Een Ministerie van Landbouw? PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. worden gebracht. Als grondslagen van die bespreking zouden geldon1°, het bren gen der zeewering tot een waterschap 2o. vaststelling bij de wet van de eventu- eele bijdragen van het rijk en de provin cie tot de kosten van de kustverdediging. Hoewel de eerste grondslag in strijd was met het besluit der Staten van 18 Juli '95, oordeelden Ged, Staten de uitnoodi- ging niet te mogen afwijzen, omdat, mocht ééa der partijen iets toegeven, dit door de regeering van de provincie kon worden verlangd. Te meer gingen Ged. Staten daar toe over, omdat naar hunne meening het in het leven roepen eener waterschapsre geling nooit anders kon zijn dan een quaes- tie van vorm, daar met hel oog op de geringe fiuaucieele draagkracht der weinig vruchtbare gronden die verdedigd moeten worden, de groote kosten, aan de verdedi ging der kust verbonden, toch, met of zon der waterschapsregeling, voor verreweg bet grootste deel op het rijk en de provincie moeten rusten. De uitslag der onderhandeling was ver re van gunstig. De minister toch verlang de óf één groot waterschap ter verdedi ging hetzij van de Noordzeekust alléén, hetzij tegen de Noodzee en de Zuiderzee beiden, eD waarin dus behalve de Callants- oogerpolder en het Koegrss, ook de Zijpe, de Anna Paulownapolder, de Wieringer- waard en de polder Waard en Groet zou den betrokken worden j óf wel een klein waterschap, als door Gedep. Staten vast gesteld, Callantsoog en Koegras, met de duinen, onder de eerstgenoemde gemeente gelegen. In het laatste geval werd van de provincie een bijdrage gevraagd tot de helft van de kosten, terwijl door Ged. Staten, behoudens goedkeuring dar Staten, één vierde was geboden. Het eerste verlangen toe te staan, ging volgens Ged. Staten niet aan, daar behalve Callantsoog en Koegras, de andere polders zoo goed als geen belang hadden bij de Zaak, vooral daar, waar de verdediging er van tegen de Zuiderzee zoo goed geregeld is, dat van eeu verdere verdediging daar tegen geen sprake kan zijn. Iedere wijzi ging in die verdediging zou den toestand wèl slechter, niet beter maken. Maar ook het andere verlangen van den minister komt Ged. Staten totaal onaan nemelijk voor. Mag het billijk schijnen van de pro vincie de helft in de kosten te eischen als er sprake is van een werk, waarbij èa rijk èn provincie gelijk belaug hebben, ot waar het betreft een hulpbehoevend water schap hier is het een heel ander geval. Nog weer betoogen dat het hier geldt een kustverdediging, wier instandhouding en verbetering op het rijk rust en op het rijk moet blijven rus ten, willen Ged. Staten niet, want hun overtuiging teu deze is niet veranderd, maar zij willen er toch op wijzen dat die verdediging veel meer dient tot bescher ming van groote rijkswerken dan tot die ran eenige honderde bunders land, wier waarde in geen de minste verhouding staat tot de kosten die waarschijnlijk zol- len moeten gemaakt worden. Mogen die kosten in den vorm besteed worden voor een waterschap, in werkelijk heid is dit niet het geval, doch geldt het de verdediging der belangen die in 1010 de Staten noopten den dijk van Olden- barneveld te maken, van de militaire stel ling Den Helder, van het Groot Noord- HolUndscb Kanaal, van den spoorweg en van de rechte linie van de oeververdedi ging der kust tusschen Petten en Huis duinen. Bestonden deze belangen, uitsluitend rijkswerken betreffende, niet, dan was het financieel voordeeliger de gronden van Cal lantsoog en Koegras te onteigenen en aan de zee prijs te geven, dan wellicht tonnen gouds uit te geven om ze te behouden. Biedt dus de provincie, geheel on verplicht, één vierde deel aan in de kosten der verdediging en de regeerir.g erkent dat de provincie daartoe onver plicht is dan mag worden gerekend dat zij tot het uiterste is gegaan, daar dat één vierde reeds aanmerkelijk meer zal bedragen dan de te verdedigen gronden waard zijn, en zou iedere gulden daarbo ven slechts zijn een subsidie aau het rijk tot behoud en onderheud van werken wier bestaan als rijkswerken zeker door niemand kan worden weersproken. Ged. Staten oordeelen het niet geoor loofd verder te gaan dan tot ééo vierde en zonden niet gaarne de Staten een ver der gaand voorstel aanbieden. Zy betuigen hun leedwezen, dat ook deze onderhandelingen met den minister weder geen resultaat hebben opgeleverd. De zitting der Prov. Staten van Dinsdag 7 Juli werd door 55 leden bjjgewoond. Tot toelating der nieuw gekozen leden, de heeren: 7h. J. Waller, voor kiesdis trict Schagen, mr. H. J. C. van Henen voor kiesdistrict Zaandam, mr. C. A. Cosmanvoor kiesdistrict Amsterdam, en J. ter Meulen Jrvoor kiesdistrict Am sterdam, werd besloten. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren C. J. den le», Van Wa terschoot van der Gracht, Roelvink, Sasten, Boreel van Hogelanden, Ankersmit, Ma- claine Pont, Fan Merlen en Cordes, zijn gesteld de voordrachten tot het verleenen van subsidiën, en wel van f 2000 voor 3 jaar aan de Kweekschool voor machinisten te Am sterdam van f 800 voor 3 jaar aan de Zee vaartschool in het Zeemanshuis te Am sterdam van f 300 voor 3 jaar aan de Vorm school van onderwijzeressen en helpsters voor bewaarscholen te Amsterdam van f 2000 voor 3 jaar aan de Am bachtsschool te Haarlem van f 500 aan de Avondvaktee- kenschool te Haarlem, voor den cursus 1896/97 van f1000 voor 3 jaar aan het con servatorium der Maatschappij van Toon kunst te Amsterdam van f2000 voor drie jaar aan de In dustrieschool van vrouwelijke jeugd te Amsterdam en van f 6000, voor de jaren 1897 1901, aan de Maatschappij voor den Werkenden Stand, afdeeling Ambachts scholen, te Amsterdam, en wel f 4000 voor de le Ambachtsschool en f2000 voor de Avondteekenschool. In handen eener commissie, bestaan de uit de heeren: Ferf, Willinge, Heems kerk, Ier Hofstede, Moltzer, Serrurier en P. J. Waller, zijn gesteld de rekening van het gesticht Meeren- berg over 1895 en van het pensi oenfonds voor ambtenaren, bedienden en vaste werklieden in het gesticht over dat jaar eene ontwerp-suppletoire begrootiDg voor het gesticht Meerenberg voor 1896, de ontwerp-begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1897. In handen eeuer commissie, bestaande uit de heereu Sillem, Hoekkan Valken burg, Gevers, Loeff, Zijp, P. van Peghen, Rozendaal en Hijmans, zijn gesteld een voorstel tot verhooging der jaar wedden van twee ambtenaren bij den Provincialen Waterstaat, en wel van den opzichter en den bureau-beambte, elk met f 100 een voorstel om te beschikken over den post voor „onvoorziene uitgaven" van de begrooting der eukel provincia le en huishoudelijke inkomsten en uit gaven, dienst 1896, ter uitbetaling van de helft van het pensioen aan den gewezen assistent bij het voormalig provinciaal observatorium aan Den Helder de ontwerp-begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het Rijksbestuur is voor 1897, ten bedrage van f 77565 de ontwerp-begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1897, bedragende in ontvangst en uitgaaf eene som van f 361701,51, en een voorstel tot heffing van opcenten, t. w. 7 op de gebouwde, 7 op de on gebouwde eigendommen en 4 op het Personeel. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren: Röell, EveleinBaeker, Hovy, Kalf, SlagterHartkampTh. J. Waller en Josephus Jilta, is gesteld de brief van den minister van Binnenland- scbe Zaken tot wijziging dor tabel A, gevoegd bij de wet inhoudende regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ter benoeming der leden van de Provinciale Staten. (Wet van 5 Nov. 1852 8tbld. no. 197). De voordracht omtrent het vaststellen eener minimale grootte van honden die als trekdieren worden gebruikt, met een adres van een groot aantal personen, zich noemende de leden van de Veree- niging „Broedertrouw", en die tot wijziging der verordening op de inrichting en het gebruik van tram banen op of langs de voor het publiek verkeer openstaande wegen en bruggen, zijn gesteld in handen eener commis sie bestaande uit de heeren: Henny, 8cher- merhorn, Calkoen, Van Hamel, Oorver van WessemMouthaan, Sligcher, kan den Bout en Kraakman. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Westerwoudt, Éutgers van Rozenburg, N. J. den lex, De Boer, Por- tieljeVan der MeulenGroen van Waar der, Appel, en Kool, zijn gesteld het voorstel tot het verleenen van sub sidie in de kosten van beharding van Rijkswege van een gedeelte van den weg op den zuidelijken dijk van het Noordzeekanaal, strekkende langs den Noord- en Zuid-Spaardammerpolder het voorstel tot vernietiging van het besluit van deu ThamerbinneDpolder tot onttrekking van den weg op „het Zijd- veld" aan het polderverkeer, met daar omtrent ingekomen adressen, en de voordrachten tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor a. de banue Oosterblokker. b. den polder Beschoot. den Dieps- en Moorsmeerpolder. Aan Gedeputeerde Staten is gerenvo- yeerd om bericht een adres omtrent den aanleg eener haven nabij Oosterend op Texel, en een adres omtent de vernieuwing van de brug over de Nauernasche vaart in den Zaanlandschen communicatie-weg. De mededeeling omtrent de zeewering benoorden Callantsoog zal in eene vol gende vergadering worden behandeld. De verkiezing van drie leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van de heeren: H. J. Bultman mr. H. J. Kist en mr. G. van Henhoven die volgens rooster aftreden, en van een lid der Staten, volgens art. 89 der provinciale wet in de vergadering van Gedeputoerde Staten te roepen, wan neer aldaar de stemmen staken in ge vallen waarin een beslissing volstrekt wordt gevorderd, zal plaats hebben op Dinsdag 14 dezer. De volgende zitting is bepaald op Donderdag 9 dezer, des namiddags te half een, als wanneer de rapporten zul len worden uitgebracht. Het is deze vraag die de heer Mr. J. W. J. De Vos vau Steenwijk iu het Ned. Landbouw Weekblad aan de orde stelt. En hij beantwoordt die vraag ontken nend. Want het zou voor den land bouw niet goed zijn te komen onder telkens wisselende ministerste komen onder den invloed der politiek. Daarbij zou een afzonderlijk ministerie, gesteld wij konden er de geschikte mannen voor vinden, meer geld kosten, dan met den huidigen toestand onzer finan- tiën, wenschelijk zou zijn. Maar toch zou de schrijver wel alles, wat den landbouw aangaat onder één hoofd, in één hand willen brengen, zoo als nu met de posterijen en de telegrafie geschiedt, die onder een verantwoorde lijk minister in handen zijn gesteld van een Directeur-Generaal. Dat heeft, meent de schrijver, belangrijke voor- deelen Een directeur-generaal staat buiten de algemeene politiekhij kan bij ie dere kabinets-verandering op zijn post blijven de zaken voortdurend in éénen geest behandelen. Is er aanraking met de volksvertegenwoordiging, bij kan den Minister op de hoogte van zaken bren gen, of zoo bij bijzonder geëigend is voor parlementair debat, krachtens ko ninklijke opdracht bij het doen van voorstellen den Minister in de vergade ring van Staten-Generaal bijstaan vol gens art. 10 der grondwet. Het landbouwbelang brengt m. i me de, dat deze nieuwe afdeeling gevoegd wordt bij het ministerie van buitenland- sche zaken. De uitvoer van onze zuivel producten zal wel de kurk blijven, waar op onze landbouwindustrie moet drijven. Die belangen moeten in den vreemde door het ministerie van buitenlandsche zaken worden behartigd. Hier komt nog bij, dat in ons land althans in de laat ste jaren bijna altijd aan het hoofd der buitenlandsche zaken heeft gestaan een titularis, die door zelf grondbezitter te zijn, ot relatiën op het land te hebben, geen volslagen vreemdeling was in de belangen, waarvan liier sprake is. Zui vere stedelingen vindt men meer aan de andere ministeriën. Eeue andere omstandigheid, die voor de bijvoeging aan het ministerie van buitenlandsche zaken pleit, is de minde re omvang van dat departement, in ver gelijking met de andere. Verder zijn voor het ministerie van buitenlandsche zaken de wetgevende parlementaire be moeiingen veel minder dan voor de overige departementen. Deze minister kan dus wegens den omvang zijner ambtgeaooten met liet opperbeheer eener nieuwe afdeeling worden belast. Indien de landbouwstand, zooals het schijnt, werkelijk begeert dat zijn belangen in eene hand door een speci aal ambtenaar in de hooge regeering worden vertegenwoordigd, dat dan de besturen der voornaamste landbouwmaat- schappijen zich éésig maken, om dien wensch in een eerbiedig adres aan Ha re Majesteit de Koningin-Regentes ken baar te maken. Van dat alles zouden afschriften behooren te worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Gene raal, terwijl men verder zoude moeten trachten, de leden der Volksvertegen woordiging individueel voor dat plau te winnen. Wordt een en ander in den loop van dozen zomer gedaan, dan, meent de schrijver, zou de zaak bij den Begrooting voor 1897 aan de orde kunnen komen, en de door hem gewenschte verbetering reeds het volgend jaar kunnen intreden. Een ontaarde moeder! Zaterdag 11. ging vrouw E reeds vroegtijdig met haar 14-jarig zoontje van Hasselt naar Zwolle om eenige mat ten te verkoopen en om tevens haar 20 jarigen zoon, die aldaar een maand we gens diefstal van lood in de gevangenis had gezeten, af te halen. Bij terugkomst te Hasselt om 1 uur n.m. was het drie tal zoo dronken, dat ze van de stoom boot op den wal werden gesleept. Op last van den burgemeester werden zij op een kar gelegd en daarmede gereden naar de arrestantenhokken. Door het vele slepen, dat met hen was geschied, waren moeder en oudste zoon nagenoeg geheel ontdaan van hun kleerenbeiden gaven zoo weinig tee- ken van leven, dat de gemeente-genees heer, dr. Van der Hoeven, werd ontbo den om te verklaren, of er gevaar bij den toestand wasdit bleek niet zoo te zijn. De 20-jarige jongen is verle den jaar van den „Kruisberg" thuis ge komen ook twee zijner zusters, die thans een losbandig leven leiden, zijn jaren in een verbeterhuis geweest. Uit OUD-BEIJERLAND werd gisteren eene vrouw naar het krankzin nigengesticht te LOOSDUINEN vervoerd. Dit had ten gevolge dat toen de man gisteravond in de gemeente terugkwam, het volk te hoop liep en hem te lijf wilde. Voor mishandeling bevreesd, nam hij de vlucht in de woning zijner moe der. Het volk begon nu dat huis met steenen te bombardeeren en toen er geen ruit meer heel was, werden deuren en vensters ingeslagen. De beide gemeente-veldwachters moes ten alles in het werk stellen om de ben de buiten te houden, maar middelerwijl was een andere hoop volk naar de ei gen woning van den man getrokken, waar zoowel buiten als binnen alles kort en klein geslagen werd. Hiermede niet tevreden, werd het huis van een oom in de Nobelstraat op gelijke wijze vernield, en voorts nog bij een ander in de Voor straat de ruiten ingeworpen. Ongeluk kiglijk was de rijkspolitie niet in de gemeente aanwezig, cn voor de beide veldwachters was het niet doenlijk, over al de orde te handhaven. Te VLAARDINGEN is gis teravond een zesjarig kind, dat nog laat op straat rondliep, op een wagen ge klommen. Het viel er af en kwam zoo ongelukkig neer dat het onmiddellijk een lijk was. Zekere II. te WOUDEN BERG kreeg oneenigheid met zijue vrouw. Hij stak daarop het huis in brand, dat tot den grond too afbrandde en verdronk zich in een nabijgelegen sloot. Het vee en een gedeelte van den inboedel werden met moeite gered. Schagen, 8 Juli 1896. Afloop van de aanbeste ding, ten dienste voor de Banne en deD Polder Schagen, gehouden op Zaterdag den 4 Juli 1896, 's middags ten 12 ure. Bestek Timmerwerken, begroot, f532.—. D. Kramer, Schagen, f 635. P. Voorman, 640. P. Eriks, Barsirigerborn, 563. C. N. Vlaming, Schagen, 686. P. Honijk, u 540. Den laagsten inschrijver gegund. Bestek Schilderwerkenbegroot, f173. J. Baars, Schagen, f 149.86. J. Krans, 169. P. J. Cats. *175. J. Streek, 160. T. Vader, 163, Den laagsten inschrijver gegund. Bestek Houtwaren, begrooting f 595.57. D. Spaans, Barsingerhom, 565. Firma J. Eecen, Oudkarspel, u 554.30. G. A. Conijn, Alkmaar, 532. H. Conijn en Comp., Alkmaar, 540. J. de Ruijter, Krommenie, 762. Den laagsten inschrijver gegund. De heer van Genne, onder- wijzer aau de O. L. School alhier, zal gedurende eenigen tijd een cursus in de Fransche Taal- en Letterkunde te Parijs volgen. Deze cursus werd voor twee ja- reu in het leven geroepen door de Alli- aDC-i Frar.yaise. In eiken cursns worden 100 lesuren gegeven, behalve Dog de con ferences, bijeenkomsten, gezamenlijke be zoeken aan de musea of de omstreken van Parijs. "Verleden jaar werden de les sen door 16 Hollandeis gevolgd. Voor Dames-deelneemsters wordt voor logies gezorgd. SCMAQ M W. De Godsdienst-oefeningen beginnen om OY2 «re, des voormiddags. 12 Juli Geen dienst. 19 u A. W. v. Kluijve. 26 A. W. v. Kluijve. 2 Augustus, Geen dienst. 9 t A. W. v. Kluijve. 16 r A. W. v. Kluijve. 23 U A. W. v. Kluijve. Predikbeurten. Onschuldig veroordeeld. In Duitschland is weder een geval voor gekomen, dat de onschuld van een veroor deelde aan het licht is gekomen. Het gold een kastelein, die den eed had afge legd dat hij een schuld van lH1/2 mark aan een bakker had betaald. Er rees verdenking van meineed en inderdaad werd de man door de jury te Marburg, nu 14 dageu geleden, schuldig verklaard en tot 11j2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Juist zon hij naar de strafgevangenis wor den overgebracht, toen zijn broeder de quitantie vond, zoodat de zaak nog eens werd onderzocht en met de vrijspraak en de in vrijheid stelling van den veroor deelde eindigde. Een verijdeld opzet. De zer dagen kwamen te Parijs twee jongelie den een apotheek binnen om een zekere hoeveelheid chloroform te koopen. De a- potheker kreeg echter achterdocht en zeide het voor hen te zulleD gereed maken, hun verzoekende den volgenden ochtend terug te komen. Onderwijl waarschuwde hij de politie en, toen zijn klauten te rugkwamen, overhandigde hij hun een flescbje schoon water. De politie nam hen in hechtenis, en bracht hen tot de beken tenis, dat zij van zins waren geweest met de vloeistof een ouden rentenier ^e dooden en daarna diefstal te plegen. Te Ramsgate heeft de echtgenoote vau den kolonel Spalding te recht gestaan wegens gruwelijke mishan deling van hare kinderen. Deze vrouw, of dit wijf liever, behoorende tot de groo te wereld en ontvangen bh Koningin Vic toria en de Princes Fon Wales, gedroeg zich echter zóó, dat zij met geweld uit da rechtszaal verwijderd, en de behaudeling van haar zaak verdaagd moest worden. Eiken dag, schijnt het, bedrinkt zij zich. Schuimende ran woede stiet zij voor den rechter de schandelijkste en ge meenste taal nit en sloeg den politie-s- gent, die haar wegbracht, in 't gezicht. Haar man is eeu alleiverdienstelijkst offi cier. In Wsetin (Moravië) is een goheele bruilofspartij, 48 personen sterk, ziek geworden onder verschijnselen van vergiftiging. Sommigen genazen spoedig, maar auderen zijn nog ziek. Uit proeven op kippen genomen, bleek dat de bruidskoek vergiftigd was. De cacao voor dertig ja ren. Wij ontvingen dezer dagen op ons bureiu, zoo schrijft dr. Van Hamel Roos in zijn Maandblad, een bezoek van een zeer bejaard Amsterdammer, die het eer zame beroep van kruier gedurende tallooze jaren uitgeoefend had, en wij achten de daarbij gehouden conversatie interessant ge noeg, om ze onzen lezers eens mede te doelen. uMeneer ik heb wat op mijn hart, dat ik u mee moet deelen. U hebt voor eenigen tijd gewaarschuwd tegen bedrog met cacao en dat interesseerde mij, omdat ik ruim dertig jaar geleden, toen ik nog kruier was, nu en dan een groot vat van een pakhuis moest halen." „Nu en wat zou dat?" „Ja, ziet u, ik vroeg eens op een dag aan miju baas, wat daar in was en waar toe het moest dienen, en wat denkt n, dat ik te wtten kwam P" „Dat vat bevatte gebrande cichorei en daar werd, als de cacao duur en schaarsch was, chocolade van gemaakt." „Maar dat proefde toch direct iedereen?" „Ja, dat dacht ik ook, maar ik ging verder aan het onderzoeken en ik kwam te weten, dat ze de gebrande cichorei mengde met wal cacao, gebrande bruine boonen en lamsvet en dan slikte het pu bliek dit lekkers als „goedkoope chocola de" „En gebeuren zulke dingen nu niet meer „Ja, ziet u, dat weet ik niet maar wat ik u zei, kan ik beëedigen, en als u 't in uw blad wilt zetten, kunt u 't ge rust doen Gewenschte afkortingen in advertentiën. In het NI. v. d. I). van Zaterdag 4 Juli, 2de blad, laatste kolom, komt de volgende advertentie voor H u w e 1 ij k. Eene besch. Dame, fl. uiterlijk, z. hum. wenscht kenuism. m. gef. Heer, van 50 70 jaar, enz. Een uiijuer huisgenooten las de adver tentie in allen ernst aldus voor Een beschonken Dame, flegmatiek uiter lijk, zonder humeur, wenscht kennisma king met gefopt Heer van 50 70 jaar. In King's Cross (Londen) oefende een slager, Galley genaamd, een welbeklante nering uit in het buis van een naast hem wonende Rilay. Nu was de slager in gebreke gebleven zijn huur te betalen en daarom werd hem vanwege zijn huisheer aangezegd, dat hij het huis moest verlaten. Hierover ver bolgen, liep de slager Zaterdagavond het huis des ingenieurs binnen, gaf dezen met een slagersmes eene afgrijselijke snede over de keel, welke wond onmid dellijk den dood ten gevolge had en viel daarna op de vrouw van zijn huis heer aan, die hij, eenige malon doorste kende, eveneens vermoordde. Het negenjarige dochtertje van de ongeluk kige echtgenooten was de eenige getui ge der misdaad. Na de moorden, ging de slager zijn winkel binnen, waar zijne vrouw de klanten bediende en wachtte de komst der politie af. Een zeldzame wedding- schap werd te Goldap aangenomen. Een zekere K. beweerde, dat niemand uit het gezelschap in staat zou zijn, hem in een zak 60 meters ver te dragen. Dade lijk bood zich een sterkgebouwd jongman aan en wilde de proef nemen, indien het geld voor een paar liter jenever werd gedeponeerd. Nadat dit voorstel was aangenomen, kroop K. in den zak. On ze hercules plaatst met gemak den klei nen man op zijn rug en liep in vlug gen stap den weg op. Nauwelijks had hij echter eenige me ter afgelegd, of hij voelde hevige pijn in den schouder en in den rug, en snel volgde nu steek op steek, zoodat de pij nen onverdragelijk werden. De man geraakte in woede, rende spoorslag naar een nabijgelegen waterplas en wierp den vak er in. Eenig opborrelen van het water werd nog gezien en toen werd al les stil. Hadden nu eenige bedaarde mannen niet dadelijk den zak aan het daglicht gebracht, dan zou deze grap zeer ernstige gevolgen hebben gehad. K., die, voortdurend naar lucht snakkend, uit zijn nat omhulsel werd te voorschijn gehaald, verhaalde, dat hij zijn tegenstan der met een puntig ijzer voortdurend had gestoken, om hom daardoor de wed dingschap te doen verliezen. E raulein Payer, eene Zwit- sersche dame, die onlangs den graad van doctor in de medicijnen behaald heeft, be rispt haar vrouwelijke landgonooten over haar toegeven aan de schadelijke kleederdracht, door de mode voorgeschre ven. Bij de jaarvergadering der Vereeni- ging voor Zwitsersche onderwijzeressen, te Airau gehouden, was ook dr. Payer uit- genoodigd om hot woord te voeren. Tot onderwerp kcos zij: De zonden van het toilet. Haar rede was een straf preek tegen het dragen van coiselten, handschoenen en lange rokken. Zij sprak zóó overtuigend, dat wel honderd dames zich schriftelijk verbonden, afstand te doen van het cors:t, alleen bij „plechtige ge-

Schager Courant | 1896 | | pagina 3