Zondag 26 April 1866 40ste Jaargang ETo. 3092. Kiesrecht. 1 en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverJ. WINKEL Bureau: 8CHAGKN, Laan, II 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmakingen, Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene ken nis, dat vergunning voor de uitoefe ning van den kleinhandel in ster ken drank, is verzocht door JaUS- je Pool- Wed. Pieier Beemslerboer voor Perceel nummer 81 van WijkE. aan de Loet, alhier. Schagen, 24 April 1896. Burgemeester en Wethouders voor noemd S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. De Alemorie van Antwoord. HAGE Alicitci Nieaws-, COURANT. Ainrteilie- Lmilimllai POLITIE. ïer Secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent een ge vonden boezelaar. Burgemeester en Wethouders van Scha- gen gelet op art. 265 der Gemeentewet, brengen ter kennis van belanghebben den, dat het door Heeren Gedeputeerde Suten op den 15en April 1896 goedge keurde kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente en dat voor de belasting op de honden, dienst 1896, gedurende vijf maanden ter Secrttarie der gemeente Toor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen binnen 8 maanden na den dag der uitrei king vau het aanslagbiljet, bij den Raad, op ongezegeld papier, worden ingebracht. Schagen, 21 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen ter kennis van belangheb benden, dat wegens het invallen van den Hemel vaartdag op 14 Mei as., dat de gewone Donderdagscbe Markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag. Schagen, 21 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BEBMAN. de Secretaris, DENIJS. De Minister van Houten heeft zijn antwoord op het voorloopig Verslag over het kiesrecht ingediend. Het is, zooals men het verwachten mochtin vorm en inhoud het werk van een ervaren staatsmaneen be kwaam publicist. Maar ookhet laat de dingen zooals ze zijn. Wel zijn er eenige wijzigingen aangebracht en daaron der eenedie de tijdelijke aansluiting mogelijk maakt aan het bestaande per soneel een verandering waarover we later nog wel een woordje te zeggen hebben. Maar zells die belangrijkste der wijzigingen brengt in het wezen der zaak geen verandering. Verwonderen doet ons dat niet. De Mi nister bevindt zich in den weinig benijdens- waardigen toestand, van niet te weten of hij naar links of naar rechts zal 07er- buigen. Het zal, wij hebben dat reeds meer gezegd, eerst bij de openbare be raadslaging blijken, hoe de verschillende groepen zich onderling, en hoe zij zich tegenover de Regeering verhouden. En het is dus volkomen verklaarbaar, dat de Minister, in dit politiek schaakspel, voorloopig zijn plan de campagne nog be dekt houdt. Toch doet dit feit vragen of het ook weer niet geldt dat boontje komt om zijn loontje! Wat heeft men 'sMinis- ters voorganger niet hard gevallen, om dat hij, meenende den goeden weg inge slagen te hebben, op zijn stuk bleef staanWat heeft men hem niet duide lijk trachten te maken, dat hij zijn wet best aangenomen kon krijgen, als hij maar verknipte, naar van Houten's mo del, en zietnu ook wijkt van Hou ten geen duim breed van zijn plaats, en toont zich minder meegaande nog dan Tak! Met hetnoemen van dezen naam ko- men we intusschen op verboden ter rein. Met Tak en zijn ontwerp heb ben wij afgedaan en daarover valt niet meer te praten. A tout seigneur tout honneur. Wij moe ten den Minister den tol onzer bewonde ring betalen voor het meesterstukje, dat hij in den aanhef zjjner memorie heeft volbracht. Een meesterstukje in zijn soort. Met eene weergalooze behendig heid huppelt de Minister over een onver- zettelijken sta-in- den weg heen en En ja, dat is jammer. De sta in den weg staat er nog. De minister is wel met groote vlugheid zelf er over heen gewipt, maar het blok ligt er zooals het er lag te voren. Zoo gaat het meer met goocheltoeren. De Minister verkondigt in dien aan hef de leer, dat hij zich niet heeft te mengen in het debat over de waarde der door het vorige kabinet ingediende wets ontwerpen, die vervallen zijn, door de kamerontbinding en waarover, in het bij zonder wat de daarbij gevolgde methode in verband met art. 80 der grondwet be treft, in ongunstigen zin eene beslissing is gevallen. Wij kunnen ons zeer goed denken, dat men bij eerste oppervlakkige lezing, denktja, daar heeft de Minister toch eigenlijk wel gelijk aan wat hebben we nu over dat oude, afgedane onder werp nog te praten En die redenee ring zou ook wel opgaan, als er niet eene kleinigheid tegen in te brengen was. Waarom is over het ontwerp Tak bij de verkiezingen in ongunstigen zin beslist Niet alleen omdat de natie geloofde aan al het kwaad, dat van dit ontwerp ge zegd werd maar ook aan al het moois, dat van het toen nog in de lucht zwe vende stelsel van Houten gezegd werd. Met dat stelsel zouden al de zwarighe den, die men van Tak's ontwerp had te duchten, als sneeuw voor de zon ver dwijnen er zou geen geweld gedaan worden aan de grondwet er zou geen proletariers-kiesrecht komen, men zou geen vermomd algemeen stemrecht heb ben wel zou er een kiesrecht uitbrei ding komen, waarvan de vurigste Tak- kiaan op zijn neus zou kijken. Kortom, 't was al mooi wat er aan wasEn de natie, die het ontwerp van Tak voor zich zag en door tal van vrienden op elk vlekje eu elk scheurtje en elk foutje, dat met argusoogen opgespoord werd, opmerkzaam was gemaakt, gaf de voor keur aan dat schoone beeld daar in de verte, waarvan men niets zag dan de sierlijke omtrekken en den schitteren den glans, waarin het den volke ver toond werd. Maar die schoone lucht- verheveling is nu op aarde nederge daald en staat nu in tastbaren vorm naast dat oudere, naast dat veroordeelde. En nu valt het bij nader beschouwing niet meenu is de glans verbleekt, nu is wat op een afstand schoon leek en bijna volmaakt, gebleken in werkelijk heid gebrekkiger te zijn dan het vorige. En nu zou men haar beletten om alvo rens dit nieuwe product te aanvaarden het oude nog eens te bekijken en te zien welk van de twee toch eigenlijk het bes te is Er zou alle recht geweest zijn om den eisch te stellen dien de Minister hier doet gelden, als hij in der tijd niet ge weigerd had zijnen voorganger fair phy, een eerlijken kans te geven. Zet uw stelsel, zoo werd toen gezegd, tegenover dat van den heer Tak. Gij zegt dat er een betere oplossing te vinden is. Geef ons die en wij zullen kiezen. Maar dat deed men nieter moesten, ais dit ontwerp verworpen werd, stelsels zijn, waarover nog niet beslist was. Welnu, men heeft dus Tak's ontwerp verworpen zonder liet andere te kennen, en nu zou men van Houten's ontwerp moeten aannemen zonder naar het ande re te mogen omzien Zou de Heer van Houten inderdaad meenen dat hij met i zijn kunststukje veel meer bereiken kan, dan dat hij een lastig onderwerp voor loopig onbesproken kan laten Yeel beter dan de Takkianen, komen de rechtsche anti-Takkianen er niet af. Van die zjjde vooral toch werden cor rectieven bepleitmeervoudig kiesrecht en stemplicht bij voorbeeld. De Minister wil van die correctieven niet weten en evenmin van aan op die correctieven gegronden voorwaardelijk aangeboden* steun. Wij kunnen van onzen kant dit slechts goedkeurenwant wij hebben die correctieven mede afgekeurd. Maar de Minister plaatst zich te dezen aan zien op een verkeerd standpunt en maakt zich zijne taak te gemakke lijk. Het is wel goed dat de Minister zich wil bepalen tot het eenig doel der wetopneming der nieuwe kie zers, onder de noodige waarborgen van een vrije, zelfstandige keuze, maar de Minister moet niet vergeten dat evenals wij ons het volle recht voorbehouden om in het licht te stellen dat 's Minis ters grenzen te eng en te onregelmatig zijnanderen gerechtigd zijn om hun nerzijds in het licht te stellen, dat zij ze veel te ruim vinden, en dat ook uit deze kiesrechtuitbreiding allerlei gevaren dreigen. Het ligt op onzen weg niet voor de aanhangers dezer meening den hand schoen op te nemen, maar wij moeten op dit punt wijzen, omdat in verband met het eerst besprokene, er door in het licht komt, dat de Minister zich van zijne eigenlijke positie niet ten volle be wust is. Reeds dringen invloedrijke bladen er op aan, dat het gemeen overleg tusschen Regeering en vertegenwoordiging dit werk, al moge het dan ook, zooals men er bij lezen kan, gebrekkig blijven, tot stand moge brengen. Wil men daartoe komen dan moet de regeering tegenover hen, die eene van haar afwijkende mee ning aanhangen, geen afstootende hou ding aannemen. Want met haar eigen vrienden, zonder steun van een of an deren kant, is het haar niet mogelijk haar wet aangenomen te krijgen. Wij kunnen ons, zooals in den aanvang ge zegd werd, zeer wel voorstellen, dat zij eerst „de kat uit den boom" wil zien, en daarom „op zien komen" speeltmaar noodig is het daarom niet, hen die men morgen wellicht noodig zal hebben, he den in den hoek te dringen Wantal weder dringt de verbo den vergelijkeng met Tak's ontwerp zich van zelf aan ons op. Deze moest tegenover zijne tegenstanders partij kiezen, omdat wat zij wilden uit een anderen geesteen ander beginsel voortvloeidedan wat hij wildewie niet met hem was moest tegen hem zijnzoo echter staan de zaken nu niet. Deze regeering staat niet als haar voorgangster op een onwrikbaar stand punt het is integendeel in hooge mate wankelbaaren waar zij steun zoeken en vasten grond onder de voe ten krijgen zalweet zij blijkbaar nu nog niet. Y ergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehouden op Woensdag 29 April 1896, des namiddags ten 2 uren. Yoorzitter, de heer C. J. J. E. van Kempen. Tegenwoordig de heeren; Jb. MostertObreen V. heijblok, J. lijsen, P. lijsen en P. Koorn; afwezig de heer P. 8. Kunt. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt voorlezing der notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goed gekeurd. Daarna gaat de vergadering in comité, en na de heropening, deelt de Voor zitter mede, dat door het overlijden van den Gem. Oatvanger, de boeken en gelden moesten worden overgenomen, dat zolks had plaats gehad, en alles was bijge werkt door den heer de Boeren dat is geble ken, dat dezelve sloot met een ontvang van. f 16145.616 en een uilgaaf van 14906.066 alzoo in kas moest tijn f 1239.526. Van dat bedrag moesten echter nog eeDige betalingen gedaan worden, waaronder een bedrag van f 450.aan den heer Pan der Stervoor de opname en op kaart brengen der wegei). De Voorzitter ver zoekt of nog iemand hierover het woord verlaDgt, en daar niemand het woord ver langde, stelt hij voor, een en ander goed te keuren. 2e De Voorzitter deelt mede, dat heeren Gedeputeerde Staten gaarne hadden dat spoedig werd overgegaan tot de benoeming van een Gem. Ontvanger, en dat hij daartoe thans wilde overgaan. Door Burgemeester en Wethouders was een voordracht opge maakt bestaande uit de heeren: de Boer en Kloosterboer. Daarna werden tot stemopnemers benoemd, de heeren: heijblok en Koorn,en werden 6 geldige stemmen uitge bracht, en wel 4 op den heer de Boer en 2 op den heer Kloosterboer, alzoo werd benoemd tot Gem. Ontvanger, de heer de Boer. 8e. Dat de begrooting over 1896, in gediend bij H.H. Gedeputeerde Staten, den 29 November 1895, met een klei ne opmerking wa» teruggekomen; na een kleine verandering werd dezelve op nieuw vastgseteld met een batig saldo van f 1. 4e. Werd aangeboden het verslag der Gemeente over 1895, waarin nit de hoofd punten bleek, dat de Gemeente aan den heer F. Lossie, een Luis had verkocht; dat door de pachting der wierwaarden aan de bereiders een beter loon werd uit betaald, zoodat ieder daar zeer nuê ingenomen was; dat de Herv. Kerk geheel buiten ieders verwachting is gerestaureerd, enz. 5e. Een verzoek van den heer W.Keijzer de vorige keer opgedragen aan B. en W., tot het bon wen van een loods in den Poel weg; werd met 5 legen 1 stem van de hand gewe zen; vóér stemde de heer P. Koorn, 6e. Een verzoekschrift van de wed. W. Rasckinhoudende, dat door 't overlij- de van haar man zij niet meer in staat was om schoolgtld te betalen; dat zij beleefd verzoekt om daarvan te worden ont slagen. Alle leden waren doordrongen van de waarheid en stemden voor vrijstelling. 7e. De voorzitter deelt den heer P. lij sen mede, dat voor den weg door Wester- land nog eenig puin disponibel is. Hiermede was de agenda afgeloo- pen. Bij rondvraag, vraagt de heer P. Koornof de Poelwfg niet verhuurd moest worden, h fgeen werd opgedragen aan B. en W. De heer Heijblok merkt nog aan, dat de schutting tusschen de onderwijzerswoning en de begraafplaats te Oosterland omver ligt. Door den heer heijblok wordt ver zocht dezelve te laten maken. Niemand meer 't woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Wieringen, 23 April 1896. Gisteren geraakte de landman K. S. alhier, bij het afrijden der Haven op hol. Spoedig echter werd het paard door eenige visscherlieden gegrepen; terwijl de kar te gen de leuning van de herberg S. de Y. vast liep, en de voerman er tusschen j zat. Heden morgen geraakte de vracht rijder S. L. ook op hol, met een wagen gtliden met aalfuiken. Doch daar 't vroeg in den morgen was, waren er geen kinderen op straat dus alles liep weder goed af. D r. K, H. M. van der Z a n d e, directeur van het Rijkslandbouw-proefsta- tion te HOORN, bevindt zich thans te Londen, waar hij met de analysten der Britsche regeering in overleg treedt om trent de keuring van de Nederlandsche bo ter Ook bevindt zich aldaar de heer C. H. Claasen, die een onderzoek instelt omtrent den handel in groenten en vruch ten. Eenige dagen geleden slikte eene dienstbode te LEEUWARDEN een speld, die zij onder het werk in den mond had genomen,naar binnen.Den volgenden dag begon zij pijn te gevoelen en twee dagen later was zij aan de gevolgen overleden. Aan de postkantoren zijn nieuwe enveloppen met opgedrnkte postze gels van 5 en 12y2 cent verkrijgbaar gesteld. Zij zijn grooter dan de vorige en geschikt om een in tweeën gevouwen vel postpapier op te nemen. Van binnen zijn ze blaauw getint, niet doorschijnend en van goed papier gemaakt. Ze kosten 1jic. per stuk met den postzegel dus ö1/, en 13 c. Zulk een couvert verschrijvende, is men het geld van den postzegel niet kwijt, maar enkel den hal ven cent. Dien bijpas sende, kan men aan elk postkantoor de verschreven enveloppe inruilen. (Pad.) De wielerwedstrijden in ons land worden Zondag geopend op het Nederlsndsch Sportterrein te UTRECHT met een wedstrijd, uitgeschreven door de Utrechtsche Wielrijders-Societeit. Aan de zen wedstrijd zijn verbonden voor het eerst twee nummers voor professionals. 6 wielrijders hebben zich voor dezen profes- sioualswedstrijd opgegeven. I)e haarl. Ct. geeft het vol- gende lijstje van de in de laatste jaren gepleegde moorden, waarvan de bedrijvers niet gevonden zijn 1) De moord op de 2 vrouwtjes te Haar lem in Februari 18922) de moord op een weduwe te Gouda in April 1892 8) de moord op de dienstmaagd van den heer Viotta te Amsterdam in Maart 1892; 4) de moord op L. F. uit Waalwijk, te Drunen gepleegd in November 1894 5) de twee vrouwen van De Jong, ver dwenen in 1893 6) de moord in het Asser Bosch in 1895 7) de moord op Paaschmorgen 1894, gepleegd op een sla ger in den Ceintuurbaan te Amsterdam; 8) de moord op een slager te Enkhuizen in November 1894; 3) de moord op den slagerszoon te Halfweg; 10) de moord op den heer Brouwer te Doetichem in Octo- ber 189411) de moord op den onbe zoldigd rijksveldwachter G. Homan te Vlodrop; 12) de moord op den Gronin ger politieagent Yan Vliet, 8 Dec. 1895 18) de moord op het kind Hoogsteden. De vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee stamboek", zal hare Algemeene Vergadering houden op Vrijdag 29 Mei 1896, des voormiddags ten 101jt uur, in het Heeren-Logement te Purmerend. Onder de punten ter behandeling ko men o.a. voor Rekening en Verantwoor ding over 1895, in uitgaaf f 3672.276, ontvangst f 3612.75, nadeelig saldo f 59.526; Voorstellen der afdeeling Overijssel, die, gebruik makende van het recht, afdeelingen toegekend bij art. 11, wenscht aan de al gemeene vergadering voor te stellen, art. 20 in dier voege te wijzigen, dat Com missarissen terstond herkiesbaar zijn. Wan neer men eenmaal den rechten man op de rechte plaats heeft, ziet men hem noode heengaan. De bepaling4 dat een commissaris niet herkiesbaar is, wordt zoowel daarom niet in het belang der Vereeniging geacht, als omdat de Voorzitter van het Hoofdbestuur weder uit de Commissarissen moet geko zen worden. Men zoude voor het feit kunnen ko men te staan, dat de Vereeniging een man als den tegenwoordigen Voorzitter, den heer J. Breebaart Kz., tengevolge van de bepaling van art. 20, zoude moefen ver liezen. Voorstellen van het Hoofdbestuur a. Het Hoofdbestuur stelt voor, den aanhef van artikel 17 der Statuten lui dende „Het Bestuur der Vereeniging bestaat nit een Hoofdbestuur, als volgt samenge steld een Voorzitter, gekozen uit en door de Commissarissen enz." te lezen „Het Bestuur der Vereeniging bestaat nit een Hoofdbestuur, als volgt samenge steld een Voorzitter, gekozen door de Commissarissen enz." b. In de Algemeene Vergadering in 1893 te Zwolle gehouden werd bepaald, dat bij aanneming voor inschrijving van minstens vijf stuks vee op dezelfde hoeve en op hetzelfde tijdstip, behoorende al of niet aan denzelfden eigenaar, zoomede van minstens vier stuks behoorende aan denzelfden eigenaar en aanwezig op dezelfde hoeve en op hetzelfde tijdstip, f 2.50 voor in schrijvingsgeld moet worden voldaan en dat bij inschrijving van minder dan ge noemde getallen voor niet-afstammelingen van ingeschreven ouders het inschrij vingsgeld op f 5 per stuk bleef bepaald. (Zie Med. en Ber. 1893, bladz. 852 en vervolg.) Het volgend jaar werd op de algemee ne ve'gadering te Goes besloten, dat voor drie stuks vee, tegelijk van denzelfden ei' genaar opgenomen, f 10 zal moeten wor den voldaan. (Zie Med. en Ber. 1894, bladz. 921 en vervolg.) Ter bevordering der inschrijvingen, vooral bij gelegenheid van veekeuringen en tentoonstellingen, acht het Hoofdbestuur wenschelijk dat de bepalingen, bij in schrijving van minstens vier en van drie stuks vee", dat die runderen van denzelf- den eigenaar moeten zijn, komen te ver vallen, en stelt voor daartoe te beslui ten. c. Het Nederlandsche Landbouw-Comi- té heeft aan het Hoofdbestuur beantwoor-

Schager Courant | 1896 | | pagina 1