Anna Paulowna, 27 April 1896, partement een huishoudelijke vergade ring welke bijgewooond werd door 16 leden. Wijk op. „Bij dominé Pareauvervolgt de heer Wal/er„was bezoek; die kon den man dus niet te woord staan. Toen heeft dr. Oostra mij gevraagd om inlichting. Of het nu ligt aan dr. Oostra's zenuwach tigheid of aan de gehaastheid, weet ik niet doch toen ik zeideik raad u aan, u te wenden tot den Wethouder van Wijk" toen zeide dokter Oost/aIk heb nu geen tijd meer en het rijtuig staat te wachten. „Of hij nu nog zoo vroeg is geweest, dat hij aan het station heeft zitten te wachten, weet ik niet. Dus alweer een bewijs dat ik niet tegenwerk. Ook dr. Kooimanvan Spanbroek is bij mij ge weest. Ook hem verwees ik naar u. „In ieder geval bevreemdt het mij, dat u denkt, dat ik tegenwerk en dat gij mij er nooit wat van gezegd hebt „Ik zal niet tegenwerken, doch ik ben verplicht in te lichten naar mijne over tuiging. Het ziekenfonds geeft ongeveer f1800.- Dr. Overduin zal een nieuw fonds oprichten. Er blijft dus maar een deel ovei^voor den nieuwen dokter. „De nieuwe dokter kan op f 800 van de gemeente rekenen en zal verder het vertrouwen der ingezetenen moeten win nen. Doch als nu de heeren besluiten willen, ook naar anderer opvatting in strijd met de goede trouw en het alge meen belang, dan reken ik mij verplicht, dat besluit niet uit te voeren." „De heer a. W ijk zegt: „Het doet mij genoegen, u zoo te hooren spreken. Daaruit blijkt, dat u wil medewerken en dat u ook voor een geneesheer is. Dat heb ik nergens eerder kunnen mer ken. Ik verschil toch nog met u van gevoelen over de benoe ming van dr. Overduin. Deze is niet benoemd. En als u nu naar hooger-op gaat, dan ga ik ook maar hooger-op en met mij ook de raadsleden. Dus wil ik dat u nu in rondvraag brengt, of de heeren meenen, dat dr. Overduin be noemd is, ja of neen." Do heer Waller zegt„Het is slechts eene voortzetting van het contract voor een half jaar doordat de raad mij ge- comiteerd heeft de notulen zijn reeds goedgekeurd en dat was de opinie ook van den raad dat blijkt ook doordat in de vergad. besloten werd op te roepen tegen 1 Nov." De heer v. Wijk-, „Dan springt u op grappige manier met de wet om." Voorz., de heer 1h. J. Waller„Ik be grijp u niet. Als de raad besluit mij af te vaardigen, dat ik het dr. O. zou vragen De heer v. Wijk„U heeft de ande re heeren niets gevraagddaarover is niet gestemd." Yoorz., de heer Ih. J. Waller„Dat behoefde ook niet telkens bij hoofdelijke omvraag vastgesteld te worden. Wel hebben toch besloten het te doen en in de volgende vergad. heb ik het resul taat medegedeeld en daartegen is nie mand in verzet gekomen en toen verder is besloten, op te roepen tegen Nov. Daarin komt dus ook uit, dat men toen niet dacht, voor 1 Nov. in de vacature te kunnen voorzien. „Nu heeft zich een dokter voorgedaan, die met 1 Mei in functie wil treden; doch dat kan hij niet, omdat dokter 0- verduin tot 1 Nov. gemeente-geneesheer is. „Als de heeren nu meenen, dat het wel opgaat, dan moeten de heeren we ten wat ze willen besluiten; doch ik voer het niet uit." De heer v. Wijk: „We hebben nog niets besloten. Ik heb hier alleen gespro ken en wil graag, dat de andere heeren ook hun gevoelen zeggen en ik wensch dat u vraagt of zij meenen, dat dr. Overduin voor een half jaar is be noemd." „Met plezier," zegt Yoorz, De heet Geerligs zegt„Over die be noeming is niet gesproken. Maar stel nu eens dat dr. O. voor een '/2 jaar nog gemeente-dokter is, dan neemt dat niet weg, dat wij toch in deze vergade ring een dokter kunnen benoemen." De Yoorz., de heer Walltr„U kan met 1 Nov. een gemeente-dokter benoe men. En als hij nu wordt benoemd om met 1 Nov. op te treden als gemeente geneesheer, dan zal ik mij niet verzetten en dan kan hij morgen komen en als dan het bestuur van het Nut's Zieken fonds hem benoemt, dan kan hij hier be ginnen Daar heb ik niets tegen te zeggen. Doch dat is niet het voorstel van den heer p. Wijk. Die stelt voor, den doc- ter met 1 Mei te benoemen." De heer Geerligs„Het doet mij leed dat deze kwestie heete hoofden geeft en dat acht ik ook niet wenschelijk in het belang der gemeente. Ik zou graag wenschen tot een goed resultaat te komen." De heer Waïboer wil den dokter met 1 Nov. benoemen. De heer Volder zegt dat er in de vorige vergad. niet besloten is dr. Over duin voor een half jaar te benoemen. Wel zou men hem aanvragen. Doch later zou moeten worden besproken of hij het aannam of niet. De heer v. "Wijk evenzoo. Yoorz. de heer "Waller„Dus 3 der heeren meenen dat dr. Overduin nog op nieuw zou moeten worden benoemd. De heer Waiboer en ik meenen, dat dit reeds is geschied. De heer Schenk wijst er op dat er een groot verschil is of iemand bijv. een plaats inhuurt en dat op zegel laat be schrijven, dan of alles zoo per mond gaat. Spr. acht het in het belang der gem. de eigen doctor zoo spoedig mo gelijk te benoemen. En als er nu in de vorige vergadering verzuimd is een besluit te nemen, wat had moeten ge nomen worden, dan is die benoeming dus niet geschied." Yoorz., de heer Wallerzet de zaak nog eens uitéén en houdt vol dat de raad niets heeft verzuimd. En of het nu op zegel is geschied of niet voor de wet is een mondelinge overeenkomst evenzeer van kracht. De heer v. Wijk: „Handhaaft u nu de benoeming van Overduintrots er 3 raads leden van de vijf zijn, die zeggen dat hij niet benoemd is Voorz., de heer Th. J. Waller: „Ik mag als burgemeester nu door een besluit van den raad derden gebonden zijn niet ongemoeid voorbij laten gaan een besluit, dat het vorige besluit in de war stuurt. „Ik mag niet anders doen, volgens mijn eed, volgens mijn plicht en als dus de heeren toch besluiteu den nieuwen doc- ter met 1 Mei te benoemen, dan kan het niet anders of ik moet in conflict komen met den raad." De heer v. WijkDat is iets anders. „Dan wil ik de vergad. voorstellen,terug te komen op het besluit om dr. Over duin voor een half jaar te benoemen en dat besluit nu intrekken en dan vol gens art. 125 der gemeente-wet, dr. Overduin ontslaan." Yoorz., de heer Waller„Ook dat voorstel van u, zal door mij niet ten uitvoer worden gebracht, want het is niet, omdat hij, dr. Overduin. door daden tot ontslag aanleiding geeftdoch alleen wordt het ontslag gegeven met het doel, om terug te komen op het eenmaal genomen besluit." De heer v Wijk: „Ik trek mijn voor stel, om met 1 Mei te benoemen voorloo- pig in, doch verlang nu in omvraag ge bracht of de leden het met mij eens zijn, om dr. Overduindie den heer Vol derals raadslid, geblameerd heeft, op een wijze, die over 't erge heen is naar aanleiding van zijn geschrijf te ont slaan met 1 Mei a s." Voorz., de heer Waller: „Eerst wil ik toch nog mijn gevoelen zeggen. Ik merk u op, dat de ontevredenheid over den brief blijkbaar nu pas komtdoch verleden Zaterdag, toen bij de heeren die animositeit Diet is geweest, doch toen eenvoudig besloten werd, tegen 1 Nov. op te roepen. Yoor die animo siteit tegen dr. Overduin weet ik dus geen reden en na het gesprokene van heden vooral, alleen bestaande om op een andere wijze tot het doel te gera ken. Doch dat acht ik in strijd met do goede trouw." Overgaande tot stemming, wordt met 4 tegen 3 stemmen iugevolge voorstel van den heer v. Wijk, besloten dr. Over duin tegen 1 Mei a. s. als gemeente-ge neesheer te ontslaan. Vóór stemden de heeren: Gijier,beekVolder, Schenk en v. Wijk. Tegen de heeren: Geerligs, Wai boer en Waller. Yoorz., de heer Waller zegt: „Ik leg mij er niet bij neer en zal de bevoegde collegies kennis geven, overeenkomstig art. 70. De heer J. C. v. Wijk: „Nu stel ik voor, over te gaan tot de benoeming van dr, Oostratot gemeente-genees heer, ingaande 1 Mei." Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen- Yóór stemden ne heeren GijlenbeekGeerligs, Folder Schenk en v. Wijk. Tegen, de heeren Waiboer en Waller. Yoorz., do heer Wallerverklaart ook dit besluit niet te kunnen uitvoeren en draagt aan den secretaris, den heer J. Jelles op, staande de vergadering de bei de besluiten te formuleeren, en aan den raad ter goedkeuring voor te lezen. Het eerste besluit luidt na goedkeu ring aldus wüe Raad der gemeente Anna Paulowna, gebruik makende van art. 145 der Gem.-Wet, besluit: met 1 Mei a s. den heer J. C. Overduin, als Gemeente-geneesheer te ontslaan, op grond van een geschreven brief aan den raad, waarin hij naar het oordeel van den raad, eene bdeedigeude uit drukking tegen het raadslid, den heer G. J. Volder, zich heelt ver* oorloofd." Het tweede besluit luidt i,De Raad der gemeente Anna Pau lowna, besluit, met ingang van l Mei a s te benoemen tot gemeente-genees heer, den heer J. Oostra, arts te De venter 'I Yoorz., de heer Th. J Waller: „Dan is voorloopig deze zaak geëindigd, Het spijt mij, dat het niet anders is uitge komen. Doch ik mag niet anders Volgt nu de algemeene rondvraag. De heer J. J). Schenk: „Kan het ant woord van God. Staten lang uitblijven Voorz., de heer 7h. .J. Waller: „Art. 70 zegt: Hij (Voorzitter) is, indien dertig dagen na de dagtcekening zijner kennisgeving aan Gedeputeerde Staten geen schorsing of vernietiging door Ons is bevolen, tot uitvoe ring verplicht. U kunt er op aan, dat ik met nauwgezetheid dan het be sluit zal uitvoeren." De heer Volder„"We zitten dus zoo lang zonder dokter?" 1 De heer Waller„Wel neen. Dr. Oostra kan immers direct optredeu. 't Is alleen de kwestie, wien die f 400. als gemeente-dokter zal worden toege kend. In ieder geval kunneu de heeren Dr. Oostra met 1 Nov. vast benoemen u>.De heer v. Wijk„In de vorige vergad. eft u gezegd, dat de gemeente voor de docterswoning verplicht zou zijn, een geldleening aan te gaan. De dokter is nu benoemd en hij moet toch wonen. Nu is de heer Geerligs aangezocht, om zijn huis, waarin vroeger zijn vader, heeft gewoond, aan de gemeente te verkoopen, en de heer Geerligs is daartoe bereid. Ik zou dus de raadsleden willen voorstel len, B. en W. te machtigen, om met den heer Geerligs in onderhandeling te tre den orer den aankoop van dat huis. Voorz, de heer Waller: „Als de raad dat wil, dan ben ik zeer zeker bereid dat te doen." Hiertoe werd besloten met 6 stem men, terwijl de heer Geerligs zich uit den aard der zaak buiten stemming hield. Hierna werd de vergadering geslo ten. J.l. Zaterdagavond hield ons Nutsde- Ten eerste werd verslag uitgebracht over de Volksbibliotheek, waarvan de ca talogus in de laatste jaren geheel is om gewerkt. De biblotheek is gezuiverd van verouderde werken en verrijkt met vele nieuwe romans Als gewoonlijk werd er weder een goed gebruik van gemaakt. Aan 64 lezers werden in 24 zittingen 986 boekdeelen uitgereikt. Ook het verslag van de spaarbank was bevredigend, en het reservefonds reeds zoo belangrijk dut bij gebleken noodzakelijkheid de instellingen van 't departement in bescheiden mate finantieel zouden kunnen gesteund worden. Tot Commissaris van het Ziekenfonds werd in plaats van den heer l'areau, die verzocht niet meer in aanmerking te ko men, gekozen de heer v. Wijk, met wien op het dubbeltal stond de heer II. J. ter Hall. De heer v. Wijk nam de be noeming aan. Na bespreking van den beschrijvingsbrief werd tot afgevaardig de naar de Algem. Verg. gekozen, de heer v. Wijk, die echter bedankte, waar na de heer van den Berg werd benoemd die de opdracht aannam. De heer Kooij nam de benoeming als plaatsver vanger aan, en werd tevens gekozen tot bestuurslid, in de plaats van den heer D. Schenk, die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was. De secretaris deelde vervolgens mede, dat het Huishoudelijk reglement overeenkomstig de nieuwe wet gewijzigd, goedgekeurd door het Hoofdbestuur was terug ontvangen, be houdens een geringe wijziging in de re dactie betreffende vereeniging, leden, waaraan door het Bestuur voldaan was. Deze wijziging werd door de vergade ring goedgekeurd. Daarna werden de leesbeurten voor het volgend seizoen geregeld en bepaald dat men weder een gevierd spreker uit den vreemde zou uitnoodigen, om in de vergadering van November op te tre den. Het onderwerpde verhouding tus- schen het departement en zijne instel lingen, op verzoek van 6 leden aan de orde gesteld, lokte veel discussie uit. Voornamelijk was de Vereeniging tot bevordering van schoolbezoek het struikel blok. Deze departementale instelling wil len velen tot een meer zelfstandige vereeniging verheffen, b.v. door het ma ken van een eigen reglement en het kiezen van een eigen bestuur, maar onder het protectoraat van 't Nut. De tegenstanders kunnon dit billijken, maar verlangen dan ook geen protectoraat, maar de vereeniging geheel zelfstandig, 't Zou echter mogelijk zijn, dat als dan de geldmiddelen minder ruim toevloei den. Het gevolg der discussie was, dat een voorstel, luidende: „Het reglement van de vereeniging tot bevordering van schoolbezoek wordt vastgesteld door de schoolvereeniging, onder goedkeuring van het departement", verworpen werd met 7 tegen 2 stemmen. Zeven leden hiel den zich buiten stemming De overige instellingen Ziekenfonds, Spaarbank en Bibliotheek bleven buiten bespreking. Ten slotte werd een uitgebreide Com missie benoemd tot herziening van de departementale instellingen. Na mededeeling van een schrijven van I)r. Overduin van Wieringewaard, waar in hij bedankt als geneesheer van het Ziekenfonds, werd besloten, voor deze zaak Dinsdag 28 dezer weder bijeen te komen. Hierna sloot de Voorzitter de verga dering. Vergadering van het Gemeentebestuur te WINKEL, op 25 April 1896. Tegenwoordig waren, de heeren J K oom en Hz., Voorzitter, II. W. Melchior, A. Dobel, JBreebaart Kz., P. Slooves Kz., P. limmerman, S. Over, en R. Rezel- man, waarnemend-Secretaris. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris voorlezing der notulen. Zij worden goedgekeurd. Hierna heeft do installatie van den heer S. Orer plaats. Na de gebruike lijke formaliteiten, zegt de Voorzitter „Orer! ik feliciteer u met uwe benoe ming en ik hoop en veronderstel in u to vinden een raadslid, dat mede zal werken, om de nuttige en dienstige in stellingen in de gemeente Winkel in stand te houden niet alleen, maar wanneer het voor den vooruitgang wen schelijk kan zijn, op uwen steun te mo gen rekenen, om nieuwe tot stand te brengen. Dat U nog vele jaren de betrekking met lust en ijver zult waar nemen Er is ingekomen een verslag van de instelling „handenarbeid". Bij voorle zing blijkt het zeer gunstig te zijn. De voorzifter deelt mede, dat hij o- vereenkomstig afspraak met den heer J. Breebaart, naar Zwarte waal is ge weest om naar den onderwijzer B. de Vos te informeeren. Men maakte met hem kennis. De inlichtingen, die men kreeg en de indruk, dien de heer de Vos maakte, waren alleszins gunstig te noe men. Men meende dan ook goed te hebben gedaan, en men deed dat in o- verleg met den schoolopziener, door den heer P. de Vos nommer een op de voordracht te plaatsen den heer A. Slar- reveld nommer twee en den heer Om- mering, nommer drie. „We hebben den heer de Vos beloofd om hem, bij eventueele benoeming, daar van per telegram in kennis te stellen." De heer P. de Vos werd met algemee ne stemmen tot onderwijzer benoemd en hem werd getelegrafeerd „U is benoemd. Verzoeke draad-antwoord of U de benoeming aanneemt Betreffende het in erfpacht geven van grond te Lutjewinkel zal, onder voorbe houd dat de Gedeputeerden het goed keu ren, worden besloten, een akte opge maakt. Thans komt aan de orde: Het door de afdeeling volksonderwijs ingezonden verzoekschrift om de kinde ren twee maanden eerder op de school toe te laten. Thans worden toegelaten de kinderen, die op 1 Mei 6 jaar zijn, of die in No vember 6 jaar worden. Voor toelating moeten zij dus zijn 5 en een half jaar. De heer Melchtor meent dat de kinde ren van dien leeftijd eerder te jong zijn om op de schoolbanken te zitten dan dat men er met het oog op. hygiëne over mag denken, hen nog jeugdiger toeteia- ten. De heer Breebaart gelooft dat deze aangelegenheid zal zijn ter beslissing van den schoolopziener voornamelijk. Het raakt het leerplan. De heer Melchior zou de kinderen liever een jaar doen blijven. De voorzitter merkt op dat men daar hier vrij in is. De heer Breebaart vraagt of de on derwijzers er voor zijn. Het verzoek ging uit van Volksonderwijs. Het diende uit te gaan van het hoofd der school. De heer Melchior zou het beter oor- deelen, dat men dan een bewaarschool oprichtte. Hij gelooft nooit dat de schoolopzie ner het goed zal keuren dat do kinde ren nog vroeger naar de school worden gezonden. Thans rijst de vraag of de schoolop ziener in dezen te beslissen heeft, dan wel de Raad. Spoedig blijkt dat de wijziging op de wet van 1889 zegt, dat het besluit is aan het gemeente-bestuur. De voorzitter gelooft dat het beter zal zijn het verzoek toe te staan, wanneer daardoor niet nog een onderwijzer noo- dig zal blijken en wanneer de plaats in de school geen bezwaar oplevert. Hij wenscht tot stemming over te gaan. Het verzoek werd met zes stemmen ingewilligd. De heer Melchior stemde te gen. Ingezonden zijn en in behandeling zullen thans komen de inschrijvingsbil jetten voor de leverantie van schoolbe- hoeften. Staande deze behandeling komt de heer J. H. Bergmanhoofd der school, inlich tingen geven betreffende de lijst der boe- keni die hij als benoodigd opgaf. In de eerste plaats moet men meer denken aan aanvulling dan aan aanschaf fing der boeken. Verder worden sommige boekjes niet meer gebruikt en is aanvulling daarvan overbodig. x\nderen zijn daarvoor in plaats gekomen. De heer Bergman herinnert er aan dat de benoodigde boekjes overal den zelf den prijs hebben, dat de gemeente-bestu ren overal korting krijgen en de in schrijving dus hoofdzakelijk betrekking kon hebben op schriften, pennen en leien. De heer Bergman verlaat hierna de zitting. Men zal den aanstaanden leverancier vragen of hij bij voorkomen bereid wordt gevonden om voor de opgegeven boeken andere te levereD. Bij opening der biljetten blijkt, dat als volgt werd ingeschreven de heer Egmond, Enkhuizen f 625 de heer "Winkel, Schagen f 493.50: firma Wijting en Brave, Amsterdam f535,met betaling ad libitum. Men vraagt naar de uitgave die men hiervoor vroeger deed. Volgens de begrooting over 1894 was zij toen f 585.93il2. De Voorzitter stelt voor, het dcD heer "Winkel te gunnen, onder voorwaarde, dat de besproken veranderingen door hem zullen worden toegestaan. Verder staat geconvoceerd vasstelling van kohier Hoofdelijken Omslag en Hon denbelasting. Bij de behandeling der ingekomen reclames wordt den reporters verzocht de vergadering te verlaten. Na een uur werd hun medegedeeld, dat de geheime zitting een einde had genomen. Tijdens hunne afwezigheid kwam het antwoord op het afgezonden telegram in. Het luidde „lk neem gaarne de bo- noeming aan. P. de Vos." Vastgesteld werd Hoofdelijke Omslag f2601.56' Hondenbelasting f134. Kwartaal schoolgeldheffing, blijft op vroe gere basis vastgesteld. Bij do benoeming van een wethouder werden zes stemmen op den heer J. Breebaart en 1 stem op den heer II. M. Melchior uitgebracht. De heer J. Breebaart nam de benoe ming aan. Bij de algemeene rondvraag wijst de heer J. Timmerman or op, dat er aan den kerktoren sommige plaatsen herstel be hoeven. De heer Slooves sluit zich hier bij aan De Voorzitter zegt, dat maatregelen zullen worden genomen en sluit de ver gadering. Snelpersdruk van J. Wutree te Schagen.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2