Politiek overzat Her weel. Uit en voor de Pers. Wieringen 6 Mei 1896. Buitenlandsch Nieuws. A t j e li. PLAATSELIJK NIEUWS. bloedvergiftiging. Uit de Zijpe wordt ons een treurig feit gemeld. Een jonge, ongetrouw de vrouw zou n.l.iu hit begiu dtzer week haar pasgeboren kind hebben doen verdwijnen, opdat beur val niet aan het licht zou ko men. Donderdag heelt de rechtbank van Alkmaar een onderzoek naar deze zaak in gesteld. Tot Hoofdingelanden van 't heemraadschap WIERINGEN, werden herkozen de hee- renD. J. N. Mulder, A. Russelman en H. J. Iiolgane, en in de plaats vanden heer S. A. Kleindie tot heemraad benoemd was, de heer S. C. Bakker. Bij de gehouden aanbeet e- ding voor de levering van 300 M' grint voor 't Heemraadschap Wieringen, fran co voor de wal, waren ingekomen 5 bil jetten en wel J. Weener At. te Hasselt voor f 2.16 p. M3 5. Rumeijerte Wieringen 2.125 J. Jongkind, 1.98 J, Rotgans 1.73 en C. Asjes g g 1.69 g Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Denderdagmorgenomstreeks 10 nnr brak er brand uit te Oude- Sluis, in het koffiehuis bewoond door den beer C. Slikker. De heer J. F. liep ten dien tijde voorbij dat perceel en scheen on raad te bespeuren en ging de huisgenooten waarschuwen, die beneden aan de tafel «aten. Oogenbiikkelijk begaf men zich naar boren naar den zolder, waar weldra alles al in brand was, zoodat men maken moest dat men beneden kwam. Vlug grepen de vlammen om zich heen, aangewakkerd door een stevige bries, zoo dat weldra het 2e perceel de bakkerij van den heer K. Kreijger volgde j ook nu was de brandspuit van Oudesluis, die daar on< geveer nog maar een jaar is gestationneerd, nog niet bij machte den vuurpoel te stui ten, zoodat ook weldra de smederijen van de beeren C. Slikker Jt. en Jan Krijger met tevens een pakhuis van den laatste, een prooi der vlammen werden. Te ongeveer half drie was de brand ge- bluscht en had men nog alleen eenige moeite met het achterperceel van den heer H. P. Carpentierwaar het hooi in de schuur al reeds een paar maal begin van brand vertoond had; dit werd evenwel met het noodige water voorzien. De spuit van Schagerbrug verleende hulp. De huizen en inboedels waren allen ver zekerd bij verschillende maatschappijen; van de inboedels is zoo goed als niets gered kunnen worden. Als oorzaak wordt vermoedelijk be schouwd, de schoorsteen; mei zekerheid is evenwel niets bekend. Bedankt voor het beroep naar CALLANTSOOG, C. A. Lingbeek te Voorthnizeu. Door de gemeente TESSEL zal aangevraagd worden een gedeelte strand te huren achter de Koog. De Raad zal dit dan in onderhuur weer af staan aan J. II. Moojen, die op bedoel den grond een badhuis zal stichten. Lo u i se Micbe 1 zal in het laatst dezer maand als spreekster optreden in eene openbare vergadering te AMSTERDAM. Zij is voornemens acht dagen in ons land te blijven. V. d. G. administrateur der Eerste Nederlandsche Militieverzeke ring Maatschappij te UTRECHT, in wiens administratie dezer dagen onregelmatighe den werden ontdekt, werd gisteren door den inspecteur van politie Yan Leeuwen en den rechercheur Perkmeester te Amster dam, werwaarts hij zich had begeven, aan gehouden en gevankelijk naar Utrecht o- vergebracht. Te HEILO is het tweejarig meisje van den landbouwer H. Overman, in den Yeldhoek spelende, voorover in een vat met karnemelk gevallen, waaruit het levenloos werd opgehaald. Men meldt uit DEN HAAG: Eene juffrouw uit den burgerstand, van middelbaren leeftijddie zich hedenoch tend in het huwelijk zou begeven, werd in de wachtzaal van het Raadhuis plotse ling onwel en zakte ineen. Zij werd naar een ander vertrek in het stadhuis gedragen waar dr. Baëza, die inmiddels ontboden was, slechts haren dood kon con- stateeren. M en meldt uit ROTTERDAM Vrijdagmorgen is een werkstaking uitgebroken onder de ertswerkers der firma Müller en Jos. de Poorter, op de stoomschepen Camden, BlaiemorChisti- anlorg, R'ereno en Arpskire liggende op stroom en Cardinal Butherno in de Rijn haven. Te 2 uur breidde de staking zich tot alle erts- en graanbooten uit. Een sterke politiemacht handhaaft de orde. Avonds had er een vergadering plaats. Het Handelsblad meldt nader Uitgeschreven door den Nieuwen Ne- derlandschen Bootwerkersbond had gis teravond in het Yerkooplokaal te Rot terdam een vergadering van bootwerkers plaats, welke bijzonder druk was bezocht en tot bij twaalven heeft geduurd. Beslist moest worden omtrent het al of niet proclameeren van een algemeene werkstaking. Door een tweetal bestuursleden werd met een enkel woord de aanleiding ge schetst van het nederleggen van den arbeid op heden. Uit hun woorden viel in de eerste plaats op te maken, dat het bestuur vau den Bond hoegenaamd niets geweten heeft van de neiging der bootwerkers om te staken. Het was gesteld voor een feit. Het hield zich op het oogen- blik niet alleen bezig met loonsvermin dering door de firma Jos. de Poorter ingesteld, doch ook met het werk aan de kolenstip aan de binnenhaven, waar in den laatsten tijd geen f 2.50 meer betaald werd, doch slechts f2 of 35 stuivers. Nu was evenwel de vraag, wat ge daan moest worden. Men liet de beant- wording dezer vraag aan de vergadering over. Opmerking verdient verder dat beide bestuursleden die het woord voerden, De Jong en De Heer, thans in hun eerste toespraak van meenicg bleken dat de geest der bootwerkers niet op alge meene staking gericht was, die ook niet gerechtvaardigd zou zijn tegenover de patroons die het oude loon bleven uit betalen. Het eenige wat men wenschte was handhaving van de oude loonen, ook door de firma Muller Co., die naar het oordeel der sprekers aanleiding hadden gegeven, dat ook andere carga doors op het loon gingen beknibbelen. Aangenomen werd dat de groote meer derheid zich voor algemeene staking had verklaard, zoodat van heden af op geen enkele boot, ook niet op de beurt booten, gewerkt zal worden altijd vol gens de vergadering. Het zal intusschen nog moeten blijken in hoeverre aan dit bevel gevolg zal worden gegeven. Ten slotte mag niet onvermeld blijven dat van de bestuurstafel nog de verzuch ting werd gehoord, dat het te betreuren was dat men voor eenige weken het be middelingsvoorstel van den burgemeester niet had aangenomen. In tegenstelling met het bekende spreekwoord, 't welk ons vertelt, dat er vele wegen naar Rome leiden, kan men Indië over zee maar langs twee kanten bereiken. Wel hebben de Hollanders in hun heldentijdperk beproefd, een zeeweg langs de noordkust van Azië te vinden, maar de namen van den kloeken Ba- rends en den wakkeren Heemskerk zijn daar om ons te vertellen dat hunne po gingen te vergeefsch waren. Met argus- oogen worden beide zeewegen, door de Britsche diplomatie bewaakt. Ieder be langrijk punt dat de veiligheid naar hunne koloniën kan verzekeren is in be zit genomen, op andere belangrijke pun ten is hun immer waakzame blik ge vestigd. 't Is daarom vooral, dat de Zuid-Afri- kaansche aangelegenheden, in Engeland eene meer dan verklaarbare belangstel ling trekken. De Engelsche suprematie, aan de Kaap moet gehandhaafd blijven en zoo mogelijk in de Zuid-Afrikaansche Republiek en de Vrijstaat gevestigd wor den. Hoe jammer voor dit schoone plan dat men men zich zoo deerlijk do vin gers heeft gebrand. Riep eens keizerAugustus„Varu8,varus, geef mij mijne legioenen weder," zoo mag thans wel Salisbury met eenige wijzigin gen uitroepen: „Rhodes, Rhodes geef mij mijn onbevlekten naam in Zuid-Afrika weder. De schuld van Cecil Rhodes, tijdens de troebelen minister-president aan de Kaap, de vertegenwoordigers van harer Majesteits gezag dus, is uit de cijfertele grammen zonneklaar bewezen. Ziehier een telegram van S. "W. Ja- meson aan zijn broeder, de held van Krugersdorp, dr. J Jameson: „Het is volstrekt noodzakelijk aanvang operatieën uit te stellen, door onvoorzie ne omstandigheid geheel onverwacht en totdat wij hebben C. J. Rhodes Cecil R.) bepaalde waarborg dat gezag van Britsche regeering niet tegen ons zal ge bruikt worden. Charles Leonard ver trok gisteravond omRhodes te spreken."Wij zullen trachten uw wenschen te vervullen aangaande December, maar gij moet niets doen alvorens instructies te hebben ontvangen, bevestig dus ontvangst." Een ander draadbericht uit de Kaap stad aan Jameson geseind, luidt: „Mr. Rhodes zegt neen, niet in opspraak ko men doordat wij 600 man op de grenzen hebben. Wij hebben het recht ze daar te hebben." Zelfs het ultra-Jingoblad de Times be tuigt, dat deze correspondentie allen twijfel buitensluit aan het feit, dat Rho des en Beit, directeuren van de Charte- red Compagny ingewijd waren in de be weging te Johannesburg en dat de lei ders der beweging op hun hulp en bij stand rekenden. Als 't getij verloopt, verzet men de bakens, zal ook dit blad denken, want zoo waarlijk, de kwetsende toon van gis teren, heeft voor eene verzoenende hou ding plaats genomen. Naar aanleiding van een toespraak van Lord Grey, waar in hij hulde bracht aan de dapperheid van de verdedigers van Boeloewaijo, die bewees dat Engelschen en Hollanders samen aan de wereld kunnen toonen wat dapper strijden is, zegt de Times,dat bei de volken geen roemrijker bladzijde in hun geschiedboeken hebben, dan juist die waarop geschreven staat, hoe beide na tiën onder den stadhouder-koning, hun ne vrijheden tegen Lodewijk de XIV verdedigden. Nu, dat de Boeren zich in dit opzicht der vaderen waardig toonen, zouden de Engelschen van meer dan eene gelegen heid kunnen getuigen. De roemrijke blad zijden waar de Times op zinspeelt, be helzen tevens de kantteekeningen van Engeland's inhaligheid. De vesting Gibraltar, door de veree- nigde zeemacht in 1704 veroverd, werd sedert dien tijd door Engeland in bezit gehouden, zonder Nederland daarvoor voldoende schadeloos te stellen. Gibral tar herinnert ons terstond aan dien twee den zeeweg naar Indie. Moge Zuid-A- frika, den langeren doch kosteloo- zen weg beheerschen. Gibraltar, Malta en Egypte zijn zoovele versperringen op den weg door het Suez-Kanaal. Zoolang Arabië en Perzië zich buiten Europeesch „protectoraat" weten te hou den staat Britsch-Indië in rechtstreeksche veilige verbinding met het moederland, 't Scheen, dat voor enkele dagen de za ken in Perzië tot moeilijkheden aanlei ding zouden geven. De Shah van Perzië viel Maandagj. 1. door het lood van een godsdienstigen dweper. Men vreesde, dat die dood het sein zou wezen voor een opstand in ver schillende deelen des rijks, van welke schoone gelegenheid dan Rusland zou pro- fiteeren, om zijn macht tot aan de Golf van Perzië en de Indische zee uit te brei den. Aanstonds sloegen de Engelsche bladen alarm. Het gevreesde Russische spook verscheen in alle vormen aan hunne verhitte verbeelding. Gelukkig laat het zich thans aanzien, dat in het land der fantastische sprookjes, de toestand bij 't oude zal blijven. De nieuwe Shah, Mouzaffr Edin is door de wereldlijke en geestelijke mach ten, zonder noemenswaardig verzet er kend. In eene proclamatie aan zijn ge liefd volk geeft hij van zijne troonsbe stijging kennis, terwijl hij daarin tevens verklaart, wat zelden van een Oostersch despoot gezegd kan worden, dat alle grootwaardigheid-bekleeders, de hun toevertrouwde ambten blijven behouden, 't Is te mooi om lang te duren. Turkije, Engeland en Rusland heb ben terstond den nieuwen vorst erkend Turkije, omdat elke beroering in Perzie zich terstond in de aangrenzende, im mer gistende Turksche bezittingen zou doen gevoelen, wat den Sultan niet an ders dan last en ellende kan op leveren. Engeland is meer dan te tevreden, dat de bestaande toestand blijft gehandhaafd, 't Verlangt niet dat het product zijner politieke beslommeringen, met een nieu wen, hoogst gewichtige factor wordt ver meerderd en Rusland zit een vuurtje te stoken in Oost-Azie, waarbij het zich eens lekker hoopt te warmen. De Rus sische politiek werkt langzaam maar zeker. Eens zal de tijd voor Perzië aan breken, tot zoolang is men in Peters burg tevreden, dat anderen de handen in den zak houden. De Russische plannen, waarop wij zinspeelden hebben betrekking op Kerea. Door Japan aan de Chineesche voogdij ontrukt, met de blijkbare bedoeling zich zelf in 't land te nestelen, schijnt het Aziatische Italië echter bestemd te zijn, eene prooi voor den Russischen beer te worden. De koning van Korea heeft reeds bescherming gezocht en ge vonden in het hotel van den Russischen gezant; de Japanners die zich in het land hebben gevestigd, staan aan alle mogelijke bloedige tooneelen bloot. Blijkbaar wordt de bevolking opgehitst om het den eilandenbewoners in Korea onmogelijk temaken. Voortdurend ver trekken Russische troepen uit Odessa naar Vlodivostock, de zuidelijkste haven van Rusland op de Aziatische kust, in de nabijheid van Korea. Het laat zich aanzien, dat wanneer de ze troepenbezendingen een voldoend cij fer heeft bereikt, Rusland het protec toraat over Korea zal aanvaarden. Mo gelijk is het nog, om alle botsingen te voorkomen, dat men met Japan in onderhandeling treedt, om tot eene ver deeling te geraken. Het leeuwendeel, met de voornaamste ijsvrije havens, ook aan de Groote Stille Zuidzee voor Rus land eene levensbehoefte, zal dan wel in naam van den Tsaar in bezit worden genomen. De steeds toenemende uitbreiding van het Russisch gezag, het mengelmoes van volken aan den Tzaar onderworpen, heb ben bij een uiterlijk van glans en glorie ook hare donkere schaduwzijde. De he terogene deelen hangen vaak als los zand aan elkander, missen een doel, dat hen tot krachtig handelen dwingt, taal- en godsdienstbanden, ja zelfs gemeenschappe lijk afkomst ontbreken meermalen. De bestuurders, verwijderd van het Centraal gezag, treden maar al te vaak als' plaat selijke despoten op, waardoor de stoffelijke banden, die de verwijderde deelen aan het groote geheel verbinden konden, achterwe ge blijven. Zoo worden deze wingewesten lang zamerhand kweekplaatsen van opstand en verzet, wier beteugeling de beste krachten des rijks eischen en waarvan het einde is, dat zij in hunne vernie tiging den ondergang van het rijk na zich sleepen. "Wij denken hierbij aan de wereldrijken van een Alexander van Macedonië, aan Cyrus van Perzie, aan het eens zoo omvangrijke Romeinsche rijk, die alle den kanker van hun on dergang en ontbinding in de verove ringszucht hunner heerschers vonden. Van Regeeringswege is het volgende bericht gepubliceerd Aan boord flottieljevaartuig S u m b a- wa granaat gesprongen, waardoor één matroos gedood en één gewond. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint „De toevloed van vijandelijke benden op Atjeh wordt grooter. De omgeving van onze stelling is overstroomd ten ge volge van hevige regens. Krijgsoperatiën zijn daardoor onmogelijk". Boerenbonden. De Standaard constateert, dat het blijk baar zooals zij had voorspeld met den Boerenbond niet te best vlotten wil. En dan antwoordt zij op de vraag, hoe de grieven tegen deze organisatie zijn weg te nemen Door de oprichting van zuiver katho lieke Boerenbonden voor de katholieken, van zuiver protestantsche Boerenbonden voor de protestanten. En in de grootere gemengde districten, of plaatsen, is le vensvatbaarheid voor twee bonden Op kleinere kan de minderheid als hospitant worden opgenomen bij den bond, waar aan de meerderheid kleur geeft. Maar ook samenwerking is noodig van alle Boerenbonden, tot het bevorderen der gemeenschappelijke belangendoch vraagt het blad is die samenwer king niet even goed, wellicht duurzamer te bereiken, wanneer alle provinciale bon den, hetzij katholieke of protestantsche, eenigen uit hun midden afvaardigen, die eene vereeniging vormen, om die ge meenschappelijke belangen, voornamelijk die op den weg der wetgeving liggen of van de regeering moeten verkregen worden, te behartigen Op deze wijze wordt het drievoudig doel bereikt, dat met de oprichting van den Boerenbond op Christelijken grond slag beoogd werd: 1. Uitsluiting van alle godlooche naars en niet-Christenen. Yoor dezen is noch in een katholieken, noch in een protestantschen bond plaats. 2. Samenwerking in één bond van katholieken ea protestanten. Deze samenwerking wordt verkregen door de Yereeniging tot bevordering der alge meene belangen, die men een bond van boerenbonden zou kunnen noemen. 3. Bevordering van iets meer dat stoffelijke belangen, en wel van de gods dienstige en zedelijke, zondei onover- komenlijke moeilijkheden van een moraal zonder godsdienst". Schagen, 9 Mei 1896. Van den Kerkbouw. Ze zijn gekomen, de palen. Woensdag wisten de jongens het te vertellen, dat ze in 't zicht waren en jongens behooren in deze tot de welingelichte zijde". In 17 vlotten kwamen de bijna 800 heispieren de vaart van Alkmaar naar Schagen langs door de twee slnisjes en de hier en daar wat ondiepe sloot. Een heele reisEen gedeelte van het vlot werd met bekwamen spoed vooruit gezonden, opdat de heiploeg Donderdag met het werk zou kunnen be ginnen. 's Avonds stonden de bruggen aan de Loetsloot vol met kijkers en tot tweemalen toe moest de politie een charge maken om de brug van den heer Govers van al te nieuwsgierige kinderen te zui veren. Zeer handig wisten de heiploeg- gezellen met behulp van een paar grond werkers de zware palen uit het water te ligten en met een paar krachtige trek ken op het marktplein te halen. Als de heer Govers de wakkere kerels niet ver zocht had zijne brug een beetje te sparen voor de onzachte aanraking der wichtige, harde dennen, zou die brug ongetwijfeld wel een enkel spaantje hout ziju kwijtge raakt. Nu werd er een flinke paal tus- schen de walklinkers geslagen, waarlangs de palen werden omhoog gehaald en uit het water getogen als wijlen Mozes in zijn wiegje. Donderdagmorgen begon het eentonig geratel en gebons der heimachine en het moet gezegd wordeD, dat zij ta melijk bescheiden is in haar gezanger is geen mensch door wakker geschrikt, noch een paard of koe van de marktlijoen losgebroken. Alleen de marktbezoekers voelden zich gedroagen eens een kijkje te nemen over de schutting of te klimmen op de hooge aarden wallen, die het be- langdjVe wtrk aan elks oog onttrekken. De heeren Van der SteurLammert* en Visser, de heibaas, en andere in den bouw betrokken heeren, namen allen Donderdag een kijkje op het terrein, dat door het staken van het grondwerk wel iets aan levendigheid heeft verloren. Een 20-tal arbeiders toch hebben voorloopig gedaan gekregen omdat de massa te verwerken aarde niet te bergen is en er eerst wat ruimte gemaakt moet worden. Y i s s e r aan het station haalt wel wat weg, maar dat is om zoo te zeggen een druppel uit den emmer. Als er wat geheid en gemetseld is en de grond de overgebleven ruimte van de sleuven heeft aangevuld, komt er meer ruimte om de aarde uit de Zuider sleuf te bergen. Tot dien tijd «uilen we zeker niet veel meer zien of hooren dan de heimachine en derzelver lied. Het wa ter kan door den tonmolen niet meer uit de diepte worden opgezogen; het ding is te kort. Nu is er op het oude torengat een pomp geplaatst, die met haar voet in een mand staat een beste zeef en haar mond in ren goot ledigt, die door don estelijksteu aardwal is gelegd. DinsJag werden eenige groote blauwe zerken van het terrein vervoerd op dezelfde wijze ais vroeger de groote zerk, die nu in het rijks museum is geplaafst. Jammer, dat die zerk zoo ongelukkig van de trappen is geval len. De betere oprit van heden waarborg de een gelukkiger vervoer aan de zerken van Dinsdag. Veel valt er verder niet mee te deelen omtrent de werkzaamheden op of het aan zicht van het terrein. Alleen nog trok het uws correspondente aandacht, dat de jonge boompjes aan de Zuidzijde blijk baar weinig van den feilen brand hebben geledenze prijken met heerlijk groene blaadjes en zouden van den zomer als ze maar groot genoeg waren, ongetwijfeld gaarne schaduw verleenen aan hen, die in het zweet huns aacschijns hun brood trach ten te verdienen. Er zij er heisas ook niet zooveel, dat onze gemeente zou kun nen bogen op »een kerk van ongekorveu hout." Ook kan nog gemeld worden, dat de heeren opzichters zich eiken dag onledig houden met het uitaetien van het werk, wat heel secuur moet geschieden en dan ook met de grootste nauwkeurigheid wordt uitgevoerd. Vrijdagmorgen is het eerste oDgeluk van eenige beteekenis bij onzen kerkbouw voorgekomen. Door het niet tijdig genoeg uitwijken sloeg een heipaal onzen plaats genoot Plakman achterover op eenige an dere palen, tengevolge waarvan hij sterk bekneld raakte en de zware paal hem over het geheele lichaam gleed. Gelukkig heeft de geneeskundige, die geraadpleegd werd, geen inwendige kneuzingen gecon stateerd en zal de man Maandag weer zijn gewone werk kunnen verrichten. Alle werklieden, aan den bouw onzer kerk verbonden, zijn bij de Eerste Ned. Verzekering Maatschappij tegen Invalidi teit en Ongelukken, te 's Gravenhage ge vestigd, door tusschenkomst van den heer D. Roggeveen Cz. verzekerd. Bij geheele invaliditeit of overlijden ver krijgt de erfgenaam van den persoon in kwes tie 600 X het dagloon; bij tijdelijke inva liditeit ontvangt de verzekerde 60% van het dagloon. Aan het postkantoor t e Schagen en de daaronder ressort, hulp kant. werd gedurende de maand April ingelegd f 5660,475, terugbetaald f 5655,32 Het laatste, door dat kant. uitgegeven boekje draagt het nummer 3168. Woensdag hield onze da- mes zangvereniging „Euphonia* hare jaar-vergadering. Al» gewoonlijk, zou men bij dergelijke vergaderingen baast kunnen zeggen werden de aftredende dames bestuursleden als zoodanig herkozen. De vereenigiug mag zich verheugen in eene stevige kas, want uit de rekening en verantwoording der penningmeesters bleek, dat was ontvangen ruim f 260 en uitgegeven ruim f 221, dus een batig saldo van ongeveer f 39. En nu durven getrouwde manoen nog beweren, dat men eene vrouw nooit zoo veel geld kan geven of het is altijd op! Aan de keuring van Stieren van wege de ^Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier" Donderdag j.1. in Schagen ge houden, namen 1 driejarige, 11 tweejarige en 22 jarige stieren deel. Deze keuringen heben op 8 Mei te Hoorn, op 9 te Alk maar, op 11 te Halfweg, op 12 te Pur- merend en op 13 Mei te Weesp plaats, waarna de uitslag wordt bekend gemaakt. Voor de zes afdeelingen zijn 12 subsi- diën van f 150 voor tweejarige of oudere stieren en 24 aauhoudingspremiën van f 50 voor eenjarige stieren beschikbaar. Door de provincie werd voor dit doel f 2500, door het Rijk f 600 uitgetrokken. De mededingende stieren moeten in een dei beide stamboeken zijn of worden in geschreven. De tweejarige of oudere stie ren, die voor een subsidie in aanmerking komen, zullen op door het bestuur aan te wijzen plaatsen moeten worden gestationeerd. Het dekgeld mag niet meer dan f 1.25 bedragen waarvan 25 cent aan de Yer eeniging komt. De keuringscommissie voor al Je afdeelingen bestaat uit de H.H.: P. Schenk, Wieringerwaard, aangewezen door het provinciaal bestuur, J. KoopmanBeem- ster en P. Stapel,Berkhout, benoemd door Hollands Noorderkwartier. Deze keurin gen door het krachtig optreden van ge noemde werkz«me vereeniging in 't leven geroepen, zullen zeker krachtig medewer ken, om de nitstekende qualiteiten van Hollands ruodvee nog aanmerkelijk te ver- hoogen. Hetaantal schoolgaande kinderen op onze Openbare Lagere School bedraagt tegenwoordig 318. Dit aaDtal vermindert na een paar maanden, ge lijk elk jaar het geval is, altijd met eenige oudere leerlingen, die op een ambacht gaan of landwerk moeten verrichten. Als bewijs, dat niet genoeg aangeraden kan worden, vooieichtig te zijn met spelden en andere koperbestanddeelen bevattende instrumenten, kan dienen het geval met den heer P. B., die zich licht schramde aan een speld. Na verloop van een paar uur liep de hand op en den vol genden dag was de hand zoo schrikbarend opgezwollen dat geneeskundige hulp werd ingeroepen, die, zoo wij hopen, het geval weer in 't reine zal brengen.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2