Uit en voor de Pers. L)e Muiitquapstie. Hoe tot ren oplossing te komen. W. Bosch. PLAATSELIJK NIEUWS. a. Missieve van Ged. St., houdende goedkeuring raadsbesluit tot vaststelling van het maximum der heffing van den H. Omslag b. Schrijven van het Bestuur van den polder Schagen, waarin werd mede gedeeld, dat de toestand van de sloot van de Minesbrug tot aan de tweede Halerbrug als vaarsloot zeer onvoldoende is, en daar de gemeente met het oog op het vervoer van vuilnis van de belt, alleszins belang had bij het in orde houden van dit vaar-' water, stelde het polderbestuur voor, dat gedeelte voor gezamenlijke rekening van polder en gemeente te doen uitbaggeren. De kosten daarvan waren geraamd op f 150.- 2. op het oude kerkhof gelegenheid tot het opslaan van een timmerloods schikbare gelden. Het rijk geeft thsns een subsidie van f40000; zoodra meD meer kiijg kan hel mreidere worden ver deeld vetiiOudingsonderwija over de provin ciën, Hit denkbeeld werd in stemming ge bracht en gordgekenrd. Men blijft den tot dusver gmoigUeo weg volgen. Ter toelichting van punt d. »Is het wen- schelijk, dat in hei Ntderlandsch Paarden stamboek kondbloed en warmbloed worden gescheiden?» waren onder de leden atschrilten roudgegeven van een rappori, opgemaakt door den afgevaardigde van de atd. Zuid- Holland, den k puein der art. Punt, in sake dit oud. r»e p. De heer Punt noem de die scheiding alleszins gewenscht en stelde daarom vo r, art. 1 oer statuten al dus te wijzigen De vereeuigiug heeft ten doel, het aan leggen, bijhouden en in drnk nitge.en van siamregisteis voor uitnemende aau de le den tocbehoorende paarden, en bevordert al hetgeen tot verbeteriug van de paarden rassen in .Nederland strekkeu kan. Ten einde gevo g te kunnen geven aan hel tweeledig doel, dat de vereeniging zich stelt, nl. het bevorderen van het tok ken van 1°. een edel, krichiig tuigpaard met hoogen, mimen gang, tevens g> schikt voor land bouw wet k, en dat zoo m gelijk ook de eigenschappen Van een zwaar rijpaard bezit {warmbloed) en 2°. een zw tar werk paard kondbloedzijn deze stamregisters veide eld in twee afdeelingena. voor warmbloedpaarden, b. voor koudbloedpaar- den, terwijl elke atdeeling nog is g- splitst in 8 deelen1 voor hengsten, 1 voor meniën, 1 voor veulens. Door het hoofdbestuur werd het twij- felactmg geacht, ol de lokker bij deze scheiding bij de keuze van een dekhengst Zal profiteeren. De atdeeling besloot bij acclamatie het denkbeeld van den heer Punt le verwerpen en aan het hootdbe stuur da>rvau mededeeling te doen. Na guedkiuring der begrooting werd de vergadering gesloten. Handelsblad. De uitvoering, Zondag 1 Maart te Haringbuizen gegeven, ten behoeve der Weo. P. Mellenheelt ruim f 50 opgebracht. Dank aan allen, die door het tcekeuen op de lijst of het nemen van plaatsbewijzen lienben meegewerkt, om dezen gotUen uitslag te verkrijgen. De Reder ij kerskamer „Philotechnie* t e Wieringer- Waard, Had het genoegen, jl. zoudag- avoud iu het lokaal van den heer Boon aldaar, «oor een stampvolle z al op te tredeu. Voor bet voetlicht werd gebracht: „Haar Gustaat", een tuoneeispel ge schreven door d-u heer W. IVijker, wer kend lid van Ptiilotechnie, Dtze omstan digheid maakte de opvoering van dien avond «oor de kamer van zooveel te meer gewichtmaar ook oogeiwijteld prikkelde zij bij het publiek de belangstelling. De wyze, op welke Pinloiechme gewoon is zich van h ar taak te kwijlen, waarborgde eene goede uitvoering; het was maar de ▼raag: z>l bet stuk vallen iu den smaak van het publiek? Wat dit laatste betreft, meenen wij dat de heer Rijker tevreden k»n zijn. Het door hem gtCKëorde tooneelspel is een voor rederijkerskamers bizonder geschikt stuk; het ligt wat de uitvoeriug betreft binnen het bereik der krachten van rederijkerska mers, die de toouei lspeelkunst beoefenen ter wille der kunst zelve. De stof der ge schiedenis is serieus en het ft zelfs eene opvoedkundige waarde, daar ze een veel vuldig vuorkomend gebrek in de opvoeding, welke ouders tegenover kinderen betrach ten, op doelmatige wijze aan de toeschou wers ontplooit. De uitvoering zelve kan ten zeerste worden toegejuicht en depd ons weder zien, hoe de leden van Pbilotechnie hun rollen bestudeeren tot in de finesses. Natuurlijk trad de rol van den een meer op den voorgrond dan die van den ander. Zoo werd de rol van den Vermogenden Fabrikant" Van Poortvliet door den heer J. L2. Groneman treffend en waar dig weergegeven. De man van zaken, zijn han del spin cipes streng en nauwgezet doorvoerende, meenende ook in de opvoe ding zijner kinderen naar een rekenkun stig vastgesteld plan te kunnen werken, vergetende, dat boven koopmansbereke- ningen ten deze rekening dient gehouden te worden met het karakter var het individu. Mevr. leengt-Kaan gaf ons met veel toe wijding te zien demoeder, die in baar opvoe dingssysteem als machtigen factor beschouwt de liefde, welke zij haar kind, trots zijn fei len blijft toedragen, en welke liefde in ern stige oogeublikken blijki de eenige kracht te zijn, om het afgedwaalde schaap op deo rechten weg terug te brengen. Daarnaast de verwende zoon, die, van leveDsInstigen aard, en verwend dcor moe ders to ge. flijkheid, des vaders vermanin gen in dm wind sLat, als een tengelloos paard aan den hol gaat, doch wiens goede inborst eindelijk door de angstkreet der moedtr wordt wakker geschud. Die moeie- lijke rol te crëeren, bleek aan den heer IV. Teengs ten vo le vertrouwd. Ti t zoover de hootdrollm. Van de neveniollen, welke allen door de verschillende personen met succes wer deo weergegeven, komt o.i vooral een Woord «au lof toe aan den heet J. K. Kaan voor zijn mtt w»rmte gegeven voo rolling van den irouwm kassier, die uil liefde voor zijn patroon, die taak des vaders op 2:ch neemt tegenover den afgodwsalden zoon. Maar ook Mej. 1. Kaan als het j wijsneuzig en beslist optredend jooge ds- metja" en Mej. A. Groneman, als »de in hare liefde teleurgestelde melancholische en exentrieke jonge dame", teekenden hare rol len uitstekend. Mij. A. Kaan als bestendige, ernstige ondsie dochter, die meent in haar liefde jegens haar vader dezen het leed te kun nen verzachten, maakie een goed tiguur. Het nastnkje »Die verwenschte eerepos tjes* is een kluchtspel, dat door zijn zot ternijen het publiek ruimschoots in de gelegenheid stelde, eens naar hartelost te lachen. Ongetwijfeld heeft de heer R G. Blaau- boer, de man, die door al zijn eerepos'jes de nsé van het oogenblik werd, gedaan wat hij vermocht om van die caricituur nog iets dragelijks te maken. In h-t stuk had de heer W. Rijker bij uitstek gelegenheid, els een adellijke fat zich te onderscheiden door eene fijn geteekende creatie. Maar ook de heeren D. G. Rezelman als den gemaltraiteerden minnaar, en G. Brands ah de zich on- noozel aanstellende burgemeesters-knecht, speelden con-amore en oogstten ter-ebt den luiden bijv»l voor de gepaste wijze, waarop zij zich voor overdrijving vrijwaarden eu hunne rollen binnen de perken van het natuurlijke wisten te bepalen. TeL slotte is het ons een aai gename taaK, hulde te brengen aan het quiniet- gezelschap, onder dir. van den heer L. A. Schouten, hetwelk door de uitvoering van zeer schoone muziek-nummers de pauzen zoo verdienstelijk aanvulde. Het Leger des Heils heeft te MEPPEL een nieuwigheid ingevoerd, die tal vau bezoekers trekt. Zij bestaat hierin, dat h t platform in twee deelen is gescheiden de eene helft wordt ingeno men door een gelukkig en tevreden huis gezin, verblijv«nd in een net gemeubileerd vertrekje, de andere helft vertoont de verblijfplaats van een dronkaard, met al de atiributen die daarbij behooren. Bij beschikking vandeD minister van binnenlandschc zaken van 3 dezer, No, 1308, atdeeling Onderwijs, is voor het tijdvak van 4 Maart tot 4 April 1896 benoemd tol assistent aan het Rijkslaiidbouwproefstation te Hoorn, E. W. Brascamp, te Amsterdam. StCl.) Verstikking door kolen- damp. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is aan de Weesperstraat te AMSTER DAM een jonge vrouw om hei I-ven ge komen door vei stikking. De 20-jarige dienstbode van een tabakshandelaar in die si raat, had zich met de dochter des huiz s, een meisje van 17 jaar in een k-tmer ter ruste begeven. Het slaapvertrek werd ver warmd door een kauhel, waarvan de schuif gesloten was. Den volgenden morgen, toen de meisjes gewekt zonden worden, werd geen antwoord vernomen en bij onderzo k- bleek, dat de geüeele kamer gevuld was met kolendamp. De dienstbode was dien tengevolge gestikt, terwijl het andere mei sje eerst na eenige uren weer tot bewust zijn kon worden gebracht. Haar toestand is zoo, dat men hoopt haar in het leven te houden. Weder een ernstige waarschuwing voor velen, die hnn slaapkamers mei kachels verwarmen. Gymnastiekverbond. De feesten van het Algemeen Neder- landsch Gymnastiekverbond zullen dezen zomer te GRONINGEN worden gehouden op 25, 26 en 27 Juli. Het voorloopig vastgestelde programma luidtOp den 25sten Juli gymnasten optocht, en officieels ontvangst van de af gevaardigden op het stadhuis; 's avonds soirée mnsicale en gezellige bijeenkomst in de Harmonie. Op den 26ste 's mor gens ontvangst van de turners door het bondsbestnnr, en repetitie van de vooroe feningen, 's namiddags groote openbare uitvoering (vermoedelijk op het exercitie veld), gevolgd door een diner en een con cert in de Harmonie. Op den 27ste internationale wedstrijden, personeele en van vereenigingen, en ver volgens de eereavond, waar de besta bui- tenlandsche en Nederlandsche turners zul len optreden, te sluiten met een bal, bij gunstig weder met een bal champitre. Van de officieel geconstitueerde feest commissie is de burgemeester 8. M. S. Modderman, eere-voorzit ter, het lid der Eerste Kamer jhr. mr. W. C. A. Alberda van Eikenstein voorzitter, en mr. P. J. B. Reeling Brouwer secretaris. (Overgenomen uit hel Handelsblad.) SLOT. In mijne vroegere artikelen namen wij als voorbeeld, dat ik nog eens in herinnering wil brengen, een denkbeel dige muntovereenkomst aan, waarbij En geland, Duitschland, Frankrijk en Ame rika hunne muntinrichtingen openden tot het slaan van zilveren munt tegen f 100 het kilo en gouden munt tegen f 1500 het kilo. Wij stelden het pond sterling op f 12, de mark op 60 cents, de franc op 50 cents en de dollar op f 2,50, daardoor kwamen wij tot de slotsom, dat wij de volgende prijzen ver kregen Londen., kilo gond pd. 125 kilo zilver pd. 8'/j Beilijn... mk. 2600 nik. 166»/, Parijs... v frs. 3000 frs. 200 .New-York drs, 600 drs. 40 Hoe is het nu mogelijk, met die cij fers voor zich, uit te rekenen dat het eenig voordeel kan geven om zilver van Berlijn naar Londen of van New-Vork te zenden Zie maar eens. Een Amerikaan heeft 15000 kilo zilver. Daarvoor kan hij te New-York maken 600000maar in stede van dat te doen, zendt hij het naar Londen, verkoopt het daar of laat er munt van slaan, en krijgt aan zil vergeld een waarde van 125000 Wil hij daar nu goudstukken voor hebben, dan moet hij maar zien dat gedaan te krijgen. Nu nemen wij het gunstigste geval aan, dat de Bank van Engeland hem kosteloos daaraan helpt. Dat goud geld laat hij zich naar New-Vork stu ren, maar als hij dat daar realiseert, dan krijgt hij niets meer dan 600000 dol lars, heeft de kosten van verzending heen en weer, de assurantie, zijn rente en de commissie, die hij voor de trans actie aan zjjn Engelschen agent te be talen had, er bij ingeboet. Wie zal dus zoo dom zijn om dergelijke speculatiën te ondernemen Het internationaal bimetallisme heeft juist als eerste ef fect, dat het een einde maakt aan al dat noodeloos heen en weer zenden van edele metalen. Dan zal er geen goud of zilver gezonden worden dan naar landen waar er bepaalde behoefte aan een van beiden bestaat, en die rijk genoeg zijn om het te betalen, plus transportkosten en wat dies meer zij. Langzamerhand zal de voorkeur van goud boven zilver verdwijnen, die in het leven geroepen werd door Engeland, dat niets dan goud wilde aannemen. Er is een tijd geweest, toen Japan voor den handel geopend werd, dat daar een kilo goud geen cent meer waard was dan een kilo zilver, en in alle andere landen nam men, in de verhouding vau 1 tot 151/2 even gaarne het eene metaal als het an dere aan slechts om Engeland te beta len, moest men goud hebben. Houdt die bepaling op te bestaan, dan is er geen superioriteit meer van goud boven zilver. Maar de angst voor het zilver zit er nu eenmaal bij de staatslieden in, en men kan Dog jaren redeneeren, zonder die te kunnen verdrijven, want inbeelding heeft een hardnekkig bestaan. Er moet dus een soort van loopje ge vonden worden om eerst het goud en zil ver weer tot een vaste verhouding te brengen. Er moet een bimetallisme inge voerd worden, waarvan men niet ver moedt dat het dit is. Iets waarvan men zegt„nu ja, dat kunnen wij gerust doen; op die manier blijft ons muntstelsel ge heel onaangeroerd en zullen wij althans van het zilver niets te lijden krijgen." Muctgeleerden moeten maar uitmaken welke prijzen bij de invoering van inter nationaal bimetallisme de meest ge- wenschte zijn. Ik zou er vóór zijn een geringe wijziging te maken in de vroe gere bimetallistische prijzen van Fran krijk, ten einde wangunst van de andere mogendheden te voorkomen. Doch daar wij nu slechts een denkbeeldige munt- conferentie houden waarvoor het Atg. Hlld. gastvrij in zijne kolommen de ver gaderzaal afstaat, zullen wij eens zeggen dat het gewenscht was het zilver te Pa rijs te brengen op frs, 225 het kilo en een gelijk gewicht «oud op 15% maal zooveel of frs. 3487.50. Is dat doel bereikt, dan kunnen de zilverlanden niet langer door het verschil in wisselkoers de goudlanden te gronde richten. Dat maakt dus ons punt van uitgang uit, waarbij wij voor het gemak de ronde koersen hierboven voor den franc mark, sovereign en dollar vermeld, in stand houden. Nu besluiten Engeland, Frankrijk, Duitschland en Noord-Amerika in de eerste plaats, dat hunne muntinrichtin gen voortaan onverbiddelijk gesloten zijn tot het aanmunten van binnenlandsche munt, voor rekening van particulieren, of particuliere corporatiën. Niemand an ders dan de regeering heeft het recht binnenlandsch geld te laten slaan en zij voldoet daaraan naar gelang de behoefte daartoe zich doet gevoelen, zoowel wat gouden als wat zilveren munt aangaat. Op die wijze kan niemand haar munt stelsel in de war sturen. De regeering regelt de circulatie. Maar tevens mogen particulieren tot een ongelimiteerd bedrag zoowel gouden als zilveren muntstukken laten slaan die nog in geen enkel land in omloop zijn, en die hun waarde ontleenen aan de intrinsique hoeveelheid edele metaal die zij bevatten, Die muntstukken noemen wij „goudparis"Men heeft daarvan het één grams goudpari, voorgesteld door een zilverstuk wegende 15 J/2 gram zilver van 40/4O gehalte, gemengd met de geringst mogelijke hoeveelheid alliage en het 10 grams goud pari voorgesteld door een goudstuk van 10 gram goud van 40/40 gehalte, eveneens gemengd met zoo weinig mogelijk alliage. Stem pel, muntslag enz. worden daarvan nauw keurig beschreven. Nu kan men deze muntstukken tegen de marktwaarde van den dag brengen bij de Bank van Engeland van Frank rijk en van Duitschland, bij de schatkist te New-York en daarvoor ontvangen munt- of bankbiljetten tot de marktwaarde van goud en zilver van den dag, zoolang die marktwaarden de bovenstaande prijzen van fr. 225.het kilo zilver en fr. 3487.50 het kilo goud niet overschrijden. Het metaal dient dan tot dekking van het uitgegeven papier, dat even als ge wone bank- of muntbiljetten inwissel baar ie tegen binnenlandsche munt. Op de geldcirculatie heeft dit geen invloed, daar vreemde volken elkander met wis sels en niet met binnenlandsche munt betalen. Op de circulatie heeft invoer van zilver dan geen ander effect dan in voer van graan. De banken verbinden zich echter die goudpari's niet weder af te geven dan tot hun volle prijs. Doordien zij met papier betaalden hebben zij geen ren teverlies, zij kunnen het dus uitzingen. Wie dus goud of zilver noodig heeft, moet bij de banken te recht komen als er op de open markt niets te koop is, en de handelaren in edele metalen, we tende op welke prijzen hunne concurren ten, de bauken en de Staat, houden, zullen niet veel goedkooper afgeven. Hoogere prijzen kunnen zij niet bedin gen, want dan zou men zich tot die concurrenten wenden. Daardoor zou de waarde worden van het één grams goudpari het 10 grams goud-pari in Holland..../' 1.74375 in Hollandƒ17.4376 Frankrijk fr. 3.487ö!„ Frankrijk .fr. 348750 Engeland pd. 0.2.10'/s o Engeland .pd. 1.9. Duitschland. mk.2.90625;, Duitschlandmk.29.0625 Amerika drs. 8.6975l„ Amerika drs. 6.975 Dit is toch wel geld dat binnenslands nooit in omloop zou komen. Voor een overstrooming daarvan behoeft men dus niet te vreezen. En wie nu zegt „ja, maar de bank- en muntbiljetten wisselt men tegen goud, en dat voert men uit" dan antwoord ik nogmaals „dat kan men evengoed doen met de biljetten die men voor graan, vee of welk invoerartikel gij nemen wilt. Wilt ge dat voorkomen dan moet ge uw land voor invoer van elk artikel afsluiten". Zijn die goudpari's niet geschikt voor binnenlandsche circulatie, des te meer zullen zij gezocht zijn voor geldverzen- ding naar het buitenland Zij hebben in elk land vasten koers; het stempel der regeering waarborgt de innerlijke waarde, men heeft niet lan ger te rekenen met oneen doch met grammen en kilo's. Men heeft zich niet af te vragen is het goud 9/10, 950/10oo» 37/49 gehaltealles heeft één gehalte, die van het zuivere onvermengde edele metaal, de alliage is in de muntkosten begrepen. Of men hoogere muntkosten moet eischen om reeds de bestaande munt in goudpari's om te zetten, wordt nader geregeld. Geen land, welks muntstelsel in overeenstemming is met deze ware goud en zilverprijzen, behoeft voor uit voer van zijn circuleerend medium te vreezen. Iedere natie kan volstaan met niet meer goud of zilver, dan voor de binnenlandsche behoefte vereischt wordt. Al het andere kan gerust in zilveren en gouden „goudpari's" voor het inter nationaal verkeer ter beschikking blijven, en er zou op die wijze, dunkt mij, een bimetallisme van het zuiverste water tot stand gebracht zijn, zonder dat iemand daar aanstoot aan vond want zouden de verschillende regeeringen zeggen ons voortreffelijk muntstelsel blijft daar door onaangeroerd. Aan Nederland komt de eer toe op die grondslagen een internationaal con gres bijeen te roepen, omdat het Neder land alleen was, dat bij monde van dr. Y r o 1 i k op de muntconferentie te Pa rijs onder presidum van Napoleon III waarschuwde tegen goudmonometallisme en eenig en alleen daartegen stemde. Mocht de Nederlandsche regeering daartoe het intiatief nemen, en de zaak tot een goed einde brengen dan zal men nog na eeuwen met eerbied gewa gen van de kleine natie, die zulke groote dingen tot stand wist te bren gen, en die den kanker van Europa, het goudmonometallisme, wist te heelen. Baarn, 21 Februari 1896. Schagen, 4 Maart 1896. Yerslag der vergadering van den Raad der gemeente Scha- gen, gehouden op Dinsdag 3 Maart 1896, des middags ten 5 ure. Afwezig de heer W. A. üazeu. Na opening der vergad. en lezing en goedkeuring der notulen, werd door den Voorz., den heer S. Berman, medegedeeld, dat door de vereen, het Witte Kruis, reeds in een vroegere vergad. was aan genomen, f100.subsidie aan de ge meente te verleenen, voor de stichting van een regenbak, groot ongeveer 16000 Liters. Yoorts waren ingekomen B. en W. adviseerden op dit verzoek afwijzend te beschikken, dat de sloten buiten de kom der gemeente geheel zijn in onderh. voor rek. des polders. De heer Jb Stammes meent evenwel dat het voorBtel des polders geheel in het belang der gemeente is Deze toch heeft er belang bij dat de vaart op dat deel in goeden toestand blijft. De heer Roggeveen bekomt op zijn vraag of de schipperij reeds over den toestand dier vaart heeft geklaagd, een ontkennend antwoord. Met algemeene stemmen op ééne na, die van den heer Stammesdie zich bui ten stemming houdt, wordt conform ad vies van B. en W. besloten niet in te gaan op het voorstel des polders, daar het onderhoud der vaarten, buiten de kom der gemeente, uitsluitend komt voor rek. des polders en deze er voor heeft te zorgen dat de vaarten voor de schipperij in goeden toestand worden gehouden. Schrijven was ingekomen van heeren Kerkvoogdenomtrent de verschillende voorwaarden, in de laatste vergad. van den Raad dezerzijds vastgesteld, met be trekking tot ruiling en afstand van grond. In dat schrijven verzoekt de ker- keraad 1. dat de gemeente aan de Kerkvoog dij vergunt, op het markterrein tusschen brug Vlaming, brug Go vers en Omring- muur, zoo noodig steenen daar op te slaan of kalkloods te plaatsen 3. dat zoo indien op het oude kerk hof de gemeente, ten gerieve der barak een schutting geplaatst wenscht, deze dan door de gemeente zelve zal worden be kostigd. 4. dat het verlagen van den omring- muur geschiede in overleg van B. en W. met Kerkvoogden en den heer architect 5. dat de kerk ook evenals tot heden weer, zoodra klok en uur werk in den toren zijn aangebracht, de lui-klok mag gebruiken voor het luiden bij den aanvang der Godsdienst oefeningen. Al deze punten werden conform voor stel B. en W. ingewilligd. Ten slotte deelden heeren kerkvoogden in hun schrijven mede 1. dat zij omtrent meerderen afstand van grond aan bet Rensgas niet konden besluiten 2. dat zoo mogelijk de aanvoerbuis naar de regenbak bovengronds zou ge schieden, tenzij de architect er geen be zwaar tegen had en mits de meerdere kosten, daardoor veroorzaakt, door de ge meente worden bestreden 3. dat kerkvoogden zich niet binden willen aan den in den raad genoemden waterprijs van 1 cent per emmer, doch dat zij wel wilden toestaan, hoogstens 2 ets. per emmer te zullen eischen. Heeren Kerkvoogden achten zich tot deze voorwaarden genoopt, daar zij meenden, met bepaling tot den prijs voor het water de noodige vrijheid te moeten voorbehouden, om dien naar gelang der omstandigheden te kunnen regelen. Geenszins lag het in de bedoe ling, den waterprijs willekeurig op te voeren. De heeren Vlaming en Roggeveen kant ten zich sterk tegen dezen eisch van heeren Kerkvoogden, en wenschten den prijs van een emmer water op 1 cent te zien gehandhaafd; terwijl de heeren Hoogschagen en v. d. Maaten, genegen wa ren om de stichting van een bak dan maar achterwege te laten, daar naar hunne meening tot stichting alleen was beslo ten, om aan de arme menschen goed koop drinkwater te bezorgen, maar niet om er een rijkelui's-bak van te maken. Door de heeren: Asjes, P. Meuis, Bij- post en den Voorzitter werd herhaaldelijk aangetoond, dat het den kerkvoogdij vol strekt niet te doen was, den prijs van het water op voeren, maar om hare persoonlijke vrijheid in deze te handha ven en daardoor maatregelen te treffen om te voorkomen, dat het water werd ver morst of noodeloos verbruikt tot doelein den waarvoor het niet bestemd is. De heer Buis was er wel voor, aan de kerkvoogen de vrijheid te laten in het stellen van den waterprijs. Daaren tegen wilde spr. aan de kerkvoogdij de verplichting opleggen, dat de toevoerbuis in ieder geval bovengronds moest wor den aangebracht. Aldus werd besloten met 7 tegen 3 stemmen, die der hee ren: VlamingHoogschagen en v. d. Maa ten. Door den Yoorzden heer S. Beman, werd nu mededeeling gedaan van de vanwege de gemeente heden middag ten 4 V2 ure gehouden aanbesteding voor het bouwen van een steenen Toren met houten met lood bekleeden spits op de Markt te Schagen. Ingebracht waren 19 inschrijvingen, waarvan 5 die wegens gebrek in den vorm in verband tot het voorschrift in het bestek, ongeldig moesten worden ver klaard. Door ieder inschijver waren 2 ver schillende inschrijvingssommen gesteld dat verschil ontstond door de verschil lende wijze van aanstrijken der steen in gevolge art 7 van het bestek. De hoog ste som gold het verwerken van sterke basterd specie de laagste som had be trekking op het gebruik der slappe bas terd specie. De inschrijvingen waren als volgt: W. Lammers, Helder f28836 f28648. D. Kramer, Schagen f35500 f35000. L. Klein, Helder f38800 f37300. P- Rings, Zandvoort f 27830 f 27360. L. de Neeft, N. Amstel f34777 f34575. W. Greve, Amsterdam f 33800 f 32800. J.Pinxter, f33000 f32000. ÏI. Wijker, Helder f38319 f36931. M. v. Ommeren,Haarlem f28836 f28502

Schager Courant | 1896 | | pagina 2