Uit en voer de Pers. Inkomsten. verzameling; der uitgaven. De vaste bijdrage werd gegeven door den heer Van Gorkum, die daartoe ge kozen had „Het Graf onder de Mei doorn" van Hofdijk. Wij hebben den heer Van Gorkum opnieuw leeren ken nen als declamator in den waren zin van 't woord. De legende werd niet voorgelezen, maar voorgedragenhet graf, de Mei doorn, de lieve doode, de broeders, de minnaar werden ons vooroogen ge steld. Hoe fijngevoeld de legende, hoe uitstekend de voordracht echter wij hadden den heer Van Gorkum liever in een ander genre gehoord en gezien. Terwijl nog eenige losse bijdragen wer den geleverd, bleef het gezelschap nog eenigen tijd gezellig bijeen. Uit Texel meldt men: Op boeren vangst. Gemengd Nieuws. voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven ven hetzelfde College dato 18 dezer No. 28, waarbij werd te rug gezonden de begrooting van inkom sten en uitgaven dezer gemeente over het loopende jaar, met verzoek om, nu ook bij koninklijk besluit is gehandhaafd het besluit van Ged. Staten, waarbij de goed keuring werd onthouden aan het besluit van den Raad tot het geven van ontslag aan den Onderwijzer Jan Akkerman al hier, de post van uitgaaf volgno. 108 op die begrooting, de vereischte wijziging te doen ondergaan. Dienovereenkomstig werd besloten, waar na meergemelde begrooting op nieuw werd vastgesteld, en ter goedkeuring aan heeren Gedeputeerde Staten zal worden aangeboden, als volgt Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten. Batig saldo der laatst door Gedeputeerde Statvn gesloten rekening voor zoover daaraan niet reeds eene bepaalde be stemming is gegeven f 1777.311/! Restanten 1-— Totaal van het eerste Hoofdstuk f 1778.31'/j Hoofdstuk II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen. Hunr of pacht van landerijen Opbrengst van den hontbak Opbrengst van grasverpachtingen Tienden, cijnzen en erfpachten f 328. 2 1400.— 6.50 Totaal van het tweede Hoofdstuk f 1729.60 Hoofdstuk III. Opbrengst van belastingen en heffingen. Atdealing 1. Opcenten op s Rijks directe belastingen. 40 opcenten op de hooldsom der belasting op de gebouwde eigendommen f 401.22 10 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de ongebouwde eigendommen 470.87 15 opcenten op de hoofdsom der belas ting op het personeel 352.34 afdeeling II. Aandeel in 's Rijks belastingen. *li gedeelte van de zuivere opbrengst der hoofdsom en Rijksopcenten van de be lasting op het personeel, gemiddeld over de belastingjaren 1882/3, 1883/4 en 1884/5 in deze gemeente geheven. (Wet van 26 Juli 1885, Staatsblad N°. 169,) 2466.22 Afdeeling III. Eigen plaatselijke belastingen. Hoofdelijke omslag f 1000.— Vergunningsrecht op den kleinhandel in sterken drank 150. Afdeeling IV. Heffingen voor hét gebruik van openbare plaatsen wegen, werken en inrichtingen. Leges ter secretarie geheven f 5. Begrafenisrechten 60. Schoolgelden voor lager onderwijs 150.— Totaal van het derde Hoofdstuk f 5055.65 Hoofdstuk IV. Ontvangstenvas verschillenden aard en toevallige baten. Bijdragen van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs, bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 (Staats blad N«. 127) en de wet van 8 Decem ber 1889 (Staatsblad N». 176) f 1057.50 Alle andere ontvangsten, niet tot de vorenstaande behoorende 10. Totaal van het vierde Hoofdstuk f 1067.50 die hij tot dasverre niet bemerkt had. Haas tig boog hij zich voorover en greep met een ijverige beweging naar haren wijsvinger. Hij gevoelde boe een hartstochtelijk gevoel bet meisje deed beven, hoe evenwel ook dade lijk hare oogen toornig gloeiden, toen zij bemerkte dat de ring het voorwerp zijner belangstelling was en hij op dringenden toon verzocht„Laat mij dien ring eens zien, dien gij daar draagt „Dat mag* gaf zij ten antwoord, toch kloDk er trots en ergeDis in haar stem en heftig onttrok zg hem haar hand. Maar vervolgens hield zij hem deze vlak voor de oogen en zeide: „Daar, zie nu!' Hij hoorde het niet, hoe toornig hare woorden klonken; wat bekommerde hij zich om het meisjeVoor hem glinsterde de ring en boeide deze zijne blikken. Was het dan mogelijk Bedroog bij zich niet en zag bij denzefden ring voor zich, dien hij kende van zijn jengd af aan, dien bij gezien had, dag aan dag, aan die geliefde, geëerde hand? De ring zijner moeder of een afbeelding van dezen. Het kon niet zijn. En toch zag bij duidelijk de drie roode vierhoekige steenen dooreen gouden rand bijeen gehouden, naast elkander geplaatst, met de welbekende veelzeggende symbolen versierd: Kruis, Hart eu Anker, iedere steen droeg eene van hen, een stuk der heiige drieëenheid Geloof, Liefde, en Hoop I „Vanwaar hebt ge dien ring?* vroeg Boysen bijna toornig en greep opnienw de hand van het meisje, dat hij daarbij vol in de oogen zag. Zij sobudde het hoofd, nu meer verwon derd dan geërgerd. „Wat kan n dat belang inboezemen?* gaf zg kort ten antwoord. „Vanwaar zon ik hem bebbeu Hg is van mijne moe der.* „Van uwe moeder Een smart deed Boysen's zenuwen tinte len. Het woord moeder deed hem op dit oogenblik zoo'n pijn, waarom wist hij zelf niet. In zijn geest plaatste hij de twee die door dezen ring feitelijk gemeenschap met elkander gekregen badden, naast elkander. Dit meisje ea zijne moeder 1 Werelddeelen lagen tusschen hen, ondempbare kloven, o- ver welke geen bruggen waren te slaan. Kom moest een belachelijk, alledaagseh toeval hier niet in 't spel zijn, dat beide sierraden zoo gelijk van vorm, in voor el kander vreemde banden gebracht had Had de mode wellicht niet toen ten jare honderden dier exemplaren met hoop, geloof en liefde doen vervaardigen Was hij niet een dwaas, zich door zoo iets te doen ontstellen, daaraan zulk een groote waarde te doen hechten En toch, ofschoon hem dat alles bliksemsnel door de gedachten vloog, verlangde hjj er naar, meer van het meisje te hooren. WORDT VERVOLGD. VERZAMELING DER INKOMSTEN. Benaming. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroe gere diensten f 1778.31'. Hoofdstak II. Inkomsten 7an gemeente eigendommen en bezittingen 1729.o0 Hooldstuk III. Opbrengst van belastin gen en beffingen 5055.65 Hoofdstuk IV. Ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten 1067.50 Totaal der inkomsten f 9630.961/, Uitgaven. Hoofdstuk I. Kosten van htt Huishoudelijk Bestuur. Jaarwedde van den Burgemeester „de Wethouders den Secretaris den Ontvanger Presentiegeld der leden van den Raad Jaarwedden en toelagen voor Ambtenaren en bedienden ter Secretarie, den conciërge en de boden Reiskosten, enz. Kosten van licht en brandstoffen Schrijf- en bureaubehoeften, drnk- en bindwerk, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven Kosten van hel onderhonden en schoon houden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergaderingen van den Raad en van Burgemeester en Wethouders, mitsgaders van de secretarie der gemeente Onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken Kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den Burgerlijken stand Idem van de bevolkingsregisters Idem van de kiezerslijsten en van het uitoefenen van kiesverrichtingen Idem van abonnement op Staatsblad Provincaal blad en andere dagbladen Idem van zegels van registers, reke ningen enz. f 300.- 20 - 450.- 125, 70, 100.- 10.- 30.- 125.— 50, 25, 70, 20, 25, 25, 30, Totaal van het eerste Hoofdstuk f 1475. Ho ofdstuk II. Kosten van iuvorderii g der plaatselijke Belastingen eu teruggave deswege. Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen f 10. üitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten, wegens de directe belastingen I (wet van 29 Juli 1848, Staatsblad N°. 32 en 18 September 1852, Staatsblad N°. 177.) 30.— Vergoeding van het Rijk van 2'/s pCt. van het onzuiver bedrag der grond en personeele belasting, ten behoeve der gemeente geheven,voor zoover de opcenten betreft *0- Belooning der schatters en herschatters van de huurwaarde der localiteiten voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank v 13. Totaal van het tweede Hoofdstuk Hoofdstuk III. 95,- Kosleti van onderhoud van Gemeente-eigen dommen en de deswege verschuldigde lasten. Afdeeling 2. Onderhoud van gelouwen enz. Dag- en weekgelden der werklieden en dergelijke bedienden,in dienst der gemeen te mitsgaders verdere kosten der fabricage f 30. Afdeeling 3. Wegenstratenpleinenvaarten, plantsoen en andere werken. Onderhoud van straten en pleinen f 10. wegen en voetpaden 20. Diep - en schoonhouden van havens, grachten, slooten en bruggen 80. Onderhoud van begraafplaatsen en kos ten van begraving 100. Afdeeling 4. Lasten. Grondlasten wegens f 70. Dijk- en polderlasten 65. Totaal van het derde Hoofdstuk f 375.— Hoofdstuk IV. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer. Afdeeling 1. jaarwedden. Jaarwedden van de veldwachters 300. hooistekers 88. Kosten van de brandweer 100. Toelage aan de Rijksveldwachters voor surveillance in de gemeente 20. Afdeeling 2. Andere kosten wegens de openbare veiligheid als onderhoud enz. Kleeding en nitrnsting van de agenten van politie en veldwachters 50. Onderhoud der hooistekersgereedschap pen 10. Onderhoud van brandspuiten, brandlad ders, enz. 40.— Totaal van het vierde Hoofdstuk f Hoofdstuk VI. 558— Kosten van het onderwijs. Afdeeling 1. Lager onderwijs. Jaarwedden der onderwijzers f 3625,- Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen 400.- Kosten van het aanschaffen en onder houden van schoolmeubelen 100.- Kosten van het aanschaffen en onder houden der schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften 350.- Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollo kalen 275.- Totaal van het zesde Hoofdstak f 4760. Hoofdstuk VII. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiëu en bijdragen aan onder scheiden daarmede in ver band staande instellingen. Belooning van doktoren, heelmeesters vroedmeesters, vroedvrouwen enz. f 100. Subsidie aan het algem burgerlijk arm bestuur 1600.— Totaal van het zevende Hoofdstuk f 1700. Hoofdstuk X Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende. Kosten vallende op het honden der loting voor de nationale militie en schutterij f 3. Kosten van begeleiding van militie- plichtigen en verlofgangers 5. Kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uitsteken van vlaggen 15._ Kosten van brandverzekering van ge bouwen 50. Kosten wegens verpachting van gras gewas 60.— Benaming. Hoofdstuk I. Kosten van hnishoude- deiyk bestuur 1475 Hoofdstuk II. Rosten van invordering van'plaatselijks belasting en teruggave deswege Hoofdstuk III. Kosten van het onder hond van gemeente-eigendommen en deswege verschuldigde lasten n 375, Hoofdstuk IV. Kosten der opeubare veiligheid en brandweer 358. Hoofdstuk VI. Kosten voor het onderwijs 4750. Hoofdstuk VII. Kosten van het arm wezen, mitsgaders subsidiën en bijdra gen aan onderscheiden daarmede in ver band staande instellingen 1700. Hoofdstuk X. Aadere uitgaven niet on der de vorige hoofdstakken behoorende 123. Hoofdstuk XII. Onvoorziene uitgaven 554.96' Totaal van het tiende Hoofdstuk f 123 Hoofdstuk XII. Onvoorzien uitgaven. Onvoorziene uitgaven f 554.96' Totaal van het twaalfde Hoofdstuk f 554.96' Totaal der uitgaven f 9630.96' Verder wordt achtereenvolgens besloleu 1. Aan den Heer P. Peetoom, Hoofd der School te Sint Maarten, wegens het geven van onderwijs buiten de daarvoor aangegeven schooluren, tijdens het gemis van ten onderwijzer aan die school, een gratificatie toe te kennen van Zestig Gal den. 2. Tot het verkrijgen van een ttlephoon in deze gemeente een onderzoek te doen in stellen, bij den Heer Wind, telegrafist te Winkel. 3. Het archief der gemeente aan de Secretarie aanwezig, tegen brandschade te doen verzekeren, in de te Oudcarspel ge vestigde Brandwaarborg Maatschappij, voor een bedrag van Tweeduizend Gulden en 4. Het hek langs het erf te Eenigen- bnrg, annex dat van den Heer Wm. Schuit aldaar, voor zoover dit de gemeente be treft, des noodig voor rekening van de gemeente te doen herstellen. Niets meer aan de orde zijnde wordt deze vergadering door den Voorzitter ge sloten. Op de j. 1. Zaterdag ge- houden vergadering der afdeeling An- na-Paulowna van de M. t. N. v. 't A. hield Dr. Overduin van Wieringerwaard, een lezing over „eerste hulp bij plotselinge ongelukken''. Het niet zeer talrijk publiek heeft deze le zing, waarvan reeds eerder een verslag in dit blad werd opgenomen, met groote aandacht gevolgd. Spreker behandelde thans ook het bevriezen. Neus, mond, handen en voeten van den bevrorene zijn blauwde ledematen gevoelloos en stijf; pogingen om den lijder weer bij te brengen, moeten met de grootste voorzichtigheid geschieden de verwar ming zij langzaam men brenge hem in een gesloten, maar koude ruimte ontkleede hem en wrijve hem in met sneeuw, koude, natte doeken of koud, nat zandde ademhaling worde kunst matig opgewekt. Daarna dient de pa tiënt in een matig warme kamer te worden gebracht en toegedekt met dun ne dekens of lakens, terwijl hem koude koffie, wijn, soep etc. wordt toegediend. Tevens stelde Spreker zijn auditorium in de gelegenheid, kennis te maken met de door den heer Ockhuizen uitge vonden dreg en uitte den wensch, dat dit redmiddel eerstdaags alom ter be schikking moge liggen. Zou het een vrome wensch zijn, dat naast de dreg van Ockhuizen de voorschriften uit de lezing van den heer Overduin in onze omgeving onder ieder's bereik mochten komen De storm van Vrijdag hetft onze vis- schersvloot deerlijk geteisterd. Diie schui ten zijn omgeslagen door de hevige bran ding. De negen .^opvarenden, nueerendeels woonachtig te Oostereud op Texel, kwa men in de golven om. Vier andere vaar tuigen sloegen tegen het strand en zullen, zoo zij nog af te brengen zijn, zeker niet zonder belangrijke schade weer vlot komen. Van de verdronken viaschers waren er twee gehuwd en drie verzorgers van behotftige weduwen. In den storm van Vrijdag 1.1. is op het Enkhnizer zand een tjalkschip ge strand. Toen men bij het vaartuig kwam, was het verlaten. Omtrent het lot der op varenden verkeert men geheel in het on zekere. Aan boord vond men o.m. vrou wen- en kinderkleeren. Van Terschelling wordt d. d. 28 Maart gemeld De dag van gisteren zal lang in het geheugen der Terschellin- gers blijven. Het was dan ook een echte ongeluksdag. Hoewel de barometerstand laag was, dus het weder zich niet goed voor deed, gingen bijna alle visscherlui uit en zoo ook eenige zandtjalkeD. De barome ter had goed geraden. De wind die 's mor gens nit het Z. W. woei, schoot eensklaps uit en wakkerde aan tot een storm. Reeds spoedig vernam men dat er verscheidene schepen in nood verkeerden en zoodra mo- geljjk gingen de stoomboolen »Adsistect* en „Tijd" nit, om hulp te verleenen. Daar ook gezi :n werd dat omstreeks paal 4 een botter gestrand was, ging ook de reddings boot van Westterschelling uit. Toen zij op de plaats der stranding gekomen was, zat de botter reeds onder water en van hel volk was niets te bespeuren. Het was de Volendammer botter V. D. 288, schip per Klaas Mol, die met nog twee man den dood in de golven had gevonden. Ook de botter V. D. 153. schipper Jaap Schilder, is in de gronden vergaan en ook van die bemanning, bestaarde nit vier man, is niets gewaar geworden. Er is geen schip of het heeft averij bekomen, zoo aan zei len, zwaardm, roer enz. Uit Lemmer meldt men Angstige nren werden vrijdag door onze visschers door gebracht. Sedert eenige dagen de haiing- visscherij nabij het eiland Urk uitoefenen de, werden zij gistermiddag in open zee door den plotseling opkomenden vliegen den storm overvallen. Slechts enkelen waren zoo gelukkig bij tijds de Urkerbaven te bereiken; het meerendeel evenwel moest in hunne klei ne schuitjes, achter de ankers, den storm afrijden of trachten elders een goed heen komen te zoeken. De Lemmer visscher S. Spaan, wiens schuitje vol water sloeg, werd door een Urker visscher gered. Een ander Lemmer visscher, A. v. d. Bijl, werd in half bewusteloozen toestand door de bemaDDing van da stoomboot Minister Havelaar met moeite gered. Een Vollen- hover schuitje is omgeslageuJe schip per en diens elfjarig zoontje verdronken. Verscheidene visschersbooten zijn te gronde en veel vischwant is verloren gegaan. Omtrent de opvarenden van het tjalk schip, dat op het Enkhuizer zand is ge strand, kan nader worden gemeld, dat allen, de schipper L. Vlietstra, 37 jaar oud, zijn vrouw, zijn dochtertje van 14 jaar en de knecht, in de golven zjn om gekomen. Omstreeks 12 uur 's middags had het onheil plaats. Toen het schip gestrand was, heeft men zich waarschijn lijk in Je sloep willen redden en is deze omgeslagen. Het lijk van den schipper is gevonden en heden te Eukhuiztn aangebrachthet is door zijn broeder, die daar met zijn vaartuig in de haven ligt, herkend. Gedurende het le kw. 1896 is in de rijkspostspaarbank te Di.rk8h.orn ingelegd f2559.99 in 315 inlagen. Uitgegeven werden 9 nieuwe boekjes. Moord Hoogsteden. Op telegrsphisch verzoek van de justitie te ROTTERDAM is gisteren door den officier van justitie te Utrecht bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen de vrouw van Van Berkel, die bij hare lamilie ia de Koekoekstraal aldaar is ge vangen genomen en met haar kindje van 2 maanden gevankelijk naar ROTTER DAM is overbracht. Een 4-jarig kind van haar is te Utrecht achtergebleven. De vorige maand was de vrouw, toen reeds te Utrecht verblijven de, ook reeds te Rotterdam in de instruc tie, die nog steeds voortduurt, gehoord. (U.D.) Vóór eenige jaren kocht een practisch landbouwer te ONDER- DENDAM een boerderij voor f45000. Niet lang daarna moet de eigenaar de plaats verkoopen en zij bracht f 36000 op. Eerst ging alles goedde nieuwe ei genaar wist met gaskalk zijn voordeel te doeD, doch later werd hij geldelijk zwak ker en nu werd de mest verkocht. De gevolgen bleven niet nitgeen mest, geen vruchten. Op nieuw is nu de boerderij weder verkocht voor f 1800 aan een hy potheekhouder, die de plaats laat verhuren. Mr. P. J. Troelstra bereist nu ver schillende plaatsen om verzoening te prediken tusschen boeren en arbeiders. De arbeiders lachen er om en hebben hem in de gaten. Men moet toch wat doen om bij uitbreiding van het kies recht kans te hebben om verkozen te worden. Nu, de kleine boeren zijn voor een deel kiezers en worden het anders, de bestgestelde arbeiders misschien ook. Kan men hen dus onder één hoedje vangen, dan rijzen de kansen om ver kozen te worden. Ze zeggen dan ook„Troelstra is op de boerenvangst". De katuil zoo noemde Dè Controleur hem zoekt zijn prooi. Volksvaan. Eeo verkeerde gewoonte. Het is een algemeen verspreid gebruik bij naaisters om den dmd in den mond te steken en vochtig te maken, ten einde hem beter iD het oog der Daald te kun nen steken. Op het gevaar dat daarin schuilt, wordt veel te weinig acht geslagen. Behalve dat voor het kleuren der draden vaak vergiftige stoffen zijn gebruikt, die schadelijk zijn voor de maag, komt het ook voor, dat zijde en vooral zwarte naai- zijde in lood- of kwikzilver-op-lossingen is gedrenkt, om haar zwaarder te maken. Al komen er nu ook telkens slechts zeer kleine hoeveelheden van die vergiften in de maag, door de gestadige voortzetting kan de gewoonte om den draad in den mond te s'eken, ernstige gevolgen hebben voor het menschelijk organisme. Menige naaister en huisvrouw vermoedt vaak niet wat de oorzaak is van de voortdurende ongesteldheid van haar maag en van het onbehaaglijke gevoel dat haar beheerscht, en vaak is de genoemde slechte gewoonte daarvan voor een groot deel de schuld. Een zonderling geval hetft het dorp Müuchweller in de Paltz in opschudding gebracht. De burgemeester ontving nl. uit Parijs een kennisgeving, dat een soldaat, die in den Fransch-Duit- «chen oorlog gevangen was genomen, door de Fransche autoriteiten naar de plaats zijner inwoning zou worden teruggezonden. De man heet Jacob Schneider, werd bij Orleans zwaar gewond en later door het Duitsche legerbestuur als vermist opgege ven. Waarom bchneider eerst nu, na 25 jaar kan terugkomen, begrijpt niemand. Hem wacht een minder aangename verras sing zijn vrouw is in 1877 hertrouwd met een zekeren heer Sartec en nit dit huwelijk zijn verscheiden kinderen gebo ren bovendien is het vermogen van Schneider indertijd Lij gerechtelijk vonnis toegewezen aan zijn verwanten, die het nu weer moeten afslaan. De familie is dan ook van meening, dat Schneider maar beter gedtan had, heelemaal weg to blijven. Te Antrea, heeft een ontzettende dynamietramp plaats gehad. Zondagmorgen stopte de gewone trein van 10 uur 15 aan het kleine station Antrea. Na eenige minuten oponthoud, waarschuw den de conductears de vrij talrijke reizi gers, die een oogenblik uitgestapt waren, hun plaats te hernemen. Op hetzelfde oo genblik deed een ontzettende knal het sta tionsgebouw trillen, waarna een walging- wekkende rook alles met een dichten, grij zen sluier omhulde. Hartverscheurende kre ten en een akelig angstgegil werden ge hoord en vermeerderden nog de paniek, die na eenige minuten van volslagen schrik en verlamming op het perron ontstond. Toen de scherpe rook een weinig opgetrokken was, kon men zich rekenschap van het ge beulde geven. Een tweede-klasse waggon was totaal verdwenen. Slechts de wielen en de gedeeltelijk gebroken, deels verbogen assen waren er van overgebleven. Op het perron lagen gewonden en menschelijk e overblijfselen, het stationsgebouw was deer lijk gehavend. Onder de reizigers bevond zich geluk kig een joDg geneesheer, die slechts ee nige onbeduidende kwetsuren had beko men en die onmiddellijk de eerste hulp aan de talrijke gewonden verleende. In- tnsschen werden per telefoon en telegraaf het station en de autoriteiten van Yiborg met het gebeurde in kennis gesteld en 22 minuten na de ontploffing was een hulptrein met vijf geneesheeren, een aan tal ziekenverplegers en een lid van het parket te Yiborg op de plaats des onheils. De geneesheeren togen onmiddellijk aan den arbeid, die ruim twee uren vorderde. Onder de gewonden waren er, die zulke ernstige fracties hadden bekomen, dat er weinig hoop bestaat hen in 't leven te behouden. Onder anderen werden een jon ge dame, de dochter van een rijken grondeigenaar in de provincie Yiborg, de beide beenen, beneden de knie, totaal af gerukt. Yan een andere dame werd een voet verbrijzeld, terwijl een 3—jarig kuaapje ernstig aan het hoofd gewond werd. In het geheel werden 16 personen gewond. Terwijl de geneesheeren al hun zorgen aan de ongelukkige slachtoffers besteedden, maakte de officier van justitie een begin met de voorloopige instructie in deze geheimzinnige ramp. Niemand was in staat, het raadsel op te lossenwat men wist, was, dat de ontplof fing moest zijn veroorzaakt door een vrij groote hoeveelheid dynamiet. Tot zoover was men gevorderd, toen eenige werklie den, die hun onderzoek iets verder had den uitgestrekt, kwamen aandragen met twee menschelijke lichamen of liever de verpletterde overblijfsels van lichamen. De hoofden waren vermorseld, de armen en de voeten ontbraken, het geheel vormde slechts een aaneeDgekleefde bloe dige, vormlooze massa, die hier en daar nog sporen van kleederen vertoonde. De conducteurs van den trein meenden bij nadere beschouwing dezer treurige vondst de lichamen van twee 2e klasse-reizigers, een man en een vrouw te herkennen, die door hun luidruchtige vroolijkheid de aandacht hadden getrokken. Zij hadden in den verbrijzelden waggon gezeten en tBsschen hen in had een mand gestaan, die zij voor de conducteurs trachtten te verbergen. De vrouw had een vrij groote mand op den schoot gehad, die gevuld was met sinaasappelen, waarvau beiden gretig gebruik maakten. Een conductenr meende in den man een kapitein der handelsvloot te hebben her kend. Volgens den conducteur heette de ze kapitein Skutnab en was hij de ver klaarde uitverkorene eener te Viborg wel bekende vrouw. De conducteur had de vrouw niet gezien, die in zijn gezelschap was, doch zonder twijtel moest zij de bedoelde geweest zijn. Een ander conduc teur had den man met de grijze overjas, plotseling opspringende een vlugge bewe ging zien maken en onmiddellijk daarop was de ontploffing gevolgd. Inlnsschen was het treurig werk der ge neesheeren afgeloopen en nadat de gewon den met de noodige voorzichtigheid in de waggons waren geplaatst, zette de trein zich in beweging near Yiborg, waar een enorme menigte aan het station wachtte. De ongelukkigen werden in ambnlancewa- gens naar het hospitaal vervoerd, om daar de noodzakelijke operaties te oudergaan. In de stad verspreide zich kort na de aan komst van den trein, het gerucht, dat ,de

Schager Courant | 1896 | | pagina 2