ienstmeifl P. G K. VERIEDS f. 3XX CIRÈS. SCHAKEN. R. Kaan. Huishoudster Een knappe Leerling Huishoudster 1 Mei aaBvaardeo, Puik I! O OI, J. Hofmeest A. Kudde es, Rijwielhandel. BAL Dans VRIJ. DIENSTBODE, BAKWAGEN, TE KOOP: T. Siaai, te Barsi Jonen, ped kan melken, Oaia Niedorp. L- J. Roppvesp, J. SMIT, gedipl. hoefsmid, Winkel. Kan 1 Mei Een netten Leerllni plaatsen. Buitenlandsch Nieuws. Polei oveiïiclt ier week. PLAATSELIJK NIEUWS. Van den Kerkbouw. Predikbeurten. Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c. a. Marktberichten. ADVEKTENTIEN. Cornelia Cathariua Ligthert, FRANpOIS CORNELIS. Bruxelles, 29 Maart 1896. Cornelia Catharina, Amsterdam, 28 Maart 18?6. GRIETJE BORST, D. STINS-Kistbmaker Cd. Barsingerhorn, 2 April 1896. n M. Glas, L. A T E M A. GEVRAAGD: Wordt gevraagd, in een Vleesch- liouwerij, direct of zoo spoedig moge lijk, een en van goede getuigen voorzien. Adres: Itlej. van dek, Nieuw- straatBEVERWIJK. Er biedt zich aaneen bekwaam Brood-bakkers knecht. Zadelmaker-behanger, Schagen. Banketbakker, Een Huis metgrooten Tuin, TE KOOP aangeboden C. v. d. Hoek, Haringhuizen. Zondag 5 April, len Paasdag' Makelaar, Haarlemmerdijk No. 50 Amsterdam, verstrekt geld op Lande rijen als le Hypotheek a zonder vooruitbetaling van rente. J?P. DENIJS Johz,2 LEVEBING en REPA- REERING van alles wat tot g" den RIJWIELHANDEL be- -!=a r- hoort. Voorhanden: 2 Rijwielen voor oud. Iste kl. machines, met luchtbanden, voor 60 en 70 gul den. 2en. PAASCH AVOND. Entree 35 ct. Aanvang- 8 uur. Kraepelien en Holm's SALMIAK-PASTILLES, naamd De Dankbaarheid, onder de Tien Gemeten ten Anker. Zeer waarschijnlijk uit onbekendheid met de aldaar veilige reede, kwam het schip juist op de plaats der kentering der getijen van hetVuile- gat en het Haringvliet te liggen en be gon het Vrijdagmorgen omstreeks half elf zoo te slingeren, dat de schipper Frans Hakkers, van Werkendam, de noodvlag heesch. Juist passeerde daar op eenigen afstand de Zeemeeuw, een char ge vaartuig, dat waarschijnlijk het schip in nood niet opmerkte. Eenigen tijd daarna liet de schipper, geholpen door een daar eveneens ledig liggend schip, zijn anker kappen en draaide het voor den wind, waarna het koers zette naar de Willemstad, waar het zonk, op ongeveer 250 M. uit den zeedijk. De knecht werd met de giek ver wegge slagen de schipper zelf staande aan het roer, verdween in de diepte, met zijne vrouw en eene zuster. Maandag werd van rijkswege een duikersonderzoek in gesteld, maar werd niets van de verdron kenen gevonden. Naar men zegt, pas seerde daar de Middelburgsche boot, die blijkbaar geen hulp kon bieden. De duiker heeft eenige voorwerpen uit het schip, behoorende tot de huishou ding van den schipper, boven gebracht, o.a. een rieten stoel, een halsketting van de vrouw, en eenige kleedingstukken. Deze voorwerpen zijn door de familie van schipper Hakkers en van zijne vrouw herkend, zoodat alle onzekerheid daarom trent geheel is opgeheven. Het is zoo goed als zeker, dat zich de schipper, zijne vrouw en de knecht tij dens het ongeval aan boord bevonden. Hunne lijken zjjn door den duiker niet gevonden. Schipper Hakkers en zijne vrouw waren nog slechts 6 weken ge huwd. Thans is beslist datin Je nabijheid van TIEL een Land- en tuin- bouwinternaat zal worden gevestigd. Daartoe is bestemd het welkbekende landgoed fDe Start', groot ruim 17 hectare aan bouwland, boomgaarden enz., en dat reeds in openbare veiling aangekondigd was. Wie de heeren zijn, van wie het plan uitgaat, is nog onbekend. Met recht kan men van een politieken barometerstand spreken, bij de be schouwing over wat alzoo in Europa en daarbuiten op staatkundig teirein ge beurt. Mooi weer en zonneschijn bij hoogen luchtdruk, wisselen af bij storm en regenvlagen bij een lageren stand. Nu eens zijn de politieke verhoudingen vrij vast, dan weer is het kwik bij Bui- tenlandsche zaken in schommelende be weging, gaat zelfs soms plotseling zak ken, om echter weldra weder normaal te teekenen. Soms ook nemen wij een depressie, waar in enkele centrums, terwijl in weer andere deelen het „weer bestendig" is. Zoo hebben de Spaansche en Italiaan- sche monarchiëen reeds langen tijd te midden van vrij lagen luchtdruk ver keerd en niemand kan nog met eenige zekerheid voorspellen wanneer daar de barometer rijzen zal. Op CUBA heerscht nog steeds denzelfden stand, van alge- meene verwarring, opstand en burger oorlog. Wat generaal Campoz boven de krachten ging, blijkt ook voor de schou ders van den veldheer Weijler te zwaar te zijn. Reeds zijn uit Spanje 300,000 man schappen naar de Antillen overgebracht, zonder dat die krachtsontwikkeling eeni ge vrucht heeft gedragen. Wel worden zoo nu en dan benden op standelingen uit elkander gejaagd, waar bij aan beide zijden eenige dooden val len; wel wordt het af en toe aan Cu- baansche vrijbuiters belet, aan land te gaan of wapenen en munitie te ontschepen; wel leest men bij tijd en wijle, dat een schip met vrijwilligers in een Ameri- kaansche haven op verzoek van den Spaanschen gezant in beslag is geno men, wel herhaalt zich bij voortduring het gerucht, dat een deel der ontevre denen het hoofd in den schoot heeft gelegd, maar al die schijnschoone be richten, die meestal als beursmanoeuvre dienst doen, kunnen niet verhinderen, dat de steden dorpen en plantages in brand gestoken, de suikervelden ver woest, de spoorwegen opgebroken, de bruggen afgebroken worden en dat op bijna geheel Cuba, buiten eenige ver sterkte punten, alleen door eene sterke bezetting in bedwang gehouden, volsla gen anarchie heerscht. Wet noch recht, leven noch eigendom, wordt op de parel der Antillen geëer biedigd. De geest van inmenging, die zich tel kens in de Yereenigde Staten openbaart, komt natuurlijk den opstand ten goede. De leiders der beweging hopen en ge loven, dat president Cleveland, gesteund door de Kamer en den Senaat, zich wel dra in de Cubaansche kwestie zal mengen, waardoor het schoone eiland, onder de rij der zelfstandige Staten opgenomen zal worden. Lage barometerstand nog altijd op de kus ten van het APPENIJNSCHE SCHIER EILAND. De toestand in de Roode Zee-bezitting blijft vrijwel gelijk. Gene raal Baldissera heeft zich tot eene af wachtende, verdedigende houding bepaald. Verkenningen, door hem ondernomen, brachten weinig nieuws aan het licht. Van Menelik noch zijne" Ras' werd eenig spoor aangetroffen. Volgens berich ten uit het Abyssinische kamp, heerscht in het leger der Shoanen gebrek aan levensmiddelen. Menelik zou daardoor tot den terugtocht naar zuidelijker streken worden gedwongen, 't Kan waar zijn en ook niet. Dit is echter zeker, dat de vredes onderhandelingen van Italiaanschen kant sleepend worden gehouden. De tocht der Engelschen naar Soudan moet aan hen gunstiger voorwaarden verschaffen. Door die tocht naar Dongola zijn over het FRANSCHE ministerie geweldige buien losgebroken. De Minister van buitenlandsche zaken Berthelot, isjreeds als eerste offer geval len. Bourgeois het hoofd van 't kabinet, zal door den overgang van binnenland- sche tot buitenlandsche zaken, pogen goed te maken, wat Berthelot bedorven heeft. Kamer en Senaat zijn uiterst ver stoord over de begane fouten. Zonder het ronduit te willen zeggen, gevoelt men algemeen, dat in het hechte gebouw door Fransche en Russische diplomaten opge trokken, eene verzakking is ontstaan, die gevaren voor de toekomst zou kun nen opleveren. De groote fout van Ber thelot moet zijn, dat hij in zijne protest nota bij Salisbury uit naam van Frank rijk en Rusland heeft gesproken, zonder zich in dezen eerst met Rusland te ver staan. Na de vele vriendschapsdiensten, wij noemden ze in ons vorig overzicht hand- en spandiensten, had men zich de ze kleine vrijheid veroorloofd, een vrij heid, die echter in Petersburg vrij euvel opgenomen is. Rusland wil vrede, althans voorloopig. Het wil de kroningsfeesten in Mei te Moskou door geenen oorlog verstoord hebben. Dat had Frankrijk moe ten weten. Engeland wist het. 't Was voor Salisbury eene reden te meer om zijn slag te slaan. i Nu wijt men alles aan de onhandig heid van Berthelot. „Wij hebben in Egypte een echec [geledenvoor zes maanden werden wij meer geëerbie digd", verklaarde een afgevaardige in de Fransche kamer. Zoo is 't. Nog wist het kabinet bij de stemming op 2 April het hoofd boven water te houden, doch alles doet voorzien, dat de dagen van het ministerie Bourgeois geteld zijn. De koloniale depressie, die zich met verwoestende sporen over de landen aan de Middellandsche zee voortbeweegt, heeft in hare beweging helaas, ook NE- DERLANDandermaal bereikt.Na de nood lottige ramp op Lombok, waarbij zoo velen het leven lieten, komen thans uit Atjeh zeer verontrustende berichten tot ons. Een der meest invloedrijke hoof den, Toekoe Oemar, die sedert Septem ber 1893 het Nederlandsch gezag had erkend, heeft plotseling onze zijde ver laten. Wat of dat hoofd, tot dien af val heeft bewogen, zal waarschijnlijk een nader onderzoek aan 't licht brengen. Zeker met de eer en onderscheiding, waarmede hij sedert dien tijd door het Indisch krijgsbestuur werd overladen. De Djohan Pahalawan, verdienstelijke held en Prang besar, groote veldheer, dus werd hij door Nederland betiteld, had zelfs een lijfcorps van 200 man on der zijn bevelen, die Hollandsche soldij genoten. Door het verraad van Toekoe Oemar is een deel der troepen in Atjeh door zijne benden ingesloten. De hoofdlinie in Atjeh, waarin Kotta Radja ligt, be reikt in een halven cirkel met beide uit einden de zee. De deelen zijn onderling verbonden door twee straaltrambanen en eene ceintuurbaan. Achter deze li nie ligt eene 1000 M. breede openge- kapte strook. Daarachter bevindt zich een tweede gordel van 11 versterkte ben- tings, door 25 officieren en 700 minde re manschappen bezet. Tusschen deze posten liggen 21 verdedigbare posten die door Toekoe Oemar met zijn bloedver wanten en Panglima's bezet zijn. Van de 11 genoemde bentings worden nu reeds 7 door de Atjeneezen omsingeld. De opperbevelhebber, generaal Vetter, is in allerijl met eene aanzienlijke troepen macht van Java naar Sumatra's noord punt vertrokken. Tot zoover luidt het ern stige nieuws. Wij hopen weldra te kun nen melden, dat de compagnie, door een krachtig optreden haar prestige heeft we ten te herstellen; doch vreezen, dat er weer heel wat edel bloed zal vloeien, voor Toekoe Oemar en zijn aanhang de wapenen neer zal leggen. Het „Nieuws van den Dag" ontving het volgende telegram „Gedurende den nacht zijn de (sup pletie) troepen van Padang in stilte over de linie (posten) ingedeeld De gouverneur-generaal van Ned. In- dië heeft, naar de N. R. C. verneemt, per telegraaf uitzending gevraagd van 30 lui tenants der infanterie en van 12 onder officieren der bereden artillerie. Schagen, 4 April 1896. Na een drie en een halfja- rig verblijf alhier, is met ingang van 1 April, de commies der H. IJ. 8. M., de heer M. Ms Roelants overgeplaatst naar 's G r a- v e n h a g e. Daar dat de plaats is waar zijne ouders wodcd, was hij met die ver plaatsing zeer ingenomen. Iu zijn plaats komt als klerk, de leerling Möller die met goed gevolg het Klerk-exa men heeft afgelegd. De schutting is klaar en timmerman kok beijvert zich, zoo spoedig doenlijk de lood- sen in orde te brengen, die dienst zullen doen als timmermanswerkplaats en berging, als kalkloods en directiekeet, welke alle de Oost- en Zuid-Oostzijde van het terrein sullen beslaan. De overbodige gesloten-pas saat-bordjes liggen tot nader orde in de bergplaats, die een gezelliger en meer ht- schut werkterrein oplevert dag de groote vlakte daarbuiten, waar de koude Maartsche en Aprilsche buien deu werkman nog da nig doen gevoelen, dat de winter nog zijn afscheid niet heeft genomen. De grondwerkers hebben geen prtttigen arbeid en waarschijnlijk ook geen erg voor- dteligen, want de honderden doodsbeende ren en niet vergane lijkkisten beletten hen fsteek* te maken, wat den arbeid niet vlug genoeg van de hand doet gaan. Ge heel gave kisten zijn reeds op geringe diepten opgegraven en tallooze slukken half vergane planken stuiten den steek der spade. Tegenstanders van lijkverbranding zouden waarlijk bekeerd worden als ze eens ten dagje op het kerkterrein doorbrachten en aanschonwden, hoe onpoëtisch en koud de laatste woningen hunner medemenschen er na een vijftig jaren rustens in de kille aarde ubzieD. De jonge boompjes, die do noord— en oostzijde van ons kerkplateau versierden, zijn weggenomen en gedeeltelijk overge plant op het marktterrein, waar reeds zoo vele van hunne voorgangers, door de jrver- zuurdengrond' zeggen de deskundigen, het leven hebben gelaten. Moge het deze ge lukken wortel te schieten en op te groe ien tot sieraad van ons gemeente-centrum. Aan de gevonden voorwerpen van waar de op het kerkterrein, die volgens over eenkomst aan de kerkvoogdij moeten wor den afgestaan, zal deze zich voor alsnog de oogen niet zeer kijken, want tot he den is er nog niets van waarde opgedol ven. Alleen werd in de nabijheid van hel oude koorhek de kist en het lijk gevon den van een man van aanzien, blijkende uit de groote pruik, de schoenen en het groene kleed, welke zaken in genoemde kisten aanwezig waren. Ook werd nog op gegraven de voet van een beker en ette lijke grootere en kleinere hengsels en schroeven van lijkkisten. Eet men tot de vereischte diepte zal hebben gegraven, zul len er ongetwijfeld nog onderscheidene merkwaardige dingen aan het licht ko men. Een kerk van meer dan 500 jaren ouderdom bergt in zijn grond zeer zeker ongedachte geheimenissen. 5 April,le Paaschd, Geen dienst. De Godsdienst-oefenigen beginneD om 9 Vj ure, des voormiddags. 6 April,2e Paaschd. Ds. A. 12 19 26 3 10 14 17 24 25 31 7 Juni, 14 Juni, 21 v 26 Ds. A. f Geen v Ds. A, Mei, Ds. A. ff Ds. A. Hemelv.dag. Ds. A. Geen ff le Pinksterd. Ds. A. f 2e Pinksterd. Ds. A. ff üs. A. Ds. A. Geen Ds. A. Ds. A. W. v. Kluijve. W. v. Klnijve. dienst. ,W. v. Klnijve. W. v. Kluijve- W. v. Klnijve. W. v. Klnijve. dienst. W. v. Kluij've. W. v. Kluijve. W. v. Kluijve. W. v. Kluijve. dienst. W. v. Klnijve. W. v. Kluijve. 5 April, lsten Paaschdag, Kreil. De kerk wagens van Schagen rijden. 6 April, 2den Paaschdag, Geen dienst. 12 f Barsingerhorn Geen dienst. 19 ff Kreil Ds. Kooiman. 26 n Barsingerhorn Ds. Kooiman. HOORN, 2 APRIL 1896. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 27.50 Com missie f22.50, Middelbare f 19.aangev. 95 stapels, wegende 30435 Kilo. ALKMAAR, 3 APRIL 1896. Kleine Kaas f 28.Commissie 23.— Middelbare t 23.— aangevoerd 119 stapels, wegende 56382 K.G. ALKMAAR, 3 APRIL 1896. Aangev. Granen 955 H.L. als; 52 H.L. tarwe 16.25 af 6.50. 12 HL rog ge f a HL. gerst, f— 195 HL. chevalier (4.30 a 4.70. 577 HL. haver f 2.70 a 3.103 HL. booDeo paarden f 4.50 a HL. bruine f 9.50 a 9.75 HL citroen- f 10.— a HL. duiven- f a HL. witte f 12,a 12 HL. erwten, groene- f9,— a 14.50 grauwe f 13.a 15.vale f 11.— a witte-f a 1 H.L mosterdzaad, rood f a H. L, gael f a HL. Karwijzaad f a HL. Koolzaad f HL. Lijnzaad f a 2 H.L. Kanarie zaad fa 1 HL. blauw maanzaad f - a ZAANDAM, 2 APRIL Aangevoerd14 stapels kleine Kaas, prijs f 24. ENKHÜIZEN, 1 APRIL 1896. Heden werden aangevoerd stapels kaas, prijs per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 14.50 a f Mosterdzaad f 8.50 a t 16.— Maanzaad f 6.a 6.50. Groene erwten 9.25 a f 10.75. Vale erwten £12.a 13.-. Wjjker Vale f7.60 a 9.50. Grauwe erwten f 11.50 a 13.Bruine boonon f 9.50 a 10.25 Paardenboonen f 5. a 5.50. Gerst f 3.50 a 4.25 Haver f3.— a 3.50. Aangev.: Vette Varkens f.16 af—.19 per KG. Magere Varkens f 11.— a f 19.— p. st. Biggen f4.—a 7.50 Scha pen f a Konijnen f .50 f' 1.10. Kippen f —.75 a 1.40, eieren f 3.- a 1 3.25 per 100 stuks. Boter 0.50 a I 0.52' per kop. Heden werd ik diep getroffen door het overlijden mijner dierbare Echt- genoote, na eene gelukkige verbintenis van der tien maanden en na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 27 jaren en zes maanden, mij nalater.de een kindje van 3 maanden, te jong om het smarte lijk verlits te beseffen. RI1E BARD 73 Heden overleed ten mijne huize zeer onverwachts, mijne innig geliefde dochter na voorzien te zijn van de H.H. Sacre- menlen der Stervenden, in den ouderdom van 27 jaar en 6 maanden, diep betreurd door ons allen. "Weduwe J. LIGTHERTKrukte», en Familie. Heden overleed na een langdu rig en smartelijk lijden, mijn innig geliet- de echtgenoote, in den ouderdom van ruim 34 jaren. mij nalatende 4 kinderen, te jong om dit vcor mij zoo zwaar verlies te beseffen. P. KUIPER Dz. Anna Paulowna, 1 April 1896. Algemeene Kennisgeving. Aan Familie, Bureo, Vrienden, en Kennissen, brengen ondergeteekendeD, hunnen oprechten, warmen da.nlx, voor de vele blijken van vriendschap en toegene genheid, ondervonden bij gelegenheid van hunne 25-jarige Echtvereeniging. C. STINS Cz. l)| De 6en April a.s. hopen mijne ge- liefde ouders, K. Langedijk: U H en hunne SS-jarige Eehtveree- niging te herdenken. H Hun dankbare Zoon, H Barsingerhorn 2/3 '96. DIRK. Aan allen, die den dag van 1 April voor mij tot een onvergetelijke hebben gemaakt, mijnen hartelijken dank. met MEI a.S. eene fatsoenlijke goed met de wasch kunnende omgaan. Te bevragen letter 2S., bureau van dit blad. Adrrs Bureau Schager Courant. GEVRAAGD, bij GEVRAAGD; tegen 1 Mei, een en om tevens in de Bakkerij te worden opgeleid, bij C. Nierop, Brood- en Koekbakker te DIRKSHORN. I kan geplaatst worden, met 1 Mei a.s., bij A. SLEUTEL, wordt terstond gevraagd, bij Biedt zich aan, 34 jaar, P. G. van goede getuigen voorzien. JDirect of later. Franco aaDb. lett. H., Bu reau Schager Ct. om met M E I in dierst te treden P.G., bij Marktplaats, Schagen. op de Marktplaats le SOIIAGEN, thans bewoond door den heer G. Muijs. Informatiën J. M. Koelman, Schagen. Een, zoo goed als nieuwe, uitstekend geschikt voor bakkerswagen en ten Tentwagentje, (model brik), te bevragen bij geperst in Baahje.s van 50 kilo, te bevragen bij D. BREED, Nieuwesluis, Wieringerwaard. 's morgens 9 uur 30 min., de Heer Hulpprediker te ALKMAAR. S. HOOGZIJDE, SCHAGEN. g 11 beveelt zich beleefd aan tot algemeen erkend als het beste middel bij Hoest eu verkoudheid. Het is een slijmoplossend en ver zachtend middel bij uitnemendheid. Verkrijgbaar bij de meeste Apothekers en Drogisten. Prijs per fleschje 20 ets. Alleen echt in Q ffeschjes, vooizieD van etiquet, waarop de haDdteekening van KRAEPE LIEN HOLM - ZEIST. Hofleveranciers.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2