Dienstbode, SMEDERIJ. w bij G. Mooij Jsee- Thomson te Schagen ir dn Ifi J. Kruijer, HS HONDEN lilt Gras- Hooibouw. A. KOSTER, Ii ten BOEKHANDEL van Uit en voor de Pers. Tervolj GeKfllekMiakii. Predikbeurten. SCHAtïKI. GtiMENGD iNIfcUWS. Vervolg Binnenlandse!) Nieuws. Uitslag verkiezing Hoofd ingelanden van den Anna Pau- lownapolder, gehouden op Zaterdag 13 Juni 1896. Burgerlijke Stand. Gein. SCHAGËE Gein. Baisingeihorn. Gem. Wieiingerwnanl. ADVEKTENTIEN. J. Gouwenberg, G. Koelman. Jantje Groot- M. ROGGEVEEN-Koster. J. ROGGEVEEN Wz. G. HUIBERTS-Koster. C. HUIBERTS. N. K UILEMAN-Koster. L. K UILEMAN. Schagen, 8 Juni 1896. Gedurende de Kermis, Wordt gevraagdeen flinke Gevraagd: bij D. Pool,. bij A. van Twuijver TE KOOP: jong1© Ulmer doggen. te SCHAGEN. PF getal Engelse! ppten,'®! Stalen ZEISEN. Walmvrije Petroleumkooktoestellen. Walerfilters. te Schagen. Prijs 50 Cents. POLITIE. Ter Secretarie alhier, zijn inlichtingen te bekomen, omtrent een gevonden, aldaar gedeponeerden bril, terwijl inlichtingen worden verzocht omtrent een verloren pakje, bevattende: cheviot, witzijden ankertje, zwarte voering, flanel en zwarte zijde. De Godsdienst-oefeningen begiuneD om 9y2 ure, des voormiddags. 14 Juni, 21 v 28 Ds. A. W. v. Kluijve. Geen dienst. Ds. A. W. r. Kluijve. Door het bestuur der Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek zijn thans de praeadviezen openbaar gemaakt, op uitnoodiging van dat bestuur uitgebracht door de heeren mr. J. baron d'Aulnis de Bourrouil, K. de Boer Czn. en H. M. ïïartog, over „het pachtcontract in Nederland en de daarin aan te brengen ver beteringen." De heer Harlog geeft, als resumé, in de volgende punten de hoofdbeginselen aan, waarnaar z. i. een goed pachtcon tract behoort ingericht te zijn 1 Bij aanvaardinghooi, stroo, mest, ongedorscht koren en te veld staan de gewassen door den opkomenden pach ter van den vertrekkenden, tegen taxa tie over te nemen. 2°. De artt. 1628 en 1629 B. W. in geval de oogst niet verzekerd is, tot dwin gend recht te maken en artt. 1630 en 1631 B. W. afschaffen. De verhuurder kan, waar gelegenheid tot oogst-verze- kering, bestaat, zich tegen schade van de toepassing dier artikelen bij gewone onheilen waarborgen, door oe verzekering aan den huurder verplichtend to stellen en gedeeltelijk de kosten daarvan te betalen. 3°. Een goed geregelde half-bouw of garf-pacht is in bepaalde omstandighe den aan te bevelen. 4°. Een lange huurtijd met veran derlijke pachtsom, te regelen naar gelang der prijzen van de hoofdproducten, is wenschelijk en uitvoerbaar. 5°. De aanstelling van pacht-com- missiën, zoowel adviseerend als voor sommige gevallen met wettelijke be voegdheid, is aan te bevelen. 6°. Bij reparatiën aan gebouwen en werken moet samenwerking van ver huurder en huurder bestaan, om ze op de voordeeligste wijze te kunnen uit voeren. 7°. De hand- en spandiensten moe ten zich bepalen tot het gehuurde en niet persoonlijk zijn teD bate van den verhuurder. 8°. Bepalingen omtrent braak, het scheuren van grasland, wijze van cul tuur, roofbouw en verkoop van stroo, moeten, vooral bij nieuwe huurders, in de contracten worden opgenomen als waarborg tegen kwade practijken en uitputting, maar tijdelijke ontheffing door den verhuurder verleend worden aan goede pachters, van alle belemmeringen in de cultuur met regeling der eventuee- le aan den grond te geven vergoeding. 9°. Waar de opbrengsten der hout gewassen en fruitboomgaarden, geheel ten bate van den verhuurder komen, behoort de pachter eenig voordeel te genieten door de bewerking van het hakhout en eenige pachtvermindering voor de mindere gebruikswaarde en bemesting van den ondergrond der boomgaarden. 10°. De verbeteringen van blij ven den aard behooren door den verhuurden te worden aangebracht, met vergoeding van rente-verlies, afschrijving en onderhoud door den huurder. Verbeteringen, die over een lang tijds verloop werken, doch van tijd tot tijd hernieuwing moeten ondergaan, worden door den verhuurder bekostigd, met terugbetaling in annuïteiten door den huurder, of wel, zij worden door den pachter bekostigd met gedeeltelijke res titutie door den eigenaar, indien de pachter vertrekt vóór dat de werking afgeloopen is. Soms worden zij ook voor gezamenlijke rekening onderno men. Verbeteringen van korten duur, wor den door den pachter bewerkstelligd. Wettelijke bepalingen van dwingend recht omtrent restitutie bij vertrek, zijn niet noodig bij verbeteringen, door den pachter aangebracht, waarvoor vooraf gaande toestemming van den eigenaar vereischt wordt. Een vrijwillige over eenkomst met voorafgaande bepaling van restitutie der nog niet bij vertrek ver- loopen annuïteiten, waarvan het bedrag en de duur vastgesteld zijn, is te ver kiezen. 11°. Bij overlijden van den huur der moet de huur kunnen ophouder, met schadevergoeding aan de huurders voor aangebrachte verbetering en ge deeltelijk kwijtschelding der pachtsom van het laatste pachtjaar, wanneer de vordering van den verhuurder uitgaat. 12°. Het eigendom van den huurder behoort verzekerd te zijn tegen brand, veeziekte en zoo mogelijk tegen andere onheilen. Yoor te veld staande gewassen behooit de verhuurder in do onkosten eener verzekering bij te dragen, met het oog op zijn verplichting van art, 1628 en vlgg. B. W. 13°. Wanneer den huurder het recht om wild te doodon niet toegekend is, behoort hij eenigo vergoeding voor wildschade te bekomen of de huursom daarmede rekening te houden. 14°. Onderhandschc verhuring van boerderijen is meestal te verkiezen bo ven publieke verhuring. In ieder geval verdient huur-verlenging de voorkeur boven nieuwe publieke verhuring na afloop van den huurtijd. Professor d' A u 1 n i s behandelt ach tereenvolgens het in 1891 gegeven ad vies der Landbouwcommissiebeperking van het vraagstukvergoeding aan den vertrekkenden pachter wegens verbete ringen het geldend recht in Nederland en de Engelsche wet van 1883; de wer king der Engelsche wetaanvulling van het Burgerlijk Wetboek, en afstand van het recht tot mindering der pacht we gens onvoorziene schade. Afzonderlijke conclusiën stelt deze praeadviseur nietzij liggen in zijn be toog verscholen. Hetzelfde geldt van het praeadvies des heeren De Boer, aan het slot van wiens stuk, waar ge sproken wordt over de voorstellen der agrariëers ter bescherming van den land bouw, wij de volgende zinsneden aan treffen „Niet de landbouwer, die in financi- eele moeilijkheden verkeert, kan het onderwerp van bijzondere staatszorg zijn, maar het landbouwbedrijfen de voorwaarde te scheppen, waarop dit tot volledige ontwikkeling kan komen, is dure plicht. De plicht is niet te vervul len zonder het agrarische vraagstuk on der de oogen te zien en elke poging, hoe bescheiden ook, in deze richting ge daan, zal ons in botsing brengen met een pachtstelsel, dat geen enkele voor waarde voor het bestaan van een goe den landbouwtoestand vervult en dat niet is te verbeteren, omdat het steunt op de erkenning van een grondbezit- vorm, waarbij de eigenaar in zijn grond bezit slechts een middel zocht om, zon der beheersbemoeiïug of risico, zijn ka pitaal rentegevend te beleggen." Montemaggioie, tegeno ver Calvi (Corsics), is door een zwerm sprinkhanen deerlijk geteisterd. De onderprefect, de laudbonwleeraar van 'i arrondissement en de opperboechwaehter zijn onmiddellijk deivaarts vertrokken. Op pensioen gesteld. Het paard, dat de Russische Keizer onlangs bij zijnen intocht in Moskou be reed, was het lievelirgsrijpas.rd, „Norma„ dat Z. M. reeds gebruikte, toen hij nog Grootvorst-troor,opvolger w»s. Het is eene heldergrauwe merrie van Eegelsch ras, nit Hannover ingevoerd en thans 13 jareD oud. Bij den intocht in Moskou was het dier met zilveren hoefijzers beslagen. Zijn heer heeft goedgevonden, het dier voortaan niet meer in dienst te nemen maar het fn de keizerlijke stallen met de andere paarden te laten verzorgen. Daar is voor me nig trouw arbeider hier en el ders wel ietsin omjaloersch op te worden. Yoor jonge vruchtboo- men. Om jonge vruchtboomen tegen stoim- weer aan een ingeslagen paal vast te zet ten, wordt een goedkoop en doelmatig middel aan de hand gedaan. Men neemt een stuk ijzerdraad en rijgt daaraan gewono kurkenstoppen, legt dezen kurkband in den vorm e ner liggende 8 om den boom en den paal en slaat hem tegen den paal vast, met een kram. I Deze band verslijt niet spoedig en de kurken beletten de knelling tegen den teeren bast, zoodat het boompje zooveel mogelijk tegen beschadiging gevrijwaard is. De moord op sjah Nasr-od- Din gepleegd, zal velen in hun verbeel ding verplaatst hebben naar dat mooie Per zische rijk, zoo zonderling en toch zoo aanlokkelijk, het land der edelgesteenten, der reukwerken, der rozen van Saadi en der afschuwlijke wreedheden. Nog in de voorgaande eeaw was het land vaak het tooneel der grootste gruwe len, die er bedreven werden in een om geving, schitterend van Oostensche weelderigheid en luister. De wreedheid zit den Perzen in het bloed en de mar telaarsgeschiedenis van Perzië is even ver schrikkelijk als een bladzijde uit de meest afschuwwekkende beulen verhalen. De geschiedenis van het land is vol giuweldaden. Op zekeren dag liet de groote sjah Abbas Turksche gevangenen onthoofden voor zijn troon in de raadzaal. Het bloed stroomde over de tapijten. Bij elke sabelhouw en telkens, wanneer een hoofd viel, knipoogde een minister op ze nuwachtige wijze. De vorst ergerde zich aan dit knipoogen, waarin hij een afkeu ring zag. Bij zeice fot den buurman van den minister „Naast je staat een jakluls, die pijn heelt aan zijn nchtircog, steek hit hem uit." De tcegesprclen persoon bestierf het vin angst. Bij meest zender tarzelen ge- beerzamen rp striffe vin wddia bij de ontkoolde slaven op het tipijt te liggen. Oi D.iddellijk wmdde hij zich cm en stak zi^n duim in Let ccg van zijn buurman 1 die huilend wegvluchtte met zijn bloedend °°g- I Zoo waren de zeden in de voorgaande leeuw. Thans zullen ze wel verzacht zijn, - doch er is zeker iets van overgebleven. Dat blijkt ook uit de strafoefening der bastonnade, welke in geen onkel heschaafd land meer bestaat, doch in Perzie nog wordt toegepast. 13© Kieswet. De Kamsr is gonaderd tot art. 88, regelende de van-onwaarde verklaring vanstemb jetten. Dit artikel moet in verband beschouwd worden met de beslissing over het merkwaardige a- mendement van den heer Sanders op art. 76, over het merkteeken dat de kiezers voor den naam van den eandi- daat zijner keuze zal hebben to plaat sen een kruis of oen streep. De behandeling van dit amendement is aan gehouden tot a. s. Dinsdag, Uit UTRECHT meldt men ons: Op 11 dezer werd alhier het stoffelijk overschot ten grave geleid van den heer C. J. van Lookhorst, in leven In specteur van het Vervoer bij de H.IJ .S.H. De lijkkoets kon alle kransen en bloemstukken niet bevatten, die met toe passelijke opschriften door het personeel van bijna alle stations, als blijken van sympathie, aan hunnen geachten chef waren toegezonden. Ongeveer 200 ambtenaren en beamb ten van alle rangen volgden, den meesten in uniform, achter den afgestorvene en ze ker was het naar aller hart gesproken door het gedelegeerd lid van den raad van administratie, den heer R. van Has selt, toen hij den overledene schetste als een ijverig ambtenaar en humaan mensch, dien hij allen ten voorbeeld stel de. T e IIARLINGEN is de blik sem geslagen in de eerste plaats aan den Kimswerderweg, behoorende aan mevr. de wed. Leemkoell, bewoond door den landbouwer Hovinga. De bliksem sloeg in den schoorsteen en verzette dienv ter wijl steenen en gruis op den zolder wer den geworpen. De bewoners zaten in de voorkamer en hadden een gevoel, als of de zolder naar beneden kwam. Per soonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Opmerkelijk mag het heeten, dat op de schuur een paar bliksemaflei ders van de nieuwste vinding waren ge plaatst. Iemand te Heusden begaf zich tijdens het onweder met een schop onder den arm huiswaarts. Het staal van zijn werk tuig trok den bliksem aan zonder hem te dooden. doch zijne vingers, welke den schop omklemd hielden werden krom ge bogen. Niettegenstaande terstond geneeskun dige hulp werd ingeroepen, zijn die vin gers nog steeds krom gebleven. Op het oogenblik zelf had hij alleen door het geheele lichaam eeD lichte tril ling ondervonden. R.bld. Aftredende leden waren, de heeren P. Tijsen en Jb. lijp Hz. Ingeleverd 136 stembriefjes. I itgebracht werden op de heeren P. Tijsen, 126 st. Jb. Zijp Hz. 71 st. J. Smit Kz. 60 st. Jb. Waiboer 9 st. Jb. Klomp 4 st De heeren P. Tijsen en Jb. Zijp Hz. werden dus herkozen. Ingeschreven van 10 12 Juni 1896. Geboren Geene. OndertrouwdJohannes Gouwenberg, jongman oud 30 jaar, wonende te Hel der en Geertruida Cathariua Koelman, jon- gedochter oud 29 jr., wonende te Sch.i- gen. GetrouwdJacobus Schouten en Anto- nia Dranken. OverledenGeene. Ingeschreven van 1 31 Mei 1896. Geboren 5 Mei. Aagje, d. v. Siroon Otsen en Maarlje Beenken, 8 dito. Si- mon, z. v. Cornelis Droog en van Maatsje van der Welle. 12 dito. Arie, z. v. Ger- rit Krap en van Neelje Keetman. 18 dito. Arie, z. v. Cornelis Litfhebber en Antje de Graaf. 29 dito. Nerlije, d. v. Jan Boom en van Geertje Leijen. Ocdeitrouwd1 Mei. Pieter Kwantes en Jantje Koster. 15 dito. Locris Keezer en Antje Pakker. 21 dito. Pieter Keet- man en Wilhelmina Leijen, Getrouwd 1 dito, AH ert Bronder en Wtllemtje Ott. Wijbrand Dekker en Maria Curtalyna Dubbelman. Jacob Eveits en Neeltje de Jong. 8 dito. Jan Stins en Aaltje van Htseelitgen. 9 dito. Jan Brommer eD Grietje Sp ans. 14 dito. Pie ter Kwantes en Jantje Koster. 29 dito. Pietee Keelman en Wilhelmina Leijen. Overleden 26 Mii. Jan Liefhebber oud 62 jr., echtgenoot van Jantje Bood. 1 Geboren Cornelis Jacobus, z. v. Corne lis Hoedjes Sijlju van Beikel. Gehuwd Reij9r Cornelis Schenk en Ge- rarda Petroneila Catharina Kaan. Dirk Vis ser en Pieterlje Keuris. Cornelis Groet en Neeltje Kater. OverledenPieter Harde-, echtgenoot von Willemije de Boer, eerder gehuwd met Grietje Tensen, in den ouderdom van 66 jaren. Pieter Brouwer, echtgenoot van Trijntje Braaf, iu den ouderdom van 47 jaren. Marktberichten. 8CHAGEN, 11 JUNI 1896. Aangev. 7 Panrdea l 85. a 195.- Ossen v a Stieren V a 10 Geldekoeien(magere) „100. a 155. 12 Vette Koeien ,170 a 240. 20 Kalfkooien ,130. a 190.— 15 Vaarzen „110. a 130.- 10 Graskalvoren 70. 8 110.- 35 Nuchtere Kalvoren 8. a 25 - 20 Schapon magere 16. a 21.50 34 Idem, vette 15 a 22.— Overhouders a 608 Lammeren 8 a 13 12 Bokken en Geiten 1 a 7.- 42 Varkens (magere) V 8 a 11.— 30 Idem(vette) per K.G. rt 28 a —.32 50 Biggen 4 a 5.50 40 Konijnen V 10 a —.60 60 Kippen 10 a -.50 Eenden yt a Duiven a 600 Kaas 3000 Kipeïeren 3500 Eendeieren —.75 a —.20 a 2.75 a 3 3.- a 3 HOORN, 11 JUNI 1896. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 26.Com missie f22.50, Middelbare f20.aangev. 353 stapels, wegende 112345 Kilo. WIERINGEN, 10 Juni 1806. Aangev.: 11 Koeien 90.a 180.50 489 Lammeren 7.50 a 10.50 12 Schapen 14.— a 19.50 8 Rammen 17.— a 24.— 1 Gei» 3.50 a ALKMAAR, 12 JUNI 1896. Kleine Kaas f 26.50 Commissie 23.— Middelbare f 23.50 aangevoerd 580 stapels, wegende 181000 K.G. ALKMAAR, 12 JUNI 1896. Aangev. Granen 91 H.L. als; 5 H. L. tarwe f 4.25 a f 5.50. HL rog ge i a HL. gorst, f HL. chevalier f a 61 HL. haver f 3. a 3.52. HL. boonen paarden- f a 16 BL. bruiue f 9.75 a 10.50 EL. citroen- f 11.a HL. duiven- fa HL. witte f 11,a—9 HL. erwten, groene-f 10,— a 16.— grauwe f 16.— a vale f a witte-f a HL mosterdzaad, rood f aH.L, geel i a HL. Karwijzaad f a HL. Koolzaad f EL. Lijnzaad f a H.L. Kanarie zaad f a HL. blauw maanzaad f a EDAM, 11 Juni 1896. Aangevoerd 109 stuks boter per 5 HG- f ,52' a f .60. Graeboter f a Kipeieren f 3. a f 3.50 per 100 stuks. ZAANDAM, 11 JUNI 1896.Aangevoerd 17 stapels kleine Kaas, prijs f 22.—. ENKUUIZEN, 10 JUNI 1896. Heden werden aangevoerd 21 stapels kaas, prijs 22,— por 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 13.50 a f Mosterdzaad f 8.— a f 12.50 Maanzaad f 6.— a f 6 50. Groene erwten f9.— a f12.Vale erwten f 8.a 12.—Wijker Vale f 7.50 a 9.—. Grauwe erwten f 10.50 a 14.Bruine boonen f 10.a 11.— Paardenboonen f 4.75 a 5.25. Gerst f 3.75 a 4.50, Haver f 3.a 3.50. Aangov.Yette Varkens f.15 a —.18 per >/j KG. Magere Varkens f 12.a fl7.-p.st. Biggen f 4. - a 7.— Scha pen f 17.a 23.Lammeren f 9. a f 12.Konijnen f .50 a f 1.15 Kip- pea f —.75 a 1 25, eieren f 3.25 a 13.50 per 100 stuks. Boter f0.55 f0.57» per kop- ONDERTROUWD en Helder, 12 Jun. gg behagen, Plaatselijke Kennisgeving. Heden overleedjna een kortstondi ge ongesteldheid, onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder, Wed. H. Koster, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Marktplaats", Schagen. B-G. goed met de wasch kunnende om gaan. Br. fr. Bun au dezer courant. Let. GK. die goed kan melken, P.G. Weer©, gem. WINKEL. Noord, Schagen. volgens oude methode gemaakl, afl. per stak, bij in de HALE, bij Schagen. Desverhngd en niet te ver zijnde, wor den zij thuis bezorgd. Bij C. Bakker, KREIL, gem. Barsin- gerhoru. Wegens hoogen leeftijd, nit de hand te koopom dadelijk te aanvaarden, de gunstig beken de Smederij te Eutjewinkel, gemeente Winkel, Te bpvragen, bij den eigenaar en bewoner Aris Smit, aldaar. Een gedeelte der kooppenningen kan op bet perceel gevestigd blijven. Ruime keuze in Amerikaansche en Duitsche ZEISEN, benevens HAARHAMERS en AANBEELDEN. ^^"Levering met garantie, "fjgjg Voorts ZICHTEN, STEENEN, BA TAVIA ZEISENSTRIJKERS, ZEI- KOLVEN, enz., Amerikaansche en Engelsche HOOIVORKEN, HOO- HERKEN, BLOKKEN en HAKEN, HEININGSCHAREN en BLOEM- STOKKEN. Verschillende soorten TUINGIETERS. KINDER- en POPPENWAGENS tegen lage prijzen a contant. CHEAVINS beroemde FILTERS. Algemeen bekend door hun uitstekend fil treerings v erin ogen Beste behoedmiddel tegen slecht water. Onmisbaar voor iedere huishouding is Clieavlns WATRRFIJL- TJER. REKKING VAN Woensdag 10 Juni '96. De eerste prijs i 10.is heden gewonnen door Mej. Bakker Schipper, Wesfzaan. De 2e prijs f 10.door de wed. G. Strating, Beth- lehemsch kerkplein, Zwolle. De 3e prijs f 5. mevr. Dekking Ophorst, Naarden. lederen Woensdag ten 2 uur Verloting voor IEDER TOEGANKELIJK, Kloveniersburgwal No 25 Amsterdam. is de inteekening opengesteld op de tabel der kies- en onderkiesdistricten 6n die aanwijzende den huurprijs, het minimum-inkomen enz. enz, vereischt ter verkrijging van het kiesrecht. Uit te geven terstond nadat de tekst door de Tweede Kamer der Slaten-Gene- raal zal zijn vastgesteld.

Schager Courant | 1896 | | pagina 3