Bijblad Donderdag 2 April 1896. 40ste Jaargang No. 3035. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever: J. WINKEL. Burean: SCHAOEAf, liaan, II 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag 2 April 1896 Verslag Landbouw-afd. Bar- singerhorn, Schager Markt, Ge mengd Nieuws en Verslag der Vergad. Holl. Noorderkwartier. Hollands Noorderkwartier, d. tot leden der commissie tot wets herziening, de heeren S. de Jongh te Oterleek, J. L. 1. Groneman te Wierin- gerwaard en N. Loder te Winkel b. het bevorderen van het opleiden van hoefsmeden d. het onderzoeken van het gehalte van lijnkoeken van verschillende fabri kanten en het publiek maken der uit a. voor het gebruik van Lange-wei, (de Boekelsche methode) b. de Korte-wei, (d.i. van den vo rigen dag); d. kaasbereiding zonder eenig toe voegsel, d.i. op de ouderwetsche ma nier. g. Door den heer K. Kaaskooper SCHAGER Alisieei Wiens- i ilmtnlit-1 Uiüinllil van Bevattehde: De RED. Verslag der vergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in gehouden te Aven- horn, in het lokaal v. d. hr. P. Bakker, op Woensdag 1 April 1896. Aanwezig waren 64 leden en 10 gas ten. Bij do opening der verg. sprak de Voorz., de heer F. v. Foreest zijne inge nomenheid er mede uit, dat wederom de opkomst van de leden, van groote be langstelling getuigt. Verder deelt de Voorz. mede, dat het ledental der Vereen, bedroeg 157 leden, benevens 1 zoon van een lid. In 1895 waren 6 leden overleden, 20 hadden bedankt, 19 nieuwe leden waren toege treden. Door het bestuur was overeen komstig vroeger besluit, adres gezonden aan H. H.de Regentes,betuigende adhaesie met het adres van de Holl. M. v. Landb., houdende verzoek, vergoeding van rijks wege bij vee-afkeuring. Mede waren door bet bestuur bij de re geering pogingen aangewend, tot verkrij ging van toestemming, om in de kaas- fabrieken op Zondag ook vrouwelijke hulp te mogen genieten; doch de Min. had daarvoor geen ooren gehad. Ingekomen was een verzoek der Afd. Westland om adhaesie te betuigen aan een door baar tot de regeering gericht verzoek, ter verkrijging van sneller ver voer van de landbouwproducten per spoor. Besloten wordt, de gevraagde adhaesie te betuigen. Ingekomen was een missieve der Afd. Schagen, verzoekende, het bestuur van Holl. Noorderkw. te machtigen tot de instelling eener pachtcommissie gelijk volgens het rapport der eventueele com missie wordt aanbevolen. Besloten wordt het jaarsverslag ter plaatsing op te zenden aan het Land- bouw-W eekblad. Conform het rapport der finaneieële commissie wordt daarop de rek. en ver- antw. over 1895, in ontvangst f 4281,82, uitgaaf f2308.77 en batig saldo f 1973,05 goedgekeurd. Door den heer Jn. Zijp. Kz werd nu uitgebracht het verslag van het op 5 Juni '95 te Dordrecht gehouden Landhuis- houdkundig Congres; door den heer W. leengshet verslag der vergadering der Vereeniging het Ned. Paarden-Stamboek, 2 Dec.'95 te Rotterdam gehouden; door den heer Keestra, zuivelconsulent, ver over zijne werkzaamheden, van 13 Sept. toen deze in functie trad, tot op 31 Dec '95, uit welk verslag bleek, dat de heer Keestra verschillende malen om ad vies was gevraagd geworden. Door den heer li. Visser Lz. werd ver slag uitgebracht over het invoeren van Zwitsersche geiten. Volgde nu de behandeling van het rapport der Commissie, benoemd in zake het pachtstelsel. De bespreking werd ingeleid door den heer K. de Boer Cz. van Assendelft, voorz. van bedoelde commissie, waarbij Spr. ten zeerste aandrong op de tot standkoming eene particuliere pachtcom missie. De heer G. Vas Visser bracht onder de aandacht, dat de commissie zich vol strekt niet had voorgesteld, dat door haar voorstel de rampen van het landbouw bedrijf zouden worden weggenomen; doch het was te beschouwen als een poging om te doen wat men kon, om deze kwestie te brengen onder de algemeene aandacht en in de belangstelling van de bij den landbouw betrokken partijen. De heer J. Breebaart Kz. ontkent geenszins dat het rapport hem niet is meegevallen. Het aantal pachters in onze provincie is in den loop der jaren ook toegeno men. Er zijn vele pachters, die steeds lager pacht willen betalen, ja velen zelfs liever heel geen pacht willen be talen maar ook de verhuurders hebben niet meer vertrouwen in de pachters; of evenwel zoo'n pachtcommissie het ge- wenschte resultaat zal hebben, dat blijft nog de vraag. De heer Jb. Zijp Hz. ziet in de voor gestelde pachtcommissie meer kwaad dan goed. In onze prov. bestaat nog een onaf hankelijke boerenstand, die geen zin er in zal hebben, zich de wet te laten voor schrijven door een pachtcommissie. De heer K. de Boer Cz. gelooft, dat wenschelijk ware, dat vanwege de Regee ring een pachtcommissie kon worden ingesteld, doch voor het zoover is, zal de publieke opinie te dien opzichte nog al wat gewijzigd moeten worden. Dien toestand te bevorderen, daartoe kan de part. pachtcommissie bijdra gen. De heer Vas Visser houd het er voor, dat eene pacht commissie steeds veel nut kan stichten, als men bedenkt, hoe nu nog veel land door liefdadige— of godsdien stige instellingen worden verhuurd op contracten, die wel vragen naar de grootst mogelijke huur, maar niet naar de beste wijze van pachten, mede het oog houdende op bewaring van het grondkapitaal. De heer Jb. Zijp Hz. meent,dat de pacht- kwesties het beste geregeld zullen kun nen worden door eigenaars en pachters zeiven. Beiden hebben elkaar noodig en Spr. gelooft, dat de ervaring der tijden zelve verbetering zal breDgen in de ver houding van pachter tot eigenaar. De heer J. Zijp Kz. plaatst zich op het standpunt der geschiedenis der zaak en wetende, hoe indertijd op advies van den vorigen voorz. van H. N. Kw., den heer J. L. 1. Gronemandeze zaak ter onderzoek werd ter hand genomen, meent Spr. dat het volkomen ligt op den weg van II. N. Kw., deze zaak wasdom te doen krijgen bij het publiek. De heer J. L. 1. Groneman verklaart, volledig in te stemmen met het voorstel, uitgedrukt in het rapport der Commissie. De toestand van den landbouwenden stand is van dien aard, dat al, wat ge daan kan worden om daarin verbetering aan te breDgen, niet mag worden na gelaten, en zoolang niemand een betere idee aan de hand weet te doen, dan ge looft Spr. de stichting van part. pacht commissie ten zeerste te moeten aan raden. Bestaat die Comm. eenmaal, dan kan elk, die er belang bij heeft, zoo hij j wil, er gebruik van maken. Spr. sluit zich dan ook aan bij het schrijven der Afd. Schagen, om het bestuur in deze te machtigen tot de instelling dier Comm. over te gaan. Met algemeene stemmen op 1 na, die van den heer Jb. Zijp Hz., werd aan het bestuur de gevraagde machtiging ver leend. In de pauze werden nu de gebrui kelijke stemmingen en verkiezingen ge houden a. tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Chr. Oorlmans Ger- lings van Hoorn, H. Vyn van Twisk en K. Breebaart Kz. van "Winkel b. tot afgevaardigde naar het Land- huishoudkundig congres, de heer Jn. Zijp Kz. C. tot afgevaardigde Daar de verga dering der Vereeniging „Het Nederl. Paardenstamboek", de heer W. leengs-, terwijl Purmerend werd aangewe zen tot de plaats, waar de algemeene vergadering in November zal worden gehouden. Na heropening der vergad. volgde punt 12 Voorstellen bestuur a. het uitloven van belooningen aan onderwijzers, in Hollands Noorderkwar tier gevestigd, die in dit jaar de acte voor landbouwkunde zullen verwer ven C. het voortzetten der proeven met bloembollencultuur komsten daarvan. Daar in het vorig jaar reeds tot het uitvoeren van het onder a, b, c en d omschrevene was besloten, meende men de beraadslaging hierover overbodig. De vergad. was het in zooverre met Voorz. eens, dat zij de punten a. b. en d., buiten bespreking liet. Met betrekking tot punt b. vroeg de heer Jn. Zijp Kz., ingeval de Ambacht school te Alkmaar niet mocht kunnen overgaan tot de instelling van een cur sus voor hoefbeslag, of er dan op dat gebied niets zou worden gedaan; dan of de Vereen, wederom als vorige jaren subsidie zou verleenen aan Haarlem, opdat aldaar van dat onderwijs nogmaals zou kunnen worden geprofiteerd. Voorz. wilde de bespreking hierom trent laten wachten tot de herfstvergad. Op voorstel van den heer J. L. 1. Grone man besloot de vergad. evenwel, het bestuur te machtigen, om, zoo te Alk maar de cursus niet tot stand kwam, bij tijds te zorgen, dat van het onderwijs te Haarlem zou kunnen worden gebruik gemaakt. Door den heer G. H. Geerligs werd nu betoogd, de wenschelijkheid van het houden van een wedstrijd voor ploe gen. Het bestuur was van oordeel dat het gewenscht is, te bepalen dat de me dedingende ploegers vrije keuze hebben voor de te gebruiken ploegen, daar 't anders zou kunnen gebeuren, dat men geplaatst werd aan een nieuwe, onbeken de ploeg. De mededinger moet dus zelf zorgen voor zijn ploeg en de bespanning. De wedstrijd geldt enkel voor 2-diep- ploegen terwijl aan elk deelnemer die door de Jury bekwaam geacht wordt, zal worden toegekend een getuigschrift en f 5-. Ter bestrijding der kosten, aan dezen wedstrijd verbonden, vroeg het be stuur een crediet van f200.- De heer J. L. 1. Groneman betuigde zijn spijt dat er geen prijzen werden toegekend en dat men niet den ploegers een werktuig wil geven, waarmede zij niet-gewend zijn dan zou men toch kun nen zien, wie de bekwaamste onder de bekwamen was en wie het best met een hem onbekende ploeg zou weten om te gaan. Toch zou Spr. gaarne zien, dat bij den wedstrijd dit punt een plaatsje werd gegund. De heer Wüsekerhe beweert, dat de ervaring bij plaats gehad hebbende ploeg- strijden hem heeft geleerd, dat de meeste ploegers niet eens hun eigen werktuig kennen. De Voorz. merkt op, dat het bestuur gemeend heeft, eiken ploeger vrije keus te moeten laten in de soort ploeg; de wedstrijd zou ongelijk worden, daar wel licht een deel er mede bekend, een an der deel daarentegen er mede onbekend zou zijn. De heer Vas Visser wijst er op, dat hoe iemand ook mag zijn een goed ploe ger, hij, geplaatst voor een hem onbe kend soort ploeg, niet maar zoo dade lijk met dat vreemde werktuig zal kun nen omgaan. De wedstrijd duurt te kort om aan den ploegers een voldoenden tijd toe te meten. De heer J. L. T. Groneman merkt op dat het bij H. Noorder kw. steeds de gewoonte is bij ploegwedstrijden, dat de jury reeds een paar dagen voor den of- ficieelen dag met de mededingers werk zaam is. Die omstandigheid neemt dus het bezwaar van den heer Vas Vis ser weg. Maar Spr. geeft toe, dat het bepalen van eenzelfde werktuig voor alle deelne mers ongelijkheid in zich sluit en ver- eeDigt zich met het voorstel van het be stuur; doch drukt den wensch uit, dat ingeval er een nieuw soort ploeg mocht aanwezig zijn, alle deelnemers dan toch verplicht zullen worden, op den wedstrijd daarmede nog een proeve af te leggen. Door den heer Dr. K. H. M. v. d. Zande werd nu het voorstel van het bestuur „tot het nemen van proeven met het oog op den invloed van verschillende toevoegsels bij kaasbereiding" ingeleid. Spr. herinnert er aan, hoe verleden jaar dit plan reeds werd opgezet, doch wegens de kosten de uitvoering er van moest worden gestaakt. Later nam de heer Brander het initiatief tot herhaling van dat onderzoek en het bestuur geloof de, dat nu de tijd was aangebroken, aan dat deel van het landbouwbedrijf weder om alle aandacht te wijden. Er bestaat verschil van meening over de vraag; „hebben de toevoegsels bij de kaasberei- ding invloed op de kaas en welke Moet die invloed worden toegeschreven aan het zuur wat die mengsels bevatten Is de ze meening juist, dan zouden alle toe voegsels vervangen kunnen worden door het veelgoedkoopere melkzuur. Proefnemingen ten opzichte van kaas bereiding kunnen alleen effect sorteeren, als zij vergelijkend zijn en plaats hebben onder absoluut gelijke omstandigheden.Nu is deze laatste voorwaarde in consequen tie niet door te voeren; doch men kan ze wel zoo dichtbij-mogelijk evenaren mits men maar alle voorzorgen daarbij in acht neemt. Het bestuur stelt voor, de proefneming in 4 rubrieken te splitsen: C. met gebruik van zuiver melk zuur); en Gemaakt zullen worden 5 kaasjes, waarvoor benoodigd 100 kilo melk. Ver der heett men noodig 4 kazers, 4 stel gereedschappen en 4 helpers. De ka zers moeten elkander bij de rubrieken afwisselen. Bovendien moet er een op zichter zijn, die bij de proefnemingen tegenwoordig is. Voorts zullen de proeven genomen worden 3 in periodes a. 28° kaasmaken en 90° nawarmenb. 36° kaasmaken en 90° nawarmenc. 90° kaasmaken en 90° nawarmen. Elke periode zal 14 dagen duren. De kosten dezer proef neming worden geraamd opt 420.— aan werkloon, f380 verlies melk, f 100 vergoeding gebruik toestellen en f20 diverse onkosten, te zamen dus f1000. Wijders dient benoemd, een commissie van 6 ervaren kaaskenners, waaronder een paar kaaskoopers, die de gemaakte kaas zullen keuren. Wat aangaat de localiteit, in hetwelke de proeven zullen worden genomen, dienaangaande heeft het bestuur reeds eenige aanbiedingen. De heer Jn. lijp Kz., herinnert er aan, hoe indertijd een comm. werd benoemd ter controleering, of door den heer Boekei zijne verplichtingen, vervat in het contract over het aanleeren zijner methode, wel werden nageleefd. Spr. had toen deel uitge maakt van die comm.en herinnert zich nog hoe hij toen door den heer S. de Jongh toenmalig bestuurslid, in het verhoor was genomen. Bij die gelegenheid had de heer de J. toen een Boekel'schc kaas op tafel en vroeg toen of werkelijk de pre mie van f 2000 moest worden toegekend 01 Spr. dat product nu werkelijk van dien aard vond, dat het aanspraak moest maken op de voorgestelde belooning Spr. had toen die vraag met ja moeten beantwoorden; want werkelijk had Boe kei voldaan aan alle de bij contract hem gestelde verplichtingen terwijl Spr. toch van meening was dat de Boekel-methode den roem van ons product niet verhoogde. Spr. vond die proef niet aanlokkelijk. Later heeft elk Landbouwer met Boekel's methode kennis gemaakt en zijn voordeel gedaan met de navolging dier methode, die alleen belette dat de gebreken niet zoo spoedig aan bet licht kwamen, maar die werd toegepast ten nadeele van de qualiteit van het pro duct. De nadeelen van Boekel's metho de werden niet door de voordeelen over troffen. Van de proefneming met die laDge wei verwacht Spr. dan ook niet veel en hij heeft er op tegen, nu weder f 1000.daar aan te besteden. Holl. Noorderkwartier mag wel wat zuinig worden met de uit gaven. De proefnemingen moeten vooral practisch zijn. Doch in de langewei-me- thode ziet Spr. geen voordeel voor den roem van ons product. De heer Jn. Zijp Kz. is juist op door vorigen spr. genoemde gronden zeer vóór de proefneming. Als het waar is, dat maken van Edammer kaas zonder ee nig toevoegsel kan, dan acht spr. het juist wenschelijk, dat die proef genomen wordt; want dan zal ze nu in het licht stellen, dat wij met Boekel's methode niet op den goeden weg zijn. Ik geloof ook dat we met Boekel's methode ons product in ons land groot nadeel hebben toegebracht. In ons land wil men toch van Boekel's kaasfabrikaat niets weten. De heer Jb. Zijp Hz. repliceert, dat hij niet de proef geheel wil achterwege la ten, doch ze op bescheiden voet doen plaats hebben. Wenschelijk acht Spr. het ook, dat onderzocht wordt, of mis schien een praeparaat is dat minder scha de doet aan de qualiteit der kaas, dan zulks het geval is met de langewei. Maar voor dat onderzoek behoeft H. N. Kw. geen f1000 af te zonderen, daar we toch in Hoorn een proefstation en een zuivelconsulent bezitten. De heer R. Visser Lz. deelt mede, dat toen hij in Engeland op een boerderij was, hij daar heeft zien kazen met „wrongel op tijd". Spr. geloott dat er bij het kaasmaken vooral gelet moet worden op den tijd, dat de wei op de wrongel staat en op de wijze van door halen. De heer v. d. Zande plaatst zich op het standpunt, dat wij nu hebben te on derzoeken welken invloed de lange wei op de qualiteit der kaas heeft. Dat weten wij juist niet. De kaas wordt tegenwoordig zoo geheel anders bereid dan vroeger. En nu dient onderzocht, waar de gebre ken schuilen Spr. wil een zeer eenvou dige proef. Een uitgebreide proef zou veel meer kosten. Het proefstation en de zuivelconsulent staan er evenwel buiten, H. N. kw. stelt f 1000.beschikbaar voor bedoeld onderzoek en dat onderzoek is alleen in het belang der leden zeiven. Spr. is er niet voor, aan dit onderzoek ook nog toe te voegen de proef wrongel op tijd, dat maakt de proefneming maar ingewikkelder. De heer Jn. Zijp Kz. zou gaarne zien, dat ook de bacterioloog, de heer Goed- hardt, het onderzoek zal bijwonen, daar deze ons licht kan verschaffen omtrent de invloeden der verschillende bacteriën. De voorgestelde proefneming zal onge twijfeld groote waarde hebben voor den bacterioloog. Ook raadt Spr. aan, bij de proefneming vooral toe te zien op de aanwezigheid van een goeden kelder. De heer L. Visser gehoord hebbende, dat er van de kaasfabriek te Zuid- Schermer eene aanbieding voor de loca liteit is ingekomen, meent, dat dit al een zeer ongeschikte plaats is, uit hoofde den verren afstand van het proefstation Hoorn. Ook zou Spr. meenen, dat het raadzaam is aan de commissie van proefneming nog toe te voegen een veearts, teneinde de qualiteit van het vee, dat de melk voor de proefneming geeft, te onderzoe ken. De heer v. d. Zande acht het wensche- lijker de proefneming te doen plaats heb ben onder gewone omstandigheden en niet vergezeld te doen gaan van maat regelen, welke in de praktijk toch nooit genomen worden. De heer Jb. Zijp Hz. belooft zich niet te veel van die proefnemingen in weten- schappelijken zin, van welke het prac tisch nut hoog in de lucht hangt. De heer v. d. 'Lande beweert, dat als wij met f 1000 uit te geven, ook maar mogen uitvorschen omtrent de geheimzinnige oorzaken, die ons bij de kaasbereiding parten spelen, wij die uitgaveqyseer zeker nimmer zullen hebben te betreuren. De heer J. Breebaart Kz. meent dat f 1000.- voor deze proefneming wel wat veel is. De Begrooting van'96 leert ons dat het saldo van f 1973 reeds inkrimpt tot f 223- en het aantal leden wordt er ook al niet grooter op Bovendien zijn er ook nog wel andere zaken op het gebied van H. N. Kw., waarvoor subsidie zal moeten worden ge geven. De heer v. d. Zande, verklaart als ad viseur der Vereen., dat op de begroo ting de posten zoo ruim zijn gere kend, dat er hier en daar nog wel een overschot zal blijven. En zoo noodig, kan H. N. Kw. ook niet eens aanklop pen bij anderen. Laten wij intusschen doorgaan, voor goede doeleinden, geld uit te geven. Dat is in het belang van den landbouw. De heer J. Breebaart Kz. is geenszins tegen uitgaven voor proefnemingen, doch wenscht wat over te houden voor zaken welke niet minder nuttig zijn. Dit punt mag niet alles opslikken. De heer Visser biedt de kaasfabriek te Baarsdorpermeer aan voor de proef neming. Ook de heer R. Visser Lz., stelt zijne boerderij disponibel. Hierna werd bij acclamatie tot proef neming besloten.

Schager Courant | 1896 | | pagina 5