Politiek overzicht ier week. Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Het Zangersfeest te NIEU WE NIEDORP. ThaDS is de feest wijzer verschenen en stelt ons in staat, onzen belangstellenden lezer het een en ander daaruit mede te deelen. Per Telegraaf. Wieringerwaard, 16 Mei 1896. Buitenlandsch Nieuws. A t j e li. I)e Duitsclie graanhandel. GEMENGD NIEUWS. Zes mannen vergiftigd. Te Kreuzlingen bij Thutgau heeft een droevig ongeluk plaats gehad, dat algemeen groot opzien heeft gebaard. Zes mannen, leden van het comité der tentoonstelling van pluimgedierte, die aldaar gehouden wordt, waren uit hoof de van hun betrekking veel in de ten toonstellingszalen. Onder de tentoonge stelde papegaaien bevond zich een exemplaar dat behept was met een ook voor menschen aanstekelijke ziekte. De zes leden van het comité die don zie ke nogal dikwijls in hun handen na men, kregen hierdoor een bloedvergif tiging, ten gevolge waarvan zij allen bezweken. In eene Duitscbe platte- landsgemeente werden dezer dagen de brave inwoners plotseling in groote, be roering gebracht. Op verschillende plaat sen van het dorp prijkten groote roode plakkaten, waarin alle weerbare man nen werden opgeroepen, zich onverwijld ter mobilisatie gereed te maken. Als een loopend vuurtje verspreidde ziGh het gerucht, dat de oorlog was ver klaard, en toen de burgemeester verze kerde, dat hij de biljetten ter aanplakking had ontvangen van den districts-com- mandant bleef er geen twijfel meer over. Onmiddellijk maakten de dappere dorpsbewoners zich op om aan den roep des Keizers gehoor te geven. Teeder namen zij afscheid van vrouw en kin deren, en met mannenmoed scheurden zij zich los van de hun zoo lieve om geving. Ten getale van 200 begaven zij zich naar het op eenigen afstand van het dorp gelegen spoorwegstation en verlangden daar onmiddellijk vervoer op vertoon van hunne zakboekjes. De stationschef, wien niets van eene mobilisatie bekend was,weigerde aan hun verzoek te voldoen. Terwijl men nog druk stond te harrewarren kwam er een telegram uit de naburigehoofplaats waaruit gemeld werd, dat er volstrekt geen mobilisatie gelast was. Het bleek nu, dat de burgemeester de plakkaten, die hij ontvangen had om in tijd van nood aan te plakken, maar direct na ontvangst had doen affichee- ren. de plicht hun opgelegd te trachten, het ontwerp zooveel do'enlijk gewijzigd te krijgen in kun geest. Van het beleid van onze geestverwan ten in de Kamer, niet minder dan van dat van den Minister, hangt veel af. Er rust een zware taak op hunne schouders. Volgen wij hen daarbij met onze be langstelling en onze sympathie, en met onze beste wenschen, dat voor de demo cratische ontwikkeling des volks een be vredigend resultaat verkregen worde. De entrée is vastgesteld als volgtDoor- loopende kaarten voor heer of dame f 1. Middagconcert in de Kerk f 0.50Avond concert in de Kerk f 0.25 Het getal kaarten, dat voor de concer ten in de kerk uitgegeven wordt, is b e- perkt. Wanneer zooveel kaarten zijn uitgegeven, dat de houders er van het ge- heele gebouw kunnen vullen, houdt de verkoop op. Des morgens ten 10 ure heeft de ont vangst plaats van de Zangers door het Hoofdbestuur in het lokaal„de Prins Manrit»." Des morgens ten 11 ure optocht van al de zangers, voorafgegaan door de Plalzer—kapel. Daarna Volksconcert in den tnin van den Burgemeester, den heer D. v. d. Stok. 's Namidd. 2 ureConcert in de Kerk, Tien zangkoren aingen dan ieder 2 slakken. 's Namidd. 5 ureConcert op het wei land over de Zaagmolenshaven, door de Pfalzer Kapel. 's Avonds 7 ure Concert in de Kerk. De zangers zingen dan gezamenlijk 3 num mers voor Mannenkoor en 3 voor Gemengd koor, begeleid door den heer Lürsen op het orgel. Verder Viool- en Orgelspel door de hee- ren Sicking en Lürsen. Ten half 10 ure 's avonds vangt in „de Prins Maurits'» het groot Bal aao. Men ziet het, het feestprogramma is rijk voorzien en het laat zich met reden ver wachten, dat deze feestelijkheid bij uitstek zal voldoen. Gisterenavond 14 Mei, bij gelegenheid der slot repetitie, werd aan Niedorp's Mannenkoor te Nie- we Niedorp eene aardige verrassing bereid. De Dameszangvereeniging Melodia aldaar, financiëel gesteund door vele dames niet-leden, bood aan het Mannen koor een prachtig vaandel aan. De heer J. G. van Men was, als buiten het Mannenkoor staande, door de dames uitgenoodigd, dit vaandel aan te bieden. ZEd. deed dit met eene keurige en correcte toespraak, waarin hij vooral deed uitkomen, dat Niedorp's Mannenkoor trotsch mocht zijn op dit blijk van hoog achting en waardeering; maar dat het in ontvangst nemen en het bezit van dit vaandel ook aan het Mannenkoor plichten oplegt, die wel moeten worden overwogen. Dit blazoen, merkte de spreker op, mag niet alleen dienst doen om er bij som mige gelegenheden mede te prijken en te pronken, maar moet telkens aanspo ren tot ijverige en nauwgezette studie, opdat ook het Mannenkoor in volmaakt heid moge winnen. Het vaandel werd door het Mannen koor aanvaard, met eene dankbetuiging van den President, den heer P. Iraij, gevolgd door een dankbetuiging door den directeur der beide vereenigiDgen, den heer D. Kuilmanwaarin deze den leden aan het Mannenkoor opwekte, om door ge trouwe opkomst en ijverige studie, zich dit bewijs van hoogachting waardig te toonen. Vervolgens werd Niedorp's Mannenkoor geluk gewenscht door den Burgemeester, den heer D. v. d. Stokwaarna de leden der beide vereenigingen en de aanwezi ge begunstigers nog een paar uur gezel lig bijeen bleven. Intusschen werd tot vaandrig benoemd, het lid, de heer W. Kuilman. De slotrepetitie had onder dit inter mezzo wel een weinig geleden. Over het gehee 1 genomen is dit voorjaar zoowel voor den veeboer als voor den bouwboer niet onvoordeelig. Beeds vroeg was er betrekkelijk veel gras, waarom eenige veehonders hunne koeien in April op de stallen, in plaats van hooi nit de schuren gras van de weiden tot voedsel gaven. De kende winden in April beletten hen het ree vroeg van stal te zetten, wat ongeveer op denzelfden tijd kon plaats hebben als andere jaren. De gras- voorraad neemt op de weiden, die rijk zijn aan teelaarde, ondanks de droogte nog altijd toeop de meer kleiachtige gron den groeit het echter niet zoo weelderig. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat op 12 Mei te Pnrmerend vette koe ien werden aangeboden, die reeds eenigen tijd op het land hadden gegraasd. Gewoon lijk wordt het eerst begin Mei eer de boe ren hun vet vee naar de weiden breDgen. Het bouwland ziet er goed nit. Men heelt op tijd kunnen zaaien en poten en de nachtvorsten hebben weinig kwaad gedaan. Een paar malsche regenbuitjes zullen de zwarte aarde in een oogenblik met een groene kleur bedekken. Eenige jaren geleden vertrok uit THOLEN een smid, zekere Hubregtst-, naar den Oranje-Vrijstaat, om daar zijn gelnk te beproeven. En werke lijk heeft hij er ook fortuin gemaikl; zelfs is hij onlangs tot burgemeester van Bethiehem "oencemd. Tegen een werkman te 8LIEDRECHT is een vervolging inge steld w=-ge 8 hrt mishandeb n en daarna uit iet roriloit in de rivnr werpen, v»n zijn stiefzoon. Een echtpaar te ZUIDWOL- DE, dat naar de kermis te Groningen ging, had de kinderen alleen thuis gelaten. Ou- geveer een half uur na de terugkomst bemerkten de ouders, dat hun negenjarig dochtertje zoek was. Na onderzoek vond men de kleiue levenloos iu een kolk terug. Aangaande demoordaan- slag te UCHELEN, gemeente Apeldoorn, wordt gemeld, dat het lijk van bet 20-ja- rige meisje E. v. d. Butzelaar, naar het lijkenhuis aldaar is overgebracht. Bij de lijkschouwing, waarbij de justitie uit Zutphen tegenwoordig was, beeft de dader, J. v. d. Hel, ten volle bekend en is hij heden (Dinsdag)middag geboeid, onder een toeloop van een groote menigte naar het station gebracht, om naar het huis van arrest te Zutfea te wordeu overgebracht Tijdens de confrontatie is hij tweemaal in zwijm gevallen. De Raad der gemeente Den Helder heeft besloten tot het aaugaan eener 3Y2PC^9- leening ad 1 42000, in Slobliga- tiën van f 500. Het bedrag zal worden aangewend voor het bouwen eeuer nieuwe openbare school en vaD een nieuw politie bureau en verder voor bestratingen, rio- leeringen, enz. De inschrijving zal worden opengesteld tot 15 Juni. terwijl de stor ting moet plaats hebben vóór of op 1 September. De N o o r d h o 11 a n d s c h e vereeniging „Het Witte Kruis" telt 42 afdeeliagen en 4556 leden.Op„Heideheuvel" werden het afgeloopen jaar 231 patiënten verpleegd. In het bij Leeuwarden gelegen dorp PINKUM, werd in den nacht van maandag op dinsdag jl. in gebroken. Er bleek te zijn vermist f116, deels in papier, deels in zilvergeld, aan wezig in een, in een kast in de kamer ge borgen portemonnaie. De gemeente-veld wachters Sijbrands en De Groot en de rijksveldwachter Bijlsma stelden een onderzoek, in met het gevolg, dat zij den vermoedelijken dader tot bekentenis wisten te brengen. Hij had het gestolen geld verborgen onder een broedende kip. Benoemd tot Secretaris, de heer C. Ha ringkuizen van Nieuwe Niedorp. Elke taal heeft hare eigenaardige uit drukkingen, hare bondige gezegden, hare pittige zinspelingen, hare karakteristieke spreekwoorden, t' Is moeielijk, om bij deze laatste te blijven, ze met een paar woorden te om schrijven slechts door welgekozen voor beelden, komt hunne ware beteekenis eerst duidelijk aan het licht. Bij de aan- teekeningen, die wij in den loop dezer week voor ons politiek overzicht maak ten, kwara ons telkens het echt Hol- landsche spreekwoord „Een kink in de kabel", in de gedachte. Wat waren ze schoon, die geestdrift volle vreugdefeesten, te Buda-Pest, naar aanleiding van het duizend-jarig be staan van Hongarije. Doch niet al leen de levendige hootdstad had zich in hoogtijdos gestokendoor geheel Hon garije brandden de vreugdevuren, en speelde de herdersfluit bij zang en dans. Want het Hongaarsche volk is nog zijne nomaden-traditiën getrouwplechtige feesten worden opgeluisterd door zang en dans in 't openbaar, waarbij doedel zak en veldfluit den boventoon hebben. Zooveel opgewekt nationaliteitsgevoel was voor de Slaven ten Zuiden van de Drau en in het aangrenzende Servië teveel. De Zuid-slaven toch droomen van een Groot-Servië in de toekomst, waartoe dan het tegenwoordige Servië, Slavonië, Croatie, Dalmatië, Bosnië en de Herze- gowina zouden moeten behooren. Maar zoolang de laatste gewesten een onderdeel uitmaken van Hongarije, zul len deze slavische luchtkasteelen wel niet in hechte burchten veranderen. Om aan hun spijt en gekrenkte eigenliefde lucht te kunnen geven, hebben de stu denten te Belgrado en Agram op onzin nige wijze tegen de Hongaren gemani festeerd. In Belgrado werd zelfs de Hon gaarsche vertegenwoordiger beleedigd, wat de afzetting van den Burgemeester en van den Commissaris van politie tengevolge heeft gehad Indien Hongarijë maatregelen van weerwraak nam door den invoer van Servische varkens te verbieden, of zelfs maar de invoerrechten te verhoogen, dan zou de slag voor Servië verpletterend kunnen zijn. De hoofdbron van Servie's welvaart is de varkensteelt, die voorna melijk in Hongarijë markten vinden. "Wij willen voor de verstandige lieden in Servie hopen, dat men zich in Buda- Pest de kwajongens-uitingen der stu denten niet te veel zal aantrekken. Ook in Moravië heeft de stude erende jeugd gemeend, een spaak in 't wiel dor Hongaarsche feesten te moeten steken, en dat wel, omdat duizend jaar geleden de HoDgaren aan het Moravische rijk een einde hebben gemaakt. Men zou haast meenen dat de hoop des vader lands te veel blokt, en daardoor oenigs- zins de kluts kwijt raakt. Stel u voor, Lezers, dat wij een aanval doen op het Prausche consulaat to Amsterdam ot op bet hotel van den Pranschen gezant in den Haag, bij gelegenheid dat zij de daden van de maagd van Orleans of den dood van koning Clovis herdenken, alleen omdat Karei de Groote voor ruim 1000 jaar aan het rijk der Friezen een einde maakte. Ware het niet het werk van kinderen en gekken Toch zullen deze tot verbittering voerende onzinnig heden aan gene zijde van de Leitha kwaad bloed zetten; voor heden werken ze storend op de algemeene feestvreugde; 't zijn kinken in de kabel. De verhouding tusschen SPANJE en de VEREENIGDE STATEN had lang zamerhand haar kalm karakter hernomen. De welwillende raadgevingen uit Washing ton, waren te Madrid^ in goede aarde gevallen: Daar komt opeens do tijding, dat door een Spaanschen kruiser, de Com- petidor, is aangehouden, die bij onder zoek bleek bevracht te zijn met oorlogs- materieel voor de opstandelingen op Cu ba. De kapitein en het meerendeel der bemanning van den schoener waren A- merikanen. Voor den krijgsraad te Hava na gebracht, werden al de opvarenden tot den dood veroordeeld. Hevige ontroering in de Amerikaansche pers. Zelfs de New-York Herald, die tot dusver nog steeds Spanje's rechten op Cuba verdedigd had, maakte een krach tig Jingo zwenking. „Wanneer dit vonnis ten uitvoer wordt gebracht, is een oorlog onvermijdelijk," zegt ze. „Zelfs de presi dent zou zijne uitbreking niet kunnen weerhouden." Nu schijnt men op Cuba, wel wat heel haastig gehandeld te heb ben. De bij een tractaat van 1878 vast gestelde rechten behelzen onder meer, dat een Amerikaansch onderdaan in de Spaansche koloniën, slechts door de burge- lijke rechtbank gevonnisd kan worden. Ook schijnt het den beschuldigden voor den krijgsraad aan voldoende verdediging ontbroken te hebben. In alle gevallen is deze treurige zaak een kink in de ka bel voor hen, die den vrede lief hebben. In het BRITSCHE parlement zijn de stukken over legd, die sedert 1 Februari betrekking hadden j|op de ZUID-AFRI- KAANSCHE aangelegenheden. De meeste bescheiden en telegrammen zijn voor en na door ons aangehaald en besproken. Belangrijks vonden wij er nog in, de voorwaarden, welke Kruger stelde voor een overkomst naar Londen. Ze waren 1. De Londensche conventie van'84 zal vervallen verklaard worden o. a. we gens den inval in de Republiek en om dat die conventie beleedigend is voor de waardigheid van een onafhankelijke re publiek, omdat het redeneeren over een suzereiniteit, die na het sluiten der con ventie niet meer bestaat, door sommi gen als een voorwendsel gebruikt wordt om ingezetenen van Transvaal tegen de regeering op te zetten. 2. Een handels- en vriendschapsver drag zal gesloten worden. 3. De noodige waarborgen zullen ge geven worden tegen een nieuwen inval en tegen ongemotiveerde bewegingen van troepen of zelfs van vrijwilligers aan de grenzen der republiek. 4. Schadeloostelling zal toegekend worden wegens den inval. 5. Zoo mogelijk zal de Swasiland- quaestie geregeld worden door inlijving van het land bij de republiek. Wellicht waren deze kabel door het gat geloopen, indien niet artikel 4 der conventie, waarbij het sluiten van ver dragen met andere mogendheden buiten den Vrijstaat, zonder de toestemming van Engeland verboden was, als kink was opgetreden. Dit punt kon bij de En- gelsche regeering, volgens de verklaring van Chamberlain, geen onderwerp van bespreking uitmaken. En Kruger, die het hoofddoel niet uit het oog verloor, bleef stillekens bij zyn getrouwen thuis. Wat wij in ons vorig overzicht ten op zichte van RUSLAND in betrekking tot KOREA opmerkten,wordt heden reeds als eene zekerheid vermeld. Volgens die berichten heeft Rusland met Japan on derhandelingen aangeknoopt, om tot eene gemeenschappelijke regeling in Korea te geraken. Daar beide landen echter een bijzonder groot belang bii het Oost-Azi atische Schiereiland hebben, kan allicht een kink in de kabel komen, waardoor de onderhandelingen op een vredebreuk kunnen uitloopen. In ZWEDEN is een nieuwe kieswet ge wogen,maar te licht bevonden. De kink kwam hier van rechts en links. Ze ging de conservatieven te ver, wat o zoo gauw ge beurt, en de vrijzinnigen niet ver genoeg. Daar de détails ons onbekend zijn, kunnen wij niet zeggen of 't hem zat in de kentee- kenen van welvaart of geschiktheid. Of misschien wel aan eeno bijzondere spits vondige uitlegging van de grondwet. Ze kunnen in 't Noorden dus weer van voren aan beginnen. Daardoor houdt de hoog-adellijke partij en die van 't groot-grondbezit met hun aanhang van oogendienaars, ten minste het grootste deel der meerderjarige Zweden weer voor eenige jaren van de stembus. Men moet wat doen om den schijn te redden. Ontvangen werd gisteren liet vol- geude telegram uit Nederl. Iudië: De toestand in Atjeh is onveranderd. Gisterenavond werd van Landjamoe uit eene verkenning ondernomen. De stellin gen van Toekoe Oemar kouden evenwel niet bereikt worden, daar tengevolge van de overvloedige regens de bruggen ver nield zijn. De stellingen van Toekoe Oe mar zijn nog bezet en ondervinden wei nig nadeel van bet bombardement. De regens houden aan en verhinderen de operatien. De Berlijnsche correspondent van het Handelsblad schrijft Evenals bij het verbod op den termijn- handel in graan, heeft de Duitscbe regee ring ook bij de behandeling van de mar- garinewet slechts een zwak protest doen hooren, wijl zij zich om redenen, welke niet alleen met de economische staatkun de in verband staan, zwakker dan ooit gevoelt tegenover de conservatieve jon kers. Dientengevolge heerscht groote verbittering in handels- en industrieele kringen. Aan de goederen-beurs hier re kent men er op dat de termijnhandel in graan zal ophouden en daar deze den grondslag heeft gevormd van den graan handel in geheel Duitschland, verwacht men daarin een grooten achteruitgang. De groote firma's zijn vast besloten buiten de grenzen van het rijk filialen op te richten, om daar de speculatie in graan te kunnen voortzetten. Ik weet dat groote firma's ernstig er over den ken zich to Amsterdam te vestigen bo vendien komen ook Kopenhagen en New York in aanmerking. Wij zullen spoe dig het merkwaardige schouwspel zien, dat onze economische politiek de aan zienlijke kooplieden met hun zaken uit het land drijft. De tooneelspeler Reit- zenberg. Een origineel van de zeldzaamste soort was de tooneelspeler R e i t e n- b e r g, wiens eigenlijke naam Van Rei- tentsein luidt en die te voren eerste luitenant in het Oostenrijksche leger was. Reitzenberg had veel talent, doch tet)gevolge van zijn rampzaligen hartstocht voor den drank, kon hij 't nergens uithouden en bovendien moest hij spoedig elke stad verlaten, omdat hij altijd met censuur over hoop lag. Eens gaf hij te Linz gastvoorstellin- gen als Mallino, de regisseur maakte hem opmerkzaam, dat de monoloog met den doodskop niet gezegd mocht wor den, daar die door de censuur was ge schrapt. Reitzenstein verzocht den souffleur het teeken voor de verwisse ling niet eer te geven vóór hij af" was, daar hij, ofschoon do monoloog niet gezegd mocht worden, toch met den doodskop een aardigheid wilde heb ben. Toen 'b avonds het tooneel kwam greep R. den doodskop, beschouwde hem langen tijd met aandacht en zeide ein delijk „Oude vriend, ik zou u nog veel to zeggen hebben als de censuur het niet geschrapt liad," en ging af. Een donderend applaus en stormachtige te rugroepingen volgden. Hij werd ech ter na afloop der voorstelling opgepakt en moest binnen 24 uur Linz verlaten. Hij gasteerde te Teplitz als graaf in de „Schweizer Familie". Toon nu Boll en Gertrude bij hem kwamen om hem voor zijn goedheid te bedanken en hem vertelden, dat hun dochter Emmeliua van dag tot dag treuriger werd, vroeg hij zeer ernstig„Is dan niets in staat, uw dochter op te vroolijken? Wat dunkt u, als we haar een benefiet in Teplitz gaven (De benefieten waren in Te plitz zeer mager)." Een homerisch ge lach klonk door het gansche huis en den volgenden dag werd R. een boete van 10 gulden wegens „ongepast extempo- reeren" opgelegd. Bij de volgende voorstelling speelde hij in het blijspel „Der Schwarze Mann" den waard. Toen nu de in dit stuk voorkomende dichter, die een treur spel schrijft, hem de vraag stel de „Op welke manier zal ik den tiran laten sterven Vergif, dolk, dat alles is reeds zoo dikwijls gezien"antwoord de Reitzenberg„Lever hem aan de Oostenrijksche censuur over, dan gaat de kerel zeker dood". Minuten lang werd de voorstelling door een daverend geju bel onderbroken. Den volgenden dag moest hij echter Teplitz verlaten. Zoo verging het Reit zenberg in nagenoeg alle schouwburgen van Oostenrijk en de kunstenaar heette ten slotte niet anders dan de Cen8uur- Ahasverus. D e uil heeft geen beweging in het oog, waarvan de bol onbewegelijk in zijn holte vastgehouden wordt door een sterke elastieke kraakbeenige vezelmaar ter vergoeding van het gemis van bewe ging in het oog kan de uil wel zijn kop bijna in een geheele cirkel omdraaien, zon der zijn lijf te bewegen. De boeren in het Slicht zeggen dan oak wel eens schertsend, dat, als men maar lang genoeg om een uil heen loopt, hij u zoolang nakijkt, tot hij op 't laatst zelt zijn kop afdraait. Wees voorzichtig met petroleum! Er zijn bepaald menschen, die graag met petroleum spelen. Onlangs is te Pa rijs een ernstig ongeluk gebeurd, dat een les kan zijn voor hen, die roekeloos om gaan met petroieumtoestellen en kachels. Het was wel een bijzonder geval, maar er zijn zooveel menschen, die uit on wetendheid of nit onbedachtzaamheid on voorzichtigheden begaan Bij het bedoelde ongeluk richtte een halve liter petroleum evenveel verwoesting aan als een halve liter buskruit. Een Franscb geleerde, wien door het gerecht was opgedragen de oor zaken der ontploffing op te sporen, heeft van het ongeval een volledige studie gemaakt. Het springen van een petroleum-kachel was de eerste oorzaak van de ontploff ing waardoor muren en kamerwanden omge worpen, een winkel, werkplaatsen, meu belen en stellingen vernield, zware brok stukken op verreu afstand weggeslingerd, de ruiten van belendende huizen gebreken zijn, enz. De hevigheid van de ontploffing was zóó groot dat voorwerpen van meer dan 3000 kilogram van hun plaats ziin geslingerd. Gelukkig was er niemand "in het magazijD, toen het ongeluk gebeur de. De kachel behoorde tot een nieuw en gelukkig weiuig verbreid systeem. In be ginsel is 't een ringvormig reservoir, een hol koperen bovenstuk, dat met petroleum wordt gevuld. Uit het reservoir loopt een pijp naar een brander, die onder het re servoir is aangebrachtde toevoer van de petroleum naar den brander wordt door een kraan geregeld. Docr middel van een spirituslamp verhoogt men vooraf de tem peratuur van het reservoir, er ontstaan dan petroleumdampen, die den brander berei ken, waar men ze aansteekt. Is dit een maal gebeurd, dan verwarmt de brander bet reservoir en de verdamping der petro leum houdt aan. Tegelijk verwarmt de brander de lucht, die door een plaatijze ren cylinder toevloeit, welke de wanden van de kachel vormt. Men kaD zich moei lijk een gevaarlijker inrichting denken! Op zekeren dag steekt de eigenaar van de kachel den brander aan en gaat zijn werkzaamheden doen. Daar hij de kraan die den petroleumtoevoer regelt, slecht had geplaatst, werd gedurende zijne afwe zigheid het reservoir sterk verwarmd. De spanning van de dampen in dit reservoir nam zoodanig toe, dat op een gegeven oo genblik de koperen wand op de plaats van het soldeersel openbarstte. Het ongeluk zou zoo erg niet geweest zijn, msar °deze oververhitte petrolenmdampen verspreidden zich door het magazijn en door zich in bepaalde verhoudingen met de lucht te ver mengen ontstond een ontplofbaar ga», dat door den brander werd aangestoken en een geweldige uitbarsting was et onmiddellijk het gevolg van. Er zijn reeds meer gevallen bekend, dat een mengsel van lucht en petroleum is ontploft aan boord van petroleumschepen. In 1884 deed zich te Parijs een ontplof fing voor in een kelder, waar koolwater stofdampen waren binnengedrongen. In 1889 was de eerste oorzaak van de ramp te Antwerpen, waarbij meer dan 100 personen het leven verloreD, geene andere dan de ontploffing Tan petroleumdampen

Schager Courant | 1896 | | pagina 2