Brieven uil Zuid-Afrik INGEZONDEN. Buitenlandsch Nieuws. Politiek overzicht der week. Noord-Holland en de Jenever. ^tk Land- en Tuinbouw hebben LaDdbouw-Overzicht. De Jeneverpias. ttiÉa -1 T-f^— bÉMH HMH Het advies tot vernietiging van het besluit werd aangenomen met 42 tegen 7 stemmen. De zomervergadering is daarop gesloten. Woensdag 15 Juli werd vanwege de Vereeuigiug tot Bevordering van Schoolbezoek te Anna Paulow- na het jaarlijksch schoolfeest gegeven. Het bestond evenals het vorige jaar in een landelijk pretje. De heer J. Smit Kz. had daartoe belangeloos een terrein af gestaan, waarop zich een draaimolen, draaiborden, Brusselsch biljart, schommel schuit,enz.bevonden benevens een tent met ververschingen, die bediend werden door de echtgenooten der commissieleden. Bo vendien was gezorgd voor eenige spelle tjes, waarbij prijsjes te verdienen waren, terwijl 's morgens en ook 's middags nog eene voorstelling gegeven werd door eenige straatkunstenmakers. 't Was een aardig feestje voor de klei nen. Voor de leerlingen der hoogste klassen en vooral voor hen, die voor 't laatst een schoolfeest medevierden, heb ben we liever wat degelijks erbij, 't Moet dan ook gezegd worden, dat op die wijze de sympathie voor onze ver- eeniging verflauwt, maar we willen ho pen, dat ze alsnog in het goede spoor te- rugkeere. Dit zal zeer zeker strekken tot bevordering van schoolbezoek." G i 81ernamiddag werd ts EDAM geboeid weggebracht, zekere N. een man van 70 jaar, als betrapt wegens onzedelijke handelingen met kinderen van 6 en 7 jaar. op verschillende tijden met de insecten wereld te strijden. Door de aanhoudende droogte van dezen zomer, worden de koolvelden thans door een onrustbarende rupsenplaag ge teisterd. Geheele koolvelden worden door deze schadelijke dieren opgevreten. Wij hoorden, dat in enkele dorpen in den om trek de school bijna ontvolkt is, daar de jeugd op de koolbedden dienst moet doeD. Wij raden, om de ontwikkeling der rup sen te voorkomen, aan, de eieren op de achterzijde der koolbladeren, te vernieti gen. Indien men hieraan eenige moeite besteedt, kan men door eenen vingerdruk, honderden aanstaande rupsen dooden. Ook kan men de bladeren met een lap met seepzop atwasschen, of iidien het blad te vol eieren zit, dit afsnijden. Mochten de bedden totaal verwoest zijn, dan herinneren wij den bezitters daarvan, dat men in Juli nog knollen of rapen en najaarswortelen kan uitzaaien en koolrapen en andijvie kan uit planten.' Bloemkool, in midden Juli geplant, levert in den la ten herfst nog een prachtig beschot. Onder de jongelieden, die door de ftotterdamsche Handels—Vereeni- ging „Mercurius" met goed gevolg ge ëxamineerd zijn als boekhouder, behoort uit onze omgeving: de heer G. A. Evenwel Jr. van Kolhorn, thans te Dordrecht. Het onderzoek strekt zich uit naar de kennis van Journaal, Handelsrekenen, Ba lans, Bekening-courant en Handelsrecht. Na de aanhoudende droog- te der voorgaande weken valf het volgende te constateeren. Aardbeien, bessen, ker sen en dergelijk ooft hsbben er geen last van gehad. Integendeel zijn die vruch ten in voldoende hoeveelheid tot rijpheid gekomen. Appel-en pereboomen zijn ook goed bezet, zoodat een aardig beschot in 't vooruitzicht is. De aardappelen zijn tot heden vrij van ziekte gebleven. De soorten die op booge, losse gronden verpoot waren, zijn door de droogte te vroeg aan 't verwelken gegaan, zoodat die aardappelen klein van stuk rijn. Wie uit- gfpoot heeft op lagere, vochtiger gronden is dit jaar 't best af wat kwantiteit be treft. Over 't algemeen houdt de aardap pel, die niet op bedden staat, zich bij droogte beter dan de opgehoogde. De kwa liteit laat tot heden niets te wenschen over. De snikerpenen hebben het hard te verantwoorden gehad. De uitzaaiingen op dichte grondsoorten zijn het best uitge komen. GrondeD, die los, korrelig en in 't voorjaar te veel omwoeld zijn, hebben het zaad niet tot ontkieming laten komen. Sommige akkers zelfs verzaaide liggen er allertreurigst bij. Penenvelden daarentegen, die na zsaiïng met den Zeenwschen sleper behandeld zijn staan er prachtig bij. Met tarwe, haver en gerst is het aanrijpen bijzonder snel gegaan te snel, naar het oordeel van sommigen, die vreezen, dat dit ten koste der kwa liteit zal zijn. De penlgewassen hebben schrikkeljjk te lijden van de madeD, die zich binnen de hulzen ophouden en al daar de erwten en boonen aantasten, Oo- genschijnlijk staan echter die gewassen zeer schoon, vooral in den Groetpolder. De karwij wordt allerwege gedorscht. De korrel is fijn, maar 't stroo van geen beteekenis. Hier en daar verbrandt men het maar op den akker. Het gras is op, en hoe de koeien op sommige velden 't leven honden is een wonder; alles is e- ven kaal, dor en doodsch. De regen dis in de laatste dagen gevallen is, komt das menigeen zeer goed te pas. Ook de fijn bouwer is blijde, dat er wat vocht is ge vallen, want vele groenten waren niet voor uit te krijgei. Particuliere Correspondentie. Aan boord van het Stoomschip Goth. Aan beu, die nieuwsgierig mochten zijn waarom ifc het Vaderland heb verlaten om ncar hit verre Zuid—Afrika te trek ken, verklaar ik ronduit, dat alleen een streven naar lotsverbetering mij daartoe deed besluiten. Geen zucht naar vreem de landen en volken, noch allerlei avon turen trokken mij derwaarts. Van dize laatsten hoop ik zelfs verschoond te mo gen blijven. Dit neemt niet weg, daar ik nu toch eenmaal een trekvogel beD geworden, zal ik oog en oor zooveel mo gelijk den kost geven, al ware het alleen, om u voor en na iets van mijne lotgevallen te kunnen vertelles Terwijl ik hier aan boord van het stoomschip „Goth" zit, om mijne indruk ken tot hiertoe op te schrijven, meen ik belangstellenden geen ondienst te doen, door van meet af te beginnen. Misschien komt dit schrijven onder de oogen van heD, die mijn voorbeeld willen volgen. Allicht zullen mijne mededeelingen hun eenige moeite besparen. De inlichtingen voor de reis werden mij verstrekt door de Nederlandsch Zuid-Afii- kaansche vereeniging, waarvan het kantoor gevestigd is te Amsterdam, Rokin 60. Met de meeste bereidwilligheid werd ik daar ontvangen en vertelde men mij, wat ik wenschte te weten. Men begrijpe mij wel, dit kantooi geelt alleen inlichtingen, doch zorgt niet voor betrekkingen of werk. Met het vervoer van personen en goederen be last zich de firma de Vries en Co., Rni- terskade Amsterdam. Voor den overtocht van Amsterdam naar Kaapstad over "Vlis- singen, Londen en Southampton wordt 163 gulden en 80 cent betaald. Ouder dit geld is begrepen het gebiuik van een hut, ontbijt, middagmaal en avondeten en het vervoer van een koffer lang 91, breed 61 en hoog 25 c.M, Nog is het geoor loofd 10 kubieke Engelsche voeten baga ge, persoonlijk mede te nemen. Een En gelsche voet is 30% c.M. Na deze zakelijke inleiding keer ik tot de reis terug. Vrijdag-middag om 12 uur 80 verlieten wij per stoomboot Vlissingen om al schommelende en dansende koers naar Engeland te zetteD. Al spoedig be gon het lieve leven. Tal van passagiers kregen weldra eene verdacht bleeke kleur in welke ik den voorbode van de gevreesde zeeziekte meende te moeten zien. Mijn kameraad en ik bleven gelukkig verschoond, hoewel het gezicht van de doodzieke reizigers, anders wel geschikt is, om de gezondste onpasselijk te ma ken. 't Was bijna zes uur, dat wij land zagen. Eene steile, rotsachtige kust, stak duidelijk uit zee op. Allengs begonnen wij hoog en laag van elkander te kannen onderscheidenhuizen en schepen verloren hunne nevelachtige lijnen en om 8 uur lagen wij aan den steiger te Queens- boiow aan. Nu wss uitpakken de bood- schep. Ik heb mijn koffer echter niet open gehad. Ik zei„naar Capetown, geen sigaren en geen tabak." „O yes all right* riepen ze en ik ging door. 't Spoor stond klaar. Instappen en daar ging het alweer. De trein vloog door hoog en laag land. Soms bebouwd met aardappelen en graan, dan weer met dicht geboomte be dekt. Waar het terrein te hoog was, waren tunnels gegraven, 't Zal tien uur geweest zijn, dat wij Londen bereikt had den. Gelukkig haddeD wij een reisgezel, die Eugelsch sprak, wat ons in het loge ment zeer goed te pas kwam. Na uit stekend geslapen te hebben stonden wij te zeven uur op en toen de stad in. Ver bazend, wat is me dat Londen een stad. In de straten zonder end heerscht een drukte waarbij die in Amsterdam niet te vergelijken is. En toch, in al die onge kende drukte en beweging, heerschte eene voorbeeldelooze orde. Men kan 't niet be grijpen, hoe dat mogelijk is en toch is 't zoo. Ons ontbijt bestond uit brood, 3 eieien en een kop koffie, 't Was me het kopje wel12 c.M. wijd en hoog, met een inhoud koffieacblig vocht van bijna een liter, 'k Zei bij me zelf, dat heb je wel eens lekkerder gedronken, maar de prijs was nog al redelijk. Alles te zamen kostte 5 pence 25 cent. Daar onze tijd zeer beperkt was, besloten wij al spoedig het Waterloo-station op te zoeken. Niet zonder eenige moeite, vonden wij in het in hel mierennest van treinen, het spoor, dat ons naar ^Southampton moest brengen. Al weer hoog en laag land witte kalkbergen en weelderig be groeide dalen wisselden elkander af. Nog eenige kalkrotsen en vrij zijn aan den haven van Southampton. In de onmiddel lijke nabijheid van het stoomschip Goth, dat ons naar Kaapstad zal overbrengen, houden wij stil. Een half uur later ver laten wij met een Inid #hoera" de ha ven. Kort daarop, waarschuwt ons de hof meester, dat de tafel gedekt is. 'k Verzeker je, dat het in een hotel niet beter is. Heerlijke soep, aardappelen, vleescb, groenten, pudding en taartjes. Vol doende meen ik. loen wij ons daarop weder naar het dek spoedden, gleed de boot nog in de baai van Southampton, Aan beide zijden wordt de baai door blinkende krijtbergen ingesloten, en als daar de zon op schijnt, tintelt en schittert alles van een mooi, wit licht. Dubbel mooi is 't, wanneer je zoo iets nooit eerder gezien hebt. Onze boot is een waar monsterschip. Ik denk, dat er zoowat 600 man op zijn, waarvan buiten mijn kameraad en ik nog. tien Hollanders. Het zijn G. Olie, J. A GovertG. Beither, E van AaltenJ. G. Jtaatsveld31. GuldenmondJ. Koop», G. Mol met vrouw en Mrj. van Huizen met 5 kinderen. Ik geef die namen op, daa ik weet, dat mijn brief in de Scbager Courant wordt opgenomen. Misschien leist een der familieleden van hen dit b.ad. Wanneer ze dan den na3tn lezen van hen, die hun lief en dierbaar zijn, zullen ze dit zeker heel aardig vinden. Aanstonds kan ik dit schrijven per boot naar South ampton opzenden. Daarom tot liter. Nog iets, Al» er soms in Scbagen of dsar bui ten zijn, die iets over de 'lransvaal wen schen te vragen, laten ze dan een brief j aan de Redactie van de Schager Courant zenden. Naar mijn beste weten zal ik bun dan later in dit blad beantwoorden. De verkiezingsstrijd in de VEREE NIGDE STATEN neemt meer en meer een scherper karakter aan. 't Is niet meer een strijd tusschen de oude par tijen republikeinen en democraten. De ze hebben zich opgelost in goud- en zilvermannen, of wat misschien nog beter is uitgedrukt, de strijd loopt tusschen het kapitalistische "Westen, te gen het landbouwende Oosten en Zuiden, De machtige arbeiderspartij, bekend on der den naam van de Ridders van den Arbeid, heeft zich bij de democratische andbouwers aangesloten, waardoor deze verkiezing eene nog hoogere socialistische tint krijgt. De Amerikaansche arbeider is een volbloed zilverman. Hij be schouwt zich een slachtoffer van het goud, daar zijn loon en benoodigdheden in goud worden berekend. Hiermede komt de Nieuwe "Wereld met de oude overeen, dat ook daar het kleingrond be zit onder zware schulden gebukt gaat. Indien ze thans hunne thypotheeken trachten af te lossen, dan moeten ze dit doen in eene verhouding van zilver tot goud als 23 tot 1. Bij den dubbelen standaard, waarbij het zilver zich tot het goud zou verhouden als 16 tot 1 heeft dus hij, die geleend heeft bij 231 groot voordeel. Een werkelijke schuld van 23 gulden zal dan door hem betaald kunnen worden met 16 gulden. Na tuurlijk verzetten de geldschieters, ban kiers en kapitalisten met hun machtigen aanhang, zich tegen deze waardeverhoo- ging van het zilver, waardoor zij belang rijk nadeel zouden lijden. Men begrijpe ons wel. Wij trekken in dit overzicht, voor den enkelen noch dubbelen standaard partij. Wij wijzen slechts op hetgeen uit een en ander voort kan vloeien. Geen politieke rechten noch vrijheden, alleen de geldkwestie beheerscht den toestand. Trouwens, dit is niet alleen in Noord-Amerika het geval. Als een tweede Napoleon doet de chineeschen onderkoning Li Hoeng Tsjang eene ze getocht door Europa. Hij, de vertegenwoordiger van het diep vernederde, geminachte CHINA, lijkt in stede van den overwonnene wel de overwinnaar te zijn. RUSLAND, DUITSCHLANDNEDERLAND, BEL- GIE en FRANKRIJK, schijnen ten op zichte van hem een wedstrijd in hoof- sche beleefdheid, en fijn berekende vleie rij geopend te hebben. Waarom deze Chinees alom zoo wordt gevierd P Wel, de een hoopt op een voordeelige concessie, een ander op eene dubbel rentegevende geldbelegging, een derde op winstgevende bestellingen, want Chi na is een dichtbevolkt land met 340 millioen zielen, dat voor de Europeesche markten geopend, een bron van rijkdom voor de meest begunstigde natie zal wor den. In een anderen vorm treedt hier de geldkwestie op den voorgrond. In ITALIË heeft de geldkwestie eene ministerieele crisis tengevolge gehad. De minister van oorlog verlangde voor zijn departement grooter sommen, dan die van financiën hem meende toe te mogen staan. Daardoor zijn beide heeren uit het kabinet getreden. In hun val heb ben ze nog een drietal ministers mede- gesleept, waaronder ook die van buiten- landsche zaken. De hertog van SER- MONETA, die sedert Crispi's abdicatie, dit departement beheerde, had zoo nu en dan redenen tot opmerkingen gegeven, die den minister-president Rudini wel onaangenaam moest vinden. ENGELAND was ontstemd, door de al te openhartige woorden over de ver houding van ITALIË tot ENGELAND en AFRIKA, waarvan de Fransche di plomatie gebruikt maakte om Engeland te kunnen dwarsboomen. Ook mogelijke veranderingen in het Drievoudig Verbond, in de Italiaansche Kamer ter sprake gebracht, hadden geïn spireerde artikels in de Duitsche pers ten gevolge. Thans is een diplomaat met onverdachte neigingen aan het hoofd van buitenlandsche zaken geplaatst, 't Is de markies Visconti-Venosta. Deze heeft in een telegram aan Rudini verklaard, dat het hem een genoegen was, te kunnen medewerken aan de vredelievende staatkunde van het Drie voudig Verbond, vooral daar hij van 1867 af reeds had medegewerkt aan eene toenadering tusschen ITALIË,DUITSCH- LAND en OOSTENRIJK. Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) H. In Noord-Holland werd in 1892 voor ruim zeventien millioen aan sterken drank vermorst, werd in het vorige ar tikel beweerd. Hier volgt allereerst de becijfering. Volgens het regeeringsverslag werd in 1892 in N. H. per hoofd van de be volking 11,23 L. 50 pc. alcohol gebruikt. In de vergunningen (hetzij deze socië teit of kroeg heetgeeft men geen 50 pc. alcohol. In de meeste drinkgelegen- heden zal brandewijn niet meer dan 40 pc. houden, terwijl de jenever de 80 pc. De nieuwe minister van buitenland sche zaken is bepaald in Berlijn een gewild persoon. Bij een bezoek, dat voor jaren koniDg Victor Lmanuel aan keizer Willem I bracht, verklaarde de Ita liaansche koning, dat slechts de wijze raad van Visconti-Venosta een oorlog tusschen PRUISEN en ITALIË in 1870 had voorkomen. Gelukkig, dat de vredelievende staat kunde van het drievoudig verbond, niet meer de eenige factor is tot instand houding van den vrede. Er is in de Europeesche staatkunde een merkbaar vredelievende stroon waar te nemen, die de volken nader tot elkander brengt, en de scherpe kan ten der erfvijandschap zachter vormen doet aannemen. Wij denken hierbij natuurlijk in de eerste plaats aan de verhouding tusschen DUITSCHL AND en FRANKRIJK. De welwillendheid bij verschillende ge legenheden door Duitschland's keizer aan den dag gelegd, heeft niet nagelaten een gunstigen invloed op het kalme, bezadigde deel der Fransche bevolking uit te oefenen. Ook het samengaan in enkele politieke vraagstukken heeft bei de landen nader tot elkander gebracht. Op zijn tocht langs de Noorsche kusten .heeft keizer Wilhelm weder gelegenheid gehad, FRANKRIJK aan zich te ver plichten. Een Fransch oorlogschip was op de (kust van Noorwegen aan den grond ge raakt. Toen dit Keizer Wilhelm ter oore kwam, zond hij het hem begelei dende Duitsch oorlogsschip ter hulpe, welk schip het gelukken mocht, den Franschman weder in diep water te bren gen. Presidient Faure heeft voor dien bijstand den keizer zijn dank betuigd Het besluit dat Duitschtand in 1900 of- ificieel aan de Parijzer tentoonstelling zal deelnemen, wordt algemeen als de bezegeling der vredelievende staatkunde 'beschouwd. Men behoeft in deze toena deringen van Duitsche zijde volstrekt geene zwakheid te zien. Duitschland als de overwinnaar, kan gerust blijken van grootmoedigheid geven, zonder zich te verkleinen. Wederzijdsche belangen in andere we- relddeelen, werken ook mede om de wij zigingen in het vredesverdrag van Frank fort, naar den achtergrond te verschui len. Onder de punten, die de bijzon dere aandacht der Duitsche en Fransche staatslieden trekken, behoort de neutra- liteitsregeling der DELAGOABAAI. Zooals men weet, behoort deze be langrijke, veilige haven in Zuid-oost- Afrika aan Portugal. Al de andere maritieme punten behooren aan de En gelsche koloniën. Nu hebben Engeland en Portugal indertijd eene overeenkomst gesloten, waarbij de beide naties, elkaar, bij mogelijken verkoop van bezittingen, het recht van voorkoop hebben toege staan Sedert eenigen tijd fluistert men nu, dat er tusschen de Engelsche en Por- tugeesche regeeringen onderhandelingen worden gevoerd over den verkoop van Portugeesch Oost-Afrika, waartoe de Delagoabaai behoort. De Duitsche regeering heeft reeds in Lissabon laten weten, dat zij in dien ver koop niet zou berusten. De Zuid-Afri- kaansche Republiek zou daardoor geheel door de Engelsche bezittingen worden ingesloten en vrijwel afhankelijk van Engeland worden. De groote belangen die Duitschland bij de zelfstandigheid van de Zuid-Afrikaansche Republiek heeft, laten een dergelijke overheersching van ENGELAND niet toe. FRANKRIJK heeft zich, hoewel om andere redenen, op hetzelfde stand punt geplaatst. Sedert FRANKRIJK bezit heeft genomen van Madagaskar is ze van nabij bij de Zuid-Afrikaan sche aangelegenheden betrokken. De Transvaal bezit rijke steenkolenmijnen, welker productie in Lourengo Marqués aan de Delagoabaai een uitvoerhaven heeft gevonden. Ging nu dit gebied in Engelsche han den over, dan zou dit kolenstation in tij den van oorlog door ENGELAND geslo ten kunnen worden, wat voor de Fran sche vloot in de wateren van den Indischen Oceaan, een ware ramp zou zijn. RUS LAND schijnt zich bij de actie van genoemde landen te hebben aangesloten, en met hen mede aan te dringen op eene neutraliteitsverklaring van de Delagabaai. Wanneer de hangende kwesties tot eene oplossing komen, zal dit punt er zeer zeker in begrepen zijn. niet zal te boven gaan. Wanneer wij het kroeg-gedistilleerd gemiddeld op 35 pc. vaststellen, zijn wij dus werkelijk niet te laag. De 11.23 L. 50 pc. alco hol wordt alzoo omgezet in 16,04 L. kroeg-gedistilleerd, die voor de geheele bevolking van N.H. (877896 inw,) bijna 141000 H. L. jenever, brandewijn, cog nac enz. Honderd veertig duizend H. L. ver tegenwoordigen ongeveer vierhonderd en twintig millioen borrels! Verkocht te gen 5 ct. per borrel, komen wij tot een uitgaaf van een en twintig millioen gul den. Hier voorzien wij een tegenwerping „niet alles wordt per borrel verkocht en dus is f 1.50 per L. te hoog". Hoe wel „mijnheer" in zijn sociëteit een „Catz" niet beneden 10 ct. krijgt en zijn cognac-fine met minstens 15 ct. be taalt hoewel menige deftige kroeg zich zou schamen borrels van 5 ct. te leve- (ste] u voor, lezer, een stuivers- ren borrel in de Groote Club 1), toch willen wij met deze opmerking rekening houden. Nemen wij aan, dat de helft der ge consumeerde hoeveelheid per borrel van 5 cent gaat en de rest bij de maat te gen gemiddeld f 1 de L. (jenever, bran dewijn, cognac, punch, rumetc.), dan brengt een L. kroeg-gedistilleerd gemid deld f 1.25 op. De 140.800 H. L. ko men alzoo op ruim 17600000 gulden. Wij overdreven dus niet toen wij in ons vorig artikel beweerden, dat in N.-H. in een jaar 17000000 aan sterken drank wordt vermorst. Vier honderd en twintig millioen bor rels per jaar want al wordt dan al niet alles per borrel verkocht, het wordt toch per borrel geconsumeerd. Vier honderd en twintig millioen bor rels per jaardat is ruim éen millioen éen honderd vijftig duizend per dag dat is ruim zeven en veertig duizend per uur, als wij rekenen, dat dag en nacht wordt doorgedronken dat is bijna achthonderd in de minuut; dat is dertien per secon de. Dertien borrels per seconde Rekenen wij, dat iemand vijf secon den noodig heeft om een borrel in te schenken en weer leeg te gieten, dan zouden dus 65 personen dag en nacht, zonder ook maar een enkele seconde te rusten, een heel jaar lang moeten wer ken om de in een jaar tijds in N. H. gedronken borrels in te schenken en leeg te gieten Stellen wij een werk dag van tien uur, dan zouden 159 per sonen met dit werk bezig moeten zijn. Afgezien van alle verdere nadeelen, is hier dus het onnut gebruiken van een zeer groot arbeidsvermogen te betreu ren Zeventien millioen gulden per jaar aan sterken drank 1 Met hoeveel dit nog vermeerderd moet worden voor de plas sen bier en wijn, die genoten worden, is ons onbekend. Zeventien millioen gulden per jaardat is acht en veertig duizend gulden per dag;dat is twee duizend gulden per uur, als de uitgave dag en nacht door geschiedt dat is drie en dertig gulden in de mi nuut. Nog geen anderhalve maand onthou ding van sterken drank in geheel Noord- Holland zou een besparing geven ruim schoots zoo groot, dat alle uitgaven van alle gemeenten in een heel jaar voor alle takken van armenverzorging (ver pleging van krankzinnigen, subsidiën aan instellingen van weldadigheid, diverse uitgaven voor het armwezen) er door werden gedektDeze uitgaven toch be droegen in 1893 te zamen f 1916911,97, terwijl per maand ruim f1400000 aan sterken drank wordt uitgegeven. Een maand onthouding zou zelfs voldoende zijn om Amsterdam te kunnen geven wat het in 1893 voor deze takken van dienst uitgaf, niettegenstaande in dat jaar bijna 500000 gulden voor den bouw van het Buiten-gasthuis was uitgegeven. Twee maanden onthouding wat Amster dam voor lager onderwijs uitgaf, drie maanden onthouding wat alle gemeente besturen van Noord-Holland voor het lager onderwijs in 1893 besteedden. Zeventien millioen alleen in N.-H,, ruim tachtig millioen voor ons ge heele land, of ruim driehonderd mil lioen in een heel jaar, als daarbij wor den geteld: verzuimde arbeid, kosten van ziekten, verpleging van krankzinnigen, enz., ontstaan door het drankgebruik zooals mr. Goeman Borgesius te Utrecht zeide I Hoe lang zou ons volk zich moeten, onthouden om de som bijeen te brengen, voor de drooglegging der Zuiderzee benoodigd? Welk deel der woeste gronden van Nederland zou er niet voor in cultuur gebracht kunnen worden P Zeventien millioen gulden, Jat j8 gemiddeld twintig per hoofd, flat is tachtig gulden per gezin 2). Tachtig gul den per gezinstelt u eens voor, huis moeders, wat al brandstof en verdere wintervoorraad daarvoor zouden zijn in te slaan Acht en veertig duizend gulden per dag weggesmeten! Neen, erger: achten veertig duizend gulden per dag aange wend om ongeluk en verderf te bren gen over menig hoofd, over menig ge zin, ja over de geheele maatschappij. Wat al zegen kon er door dat geld t er- spreid worden 1 En nu? .Gevangenis-

Schager Courant | 1896 | | pagina 2