Binnenlandsch Nieuws. singerhorn der lloll. Maatschap pij van Landbouw op Zaterdag den 28 Maart 1896. Gemengd Nieuws. Bij een Woekeraar. Schrikkelijke Vader moord. Maandagavond werd te Grootenberge (België) Karei D. S., tuinier, weduw naar met vier kinderen, door zijnen 17-jarigen zoon vermoord. Deze jonge ling had den ganschen dag gedronken en gezwierd. Zooals het gewoonlijk gaat, begon hij eindelijk twist te zoe ken en het duurde niet lang, of hij werd gemengd in een vreeselijk ge vecht. De vader, zulks vernomen hebbende, ging zien wat er gaande was en vond zijnen zoon tusschen de strijders. De goede man, onheilen vreezende, ver zocht zijnen zoon met hem naar huis te keeren. De jongeling gehoorzaamde gewillig. Wat er eigenlijk in de ou derlijke woning gebeurde, is niet juist bekend. Er moet eene woordenwisse ling tusschen vader en zoon ontstaan zijn, gevolgd door een gevecht. De zoon bracht zijnen vader drie ge weldige slagen toe op het hoofd met een steen. De hoofdschedel werd ge kloven en de dood was om zoo te zeggen oogenblikkelijk. De zoon werd aangehouden. Het parket van Oudenaarde onder vroeg hem op het tooneel der misdaad. De dader legde volledige bekentenissen af en werd in de gevangenis van Zot- tegem opgesloten. Een lid der familie van den onge- lukkigen landbouwer ondervroeg den zoon, en na lang ontkend te hebben, bekende hij met een steen naar zijnen vader te hebben geworpen, maar nooit het plan te hebben gehad hem te doo- den. De zoon wilde terug naar de herberg en de vader belette hem dit. Het is op 't oogenblik dat de vader nabij zijne woning was, dat de zoon, woedend en misschien bedronken, met eene steen naar hem geworpen heeft en hem zoo ongelukkig heeft getroffen, dat hij dood ter plaats bleef. Daarna is de zoon naar de herberg gegaan, om den schijn te hebben van niets te weten. De jon geling is te Gent opgesloten. Spruitjes. Marktberichten. wordt nu gepleit voor de beschikbaar stelling van f 500.voor het bevor deren van het stationeeren van uitste kende springstieren. In verband tot het nog loopend re kest aan H. M. de Koningin-Regentes en aan den Min. v. Waterstaat, ter verkrij ging van rijkssubsidie ad f 1000 en de daarmede in verband staande even- tueele prov.subsidie ad f 2500. wordt met algemeene stemmen aan het Bestuur machtiging verleend, des noodig, van het nu aangevraagde crediet ad f 500.gebruik te maken, ten einde in dit jaar nog tot de uitvoering te kun nen overgaan. h. Conform het door den heer v. Foreest ingeleide bestuursvoorstel, wordt besloten, f 150.— op de begrooting uit te trekken, teneinde aan het bestuur de gelegenheid te verschaffen, maat regelen te treffen om den 25 Sep tember e. k. te WINKEL, zijnde de bakermat van Holl. Noorderkwartier, op eenvoudige, doch feestelijke wijze het 25-jarig bestaan te herdenken. Bij die gelegenheid zal door den heer A\ IVonder, den Yice-voorzitter, een verslag worden gegeven van het 25-jarig bestaan der Vereen. Hierna werd door den heer K. A. Kaan voorgesteld of het ook zijn nut kon heb ben, van wege de Yereen. een prijsvraag uit te schrijven, ter bestrijding der bot ziekte bij de Schapen, het zoogenaamd „ongans". De heer Jn. Zijp Kz. meent zich te herinneren, dat reeds vele jaren geleden in die zaak voldoende licht was verschaft. De oorzaak was, zoo Spr. zich niet ver gist, te zoeken in de zoutwaterslakken. Als middel ter bestrijding was toen aan geraden, te zorgen in en om het land geen stilstaand zoet water te hebben en zoo dit er is, het dan af te roosteren. De heer Billroth merkt op, dat de botten huizen in de lever der schapen. De wijze, hoe dio botten in den lever komen en zich ontwikkelen, acht Spr. algemeen bekend. Om het kwaad op te heffen, is het zeker gewenscht, te zorgen voor goede afwatering en bemaling, is 't noodig, het land droog te leggen door draineering. De heer LVisser deelt nog mede, dat hem proefondervindelijk is gebleken, dat het gebruik van landbouwzout voor de schapen een heilzaam middel is, tegen de gemelde ziekte. De vergad. is na de bekomen inlich ten in deze zaak van meening, dat hier voor een prijsvraag niet behoeft te worden uitgeschreven. Hierna werd de in ontvangst en uit gaaf voorgestelde begrooting ad f 3576.55 voor 1896, goedgekeurd. Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer J. Zijp Kzer de aandacht op, dat aan het proefstation te Hoorn ver bonden is de bacterioloog, de heer Goed- hardt. Onlangs verklaarde die heer aan Spr. dat hij zijne studiën niet kan voortzet- ren, omreden hij nog altijd geen geschikt laboratorium heeft. Spr. vindt dat een zeer groot ongerief en meent, dat het op den weg van Holl. Noorderkw. ligt, bij de regeering er op te doen aandrin gen dat te Hoorn een naar den eisch ingericht laboratorium worde gesticht. Spr. dringt er met klem op aan dat H. N. Kw. zich deze zaak aantrekke, want er wordt gemompeld, dat het la boratorium en het proefstation door de regeering zouden worden overgebracht naar Wageningen. En zoo dat gebeurde, zou Spr. zulks een ramp noemen voor den landbouwen den stand in Noord Holland. De Voorz. deelt mede, dat de door den heer Zijp gememoreerde zaak niet aan de aandacht van het bestuur is ont snapt. Spr. zal zijn best doen, het proef station te Hoorn te behouden en het la boratorium aldaar tot stand te zien ko men, doch als de geopperde bezwa ren blijken onoverkomelijk te zijn, dan zal H. N. kwartier er zich wel bij moe ten neerleggen. Bovendien, Wageningen is per post evengoed te bereiken als Hoorn. Door den heer IV. C. Visserwordt de vergadering in overweging gegeven, of het niet raadzaam is, dat vanwege Holl. Noorderkw. wordt onderzocht in hoever re het wenschelijk is, maatregelen te nemen tegen het gevaar van besmet ting van het drinkwater in de sloo- ten en vaarten, door het afvoeren van de in den laatsten tijd veelvuldig hier en elders geslagen gas-welpijpen, bij de boring waarvan wel gevraagd wordt naar de grootste gasproductie, doch op de kwaliteit water niet wordt gelet. Yoorz. belooft dit punt te onderzoeken ofschoon hij het bezwaar van den heer Y. niet deelt. De heer voor dat overtollige bronwater. In de "Wieringerwaard zijn de bronwellen le gio, niemand heeft daarvan bij zijn vee ooit eenig nadeel ondervonden en de brongasleidingen komen uit dezelfde wel len. Eigenaardig zelfs is het, dat men bijv. inde "Wieringerwaard nooit last ge had heeft van ongans bij schapen. Ten slotte worden nog een drie-tal nieuwe leden voorgesteld. Nadat door den heer Vas Visser hulde was gebracht aan de energie door H. Noorderkwartier op zijn gebied ont wikkeld,verklaarde Spr.dathet hem aange- Yereeniging, den heer Wleengs, voor diens uitstekende notulen, en den Voorz., den heer Foreest, voor zijne goede leiding der besprekingen. Vergadering der afdeeling ,,Bar- Tegenwoordig acht leden. Voorzitter de heer 1. Koomen Az. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. De heer ff. Kooijman brengt verslag uit der in Nov. 1895 gehouden vergade ring van Holl. Noorderkwartier. In behandeling wordt genomen het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer Uv. d. Oord, om in het vervolg slechts één afgevaardigde, in plaats van twee afgevaardigden, zoo als tot nu gebruikelijk is, naar de algemeene vergadering der Maatschappij te zenden. Met het oog op de finantiën der afdee ling wordt conform het voorstel besloten, doch blijft bepaald, dat de afgevaardigde verplicht is, een verslag der gehouden vergadering uit te brengen. Hierna doet de penningmeester, de heer P. Bronder rekening en verantwoor ding voor het afgeloopen jaar. De ont vangsten hebben bedragen f 131.79 de uitgaven f 124.75, aldus een batig saldo van f7.04. De commissie, bestaande uit de heeren D .Spaans en G. Claij, belast met het onderzoek dezer rekening, adviseeren tot goedkeuring. Overeenkomstig dit advies wordt besloten, onder dankzegging aan den heer Penningmeester voor zijn ge houden beheer. Naar aanleiding dezer rekening wijst de heer D. Spaans op het hooge bedrag, dat aan het Hoofdbestuur moet worden uitgekeerd. De Voorzitter acht deze opmerking juisthij betreurt het, dat daar zooveel door de afdeelingen wordt bijgedragen voor de algemeene kas, en door het Hoofd bestuur in het belang der afdeelingen zoo weinig wordt gedaan. Gelezen wordt een schrijven van de afd. "Wieringerwaard, inhoudende dat met leedwezen is vernomen, dat de door de afd. Barsingerhorn voorgestelde keuring, van zaaigranen niet kan doorgaan, en wel doordat het Hoofdbestuur niet gene gen was om eene bijdrage te verleenen en voorts dat door deze zaak te bevor deren, concurrentie zou worden aange daan aan de te houden keuringen te Am sterdam en te Rotterdam, De afd. geeft in overweging om te trachten de keuring toch te doen door gaan en beveelt daarom deze zaak ten zeerste aan. Hierop brengt de heer W. Kooijman ver slag uit van de gehouden vergaderingen van afgevaardigden der verschillende af deelingen, omtrent eene voorgenomene keuring van zaaigranen en deelt mede dat eene keuring niet kan doorgaan om de in bovenvermelden brief genoemde re denen. Yan het Bestuur van Holl. Noorder kwartier was bericht ingekomen dat hij deze keuring met een subsidie wenschte te steunen. Wordt besloten deze zaak opnieuw in eene volgende vergadering ter sprake te brengen. Gelezen wordt een circulaire van het Hoofdbestuur der Maatschappij, houden de verzoek om voor de Sept. '97 te hou der tentoonstelling financieëlen en mo- reelen steun. Pinantieëlen steun door het beschikbaarstellen van uitlovingen en mo- reelen steun, om de inzending zooveel mogelijk te bevorderen en waarbij het Bestuur aanbeveelt véortentoonstellingen te houden. Daar de geldmiddelen der afdee ling zulks niet toelaten, wordt beslo ten om geene uitlovingen te doen. Vóér- tentoonstellingen te houden vanwege de afdeeling acht men onnoodig, daar door de te Schagen gehouden paaschtentoonstel- ling, daarin voldoende wordt voorzien. Tot afgevaardigde naar de a. s., ver gadering van Holl. Noorderkwartier wordt benoemd de heer K. Jonker. Bij de rondvraag vestigt de heer W. van der Oord de aandacht op een boekwerkje, getiteld „handleiding tot het gebruik van kunstmeststoffen" van M. IV. v. van Bijlevtld, landbouwconsulent voor Goedereede en Overflakkee. Hij zou gaarne zien dat voor reke ning der afdeeling eenige exemplaren werden aangekocht. Conform besloten. Mede bespreekt de heer v. d. Oord Groneman is niet zoo bang de wenschelijkheid, dat alhier eene lezing I wordt gehouden over zuivelbereiding enz. Hij meent dat de heer Keestrazui- velconsulent in Holland verplicht is, zoo zulks gevraagd wordt, eene lezing te j houden en wel zonder daarvoor eenig honorarium te mogen rekenen. Het Bestuur wordt opgedragen hier omtrent informatien in te winnen. Daar in dezen tijd de veehouders veel drukte hebben met het kalven der koeien ontspon tusschen de aanwezige veehou ders zich nog een gesprek, over deze voor hen zoo belangrijke zaak. Verscheidene gevallen werden bespro- name verpozing was geweest, deze vergad. ken en werd opgemerkt, dat men in de- de veeartsen, dan alleen theoretisch- ontwikkelde veeartsen. Ook bleek, dat het nog voordeeliger is de eersten te halen, daar de laatsten ook nog theoretisch ontwikkeld schijnen te zijn in de cijferkunst. Hierna sluiting. Onder bovenstaanden titel schrijft de Londensche correspondent van het „Dag blad van Zuid-Holland Hij adverteert in de bladen Geld Sommen van 1 p. st. tot 5000 p. st.. binnen weinige uien zonder borg stelling enkel op promessen. Rente 5 pet.geen lastige nasporingen geen fees, Adresmr. Mitchell, Strand. Hij houdt kantoor in een zijstraatje, liefst dicht bij het strandaan de deur staat een koper plaatje„Mr. Mitchell (voorletters gebruikt hij niet.) Second floor office, hours 10—4 Saturdays 101." Hij heeft de beminnelijke manieren van den man der wereldzijn snor is meestal met pommade martiaal gepunt; hij draagt altoos een gekleeden jas met zijden lapel len een bloem in het knoopsgatééu glaasje in het linkeroog; verlakte laarzen en lichtgrijze spats (modderkousjes) erover heen. In het buitenkantoor zit de klerk, een grijskop van respectabel voorkomen, met een stalen bril op het puntje van den nens. Zijn schrijftafel is vlak en vierkant zoo als men dit bij advocaten en banken wel vindt hij schrijft met ganzevlerken naast hem in een open brandkast staan zware grootboeken in rood russisch leer een ekctrische schel loopt naar de kamer van den patroon in den hoek bij de brandkast is een telefoon. Het is een druk kantoor. En op de stoelen tegen de muren zitten een paar menschen te wachten een blonde jongeling in een lichtgrijs pakje, dien men in de wandeliug een „swell" zou noemen; een oude heer met een bekaaid pakje en verdacht glimmenden hoed, zoo'n soort van ex-majoor of ambtenaar op zwart zaad; een vrouw, poveitjes doch netjes ge kleed „Beschaamde armoe.* De jonge grand-seigneur komt wissels vernieuwen hij heeft geld geleend op post obits d. w. z. de terugbetaling zal ge schieden als papa dood is. Zulke zaakjes doet mr. Mitchell graag; het zijn goede klanten, die jonge Lords. Ze betalen 15 pet. voor drie maanden, en als ze komen ver nieuwen, hebben ze altoos een beetje meer noodig. Zoo groeit de som en wat eerst een sneeuwballetje was, is tegen den dood van den rijken vader een lawine geworden in terest maakt kleice cijfers groot. De ex-majoor is maar een klein klantje. Hij trekt 400 pd. st. pensioen per jaar en is achteruit gegaan. Gelukkig dat er nog philantropen zijn regeeringspenningen zijn sekuur en de goede heer Mitchell is altoos bereid te leenen, als zijn duitjes maar zeker zijn. Hij leent aan den majoor voor 10 pet. per jaar en het zal wel niet lang meer doren of het pensioen van den oudstrijder zal worden overgeboekt op den „financial agent* zooals de heer Mitchell zich zelf noemt. De wereld spreekt van „Money lender*, maar zoo mag men Mitchell niet betitelen Money- leuders wonen in de achterbuurt, en het adres van Mitchell is immers X-street Strand W. C. Het vooruitzicht eerlang een majoors- pensioen op te slokken, stemt den heer Mitchell vroolijk hij ontvangt den oud-soldaat met twee open handen, noemt hem old chap oude jongen. Arme ou de jongen Het particuliere kantoor van den heer Mitchell is schilderachtig. Turksche tapij ten op den grond, een kranig bureau- ministre, een groote spiegel voor den schoorsteenmantel en er op een marme ren klok een bronzen Mercuriusplaten en efsen aan de murenin één woord, het werkkabinet is in keurigheid een te genhanger van den gedistingeerden man aan den lessenaar. Zoo, madame, zegt hij minzaam en beleefd tot de vrouw, neemt u plaats, wat kan ik voor u doen Zij vertelt een lang relaas. Man dood. Kind thuis ziek. Doktersrekening. Kas leeg. En ze suikt als ze voortgaat. Hij wordt [orgeduldig. Om kort te gaan Hoeveel Dertig pond I Massa geld I Heeft u fondsen Neen. Meubels? Ja! Onbezwaard Ze bloost. Er is een bill of date op (verkoop- brielje) van vijf-en-twintig, Hoeveel kamers Twee en een keuken. En dus vijf-en-twintig er op belast. Daar kan niets meer bij. Heb je anders nog iets juweelen, goud? Niets Wil iemand borgstaan voor je? Ik ben alleen heel alleen Een bij te wonen; bracht Spr.onder instemming ze zaken meer waarde hechtte aan advie- der Vergad dank aan den Secretaris der zen van practische, 't zij niet-geexamineer- smk. niet. Ze zacht en baalt haar beursje uit den zak. Het laatste pondje smelt te sadm. Hij geeft haar 5 shilling terug en zegt kom overmorgen maar weerom. Zon u denken dat Hij weet wat ze zeggen w:l. „Het za' wel losloopen." En wonder boven wonder, het liep los In negentig gevallen van de honderd stopt de heer Mitchell de informatiepen ningen feein zijn zak, en de persoon die kwam om geld te leenen, is er nog erger aan toe dan te voren. Maar in de jon- sten tijd had een magistraat te kennen gegeven, dat het adverteeren van no fees gevolgd door een eisch om geld, ten ein de inlichtingen over den leener in te winnen, door hem wel eens als oplichting zou kunnen worden uitgeteld als de lee ning niet tot stand kwam en de fee niet teruggegeven werd. En toen het arme weeuwjte juist kort na de waarschuwing was gekomen op een goed oogenblik I kreeg zij het geld 25 pdst. Maar op welke voorwaarden Zij moest 4 diiemaaDdsche wissels tee kenen, elk van 10 pdst., en dus binnen het jaar 40 pdst. terugbetalen voor de ge leende 25 pdst. Dat is een rente van 60 pet. per jaar. En als één der wissels niet prompt betaald werd, dan zou niet alléén de rest van het onbetaalde bedrag ter stond opeischbaar zijn, maar de totaal geleende som onverschillig of er op af betaald was of niet Begrijpt men nu waarom er Turksche tapijten liggen op zijn vloer en waarom de heer Mitchell zich de luxe van verlak te laarsjes op zon helderen dag kan veroor- looven? Maar de arme vrouw zat in de knel, wat kon ze doen Weigeren, was hongerlijden en misschien de dood van haar kind. Ze nam dus het voorstel aan en teeken- de voor 60 Ct. rente. Er was een naspel. Na veel zwoeger, en ontbering waren drie der promessen ingelost, maar de vierde en laatste bleef in gebreke. De woekeraar, getrouw aan zijn woord, daagde haar voor den rechter en eiechte onmiddellijke betaling van het restant 10 pd. st., niet van de geheele som, dat durf de hij niet. Op de bank der getuigen onder eede, werd de halsafsnijderjj haarfijn uitgepluisd en toen de rechter de partijen had ge hoord, velde hij zijn vonnis aldus Mevrouw, de letter der wet eischt dat ik u veroordeel, Mitchell, de wet stelt u in het gelijk ik moet dat met innig leedwezen bekennen, Maar al zegt die wet ook dat die vrouw verplicht is èn het geleende bedrag èn de Judssrente te betalen, ze zegt niet, wanneer en hoe die betaling moet geschie den. Dat is geheel aan mij overgelaten, en in mijn diepen symphatie met het slacht offer en in mijn grenzeloozen afkeer van den heer woekeraar, gelast ik, dat de ge daagde de som van tien pond terugbetale in tnaandelijksche termijnen van zes pence. Er ging eea schaterlach door 't hof, die door de deurwaarders slechts met moeite kon worden bedwongen, immers het vonnis kwam hierop neer, dat „de vriend der armen" 400 maanden of 83 jaar en 4 maanden op de algtheele terugbetaling van zijn woeker zal moeten wachten. Het was een uitspraak, Salomo waardig. HetSpookhotel. „Hulp Ik stik Ze worgen me Deze kreten werden sinds eenigen tijd el- ken nacht tegen twee uur door de logeer gasten van een hotel te Parijs vernomen. Allen sprongen verschrikt op, de bedien den kwamen aanloopen en men opende de deur van de kamer, waaruit het hulpge roep kwam voorzichtig ging men naar binnen, de moedigste voorop maar nooit werd iets ontdekt Toch werden eiken nacht dio kreten gehoord, voorafgegaan door een lichte worsteling en eindigende in een doodsgerochel. Eiken avond werd de de deur zorgvuldig gesloten, nadat men eerst onder alle meubels had gekeken. Het leed geen twijfel: men had met spoken te doeD 1 Den logeergasten lachte dit denkbeeld Diemenda! toe. Maar de ho telhouder besloot een onderzoek in te laten stellen door een inspecteur van politie. Nu wilde het geval, dat naast de spookkamer een handelsreiziger logeerde. Deze dappere was dus altijd de buurmin van de spoken ge weest, maar toen hij vernam, dat een inspec teur van politie metgeesten eenstrijdop leven en dood zou beginnen, scheen hij zich hier over erg ongerust te maken en vertrok hij met de noorderzon, op de tafel een brie fje achterlatend, aan het adres van den hotelhouder en van den volgenden inhoud: Mijnheer 1 Gij hebt mij reeds vele onaangenaam heden bezorgd ik achtte mij verplicht u mijn dankbaarheid te beluigen. Ik neem alle spoken, die het u zoo lastig hebben gemaakt, in mijn buik mee. U zult toch wel moeten toegeven, dat zulk een voorstel ling ruimschoots opweegt tegen de 127 fr. 50, die ik u nog schuldig ben. Zijn wij nu quitte? De hotelhouder was het echter met de zen slimmen buikspreker volstrekt niet eens en laat hem ijverig opsporen. zondere zorg wordt aangewend om deze rupsennesten te vernietigen, dan is het maar al te zeer te vreezen, dat deze vraat zuchtige dieren weldra even spoedig bloe- zem en blad zullen verslonden hebben als deze thans onder den milden invloed van het heerlijk lenteweder, ontluiken. Wan neer de rupsen eenmaal aan 't knagen zijn, is het te laat, en daarom zuivere men, nu het nog de tijd is, alles wat er te zuiveren valt. Mtt Godes zegen en eigen kracht, Wordt menigmaal iets groots volbracht, Dat schier onmogelijk werd geacht. Het Streef nooit te zeer Naar lof of eer Waardeer veeleer heil van anderen meer en meer. Over anderen oordeel vellen, Kunnen zeker rijp en groen; Beter is, 't niet uit te stellen Als we 't eigen daden doen. In de groote levensschool Leert men kennen jool en kool Toch is werken er 't parool. Woelen en gisten, Kijven en twisten, Kunnen ons bestendig leeren. Hoe men onheil kan vermeeren, s Naasten heil gestaag bedoelen, Vriendschap voor elkaar gevoelen, Geeft meer dan het eeuwig woelen. Is hooger loon Ook goed en schoon, Men werke niet om loon alleen, Maar doe wat goed is op zijn schrêen. W. M. Tz. SC HAGEN, 2 APRIL 1896. Aangev. 8 Paarden f 50.a 150 Veulens 18 Geldekoeien(magere) „120.- Hm Dat fciet er niet mooi uit. Afijn, ik zal het informeeren. Wanneer denkt u te besluiten P en ze staat op om heen te gaan, A propos, het onderzoek kost 15 shilling. Wat en u zei in de krant, dat u geen „fees" berekent. Ja, als je onderpand hebt, anders De jonge Cdie te Luik buskruit deed ontploffen onder het hoofd kussen zijner ouders, is te Rijsel gevat, na te Parijs het hun ontstolen geld te heb ben verbrast. B ij zonder groot is het ge tal poppen, welke men in tuinen en boom gaarden ontmoet, en wanneer er geene bij- 10 Vette Koe 20 Kalfkoeien Vaarzen Graskalveren 140 Nuchtere Kalveren Schapen magere Idem, vette 220 Overhouders Bokken en Geiten 30 Varkens (magere) 15 Idem(vette) per K.G. 80 Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Kilogr. Boter Kaas Kipeieren Eendeieren 145 „140.- 4. 16. 40 30 450 480 9000 6000 170 255 180 9.- -.30 4— —.10 -.50 a - a a —.85 —.25 2.50 3.10 15 25 12 86 50 95 40 75 Snelpersdruk van J. "Wikkel te Schagen.

Schager Courant | 1896 | | pagina 6