Polei overzicht Ier veel. Anna Paulowna, 1 Mei. De heer Oostra, hedenmiddag aangekomen, heeft onmiddellijk de praktijk aanvaard en reeds verschillende patiënten bezocht. Zijn collega, de heer Eueting aan 'l Zand, heeft de patienteD, die hij aldaar had, aan hem overgedaan en tevens ook het Zie kenfonds, dat door dien heer bediend werd en bepaaldelijk veel leden op het Bree- xand telde. De heer Oostia was tevens reeds in staat, zijn pstienten onmiddellijk van medicijnen te voorzien. Het driedaagsche Muziek feest der afdeeling „HAARLEM" der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, zal op 5, 6 en 7 Juni a. onder directie van den heer W. Robert, worden gehouden. hebben zal, en welke gevolgen zulke on zekerheid heeft, is uit onze staatkundige geschiedenis genoeg bekend. Nog bedenkelijker is het met de huur waarde en Personeel, omdat, zooals ge zegd is, beider grenslijnen zigzagswijze dooreenloopen. Verlaagt men het be lastbare minimum, dan worden huur waarde-kiezers belastingplichtig en val len dus in de termen om door het niet betalen hunner belasting het kiesrecht te dervenen bij verhooging van het be lastbaar minimum kunnen zij, die we gens niet-betaling der belasting geen kiezer waren, het kiesrecht deelachtig worden, als betalende voldoende huur waarde. Doch bovendien en vooralbij elke verhooging of verlaging van het belas- tings-minimum raken de nu bijna gelijk loopende lijnen van belastbaar minimum en huurwaarde-minimum van elkander verwijderd. Moet men ze weer tot el kander brengen Of ze van elkander verwijderd laten En in het eene en het andere geval, welke zullen de gevolgen zijn Onzekerheid overal en daarmede een onuitputtelijke bron van bezwaren tegen elke hervorming. Zoodat de kenmerken loon en huurwaar de den noodlottigen band, dien de cen sus tusschen kiesrecht en belastingwe zen smeedt, in hooge mate versterken. Binnenlandsch Nieuws. Men schrijftons: Anna-Paulowna, 1 Mei. De dok ter is er en de gemoederen zijn vooreerst wat gecalmeerd. Ook kalmpjes was de intiéde des bieren Oostra, die door H.H. Wethouders van den trein gehaald werd. Geen gevlag van de bewoners aan de Kleine Sluis, zooals jhet Dagblad' gisteren meldde; neen, «oo hier en daar sporadisch een lapje dundoek, maar niet noemenswaard, en de bewoners van de buurt Yeerburg heb ben daar verstandig aan gedaan. 't Zou allicht meer van een demonstratie dan vaneen vreugdebetooning gehad hebben, en de lijd zal leeren, of wij ons inder daad van el heden onverpoosd in een ei gen geneesheer mogen verheugen. Wij ho pen zulks van ganscher harte, in bet be lang der gemeente en voor het gerief der in gezetenen. Intusschen is met de komst van den dokter, de dokterskwestie nog niet opge ruimd. In den loop der pas begonnen maand zal het uitkomen, welke der beide partijen in den raad door Ged. Staten iu het gelijk gesteld wordt; maar hoe die uitspraak ook moge zijn, wij mogen niet ontveinzen, dat onze burgemeester, de heer W aller, Maandagavond in het welbegrepen belang der gemeente handelde, toen hij verklaar de geen der beide besluiten van den Raad te «uilen uitvoeren, maar deze aan de beslissing van Ged. Staten te onderwer pen. Door die uitspraak toch zullen moeilijkheden voorkomen worden, die zich anders ongetwijfeld zouden voordoen, moeie- lijkheden, die der gemeente veel geld zou den kunnen kosten. Ieder weldenkend ingezetene dient daar voor den Burgemeester erkentelijk te zijn, en wanneer de toekomst moge leeren, dat zijne pessimistische denkbeelden over de positie van een geneesheer alhier niet ver wezenlijkt worden, dan zijn wij overtuigd, dat bij zelf zoo goed als elk ander burger van Anna Paulowna, zich ten zeerste daar over zal verblijden. Met het Polderfeest verklaarde hij: „Ik heb den Polder lief 1* Zouden die woorden ijdele klanken geweest zijn Dat gelooven wij nooit Uit het jaarverslag der gewestelijke vereeniging Noord Holland van het Nederl. Onderw. genootschap blijkt, dat in den loop van het jaar 805 de afdeeling en Enkhnizen en Schagerbrug zijn opgeheven, dat het aantal leden on geveer 1100 bedraagt, waarvan 100 dames en dat er een batig saldo in kas is van f 11.45' en eene inschrijving op de spaar bank van f 326.65. Tot bestuursleden werden in 1895 ge- kozeD, de heeren J. 1. GrundlehnerJ. B. C. de Vries en J. van der Baarse. Zitting van den gemeen- teraad te Oude Niedorp, op Dinsdag 28 April, des voormiddags 11 ure. Aanwezigde Voorzitter, de heer P. Wonder en de heeren P. BorstP. Bos Kz J. Koemeester, A. StrijbisJ. StamJ. van der Oord en E. Kriller. Nadat de Voorz. den verslaggever, die te Oude Niedorp nog geen raadsverga dering heeft bijgewoond, eene uitstekende plaats in het gezellig lichte locaaltje beeft gewezen en hem met de namen der hem onbekende leden heelt bekend gemaakt, wordt de vergadering geopend. De notulen der vorige bijeenkomst wor den gelezea en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is Een vexoek mei bijbehoorende stukken yaa den heel J. F. W. Schucharthocld* der school te Zijdewind, waarin deze tegen 1 Juli of 1 Augustus a instaande wegens lichaamsgebreken eervol ontslag vraagt. Besloten wordt! dit ontslsg eervol te ver- leeneu tegen den uitersten termij u, dtn lsten Augustus, en met bepaling, dat de heer Schuchart, mocht er op dat tijdstip nog geen opvolger in tunctie zijn, de school waarneemt, tot hij inderdaad ver vangen is. Nog een schrijven van bovengenoemden heer Schuchart aan Burg. en Weth wordt medegedeeld waarin deze verzoekt, om, mocht zijn ontslag niet tegen 1 Juli zijn verleend, evenwel met dien tijd in 't Veld te mogen gaan wonen. B. en Weth. ad- viseeren gunstig, zoodat dit verzoek wordt toegestaan. De Voorz. brengt hierna de van de Alk- maarsche IJzer— en Metaalgieterij ontvan gen factuur der nieuwe klok, ter tafel, welks som ns aftrek der waarde van de oude klok, f 814.35 bedraagt en daar de klok uitstekend voldoet, zal de ontvanger tot betaling worden gemachtigd. Burg. en Weth. hebben, ingevolge een in eene vorige vergadering ingekomen schrij ven van het bestuur van den Lejerpolder, met den deskundige, den beer 1). Kriller deu tot stand der Lpyerbrug onderzocht en brengén een door genoemden deskundige ontworpen begiooting van de noodige ver andering ter tafel. Volgens deze begroo ting zal de brug, buiten het tegenwicht, f 646.40 moeten kosten, om aan het doel te beantwoorden. Dit is een betrekkelijk hooge uitgave, doch de tegenwoordige kost zeer veel van onderhoud. De heer Strijbis vraagt„Zijn ijzeren liggers niet beter dan houten De heer Bos acht houten bij mogelijke vorst of ruw neerlaten beter dan ijzeren. Ook is men het niat dadelijk over de vraag eens, of het werk besteed of besteld moet worden. De heer van der Oord achtlaten ma ken het beste de ondervinding toch leert, wat „aanbesteedwerk" vaak is. De Voorz. beaambt dit, doch aan welke der 5 of 6 timmerlieden moet het werk opgedragen worden P Daar men niet partijdig wil zijn, wordt na eenige overweging aan Burg. en Weth. machtiging verkend, tot het laten opmaken van een bestek en besteden van het werk aan de timmerlieden in de ge meente; terwijl er dan na gunning een des kundige benoemd zal worden, die werk en hout zal controleerer. Daarna wordt ter tafel gebracht het ko hier van de hondenbelasting, hetwelk na voorlezing wordt vastgesteld op een bedrag van f 121.50. Men noemt nog enkele ontbrekendeD, doch die kunnen na onder zoek op een suppletoir kohier gebracht worden. Evenals vorige jaren, worden de heeren D. Kriller en C. Hille tot tegensehatteis van de persoueele belasting benoemd. Het opgemaakte uitvoerig verslag van den toestand der gemeente over 1895, zou bij voorlezing te veel tijd kosten en daar er geen bijzonderheden in vermeld zijn, wordt ieder lid uitgenoodigd, het bij ge legenheid eens in te zien. Bij de nu volgende rondvraag, dringt de heer Strijbis nogmaals op spoed aan, in zake de Leyerbrug, ten einde in den hooitijd het genot van de nieuwe te heb ben. De Voorz. meent, dat bet moeilijk zal gaan, doch men zal zijn best doen. Op de vraag van den heer Kriller, of de Gebr. de Geus het stuk land in de Heerhugowaard, genaamd Geldebosch', mogen gebruikeD, daar hij, noch zijn vader, die als eerste huurder voor de huorsom aansprakelijk blijft, bet meer noodig hebben, wordt door den raad toestemmend geant- woordt. Hierna niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorz. de vergadering, In de vergadering der Afdeeling Barsiogerhorn van „het Witte Kruisgehouden op den avond van Vrijdag j.1. ten huize van den heer J. Ootjers, werd door den Secretaris, den heer Br. Beekergewezen op de zorge loosheid van velen, met betrekking tot het terugbrengen der in bruikleen afge geven verplegingsmiddelen van het Witte Kruis. Meermalen toch kwam het voor, dat men niet de moeite nam om die ge bruikte verplegingsmiddelen, zoo spoedig mogelijk weder aan de daarvoor aange wezen magazijnhouders terug te bren gen, soms zelfs scheen men den tijd af te wachten, dat ze door de magazijn houders werden afgehaald, en ook werden, gemakshalve de gebruik te voorwerpen, die van den magazijn houder te Kolhorn in ontvangst waren genomen, aan den magazijn houder te Barsingerhorn terugbezorgd. Dit een en ander leidde natuurlijk tot moeielijkheden en stoornis in den gere- gelden gang van afgifte en moest strek ken tot groot onger.ef voor anderen, die gebruik konden maken van de verple gingsmiddelen, die men niet gebruikt en toch maar dagen aaneen laat staan en ze dan soms nog verkeerd bezorgt. Teneinde dit te voorkomen, werd door de vergadering besloten om aan allen, die ge bruik maken van de verplegingsmiddelen van de Aid. Barsingerhorn van het Wit te Kruis, het dringend en immers zeer billijke verzoek te richten om die mid delen, na het gebruik terstond terug te bezorgen en wel bepaald aan den maga- zynhouder, van wien men ze in ontvangst genomen heeft. Ook werd besloten, om de verplegings middelen af te staan voor telkens niet langeren tijd dan eene maandwanneer het gebruik voor langeren tijd noodig is, moet daarvoor opnieuw de gewone aan vrage gedaan worden aan den Secretaris der afdeeling. De Afdeeling „Haring- carspel" van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Woensdagavond een vergadering in het lokaal van den heer Klos te Dirkshorn. Negentien leden woonden de verga dering bij. Mededeeling werd gedaan van 1. Ingekomen aanbeveling door de Afd. „Zaandam" van drie leden voor t Hoofdbestuur. Voor kennisgeving aan genomen. 2 Kennisgeving door P. Bekker, te Schagen, dat hij door de afdeelingen „Behagen" en „Nieuwe Niedorp" tot desinfecteur was aangesteld, met ver zoek hem ook voor onze afdeeling als zoodanig te willen benoemen. Zal later behandeld worden. 3. Missive van ZE. den Min. van Justitie, behelzende eenige op- en aan merkingen, op het reglement der afdee ling, waarop de Koninklijke goedkeu ring was verzocht geworden. Wordt besloten, de wijzigingen aan te brengen, door den Minister gewenscht. Tot afgevaardigden naar de Algemee- ne Vergadering, welke den 12en Mei a s. zal gehouden worden, wordt gekozen, de i heer E. Meijer-Brees en tot diens plaats- vervanger, de heer Jac. Keijser. In behandeling komt nu de beschrij vingsbrief voor de Algem. Verg. waar omtrent alleen behoeft opgemerkt te worden, dat men het algemeen wensche- lijk vindt, de door het H. B. aanbevo len candidaten te steunen bij de verkie zing van leden voor dat H. B, De magazijnmeester, de heer A. Wad, doet mededeeliDg van de in het maga zijn voorhanden voorwerpen en stelt voor, over eenigen tijd bet een en ander tegen brandschade te verzekeren, 't Welk wordt goedgevonden. Op de vraag van een der aanwezigen, hoeveel leden de afdeeling nu telt, wordt geantwoord, dat het getal leden 61 be draagt. Niets meer te behandelen zijn de, sluit de Voorzitter, na rondvraag de vergadering. 4 Missive van 't II. B. waarbij aan «Ie af deeling een subsidie van f 191 werdt toegekend. Het Departement Kolhorn der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen' hield Donderdag 30 April eene Huishoudelijke vergadering. Uit het verslag van den Bibliotecaris bleek, dat in den ver- loopen winter iu een 17-tal zittingen aan 87 lezers oreer dan 1500 boekdeelen waren uitgereikt. De bibiiotheek telde 414 boek deelen voor een groot deel werken van er kend goede schrijvers. De vergadering besloot evenals het vori ge jaar,de Tentoonstelling te houden op de beide Pinksterdagen in de Kolfbaan van den Heer Kisten wel: le. Pinksterdag van half 2 tot 5 uur. 2e. Pinksterdag van half 2 tot 4 uur. De voorwerpen voor deze Tentoonstelling bestemd, zullen door een Regelit gs-com- missie ia ontvangst worden genomeD, op: Woensdag, 20 Mei, van 5 tot 8 uur. Donderdag, 21 Mei, van 1 4 uur. De regelirigs-commissie bestaat uit de heeren: Br. WekerB. Kluijver, J. v.d. Won de, A. 1. J. Geertsema en L. W. v. d. Meer. Als Jurie-leden werden aangewe zen, de heeren G. EolwerdaA. Broog, en 3b. Bakker, alsmede voor vrouwelijken arbeid, de dames: J. Holde Groot en S. v. d. Wonde. De regeling der loterij, aan deze Ten toonstelling verbonden, is opgedragen aan de heeren: A. 1.3. GeertsemaG. Eolwer da en G. Hlaauwboer. De entiéeprijs be draagt 10 cents. Ook de prijzen der lo ten «ijn op 10 ets bepaald. Onmiddellijk na afloop der Tentoonstelling zal de var loting der aangekochte voorwerpen plaats hebben. De uitreiking der prijzen die alleen in geld bestaan zal geschieden in eene gezellige bijeenkomst op dan 31en Mei, waartoe zullen worden uitgenoodigd de Nutsleden met hunne dames, alsmede de heeren en dames, die ingezonden heb- beD. Het Departement Kolhorn zal op den 27en Mei vertegenwoordigd worden door de heeren Kluijver en Geertsema, die alsdan als Afgevaardigden de Algem. Verg. der Maatsch. te Amsterdam zullen bijwonen. Van wege de Vereeni ging tot Ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier,zullen ter verbetering der Veefokkerij in N. Hol land, wordeD toegekend 12 subsidiën van f 150 elk voor tweejarige of oudere Stie ren, en 24 aanhoudingspremiëu van f 50 elk voor één-jarige Stieren. De Keurigen biervoor zullen plaats hebben als volgt Donderdag 7 Mei e. k. le Schagen. Vrijdag 8 e. k. te Hoorn. Zaterdag 9 e. k. te Alkmaar. Maandag 11 e. k. te Halfweg. Dinsdag 12 e. k. te Purmereud, Woansdag 13 e. k. te Weesp. De mededingende Stieren moeteu in één der beide stamboeken zijn of worden inge schreven. De 2-jarige of oudere zullen op door het Bestuur aan te wijzen plaatsen moeten worden gestationeerd, voor de één jarigen is deze bepaling niet van toepas sing. Het dekgeld mag niet meer bedra gen dan f 1,25 per koe, waarvan f 0,25 aan de vereenirg moet worden afgedragen. Aangifte moet geschieden vóór of op W OEN SB AG 6 MEI e. k. bij den Secre taris W. 2EEK GS, te Wieringerwaard. Tot secretari s-p e n n i n g- mee-ter van de Hondsbossche en Dui nen te PETTEN is benoemd, de heer W. Teengs, van Wieringerwaard. -Den 21 sten Juni zal te Wie ringerwaard de Voorlurnersklasse voor het gewest Noord-Holland tan het N. O. V. gehouden wordeu iu het lokaal vau den heer 3. Boon. De turners, die per spoor komen, zulleu 's morgens met rijtuigen van het station Schagen gehaald en er na den middag weer heen gebracht wordeu. Men meldt uit AMSTER DAM De heer Daniël de Lange herdacht gister onder vele bewezen van belangstel ling deu dag, waarop hij zich \66r 25 jaren als musicus hier ter stede vestigde. De feestelijke herdenking van dit feit droeg een geheel huiselijk karakter. Aileec willen wij vermelden, dat de heer De Lange, gister morgen aan de ontbijttafel komende, werd begroet door den zang van een koor van 36 jonge da mes van het Conservatorium, leerlingen van mej. Cornelia van Zanten. Het elijarig dochtertje van een sigarenmaker te 's-GRAVEN- HAGE, vond in de Koningstraat aldaar in een aschbak een kartonnen doos, die bleek te bevatten een waarde van f 730 avn bank- en muntbiljetten. Door de zorgen tsd den veder van het kind, dat met haar vondst naar huis was gesneld, was de eigenaar spoedig gevon den. Deze, een winkellier, beloonde de eerlijkheid van den vadeï met een tlinke gif». Benoemd tot kaasfabri kant in de NOORD-BEEMSTER, de heer 0. Mosk te Schagerbrug. Bij den storm van 27 Maart 11. zijn negen bewoners van TES- SEL omgekomen en heeft de Tesselsche vloot belangrijke schade geleden. De bur gemeester en een drittri leden van den Raad vau Tessel doen nu een beroep op de liefdadigheid om hen, die door deze rampen getroffen werden, zooveel mogelijk bij te staan. Aan denheer L. A. S p r i n- ger, tuin-architect te HAARLEM, werd door den heer Löhnis, namens den Miuis- ttr vai B. Z. opgedragen, het plan te maken voor indeeling en aanleg van de Tuinbouwschool te Wageningen. De heer A. J. S. Werten, onderwijzer te Grave is de gelukkige win naar van een prschtigen Fauteuil, geval len op No. 10226 iu de 4e klasse der 357ste staatsloterij op de Jacob's Hom. Prem. Scheurkalender, uilgever B. Jacobs, Groningen. Gisterenavond werden op last van den stationschef te ROZEN- DAAL, een bejaarde heer en dame uit den trein naar Antwerpen verwijderd, omdat zij hevige ruzie haddeD. De man wilde zich naar België begeven met een andere vrouw. Te Rozendaal kwam zijn eigeD vrouw bij hem deze was met denzelfden trein medegaan (echter in een anderen wagen). Zoodra hij zijn wettige wederhelft gewaar werd, trachtte hij te vluchten; maar zij hield hem stevig vast, tot de politie bei den medenam. Dat verstrooidheid niet enkel eene ziekte der geleerden is, zag men deze week te NOORDELOOS. Een koopman, op weg naar Meerkerk om een kalf af te leveren, bemerkte tot zijn niet geringen schrik, dat het beest niet op den wagen lag. Het was er niet afgevallen of afgesprongen, maar hetlag nog rus tig thuis in zijn hok. De koopman had eenvoudig vergeten het op den wagen te laden 1 Men meldt uit LEIDEN: Eenige dagen geleden werd door eenen geneeskundige bij de politie te Leiden aangifte gedaan, dat hij ten huize van eene vrouw was geroepen, die met twee kinde ren ernstig ongesteld was geworden, na het gebruik van eten, van een buurvrouw gekregen, en welke ongestelheid met ee nige zekerheid deed denken aan vergifti ging. Tevens had die geneeskundige vernomen dat de vrouw, geefster van het eten, in geen goede harmonie leefde met hare dochter, die op eene tabriek werk zaam is eu dat deze dochter zich bij een twist iu dien geest zou hebben uitgelaten dat zij hare moeder vergeven zonde, waar uit alsnu de gevolgtrekking werd ge maakt, dat zij die dan ook gedaan had, althans daartoe pogingen had aangewend, doch dat nu niet de moeder, maar de buurvrouw en kinderen daardoor getrof fen wareo. Onmiddellijk werden door de politie de uitwerpselen der patiënten in beslag geno men, van het eten was Biets meer voorhanden en eeti onderzoek volgde. Daaruit bleek bet den commissaris van politie, dat in deze ook gedacht wordeu aan plantaardige vergiftiging, ontstaan door bederf in het eten, te meer daar de geef sters van het eten verklaarde, dat zij alswerk- ster wel meer eten uit de werkhuizen me debracht en wanneer bet niet geheel door haar en hare dochter werd genuttigd, weg gegeven werd aan de buurvtouw bovenbe doeld, zoo&ls ook den ochtend vóér de on gesteldheid was geschied, terwijl zij bate dochter, hoewel meermalen met haar onge noegen hebbende, niet verdacht van eene dasd zooals vermoed werd. Op last van genoemden ambtenaar wer den de uitwerpselen scheikundig onderzocht, uit welk onderzoek bleek, dat daarin gee- ne andere vergiften dan plantaardige kou den zijn, zoodat moet worden aangeno- meu dat het etes door bedelf vergiftigd werd. Op Vrijdag 5 Juni wordt des avonds in de Groole of St.-Bavokerk het Orato rium (.Messias' van Ecindel uitgevoerd, voor soli, koor, orkest roet begeleiding van orgel. Als solisten zullen daarbij mede werken mevrouw Maria Wilhelmy, sopraan, uit Wiesbadenmejuffrouw Marie Luning, alt, uit Frankfort s/Main, en de heeren 3. 3. Rogmans, tenor, en 3oh. Messchaert bas, beiden uit Amsterdam. De heer Ik. Ezerman z.1 het orgel bespelen. Zaterdag 6 Juni wordt in de gnole concertzaal van de Socëteit „Vereeniging* een beroemd werk van Vincent cC Indy „Le Chant de La Cloche* uitgevoerd. Als solisten zulleu dan optreden mejuffrouw Eleonore Blanc, sopraan, uit Parijs, en de heeren Edmond Bequesne, tenor uit Brus sel en 3os Orelio, BarytoD, uit Amster dam. Zondag 7 Juni wordt 's middags in de „Vereeniging* een kunstenaars-coDcert ge geven, waarop voor soli, koor en orkest, do 9de symphonie van Von Beethoven wordt gegeven en de Rhapsodie van Brahms, voor alt, solo en mannenkoor. Alle so listen zullen dan afzonderlijke nummers zingen, terwijl als vioolsoliste mejuffrouw Gabriele Wictrowits, uit Berlijn, zich zal doen hor.ren. De heer Leander Schlegel heeft zich be reid verklaard de piano-begeleiding der solisten op zich te nemen. Het koor bestaat uit 335 medewerken de dames en heeren en het orkest Con certgebouw te Amsterdam, dat belangrijk werd versterkt, nit ongeveer 100 musici. Iu het Fransche werk, op den tweeden avond, werken, behalve de twee harpen van het orkest van het Concertgebouw nog twee extra-harpen mede, die zullen bespeeld worden door de dames: mevrouw Snoer geb. Rutters en mejuffrouw A. Weell uit Leipzig. Tevens zullen in het werk van df- Indy nog twee pianino's met het orkest mede werken. De piano-partijen zullen door mejuffrouw C. van der Steur eu den heer Henk van Breemen worden vervuld. Een kippeboer in de Blan- kenstraat te AMSTERDAM, zoo deelt men aan het Viksdgb. mede, kreeg eergistera vond een hooggaande ruzie met zijn vrouw. Deze verweet hem toeo, in 't bijzijn van eenige buren, te midden van het ergste van den twist, dit hij voor twee jaren in den nacht, toen de slager Schut aan de Ceintuurbaan vermoord was, bebloed en met een stuk vleesch beladen, thuis was gekomen. De politie, van een en ander in kennis gesteld, ving terstond een onder zoek in de aangegeven richting aan. Nader meldt men dat de verdachte na onderzoek der politie weder op vrije voe ten is gesteld. In gezelschap van den heer R. van Zinderen-Bakker, wethouder van Opsterland,te KORTEZWAAG (Fr.) bezocht dr. WJansen, te Amsterdam, zoon van den welbekenden weldoener, aldaar, de door de commissaris aangekochte woeste grondeD in Friesland, voor welker aankoop, ontginning, enz. de heer Jansen Sr. een som van f45000 disponibel stelde. Zooals bekend is, werd de heer Van Zinderen- Bakker door den heer J. uitgenoodigd, zich met de leiding dezer werkverschaf fing door ontginning, enz. te belasten. (U. Aan de burgemeesters in Nederland is het program toegezonden vau den Boerenbond te MILen St. HU- BERT, welk program met toelichting in eerstgenoemde gemeente van de pui van het raadhuis voorgelezen is. De bedoeling is, het oprichten van locale vereenigingen en aansluiting daarvan aan den Centralen Bond ter verkrijging van een miniaterie van landbouw, uitsluitend de rechtstreeksche belangen van deu boerenstand beoogende invoerrechten op vleesch, vet, granen, enz. (voornamelijk op Amerikaansch vleesch spek en vet); opheffing van rijksgrondbe lasting met overdracht der grondbelasting aan de gemeenten, waardoor deze andere plaatselijke belastingen kunnen vermidereDO opheffen; instellingen eener algemeene rijks brand-, hagel- en veeverzekeringverla ging van spoorwegtarieven voor vervoer van landbouwproducten en -behoeften, enz. Buitenlandsch Nieuws. Voor een paar weken deelden wij de akte van beschuldiging tegen de samen zweerders van JOHANNESBURG mede, en maakten daarbij de opmerking, zoo zij op die punten schuldig werden bevon den, dat hunne straf niet malsch zou zijn. Woensdag j. 1. heeft het hof te Pre toria uitspraak gedaan. De vijf hoofd schuldigen, waaronder kolonel Rhodes, de broeder van den beruchten Cecil Rhodes, expremier van de Kaapkolonie, zijn schuldig bevonden aan hoogverraad en ter dood veroordeeld. Zestig minder schuldigen zijn er met eene gevange nisstraf van twee jaar, eene geldboete van f 24000 gulden, bij wanbetaling, invorderbaar door een jaar opsluiting, gevolgd door eene verbanning van 3

Schager Courant | 1896 | | pagina 2