Politie! overzicht der weet. INGEZONDEN. Noord-Holland en de Jenever. Provinciale Staten van Noord- Holland. t j e h. Buitenlandsch Nieuws, De Red. In den nacht van Zondag op Maandag j.1. zijn aan het Breezand te Anna iPaulOWna ernstige baldadig heden gepleegd bij serschillende persaneD. U.a. wordt het Yorbnndeu van een klamp hooi daar ook aan toegeschreven. De po litie is ijverig in de weer om de daders op te sporen, waarin zij reeds gedeelte lijk is geslaagd. Woensdagmiddag ont- stond er brand op een buerderij van den heer 31. Komenin den Lotweg te An na Paulowna, bewoond door zijn broe der P. Koomen. Een paar strooklampen en een schellt hooi, pas gewonnen op het erf staande, vatte vlam. Gelukkig heeft men het huis weten te behouden. De braod ontstond tengevolge van het spelen met lucilers door kleine kinderen. Het verbrande was verzekerd bij de Zaansche Maatschappij. E enigen tijd geleden werd op de plaats van den heer Pluister aan den Winkelerdijk te Winkel een kui ken uitgebroed, dat bij nadere beschou wing drie poten bleek te hebben. Voor de aardigheid heeft hij het diertje bij de moederkip gt laten, om te zien wat er van terecht zou komen. Het is ia leven ge bleven en thans een bruin geteekende halfwas. De derde poot bevindt zich op de plaats waar anders de staart zich ver heft. Deze mist zij, doch de overcomplette poot, waarop zich veêren ontwikkeld heb ben hangt aldaar als een koestaart naar beneden. Vaak hangt zij met de large na gels, die er aan zitten, aan struik of hees ter vast, en kan zich alleen door rukken en trekken soms door menschelijke hulp bevrijden. Tegenwoordig loopt het rond bij de nieuwe woonplaats van den keer P., in den Waardpolder. Men is aldaar zeer nieuwsgierig, hoe ^het dier er zal uitzien als het geheel volwassen is. Bij denop 7 en 8 Juli in het lokaal van den Heer J. Swarlkof te St. Maartensbrug gehouden wedstrijd van denKolf bond/Hollands 'Noorderkwar tier'1 behaalden de heereu H. Ion te Oudkarspel, den len prijs, met 138 punten; K. Quant te Warinen- liuizeD, den 2en prijs, met 135 punten; A. Slotemaker te Barsiugtrhorn, den 3en prijs, met 126 punten; C. Zomer te Zuidschar- woude, den 4en prijs, met 124 puuten; JV. lemen te Schellinkhout, den 5en prijs, met 117 punten; Kist te Kolhorn, den 6en prijs, met 117 punten; WKraakman te Zuid-Scharwoude, den 7en prijs, met 115 punten. De 5e en 6e prijs werden bij loting den winners toegewezeD. Alle prijzen bestonden in contanten, behalve de serieprijs, eeD kunstvoorwerp, die ten deel viel aan den heer P. Kraakman, te Alkmaar, met 55 punten Bij het Prijsbiljarten op den eersten dag, behaalden de heereu C. Kaper te Kolhorn, den prijs. 3b. Slotemaker Oudkarspel le premie. IV. lemen te Schellinkhout 2e premie. Den 2eu dag was de uitslag als volgt:. De heer A. Kist te Zuid-Scharwoude behaalde den prijs. De heer K. v. Kleef te Zuid-Scharwoude, behaslde de le pre mie. De heer G. Verkroost te Oudkar spel, behaalde de 2e premie. Prijs en premiën bestonden in contanten. Zooals bekend is, heeft men bij Gedeputeerde Staten ven Noord- Holland geprotesteerd tegen de verkiezing van een secretaris van het „college der uitwaterende sluizen." Nader vernemen wij dat <5<5k eene infor maliteit heeft plaats gehad in de laatste vergadering van Dijkgraaf en Hoogheem raden, waarin het adres aan Oed. Staten behandeld werd. üiie leden waren van cordtel dat mr. van Litk de Jende, drie andeie leden dat de heer Kroon gekozen was. De stemmen staakten dus, en toen zcude, volgens de laatste alinea van art. 64 vaD het Alge meen Reglement op waterschappen in Ncord-Holland, de stem van den voorzit ter hebhen motten beslisser. Met span- i iüg werdt de aflcop dezer zaak tegemoet gezier. Te WOUDENBERG (prov. Utrecht) is een boerenhofstede afgebrand. Men vermoedt dat de bewoner, die een ruw en onver schillig man was en met zijne hnisgenco- ten in onmin leefde, zelf den biand heeft gesticht. Toen de brand was afgeloopen, vond men zijn lijk in een watersloot, op eenige meters afstand van het huis Onze landgenoot e, de be- kende zangeres Lcuise Mulder, is uit Amerika in hare geboorteplaats te U- TRECHT teruggekeerd en zal met 1 Aug. 8. s. aan de opera te Dantzig verbonden worden. Een veldwachter in hech tenis. Bii gelegenheid der kermis te WA- TEBLANDKERKJE (de eigenlijke ker misdagen zijn de Zaterdag en de daarop eerstvolgende Maandag) had jorgstleden Zondag, naar de Middelburgsehe Ci. n eldt_ aldaar een zonderling opstootje plaats. Door burgemeester en wethouders was nl, besloten, om op Zondag het dansen niet toe te laten. Toen nn Zondagavond op een of meer plratsen een aanvang ge maakt werd met dansen, kwim de Rijks politie daar tegen op en verbcod het. De gemeenteveldwachter evenwel verfelaarde, dat men gerust kon dansen, waarop men weder wilde beginnen. Hierdoor ontstond een botsing, met het gevolg, dat de gemeente-veldwachter de kermisgasten openlijk begon aan te spo- l ren zich niet aan het verbod te storen- Een en ander nogal in krasse bewoor dtugen, o. tegen den wethouder-waar- nemenden burgemeester, zoodat het naar opruiing geleek. Wegens dit feit is de gemeente-veldwachter Dinsdag in hechte nis genomen, voorloopig naar het cachot in de marechaussee-kazerne te Oostburg overgebracht en ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Donderdag is te UTRECni weder een slachtoffer gevallen vau het doorslikken van pitten bij het eten van kersen. Een dochtertje van v. L., wonen de op het Visscbersplein, kreeg het, na eene groote hoeveelheid kersen met de pitten verorberd te hebben, zoo benauwd dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen, wat echter niet baatte. Als iaatste redmiddel werd het meisje naar het Stedelijk ziekenhuis overgebracht om eene operatie te od der gaan. Zij is twee dagen na de operatie overleden. (U. D.) Zitting van Donderdag 9 Juli 1896 Iu deze zittiDg, welke door 55 leden werd bijgewoond, zijn de rapporten der verschillende commissiëc uitgebracht, en wel bij monde van den heer Sassenop de onderscheidene voordrachten tot het ver kenen v&n subsidiëo, met welke voor drachten de commissie zich vereenigt bij monde van den heer P. J. Waller op de verschillende financieele stukken van het gesticht Meerenberg, welk rapport strekt tot goedkeuring van rekening, be- grootiDg en suppletoire begrooting bij monde van den heer Hoek evenzeer met gunstig advies, op de voordracht tot verhooging der jaarwedden van twee amb tenaren van den provincialen waterstaat op die tot beschikking over deu post voor onvoorziene uitgaven der begrootiDg 1896 op de ontwerp-begrooting 1897 van het provinciale bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, op de enkel provin ciale begrooting voor dat jaar en op het voorstel tot heffing van opcenten bij monde van den heer Mouthaan op de voordracht omtrent het vaststellen in het reglement op de wegen van een minimum grootte der als trekdieren te bezigen houden, welk rapport strekt om de conclusie van Gedeputeerde Staten aan te nemen; en op de voordracht tot wijzi ging van de verordening op de trambanen, evenzeer strekkende tot aanneming der voordracht, behoudens enkele aanvullin gen bij moude van den heer Josepkus Jitla op de wijziging van de kiestabel voor de Provinciale Staten, strekkende om, overeen komstig de voordracht van Ged. Staten, de aanneming dezer wijziging te ontraden bij monde van den heer De Boer met gunstig advies omtrent de voordrachten tot hei verleenen van subsidie voor de be- harding van een weg op den dijk van het Noordzeekanaal langs den Zuid-Spaarn- dammerpolder en tot wijziging van eenige besi uursreglementen van waterschappen, zoomede over het voorstel tot vernietiging van het besluit vau den ThamerbioneDpol- der tol. opheffing van den weg op het Zijd- veld. De volgende bijeenkomst is bepaald op Dinsdag 14 dezer, des voormiddags te 101ji uur, en de verkiezirg van drie leden van de Eerste Kamer en van een lid der Sta ten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wel, op dien dag te ongeveer 12 uur. In de zelfde vergadering zal worden gehouden eene door den heer De Boer aangekondigde interpellatie over de brug over de Nauer- nasche vaart. De 4de 1 ij s t voor de glasslij- pers te Maastricht heelt opgebracht P. F. te n. f2.50; H. te H. f 1. K. te A. f2.50; v. G. te A. f5.— Atd. Leeuwarden Prov. Friesche Werkl. Yer. f5.—; J. P. C. L. te U. f2.50; d. H. te M. il.—J. te M. il— v. d. L. te M. f 1.R. te M. f 1.—; P w' S. te A. f 10.-; P. te R. f 5.—; Bn. d. Y. v, S. te Y. f 25.—; J. T. te B. f 5.—; B. te G. f 5.A. te A. f 2,50; Afd. „Vooruit" A. N. T. B. te Leiden f 18.35; J. T. G. te 's G. f 25.—; S. te O. f 25.—; Dr. R. te R. 13.— P. L. Pzn. te 's G. f 10.—T. te 's G. f 5.—; T. te 's G. f 1 50S. te 's G. f 2.50 v. D. te G. f 2.K. te H. f 5.—; M. te U. f 3; F. te 'b G. f 1.-; v. H. te G. f 5.— H. te S. f 1.—; Dem. Vrijz. Kiesver. te Schagen f 2.50; A. N. te A. f 2.50Jhr. B. B. te Z. 12.50; Arnhem f10. H. te A. f 5.—; K. te 's G. f 0.50.—; v. B. te D. f 0.50S. te E. f 10.— H. te A. f 10.Collecte Liber. Yer. te "Weesp t 18.05v. d. V. te 's G. f 5.G. te A. f 5.Yan ieder wat te Hoorn f 2.—; Arbeiders—Yereeniging te Voorst f2.15; E. te L. f5.—; Bij Mr. A. Kerdijk A. L. te D. f 1.50. Bij den heer J. P. Yos'sGravenh Am bachtsver. f 10 bij Mr. J. A. v. Gilse N. N. f 10.G. f5.bij den hrer Jacob Batavier: H. N. te H. f10. N. N. te S. f 10.L. V. te S. f 1.— Q. X. le S. f 1.K. P. te S. f5.—; bij den heer J. G. ten Bokkelf 7.—; bij den heer J. A. Saarborgf2.75; bij deu heer D. de Waard: f 15.bij Jhr. Mr. G. "W. Molltius: Yer. ,Werkmacs- uui* te Apeldoorn f2.50; bij den heer D. E. Kalker Jr.Diversen f 6.50 bij dm hetr H. J. Uijldert.- B. te H. f 2— bij Jen heer C. L. Trrffers: S. v. L. te Br. fl.—N. O. M. Ie H. f2.50. Te zamtn f 350.80. Van het bestuur der glasslijpers is be richt ontvangen dat de inkouislen voor de wekelijksche uitkeerine, langs «ndeje we- gen tot hen komende, aanzienlijk benei en het benoodigde blijven tn dat htt bestuur van den Alg. Ned. Diamantwerkers-Bond, met verwijzing naar hetgeen bij de heeren Gerritsen c. s. wordt ontval gen, ve:deren steun geweigerd heeft. 3» Yan „betrouwbare zijde* wordt aan liet Volksdagblad bericht, dat een poging van de heeren A. C. W eriheim, A. Prins en jhr. Alberda van Kkemlein bij den heer Louis Regout, lid der Eerste Kamer, otn de werkstaking te doen eindigen, is mislukt. Bij de Regeering zijn de volgende te legrammen vau Atjeh ontvangen 8 Juli. „Onlangs opgetreden Gouverneur vau Atjeh en ondvrhooiigheden, generial— majoor J. J. K. de Moulin, is op een ex peditie naar Kroeng Baba doir een zonne steek getroffen en overleden." Kolonel Stemfoort thans waarnemend Gouverneur ran Atjeh. ^Dinsdag eene bende van de heuvels v.tn Lampaja in IV Moekims verdreven. Licht gewond twee officieren en 6 militai ren beneden rang van officier. Gisteren gezocht naar zwervende bende in Moekim Lanpagger (VI Moekims) welke terugtrok naar hellingen van Belangkala. Twee ib. landsche minderen militairen gewond." Zelden scheen het einde van den doodzieken leeuw aan gene zijde van den Balkan zoo nabij als thans. Van alle kanten wordt het kranke dier be sprongen door keffende en bijtende hon den, die alle een deel van de buit ho pen te verkrijgen. Koerden, Druzen en Armeniërs hebben in verschillende deelen vaD Klein-Azië, de vaan des opstands geplant. Aan de Perzische grenzen, in de woeste uitloopers van den Taunus, op de woestijnranden in Arabie, overal spookt het. Ja, de eigen troepen, komen zelfs tegen hunnen ver heven meester in opstand. Dit laatste heeft den Nederlandschen gezant bij de Porte gedwongen, den Sultan eene nota aan te bieden, betreffende de onveilig heid te Djeddah voor vreemdelingen tengevolge van het muiten en desertee- ren onder het garnizoen. De PORTE moet daarop geantwoord hebben, dat de ge deserteerde troepen uit de gelederen verwijderd zullen worden. Welk een fier antwoord, bij zooveel innerlijke zwakte. Moet men niet me delijdend de schouders ophalen, bij 't hooren, dat de gedeserteerde manschap pen verwijderd zullen worden, 't Schijnt, dat de Sultan, zijn eigen hoog bevoor rechte lijfwacht niet meer vertrouwt. Het keurcorps, bestaande uit twee regi menten moedige AlbaneD en onversaag de Turco's heeft voor half wilde, woeste mannen uit Klein Azië plaats moeten maken. De aankomst dezer bloeddorsti ge horden in Konstantinopel heeft aan de gezanten der Groote mogendheden een protest-nota ontlokt. Zij zien in deze troepen, alle fanatieke Muzelman nen, voor de christenen bij mogelijke ongeregeldheden, een dreigend gevaar. Met Oostersche slimheid heeft daarop de groot-vizier ter hunner kennis ge bracht, dat deze verplaatsing juist ter hunner wille was geschied, daar door deze troepen aan Armenië te onttrekken, men in deze provincie de rust hoopt te herstellen, wat den gezanten, niet anders dan welgevallig kan zijn. De hoofdoorzaak dezer garuizoensver- plaatsiDg moet gezocht worden in de li berale propaganda, die onder de officie ren der lijfwacht is gemaakt. En alles, wat naar verlichting en vooruitgang zweemt, is den vadzigen despoot een doorn in het oog. Yan al de botsingen en opstanden, treedt die op KRETA sedert eenige dagen het meest op den voorgrond. „Het ei land van de honderd steden heeft reeds eene geschiedenis van dertig eeuwen achter den rug. In de oudheid was het een middel punt van handel en stond het aan de spits der beschaving. Vijf eeuwen na Chris tus was het verdeeld in een aantal vrije steden, die reeds haar eigen senaat, haar eigen volksvertegenwoordiging haddeD, vier eeuwen later werd dit belangrijk plekje in de Middellandsche zee in een Rcmeinsch wingewest herschapen. Se dert dien tijd verloor Kreta zijne onaf hankelijkheid. Achtereenvolgens werd het door By- zantynen, Arabieren, Genueezen en Yenetianen beheerEcht, tot in 1645 sul tan Ibrahim het op de Yenetiaansche republiek veroverde. YYel hield Canea, den strijd vijftig dagen tegen een leger van 100,000 Turken vol, doch slechts om na de overgave, te zwaarder gestraft te worden. Loodzwaar drukte het Turk- sche juk op de schouders der Kretenscrs. Rechten en vrijheden werden vernie- tigdeigendom en eer als oorlogsbuit beschouwd. Van 1669 tot 1821 was dan ook het eiland voortdurend tegen de Turken in opstand en wellicht ware hun onophoudelijk verzet in het laatste jaar met succes bekroond, zoo niet de Egyptenaren de Turken waren bijge sprongen. In 1827 werd Kandia als vergoeding voor do gemaakte oorlogs kosten aan Egypte toegewezen. Daarna brak een gelukkiger tijdperk aan. De Egyptische gouverneur Mustafa 1 acba was een eerlijk en rechtschapen be- stuurden Alle Kretenzers, zonder onderscheid van geloof, moesten de wapens afgeven Gemengde rechtbanken, bestaande uit Muzelmannen en Christenen, vondeD ver trouwen bij de ingezetenen. Helaas iu 1840 moest EgypW reeds weder het eiland aan Turkije af staan. Nieuwe opstanden volgden. Met nieuwe beloften poogde de Porte, dan weder de opstandelingen te paaien, beloften, die echter nooit werden uitgevoerd. En thans "Weder hebben in alle deelen (fes lands de Christenen naar de wapens gegrepen. YVeder worden de Turksche garnizoenen verjaagd, Turksche vestingen belegerd, Turksche troepen verslagen of teruggeworpen. Weder ontvangen ze steun in vrij willigers, geld en oorlogsbehoeften, van de naburige Grieksche stamgenooten en weder hebben ze hun wenschen en wil len aan Europa kenbaar gemaakt. Kreta wenscht, dat zal worden be noemd een christen-gouverneur-gene raal met onbeperkte administratieve macht, die onder zich heeft den mili tairen bevelhebber, die verder het recht heeft ambtenaren te benoemen, de be grooting van uitgaven en inkomsten en de besluiten van den landdag te bekrachti gen dat de administratieve raad controle zal uitoefenen over de inkomsten van het eiland; dat de rechts-pleging her vormd zal worden door buitenlandsche deskundigendat de inkomsten alle ge bruikt zullen worden, tenbate van het eilanddat de landdagen de bevoegd heid zullen krijgen om wetten te maken en te wijzigen, met uitzondering van de grondwet en eindelijk dat de gendarme rie zal worden samengesteld uit Christe nen en Mohammedanen, ingezetenen van het eiland. Niets onbillijks dus in de oogen van ,een bewoner van West Eu ropa, zware vergrijpen tegen het absolu tisme bij een Oostersch alleen heerscher. Yoor de vrienden van den vrede, ware het te wenschen, dat het OOSTENRIJK- SCHE vraagstuk maar op eene vrede lievende wijze ware opgelost. Wij vreezen echter het tegendeel. Uit de verklaringen van den Oostenrijksche kanselier in de Hongaarsche delegatie blijkt, dat de geschillen in de Armeni sche kwestie in den zomer van '95 zoo scherp waren geworden, dat eene alge meen e uitbarsting nabij scheen. Alleen de Oostenrijksche regeering wist door haar bezadigd optreden het dreigend oorlogsgevaar te weren en toch, dit komt thans ook aan 't licht, wisten de Engelsche staatslieden Oostenrijk tot aan den rand van den afgrond mee te sleepen door dit rijk tot eene inmenging in de Turksche staats-aangelegenheden te bewegen. In Oostenrijk denkt men, en terecht, dat de Engelsche staatslie den gemakkelijk praten hebben. Enge land ligt ver en veilig buiten het aan staande oorlogstooneel. De slagen zul len in de eerste plaats Oostenrijk-Hon- garije treffen. Niet alleen zal het met Rusland in botsing komen, maar ook de vazallen van den Tsaar, de vorsten van Bulgarije, Servie en Montenegro, zullen van dat gunstig tijdstip gebruik maken, om den Donau-staat de tanden te laten zien. Yooral Servië en Montenegro zijn verbitterde vijanden van Keizer Frans. Door Bosnië en de Ilerzegowina, waar op beide Balkanstaten aanspraak meenen te hebben, is het als een wig tusschen Servië en Montenegro gedrongen, heeft dit laatste vorstendom door een keten van militaire posten ingesloten, terwijl Servië daarbij nog economisch afhanke lijk van Hongarije is. Yoegt men bij deze grieven, de vrees dat Oostenrijk eenmaal de hand op Macedonië met Salonika zal leggen, welke provincie de drie genoemde Balkanstaten als hun erfdeel beschouwen, dan ligt het voor de hand, dat men in Sofia, Belgrado en Cettinje anti-Oostenrijksch gezind is. Men wil zelfs, dat de drie Balkanlan- den een verbond hebben gesloten, dat dan gedeeltelijk tegen de regeering te Weenen gericht zou zijn. Nog van een tweede verbond wordt gewag ge maakt. RUSLAND, FRANKRIJK, en DUITSCHLAND zouden gemeenschap pelijk optreden om de positie van de TRANSVAAL, EGYPTE en KRETA te regelen. Als dat zoo is, zullen er voor ENGELAND kwade dagen aanbre ken. (A iet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) A ooi de onderstaande studie van den heer Th. v. d. Woude, wordt ons plaatsing gevraagd, welke wij met het oog op het groot maatschappelijk belang hierbij toestaan. i. Twee Machten. Cicero zegt ergens „De omgeving van 't kind is voor zijn opvoeding van groot gewicht, want de vatbaarheid voor in drukken en de zucht tot navolging is in de eerste levensjaren bijzonder groot." leder, die met kinderen in aanraking komt en niet geheel ontbloot is van het vermogen hen te verstaan, zal Cicero's uitspraak beamen. Daarom hebben de ouders ten ernstigste te letten op hun eigen handelingen, opdat zij het gevaar ontgaan, hun kinderen door hun voor beeld omlaag te trekken Daarom heeft de gemeenschap zorgvuldig te waken tegen alles wat het toekomstig geslacht zou kunnen belemmeren in zijn lichamehj- ken en geestelijken groei, met groote nauwlettendheid toe te zien op de vor ming der jeugd. Hierom is het te begrijpen, dat de overheid het onderwijs verklaart te zijn„een voorwerp van haar aanhoudende zorg." Hierom is het owbegrijpelijk, dat de overheid de drank huizen laat bestaan niet alleen, doch voortbestaan er van wettelijk waarborgt. Want is de school de plaats waar het komende geslacht gevormd wordt naar geest en lichaam, de kroeg bederft het tegenwoordige en daardoor ook het komende zoawel in de eene als in de andere richting. In de school toch wordt niet alleen een zekere vaardigheid in lezen schrij ven, rekenen, etc. aangebracht, doch de kinderen worden er opgeleid in alle maatschappelijke en Christelijke deugden Op de onder wij zersrust de moeilijke groo te omzichtigheid-eischende plicht het vol gende geslacht reiner, zedelij ker, meer mensch te doen zijn dan het tegenwoor dige. Zullen zij dezen plicht kunnen vervullen, dan is samenwerking tusschen school en huis noodzakelijk. Zullen de onderwijzers voor het vervullen van dien plicht geschikt zijn, dan dienen zij zelf hoog-zedelijke personen te zijn. In de kroegen zijn de vergunninghou ders en hun helpers van den vroegen morgen tot den laten avond bezig den bezoekers een vocht te schenkenx dat den drinker naar lichaam en geest be derft. „Een „hersenvergif" noemde prof. Stokvisch den alcohol en de onder zoekingen van den beroemden Heidel- bergschen hoogleeraar Kraepeliu en zijn beide assistenten, dr. Smith en dr. Füh- rer, hobben ten duidelijkste het goed recht dezer benaming in het licht ge steld. 2) Yoordeelen aan zijn gebruik verbonden, hebben de physiologen nim mer gevonden, hoogstens waren het „geen nadeelen", terwijl velen hunner, op grond van hun studie, ten zeerste tegen het gebruik waarschuwen. De studie van het erfelijkheidsvraagstuk heeft geleerd, dat kinderen van onmatigen niet alleen, doch ook van geregeld-matigen, behept zijn met allerlei min wenschelijke lichamelijke en geestelijke afwijkingen3). Dit alles is oorzaak van het vijandig staan der kroeg tegenover de schoolin de eerste wordt afgebroken niet alleen, doch ook voor de toekomst onvruchtbaar gemaakt, wat in de laatste voor goeds wordt gewrocht a. Kinderen van drinkers (onmatige en geregeld-matige) zijn gewoonlijk suf fer, minder bevattelijk dan die van Diet- drinkers, waardoor de regelmatige voort gang van het klassikale onderwijs zeer belemmerd wordt. b. In de gezinnen van drinkers komt vrij spoedig een hooge graad van onver schilligheid, die het schoolverzuim bevor dert. c. Het te veel aan drank uitgegevene veroorzaakt een tekort voor brood en kleeding, wat wederom het schoolver zuim in de hand werkt. d. Samenwerking tusschen school en huis kan onmogelijk tot stand komen waar de alcohol heersoht. In 1893 waren in Noord-Holland voor een schoolbevolking van 127681 kinde ren 691 scholen (459 openbare en 232 bijz4) Aan deze scholen waren 4155 onderwijzers verbonden, benevens 286 kweekelingen 5). In 1893 waren in Noord-Holland 3783 groote en kleine kroegen. Hiermede be doelen wij de officiëele vergunningen met hoeveel dit getal vergroot moet worden voor de talrijke kroegen-zonder- vergunning, proeflokalen, bierhuizen, etc, meldt het Provinciaal Yerslag niet. Mogen wij de Amsterdamsche vereeni- ging „Vergunning" gelooven, dan zijn alleen te Amsterdam ruim 900 stillekroe gen. Behalve de vergunninghouders is aan deze inrichtingen nog een heirleger van „jan's", kellnerinnen, buffetjuffrou wen, biljartjongens, enz. verbonden. Het juiste aantal kunnen wij niet opgeven. Veilig mogen wij echter aannemen, dat tegenover ieder onderwijzer minstens twee personen staan, die bij de drank- schenkerij betrokken zijn. In 1893 bevonden zich in Noord-Hol land alzoo naast iedere school vijf kroe gen, welk getal veilig op zes mag ge steld worden, indien de clandestine-kroe gen medegerekend worden. Zes kroegen om af^ te breken, te belemmeren wat in die éene school voor goeds wordt tot stand gebracht. Behalve in Katwoude, waar geen kroeg voorkomt en te "Wijdewormer, waar zich twee scholen en twee kroe gen bevinden, treft men overal elders éen school tegenover twee, drie, vier, vijf, zes, ja tegenover 21 kroegen aan, zooals te Alkmaar en te Naarden. Het volgende staatje geeft een blik op de verhouding tusschen de aantallen scholen en kroegen in eenige in dit op zicht ongunstige gomeenten in deze provincie

Schager Courant | 1896 | | pagina 2