schen naam, woonplaats, bedrijf of be roep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met een geldboe te van ten hoogste f 150. Binnenlandscb Nieuws. Barsingerhorn. Den 2 Mei Anna Paulowna, 5 Mei '96. Boerenbond. Helmond. Naar wij verne men is de Nederlandsche Cacacfabriek al hier, door Z.M. den Koning der Belgen gebrevêieerd voor hare artikelen Helm- Cacao en Chocolade, met het recht tot het voeren van het Koninklijk Wapen en den titel van Hofleverancier. Voorts wordt uog bijzonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, 1°. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende be voegdheid, om zich, bij de aanstaande be schrijving de uitreiking van een beschrij vingsbiljet B te rerzekeren, door VÓÓr Of Op 15 Möi a. S. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woon plaats. Afgekondigd en aangeplakt te SCHA- GEN, den 4 Mei 1896. De Burgemeester, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Vergadering van den RAAD der gemeente ZIJPE, gehou den op Dinsdag 5 Mei 1896, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heeren: v. Beusekom en Hulst, de laatste met kennisgeving wegens on gesteldheid. Voorzitter, de heer Schuijtopent de vergadering, vraagt voorlezing van het ingekomen schrijven van den heer Hulst en verzoekt vervolgens den secretaris de notulen te lezen, welke daarna onver anderd worden goedgekeurd. Volgt nu af- en overschrijving van eenige posten, welke met algemeene stemmen worden goedgekeurd. "Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van het Polderbestuur, waarin kort wordt medegedeeld, dat Hoofdinge landen afwijzend hebben beschikt, op het verzoek van den raad. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Daarna volgt de rondvraag, waarbij de heer Feisser zegt, in bet vervolg gaarne te zien, dat er iets meer in het gemeente verslag kwam te staan omtrent het on derwijs, om den toestand daarvan beter te kunnen beoordeelen; nu waren er alleen droge cijfers genoemd. Spr. wijst ook op een paar kleine veranderingen die hij gaarne in het verslag zou zien opgeno men: le of er geen lantaarns op de Bur- gerbrug staan; 2e. of geen paar kaasfa- brieken vergeten zijn te noemen; 3o of er geen melding moet gemaakt worden van de oprichting van het Witte Kruis". De heer Bossen belooft wat punt 1 betreft, aan den wenk te zullen voldoen wat het 2e betreft behoeren deze niet- opgenoemde kaasfabrieken feitelijk niet tot die welke vermeld moeten worden. (Dit verschil scheen in het aanwezig zijn van stoom te zitten, waarvoor aanvrage bij het gemeentebestuur moest geschie den.) "Van het Witte Kruis was geen officieele kennisgeving ontvangen en was dit den heer Bossen door het hoofd gegaan, daar hij het zeer zeker anders zou hebben aangeteekend. dikke zwarte pak, dat stevig om de schou ders zat en de witte lange sjaal, waariu zij hoofd en hals gewikkeld bad. „Het is zoo koud hier, in Munchen,* zei- de zij, „ik mag hier niet graag zijn, het ia hier zoo kond.* Yoor de eerste maal bemerkte Boysen, de eigenaardigheid, waarvan Saffi gesproken had dat de vrouw alle begrip van tijd en plaats had verloreD; dat zij het verleden en het tegen woordige dooreen haspelde. Hij kwam wel licht het verste, wanneer hij op hare ideën ioging; zoodoende zeide bij slechts „Ja, het is kond in Mnochen, het ligt te hoog. Waarom zijn de anderen uitgegaan bij het slechte weer?' „Uitgegaan, jawel uitgegaan.4 Dat was alles, wat zij antwoordde; nn zweeg zij en wreef opnienw in hare koude handen, terwijl zjj met haar stoel nog dich ter op de kachel toeschikte. „En zij zijn allen uitgegaan f* „Allen allen allen.* Hij hoorde, dat zij de woorden slechts herhaalde, zonder er een zin in te zoeken. Na een oogenblik scheen het wat helderder to worden in het moede hoofdwant zij zeide na een poosje: .Allen uitgegaan, de oude en het meisje en Heinrich*. .Heinrich ?4 Zij bedacht zich een oogenblik, vervolgens voegde er aan toe: „Die komt dadelijk we der, die is slechts zemelen gaan halen bij Bnterweck. Bij den rijken Bnterweck, den bakker, die heeft geld als hooi. Ja,, wanneer ik dien genomen had 1* Verwonderd luisterde Boysen bij dien be kenden naam. Het kon zijn vriend niet zijn waarvaD zij sprak; op den vader, den bakker, wees blijkbaar deze wonderlijke zin. Hoe kon zij dien kennen, dien eenvondigen bakker nit het kleine provinciestadje P Was zij wel licht eenmaal zelve daar geweest, was Boy sen hier dan de vreemde straten genaderd waarvan Saffi hem had verteld P De woor den: „wanneer ik dien genomen had*, dnidden op nanwere verbintenis met plaats en man, wiens naam Boysen zoo had doen verras sen. „Hij had zwijgend een oogenblik overlegd; nn vroeg bij fluks: „Die wilde met n trouwen, niet waar Maar gedurende zijn zwijgen waren de ge dachten haar weer ontloopen.Zjj gaf hem geen antwoord, maar begon te redeBeeren, won derlijk dooreen, wat haar maar in de gedach ten kwam. „Ja gisteren waren wij in de Prater en vandaag gaan wij naar de Piazza d'armi. Daar is het mooi I Zij zien mij allen aan, omdat ik blond ben. Ach, ja, dat is lang geleden. „En het is nn zoo kond. Ik won dat ik weder thnis was. Maar er is meer ODgeluk in de wereld aeb, die arme mevrouw De heer Zeeman wijst op de benoe ming van een paar hooistekers. Spr. wijst op de wenschelijkheid, die verleden jaar is uitgesproken geworden daarom trent en vindt, dat het nu tijd is, deswegens eenig besluit te nemen. De heer Schuijt belooft, dat de secre taris aanteekening er van zal houden en dat in de volgende vorgadering dit punt ter tafel zal worden gebracht. De heer feisser zag gaarne, dat B. en "W. de zaak eens onderzochten en in de volgende vergadering voorlichtten. De heer Schuijt is er zelf voor, als het de gemeente maar niet te veel geld zal kosten. Spr. gelooft, het verleden jaar ook zelf ter sprake te hebben gebracht. De heer Feisser wijst op een art. in de politie-verordening, dat Spr. verscherpt zou willen hebben, dat: zoo een plaats verbrandde door bovenmatige hooibroei dan procesverbaal zon worden opge maakt. Volgde nu een zeer huishou- deljjke bespreking omtrent hooistekers, branden, het al of niet kunnen consta- teeren of de brand door broeiing was ont staan, eigen schuld of geen eigen schuld, waarvan de slotsom was, dat werd mede gedeeld, dat met inbegrip van aankoo- ping van de nieuwe spuit, het brandwezen de gemeente f 470.71 boven de uitgetrok ken som f400, dus f870.71 had gekost. Hierna werd de vergadering gesloten. 1896, des namiddags ten 2 uur, kwam de RA AT) dezer gemeente bijeen ter afdoe ning van enkele administratieve zaken. Tegenwoordig alle leden. Eén vacatu re. Na opening der vergadering door den heer 1). SpaansBurgemeester, lezing en goedkeuring der notulen, wordt mede- deeling gedaan, dat door Gedeputeerde Staten de ontvangst is bericht van de verordening op het brandwezen. Hierna wordt gelezen eene lange lijst van posten der begrooting dienst 1895, die eenige aanvulling behoeven en een dito lijst, waarop iets was over gebleven. Het tekort der eerstgenoemde posten kon echter door het overgeblevene der andere worden gedekt en. het besluit tot het doen van afschrijving werd goedge keurd. Voor de a.s. Dinsdag te houden ver kiezing van een lid van den Raad de zer gemeente, werd ieder keer bij eer ste stemming tot leden van het stem bureau benoemd, de heeren: Bters en Blaauboer. Alzoo was men al aan het einde der agenda en werd de gewone rondvraag gedaan. De heer Smit deelt mede, dat bij ee ne reparatie in de Hervormde Kerk te Barsingerhorn gebleken is, dat een balk in den toren, waaraan het schot in de kerk is bevestigd, in het midden geheel vergaan is, en dat de ijzeren ringen waaraan de klok hangt, noodig eens onderzocht mogen worden. Voorzitter belooft, een onderzoek te zullen laten instellen. Boysen I* Vol schrik sprorg Boysen op, dat kon slechts zijn moeder zijn, waarvan zjj op een toon vol medelijden sprak. Voor de twee de maal in den loop van het gesprek, noem de zij een naam, die terngwees op zijn ge boorteplaats en nn was het de naam, dien hij zelf droeg, dien met hem hetg eliefde wezen deelde, en waaraan de krankzinnige vrouw hem herinnerde. Hij wist en dat was juist het ellendigste dat bij te vergeefs vra gen zon, maar ondanks dat vroeg hij toch: „Kent gij mevrouw Boysen De toon zijner vraag was zoo dringend en hij was zoo dicht bij baar gaan staan, dat zij ontstelde. „Niet slaan I" riep zij nit en hief de magere handen smeekewd omhoog. „Ik heb het niet gedaan, hij is zelf binnenge komen, ik heb hem niet opengemaakt." Langzaam ging Boysen weder naar zijn stoei. Haar geest zweefde al reeds weder op andere banen; bij kon dien Diet leiden, hem niet den weg wijzen, dien hij wandelen moest. Maar het was een bittere kwelling tegenover deze kranke te staan, en de spron gen harer gepijnigde hersenen te moeten aaDsebonwen, rustig te moeten afwachten, totdat een plotseling opduikende schemering het doDker verlichtte. Nu Boysen weder verder van haar af was, werd zij rnstiger en de nitdrnkking van schrik in kare vochtige oogen verdween. Zij begon weder ln zich zelve te babbelen. „De buurvrouw zegt, dat er niets van nit komen zal. Maar er zijn luidjes met spit se neuzen. Zij heeft een nieuwen doek om gehad, die rood en blauw was. Een aar dig heer heeft zij gezegd, met mooie blan- we oogen.* Zij zag Boysen aan en deze had het ge voel, alsof zij van hem sprak. De tijd ver liep en de anderen konden thnis komen, was er dan geen middel om dat geheugen te helpen Hij vermeed het ditmaal, haar te ontstellen; maar hij vestigde den blik vast op haat gelaat, als kon hij haar tot reden brengen door magnetische kracht, en ieder woord duidelijk uitsprekende, vroeg hij „Gij hebt Valeska gekend, niet waar „Valeska is een mooie naam,* zeide rij met een fijn lachje, „ik wilde dat ik Vales ka heette.* Vervolgens echter verdween het lachje van haar gelaat, een siddering doorliep hare leden, door bet ontwaken eener onaangename herinnering en met be vende stem zeide zij„Maar ik heet geen Valeska, geloof mij, dat ik geen Va leska heet.* Zij verzonk wederom in gepeins; doch de angst in haar ziel scheen grooter te wor den hij zag, boe haar lichaam voortdnrend beefde en hoe hare banden zich vast aan elkander klemden. WORDT VERVOLGD. De heer Beers zegt, dat tegenwoordig veel vee in de haven te Kolhorn aan komt en vooral des "Woensdags. Het los sen van het vee wordt vaak moeilijk ge maakt door het spuien uit de haven, het geen vele dagen gebeurt. Hoewel het spuien nu in het belang is van de ha ven, zou spreker het wenschelijk vinden, dat dit in het vervolg niet meer op Woensdag geschiedt. Voorzitter zegt den Dijkgraaf van den polder Waard en Groet, hierover te zul len spreken. Hierna sluiting. Men meldt uit Wierin- gerwaard, d.d, 2 Mei. Heden had eene buitengewone vergadering van den Raad plaats. Afwezig was de heer R. Dz. Kaanvan wien een schrijven was ingekomen, behelzende zijne ont slagname als raadslid, wegens zijn ver trek naar den IJpolder. Besloten wordt, den heer Kaan des Raads leedwezen o- ver zijn vertrek te betuigen en hem dank te zeggen voor al wat hij als raadslid heeft gedaan in het belang der gemeente. Ingekomen was het door Ged. Staten goedgekeurde kohier van den hoofdelij- ken omslag. Overeenkomstig het voorstel van B. W. werd besloten, machtiging to ver zoeken aan Ged. Staten, voor het con tracteeren met de Zijpe, teneinde de kinderen aan de Oudesluis in de gele genheid te stellen de naastbijzijnde school in de Zijpe te bezoeken. Door de ou ders dier kinderen zal aan de gem. eeD schoolgeld van f 15.moeten worden voldaan, per jaar en per kind. Van den secretaris, den heer W. leengs was verzoek ingekomen, om eervol ont slag tegen 1 Juni e. k. of eerder, uit hoofde zijne benoeming tot Secr.-Pen- ningmeester der Hondsbossche en Duinen tot Petten. Onder instemming van den raad be tuigt deVoorz., de heer C.°D. Rezelman, zijn leedwezen over het vertrek van den heer Jeengs, tegelijk hem evenwel van harte gelukwenschende met zijne nieuwe benoeming. Besloten werd een oproeping te plaat sen voor sollicitanten naar deze vacature. Vergadering van den Raad der gemeente WIERINGEN, op Maandag 4 Mei 1896, des namid dags ten 2 ure. Voorzitter, de heer: C. J. JH. van Kem pen. Leden, de H. H.J. MoslerlObreen P. KoornV. Heybloken P. S. Kuulaf wezig zonder kennisgeving, de heeren J. Tijsen en P. lysen. Na de opening der vergadering wor den de notulen der vorige vergadering voorgelezen, doch door den heer Mos- tert werd nog een kleine opmerking gemaakt, waarop de notulen na eenige woordenwisseling verbeterd en vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd werden. 1. Stelt de Voorzitter aan de orde, het benoemen van twee tegenschatters, voor de personeele belasting, waarvoor gekozen werden, de heerenJ. Hermans en Gerrit Pot. 2e. "Was ingekomen, de Rek. en Ver antwoording van Heeren Armvoogden, welke sloot in ontvang op: f 3450.081/2 in uitgaaf2061.51 Alzoo een voord, saldo van f 488.57 welk bedrag aan de verschillende diaco- niën was afgedragen, en welke rek. en verantw. met algemeene stemmen werd goedgekeurd. 3e. Verzoek van C. Kooijmanom ont" slagen te worden van de Hondenbelas ting, omreden zijn hond overleden is hetgeen met algemeene stemmen werd aangenomen. 4. Verzoek van K. Keijzer, om terug te worden gebracht met zijn hoofdelijken omslag in de 2e klasse, op grond, dat hij vermeende alsdan genoeg te betalen. Den heer P. Koorn adviseert, dat Keijzer persoonlijk met hem daarover had ge sproken, en dat Keijzer toen had gezegd, dat zijn aanslag wel wat te hoog was, omreden hij door ouderdom minder ver diende dan gewoonlijk. Na eenige woordenwisseling wordt met algemeene stemmen besloten, om adres sant weder in de 2e klasse te brengen. 5. Deelt de Voorzitter mede, dat er een voordracht is ingekomen van Heeren Armvoogden, voor de benoeming van 3 aftredende leden, te weten, voor de vacature N. Az. Mostert. de heeren N. A. Mostert ,S. J. Mulder en S,L. Mulder voor de vacature Jb. Keijzer de heeren Jb. N. Keijzer<S. Rotgans Johz. en S. Koorn Jz. en voor de vacature A. Russelmar. de heeren A. Russelman, A. Minnes en M. Minnes. Gekozen werden, de heeren N. A. Mos tertJb. Keijzer en A. Russelman. 6. de Voorzitter deelt mede, dat thans door de wed. H. Westerhuis, de gemeente zaken zijn afgedragen, waarvan proces verbaal is opgemaakt in triplo, waarvan een zal worden bewaard in het archief der gemeente, een zal worden afge zonden aan Heeren Ged. Staten en een aan de gemachtigden der weduwe is ter hand gesteld als gemachtigden voor haar waren opgetreden, de heeren C. J. J. Fortanier en A. A. Dekker. 7e De voorzitter brengt ter tafel een teekening, voor een te bouwen burge meesterswoning, die opgemaakt was door een deskundige, en die tevens tot be grooting voor het bouwen derzelve f 7000 had uitgetrokken. Daar er door den raad een bedrag van f5500 was toegezegd, waaraf gaat voor bouwterrein f500, zoo zou er f2000 te woinig zijn. De heer Obreen is van meening, dat als men iets doet, men zulks goed moet doen, daar't bewijs voor de hand ligt, met het bou wen der Hippolytushoever en Ooster- lander kerk, waaruit men zien kan dat eerstgenoemde veel beter is gerestaureerd dan de laatste. Na een breedvoerige rede neering werd het voorstel met 4 tegen een stem afgestemdvoor stemde, de heer Obieen. De voorzitter deelt nu mede, dat hij dan ook niet gaat bouwen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Van de Langedijker kool deelt men mede, dat de laatste partij j.1. Zaterdag naar het buitenland is verzonden; terwijl reeds de eerste kool, die nog geteeld moet worden en pas over een 3 maanden te leveren is, in voorkoop reeds is verhandeld. Met de Langedijker Uien gaat het niet zoo vlot; men schrijft dit toe aan de concurrentie van de Egyptische Uien, die versch en beter van qualiteit zijn. Heden Woensdag had ee ne verkiezing plaats van een lid voor den raad der gemeente Barsingerhorn. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren: F. Kluyver en A. Schenk. Bijde aanbesteding van 80 M3. grint voor den polder Valkoog, ziju 7 inschrijviugsbiljet'en ingekomen. De hoogsts inschrijvingssom was f 8,05 de kub. Meter; terwijl de laagste inschijver, schipper J. N. Schot te Alkmaar, voor een bedrag van f 2,60 de kub. Meter, de gun ning der leverantie verwierf. Van TEXEL schrijft men aan het Hbld.: Welke gewoonte ook door den tijd te niet gedaan wordt, die om Mei vuren le branden niet. Overal op ons eiland was de jeugd de geheele Aprilmaand bezig alle oude voorwerpen bij de huisea der inge zetenen op te halen, op een zorgvuldig gekozen plaats te bewaren en op den avond van 30 April na zonsondergang aan de vlammen te offeren. Helder flikkerden de vlammen op, en onder het aanheffen van den eeuwenouden deun Hekken en stekken, Joten en palen, enz. vierde de jeugd het Meifeest. Woensdag 20 Mei zal te Binnenwijzend, ten huize van d>n heer P. Kok, eeue algemeene vergadering plaats hebben van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdistrict Enkhuieen. Behalve ingekomen stuk keu, Rekening van den Penniugmeester over den dienst 1895, verslag van den staat der Vereeniging over 1895 eD twee voorstellen tot wijziging der statuten, zal de nieuwe wet op de personeele belasting worden besproken. Dit onderwerp zal worden ingeleid door den heer J. Zijp Kz. van Abbekerk, lid van de 2e Kamer der St. Generaal. In het „Zand" te Winkel is 't thans een lust, eenige oogenblikken te veitoeven, te midden van de bloemen, die alle in vollen bloei staan. Is 't al niet op zulk eene groote schaal als in de omstreken van Haarlem, toch is 't de moeite waard er een kijkje te nemen, waarvan dan ook door velen een ruim ge bruik wordt gemaakt. A. s. Zaterdagavond zal in een der lo kalen van school No. 1 de laatste les van den landbouwcursus voor dit sei zoen plaats hebben. De leden van de at- deeling A. P. der Holl. M. van Landbouw zijn tot bijwoning uitgenoodigd. Tevens zullen de Inspecteur en de Commissie van Toezicht tegenwoordig zijn, en zal er een overgaDgs-examen voor den volgenden cur sus gehouden worden, Te Kolhorn werd in de af- geloopen maand in 10 inlagen f 586.75 in de Rijkspostspaarbank ingelegd. Wegens ziekte van den heer L. Ridder de van de Schoeren, voorzitter van het voorloopig bestuur van den Boeren bond, en omdat er zooveel plaatsen zijn waar men nog niet gereed is met het vormen van afdeeüngeo, heeft het voor- loopig bestuur besloteD, de vergadering, die te UTRECHT zal worden gehouden, uit te stellen tot in de tweeden helft van Juni e. k. Gisterenochtend kwa- men een schipper en diens vronw, bij hunne aankomst te LEEUWARDEN, tot de treurige ontdekking dat hun zeven jarig zoontje, dat in het vooronder te sla pen was gelegd, dood was. Blijkbaar was door de slingering van het vaartuig een der hoofdkussens op het aangezicht van het knaapje gevallen of geschoven, en is het daardoor gestikt. Daarvele gemeentebestu- ren weinig of geen financieelen steun wil len verkenen eau eene uitbreiding der tramlijn van Edam via Oosthuizen naar Avenhorn (met zijlijnen naar Hoorn en Schermerhorn) heelt het comité voorloopig zijn arbeid gestaakt. Hedenochtend werd aan den ringdijk van de BEEMSTER, in de onmiddellijke nabijheid van Purmerend, de geheele bovenkleeding met de schoenen van een man gevonden. In een der broek zakken bevond zich eene portemounaie met ongeveer f 16 en in het vest een horloge. Alles is op het politiebureau te Purmerend gedeponeerd. Heeren kerkvoogden der Ned.Herv. gemeente te BROEK IN WA TERLAND hebben besloten, liet kerkge bouw zooveel mogeiijk in zijn ouden toe stand te herstellen. Hst is gebleken dat de pilaren omklied zijn met eikenhout, en de meeste planken van hetzelfde hout zijn vervaardigd. Twee pilaren zijn reeds van de verflaag ontdaan, waaronder, wie weet hoelang, het fraaie snijwerk verborgen is geweest. Uit SLOTEN (N.-H.) s c h r ij f t men Bij de gewone jaarlijksche gras verpachtingen hier en in de omstreken zijn dit jaar belangrijk lagere prijzen be steed. De verpachting van klaver op het door de „werkverschaffing* diep gespitte land in den Lutkemeerpolder, bracht gemiddeld f 190 per H. A. op. Een per ceel werd uit de haud verhuurd voor f 250 per H. A. Bij' den veehouder Blaauw- hof in den Uitweg, SLOTEN N.—H. is een rund aan miltvuur gestorren. De over blijfselen zijn volgens wettelijke voor schriften verbrand. -Uit KAPELLE a/d IJSEL wordt het volgend ongeluk gemeld Zaterdagmiddag had hier op de Kerk- laan een treurig ongeval plaats. Ongeveer half drie stapte een jonge danre aan het station nit den trein, die van Rotterdam kwam. Nadat zij eerst den kant van het dorp was ingeslagen, bleef zij halverwege de laan eenigen tijd heen en weer wande len. Toen hare medereizigers uit het oog waren, schijnt ze haar mantel te hebben uitgetrokken, deze met een valies iu hel gras te hebben gelegd en daarna in de sloot te zijn gesprongen, waarin zij jammerlijk is verdronken. Een paar menschen, die het schouwspel uit de verte hadden gezien, liepen uaar de plaats des ongeluks en haalden haar nit het water, doch alle po gingen om de levensgeesten op te wekken waren vergeefsch. De burgemeester en de dokter werden vau het feit in kennis gesteld en toen de laatste het lijk schouwde, herkende hij het als van zijn nicht uit Bloemendaal. De reden, welke de ongelukkige tot deze wanhopige daad schijnt te hebben gebracht, is het lijden aan zwaarmoedigheid. Bedrog met cacaopoeder. Men leest in het Maandblad tegen de vervalschingeu van dr. Vau Hamel Roos te AMSTERDAM Naar aanleiding van herhaalde klachten betreffende cacaopoeder van zeer slechte quailitiet, hebben wij een onderzoek te dezer zake voorloopig in de hoofdstad ingesteld en de resultaten daarvan zijn zoodanig bedroevend, dat het o. i. inder daad hoog tijd is, dat de regeering zich deze zaak aantrekt. Wij lieten monsters koopen in verschil lende winkels en daarbij vragen naar de beste en de minste qualitiet poedercacao. Wij ontvingen mengsels, inhoudende wisse lende, zeer groote hoeveelheden meel (sa go en aardappelmeel), dikwijls zondereenig verband tusschen quailiteit en prijs. Mon sters weke voor f 0.20 het Ned. ons ver kocht werden, bleken minder vervalscht te zijn, dan enkele andere tegen f 0.25 ge noteerd, zoodat de gewone bewering van den winkelier, dat „alle waar naar zijn geld is", hier in het geheel niet opgaat. Het resultaat onzer bevinding is dus, dat het publiek op schromelijke wijze benadeeld wordt, en dat evenals zulks reeds lang in het buitenland geschiedt, een strenge straf tegen het vervalschen van cacao met meel enz. behoort ingevoerd te wordeD. Het is duidelijk, dat eeu krachtig mid del om aan het bedrog een einde te ma ken, bestaat in het eischen vau cacao in verpakking, indien deze onder gaiantie van zuiverheid wordt verkocht; doch zeer velen kunnen o( willen de dan eenigszins hoogere prijzen niet betalen en vragen onverpakte poedercacao, met het resultaat, dat zij vtel duurder uit zijn en vermengd meel in plaats van cacao voor hun geld ontvangen. Waar het publiek dus medewerkt tot het bedrog, moet o. i. de Staat tusschenbeide treden iu het belang van den eerlijken handel. En wat de opinie van degelijke cacaofabrikanten betreft, voor zoover deze ons bekend is, willen zij niets liever dan een behoorlijke wettelijke regeling in dit opzicht. De kleinhandelaars vragen den fabrikant met veel meel vermengde cacao, en ver ontschuldigen zich door te zeggen, dat het publiek den prijs Van zuivere cacao niet betalen wil wil de fabrikant nu niet meewerken aan deze practijken dan gaan lij naar een concurrent, die het wel doet en ten slotte wordt het publiek de dupe. Mocht onverhoopt in het medegedeelde geen aanleiding gevonden wordeD, om de ze zaak wettelijk te regelen, zoo zal wel niets anders overblijven dan bekendmaking van de namen der verkoopers opdat het publiek ten minste wete, wat het voor zijn geld bij sommige leveranciers ont vangt. Wij hopen intusschen, dat onze auto riteiten op wetgevend gebied aan deze be-

Schager Courant | 1896 | | pagina 2