AllCKEI WililS-, Mratsilis- ii Zondag 17 Moi 1896. 40ste Jaargang No. 3098. Herijk van maten en gewichten. In hun geest. ad Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a 1 e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverJ. WINKEL JBureau: 8CHAOKN, liaan, JD 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmaking" en. voor den Militairen Dienst. VAN DEN EIGENAAR. COURANT. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den koperen. horloge. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen; Gelet op het Besluit van Heeren Ge deputeerde Staten dezer Provincie van 18 December 1895 (Provinciaal blad No. 88), brengen ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de Herijk van maten en gewichten aldaar dit jaar zal plaats hebben in het daarvoor afgesloten achter gedeelte van het locaal #de kolfbaan, behoorende bij het Noordhollaadscb koffie huis, Wijk B. No. 57 aan de Laagzijde aldaar, bewoond door JL>. van Twui- ver, ingang door de'steeg, en dat daartoe zitting zal worden gehouden .•als volgt Voor apothekers-, goud- en zilversmids gewicht en verdere gewichten bestemd tot fijnere wegingen van 1 Gram en daarbo- boven 20 Mei e. k. van 's morgens 9 tot 12 uur; voor den herijk in 't al gemeen; 20 Meivan 's morgens 1 tot 4 uur, 21 en 22 Mei, van 9-12 en van 1—4 uur; voor Sint-Maarten; 23 Mei, van 912 uur. Belanghebbenden wordt verder medege deeld lo dat ingevolge Kon. Besluit van den 3e December 1895 (Stbl No. 208) de ma ten en gewichten in het jaar 1896 of 1897 moeten onderworpen worden aan den herijk en dat die herijk zal plaats hebben binnen het tijdvak dat aanvangt op 1 Januari 1896 en eindigt op 1 September 1897; 2o dat het goedkeuringsmerk geduren de het herijktijdvak 18961897 te bezi gen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichten, de letter g in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk van gas meters, de Koninklijke Kroon; 3o dat de maten en gewichten op ge vaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stompelmerken, dat dus het laatst geplaatste goedkeuringsmerk gedu rende twee jaren ongeschonden moet wor den bewaard; 4o dat de maten en gewichten be hoorlijk schoon, droog en roest vrij ten herijk moeten worden aangebo den, om onderzocht en duidelijk gestem peld te kunnen wordenindien dit ni- t bet geval is worden ze onherijkt terug gegeven; 5o dat de Verificatie van milligram-ge- wiebten uitsluitend aan de ijkkantoren kan plaats hebben 6o dat met ingang 1 April 1895 de ijk- kringHoom is opgeheven en deze gemeente dientengevolge behoort tot den ijkkring Alkmaar 7o dat het Ykkantoor te Alkmaar in de jaran 1896 en 1897 geopend zal zijn op de navolgende dagen: In 1896: 26, 27 Mei. 6, 8, 9, 29, 30 Juni. 1, 8, 4, Juli. dagelijks van 'svoorm. 9 tot 'snam 3 uur; vanaf 20 Juli 1896 tot 30 Maart 1897 en vanaf 23 Augustus 1897 tot 1 Septem ber 1897 (einde van het herijk tijdvak, waarbinnen de Herverificatie moet plaate hebben gehad) eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van 'svoorm. 9 tot 'snam 1 unr vanaf 30 Maart tot 28 Aug- gnstus 1897- 20, 21, 23, 24 April. 14. 15. 17. 18 Mei, 3, 4, 5, 8, 9, 24, 25, 26, 28, 30 Juni. 2, 3, 23, 24, 26 Juli. 9,10,11 Augustus. Burgemeester en Wethouders voor noemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en "Wethouders van Schagem Gelet op art. 21 van het Koninklijk besluit van 10 November 1892 (Staatsblad No 253), gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 5 Au gustus 1895 (Staatsblad No. 147), houdende o.a. vaststelling der reglementaire bepalingen ter uitvoering der Wet betrekkelijk de in kwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiën voor de legers of verdedigingswerken van het rijk gevorderd Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat op Donderdag den 28en Mei 1896, des voormiddags te 10 uur op het buiten plein van het Spoorwegstation, eene keuring van paarden voor den militairen dienst zal plaats hebben, en aldaar uit deze gemeente op het bepaalde uur moeten aanwezig zijn de hieronder vermelde paarden. De paarden worden door of vanwege den eigenaar voor de keuringscommissie gebracht in de volgorde waarin zy op de Verzamellyst voorkomen, en verder als door den Burge meester dezer gemeente (öfdie hem vervangt) op het terrein zal worden aangewezen. Kik paard moet voorzien zyn van eene door het Gemeentebestuur te verstrekken en aan den linkerzijde van het hoofdstel of van den halster bevestigde kaart, waarop vermeld zyn de naam der Gemeente en het volg nummer, waarop het ter keuring moet wor den aangeboden. Vrijgesteld van de keuring zyn drachtige merrën in de laatste maand van haar dracht- tijd en veulmerriën in de eerste veertien dagen, nadat zy hebben geworpen. Aangaando deze paarden, evenals aangaande paarden welke wegens ongesteldheid, niet voor de commissie kunnen worden gebracht, moet haar eene desbetreffende verklaring van een gediplomeerd veearts worden vertoond. De belanghebbenden kunnen eene dergelijke verklaring vragen van den districtsveearts of van een plaatsvervangend districtsveearts, in welk geval daarvoor aan de belanghebbenden geen kosten worden in rekening gebracht. Voorts wordt nog opgemerkt: a. dat aan stalhouders of eigenaars van paar den, die den wensh te kennen geven hunne paarden, welke uitsluitend voor den dienst der begrafenissen worden gebezigd, te doen keuren op Zondag of wel op werkdagen na een bepaald uur indien de commissie tegen eene keu ring op Zondag geen overwegend bezwaar heeft daartoe vergunning zal worden verleend b. dat paarden, die door hunne eigenaars verhuurd zyn aan personen, in eene andere Gemeente woonachtig, in deze laatste Ge meente kunnen worden gekeurd, mits de eigenaars daartoe het verlangen te kennen geven en zorg dragen, dat hunne paarden ia laatst vermelde Gemeente ter keuring worden aangeboden c. dat eigenaars, die met hunne paarde11 tydelyk in eene andere Gemeente vertoeven, hunne paarden in die Gemeente ter keuring kunnen aanbieden, mits tydig van den wensch daartoe kennisgevende d. dat paarden, die, tusschen het tydstip van invulling op do Verzamellyst, bedoeld in art. 16 van meergemeld gewyzigd Konink lijk Besluit en het tijdstip der keuring, in andere handen zyn overgegaan, ter keuring kunnen worden aangeboden in de gemeente of groep van Gemeenten, waar de eigenaar op het tydstip der keuring woont. Tol-, veer- en overvaartgelden, verschul digd by gelegenheid van het ter Keuring of ter levering aanbieden van paarden, worden aan belanghebbenden vergoed. Verklaringen daartoe betrekkelijk zijn kosteloos verkrijg baar ter Secretarie. Die eigendunkelijk nalaat of weigert ge heel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorde ringen, hem krachtens de Wet op de Inkwar tieringen enz. gedaan, of deze voldoening ver hindert of belemmert, wordt gestraft met eene geldboete van ten minste vijftig cents en ten hoogste vyf en zeventig gulden. a te ■s I s g cl ^4 T3 <v a JèP O Xi naam en VOORNAMEN WOONPLAATS (Straat En nummer) BEROEP OF betrek. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 Henneman, Jacob Idem. Schoorl Az., Jacob Boontjes, Gerrit Idem. Huiberts, Cornelis Horst, van der Arie Schenk Sr., Jan Visser, Arie Kooij, Willem Melchior, Adolf Cornelis Vader, Arie Idem. Broersma, Cornelis Idem. Idem. Meurs, Pieter Pz. Idem. Boekei, Pieter Cz. Idem Moei, de Cornelis Oord, van der Cornelis Slikker, Arie Stammes, Dirk Veer, de Jan Idem. Idem. Idem. Idem. Borst Jz., Jan Borst, Jannetje w. P.V ries Grootes, Willem Idem. Heddes, Anthonins Jonker, Lieuwe Marees, Cornelis Rampen, Tamis Smit, Jochem Stins, Simon Thomasz., Pieter Brommer, Simon Bruin, Hendrik Kos Cz., Cornelis Paarlberg, Pieter Schager, Pieter Slik, Pieter Bruin, Arie Buis Jz., Jan Buis Jz., Pieter Govers, Klaas Jonker, Cornelis Kant, Gerrit Klos, Jan Stammes, Cornelis Noord, A. 9. Id. Noord, A. 19. Marktplaats, B. 52. ld. Marktplaats, B 5. Hoep, C 48. Id. C 44. Id. C 75. Dorpen, D 47. Laan, D 8. Laan, D 1. Id. Marktplaats, E 31. Id. Id. Loet, E 91. Id. Miede, G 22. Id. Korte Snevert, G 25. Lntjewal, G 19. Grootewal, G 3. Id. G 7. Id. G 1. Id. Id. Id. Id. Keinse, H 41. Id. H 73. Nes, H 18. Id. Nes, H 19. Schoenmakersw. H. 42 Nesdijk, H 39. Westfrieschedijk, H 74. Nes, H 22. Wad, H 53. Lasscboten, H 45. Burghorn, J 37. Id. J 30. Lagedijk, J 2. Burghorn, J 38. Id. J. 26. Lagedijk, J 13. Zandvenne, K 4. Cornelissenwerf, K 2. Loeterdijk, K 57. Tjallewal, K 16. Tolke, K 32. Avendorp, K 53. Bonkelerweg, K 42. Cornelissenwerf, K 8. Landman ld. Id. Stalhouder ld. Kastelein Landman ld. Kastelein Landman Arts Stalhouder ld. Logem. h. Id. Id. Graanhl. Id. Landman ld. Id. Id. Id. Id. Jd. Id. Id. Id. Id. Id. Veebst. Landb. Id. Landman ld. Id. Id. Id. Id. Id. Id. Id. Id. ld. Id. Id. Id. Id. Id. Id. Id. Id. Id. Id. Signalement van bet paard (volgens de Verzamellijst.) Gesl. Klenr Hoogte Ouder ruin of Ras. en verd maat dom merrie. kentee in in kenen. Meters. jaren. merrie. inl. bruin 1,51 1,50 6 id. Gl. gek zwart 12 id. NHoll bruin 1,50 13 ruin. Holl, zwart 1,60 8 id. id. id. 1,54 12 merrie. inl. bruin 1,64 7 id. gekr. id. 1,65 6 id. inl. id. 1,60 10 ruin id. zwart 1,50 8 id. Fri. br. bles 1,54 8 merrie. id. zw. m. w. kol. 1,55 6 id. inlan. zwart 1,52 9 id. id. id. 1.52 8 ruin. id id. 1,58 6 merrie. id. id. 1,56 7 id. id. id. 1,55 11 id. gekr. bruin 1,60 13 id. id. zwart 1,65 12 id. id. bruin 1,58 5 id. inlan. zwart 1,54 1,56 14 ruin. id. id. 14 merrie. id. id. 1,57 12 ruin. Duits. id. 1,64 8 merrie inlan. id. 1,70 10 ruin. id. id. 1,62 6 id. gekr. id. 1,62 5 merrie. id bruin 1,56 7 ruin. id. br.witv 1,64 5 merrie. id bruin 1,58 5 id. NHoll. zwart 1,52 11 id. inlan. bruin 1,55 8 ruin. id. zwart 1,53 12 merrie. id. id. 1,56 10 ruin. id. id. 1,56 13 merrie Hollan. id. 1,64 6 id. inland. br. bles 1,56 1,50 7 id. id. zwart 6 ruin. id. id. 1,56 7 id. id. bruin 1,50 13 id. id, zwart 1,70 6 id. bnitl. bruin 1,62 7 id. inlan zwart 1,60 9 id. id, id. 1,50 14 merrie. bnitl. id. 1,62 8 id. Inlan. bruin 1,68 11 ruin. id. id. 1,54 11 merrie. id. zwart 1,60 12 ruin. etrok. brnin 1,67 10 merrie inlan. zwart 1,50 9 min. id. bruin 1,50 14 merrie id. zwart 1,60 1,62 13 min. id. zw.bles 6 merrie. id. bruin 1,55 8 ruin. id. id. 1,56 12 De Secretaris, DENIJS. S C H A G E N, den 12 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. BERMAN. De beraadslaging over het kiesrecht- ontwerp is aangevangen. Wij zullen derhalve thans onze be schouwingen staken en met belangstel ling den gang van zaken volgen. Daarbij is het echter niet onnoodig nog kortelijk te herrinneren, hoe de stand der partijen, of wil men liever, van de verschillende groepen, is. Dit is noodig, omdat er hier en daar al weer legenden beginnen te ontstaan of fabeltjes verteld worden, die bij elke poging tot juiste beoordeeling hinderlijk in den weg staan. Zoo hebben wij ergens de leer aange troffen, dat eene kieswet, eene nationale wet moet zijn en dm geen partijwet zijn mag. Ja, het is het maar naar, wat men onder „partijwet" verstaat. Eene wet, die alleen en uitsluitend partijbelangen zou bevorderen, mag eene kieswet nooit zijn, mag geen enkele wet zijn. Dat is altijd en onvoorwaardelijk verkeerd. Maar als men bedoelt, dat eene wet, die naar de inzichten van eenige partij ontworpen en aangenomen is, eene par tijwet zou zijn, daD zouden wij wel eens willen vernemen, hoe een kieswet niet eene partijwet zou kunnen zijn!Want zelfs, als men eene wet ontwierp, zonder ee- nig beginsel en zonder eenig stelsel, dan nog zou in de mate van kiesrechtuitbrei ding een oorzaak liggen voor de eene partij om er tegen en voor de andere om er voor te zijn Hoe overigens over het nationale ee- ner kieswet wel eens gedacht wordt, blijkt uit den raad, dien het Centrum aan de Katholieken geeft, om geen „ob-- structionisme" te plegen, dat wil zeggen: zich niet van medewerking tot de kies wet te onthouden, omdat de liberalen, die te zamen de meerderheid hebben, toch de kieswet kunnen maken zooals zij haar hebben willen en met de eer zullen gaan strijken. Dat zou dus moeten heeten, dat de Katholieken van hunne eiscben maar moesten afzien en met van Houten's ontwerp meewerken, om ook een deel van de eer zich te kunnen toerekene nen. Is dit te verwachten is dit te vorderen Uit den mond der kinderen zult gij de waarheid vernemen. Het gele „Amsterdammertje", dat de oude con servatieve Amsterdamsche Ct. opvolgde en waarin het sonservatieve blad De Liberaal is opgegaan, verkondigde de zer dagen nog eens weer de reeds meermalen weerlegde fabel, dat de bh. van der Kaay c. s. onschuldig waren aan den val van Tak's ontwerp, on schuldig aan de scheuring in de libera le partij. Wij zullen tegen dit fabeljte niet opkomenvoor zooveel noodig, heeft het Vaderland dit al gedaan door o. a. te herinneren, dat zij, die geble ken zijn bij de behandeling van Tak's kieswet niet met de beginselen dor Li- berali TJnie te kunnen meegaan, dit on omwonden hadden moeten verklaren, toen er sprake van was hen op het programma der Unie te kiezen. In het naïeve stukje van het „geel tje" was echter iets, dat zeer onze aan dacht trokhet verkondigt toch de leer, dat de heeren het ontwerp-ïak hadden willen zien aangenomen, doch voegt er in een tusschenzin bij „zij het, zooveel doenlijk, in hun geest geamendeerd". Ja, ziet u, daar zit hem juist de knoop. Deze onthulling heeft voor ons niets verrassends, onze lezers weten, dat wij herhaaldelijk hierop gewezen hebben, (lat het juist er om te doen geweest is, Tak's stelsel iu een ander, het flink- democratische in een benepen—conserva tief te wijzigen. Wat het stelsel was, dat men liefst van Tak's stelsel had willen maken, ziet men in het nu aan geboden ontwerp-vAN Houten, Wij achten, hoewel wij er niet niets nieuws uit leeren, de erkenning, dat het den anti-Takkianen te doen was om Tak's onderwerp te wijzigen in hun geestvan groot belang, omdat zij komt van die zijde en op dit oogenblik. Van die zijdede politieke redacteur yan het „geeltje" is de redacteur ge weest van De Liberaalwelk blad den steun en de medewerking had van de hoofdmannenin den strijd tegen Tak's ontwerp, ja, eigenlijk werd opgericht met het doel om voor die strijders een orgaan te hebben. Nu is van de zijde der anti-Takkianen altijd bestreden, dat men ingrijpende wijzigingen in Tak's stelsel wilde, altijd beweerd, dat het eigenlijk maar eigenzinnigheid van Tak was, dat hij hunne onschuldige amen- dementjes niet wilde aannemen, en om zoo'n klein verschil het heele werk deed mislukken en de wet introk. Welnu, hier hebt ge van onverdachte en goed ingelichte zijde de openlijke be vestiging van wat wij altijd volgehouden en trouwens met de stukken bewezen hebben zij wilden Tak's ontwerp wel, mits. gewijzigd in hun geest. vooral Het is echter vooral van belang, dat die erkenning komt nu. Omdat daar door zoo duidelijk iu het licht komt de onredelijkheid van den eisch, die, zonder rechtstreeks naar links gericht te wor den, toch naar links bedoeld wordt, dat men ter wille van de tot standko- ming dezer wet van pogingen tot ver betering in vooruitstrevenden geest zal afzien. In hun geest willen allen de wet. Dat de kieswetstrijd beëindigd worde, willen allen zelfs zij, die liefst maar alles zou den laten zooals het is, zouden dan toch maar willen, dat dit uitgemaakt werd, zoodat men er verder niet van hoorde. Afdoening dus willen allen. Maar hoe Er zijn er, velen of weinigen, dit moet nog blijken die met den Mi nister mee zullen gaan, 't zij dan van ganscher harte, 't zij aarzelend en schoor voetend. Dat is het rechterdeel der li beralen, misschien ook dat der anti-re volutionairen, hoewel het niet zeker is, of ook niet dezen wijzigingen wenschen in hun geestvoorts zeker enkele roomsch- katholieken. Rechts staat het overgroote deel der roomsch-katholieken met den eisch geen kiesrecht-uitbreiding zonder correctieven, zonder tenminste kiesplichtmoge lijk worden zij bijgestaan door enkele liberale van de uiterste rechterzijde, wien ook de Minister veel te ver gaatEn links staan de onzen, en staat de linker flank der anti-revolutionairen, wien van Houten's ontwerp niet alleen niet ver genoeg gaat, maar die zijn stelsel als zoodanig niet kunnen goedkeuren. „Nu zal de „eer" om tot van Hou ten's kiesrecht meegewerkt te hebben wel niemand verlokken om van zijne be zwaren af te zien. Daar is de wet niet naar maar bovendien de bezwaren steu nen op beginselen, die men maar niet zoo eens ter zijde kan stellen. Wij ge- looven, dat alle beroep naar rechts om meegaandheid dan ook niet veel baat zal geven. Is er links meer baat te wachten Men beweert, dat de Minister naar links zijne blikken richt. Wij heb ben er nog niet veel van ontdekt. Wij gelooven, dat men hier meer te doen heeft met eene erkenning van de nood zakelijkheid voor den Minister om links steun te zoekenvooreerst, omdat hij naar rechts nooit zoo ver zou kunnen gaan, dat aan de daar gestelde eischen voldaan wordtmaar ten andere, om dat van Houten's beginselen toch inder daad meer links liggen dan rechts, al heeft hij zich tijdelijk op een ander standpunt geplaatst. Op dat standpunt zal hij moeten aanzien, dat de onzen pogingen aanwenden tot wijziging van het ontwerp in hun geest. Niet, om dat zij de kinderachtige voldoening ver langen, om met van Houten's ontwerp te doen, zooals hij met dat van Tak deed. Zulk eene gedragslijn is bene den hunne waardigheid, en zij zijn van zulk eene houding vrij, volgens verkla ring van het Gentrum zeker geen partijdig beoordeelaar, die erop wijst, dat de bestrijding van van Houten's ontwerp door de Takkianen lang zoo hef tig niet is als die van Tak's ontwerp door de van HouTEN-manuen. Neen, wanneer zij wijzigingen verlan gen in hun geest, is het wel wis en ze ker alleen daarom, dat zij die in het be lang van volk en land noodig achten. En omdat het hun om het einde van den strijd te doen is. Ware het hun om een ijdelen partij triomf te doen, wilden zij weerwraak oe fenen, niets zou hun gemakkelijker val len. Het werk te doen mislukken zou thans lang zoo moeilijk niet zijn, als in 1894. Maar, omdat zij het doel berei ken en niet verijdelen willen, daarom ia

Schager Courant | 1896 | | pagina 1