Polei overzie!! der weel. Onmacht kan ook veroorzaakt wor den door schrik, opwinding, nauwslui tende kleeren (corset) en vertoeven in heete localen. Hiertegen helpt frissche lucht, losmakeri der kleederen, be sprenkelen met koud water en wasschen met azijn of eau-de-cologne. Bloedvergiftiging, waarvan men in den laatsten tijd veel hoort en vaak met doodelijken afloop, ontstaat, doordien scha delijke stoffen door de wond in het bloed komen en zich dan sterk vermenigvuldigen. De stof kan aan het voorwerp zitten (mes, speld), waarmede de wond wordt toege bracht en daarom is het altijd goed een wond eerst maar even te laten bloeden, ja, zelfs uit te zuigen, opdat schadelijke stoffen zich kunnen verwijderen. Doch ook kan door verkeerde behandeling met vuile handen, spinnewebben, tabaksprui men, blauwsel, tabakspapier en derge- ljjke fraaiigheden bloedvergiftiging wor den veroorzaakt. Zindelijkheid is ook bij een wond nummer éénwaseh dus de handen, indien ge helpen wilt. Verbloeding. Dit zal het gemakke lijkst plaats hebben bij verbloeding uit slagaderen, immers dan spuit het bloed uit de wond. Dan trachte men het bloedende vat te sluiten door druk king. En wel door sterk te drukken boven de wond, als 't het lichaam en de armen en beenen betreft en o n- d e r de wond, als t den hals of het hoofd geld. Dit alles werd weer in ver band met den bloedsomloop duidelijk ge maakt. Die drukking kan men gemak kelijk verkrijgen door b. v. een zakdoek heel stijf om arm of been te draaien en te knoopen, wanneer het namelijk deze deelen betreft. Brand. Geraken de kleederen van iemand in brand, scheur ze af, of doof ze door een deken of vloerkleed uit. Is er water bij de hand dompel het gebran de deel in water. Bij petroleum blus- sche men met melk. Vreemde voorwerpen in neus of oor kunnen meestal heel gemakkelijk door den genei sheer veiwijderd worden indien geen ander er eens aan gemer Gemeenteraad van WIERINGUN. 12 Maart, '96. Buitenlandsch Nieuws. vloeistof, die in maag en longen gedrongen is, er zoo mogelijk eerst uit te persen. Bedek de onderste ledematen met een deken en hang een ketel met water over het vuur tegen de dokter komt. Thans behandelde spreker de kunst matige ademhaling. Duidelijk toonde hij aan, hoe en wat achtereenvolgens moest gedaan worden. We hadden gewenscht, dat nog meerderen getuigen geweest wa ren van die aanschouwelijke voorstelling. Dat leertmeer dan boeken en beschrij vingen kunnen doen. De aantrekkelijk heid hierbij was voor hem, die wel eens het een en ander over het menschelijk lichaam gelezen en bestudeerd hadden, dat telkens verklaard werd, waarom zoo gehandeld werd. We zullen echter niet trachten na te vertellen, wat daar over gezegd is. Beter doen we door ieder den raad te geven, even aan zijn ge neesheer te vragen even voor te doen, hoe de houding van lichaam en hoeda nig de bewegingen moeten zijn, om de kunstmatige ademhaling op te wekken. Alleen willen we nog even melden, dat de patiënt, indien hij na eene langduri ge behandeling is bijgekomen niet moet loopen, maar rust eischtdat het zoo genaamde „rollen#dikwijl8 te onbesuisd ge schiedt en dat het oude praatje, dat de drenkeling met de beenen in het water moet blijven liggen tot de politie komt, een onbarmhartig verzinsel is. In tegen deel is er een artikel in het wetboek, dat zegt„Wie in staat is te helpen en het niet doet, is strafbaar." "Vervolgens behandelde spreker het inademen van schadelijke gassen." Tel kens lezen we, dat tengevolge van ko lendamp sommige personen hun bewust zijn verloren hebben of gestorven zijn, b. v. in de roef van een schip. Breng dan den patiënt dadelijk in de frissche lucht en wend kunstmatige ademhaling aan, waarover boven gesproken is. Daar het bloed, dat naar de hersenen stroomt, door het gas vergiftigd is, moet het hoofd hoog liggen, opdat het kan af vloeien. Ook moet het hoofd met koud water begoten worden, omdat door de afkoeling de bloedsaandrang vermindert. Bij verhanging suijde men hem voorzichtig af en verwijdere den strop van zijn hals. Prikkel de huid door wrij ving b. v. met brandewijn en wend weer kunstmatige ademhaling aan, tot de arts komt. Hieraan knoopt zich vast de onmacht of flauwte, die ontstaat uit weegevoel. Dan worden de hersenen te bloed-leeg de patiënt wordt bleek en begint te braken. Dus het bloed moet weer naar de her senen. Hoe Een eenvoudig middel is het volgende men plaatse den patiënt in gewoon zittende houding op een stoel dan haalt men den stoel achterover tot de rug op den grond ligt. Heel spoedig is het zaakje in orde. Bij kinkhoest kan een kind soms in een bui blijven. Men bebandele het dan als een drenkeling. Vooral verge- te men niet het afwisselend in warm en koud water te brengendit geeft een sterke prikkeling op de huid, daar door bevordering der ademhaling. Heeft iemand een vreemd voor werp in de keel, draal dan niet, zoo ge het ziet en kunt pakken (met vingers of tangetjes) het er uit te trekken. Kan de lucht niet toe treden, dan is de patiënt namelijk vast verloren. Is het een visebgraat dan late men azijn drinken, waardoor deze week wordt, dan geve men een drogen aardappel of „bol le koek." Met het slikken gaat zij door gaans mee. Is iemand door den bliksem ge troffen en is bij niet dood (hetgeen nog al vaak gebeurt) kleed hem dan uit, wrijf de huid, besproei hem met koud water en laat hem riekende stoffen rui ken. Bij zonnesteek giete men dadelijk koud water over 't hoofd omdat er opeenhooping van bloed in de hersenen is. Spreker zeide te uitvoerig te zullen worden, indien bij verschillende vergif tigingen ging behandelen.Alleen zei hij,dat men in zulke gevallen steeds het ver gift moest zien te verwijderen en wel door braking. Men trachtte deze in afwachting van de komst van den dok ter teweeg te brengen door prikke ling van het verhemelte met een veer of door den vinger in de keel te steken. Dit alles, verduidelijkt door aanschou wing, deelde spreker mee over het we- deropwekken der levenswerkdadigheid. Zoo we gezegd hebben, diende men ver schillende bewerkingen voor kunst matige ademhaling te zien en te hooren uitleggen om ze met vrucht zelf te verrichten. Vooral ook geldt dit van het volgende deel zijner rede de bloedingen. Het eerst hierbij verklaarde spreker den bloedsomloop, den grooten, dus op welke wijze het hart werkte en dit het bloed door het lichaam perste (door de slagaderen) en hoe het bloed later weer tot het hart terugkwam (door de aderen). Voor den eenigszins ingewijde werd het duidelijk, waarom bij eene wond in de slagaderen het bloed met kracht er uit spuit, terwijl dit niet het geval ia bij eene aderwond of haar vaten wond. Het'bloed in slagaderen is rood, dat uit de aderen blauwachtig zwart. Een bloedend vat tracht men te slui ten, omdat er twee gevaren zijn.nl.: Ie bloedvergiftiging en 2e verbloeding. We zullen hier niet verder over uit weiden, omdat we ons niet in staat ach ten, door woorden duidelijk weer te ge ven, wat de heer Overduin ons in een paar minuten liet zien stellig hebben alle hoorders begrepen, in welke verhou ding arm en been in bedoelde gevallen gebracht moeten worden en hoe men handelen kan, vóór de geneesheer er is. Verbloeding uit eene kleine ader houdt veelal „van zelf" opdoor de geringere snelheid van den omloop stolt het bloed gemakkelijk. Is de wond met groot en de bloeding aanzienlijk, dan worde weer drukking aangewend, maar in tegen overgestelde richting, wijl, zoo gezegd is, het bloed in tegenovergestelde richting van dat in de slagaderen loopt. Gestold bloed dit wete men nog is eene uitmuntende bedekking voor de wond, omdat die geheel onschadelijk is voor bloedvergiftiging. Bij bloeding uit het oor stopt men dit vol met water. Bij bloeding uit den neus drukke men het neusgat met den duim dicht. Geeft dit niet, dan snuive de patiënt azijn op, of er worde een wat met terpe- tijn goed vast in het neusgat gestampt. Spr. wees er nog even op, hoe ge vaarlijk het is, dat kinderen springen en hardloopen, met den tong uit den mond. Door struikelen kunnen zij zich een stuk van den toDg bjjten en dit heeft een ge vaarlijke bloeding ten gevolge. Knijp dan den tong met de vingers samen. Geeft dit niet, schroei hem dan samen met een gloeienden pook. Een zeer slecht idee is het van som mige menschen, te meenen, dat nuchter speeksel goed is voor wonden't kan zelfs bloedvergiftiging te weeg brengen. Bij eene verwonding, waar bloeding bij optreedt, kunnen ook ingewanden naar buiten treden. Laat dit stil liggendit is het werk van den dokter. Bij een ongeluk heeft wel eens eene beenbreuk of ontwrichting plaats. Voor do arts komt. kan men het lijden vaak verzachten. Het geval uit zich voor een onkundige door eene zichtbare knikking of verkorting en door hevigen pijn bij el ke poging tot beweging. Dan moeten we dus het been zoo min mogelijk bewegen. Knip dan voorzichtig de kledingstuk ken om het gebroken lid, liefst volgens de naden open en verwijder zoo noodig ook de schoen door open knippen. Moet de lijder vervoerd worden, dan brenge men het gebroken of ontwricht deel in de houding, waarin hij het minst pijn ver oorzaakt. Hierbij mag men zacht aan het lid trekken. Men brenge nu een plank je onder het deel en vuile de ruimte tus- schen dit en het gebroken lid aan met opgevulde kleedingstukken of iets anders zachts en binde het dan boven en bene den de „wond' op het plankje vast. Zorg dat er een ledikant is, als de dok ter komt. Een wond door hondenbeet zuige men uit; verder moet de wond goed bloe den, dus vergroot ze maar. Bij insectensteek verwijdere men den angel, zuige de wond uit en smere er vliegende geest of azijn op. Krijgt iemand kalk in het oog, dan worde zij er niet met water uit gewas- schen, want doorgaans is er nog eenige ongeblusclite kalk bij en dan zou een deel van het oog kunnen schroeien. "Wasch het oog dus met melk of olie uit. Zit een splinter diep in het lichaam, onder den nagel wat dan Er stille tjes afblijven en den dokter de behan deling overdoen. teld heeft. Er afblijven dus is het beste. Als een insect in het oor komt en dit hevige pijn veroorzaakt, dan doe men er olie in. Ten slotte wees spreker nog op het gevaar om een brandende lucifer in een stadsprivaat te werpen. In het riool ont wikkelt zich namelijk mijngas. Meerma len is dit met ernstige gevolgen bij zulk een gelegenheid ontvlamd. Vergadering van den Raad, der gemeente BarsitlgerhorD, op Dins dag den 10 Maart 1896, des namiddags ten 2 uren. Voorzitter de heer D. Spaans, Burge meester. Afwezig, de heer W. Rossen. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat aan de school te Kolhorn thans onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes wordt verstrekt docr de aan de school verbonden onderwijzeres en wel iederen middag van 21/a 4 uur en dat de District-School opziener met deze regeling genoegen heeft genomen. Gelezen wordt een adres van Mej. G. van der Hoekonderwijzeres in de nut tige handwerken aan de school te Haring huizen, om eervol ontslag uit deze betrek king wegens vertrek uit deze gemeente. Het gevraagd ontslag wordt op eervolle wijze verleend. Hierop deelt de Voorzitter mede, dat zich voor deze betrekking heeft aangebo den, Mej. Holle te Harioghuizen. Daar met het oog op het aan deze be trekking verbonden salaris wel geen ande re sollicitanten zich zullen aanmelden, wordt Burgemeester en Wethouders in overwe- ging gegeven, den arrondissements-schoolop- zienei hiermede in kennis te stellen en te verzoeken of hij zich er mede kan ver eenigen dat Mej. Holle alleen op de voor dracht wordt geplaatst. Op een adres van twee ingezetenen om aan het Oosteinde van het dorp BarsiDger- horn een urinoir te willen plaatsen, wordt gunstig beschikt. Hierna wordt vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag tot een bedrag van f 4500 en van de belasting op de honden tot een bedrag van f 162. Omtrent het kohier van omslag wordt besloten dat de aanslagen invorderbaar zijn in twee termijnen en wel np den 10 Juni en den 23 September. Hierna zegt de voorzitter, dat, zal de betaling van het eerste kwartaal der trak tementen van de verschillende ambtenaren in dienst der gemeente met 1 Aprila.s. plaats kunnen hebben, de Gemeente verplicht zal wezen om een geldleening aan te gaan van f 1500 tot tijdelijke voorziening in kas geld. De secretaris licht toe, dat het bedrag, hetwelk aan tractementen met 1 April a. s. moet worden uitgekeerd, bedraagt f 2850, terwijl bovendien nog een bedrag van ongeveer f 800 op den dienst vau 1895 wegens gebrek aan kasgeld onbetaald gebleven is. Van den betaalmeester kan worden ontvangen f 1648,21, zoodat en som van ongeveer f 1500 te kort komt, wil men alle betalingen doen. Met l April ontvangt de Gemeente ook nog opcenten grond- en personeele belas ting, veimoedelijk te zamen bedragende f 250; doch dit bedrag is noodig voor be talingen, die in April gedaan moeten wor den. Na deze toelichting wordt een besluit opgemaakt, bepalende dat tot eene geldlee ning zal worden overgegaan van f1500 tegen eene reDte van 5°/0, af te losssn vóór 1 October a. s. Een hieromtrent opgemaakt suppletoire begrooting wordt mede goedgekeurd. Aangeboden wordt het verslag omtrent den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente over 1895. Besloten wordt dit verslag bij de leden te doen circuleeren. Hierna sluiting der vergadering. In het vorig jaar hield de kapitein der artillerie Van der Veur te Wielingen een voordracht over de drooglegging der Zuiderzee. Toen verklaar den 47 personen zich bereid lid te worden van een op te richten afdeeling Wieringen van den Nationalen Zuiderzeebond. Thans heeft zich deze afdeeling definitief gecon stitueerd en een huishoudelijk reglement aangenomen. Na een opwekkend woord van den voor zitter, den burgemeester Van Kempen, traden nog 9 nieuwe leden toe, zoodat de afdeeling WietiDgen du 56 leder telt. Voorzitter, de Heer C. J- J. H. v. Kempen. Tegenwoordig, debeereD: ObreenJb. Mos- tertP. Room, P. lijsen, P. S. Kuut en J.lijsen afwezig, deheerF. Heijblokzon der kennisgeving. Na opening en voorlezing der vorige notulen, die onveranderd worden goedge keurd, stelt de voorzitter aan de orde 1. Rek. en Verantwoording, bewaarschool, die sloot met een nadeelig saldo; dat aal- do zoude echter wel worden gevondeD, daar er nog onderscheidenen waren, die hun dubbeltjes nog niet hadden voldaan; die rekening werd door de commisie goedge keurd en door den Raad bevestigd. 2. Een verzoekschrift van den heer W. Reijzer tot het plaatsen van een timmer manswerkplaats in den lagen Poelweg, voor het repareeren van kleinigheden aan de schuitjes, tn wel tei lengte van 75 M. en ter breedte van 4 M.; dus 300 Ai 2 en wel 1 om in erfpacht af te slaan voor een aan tal jaren, b. v. voor 10 of 15 jrar. Werd gesteld in handen van B. en W. om daarna iu een volgende vergadering te worden be handeld. 3. Vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1896; zulks werd door B. en W. vastgesteld tot een bedrag van f 5701.275, hetzelve door om standigheden, als: vertrek naar elders, en andere oorzaken, ruim f 100.minder dan 't vorige jaarmet algemeene stem men vastgesteld, nadat door den heer J. Tijsen eene opmerking was gemaakt om trent den aanslag der wed. C. Kool, die men vermeende, dat wel terecht was aange slagen. 4. 't Kohier der hondenbelasting werd aangeboden, en onveranderd vastgesteld tot een bedrag van f 326.met alge meene stemmen. 5. Door de vacante betrekking van Onderwijzer te Oosterland zijn na, oproe ping ingekomen 18 sollicitanten, waarvan alphabelisch zijn gesteld, de heeren Bie- gel te Leeuwarden, de Boer te Ilpend&m, Roelofciers te Rouveen, Ringe te Wijk bij Hensden, Spaander te Edam en de fries te Koog op Texel, als 6-tal en op het drietal, de heeren: 1 Spaander2e de Boer en 3 j de Vries. Daarna werd met algemeene stemmen gekozen, de heer Leendert Spaanderon derwijzer te Edam, geboren te Koog aan de Zaan. 6. De voorzitter deelt mede dat h(j naar aanleiding van het raadsbesluit in da to 20 April 1895, en naar aanleiding van de reeds in vorige vergaderingen ter tafel gebrachte brieven van H.H. Gedeputeerde 8taten en Z.E. de Commissaris der Ko ningin iu dato 7 Oct, en 4 Dec. 1895 en 8 Jan. 1896 omtrent het zeegras een conferentie heeft gehad mei den Com missaris der Koningin; dat hij thans wen- schte over te gaan tot het benoemen vaD een Commissie van Beheer, bestaande in Voorzitter, Secretaris en Penningmeester; doch alvorens daartoe over te gaan, was door hem consepten-Iustructie opgemaakt, die hij aan dejgoedkenring, der Raad wen- schte te onderwerpen. Na eenige kleine op merkingen, inzonderheid door den hoer Obreen, omtrent het aanbieden der reke ning, die werd verbeterd, en door den heer Mostert omtrent de Borgstelling, werden de Instructies vastgesteld. Overgaande tot stem ming, werden gekozen: tot Voorz. de heer P. Maatstot Secretaris de heer J. C. van Assen en tot Penningmees ter de heer C. Rijkeboer. Mede werd om trent ditzelfde nog aangeboden! een sapph- toire begrooting over 1895, die sloot me' een voordeelig saldo van t 2087.50 en over 1896 kon noch voor noch nadeelig saldo worden aangegeven en sloot met een ont vangst en uitgaaf van f63872.en zou de alzoo aan de goedkeuring van H. H. Gedeputeerde Staten worden onderworpen. Bij de rondvraag of er nog iemand hit woord verlangde, brengt de heer J. lij sen namens het afwezige lid Heijblokin 't midden, dat sedert 1 Jan. 1896 geen vrouwelijke handwerkeD in de school fe Oosterland zijn onderwezen. De heer Obreen vermeende dat Mejuffrouw Wijn een maand verlof had aangevraagd, en naar zijn zienswijze moest thans daarin worde voorzien, daar die tijd toch reeds lang was verstrekende voorzitter belooft een onderzoek. De heer Runt vrasgt met het oog op het oonen der schapen, de houden vast te houden wordt vastgesteld eene verorde- dening op te maken, de honden vast te honden vanaf 15 Maart tot 15 Mei,opeen boete van 10.als maximum, - en dat de afkondiging direct zal geschieden. De heer P. lijsen vraagt of er nog voorraad van puin aanwezig is, en zoo ja, dan zonde hij gaarne zien, dat ook Westerland niet werd vergeten; de voorzitter zegt nog eenig puin in voorraad te hebben, en iets daarvan te zullen afstaan. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring. Het Bestuur van de rV i e r Noorderkoggen' heeft heden in zijne ver gadering met algemeene stemmen besloten om het krediet, verleend aan het dagelijksch bestuur tot wijziging van het stoomgemaal te verhoogen met f 20000 en alzoo t« breDgen op f 75000, waardoor een wster- verplaatsing verkregen zal worden van 300 M*. per minuut bij eene opvoerhoogte van 21/2 meter. Nut van 'i Algemeen. Aan de verkiezing voor twee leden van het hoofdbestuur der Maatschappij totNnt van 't Algemeen is deelgenomen door 111 departementen, samen uitbrengende 350 stemmen. Gekozen werden de heeren mr E. Star Busmann te Amsterdam met 308 en H. J. Steghers JHzn te Groningen met 312 stemmen. Op de heeren mr M. W. F. Tnub te Amsterdam werden 42 er. D. W. Stork te Hengelo 38 stemmen uitgebracht. De veel besproken bloed- mest der firma Nivette Co. is in de laatste twee weken ook voor vele land bouwers in de omstreken van Hel mond afgekomen. Verscheidene hunner hebben een advocaat in den aim gfno- men en weigeren den mest bij aankomst. Te Mierlo hebben een groot aantal land bouwers de Parijsche firma per aangetee- kend schijven medegedeeld, dat zij niets in ontvangst zonden nemen. Voor geen hunner is tot nog toe iets aangekomen, Vrijdag denken van GRO- N1NGEN naar Transvaal te vertrek ken eene hoofdverpleegster en twee ver pleegster voor het ziekenhuis aldaar. De eerste zal als directrice optreden. Voor een paar vacatures wenschte men daar het Hollandsch element te versterken, waartoe het bestuur van bedoeld ziekenhuis zich tot den consul te Amsterdam wendde met bovengenoemd gevolg. Zoodra echter de Engelsche verpleegsters in het ziekenhuis van deze zaak kennis kregen, legden allen hare luncties neer, tot zelfs de keuken meid toe- Op nieuw werd de zaak ter ken nis van den consul gebracht, om nu maar zoo mogelijk voor een geheel Hol landsch personeel te zorgen, 't Gevolg van een en auder is gewordeD, dat, behalve de drie bovenbedoelden, met vier weken nog een vieital verpleegsters en een keukenmeid van Groningen naar de Znid Afrikaanscbe Republiek zullen vertrekken. (P. G. C.) Uit SCHAGERBRUG deelt men ons mede, dat eenige Tooneelvrienden, 5 dames en 7 heeren, een paar stukken in stadia hebben genomen, met het doel die op den 2en Paasehdag op de zaal van den heer A. Bruin ten tooueele te voeren. Tot Hoofdingelanden van den polder Heer-HugOwaard zijn her benoemd, de heeren W. v. S 1 o o s en M. K a e s. In de plaats van wijlen de heeren C. Pool en P. Smit zijn benoemd, de heeren N. Pool en G. Gelder en iu de plaats van den heer K. Kieft, is tot Heemraad be noemd, de heer Jb. Buren. MOORD HOOGSTEDEN. Naar men meldtmoet de voorloo- pige hechtenis van Willem van Berkel weder door de rechtbank zijn verlengd. Te NIJEMIRDUM (Fr.) heb ben eenige jaren achtereen al de boeren, die voorstanders zijn van eene school met den Bijbel, ieder een km afgestaan en geweid totdat het een volwassen schaip was, om de opbrengst te bestemmen voor het oprichten van zulk eene school. Thans is het gezamenlijk bedrag dezer school- schapen zoodanig gestegen, dat met ernst aan de oprichting wordt gedacht. 'Is alsof men in de YEREENIGDE STATEN een politiek-bangmakers-spel- letje speelt. Uncle Sam gedraagt zich als een groote jongen, die met veel bom- bari op een natuurlijk kleiner jongen los stormt, oogenschijnlijk om den laatste een pak slaag te geven. Blijft het ventje onvervaard staan, dan zegt hij heel leuk „wees maar niet bang hoor, ik meende het zoo kwaad niet", om dan met groote stappen op een andere plaats weer onrust onder de kleuters te stichten. Dat duurt natuurlijk zoolang, tot een of meer genoeg van den bemoeial heb ben, en hem nu in het haar vliegen. Zoo komen de poppen aan het dansen. De motie van den Senaat is naar de Ka mer gegaan, die van de Kamer naar den Senaat. Een gemengde commissie uit bei de lichamen heeft de redactie van eene ge lijkluidende resolutie vastgesteld. De af stand van woorden tot daden, werd dus tot de kleinetmogelijke ruimte terugge bracht. Nu deze motie bij den Senaat is ingediend, heeft men de behandeling er van voor onbepaalden tijd uitgesteld. Zoo iets dus als de nieuwe wet op 't personeel in Nederland. Woorden, woorden, niets dan woorden, Die wij hier en elders hoorden Hooge politiek, mijn vriend Was met daden niet gediend. IntusscheD is men in SPANJE van de ketting. De eene betooging volgt op de an dere. In Bilbao hebben ze ons er ook al bij gesleept. Eene oproerige menigte heeft het wapenbord aan het Nederland- sche consulaat vernield, in de meening een Amerikaansch schild te zien. Natuurlijk loopt dat met eene veront schuldiging van de Spaansche regeering af Zoowel de studenten in Spanje a's in de Vereenigde Staten veroorloven zich allerlei baldadige aardigheden. Te Salamanca in SpaDje verbrandden zij een Sterrenvlag, waarop die van Chi- cago met het verbranden van het beeld van den jeugdigen koning van Spanje hebben geantwoord. Yoor ontwikkelde jonge mannen wel wat flauw, nietwaar P Welke redenen de gemoederen van den Senaat in zoo korten tijd tot kalm te hebben gebracht, zult ge wellicht vra gen. Waarschijnlijk meer dan eene. In de eerste plaats is er vanwege de Spaan sche regeering een schrijven in de Ame- rikaansche bladen geplaatst, dat indruk op het gezond verstand heeft gemaakt. In dat schrijven wordt betoogd, dat volgens het bestaande volkenrecht alle gegevens ontbreken, die tot de erken ning van de opstandelingen als oorlog voerende partij moeten lfeiden. Zij bezitten geen gebied, hebben eene vloot noch een georganiseerd leger, mis sen eene gevestigde regeering, wetgeving, financiën; alles ontbreekt. Ook wil men weten, dat Mexico en de Spaansch spre kende landen van Zuid-Amerika, eene dreigende houding tegenover de Veree nigde Staten hebben aangenomen en ten slotte schijnt Spanje bij een conflict op den steun van Frankrijk te kunnen re kenen. Of Engeland, volgens de bladen, zijne bemiddeling heeft aangeboden, valt te betwijfelen. Londen en Washington hebben nog te veel zaken onderling af te doen.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2