Tien ellen Kant. Afpersing. Mevrouw Olga Boldur Latzescn is een met alle bekoorlijkheden v-.n vrouwelijk schoon begiftigde dame haar echtgenoot ise en gezien man. Toch was hun huwelijk niet gelukkig, daar de toxeiieuse neigingen der jonge, behaagzieke vrouw met het ver mogen en den inborst van den man een te groote tegenstelling vormden. Na hun scheiding ging Olga den weg der galante vrouwen op en spoedig gold zij voor de meest gezochte vrouw der demi-monde van Boekarest. Een van haar meest begunstig de vereerders was de architect Gravrilescu, met wien zij zoo lang intieme betrekkin gen onderhield totdat hij, wien haar kost bare luimen begonnen te vervelen, er iets op vond en haar na lange aarzeling baar congé gaf. Mevrouw Olga vond een troos ter in den student Joan Schabeiki, iemand van goeden huize, die na zijn promotie niets beters wist te doen, dan de hem ten dienste staande geldmiddelen, en toen de ze sp'arzamer begonnen te vloeien, ook zijn toekomstig vaderlijk erfdeel, zoo spoe dig mogelijk te verkwisten. Door mevrouw Olga hierin met al haar krachten gesteund, kon de jonge woesteling er niet aan ontko men, dat hij door zijn familie geheel ver- stooten werd. Om nu niet langer mevrouw Olga te moeten onderhouden, besloot hij eeD vroegeren minnaar van mevrouw Olga, den bovenvermelden architect Gavrilescu, de kosten voor het verdere weelderige leventje te laten dragen. Met dit doel werd Gavrilescu door me vrouw Olga onder belofte van een teeder rendez-voas in haar woning gelokt. Pas was hij daar echter aangekomen, of Scha- beika trad, vergezeld van een bediende ook het boudoir binnen en vertelde den ontstel den architect, terwijl een revolver op hem gericht was, dat door betaling van 25000 francs de verdiende bloedige wraak van een gekrenkten en straffenden miunaar af gekocht kon worden. Daar Gavrilescu niet looveel geld bij zich had, gaf hij mevrouw Olga zijn sleutels, waarop deze zich direkt naar de haar bekende woning van haar vroegeren minnaar begaf, terwijl deze laat ste onder bewaking van haar tegenwoordi- gen vereerder achter blijven moest. Daar zij echter bij Gavrilescu maar 11000 francs aan baar geld en papier voorbanden vond, moest hij nog als losprijs een wissel tot een be drag van 14000 francs onderteekenen. De aanklacht van den afgezetten archi tect hij de politie had de inhechtenisneming van het nobele paar tengevolge, neg vóór dat zij hun plannetje om een snoepreisje naar Monaco ie maken, hadden kunnen ten uitvoer brengen. Paarden op hol. - „La pro- tectrice de animaux" deelt mede, dat toen op zekeren dag te Montreuil een paard voor een licht wagentje pijlsnel voortvloog, Leopold Horsin, op 50 meter van het paard verwijderd, dat op hem aankwam, zijn blauwen kiel uitdeed, dezen in elkaar draaide en op nog geen 20 meter van het dier verwjjderd zoo snel hij kon er mee ging staan draaien in kringen. Op 2 me ter afstand hield het paard hal', het stei gerde maar bleef staan. Er kwam hulp op dagen, het paard werd gegrepen en Hor- sin wierp den kiel over den kop. Ik ben een boerenzoon, zei Horsin aan de over zijn meesterstuk verbaasde om standers reeds meer dan 50 keer heb ik van hetzelfde middel gebruik gemaakt en slaagde altijd. Men behoeft slechts eeD kiel, een voorschot, een vlag, om het e- veu van welke kleur, als er maar een steel aan zit, om de paarden, door deze voor werpen in krirgen rood te draaien, tot staan te brengen waarbij zij zelfs niet op zij springen. Zij blijven bewegingloos staan, omdat de draaiende voorwerpen hun schrik aanjagen en zij daardoor tot bezinning schijnen te komen. Ter gelegenheid der Olympische spelen te Athene, zullen er roeiwedstrijden worden gehouden voor skiffs, twee- en vierriems gieken, over een rechten afstand, zonder keerpunt, van 2000 en 4000 meter. Hitte enonweder in Au- stralië. De maand Jannari 1896 zal den be woners van Australië heugeD. Het geheele warme werelddeel werd gedurende die maand geblakerd door een meer dan bui ten gewoDe hitte. Menschen, dieren en plarten verkwijnden en bezweken onder de felle stralen der zon en versmachtten door de heete met stof bezwangerde luchtgol- ven, die de verschroeiende noordelijke win den aanvoerden. Te Adelaïde wees de thermometer 172 graden in de zon en 111 graden in de schadew aaD. Andere record-s chadu w-temperaturen waren Melbourne 112°; Hopetown 113°; Swan Hill 116°; Bourke 118° en Mitdura 120° Fahrenheit. Te Bourke, in Nieuw-Zuid- Wales, een stadje met 3000 inwoners, kwa men gemiddeld per week 35gevallen van zon nesteek voor.Menschen vielen bewusteloos op straat neer en stierven zonder het bewustzijn teruggekregen te hebben. In de omstreken dei stad en op andere plaatsen werden her haaldelijk lijken van msnschen langs de wegen gevonden, sommige reeds in verge vorderden staat van ontbinding. Een vrouw, die bij haar stervenden echtgenoot waakte, werd plotseling ziek en overleed een nnr vroeger dan hasr man. Een schoonzoon, die beide lijken aflegde, werd plotseling onwel en stierf bijna onmiddellijk. Zuige lingen en ouden van dagen sliepen in om nooit meer te ontwaken, Te Sydney stier ven in een week meer menschen dan in een maand, en op de kerkhoven kwamen handen tekort om de lijken te begraven. De bewoner» der vlakten ontvlucgtten in een paniek ban Woonplaatsen, om in de bergdistiicteu der Australische Alpen de koelte op te zoeken. De verschillende spoor- weg-maatscbappijen verlaagden baar vracht prijzen. om iederer. in de gelegenheid te stellen, naar hooger gelegen plaatsen de wijk te nemen. Runderen en schapen stier ven in grooten getale bij gebrek aan voed sel, daar bet gras zoo verdord was, dat het bij aanraking tot poeder uiteenstoof. Te Mysia en Victoria voederde men het vee met een mengsel van gehakt stroo en dislelen. De vogels vielen dood uit de bootnen en prairiebranden waren aan de orde van den dag, waardoor de lacht oog meer bsdierf. Mtilioenen visschen stierven in het slijk der verdroogde meren en dui zenden pelikanen kwamen bij gebrek aan water en voedsel om. De was in de bijenkorven smolt en vormde met deu honing en de gevleugel de insecten één walgingwekkenden klomp. De oogst verschroeide half gerijpt op de uitgemergelde velden. Te Sydney werden dagelijks 100000 kilogram ijs verbruikt, terwijl de voorraad citroenen in enkele da gen geheel uitgeput was. In verscheidene districten stond de industrie door de ver bazende hitte stil. Hevige onweders volg den op deze hittt-periode en hoewel de daarmee gepaard gaande stormen verschei dene ongelnkken veroorzaakten, was deze ruwe overgang den uitgedroogden, amech- tigen bewoners van het zonnige Zuiden van harte welkom. Na de voorbeeldelooze hitte in Januari, is in hel begin van Februari de kolonie Queenslaud door vreeselijke onweders ge teisterd. In de hoofdstad Brisbane en de Zuidwestelijke districten, kwam men er met hevige, smachtend verlangde stort regens af, doch de noordelijke kuststreken hadden het hard te verantwoorden. De bloeiende stad Townsville, bekend door haar enorme exportslachterijen en ijsfabrie ken, ligt iu puin en was, daar orkanen en wolkbreuken de spoordammen en tele graafverbindingen als 't ware weggeveegd hadden, geruimen tijd van dè buitenwereld afgesloten. Achttien personen werden tijdens het noodweer gedood, terwijl honderden menschen verwondingen bekwamen. De Rass—rivier steeg 1 meter boven den tot heden bekenden hoogsten waterstand. Na bij Ross-Island sloeg een reddingsboot met 6 personen om, die allen verdronken. Verscheidene kolonisten, die vóór drie jaar zulke enorme verliezen leden door de o- verstroomingen, zijn thans van allts be rooid. In het noordelijk gedeelte van Wed- Australië zijn geheele kudden vee door de overstroomingen omgekomen. De slag bij Adoeais b ij- zonder moorddadig geweest. Aan weerszijden moeten 10,000 soldaten zijn gevallen. Van I- taliaansche rijde zijn van de vijf generaais er twee gedood (Daborrriid en Arimondi), ééa (Albertone) is gevangen genomen. Van zeven oversten ziju twee gedood en 1 is ge- vangeD, van vier-en-twintig bataljonscom mandanten kunnen er vijftien als dood worden beschouwd, een zestiende is in krijgsgevangenschap weggevoerd. Er heb ben ongeveer 9000 Italianen aan den slag deelgenomen 5600 zijn gedood en 3000, waaronder vele gewonden,konden naar delta- Ü8ansche legerplaatsen terngkeeren. De ge- doode inlandsche strijders brengen het cij fer op tienduizend. Te K6ningshtte is een huis ingestort, dat pas in den herfst van het vorig jaar was opgebouwd. De bewo ners konden zich nog reddenslechts een vrouw en een kind werden onder het puin begraven, doch spoedig bevrijd. Zij had den alleen een paar onbetcekenende schrammen opgeloopen. Voorwaarde lijke veroor- de e 1 i n g. In Berlijn heelt voor den eersten keer de rechter een voorwaardelijk vonnis uit gesproken. Een jongen had een kleinen diefstal bedreven en was tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Toen het von nis was uitgesproken, riep de rechter de moederjvan den jongen schuldige tot zich en zeide «Volgens een nieuwe wetsbepaling zal de eerste straf niet aan den jongen mis dadiger worden voltrokken, indien bij zich in het vervolg goed gedraagt. Waak dus goed over uw zoon, want men zal ons steeds bericht geven van al wat hij doet. Indien hij zich goed gedraagt wordt hem zijn straf geschonken, zoo niet, moet hij die ondergaan,' De openbare meening in Duitschland is bepaald gunstig voor deze uitspraak. T oen de vermaarde zange res Therese Tietjens in 1877 stierf, liet zij een aanzienlijk vermogen na, hetwelk zij had toegedacht aan een neef, Peter Tiet jens, die te Catdiff schippersknecht was geweest. Hij was intusschen naar Zuid- Amerika vertrokken en spoorloos verdwe nen. De naaste J bloedverwanten trachtten na het vermogen in handen te krijgen, doch daar zij niet konden bewijzen dat Peter overleden was, werd hun dit gewei gerd. Eerst dezer dagen is officieel zijn dood geconstateerd en nu kunnen de ver wanten het vermogen, dat intusschen tot een millioen pond sterling is aangegroeid, aanvaarden, Amerikaansche journa listiek. Een redacteur van een weekblad te Midvale, Nebraska, besloot maandag een einde aan zijn leven te maken. Zijn zaken gingen achteruit en er bleef hem, volgens zijn meenig, niets anders over. Om even wel de primeur van het nieuwe van den zelfmoord in zijn conrant te hebben, schreef hij een artikel van drie kolom men lang, waarin hij uiteenzette hoe en waarom hij zich van het leven beroofd had. Hij wacht kalm af tot zijn concur rent ter perse giug en gs' t°en aan den meesterknecht der zetterij, waar- Da bij zich in zijn kamer opsloot. Toen de meesterknecht den inhoud van het ar tikel las, snelde hij naar de kamer van den redactenr, doch deze wilde hem nut opendoen. De politie werd gehaald en de deur met geweld geopend. De redacteur werd stervende gevonden, doch mocht het nog gelukken, door se- binikmaking van een maagpomp, het ver gift te verwijderen en de man bij te bren gen. Intusschen was het artikel afgezet en de courant ter perse, zoodat het ver haal van den zelfmoord de ronde deed. Een uur later evenwel verscheen van rleD concurrent een tweede editie, waarin ver meld stond hoe het leven van den redac teur gered was. Zijn concurrent had dus toch de overwinning behaald. Een ontzettende misdaad te L n i k. Een gruwelijke misdaad is te Luik ge pleegd. Een jong stadent, een zoon van een der geachtste families van België, ontvreemdde uit de braolkast zijns vaders, waarvan hij den sleutel had laten namaken, een som van 1 5000 en nam daarop de vlucht, na een helsche machine te hebben aangesto ken, die hij in gereedheid had gebracht, om zijne ouders te dooden en het huis in brand te zetten. Gelukkig slaagde hij met dit plan slechts gedeeltelijk. De moordenaar had twee op gesloten hoeveelheden kruit, door een lont vereenigd, onder da beide hoofdkussens in het bed zijner ouders verborgen. De ont ploffing had plaats doch door het dons werd de kracht der gasontwikkeling sterk verminderd, zoodat de beide bejaarde lie den alleen uit het bed werden geslingerd en het bed in brand geraakte. Op den knal en de kreten der hevig verschrikte ouders, sneldeo de andere kinderen ter hulp. Men constateerde toen de afwezigheid van den misdadigen zoon en tevens den dief stal, dien hij gepleegd had. Een brief, door hem aan zijn ouders geschreven, maak te overigens allen twijfel onmogelijk. Hij vroeg in den brief vergiffenis voor zijn ontzetlende misdaad, en deelde mede, dat hij zich v»n kant zou maken. De misdadiger bleek spoorloos verdwe nen te zijn en het onderzoek door de justi tie ingesteld, bleef tot heden zonder re sultaat. Men heeft echter een vriend van den vadermoorder gearresteerd, onder ernstige, verdenking van medeplichtigheid. Deze vriend zou den schuldige tot het misdrijf aangespoord hebben en hem daarbij behulpzaam geweest zijn. Bij een huiszoeking werd dan ook inderdaad een gedeelte van het gestolene in zijn be zit gevonden, terwijl de koopman, bij wien de lont en het kruit gekocht zijn, reeds bekend is. Schandalen. De politie van Berlijn heeft Anna Met ten, die met advocaat Friedmann de vlucht had genomen en thans te Berlijn in den Wintergarten optrad, verboden nog op het tooneel te verschijnen. Dit verbod wordt algemeen goedgekeurd, want er was natuurlijk van niets anders kwestie dan van het exploiteeren van een schandaal en het opwekken van ongezon de nieuwsgierigheid. Men weet, dat ook Friedmann's wettige vrouw in het c a f é- chantant is opgetreden, na door haren man verlaten te zijn. Dit gebrek aan zedelijken zin schijnt besmettelijk te zijn, want nu wil ook de vrouw van den gehalsrechte Sobeziek zich in 't openbaar vertoonen. Deze vrouw heeft, aangelokt door de premie, die op het overleveren van den gevreesden wildstrooper, die zes menschen had vermoord, was uitgeloofd, haren man in eene hinderlaag gelokt, onder voorwend sel hem naar Amerika te doen vluchten, hem een slaapdrank ingegeven en hem al dus aan de politie overgeleverd. Eenige dagen later ging zij de premie opeischen. Na de terechtstelling haars mans schreef zij aan verschillende museums van wassen beelden, om hen zijne kleeren te koop aan te bieden. En dat afschuwelijk wijf wil nu den tragischen dood baars mans op het tooneel exploiteeren 1 Een 116-j a r i g e. Den achtsten Maart is te Manchester, in Iowa, de oudste bewoner gestorven, Cristiaan Conrad geheeten. Hij werd, als zoon van Duitsche ouders, den 22sten Sep tember 1780 in Camberland (Pennsylva- nië) geboren, werkte tot zijn 30ste jsai in de ouderlijke Boerderij en verwisselde in het jaar 1812 de ploegschaar met het zwaard. Hij vocht in den slag bij het fort Erie en was ooggetuige van de schitteren de overwinnig van Commendorre Perry op het Erimeer. Toen de oorlog was geëindigd keerde hij naar de ouderlijke woniDg te rug. In 1845 vestigde hij zich in Illinois. Conrad is dus 118 jaar oud geworden. Een bedrogen Staats hoofd. Een wel wat erg ongelooflijk verhaal vindt men in de Figaro over het bezoek van den president der Fransche republiek aan Arles. De heer Faure had zijn ver langen te kennen gegeven te Arles een ziekenhuis te bezoeken. Dat vond het ge meentebestuur best, maar er bleken bezwa ren te bestaaner zijn wel ziekenhuizen, eu ze zijn heel goed ingericht, maar er waren geen zieken in 1 Het gemeentebe stuur heeft toen menschen opgeroepen, die voor zieken willen fungeeren. Die heeft bet ia menigte gekregen natuurlijk en het bezoek van den president had dus het merkwaardige resultaat, dat alle zieken terstond toen hij weg was, volmaakt ge- zond nit hnn bedden spiongen. Htt schijnt dat de gewaande zieken echter hun dag „werk" wel degelijk door de overheid van Arles hebben laleu beta len. Het verhaal doet denken aan de geschie denis van Potemkin, die Catharina van Rnslaud op haar reis door baar land over al in de verte mooie dorpen liet zien, in derhaast opgezet. Het bedrog is alleen wel wat onschuldiger. Jozef II over hetduel. De verlichte denkbeelden van den Habs- bargschen keizer Jozef II, den zoon van Maria Theresia, zijn algemeen bekend. Veel van wat deze vorst voorstond en heeft ingevoerd, is thans reeds oni en door beter vervangen, maar zijn oordeel over het tweegevecht kan, nadat een eeuw is verloopen sinds de regetring van Jozef II, nog dienen ter beschaming van hen, die in den tegen woordigen tqd deze bai- baarsche gewoonte nog voorstaan. In 1771 schreef Jozef II aan een zijrer generaals den volgenden brief „Generaal! Stel onmiddellijk graaf Von K. en kapitein W. in arrest, „De graaf is opbruisend, jong, vooringe nomen door zijne geboorte en verkeerde begrippen over eer. Kapitein W. is een oude ijzervreter, die elke zaak wil beslech ten met degens of pistolen en de uitda ging van den jongen graaf dadelijk met beide handen aannam 1 iflk wil en duld geen duel in mijn leger, veracht de beginselen van hen, die het verdedigen, die het trachten te rechtvaar digen en elkander in koelen bloede door steken. Wanneer mijn officieren zich te genover den vijand met moed blootstellen aan het gevaar en bij elke gelegenheid dap perheid en vastberadenheid tooneu in den aanval en de verdediging, dan acht ik ze hoog; de onverschilligheid voor den dood, waarvan zij bij zulke gelegenheden blijk geveu, dient hun vaderland en hun eer tevens. Zijn er echter onder hen mannen, die bereid zijn uit wraakzucht en haat te gen hun vijand alles op te offeren, dan veracht ik henvoor mij is zulk een mensch niet veel beter dan een Romeinsch gladiator. «Stel beide officieren voor een krijgs raad, onderzoek met onpartijdigheid, welke ik van eiken rechter verlang, de oorzaak van hun strijd en wie de zwaarste schuld draagt worde dan een offer van zijn lot en van de wetten. „Zulk een barbaarsche gewoonte, die te huis behoort in de eeuw der Tamerlan's en der Bajizeth's en die dikwijls zulke treurige gevolgen voor enkele familiëa heeft gehad, wil ik onderdrukt en bestralt heb ben, al moest het mij ook de helft van mijn officieren kosten. „Er zijn nog menschen, die helden en tevens goede onderdanen zijn voor ons is alleen hij een goed onderdaan, die de wet ten van den Staat eert." WatVijftig gulden P Vijftig gulden voor kantMijne moeder besteedde nooit zooveel voor een geheel kostuum. En gij wilt zulk een kleed dragen P Ik wil het u niet weigeren, maar wanneer men ziet, hoe dagelijks vele kooplieden ten gronde gaan, leert men spaarzamer te zijn. Ver klaar u daarom Dader, kind.' „Welnu, papa," zeide Emma, «de zaak is deze: Juffrouw Farine zegt, dat ik tien ellen kant noodig heb van vijf gulden de el. Mij japon is reeds half klaar en wer kelijk, het geld vliegt heen. Ik schaam mij, u om geld te vragen, maar ik kan niet ander».* «Nu, voor dezen keer dan Emma," ant woordde de koopman, „hier is het geld, maar ik hoop, dat gij voor Kerstmis niets meer noodig zult hebben. De tij den zijn slecht, zooals gij weet, en drommelsVijftig gulden voor kant De vrouwen maken het hoe langer hoe erger Emma Romer stak het geld in haar beursje, met een gevoel, dst het duur ge kocht wasmaar het toeval had zoo vele vrouwen leeren bedelen, waarom zou Em ma het ook niet slechts ééa kt er doen; toch had het haar gehinderd, toen zij met haar verzoek voor haar vader had ge staan. Bovendien scheen haar papa de zaak spoedig vergeten te zijn en zij wist, dat hij voor rijk gold, zoodat een vijftig gul den voor hem inderdaad een kleine som was. Zij kleedde zich na het ontbijt, en toen haar vader naar zijn kantoor in de stad was gegaan, zoo spoedig mogelijk aaD, en ging op weg om hare inkoopen te doeD. Oudetweg dacht zij na over de nieuwe japon. Zij zou haar bij eene voor haar zeer gewichtige gelegenheid dragen. Want bij het feest kwam ook een jonge man, voor wien zij eene innige genegenheid gevoel de. Had hij voor haar dezelfde gevoelens Altijd en altijd weer had zij zich deze vraag voorgelegd. Zij had zelfs de bloem blaadjes van een madeliefje uitgeplukt en had daarbij de bekende woorden «Hij hoHdt van mij bemint mij niet, enz." gesproken. Er zonden vele aardige meisjes op het feest zijn en zij was niet ijdel. Voor deze keer echter was het noodzake lijk, zich zoo hupsih mogelijk te klee- den. Uit deze gedachten opschrikkende, viel het haar eensklaps op, dat zij eeoige stra ten te ver was gegaan. Zij moest das terugkeeren en deze weg voerde door straatjes en stegen, waarin en kel arbeidershuisjes en vervallen kleine wo ningen stonden. Emma doorliep deze met haastigen tred, toen zij plotseling een der straatjes door een volksoploop versperd Krampachtig hield eene vrouw «ene naaimachine vast, terwijl een man poogde, haar de machine te doen loslateD. De vrouw weende, tranen vielen op ha re hand. Een menigte menschen verzamel den rich rondom en volgden het schouw spel met oogenscbijnlijk belang en als van zelf bevond Euima er zich tuischen in. Nooit te voren had Emma Romer ia zulk een nauwe betrekking mtt de menschelijke ellende gestaan „Arm zijn" had tot nu toe voor haar geen verdere beteekeois gehad, dan niet«rijk te zijn. Nu zag zij zich ge- noodzaak', eenigen tijd de ellende der men schen te aanschonwen. De eerste indruk, dien dit tooneel op haar maakte, deed een gevoel van afkeer bij haar opkomeD, Toen zij zich echter een weg wilde banen door de behoeftig gekleede menschenmassi, troffen woorden haar oor, die hare opmerkzaam heid opwekten. -„Ik heb u vijttig gulden op deze ma chine betaald en nu wilt gij mij geen ait- stel verleenenIk smeek u om geduld, ik ben eene eerlijke vronw. Ik zal u beta len. O, begrijp toch, man, dat deze naai machine tusschen ons er. den hongerdood staat I Geef mij haar terug. De tien galden, die ik u nog schuldig ben, zal ik u bin nenkort betalen." „Gij zijt ze reeds twee maanden schul dig," antwoordde de man. „Wees verstan dig, vrouw. Ik wil n geen leed doen, maar ik moet handelen volgeDs de opdracht van mijn patroon. «Geld of de machine", be val mijnheer mij mede te brengen." Maar de vrouw liet de machine niet los. Wanhopig hield haar hand deze omklemd, terwijl hare oogen vol doodsangst over de omstanders gingon. «Vijftig gulden,' herhaalde zij, „de ma chine kost slechts zestig en nu eischt hij haar terug. Ik betaalde steeds de verstre ken termijnen op tijd, maar, dezen keer bleef ik ten achter geheel bniten mijn schuld. Mijn mans verdiensten hielden op, toen hij zijn been gebroken had en nu kwa men de doktersrekeningen en al het ande re.' «Ja, zij betaalt steeds een ieder, dat weet ik zeker," klonk een stem uit de me nigte. •En hij deed beter, met zijn wagen heen te gaan', riep er een, die uit de huisdeur kwam en zijne mouwen opstroop te. „Maar m'n goeie menschen,» sprak de man, die de machine mtê moest nemen, «ik handel toch niet nit eigen beweging! Ik moet mijn patroon gehoorzamen, anders verlies ik mijn brood. Gij zondt beter doen u tot den patroon te wenden en met hem, inplaats van met mij te onderhande len.» «Ik ben bij hem geweest,' zeide de vrouw. «Hij heeft een hart als steen. Ik wees hem er op, dat hij ons van honger liet omkomen, wanneer hij mij de machine ontnam. Maar ach, wat kon het hem schelen, of wij op de straat overnachten en hongerledenDe fabrikant heeft al meer ontvangen dan de machine waard is, maar hij heeft de machtDaar hebt ge haar riep zij nit. Met deze woorden liet ze de machine los, zonk op de stoep neer en bedekte haar gelaat met de han den. Maar op de plaats waar zooeven rnwe, door het werk vereelde vinger» hadden ge rust, daar rustten nu Emma Romer's tee- re, kleine en fijn gehandschoende handje» zij had zich een weg door de menigte ge baand. «Halt*, zeide zij, «wil n die vrouw de machine teruggeven, wanneer ik u tien gulden geef?' «Dan is de zaak in orde, meer verlangt mijn heer niet, juffrouw,» antwoordde de man, «en ik ben blij, dat ik hel geld krijg." Daarna nam Emma, terwijl de verbaasde toeschouwers om haar heendrongen, en de vroiw, die hare treurige geschiedenis ver teld had, van vreugde snikte, de verlangde som nit haar geldbeursje en ontving daar voor eene kwitantie, welke zij de arme vronw overhandigde. Voor de eerste maal in haar leven ge voelde zij de blijdschap, die eene goede daad met zich brengt. De machine werd nu naar binnen gedragen en Emma volgde de vronw in haai armoedig kamertje, zag hare ellende en hoorde hare geheele treurige geschiedeniszij bevatte waarheid, dat zeiden haee heete tranen. „Maar nu is alle verdriet in vreugde veranderd* snikte de vronw. „Nu de ma chine mijn eigendom is, zal de hardste ar beid mij niet te zwaar vallen. De eenig- ste groote zorg blijft nog in de huishuur bestaan, de huisbaas verlangt vijf gulden 's weeks I' «Zoo veel huur als een el van mjjn kant kost I» dacht Emma en gevoelde ee ne kleine gewetenswroeging. Zij vroeg de vrouw nog verder nit en vernam dat de huisbaas een trap hooger woonde. En voor dat zij het huis verliet, had zij haar beursje geheel geledigd en twee maanden huur vooruit betaald, »Uw man zal weer gezond worden en werk vindeD," zeide Emma, en toen zij huiswaarts ging, kwam geen beronw in haar op over de kant, die zij nn ontberen moeBt. Het hiaderde haar zelfs niet, toen juf-

Schager Courant | 1896 | | pagina 2