam op die afschriften toen wel dege lijk voor:„Handhaving v.h. Vrijhandelstel- sel." Ik kan dat getuigen, omdat ik als vriendendienst, die afschriften zelf heb geschreven. En wat nu uw beroep aangaat op het concept-program der Schager Democra- tisch-Vrijzinnige Kies vereeniging daar- heer v, Calcar door mij ten halve zou zijn ingelicht; maar ik vraag u: wie heeft u zoo kostelijk ingelicht Maar bovendien, hoe krijgt gij het in uw hoofd, om u te beroepen op een in een afdeeling voorgesteld ontwerp-pro- gram, hetwelk datzelfde Bondsbestuur niet eens in behandeling wilde nemen? Yindt u dat ook niet zonderling Maar keeren wij terug tot de feiten der geschiedenis. Daar dook in het laatst van '94 en in 't begin van '95 de Protectiekwestie op. En de heeren Backx en Koomen sticht ten met behulp van nog andere heeren, de Protectionistische Vereeniging. Dat deden zij begin 1895, terwijl zij Voorz. en Secretaris bleven van den Bond, die in zijn programma „Handhaving van het Yrijhandelstelsel" schreef. Den 21sten Februari 1895, liet gij door Ds. de Boer een Lezing houden over Protectie. Toen was de heer Sloos Yoorz. en gij en de heer Backx waart leden van het zich noemend Comité. Maandag 23 Februari 1895 had er eene algemeene vergadering plaats van Protectionisten, in welke vergadering de heer Backx met 18 stemmen en de heer 1. Koomen met 15 stemmen tot be stuursleden gekozen werden. Dat kunt gij vinden in een door den heer A. R. Sloos onderteekend verslag. Dat deden dus de heeren Backx en Koomen in strijd met de artt. 3 en 29 van het Bondsreglement, dat hen ver bood „lid te zijn van eene andere vereeniging, die ten doel heeft het stel len van Candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer en van de Provinciale Staten in het district." Ziet ge, heer Koomen, vóór dat gij die Protectionistische Vereeniging op- richttet, en vóór gij in dat Bestuur zit ting naamt, hadt gij en de heer Backx uwe functies bij den Bond moeten neer leggen. Dan hadt gij correct gehan deld. Doch gij deedt dit niet. Op Donderdag 12 April 1895, in de vergadering der Protectionisten, werden de heeren J. P. Backx en W. Schermer- horn candidaat gesteld. Op Maandag 22 April 1895 werd in de vergad. der Dem. Vrijzinnige Kiesver- eeniging Schagen, besloten, zich niet met de verkiezing voor de Prov. Staten bezig te houden, omdat haar voor stel tot wijziging van het Program, zooals dat door haar was vastgesteld in de vergadering van 8 Januari 189 5, aan het Bondsbestuur wel was verzonden, doch door dit (Bonds) bestuur nog niet in eene Bondsvergade ring ter definitive behan deling was gebracht." Daarna eerst is en vergis ik mij niet, op Donderdag 2 Mei 1895, de door U zoo gememoreerde vergadering gehouden van het Bestuur van den 1 Boud, waarin nog altijd de heeren Backx en Koomen als Voorz. en Secre taris zitting hadden. En op die vergadering werd door U en den heer Backx verklaard, wel te wil len bedanken. Zeker, dat is waar. Ja, toen het niet meer noodig was. Ha- dat gij ruim 3 maanden verzuimd hadt, te doen, wat gij hadt moeten doen. Ja, toen het er om ging, hoe we de f175. schuld van den Bond uit de voeten zou den krijgen; en de Bond zoo goed als dood was, en er dus voor eventueele verkiezingen van die zijde op mogelij ken steun bij de candidaatstelling niet meer te rekenen viel; jawel, toen wilden de heeren er wel van tus- schen en toen droegen zij het aan de andere Bestuursleden nog als een groote gunst op, dat zij zich het aanblijven zouden laten welgevallen. Zooiets noemen ze, ge loof ik, hoogere politiek Heen, toen mocht gij niet meer weg, toen moest gij blijven Want dat gij toezegging deedt uw aandeel in de schuld af te doen, was niet genoeg. Gij waart verplicht ons uit de verwarring te hel pen en ook te helpen, de middelen te verkrijgen, om de geheele schuld te kunnen afdoen. Maar dat alles vernietigt niet het dub belzinnige uwer houding gedurende de drie voorafgaande maanden In geen geval gaf dat aanblijven als Voorz. en Secretaris van den Bond hetwelk niets was dan een gedwongen fraaiigheid met het oog op de dubbel tjes den protectionisten het recht, om in „De Kleine Courant van Rotter dam," in het no. van Dinsdag 7 Mei 1895 welk nummer door de Protec tionistische Club van Schagen bij dui zendtallen toen is verspreid, te doen druk ken „Daarom stelden zij (de Protect. Ver een.) dan ook voor de a.s verkiezing voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Hoord Holland als Candidaten de heeren J. P. Backx, notaris te Wieringerwaard, voorzitter van den bond van Liberale Kiesvereeni- gingen in het hoofdkiesdistrict Alkmaar. Vrijzinnig-Demokraat. enz. enz." En hierbij laat ik het nu blijven. Aan de Lezers heb ik een reeks van fei ten medegedeeld, die ik herhaal het te bewijzen zijn uit openbare versla gen en dus door mij maar niet zoo uit de mouw geschud zijn. De Lezers zullen nu wel kunnen oor- deelen, of ik werkelijk een halve waar heid, nog gevaarlijker dan een leugen, zou hebben uitgesproken. Schagen, 9 Februari 1896. Schagen, 12 Februari 1896. Door de Bell. Telefoon- Maatschappij te Amsterdam is een schrij ven gezonden aan het dagelijksch bestuur der gemeente Zijpe, waarin de voorwaarden van een aan te leggen telefoon worden kenbaar gemaakt en tevens, dat die lijn over Schagen zal worden aangelegd. Zoo dat er wellicht voor onze gemeente kans zal hestaan, op niet onvoordeelige wijze een telefonische aansluiting te verkrij gen. Uitslag der stemming voor de verkiezing van 1 lid voor de Hoofdkiesdistrict Schaden, gehouden op Dinsdag 11 FEBRUABI 1896. Aantal kiezers 4448. Ingeleverd1988 stembriefjes. De opkomst der kiezers w»s over de onderdistricten als volgt Aantal Opgekomen Gemeente Kiezers Kiezers. Schagen, 352 183 Zijpe, 503 142 Barsingerhorn, 223 96 Wieringerwaard, 118 76 Anna Paulowna, 230 158 Wieringen, 314 139 Winkel, Haringcarspel, 210 145 230 80 Heer Hugowaard, 306 47 Sint Maarten, 112 54 Callantsoog, 62 21 Wnrmenhuizen, 157 36 O. Niedorp, 147 48 N. Niedorp, 217 110 N. Scharwoude, 158 107 Z. Scharwoude, 169 102 Oudcarspel, 188 71 Br. op Langedijk, 204 58 Sint Pancras, 72 63 BargeD, 178 130 Koedijk, 131 69 Schoorl, 151 44 PetteD, 16 9 4448 1988 Van onwaarde waren 7 oningevuld. tusschen Th. -T Wall er, met 777 stemmen. en «J. I*. H a, c h x, met 546 stemmen. Voorts verkreegL. van de Vijzel, 407 stemmen; J, van Reenen137 stemmen en C. J. J. H. van Kempen, 105 stemmeD. De Godsdienstoefening vangt aan des voor middags ten 10 ure. Geen dienst. Ds. A. W. v. Kluijve. Maart, Geen dienst. Ds. A. W. v. Kluijve. Ds. A W. v. Kluijve. Ds. A. W. v. Kluijve. Gten dienst. 16 23 1 8 15 22 29 16 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 23 g Kreil Ds. Kooiman. Degenen, die iets te vorderen heb ben van verschuldigd zijn aan of borgtochten onder hunne berusting hebben ten laste van den Heer H. fiezelinan, in leven Burgemees ter der gemeente WINKEL, wor den verzocht, daarvan voor 1 tl aart a. S. opgave of betaling te doen bij een der ondergeteekenden te Win kel. Ondergeteekende beveelt zich be leefdelijk aan, tot het aanleggen van Uitgezochte, kleine, groene, kort- StaillUiers, te bekomen a f 9.50 de H. L., bij C. kistcmaker, Kreil, gem. Barsingerhorn. waarvan reeds door hem is aangelegd bij den Heer R. Blaauhoer te Wieringerwaard, en aldaar is te bezich tigen. Complete apparaten voor sras- gAneilicllt a f2,50. Verder worden door hem atllésisclie-, en norton-pntten geslagen, welke voor bovengenoemd licht uitstekend voldoen, belovende eene nette en so- liede bediening. ANNA-PAULOWNA. Zondagavond werd, zeker abusieve lijk, een bruine $£leilfllOtHl, van binnen gemerkt met Meeuwesen Amsterdam, en witte voering, uit de bovenzaal van den heer Bruin te Schagerbrug, medegenomen. Ik verzoek den bezitter daarvan mij te berichten, teneinde de hoeden te verwisselen. .1. Rodenberg .Izil., Postkantoor, Schagen. EN Rensgas, Schagen. LUTJEWINKE die goed k»n melken, bij D. SLEU TEL Dz., WIERINGERWAARD. Door ziekte-omstandigheden der vorige, zoo spoedig mogelijk gevraagd uit den Boerenstand. Bij .41. Bakker, Lagedijk, SCHAGEN. Mooie, gereinigde TE KOOP. Verkrijgbaar bij Schouten te Haringhuizen en bevragen bij C. Floor te Schagen. G. te Zwaar van 22 tot 27 c.M. een me ter boven den grond, lang 4 M. per stuk 65 ct.van 28 tot 32 c M„ f I.— Adres K. Mot, Groenveld, gem. St Maarten. HERBERG, Te bevragen hij P. Raap, sch»gerwaard. beveelt zich aan tot het leveren van tegen concurreerende prijzen. schetsen van Inhoud: Een Feestavond, Twee Kerstmorgens, Isaak in de bees ten, Een erfenis, Een knaap je Op Oudejaarsavond enz enz. waarin wordt uitgeoefend, een zaak in: galanterie—, glas-en aardewerk, matten en kleeden. Te bevragen bij opgericht in den jare 1809. Directeuren: Deze maatschappij waarborgt tegen schade, veroorzaakt door Brand, de aange wende Bluschmiddelen en verdere gevol gen van dien: Nadere informatiën geeft de Correspon dent alwaar de aanvragen voor Verzekeringen bij gemelde Maatschappij worden aangenomen. worden attent gemaakt op den grooten voorraad effen en gewerkte Zwarte Stoffen met bijpassende garneering, mooie Corscts, witte Rokken, fijne Zakdoeken, enz, J. Hoogendijk Jr. Redacteur, onder medewerking vanmr H. Goe man Borgesius, mr. J. A. v. Gilse, mr. A. F. K Hartogh, mr. A Ker- dijk en mr. J. D. Veegens. Het W eekblad „D R i\ f f) R- L A IX I) E 14" bevat geregeld elke week Artikelen over actueele onder, werpen, een overzicht van het Buiten land, Portretten van bekende tijdge- nooten, afbeeldingen van instellingen op sociaal gebied en andere illustra- tiëneen kort Feuilleton, Sprokkelin gen, enz. enz. Abonnementsprijs franco per post J5 ets. per 3 md. Proefnrs. gratis en franco. Ter Courantdrukkerij van J- Hinkel worden alle D r u k- j werken billijk en KËELB spoedig afgeleverd.

Schager Courant | 1896 | | pagina 3