een groote partij Stalen. BeiiaDgseljajifir, boerenmeid Gevonden Stlj bij P. Boon Rijwielhandel. Vollenhoven's STOUT Vollenhoven's LAGER Grafkransen Graf kransen. Hekgeld f 1.25. Photografie. kastpapier, HEERENKLEEDING, 1heeThomson DANKBETUIGING. U 2ra 3en MSleiÈg, Muziek voor den Dans. Wed. Johs. DENIJS, NIEUW! NIEUW! Nieuw Verbeterd WASCHMIDDEL G. B. H. NIESTADT Zoon, Peek Cloppenburg, RANDEN Jan Winkel, PLAATSELIJK NIEUWS. Landbouwonderwijs waarzoo en waarom? Van den Kerkbouw. Predikbeurten. 8CHAGEW. Burgerlijke Stand. Gem. §€HAG£IÏ. 351ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen. Marktberichten. ADVEKTËNTIEN. GEVRAAGD, om dadelijk in dienst te treden, bij C. Speetg, te LUT JEWINKEL. Er wordt gevraagd een die kan melkeil of het wil leeren, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, bij den heer K, Bree baart, Oud-Dijkgraaf te WINKEL. Een V Jj SJ M. Diegene, die ver meent de rechthebbende te ziju, kan ze tegen Advertentie«kosten terug beko men bij w. Govers, te Dirkshorn. (lsten Pinksterdag,) Scliarloo, Alkmaar; Beleefd aanbevelend P. P. Visser. Aan hetzelfde adres wordt een Dienstbode gevraagd. P. D E N IJ S Johz. Voorhanden I I Rijwiel 4 maan den bereden le kl. machine voor 120 gulden. meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. zijn in ruime keuze en prijzen, steeds verkrijgbaar bij BoogzUde, §CHAG V so 3 13 ï- o Bij J. Ij, T. Broneman, aan den Barsingerweg te Wie- ringerwaard, is tot dekken be schikbaar de één-jarige Stier, waaraan bij de onlangs, vanwege „Hollands Noorderkwartier" ge houden keu ringen eene aan- houdingspremieis toegekend. Voorbehoedmiddel tegen bij J. Rotgans, voor Schapen en Lammeren, Zilveren Mte d a i 11 e. H. Hesterman Jr., Ontvangen een nieuw Atelier-Ameublement, uitmuntend geschikt voor groepen en kinderportretten. Dagelijks gelegenheid tot het maken van opnamen. SCIÏAGEIV. ONTVANGEN en Jongenspakjes, W. VADER, die zich bevonden in een leeg reservoir van een naburige petroleum-bergplaats. De petroroleuin is een vloeistof, die on der het verbranden de hoeveelheid warmte oDtwikkelt, minstens 12000 caloriën per kilogram. Bij het vlamvatten in bovenbe doeld magazijn hebben 500 of 600 gram men, die zich in het reservoir bevonden, ongeveer 6000 caloriën vrijgemaakt, die in staat zijn 2000000 kilogram-n.eter me- cbattischen arbeid te verrichten, hetgeen gelijk staat met 20000 paardekrachten. Gelukkig geschiedt de verbranding niet onmiddellijk, zooals bij het schietkatoen, anders zouden de dynamische gevolgen in zoo'n geval verschrikkelijk zijn. Het is dns raadzaam zich te wachten voor petroleurareservoirs, vooral bij toestel len, waarin de petroleum tot een hooge temperatuur kan verhit worden er bestaat gevaar voor 't springen van het reservoir en gevaar voor een ontploffiog, voortvloei ende uit het daarop volgend vlamvatten van het mengsel van lucht en petroleum- dampen. Schagen, 16 Mei 1896. Woensdag had de jaarsver gadering onzer Harmoniekapel plaats. Tot bestuursleden werden gekozen, de keereu: W. Vader als voorzitter, en her kozen, de heeran Tjalkens en J. Rog geveen Lz. als secretaris en penning mees ster. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat was ont vangen f 652,05 en uitgegeven f 676,975, nadeelig saldo f 24,924, Vijf aandeden der muziektent werden uitgeloot van f 12, de nos. 123832; van f 10; nos. 2829. Besloten werd, het 1ste zomer-concert te honden den zondag vóór kermis en de repitities na Juui weer te houden in het vroegere lokaal, nl. in dat van het Noord-Hollandsch Koffiehuis. In de vergadering der af- deeling Schagen van den Bond ran Neder]. Ocderw., gehouden j. 1. 14 Mei in het lokaal Roggeveen alhier, is besloten de volgende motie aan de Plaatselijke Schoolcommissie en bet Hoofd der openba re school te zenden: „De afdeeling Scha gen van den Bond van Nedeil. onderw. keurt af de wijze, waarop in het school- verslag over 1895, zooals dit voorkomt in de Schager Courant van Donderdag 2 April, wordt gesproken over de klasse- ouderwijzers der O. L, S. te Schagen." Er is wellicht geen streek in Nederland, waar zooveel verscheidenheid op bet ge bied van landbouw en veeteelt valt waar te nemen, als iu het deel ten noorden van Alkmaar, meer bekend onder den naam van Hollands Noorderkwartier. Het middelpunt van deze schoone en vruchtbare polders, vormt het welvarende Schagen.De polders zelve ligt op aller- uitstekendsten kleigrond, groctendeels wei land, met een enkel stuk bouwland daar- tusscben. Op de weiden wordt meestal de zoogenaamde koeboerdetij gedreven, d. melkerij, die de stichting van eenige ccö- perative kaasfabrieken ten gevolge had. Ook zijn er, die zich bezig houden met het vetweiden van runderen en schapen, die om hnnne hoedanigheid als slachtvee gezocht en beroemd zijn. In de omgeving treedt de landbouw meer op den voor grond. In de gemeente Zijpe, worden al lerlei grondsoorten gevonden van besten kleigrond af tot schralen zandgrond, zelfs duingrond of nollen toe. Uitgenomen op de zware gronden, waar bouw- en weilanden meer blijvend zijn, wordt in deze uitgestrekte gemeente hoofd zakelijk wisselbouw gedreven. Het weiland wordt daarbij, nadat het als zoodanig een tiental jaren heeft dienst gedaan, gescheurd, om slechts een paar jaren te worden be bouwd met rogge,tarwe,haver of andere veld vruchten, om vervolgens weer als weiland te blijven liggen. De aangrenzende gemeenten St. Maar ten, Harenearspel, Barsingerhorn, Wieringerwaard en "Winkel, uit veelal goede of beste, maar toch in hoe danigheid zeer uiteenloopende landerijen bestaande, geYen bij afwisseling wei- en bouwland te aanschouwen. Op het eerste is koeboerderij hoofd- vetweiderij bijzaak, uitgezonderd de scha penfokkerij, met daaraan verbonden vet weiden. Op de bouwlanden treft men al lerlei gewassen aan. In de nabijheid van Schagen liggen de zoogenaamde Lange- dijken, met hun fijnbouw van uien, kool, karwijzaad en mosterd meer naar 't noor den de zeepolders Waard en Groet en Anna Paulowna, met boerderijen in 't groot en in 't klein. Hier teelt men voornamelijk tarwe, rog ge, haver, gerst, aardappelen, fabrieks-en voerbieten, mosterd, karwij, blauwmaanzaad, koolzaad en vLs. Al deze landerijen wor den in den regel op uitstekende wijze be werkt en onderhouden, soms zelfs zoo keurig, dat meD eer aan tuin-, dan aan landbouw denken zou. In het westelijk deel van Anna Paulowna, iu den Koe- graspolder en 't Bnitenveld waar nog uit gestrekte velden op ontginning wachten, werden in de laatste jaren paarden—stoe- rerijen opgericht. Een centrum als Schagen, met een zeer aanzienlijke weekmarkt, waar handel wordt gedreves en rund- en wolvee, varkens, paarden en gevogelte, met de meeat verschillende grondsoorten daar omheen, met zuivelbereiding en kaasfabrie ken met verschillende systemen vrn be reiding, met landbouw in het groot en in 't klein, met fijn- enj toinbouw, met vet- weiderijen van koeien en schapen, is aan gewezen, als de plaats waar de aanstaande boer, de noodige wetenschappelijke land- bouwkeunis kan opdoen. Algemeen toch komt men ook hier tot de overtuiging, dat goed laadbOUWOn- derwijs in de naaste toekomst voor vee— en bauwboer eene levenskwestie is. De landbouwer moet vooral iu den te genwoordige tijd naar de hoogst moge lijke opbrengst van zijne landerijen en zijn vee streven. Hij heeft het niat in zijne macht den marktprijs te regelen of te bepalen in vloeden buiten ziju bereik werken hierop in, waar hij machteloos tegenover staat. Maar wel kan hij door verstand en vlijt de opbrengst van zrjn bedrijf doen toene men, waardoor hij eenige vergoeding vindt, voor de geringe waarde der producten. Door oordeelkundige bemesting van den grond, door veredelen en doelmatig voede ren van zijn vee, door het methodisch behandelen van zijn wei— eD hooiland en vooral van zijn bouwgrond, kan hij het productievermogen van land en vee aan zienlijk verhoogen. Maar hiervoor is ken nis noodig en helaas, de gelegenheid om die te verwerven, ontbreekt vrij algemeen. Maakt de koeboer meer kaas en boter, teelt de landman meer mudden graan of peulvruchten, meer baaltjes karwij of blauwmaan, meer ponden bieten of bun dels vlas, dan kunnen en zullen ze hierin eene tegemoetkoming vinden tegen lagen marktprijs. Wij laten hier maar buiten bespreking welk een belangrijke factor goed land bouwonderwijs kan zijn voor de algemeene ontwikkeling van den aanstaanden Neder- landschen Staatsburger. Het is een feit, dat de boer zijne jon gens niet gaarne naar de stad «turnt. Af gescheiden van de kosten, die voor het groote meerendeel niet te dragen zijn, riet bij zijn zoon niet gaarne uit den kriDg en den stand zijner omgeving gerukt. Hij vindt, dat zij het buitenleven ontwennen en de stad met zijn tal van genoegens wel dra prettiger zullen vinden dan de veelal afgelegen boerderij. Zij zullen zich ten slotte niet meer thuisgevoelen daar, waar zij ten slotte hun leven moeten doorbren gen. Daar is nog een beiangrijke reden, die aan het vestigen van landbouwscholen ten plat'.enlande, den voorkeur geeft. Wat de leerlingen in de school hebben geleerd, kunnen zij toetsen aan hetgeen daar buiten te zien is, en de leeraren zul len ruimschoots gelegenheid hebben, hen opmerkzaam te maken op hetgeen er in den omtrek waar te nemen valt. Te midden van vilden en weiden zullen theorie en praktijk allengs een samenhan gend geheel vormen, dat den vaderland- schen landbouw ten zege zal strekken. Vele toongevende of belangstellende landbouwers uit den omtrek, die met hoofd en hand voor den nationalen landbouw en veeteelt leven, hebben om bovengenoemde en meer andere redenen met instemming vernomen, dat er wellicntin Schagen eene winterlandbouwschool opgericht zal worden. Na het noordoosten, het zuidwesten en 't midden des lands, zal ook het noord westen de zegenrijke gevolgen van dit onderwijs kunnen oogsten. Ingezonden De heimachine is de geheele week met prijzenswaardigen ijver aan het werk ge weest. Sissend en blazend, stampend en ratelend volbrengt zij haar plicht, op een wenk van den machinist dan het zware heiblok omhoog heischend, dan het weer loslatend en het van een hoogte van 3, 4 of 5 meter neer doen bonzend op een langen heipaal, die tot aan den kop in den vasteu grond moet worden gedreven. De eerste palen van een groep dalen vlugger dan de laatste, 't Is daar onder in den grond al net als er boven. Wie bet eerst beneden is, zoekt een ruime plaats en staat vaD zijn aandeel in de ruimte liefst zoo weinig mogelijk af aan wie na hem komen. Met Jcracht en geweld moeten die laatste pa- len een plaatsje in de onderasrdschemaat- schappij veroveren en soms gebeurt het zelfs dat zij in den strijd om het bestaan ten onder gaan en boven den grond afknappen, eer zij hun doel daar beneden bereikt hebben. Het gedienstige heiblok helpt ze wel zoo veel mogelijk, maar is niet altijd in staat de koppige broertjes wat te doen opschik ken voor het later komend broertje. Veel palen worden er op een dsg niet ingesla gen. Zeventien of achttien is wel zoowat het hoogst bereikte aantal. De goochelaar met zijn gulden, die in waarheid kan zeg gen „zoo zie je'm en zoo zie je'rn niet" is door de heimachine nog niet overtrof fen. Als de eeiste slag op een paal is ge vallen, kan je gerust een wandelingetje om den Nieuwen Weg maken, eer de laatste slag om een volgenden paal vraagt. Er is daarom een nieuw blok aangebracht, een Eransch blok van 800 K. G., zeggen de deskundigen, dat feller slagen toedient en dus vlugger een heispier in de klei doet zakken. En als dat nog niet helpt, zal een tweede machine waarschijnlijk de eer ste in haar moeielijken arbeid bijstaan. Nu, veel handen maken licht werk en twee machines bekorten ongetwijfeld den heitijd met de helft. Zeiden wij in ons vorig verslag, dat de grond voorVisser's laudaanwinning een drup peltje aan den emmer mocht heeten, wat de vermindering der aardhoopen betreft, zoo'n klein druppeltje is het toch niet; de geheele aardwal op het terrein z<lve is leeds dcor de stal ionssloot opgeslikt en dat is toch geen kleinigheid. Behalve het heien en bet wegrijden der aarde trokken nog een drietal zaken deze week ieders aandacht. Ten eerste de tri bune aan de buitenzijde der schutting aange bracht, die het den werklieden gemakke lijk maakt de wagens met zand op het terrein te ledigen; ten tweede de verkoop van het kistenhout onder de werklieden bij den bouw betrokken; en ten dei de de geurige rook, die de heimachine uitblaast en bet zuidelijk marktterrein niet tot de uitlokkelijkste plaatsen maakt om eens een praatje te houden. Als er ergens een luchtje aan is dan is het aan die rook en wie nooit is zwart gemaakt kan nu profi- teeren. Vrijdag zijn eenige grondwerkers weer beginnen te graven aan de laatste, de Zuiderfondamentssleuf. De aarde uit die sleuf wordt op den hoogen wal bij Go- vers gekruid en van het marktterrein is weer aan die zijde een strook voor grondberging afgestaan. Dat dit alles de levendigheid op het terrein weer ver meerdert, spreekt van zelf. Aardig is het te zien, hoe de kinderen, van de ver gunning der heeren opzichters gebruik makende, in het middaguur een lange rij van kijkers en kijksters vormen bo ven op den Westelijksten aardwal, 'tls vooral het nieuwe heiblok dat nieuws gierigen trekt door zijn geweldig sissen en dampen. Het ding lijkt net een prop penschieter, die met den steel op een hei paal steunt en waarvan de koker door den stoom op en neer bewogen wordt langs dien staanden steel. De stoom wordt door een lange slang van uit de machine naar en in den koker geleid. Men zegt, dat het blok 4 slagen in de minuut doet en dat aantal zal zeker vrij juist zijn, want een heipaal is door de krach tige opvolger van den 900 ponder be trekkelijk gauw in den grond geslagen. Den volgende week zal het torenhei werk wel gereed komen. De Godsdienst-oefeningen beginnen om Va ure, des voormiddags. 17 Mei, Geen dienst. 24 le Pinksterd. Ds. A. W. v. Kluijve. 25 r 2ePinksterd. Ds. A. W. v. Kluijve. 31 Ds. A. W. v. Kluijve. 7 Juni, Ds. A. W. v. Kluijve. 14 Juni, Geen dienst. 21 Ds, A. W. v. Kluijve. 26 Ds. A. W. v. Kluijve. Ingeschreven van 13 15 Mei 1896. Geboren Willem, zoon van Cornelis Wit ec van Trijnte Korver, Catharina Erancina, dochter van Jan Boekei en van Erancina Swenne. Ondertrouwd Geene. GetrouwdKlaas Kant en Maartje Harder. Willem Bos en Aagtje Droog. Overleden Adriaantje Kos, oud 16 jr. en 2 mnd., dochter van Arie Kos en van Jantje Dikstaal. 5de Klasse Trekking van 13 Mei. Prijs van f 1000No. 3582 6154 7550 14662 400: 688 1346 12402 17480 200: 1038 14613 19212 100: 2443 3429 4356 6695 8260 8501 8681 9643 14875 20013 20870 5de Klasse. Trekking van 15 Mei. Prijs van f 1000 No. 858 3377 400: 10787 14350 19612 200: 775 4991 5012 8911 10082 19224 1003539 7520 9696 13445 15675 16092 17079 HOORN, 13 MEI 1896. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 26.50 Com missie f 23.—, Middelbare f aangev. 177 stapels, wegende 50168 Kilo. ALKMAAR, 15 MEI 1896. Kleine Kaas f 27.— Commissie 23.— Middelbare f 24.aangevoerd 315 stapels, wegende 115000 K.G. Handel goed. ALKMAAR, 15 MEI 1896. Aangev. Granen 218 H.L. als; 114 H.L. tarwe f65.6 af 6.15 HL rog ge f 4.50 a HL. gerst, f HL. chevalier ia 36 HL. haver f 3.a 3.20. 25 HL. boonen paarden- f 4.35 a HL. bruine f 9.75 a 11.50 HL. citroen- f 11a HL. duiven- fa HL. witte f 11,a—8 HL. erwten, groene-f a grauwe f 15.— a vale f a witte- f a HL mosterdzaad, rood f a H. L, geel f a HL. Karwijzaad f a HL. Koolzaad f HL. Ljjnzaad f a H.L. Kanarie raad f a 1 HL. blauw maanzaad f a ZAANDAM, 13 MEI Aangevoerd: 15 stapels kleine Kaas, prijs f 23. ENKHDIZEN, 13 MEI 1896. Heden werden aangevoerd stapels kaas, prijs per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 14.a f Mosterdzaad i 8.— a f 14.Maanzaad (6 50 a 6.—. Groene erwten 10.— a fll.Vale erwton f 8.a 12.—. Wijker Vale f7.— a 9..Grauwe erwten f 10. a 13.Bruine boonen f 9.— a 10.25 Paardenboonen f 4.50 a 5.Gerst f 3.25 a 4.—, Haver f3.a 3.50. Aangev.: Vette Varkens f.15 a —.19 per '/i KG. Magere Varkens f 13.a f 20. p. st. Biggen f 4.— a 7.50 Scha pen f 16.a 24.Lammeren f 6.— a f 10.Konijnen f .55 a f 1.10 Kip pen f —.75 a 1.25, eieren f 2.75 a l 3.— per 100 stuks. Boter f0.50 f 0.52» per kop. Hiermede onze hartelijke dank aan Familie, VriendenBuren en Kennissen, voor de felicitatie-kaarten en brieven in pro za, poëzie en op geestig gebied; ook voor de mondelinge toespraken, alsmede voor de geschenken, zoo ruimschoots op den 12en Mei ontvangen, bij gelegenheid van ons vyi-en-twintig- jarig- huwe lijksfeest. D. KRAMER. A. KRAMER-Klos. SckageD, 15 Mei 1896. Kastelein, IN es. 2. HOOGZIJDE, SCHAGEN. p i1 beveelt zich beleefd aan tot g" LEVERING en REPA- *05 fcj REERING van alles wat tot *E^ g-1 den RIJWIELHANDEL be- r- hoort. -3 3 t» fD 3 3 3 m P o3 Riiternon I, Onmisbaar voor iederen houder vauYarkens. Verkrijgbaar 60 Ct. per K.G. SCHAGEN. genaamd: „Het Hollandsche Schaap", beste en goedkoop st e in het gebruik. Bekroond op de Landbouwtentoonstelling 1895 te Arnhem. Bekroond op de Land bouwtentoonstelling 1895 te Edam met de Verkrijgbaar bij Jacob Snijder, Schagen. P. van Driel, C. Spaans, Nes, bij P. Klerk Az. te Sint—Maartensbrug, Hoofdagent den heer W. D. Kaan. Groote Keetes, Callantsoog. EDAM. van de firma EEN Nieuwste ModelleD. Solide. Laagste prijzen. Groote sorteering Heerendassen. Aanbevelend, Laagzijde, B 66. Voorhanden: REKKING VAK Woensdag 13 Mei '96. De eerste prijs i 10.is heden gewonnen door L. van Beveren, Appelmarkt B 8, Zie- rikzee. De 2e prijs f10.W. Meerman Loods, Molenstr. Bronwershaven; de 3e prijs f5.Wed. K. A. van den Berge te Brninisse. lederen Woensdag ten 2 uur Verloting voor IEDER TOEGANKELIJK, Kloveniersburgwal No 25 Amsterdam. en in verschillende soorten en kwaliteit, ver" krijgbaar in den Boekhandel van LAAN, Schagen.

Schager Courant | 1896 | | pagina 3