Anna Paulowna 2 Juni '96. B [i de militaire paarden keuring gisteren gehouden, werden 129 paarden gekeurd. De uitslag van het onderzoek wordt later bekend gemaakt. a. Een adres van den heer J. Akker manonderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, dato 11 April 1.1. houden de verzoek, om ir gevolge de welbekende beslissing van den Raad van Staten, zijn persoon betreffende, voor alsnog uitbeta ling van zijn tractement als zoodanig voor het tijdperk van 15 September tot en met 31 December, 't welk tot dusverre nog niet was geschied. b. Tot toelichting van den Raad, alle de daarop betrekkelijk gehouden Corres pondenten met de betrokken autoriteiten. Te Barsingerhorn komen in de Lafste dagen onder de kinderen steeds meer gevallen van mazelen voor. Landbouw. A t j e b. Gemengd Nieuws. Yreeselijke ramp te Moskou. 3000 nit'iischeii (looritt'eriroiigen. en noemde toen de namen der Dames en Heeren, die als bekroond, hunne prijzen in ontvangst konden nemen. De Penning meester zorgde onmiddellijk hierop dat elk het zijne kreeg, want de prijzen be stonden uitsluitend in coutuuten, waarna men weer een allerliefst duet te lioorcn kreeg gezongen en begeleid door de zelfde daine en heeren als bovtn cu d t door luid applaus beloond werd. Wederom trad nu de heer v. d. Meer, in costnum, (als soldaat) om een der werken van W. v. Zuylen getiteld*Dö Bankbreuk* te vertolken en hij bad alle eer van de moeite, welk hij zich getroost had zulk een omvangrijk werk te memoriseeren. Nadat Mejuffrouw J. Bol van Barsinger- h o r n nog eene zeer goed uitgevoerde piano-voordracht had ten beste gegeven en de heer Schuitemaker op droog-ko- mische wijze eene lezing had gehouden over ffOnza Schutterij", werd de Vergade ring gesloten, na een woord van hartelij ke dank aan alle Dames en Heeren, die zooveel hadden bijgedragen om dezen zomer—nnts-avond cp zoo aangename wij ze voorbij te doen gaan. De tijd van kermisviering is weer daar eu al wat we gewoon waren hier op de kermis te zien en te ontmoeten, was er ook nu weder en is van te algemeene bekend heid, dan dat wij dat hier zullen behoeven op te noemen. De heer J. Boon heeft dit jaar voor een uitstekend amusement gezorgd; nml. door het Amsterdamsche T loneelgezelschap onder directie van den heer Willem JPoth-arst, een drietal voorstellingen in zijn locaal te doen geven. Zondag 31 Mei werd voor een eivolle- zaal opgevoerd Jan de huurkoetsier11 dra ma in 4 bedrijven, met een voorspel in 2 bedrijven (voor Vrouw en kind) door Johan de Vries, 't Was ons onmogelijk deze uitvoering bij te wonen; maar kunnen wij den indruk nagaan, die dit stuk bij het publiek heeft achtergelaten, dan kan de heer Potharst ten volle tevreden zijn. „De Giftmengster9,tooneelspel in 5 be drijven, naar het fransch van Annet Bour geois en D'Eunery, door C. J. Boobol. Voor maandag, de stille dag onzer kermis, was het bezoek, hetwelk deze voorstelling ten deel viel, zelfs veel te nuemeD, een kleine 100 personen waren aanwezig. Te ongeveer 8 uur ging het scherm op en werden wij verplaatst ten huize van een graaf d'Auberive, die door de uitspattin gen van zijn zoon, geld had opgenomen van een zekeren Georges Maurice, die dit nu door een notaris, Langlois geheeten, liet terugeischen. Georges Maurice,J la ter zelt ten huize van den graaf komende, ziet de dochter des huizes en wordt op haar verliefd. De vader blijkt niet in staat te zijn, als hij zijne schulden afbe taalt, zonder armoe te moeten verduren, te kunnen blijven leven en uit liefde voor Hortence, de dochter, verscheurt Ge orges Maurice de schuldbekentenis. Dit dankbaarheid en om haar vader die dit bewijs van royaliteit niet wil aanvaarden voor ar moede te reddeD, reikt Hortence d' Aube- rive den kaperkapitein haar hand. In het huis van dien zelfden graaf d' Auberive leefde een aangenomen zoon, Charles d' Aibel, die zijn pleegzuster en deze hem, wtdirkeerig liefheeft en die op op 't punt staat van naar een afgeleg«»r» oord te vertrekken om daar als jong ge neesheer, lauweren in te oogsten en zoo doende zijn pleegzuster waardig te worden. Deze laat men vertrekken zonder dat hij, hetgeen plaats heeft gehad, te weten is gekomen. treurigst. Kunt gij bet u niet voorstellen, wat ik meest gevoelen, toen ik zag, dat mijn kind n leerde liefhebben Uw moe der had mij u niet tot vader willen geven, mocht ik u dan mijn dochter geven en zoo doende toch uw vader worden, tegen den wil uwer moeder? Dat mocht ik niet, hoe zeer Eva en gij daardoor moesten lijden. „En toen ik na hoorde, dat gij alles hadt nagevorscht en te weten waart gekomet); toen wist ik, dat gij mij ter verantwoording zondt roepen; maar tegelijk maakte sich een angst van mij meester als nooit te voren. Toen het rijtuig wegreed, dat n gebracht bad, ben ik gevlucht, het woud in. Kent gij bet bosch bij nacht? Kent gjj dat ge heimzinnig gefluister, dat zoo schrikaanja gend en onheilspellend zijn kan Kent gij dat kiaken der takken, dat gekrijsch der vogels in hun slaap? Mij heeft hij bijna waanzinnig gemaakt, die nacbt in het bosch 1 Ik heb geloopcD, gehold, zenuwloos, doel loos, tot ik bier aan die schutting kwam, die mij in den weg stond. Ik ben er over- geklanterd, heb mijne handen en nagels bloedig bezeerd en ben van het ecbnt naar beneden gesmakt I Maar hier, bier was toch een dak, een toevlucht. Bier heb ik gelegen, machteloos, slapend, bedwelmd, ik weet niet hoe die mannen gekomen zijn en mij gevonden hebben.* Bij was aan het eind van zijn mededee- lirgen. In do kamer was hc t schemerig geworden en de gestalte van den vreemde stond hoog en donker tasschtn Boysen en bet venster, waardoor nog een mat licht naar binnen droDg. „Na ben ik vrij 1* het was een rucht van verlichting nit het diepste van zijn ziel „geheel vrij en voor altijd. Nu is het ten einde, boe heerlijk is dat I* „Ten einde?* De andere gaf hem geen antwoord, hij scheen de vraag onverhoopt niet gehoord te hebben. „U echter dank ik, Ricbard Boysen; gij hebt mij heden veel goeds bewezen. Door u ben ik vrij geworden, in nw ziel rust nn mijn leven en mijn schnld; mijn angst is van mij genomen, ik beu vrij, vrijl* Boysen wist niets te antwoorden nog De kaperkapitein voert zijn vrouw naar zijn dorp, waar hij als heer en koning re geert. Daar leeft een neef en nicht van van tien kaperkapitein mot hun eeuigst zoontje, welk jongetje de universeele erfge naam »an zijn oom geworden zou zijn, het geen door dit huwelijk natuurlijk geen plaats vinlt. De geschiedenis ontwikkelt zich ver- vo'g-ns zoo dat die tteef besluit zijnweldoe- ner uit spijt daarover te vergiftigen, waarvan de jonge vrouw beschuldigd wordt; door toe vallige samenloop van omstandigheden komt de jo' ga geneesheer daar in buis en helpt het kluwen ontwikkelen en zoodoende den waren moordenaar aanwijzen; wat in een zeer treffsnd en pakkend tooneel geschiedt In deze geschiedenie» is nog een tweede ge wikkeld; die bewuste kaperkapitein is als gewoon matroos bpgonnen en heeft het on geluk, een der officieren die de vlag die gest eken was, te midden vau htt ge vecht weder boven vast zou spijkeren, voor een vijand aan te zim enden dappereneer te schieten. Wanhopig na deze daad, zoodra hij de ware toedracht komt te welen, zweert hij plechtig, voor den eenigen zoon vau dien officier te zorgen; die zoon i9 Charles d' Arbel, de jonge geneesheer. Zijn dood voelende naderen, geeft de kaperkapitein zijn neef een groote som gelds, om die aan Charles d' Arbel te brengen, wat deze niet doet en io het nauw gedreven door het eensklaps verschijnen vau dezen, wordt hij geJwongen de dosis vergif te ver-- grooten om zoodoende deze schandaad be dekt te houden, hetgeen door den zieke zelf, door middel van een spiegel, wordt gezien. Dan volgt de ontknooping en Hor tence blijft als jonge weduwe in de ar men van Charles d' Arbel achter. Mevronw Maria Potharst vervulde de rol van Hortence d'Auberive op de meest getrouwe en accurate wijzehaar spel was vol gloed en warmte, zij was de ware liefhebbende opofferende dochter, do van dankbaarheid blakende echtgenooie, de harts tochtelijk lieihebbende beminde. De kaperkapitein vond in den heer Willem Potharst een uitstekend en waar dig acteur, die ons op de meest getrouwe wijze, al de gevoelens en uitingen van een half nataurmeusch met een edele inborst en gepijnigd door dwaze jalouzie, gehoor gevende aan de inblazingen van verkeerde menschen, heeft weergegeven. Zijn spel was hartstochtelijk, wanhopend, sober en vol gloed, al naar de uiterst moeio- lijke en veel omvattende rol van hem eischte. Ook de heer BugBucaju maakte als Charles d'Arbel, alles tot een goed geheel. De rol van den joDgen geneesheer, die vol moed en goe den zin, zijn vreeselijke toekomst te ge- moet gaat, om daardoor haar te verdienen die hij ziels liefheeft en die gevoelens in de levendigste bewoordingen aan zijn ge liefde schildert, was bij den heer Bug Buca- ju in uitstekende handen. Ook de verdere nevenfiguren in deze geschiedenis, de rollen van den heer en mevrouw Langlois, vervuld door den heer Henri Ilesselink en mevrouw Louise Hens de neef en nicht van den kaperkapitein in handen van den heer Marcel Mijin en mevrouw Kiehlde vader, weergegeven door den heer Jan Ketting deden het ensem- blespel goed van stapel loopen en getuigden van flinke studie. Heden ontving het be- sluur van den te Nieuwe Niedorp gevestigden lloerenbond bericht van de oprichting en aansluiting der afdee- ling W o g n u m. Bestuursleden dier af- deeling zijn de luerer:/. Best, Voorz., A. Saai, Vice-Voorz., en G. Pijl Secretaris. Te Kolhorn werd in de maand Mei in de Rijkspostspaarbank in- schemerde het hem voor de oogen, nog be paalden zijne gedachten zich niet bij een on derwerp. „Kom," zeide hij, „laat ons gaan, dit is een treurige en duistere plaats. Ik beb uw dochter bericht gezonden; maar zij zal nog in zorg over u zijn." „Eva, ja, ja lalen wij gaan, het istjjd om to gaan. Maar geef mij eerst nog een maal nw band, wanneer gij mij die ten minste geven wilt, opdat ik u nog eenmaal danken kan." „Waarvoor wilt gij mij dankeD „Voor alles goeds. Bijzonder voor den dag van heden. O, hoe vrij en gelokkig gevoel ik mij vandaag.* Boysen had hem de band gereikt en zwij gend stonden beide mannen een oogenblik tegenover elkander; vervolgens maakte Boy sen zijn band los en stapte op de denr toe, om baar te openen. Maar nog had bij haar niet bereikt, toen een plotselinge lichiflik kering, een korte, scherpe knal en de doffe val van een zwaar lichaam bem doden ont stellen. Boysen kon nog juist de plaats zien waar do andere ineengezakt was en nederknie- lende, taste bij met een kreet van wanhoop en scbrik naar het licbaam van den sterven de. Reeds werd de denr van buiten open- gestooten en de arbeiders drongen naar binten, Inid dooreen pratend. In het, doordat de denr geopend was, eenigszins versterkte licht, vermocht Boysen de gelaatstrekken van mr. Seahfield te on derscheiden; bij zag dat hij nog leefde, en de oogen op hem gericht bield. En nu begoD bij neg eenmaal te spreken, stootend, afgebroken, en hoe zacht zijn slem was, bjj deed het luide praten van de arbeiders on middellijk Terstommen. „Eva voor u fluisterde de ster vende, «vraag haar, of zij vergeten kan, denkt gij aan uwe moeder.* En zoo stierf bij met de herinnering aan de vrouw in het hart en op de lippen, die vrouw, die bij zoozeer bad liefgehad en die hij nu vrijwillig volgde in den dood. SLOT VOLGT. gelegd f 1859,50 in 75 inlagen. Twee uieuwe boekjes werden uitgegeven. Aan het Oosteiudo van Barsingeritoru nabij den inoste'dmolen, hed de heer P. S. uit Schagtn zijn hon denkar tfgen den boom gezel) de leidsels om het wiel gebonden en was zelf bij een zijner klanten binnengegaan. De honden zijn waarschijnlijk eerst achteruit geloopen on vervolgeus mar den waterkant gesnuffel 1, met bet gevolg dat de kar, waarin zich een zware zak met manufacturen bevond, kantelde en zoodoende alles te water viel, met de zware zak met goederen op de honden, zoodat dezen moesten verdrinken. Hachelijk is, d»t de eigenaar van de hon denkar, de honden mede had iü proefrit, om, wanneer zij hem goed bevielen, tot ruiling met de zijnen over te gaan. Zoo als te verwachten was, is de zak met manufacturen geheel bedorven. Jongstleden Maandag, om streeks 2 ure in den namiddag, werd een knaapje van 4 jaren, van dan molenaar ik. K. te Groenveld, levenloos uit het water opgehaald. Het moet zich bij het bloemenplukken te ver op den kant van het water hebben begeven en onmiddellijk daarna zijn ge stikt, daar oogenblikkelijke redding en toepassing der regelen op de behandeling van drenkelingen, zelfs na eene inspanning van een paar aren, niet hebben gebaat. De rijkskeuring van paar den voor het leger, had te Wiörillger- waard 3C Mei plaats. Eene gunstige uitzondering maakte deze gemeente bij de omliggende plaatsen, daar van de 72 aan gevoerde paarden 22 voor den dienst in het leger werden goedgekeurd. Bij de paardenkeoring voor het leger, op den 27 en 28 Mei te Zijpe gehou den, zijn goedgekeurd Van de 22 inge schreven paarden te CallaDtsoog: 1 als rijpaard, 5 als trekpaard en van de 106 ingeschreven paarden te Z ij p e 32 als trekpaard, 1 als batferijpaard. Verslag van het verban- delde in de vergadering van den Raad der gemeente Sint Maarten, op Maan dag den len Juni 1896, des voormiddags ten 10 ure; afwezig was, wegens onge steldheid, de heer P. Jonker. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, worden dezelve goedgekeurd eu gearresteerd. Worden achtereenvolgens gelezen de na volgende ingekomen en uitgegane stukken; als Na eenige discussie over deze aangele genheid wordt met algemeene stemmen be sloten, aan den onderwijzer Akkerman ken baar te maken, dat de icad, ep grond der ad viezen van hooger autoriteiten ingewon nen, zich niet gerechtigd gevoelt, aan zijn verzoek te voldoen; doch dat hij over zijne jaarwedde, gedurende het tijdvak van 15 tot en met 31 December 1895, kan be schikken. C. Een adres van den heer P. Peetoom, Hoofd der Openbare Lagere School te Sint Maarten,'dato 30 Mei 1.1., houdende onder dankbetuiging voor de aan hem toege kende gratificatie ad f 60.— wegens het geven van onderwijs buiten de daarvoor aangegeven schooluren, het verzoek, om ten deze wat vrijgeviger te willen beschik ken, daar hij vermeent dat deze vergoe ding niet opweegt tegen de door hem der gemeente bewezen diensten. Uithoofde de late en onwrwachle in diening van dit stuk wordt besloten, het zelve aan te houden, om in de eerst-vol- gende veTgaderiDg te worden behandeld. Voor kennisgeving woidt aangenomen de mededeelirg van den Vooizilter, dat de gemeente geheel kosteloos van een telephoon zal worden voorzien; zoomede dat na een deswegens g< houden inspectie, hem is gebleken, dat de school en de onder wijzers woning te Eenigenburg buitenom behoort te worden geverfd, alsmede een dier kamers zal dienen te worden opge knapt. Wordt gelet op de gewone jaarlijksche benoeming van hooistekers in deze gemeen te. Is goedgevonden en besloten, daartoe over te gaan en zijn voor dit jaar sis zoodanig benoemd Voor de wijk Sint Maarten, de heeren: B. Schermerhorn en G. Jonker, voor de wijk Valkoog de heeren: K. Blaauboer en K. Wit Je.', voor de wijk Eenigenburg de heeren: N. van Leeu wen en G. Schoort. Van wtlke benoeming de vereischte kennisgeving zal werden gedaan. Onder overlegging van een Concept-ver klaring omtieDt het voortdurend onder- houd van het scheidingshek op de Gedemp te Sloot _in de kom van het dorp, wordt door den heer Blom te kenLen ge geven, dat hij zicli met het daarin om- schrevoue niet kan vcraenigen, als zoude de kost;n v.n onderhoud hierdoor geheel voor zijne rekening kumeiterwijl hij ver klaart, genegen te zijn de koeten deswe gens voor zijne rekening te nemen voor zoo ver het de gemeente aangaat, doch de andere gedeelten voor gezamenlijke re kening met de betrokken mede—eigen iren wil onderhouden; waaromtrent geenc be slissing werd genomen. Op voorstel van den heer Bekker, cm het schut om de school en de or.derwijzers- woning te V a 1 k o o g te laten teeren, wordt dienovi reenkomstig besloten, met de uit voering waarmedo de hetr Bekker zich hetft balast. Ni»ts metr aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den voorzitter ge sloten. Met het oog daarop is in de vergadering van D. O. G. op laatstleden Dinsdagavond besloten, om het reeds vastgestelde school feest, dat op den 17deu dezer gehoudeD zou worden, voor onbepaalden tijd nit te sttllen. Waar men op dit oogenblik ook wan delt, overal is de natuur tot heerlijke schoone ontwikkeling gekomen. De ooft- boomen hebben onder de gunstigste om standigheden gebloeid en de vruchtzetting is vau dien aard, dat behoudens over matig slecht weer een voordeelige oogst in liet verschiet ligt. Over het gras loopen de meeningen uiten. Terwijl de een bewterf, dat het lang zoo overvloedig niet is als in 't vo rige j*ar en de langdurige droogte oor zaak is, dat de eerste snede wel wat te wenschen zal overlaten, zegt de ander, dat het gewas welig tiert, malsch en voedzaam is en dit zeer goed op valt te merken in de boter en kaasproductie. Bepaald klagen hoort men echter niet en de verschillende uit- eenloopende meeningen zullen wel een ge volg zijn van meer of minder goed onder houden gronden, hoogere of lagere ligging of van de grondsoorten, waarop de ver schillende grasgewassen staan. In WAARD en GROET is het thans een lust, de oogen te laten weiden. De landbouwer heeft geen last van de droogte. Alleen aan de jonge karwij en de uien zou een weinig hemel water ten goede koineu. Maar de rest staat prachtig. Tarwe, gerst, haver, erwten, boonen enz. enz. alles groeit even welig. De karwij stiat te bloeien en een aardig effect maken die witte-bloesems-lakens meestal bunders groot tusschen al die schakeeringen van groen. Ook de aardappelen doen hun best- De aanaardingen hebben plaats gehad en vele soorten, die een weinig voorlijk zijn, be ginnen al om de tweede of laatste ophoo ging te vragen. Bas volgt nu de tijd van besproeien, om de gevreesde aardappelziek te te keeren en is die tijd daar, dan zullen de juiste middelen enz. wel weer aangegeven worden, die een ruim beschot in de hand werken. De fijnbouwer echter heeft last van de langdurige droogte, en met allerlei kunst en vliegwerk moet hij zijne producten vooruithelpen, wil hij er eenig voordeel van trekken. Hoewel de boeren in de omstreken van BREDA wel klaagden over het „nare" weder, bleef men er tot nog toe bevrijd van nachtvorsten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de hoop op een goeden oogst echter grootendeels verijdeld, daar de aardappelen en boonen voor het grootste deel afgevroren zijn. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, dd. gisteren, ontvangen „Gisteren machtsveitoon in 8 Moe- kims Daroe en 9 Moekims. Bentings wa ren onbezet en vijand vuurde weinig, Drie mindere militairen gewond. Eenige bentings opgeruimd. Volgens geruchten zijn 270 gesneuveld en 130 zwsar gewond alleen bij Toekoe Oemar's eigen volk.* Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Ned. Indië ontvangen het volgende van Dins dag gedagteekende telegram betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh ^Laatste drie dagen benting benoorden Beradin geslecht. Cavalerie vond de kloof van Beradin verlaten en colonne uit Ke- tapang-Doea tien voet van het gebergte van Lam-Asan tot Lam-Tih. Enkele schoten vielen uit het gebergte. Een fuse lier gevaarlijk gewond." De qualitietvan de boter hangt grootendeels af van den ouderdom van den room boe ouder deze is hoe minder lekker de boter zijn zal. De geu- rigste boter maakt men van room, die na 12 uur van de versche melk is afge schept. Room van 36 en meer uur geeft geen eerste qualitiet boter. Ligt hij zoolang op de melk dan is deze, door een te lange afsluiting van de zuurstof der lucht, niet meer normaal en de room zeil voldoet dan ook niet meer aan de eischen, die men hem stellen mag en stellen moet. En een mengsel van ouden en jongen room leent zich cok niet voor de lereiding vau handelsboter. Hut autocratische bestuurde Rusland heelt in dagen als welke het nu beleeft, behoefte aan een uiting, welke overal el- de! s als een teeken vau ware democratie zou worden opgevat. Geen kroning zonder medewerking van het volk, van do lagere rangen der maatschappij. Reze mogen niet ontbreken in den plechtige!) optocht met welken het Keizerlijk echtpaar zich van het Pa- leis mar de Kroningskerk begeeft. En als de plechtigheid is afgeloopen, als de le den der Keizerlijke familie, de bnitenland- sche vors'en of huD vertegenwoordigers ziju ontvangen, dan breekt éen dag aan, waar op het volk den toon aangeeft. Dan komen bijeen, niet alleen de »oud- ateu* der tallooze dorpen, de mannen, die vereenigd zijn om een schijn van au- toi omie te geven am de deelen van het reusachtige rijk, maar de volksklasse zoo als ze leeft en is, neemt deel aan het feest. Uit mijlen in den omtrek, soms dagreizen ver, komen ze sameD, om te genieten van wat „vadertje" hun geeft, van de spelen en vermaken welke hij hun op zijn kosten aanbiedt, van spijs, drank en andere geschenken. Vermoeienis en ontberingen worden niet geteld en reeds was een op 200.000 men schen geschatte menigte uit verren omtrek bijeeD, om na een nacht in de open lacht te hebben doorgebracht, vroegtijdig gereed te zijn, om te genieten van wal te genieten viel, en om zoo mogelijk een der tallooze geschenken te ontvangen welke de Tsaar bij zulk een gelegenheid voor zelfs den geringste zijner onderdanen beschikbaar stelt. Een heerlijke nacht en een verrukkelijke dageraad deed niets dan goed verwachten. Bij de honderdduizenden welke van verre waren gekomen voegden zich de honderd- duizeuden uit de buurt, de bewoneis van Moskou en omgelegen dorpen, zoodat naar sfchatling meer dan een half miljoen lie den op ht Chodynskyveld, bij het Pe- trowsky-Paleis bijeen was. Aanvauktlijk ging alles best. De Kei zer en de Keizerin begaven zieh onder donderende hoera's en een overweldigend gejuich naar het voor hen bestemde pa viljoen. Hnn verschijning op het balkon wekte eene geestdrift onder de honderdduizenden, als zelden is gezien. En aldoor hield de jubel aan, vooreerst in de tenteu waar den oudsten der dorpen een geregeld feestmaal werd aangeboden, waar de Keizer en de Keizeriu verschenen, om de „oudsten" te begroeten, om met een kort woord te danken voor de blijken van gehechtheid aan den troon, en om een wensch te uiten voor het heil der boeren, met de belofte om, in het voetspoor van den vorigen Keizer, alles te doen wat den landbouw zou kunnen doen bloeien. Onderwijl had op een ander deel van het reusachtige veld, de groote menigte een ander aantrekkingspunt. Allerhande spelen werden gespeeld, fon teinen spoten wijn en bier, en niet minder dan 500,000 bekers van schitterend me taal, met de gekleurde naamcijfers van het keizerlijk echtpaar versierd, lagen gereed om te worden uitgedeeld, met het brood, het vleesch, de worst, de krenten enz. welke in groote pakken gereed lagen. Deze bekers in Weenen vervaardigd en weinige dagen te voren met een extra- trein vau 26 waggonladingen naar Moskou vervoerd hadden riet alleen waarde in zoover zij het den verkrijgers gemakkelijk maakten aan bier- of wijnfonteinen hun dorst te lesschen, maar de eigenaardige verhouding waarin het Russische volk nog steeds tot zijn vorst staat, maakt zulk een kroningsbeker tot een onschatbaar reliquie, tot een voorwerp van vereering voor ieder, die, gelijk de Rus, zoo groote devotie aan kinderlijke vorstenliefde paart. Dit en dit alleen kan als verklaring gelden voor het vreeselijke drama, dat een einde aan de schitterende feesten maakte. De honderden handen, welke de pakken met bekers en levensmiddelen zou den uitdeelen, waren onvoldoende om allen te gelijk te helpen, en een geweldig gedrang ontstond op de plaatsen, waar des Keizers gaven verkrijgbaar waren. Over de ramp wordt het volgende gemeld Er wordt gerekend, dat er een half mil- lioen menschen bijeen was. Te 6 uur des ochtends begon de oit- deeling. De uitdeelers, ten getale van honderd, waren niet in staat de in pakken gebonden geschenken snel genoeg aan de woest opdringende menigte uit te reiken. Er ontstond een verschrikkelijk gedrang, dat steeds grooter werd tengevolge van de bij duizende aanwassende menigte. Het gevolg was, dat een ontzeltend aantal menschen de slachtoffers werden. Het ge schreeuw en gegil waren verschrikkelijk om aan te hoorenhartbrekende toonee- len kwamen voor. Eindelijk gelukte het den kozakken de menigte achteruit te drin- geu en aldus ruimte te maken. Ongeveer dertig vadem van de tenten, daarin de geschenken en ververschingen waren opgestapeld, bevindt zich een diepe, negen vadem breede sloot. De opdrin gende menigte stootte de voorste rijen ia dezen sloot, die in den loop van ruim vijftien minuten door honderden menschen werd gevuld. De van achteren met on weerstaanbaar geweld voortgeschoven mas sa's gingen over de nedergestorte lichamen, niet bemerkend of zij grond of menschen onder de voelen hadden. Voortgedrongen tot geie dliggende stapels met feestgaven begon de menigte deze onder de sleed

Schager Courant | 1896 | | pagina 2