dienstbode. TREKHOND, êTaI ceres. schaken. B. Kaan. G.M0QIJ. H uishoudster. Te Koop: Dans INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Gevraagd een vast werk man, die goed kan melken en met paarden omgaan en het liefst ook kunnende ploe gen, tegen vast loon en vrije woning. Gevraagd.1 DIENSTBODE, 2 gebruikte Boerenwagens, 2 drie-wielde Karren met Ierbak, 1 Bakwagen, (zoo goed als nieuw) 1 soliede Handwagen 7« jaar gebruikt, 1 Ploeg, 1 Eg, voor billijken prijs. bij A. HOUTKOOPER, plaatselijk nieuwst a. Verslag der Plaatselijke School commissie over den toestand van het Lager Onderwijs in onze gemeente. Daarin werd getuigd dat het Hoofd der Op. L. School, de heer Ressing, steeds al zijne krachten inspant om onze Open bare Lagere School te maken tot eene bloeiende inrichting, welke met de beste eene vergelijking kan doorstaan. De Commissie betreurt het, dat ten gevolge der nieuwe regeling iu den leergang, de heer Ressing zelve niet meer een klasse voor zijoe rekening zal nemen. De in drukken der verschillende schoolbezoeken waren voor de Commissie over het al gemeen zeer gunstig. Wel had de Com missie zich verplicht gezien, ten opzichte van een 2-tal onderwijzers hare opmer kingen te richten tot het Hoofd der school; doch deze had daarover later ver klaard, dat die minder gunstige indruk in die bedoelde klassen slechts eene tij delijke had kunnen zijn, want dat bij het gehouden onderzoek dier klasse de leerlingen hadden gebleken voldoende ontwikkeld te zijn. d. Yan den heer v. d. Steur was be richt ontvangen, dat met den opzichter een nadere regeling was getroffen. Deze zal nu te Schagen komen wonen, het geen in de jaarlijksche toelage f 95.voor de gemeente bespaart. De titularis zal genieten f100 per maand en f50 voor vergoeding verhuiskosten. Van den Kerkbouw. Predikbeurten. Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c. a. Gein. SGHAGEI, Gem. Zijpe. ADVERTENTIES. Jannetje Govers, GEVliAAGD: tegen J of 15 Rei, een flink» P. G. Wasch buitenshuis. Men vervoege zich Bureau Scha ger Courant. Fr. br. Lett, B., Hulpkantoor Dirkshorn, met REI a. S. eene fatsoenlijke goed met de wasch kunnende omgaan. Te bevragen letter Z. bureau van dit blad. Aanneming van nieuwe leerlin gen, Donderdag: 2 April, middags ten 21/, ure aan de Gemeen teschool. Leergeld (met inbegrip van muziek) voor het halve jaar April September, 75 cents. De Onderwijzer ter Linden. Wagenmaker te N. N i e d o r p. C. Kooij te Kolhorn. 2en. PAASCH AVOND. Entree 25 ct. Aanvang: 8 uur. op den 2den Paaschdag. Dans vrij, dooden hadden gesproken." Het was maai al te waar. Verscheidene iuwoners der stad Viborg hadden per post blieven ont vangen, die denzelfden morgen in de bas waren gedaan en waarin kapitein Skutuab zijn kennissen mededeelde, dat hij en een vriendin er een eind aan zouden maken. trDoch wij willen met opzienbarenden luister sterven,* schreef hij»ik heb vijf kilo dynamiet gekocht, welke ik bij aankomst van den posttrein, die over een kwartier vertrekt, zal laten springen.* Deze brieven waren met vasle hand geschreven. Niet geplaatste ingezonden, stukken worden nimmer teruggegeven.) Mijnheer Heden middag kwam mij ter ooren dat het a.s. Zaterdag vergadering is van de Hoofd-ingelanden en dat er een penningmeester moet worden benoemd. Door den Dijkgraaf en de Heemraden is een drietal opgemaakt: no. 1 A. de Jong, no. 2 J. Jelles, no. 3 J. van Wijk. Wie moet er gekozen worden Ie mand uit den Helder of iemand uit den polder. Ik zou zeggen mijnheer Jelles, iemand die hier woont en die toont hart te be zitten voor onzen polder. In de Anna Paulowna is het eigenlijk een vreemde boel, een dokter kunnen wij niet krijgen, de heemraden moeten uit de "Wieringerwaard komen om ons polderbestuur in het reine te houden, de penningmeester moet eenmaal, (zegge éen maal per week) van het spoor ge haald worden door den bode Speets om hier zitting te houden en uit den Polder neemt hij per week f10 weg, waarvoor niemand iets heeft. Ik durf gerust te zeggen, dat ik altijd op tijd mijn pol- derlasten betaald heb, maar verleden jaar is het mij overkomen, dat ik ongeveer een uur in den gang van 't secretarie moest wachten, om mijn geld te betalen, want er was iemand bij mijnheer De Jong die een hypotheek wou sluiten. Om kort te gaan, dit schrijven is die nende om de Hoofdingelanden eens wak ker te schudden en over mijn schrijven eens na te denken wat U a. s. Zaterdag zult of moet doen. Laat U waarachtig niet langer regee- ren door vreemdelingen, kiest liever uit uw midden personen die hart hebben voor den polder, maar nooit vreem delingen. Daarom Hoofdingelanden voor dat gij den naam op uw stembriefje invult, denk dan in de eerste plaats aan de belangen van de Anna-Paulowna en dan aan de Helder of Wieringerwaard. Uw dw. dn.. X. Schagen, 1 April 1896 De vergadering, dins- dagavond door het Departement Schagen" der M. tot N. v. 't Algemeen, gehouden in het Noord-Holl. Koffiehuis, alhier, werd door een zeer talrijke opkomst van gewone leden en gasten bijgewoond. Het was dan ook de avond der Kinde ren, de openbare les der Departemen tale Zangschool, onder leiding van den verdienstelijken directeur, den heer Th. M. ter Linden, Het program ma was aldus vastgesteld Laagste klasse4 CanonsAvondzang. Hoogste Klasse. Aan de vreugde; De koekoek Op Zee Naar 't Duinland. Laagste Klasse. Zondag Wiegelied In MeiJan Stavast. Hoogste Klasse. LenteliedDe Lucht ballon ZonneschijnJongenslied en Transvaalsch Volkslied. Dit laatste lied werd op verzoek herhaald. Den heer ter Linden moge het gege ven zijn, met zijn kinderkoor op den ingeslagen weg voorwaarts te schrijden in de beoefening der zangkunsthij maakt zich daardoor ten zeerste ver dienstelijk, bij velen, die ongetwijfeld op later leeftijd hem dank zullen weten dat hij hun het zingen heeft geleerd en de beoefening der zangkunst heeft leeren liefhebben. Een volk, hetwelk de zangkunst beoefent en vereert toont daardoor lust te bezitten zijn schoon heidsgevoel te ontwikkelen en te be schaven. Door zijn zangonderwijs be tracht dus de heer ter Linden op ver dienstelijke wijze de behartiging zijner roeping. Het loon vindt hij steeds in de tevredenheid over zich zeiven en over zijn werk. In den pauze werd door den heer Ds. A. W. van Klujve op meesterlijke en hoogst boeiende wijze voorgedragen de zoo heerlijke schoone novelle „Ilet Pau- wenveerke" van Cremer, waarvoor den geachten spreker terecht een daverend applaus ten deel viel. Te meer nog verdiende de heer v. Klujve den dank der vergad daar de heer Roep die op zich had genomen voor dezen avond de bijdrage te leveren, nog ter elfder ure zich terugtrok uit hoofde eener lichte verkoud heid. Ook nu was wederom juffrouwM.Roggeveen zoo welwillend de hoogste klasse te steu nen met het piano-accompagnement waar voor haar, onder instemming der vergad. door den voorz., den heer Ds. A. W. v. A7#j/Ve,liartelijken dank werd toegebracht. In de jongejuffrouw M. de Veer evenwel had de laagste klasse eene accurate en oplettende accompagnatesse. Door te schrikken van den molen op de Loet geraakten dins dag paard en rijtuig van onzen plaats genoot A. Visser te water. Bij het door snijden van de tuigen kreeg de zoon van den heer V., eene diepe snede over de hand. Paard noch rijtuig bekwamen ove rigens eenig noemenswaardig letsel. Verslag der vergadering van den 1-taud. der gemeente Sciia.- gjengehouden op Dinsdag 31 Maart 1896, des morgens ten ÏO ure. Afwezig was de heer J. v. d. Maaien. Onder de ingekomen stukken kwa men voor De schoolcommissie had van den heer Ressing een uitvoerig en degelijk rap port ontvangen, hetwelk gunstig advi seerde over het werken der onderwijzers. Wel had geen der onderwijzers dit jaar een akte gehaald, doch de heer Ressing verklaarde, dat onderwijzers zich nu met ijver toeleggen op de studie der vreemde taleD. Over het resultaat van het gegeven onderwijs was de heer R. nu ook tevredenalleenlijk over het stijlschrift was de heer R. niet tevreden en verklaarde hij, eerlaDg een voorstel te zullen doen, terug te keeren tot de invoering van het schuinschrift. Voor het succes van het onderwijs pleit ongetwijfeld het feit, dat een leer ling van klasse 6b, met gunstig gevolg admissie-examen aflegde voor de Rijks kweekschool te Deventer, en een ander slaagde voor het examen voor de Zee vaartschool te Amsterdam. Te betreuren is het, dat niet alle kin deren alle klassen doorloopen, maar ve len de school verlaten voor zij het zoo ver gebracht hebben. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December j. 1. 317. Het willekeurig schoolverzuim bleef dit jaar beperkt tot 2°/0. Het heerschen van besmettelijke kinderziekten was oorzaak, dat in de maan den Oct. en Nov. het onwillekeurig ver zuim vrij aanzienlijk was. Het Herhalingsonderwijs was gevolge door 16 leerlingen(7 jongens en 9 meisjes,] De fransche avondschool werd bezocht door 28 leerlingen. De schoolbibliotheek bleek nog steeds groote aantrekkelijkheid te bezitten, ge tuige het veelvuldig gebruik. Ook de toekenning van belooningen en eere blijken voor getrouw schoolbezoek, bleek door de leerlingen zeer op prijs te wor den gesteld. De invoering van het tonnenstelsel en de uitbaggering der sloot nabij de school, had den toestand uit hygiënisch oogpunt beschouwd, daar wel verbeterd toch meende de heer Ressing te moeten aandringen op totale demping dier sloot, De Parochiale School telde 33 jongens en 49 meisjes. Het schoolverzuim was daar 3 °/0. De fransche avondschool aldaar werd bijgewoond door 5 leerlingen. De Departementale Bewaarschool had met 1 Juli eeu belangrijke wijziging in den leergang ondergaan, waardoor de heer Ressing, die als lid der Bewaar schoolCommissie met het toezicht was belast, hoopte, dat het nu aldaar ge geven aanschouwingsonderwijs aansluit aan het onderwijs der laagste klasse onzer O. L. School." Onder dankzegging voor dat uitvoerig rapport, werd het met algemeene stem men voor kennisgeving aangenomen. b. Yan de Maatschap, voor Ge- meente-Crediet was bericht ontvangen, dat het dividend over het afgeloopen jaar bedroeg f56.en het aan de ge meente toekomend bedrag f182.beliep. C. Yan den heer v. Genne uit Zwol le, was bericht ontvangen, dat hij de be noeming tot onderwijzer aan de O. L School alhier aannam en medio Mei, zoo mogelijk primo Mei in functie hoop te te treden. Hierna werden overeenkomstig het bij de Kieswet bepaalde een achttal perso nen van de kiezerslijsten afgevoerd. Van den heer Lammerls was ingeko men het verzoek, om op het maktterrein eenige meerdere ruimte te mogen in ge bruik nemen, voor het tijdelijk neerleg gen van den losgewerkten grond. Conform advies B. en W. werd dit verzoek toegestaan, met de bepaling dat voor 1 Juni het marktterrein weder vrij moet zijn. Tevens besloot de raad, in zooverre terug te komen op het in de vorige vergad. genomen besluit, en machtigde B. en W. kleine verschillen of onder werpen van ondergeschikt belang, voor komende in de bouwwerkzaamheden, naar bevind van zaken te handelen. Met betrekking tot den te maken regenbak was van den heer v. d. Steur eeu schrijven ingekomen, waarin deze eene berekening gaf, van een in den toren te maken bak, welke ongeveer f 525 zou kosten. Schr. stelde evenwel voor of het voor de gemeente niet wen- schelijker was een put te boren. Vol gens zijne berek. zou de boring, 85 M. diep gaande, f 680 kosten. Mocht die boring slagen, wat schr. hoogst waar schijnlijk achtte, dan was de gemeente veel beter ingericht, dan met een bak, welk toch altijd maar in zekere tijden aan de aanvraag naar water kan voldoen. Van deze gelegenheid maakt de heer W. Roggeveen gebruikt, om terug te ko men op zijn indertijd gedaan voorstel tot stichting van eenen artesischen put. De heeren Vlaming en C. Bijpost ondersteu nen het voorstel van den heer Rogge veen en wenschten met dezen, de beslis sing in deze zaak nog ter fine van on derzoek tot een volgende vergad. uit te stellen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten, in geen geval den bak in den toren te doen bouwen. De heer P. Buis stelt voor, het vroe ger genomen raadsbesluit omtrent de stichting van een regenbak te handhaven en niet een aanzienlijk bedrag in de waagschaal te stellen ter najaging van een hoogst waarschijnlijk toch niet te be reiken doel. Waartoe eindelijk met al gemeene stemmen wordt besloten. Hierna werd conform voorstel B. en W. het kohier der Hondenbelasting vast gesteld op f276; ingeschreven waren 46 honden eerste, 184 tweede klas. Alvorens over te gaan in Comité ter behandeling van het Kohier van den Hoof- delijken Omslagwerd de gewone rond vraag gehouden. De heer Hoogschagen vraagt of het bouwen van den bak nog moet worden aanbesteed De heer Vlaming beweert, dat als de gemeente dien wil aanbeste den onder de metselaars onzer gemeente, de bak wel niet zal behoeven te kosten, wat er voor geraamd is. Spr. wil gaarne B. en W. nader van advies dienen. Wordt besloten, dat B. en W. bedoelde aanbe steding in overleg met den heer Vlaming en den gemeente-opzichter, zullen doen, plaats hebben. De heer Jb. Stammes merkt op, dat als de telefoonpalen op de gewone wij ze op gemeentegrond zullen worden ge plaatst, ze in de nauwe straten hinder lijk voor het verkeer zullen zijn. Spr. geeft het Dag. Bestuur in overweging met de burgers te overleggen, of de draden in bedoelde straten, niet konden worden bevestigd op aan de huizen aan gebrachte armen. Yoorz. belooft aan het geopperde be zwaar zooveel doenlijk te gemoet te ko men. De heer C. Bijpost wilde, dat vanwege de gemeente aan de Telefoon-Maatschap pij de verplichting werd opgelegd, de draden ondergronds in de kom der ge meente aan te leggen. Hierna ging de raad in comité. Na heropening der vergad. werd het kohier van den Hoofdelijken Omslag vastgesteld op f 7553.306. Nog werd besloten de kermis dit jaar te doen aanvangen op Zondag 22 Juni. Niets meer ter behandeling zich voor doende, werd de vergadering gesloten Het benoodigde hout is gearriveerd en de timmerbaas Kok is bijna gereed met het plaatsen van de hooge schutting, die het geheele terrein aan het oog van de kijklustigen onttrekt. Het zal nog wel eenige weken duren eer de steenen romp van den nieuwen tempel boven de 1 meter 60 rijst en de metselaars weer aan aller blikken bloot staan. De kruiende en gravende arbeiders aan de fondamentsleuven, wer ken met bekwamen spoed. Er moet dan ook wat aarde verwerkt worden eer de lange sleuf is uitgegraven, die van bo ven minstens 5,6 meter, beneden nog meter wijdte heeft, bij eene diepte van 3, 5 meter. Yoor onze jeugd was het terrein het begin van deze week een speelplaats om er het heimwee naar te krijgen, als de schutting de toegang eenmaal onmogelijk heeft ge maakt. Wat prachtige sprongen waren er te maken over kuilen met een wijdte van wat ben je meEn dan voor de variatie een vol wagentje aarde wegge kruid of volgeladen tot de klok één uur wees en de een of andere werkman aan het spel een einde maakte door als Jupiter over een donder of wat te be schikken en de jeugd voor zijn oogen wegvaagde. De uitgegraven modder wordt ten dee- le geborgen op het terrein tusschen de bruggen van de heeren Ylaming en Go- vers, hetwelk daartoe door hooge schut ting is afgezet en om der overbodigheids wille met twee bordjes prijkt, dragende tot opschrift, „passaat gesloten". De ou de trap naar de zijde van de Nieuw- straat is de aangewezen laadplaats voor de karren, die de aarde naar Yisser's landaanwinning vervoeren. Nu het wat regenachtig is moet men wezenlijk heel vast in zijn schoenen staan, als men daar niet vanwege het vette der aarde ten val wordt gebracht. Zoo'n bedrijvigheid op in ons marktterrein ook buiten den geze- genden donderdag is aantrekkelijk en oefent een magnetische kracht uit op hen, die wel eens een uurtje tijd over hebben om te gebruiken naar eigen lust en genoegenkijkers genoeg van de week. Hedenherdachtmej:A. Ate- ma den dag waarop zij voor 12 '/2 jaar als onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de Openbare Lagere school al hier werd verbonden. Eene kleine versie ring in haar schoollokaal overtuigde haar, dat die dag voor haar en hare vrienden niet onopgemerkt voorbij zou gaan Be halve de vele gelukwenschen, die zij he den ontving, werd haar door de meisjes der school een blijvend aandenken aan dezen dag geschonken bestaande in een zeer gemakkelijke mahoniehouten arm stoel en een zeer fraaie plant. Ook van andere zijden ontving zij ve le blijken van deelneming met het heu gelijk feit. Moge het mej. Atema gegeven zijn, nog vele jaren werkzaam te blijven aan de practische vorming onzer vrouwe lijke jeugd. SCflAGÜ^. De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags ten 10 ure. 3 April, Goede Vrij dag, Avondmaal, Ds. A. W. v. Kluijve. 5 April,le Paaschd, Geen dienst. De Godsdieust-oefenigen beginnen om O Va ure, des voormiddags. 6 April,2e Paaschd. Ds. A. W. r. Kluijve. 5 April, lsteu Paaschdag, Kreil. De kerkwagens van Schagen rijden. 6 April, 2den P.aschdag, Geen dienst. Ingeschreven van 2981 Maart 1896. Geboren Neeltje, dochter van Jan Kees man en van Neeltje Koning. OndertrouwdGetrouwd en Overleden: Geene. Ingeschreven van 1820 Maart 1896. Geboren en Ondertrouwd Geene. Getrouwd Dirk Koegelberg, j. m., Ar beider, 24 jr. te St. Maarten en Jannetje Visser, jd. zonder beroep, 27 jr. te Zijpe. Orerleden Hendrik van Woesik, 61 jr. Echtg. van Gerritje Beemsterboer. Ingeschreven van 20 27 Maart 1896. Geboren Nicolaas Jacabus Jozef, z. v. Hermanus Kramer en Cathaiina Smit, E- lisabeth Cornelia, d. v. Pieter Schilder en Maartje Lnuwe. Trijntje, d, v. Lammert Brommer en Guurtje Schrijver. Trijntje, d. v. Jan van Levering en Grietje Scher mer. Ondertrouwd en Getrouwd Geeue. Overleden Aagtje Delver, 58 jr. wed. van Willem Watertor. Arie Eriks, 57 j. Echt- gen. van Trijntje Butter. Grietje Bruin, 58 j. Echtgen. van Simon Mulder. Hoorn, 28 MAART 1896. Aangevoerd 10 H. L. Tarwe Rogge i 5.50 12 10 2 30 Garat Haver Witte Erwten Groene dito Grauwe dito Vale dito Bruine boonen Witteboonen Paardenb. Mosterdzaad Earweizaad Paarden f Koeien 374 Schapen Lammeren 157 Kalveren 32 Varkens Zeugen 210 Biggen Kip-Eieren per 100 2425 koppen boter 47» a AllHmaar, 28 MAART 16 Paarden 17 Koeien 217 nucht kalveren ezel 182 magere Schapen 98 magere Varkens 280 Biggen 11 Bokken en Geiten Boter perP. Kipeieren per 100 Eenden dito 21 kleine Bokjes 2 Lammeren a a 3.75 a 2.75 a 7.50 a 9.— a 13.— a 8.- a 9 50 a 10.— a 4.50 a 15— a 14.50 75— 7,- 4A0 3.50 10,- 11 16,- 13,— 10— 11— 5— a ,- handel stag. 215 Varkens, vette, per pond f.80 a f .38 handel stog. 94 Magere, idem, per stuk f10— a 20.— handel stng. 373 Biggen, per stak f 4— a f 7.— handel stng. 1326 Schapen en Lammeren. Kipeieren f 2,75 a 3,—, Eendeieren f 0— per 100. Kievits- f 27.50 a Zwanen f a f Heden, den 31 Maart, ontsliep mijne iunig geliefde Echtgenoote in den onderdom van 51 jaar en 6 maan den. Langdurig en smartelijk was haar lijden. 8chagen. Haar diefbedroefde Echtgenoot, 31 Maart'96. K. ERIKS. Eeu fatsoenlijk Jtfurgermeisje, R.K., 15 jaar, zag zich gaarne met Mei a.s. geplaatst, om de vrouw des huizes behulpzaam te zijn, doch liefst te Schagen, Yoor nadere inlichtingen ver voege men zich bij C. Burgerboekh. te Schagen. Biedt zich aan, 84 jaar, P. G. van goede getuigen voorzieD. Direct of later. Franco aanb. leit. H,, Bu reau Schager Ct. 160— 18— 7— 10 140 200. - 26— 17*— 20— 4. 2.75 52» ct. per kop. 189C. Aangevoerd 7— f 80— „130. 6, a a a a 10— a 10— 5— 3— —.50 2.50 3.10 —.25 5— 250— 200— 18— 24— 14.- 8— 7— —.55 3— .40 10— AllHmaar, 30 MAART 1896. Aangevoerd: 12 Paarden f 90.a 250. 8 Koeien per K.G. per stuk 19 vette Kalveren per K.G. 103 Nuchtere Kalveren vette Sohapen 5 mager Schaap Lammeren 173 vetteVarkens p,K.G. 29 magere dito Bok formerend, 31 MAART 1896. Aangevoerd 98 stapels Kleine kaas f 20— a 28. - stapels commissie f 1533 K.G. Boter f —.95 a fl.05 per K.G. 290 Runderen vette f 0,50 a 0,65 ot per kilo. ving. Stieren, Prijsh. handel ving. 5 Paarden. 168 Vette Kalveren, f .70 a f 1— p. K.G. matig- 504 Nuchtere idem, per stnk f 5— 18— a 160—a 215— 40— a 125— —.80 a 6— a a 5— a a —.28 a 11— a a -.90 15— 12— —38 14— ook Waakhond, TE KOOPbij Entrée 10, cent. Aanvang ten 6 uur. Schagen. Marktplaat».

Schager Courant | 1896 | | pagina 3