Verhuisd, Muziekonderwijs. INGEZONDEN. Cornelis Post. De schuld der armoede. PLAATSELIJK .NIEUWS. Anna Paulowna, 14 April 1896.® Predikbeurten. 8CHAGE», Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c.a. Burgerlijke Stand. ADVEKTENTIEN. Willem Stammes, P. Bas I O. molenaar, II Ondergeteekende beveelt zich aan, tot het geven van degeiyk on derwijs op piano, orgel en in den zang1. Ook begeleidt hij uitvoeringen en concerten. Attesten van Notabelen voorhanden. Stemmen. Repareeren, enz. Ondergeteekende verklaart het voor een grove leugen, als zoude Dr. Overduin, Hendrik Kra nenburg tijdens diens ziekte, 10 dagen achtereen hebben bezocht. Anna Paulowna, Breezand, 14 April 1896. C. van Eeten. naar de HOEP te Schagen, Des Donderdags zitting in het Koffiehuis van den heer W. Roggeveen Cz. kalme waardigheid. „Ik hield het oogen- bük voor geschikt om u den biecht ee- ner stervende over te breugen, die vonr n beiden is bestemd en wel voor n bei den van gewicht zal zijn. Voor korten tijd werd ik aan het sterfbed geroepen van mevr. Ursul* Kettnor, Zj vertelde mij van de groote vriendschap tusschen u en haar echtgenoot, en hoe u Kettner dank waart verplicht; wijl hij n eens met gevaar van zijn leven had gered, Hoe zwaar de strqd voor u was, toen later van uwen eed afhing het geheele bestaau van uw vriend te vernietigen of te red den, in zake het verduisteren van gelden, waaraan hij zich als ambtenaar had schul dig gemaakt, laat zich begrijpen U koost de vriendschap en reddet Kettner door een valschen eed. Doch de zaken liepen anders dan men dacht, het reeds gesloten rechtsgeding werd opnieuw behandeld en n schuldig bevon den aan meineed. Maar daarbij kwam nog iet3 anders. Men zocht meer achter deze zaak. U bezocht dikwijls Mevr. Kettner, terwijl haar man reeds in de gevangenis zat en men beweerde, dat n zich door haar had laten omkoopen tot den meineed, en dat zij om hem te redden, haar man on trouw was geworden Thans heeft de vrouw mij op haar starfbed verzekerd, dat dit alles leugen was, dat zij u integendeel met groote moeite had overgehaald om haar man te redden, en dat u nooit anders dan eerlijken vol dankbaarheid hebt gehan deld tegenover uw vriend Kettner". Zoller zig somber voor zich. „Niemaud gelooft toch, dat ik in ernst geen ellendeling ben. Alleen mijn moeder maar men bespot de oude vrouw met haar kinderlijk vertrouwen op haar zoon. En ik, dwaas, ik keerde terug naar mijn thuis in de hoop, dat men hier tenminste het geloof mijner moeder zon deelen ea mij zou beschouwen als een martelaar van een somber noodlot." Nu verhief Edith zich, die neergezonken was op den grafheuvel en ademloos had geluisterd. yOttfried," riep ze, vergeef mij 1" en zij strekte hem beiden handen tegemoet. Verder kon ze niet spreken, maar zij wierp zich in de wijd geopende armeD van den jongen man. „Edith, mijn Edith," fluisterde deze. O, nu is alles weer goed 1" A. C. Een bleeke, vervallen vrouw, de dag- loonersvrouw Marie Stagier, wonende te WeenenXVI Hafnerstrasse no. 67, stond verleden Vrijdag voor den strafrechter, be schuldigd van bedrog, gepleegd door mis leiding van het Weener Armen-departe- ment. De beklaagde, moeder van vier kinderen, had den Sen Januari van het Armen-college eene ondersteuning van vijf gulden ontvangen. Daar hiar man aan bloedloop leed en in het hopitaal moest gebracht worden, wendde zij zich den 29sten Januari nogmaals tot het Ar men-college om eeuigen onderstand. Toen de armvoogd, overeenkomstig zijne in structie, de smeekelinge moest afwijzen, riep deze de hnlp in van het stedelijk Armbestunr. Hier verwees men h»ar op nieuw naar den betrokken armvoogd en gaf haar een blanco „aanbevelingsformu lier" mede. Een uur later bracht Marie Stagier het formulier terugdaarin stond nu, door den armvoogd Hofinger onder teekend, vermeld, dat de verzoekster zeer hulpbehoevend was. De Secretaris van het Armbestuur, Jacob Dont, herkende terstond, dat de onderteekening vaa den armvoogd op het formulier vervalscht was en diende tegen Marie Stagier een aan klacht in. De beklaagde gaf Vrijdag j. 1., bij de behandeling barer zaak, tot verontschuldi ging op, dat een haar onbekend beambte van het armen-instituut Ottakring, voor haar het formulier had ingevuld. Rechter: Bedacht gij niet dat gij door het overhandigen vaü dit veivalschte formulier een strafbare handeling verricht- tet Beklaagde: (in tranen uit barstend) Ik dacht slechts aan onze ellen de enden honger mijner kinderen; mijn man lag zes weken in het hospitaal, ket eene kind heeft de vallende ziekte, twee andere hebben den kinkhoest. Sedert twee dagen hadden wij niets gegeten en toen ging ik naar de overheid. De nood was groot Rechter: Zooals ik nit de akten zie, werdt gij in den loop van 1895 door het armen—college met 46 gulden bedeeld. Dat is toch voldoende. Beklaagde (snikkend): De kinderen moesten toch dik wijls honger lijden.... Rechter: De overheid kan het toch niet helpen dat gij vier kinderen hebt. Wat verdient uw man dan Beklaag- d eSedert kort is hij bij een aannemer als daglooner geplaatst en verdient zes entwintig stuivers daags. Daar evenwel al onze kinderen ziek zijn, bevinden wij ons in grooten nood en stast ons den vijftiende van deze maand te wachten, dat wij onze woning uitgezet worden. Rechter: dat is zeker hoogst treu rig, maar het geeft u toch niet het recht de overheid te misleiden. De beklaagde werd wegens bedrog veroordeeld tot een hechtenis van achten veertig uren. Als verzachtende omstandig heid nam de rechter aan, het onbesproken gedrag en den werkelijken grooten aood der veroordeelde. Deze verklaarde, het vonnis te aanvaar den, wanneer het haar vergund werd, hare vier kinderen in de gevangenis mede te brengen. Rechter: Ik sta u toe, de strjf eerst i te ondergaan, nadat uw kinderen volkomen j genezen zijn meer kan ik niet voor u doeo. In sommige streken van Engelsch-Indië neemt de hongersnood toe; er wordt na aan meer dan 100000 menschen werk verschilt zonder dat dit de algemeene ellende merkbaar doet ver minderen. In het Belgische gehucht Ten Bossche waren dezer dagen eenige kinderen aan het „recht bankje" spelen op den openbaren weg. Een hunner werd voor de „rechters" gebracht, die hem ter dood veroordeelden. Het vonnis werd staande de zitting uitgevoerd. Vijf of zes jongens grepen den veroordeelde enhiu- gen hem aan reo hennepzeel aan een boom op. Ongelukkig konden zij hem niet bijtijds losmaken, zoodat de ongelukkige knaap dood werd afgenomen. Het ge val heeft in het gehucht een levendige opschudding gewekt. In een cigaretten-fabriek te New-York is gebeurd, wat men in onzen tijd meer zietde machines ver dringen den handenarbeid. Daar werkteD jonge meisjes; tien van die meisjes deden deD arbeid van een der machines die nu in de tabriek zijn ingevoerd. Daar er twin tig machines in beweging zijn gebracht, hebben ongeveer 200 treisjes en jonge vrouwen gedaan gekregen. Enkele moch ten blijven om de machines te bedienen. Die weggezonden werden hebban zich gewroken door een pop te m iken van den uitvinder der nieuwe inachitje en hem op te hangen in de fabriek En toen zijn ze de stad ingegaan, met luide verontwaar digen, en hun laatste weekgeld in den zak. WielrijdersteParijs. Jaap Eden is zondag, bij het wielrij- den te Parijs, niet zoo gelukkig geweest als hij pleegt te zijn. Gelijk men weet zou hij mede rijden bij den wedstrijd over 2000 M. en dit heeft hij ook gedaan, e- venwel met den uitslag, dat hij eerst de derde aankomende was. Eerst aankomende was Jacquelin,tweede Pielte. Te Nenagh (Ierland) zijn een man, zijn vrouw en hunne dochter in een rijtnig van een steilte gestort. Man en vrouw werden gedood en het meis je schrikkelijk gewond. Het paard kwam eveneens oin en het voertuig ging te plet ter. Met moeite kon men de lijken boven brengen. Een slachtoffer der lief- d e. Eenige weken geleden deelde een jong en vroohjk Italiaansch officier te Rome aan een lieftallige dame uit Beieren mede, dat hij bij de Abessynische troepen was ingedeeld. Op dit bericht werd de dame zeer treurig gestemd, waDt ofschoon zij de veiloohle was van een andeien officier, had ze haar hart aau dazen gebrninden zoon van Campanië geschonken. Toen zij nu merkte, dat de luitenant aanstal ten maakte om naar de Colonia Erytrea te gaan, besloot zij alle middelen, die een vrouw ten dienste staan, in het werk te stellen jomiden teedergeliefde van zynplan te rug te houden. Zij bad, smeekte, weende, viel in on macht, dreigde enz. enz. Men kon het hiar vergeven, want wat wist haar hart van militaire discipline afHet eenige, wat de arme officier in dezen kon doen, was haar beloven, dat hij den laatsten dag geheel aan haar zou wijden. In een aanzienlijk restaurant want de dame was zeer rijk had den laatsten middag het afscheidsdiner plaats en 's avonds bracht de wanhopige vrouw den geliefde naar het station. Beiden waren in een rijtuig gezeten, toen plotseling de troostelooze een dolk trok, dien zij den officier in de borst stakde ze werd zwaar gewond. Eer de razende vrouw nog eens koo stooten, hadden de inmiddels door den officier te hulp geroe pen menschen haar ontwapend en nog denzelfden avond kon zij in dea kerker over haar wanhopige daad nadenken. Het proces, dat reeds eenige dagen geleden had moeten plaats hebben, moest worden uitgesteld, omdat de verliefde dame van de gevangenis naar het krankzinnigenge sticht is verhuisd. Zoo eindigde deze merkwaardige, tragische liefdesgeschiedenis. Zelfmoord en poging tot zelfmoord. Uit Pechtoldsdorf wordt bericht dat de sedert Paasch-zondag aldaar bij zijn bloed verwanten logeerende 23-jarige Josef Kwartel, infanterist van het 84ste reg.- infanlerie, welke te Krema in garnizoen Igt, Zaterdag den 11 April, uit de vaart nabij de Brunner brouwerij als lijk is opgevischt. De mantel van den ongeluk kige iag op deD oever van de vaart en de bajonet bij een boom. Op de meest be hoedzame wijze werden de bejaarde ou ders van den ongelukkige van het onheil verwittigd. Vrouw Kwastel, den waanzin nabij, verviel in krampachtig geween en snelde het huis uit naar de stoomtram- baan, waar zij voor een naderenden treiu zich op de rails wierp. Gelukkigerwijze gelukte het nog den stationcef de vrouw te redden. Josef Kwartel schijnt zijn ver loftijd overschreden te hebben en uit vrees voor de hem wachtende straf, moet hij zelfmoord gepleegd hebben. In een dorp in het Hon- gaarsche komitsat Arad werden in den aatsten tijd herhaaldelijk op klaarlichten dag moorden gepleegd, zoowel op den openharen weg als in herbergen. De poli tie kon de schuldigen niet opsporen, en het parket vroeg om hnlp van de gewa pende macht. In het dorp werd een gen darme-post opgericht, maar onmiddellijk daam3 werd een rijke boer onder de oo- gen van zijn voerman vlak bij den post vermoord, en een dag later werd een jongmensch in een danszaal om hals ge bracht. Nog 22 gendarmes werden naar de plaats gezonden en pakten vier rijken boereD, die volgens hun bekentenis sedert vijf jaar ettelijke moorden hadden bedre ven. De commandant van de gendarmes en de gemeentesecretaris krijgen sedert de aanhouding van het viertal dagelijks brie ven waarin hun meegedeeld wordt, dat zij ten doode zijn opgeschreven. Schagen, 15 April 1896. De jongeheer S. Brijverleer ling aan de school van den heer Taste- nou te Helder, is als aspirant-klerk ge plaatst aan het station alhier. Zondag 12 April j. 1. ge raakte het 5-jarig kind van den heer H. alhier, door een ongelukkig toeval onder een rijtuig. De wielen reden het meisje over beide beenen. Geneeskundige hulp, ter behandeling van de bekomen kneuzing, werd dadelijk ingeroepen. De nl gemeen e, gewone, jaarlijksche vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen uit het arrondissement HELDER, zal dit jaar gehouden worden op 15 Juni a. s. in het Noord—Hollandsch Koffiehuis. De vergadering zal evenals tel ken jare geleid worden door den heer school opziener mr. M. Buchner. Door den heer 8. Berman, Burgemeester van Schagen, zal alsdan ter bespreking wor den ingeleid :„het nut van handen arbeid.* Een schaap vanden heer J, S. bracht verleden week 4 gezonde lam meren ter wereld. Het dier kan zijne jongen alle vier voldoende voeden, hetgeen een groote zeldzaamheid is. De heer W. S. ging Zondag j. 1. met paard en kar van huis, om zijn paard te verruilen. Op de hoogte van Kalverdijk scheen bet beest eensklaps ongesteld te worden, en na eenige oogeu- blikken kroop het dier in de sloot, de kar met inzittenden achter zich aanslepende. Het dier was na eenige oogenblikken dood, de passagiers kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Het Concert, Zondag j.1. door onze Harmoniekapel ten lokale Cérès gegeven, hetwelk een vrij tal rijke opkomst der kunstlievende leden genoot, mag in zijn uitvoering een zeer schoon concert heeten, terwijl het van muzikaal standpunt groote aantrekkelijk heid bezat, daar onder het tiental num mers, uit hetwelk het programma be stond, een tweetal waren, gecomponeerd door de heerenL. A. Schouten en Jb. Benijs Kz. De heer L. A. Schouten, des ka- pels uitstekende Directeur, gaf in zijne compositie, „Lentegroet" geheeten, een zeer aantrekkelijk en melodieus toonstuk ten gehoore, in zijn klank schittering en melodiën-kleur schoon en rijk als de heerlijke natuur, door de Lente in een nieuw, kleurig en geurig kleed gestoken. Dat de heer Schouten veel goede en schoone muziek heeft gehoord en ver staan dat getuigt deze compositie in hare verschillende onderdeelea. Een har telijk applaus bewees, dat het auditorium den heer Schouten dankbaar was voor zijne innemende en liefelijke toonzetting. De toonzetting van den heer Jb. Denijs Kz., eenvoudig Concert- Overture geheeten, gaf ons de schep ping van eene jeugdig maar zeer zeker veel-belovend componist, wiens gave niet zoozeer het product is van hetgeen de auteur op muziekaal gebied te hooren kreeg, noch het uitvloeisel van contra- punctische studiën, doch wiens composi tie-gave is een aangeboren talent, het welk door studie tot ontwikkeling is gebracht, en den bezitter in de gelegen heid stelt, zijne Bchoone gedachten en muzikale impulsies in verstaanbare tee- kens weer te geven. Deze door den heer Jb. Benijs Kz. gecomponeerde concert-ouverture, merk baar afwijkende van den gewonen ou- verture-trant was iets origineels. Wij oordeelen natuurlijk alleen naar den indruk, welken de uitvoering op ons maakte en door welke uitvoering onze kapel op nieuw bewees, dat zij onder de heeren Schouten moeielijk te evenaren leiding geleidelijk maar vast voorwaarts schrijdt op haar baan. Wat de eischen der leer van het contrapunt aangaat te dien opzichte is de beoordeeling dezer compositie aan anderen overgelaten. Wij voor ons vragen slechts naar den indruk der compositie en dan erkennen wij gaarne, dat deze compositie op ons een machtigen indruk heeft gemaakt. Hoe breed, hoe grootsch in accoor- den-samenstelling, hoe rijk en schit terend in toonkleur, is deze compositie. Er komen zelfs gedeelten in voor, die den hoorder onder den indruk brengen van het almachtige, het onbeschrijfelijk breede, hetwelk de muziek op zoo ei genaardig pakkende wijze ons kan doen gevoelen. Inderdaad, een jong muzikaal talent, hetwelk eene dergelijke compositie als eerstolinge aanbiedt, kan niet anders dan veelbelovend zijn. Wij achten het dan ook een gelukkige wending in het le venslot van den heer Jb. Denijsdat hij nu in de gelegenheid is gesteld veel, zeer veel te hooren en te leeren, en dat hij de eerste schrede gezet heeft op het pad, hetwelk voor hem als talent vol componist de juiste loopbaan moet worden geacht. In deze richting zich voortbewegende, zal het den heer Jb. Benijs gegeven kun nen zijn, zijn talent niet alleen krachtig te ontwikkelen, maar met succes aan zij ne compositie-gave uitiDg te geven. Ook na de uitvoering van deze com positie bracht het aandachtig auditorium hulde door een luid applaus. Nog in ander opzicht bood het pro gramma van dezen avond overvloed van kunstgenot. De heer F. Werner, Solo cellist, verwierf terecht door zijn smaak vol cn gevoelvol cello-spel, de luide toe juiching, welke waardeering hij beant woordde met een da-capo van Brahm's „Wiegenlied", welk toonstuk door hem overheerlijk schoon werd weergegeven. En de andere nummers van het pro gramma, door de Kapel uitgevoerd, ze pasten geheel in de lijst en maakten mede deze uitvoering tot eene, opwelke de Harmoniekapel vrijelijk mag bogen. Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) M. de R! In de raadsvergadering van 11 April j. 1. werd door den voorzitter de bewus te brief van den Heer Overduin voorge lezen, welke voor mij alles behalve vlei end was, of de voorzitter tot het voorle zen van dien brief verplicht was, en of die brief voorgelezen mocht worden of niet, doet niets terzake. Het doel waar mede de brief geschreven en voorgelezen werd, meen ik te begrijpen, en zal door een ieder ook wel begrepen zijn.Tochhad ik van iemand, die zoo buitengewoon ontwikkeld is als de heer Overduin wil zijn, zulk een ondoordachten brief niet verwacht, en nu kon ik van mijn kant ook wel zeggen: „Mijnheer Overduin, wat toont u toch weinig gezond verstand te hebben, wat verkoopt u toch flauwe praatjes en wat zend u toch leugenachtige attesten in. Foei, 't is meer dan erg," maar dit wil ik niet doen. Kijk eens de hieronder- staande verklaring in van de buren van uw vriend Wiggers die niet schrijven kan, en dan u het attest opstellen en uw koet sier schrijven en wie onderteekenen En dat van zulk een ontwikkeld man neen, dat wordt mij te machtig. Hieraan zal ik maar niet meer toe voegen, het publiek zal nu wel genoeg kunnen begrijpen, waarom wij zoo gaarne een eigen dokter willen hebben. Hoogachtend Uw dienstvaardige dienaar, G. J. Volder. „De ondergeteekenden,allen wonende te Anna Paulowna (Breezand), verklaren gaarne, dat L Wiggers tegen hen even als tegen den heer Polder zich over de behandeling van Bokter Overduin ten zeerste beklaagd heeft. Zij kunnen dan ook den brief van L. Wiggers, in de raads vergadering van 11 April j. 1. voorge lezen, alleen verklaren: 1. Door dat genoemde L. Wiggers lezen noch schrijven kan en dus ook geen Attest onderteekenen, noch lezen wat daarin staat. 2. Door dat genoemd Attest geschre ven is door den koetsier in tegenwoor digheid van den Dokter zelf en dan door wien onderteekend E. ROMAR. C. VAN EETEN. J. VAN STIPPRIAAN. N. DE KONING. De Godsdienst-oefeningen beginnen om 9'/2 ure, des voormiddags. 19 April, Geen dienst. 26 Ds. A.W, v. Kluijve. 3 Mei, Ds. A. W. v. Kluijve- 10 h Ds. A. W. v, Kluijve. 14 Hemelv.dag. Ds. A. W. v. Kluijve. 17 Geen dienst. 24 le Pinksterd. Ds. A. W. y. Klnijve. 19 April, Kreil Ds. Kooiman. 26 u Barsingerhorn Ds. Kooiman. Ingeschreven van 11 14 April 1896. Geboren, Ondetfrouwd en Getrouwd geene. Overleden Jannetje Groet, oud 8 dagen; Maartje Groet, oud 8 dagen. Marktberichten. Hoorn, 11 APRIL 1896. Aangevoerd 9 H. L. Tarwe f 5.— a 7,— Rogge a 8 6 Garst Haver 3.75 a 2.50 a 4.50 3.50 Witta'Erwten 9 7.50 "a 9,- Groene dito 9 10— a 12— Granwe dito 9 13— a 15,- Vale dito 9 8— a 13,- Bruine boonen 9 8.50 a 10— Wiiteboonen 9 10.50 12— Paardenb. 9 5.— a 5.50 Mosterdzaad 9 7.50 a 15.50 Karvreizaad 9 14.25 a 14,37 f - a 25 Koeien „120.a 330 Schapen 16.— a Lammeren a 138 Kalveren 7.a 36 Varkens 7.a 3 Zeugen 14.— a 112 Biggen 3.— a Kip-Eieren per 100 2.50 a 1700 koppen boter 45 a 50 ot. per kop. AlHmaar, 11 APRLL 1894. Aangeveerd: 200— 25— 17— 14— 25— 7— 4 Paarden 19 Koeien 175 nucht. Ral veren ezel 534 magere Schapen 102 magere Varkens 349 Biggen 19 Bokken en Geiten Boter perP. Kipeieren per 100 Eenden dito 16 kleine Bokjes 13 Lammeren 1 80.— a 225— „130.— a 200— 6.— a 18— 12.— a 26.— 10.— a 18.- 4.- 7— 2.— a 8— —.45 a —.52' 2.50 a 3— 3.10 a —.25 a —.40 5.— a 10.— a 140— a 180— 40.— a 90— —.80 a 6.a a a a —.28 a 11.— a a -.90 15— —.39 15— Aiiitnuar, 13 APRIL 1896. Aangevoerd: Paarden 8 Koeien por K.G. per stuk 159 vette Kalveren per K.G. 63 Nuchtere Kalveren vette Schapen mager Schaap Lammeren 228 vetteVarkens p.K.G, 41 magere dito Bok /'iirmrrf „d,H APRIL 1896. Aangevoerd 173 stapels Kleine kaas f 27.50 a1 stapels middelbare f 19,50. 1881 V, K.G. Boter f .90 a fl.— per K.G. 345 Runderen vette f 0,52 a 0,66 ot per kilo. 8 Stieren, prijsh. handel matig 5 Paarden. 212 Vette Kalveren, f .60 a f —.80 p. K.G. matig. 342 Nuchtere idem, per stak f 5.— k 18. handel matig. 201 Varkens, vette, per pond f—.32 a f .38 handel vlug. 121 Magere, idem, per stnk f 11.a 22. handel matig. 307 Biggen, per stuk f 4.a f 7. handel matig. 2664 Schapen en Lammeren prijsh. matig. Kipeieren f 2,75 a 3,Eendeieren f 3.10 per 100. Kievits- f —.11 a —.13. Ganzen f a f Heden overleed mijn innig ge liefde echtgenoot, de heer in den ouderdom van 38 jaar en 8 maan den, mij nalatende 3 kinderen, allen te jong om het voor mij zoo zwaar verlies te kun nen beseffen. G. BRAK- Valkoog, 13 April '96. Wed. IP. Stammes. Op den 22en April a. s., hopen mijne geliefde Ouders, fl! en W hunne 25-jarige Echtver- xx ff| eeniging te herdenken. (j| Hunne dankbare Zoon, Jacob, U Haringhuizen, April 1896. HOOGWOUD. naast de GJ-asfabrieli, G. MUIJS J

Schager Courant | 1896 | | pagina 3