PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. de meeste inleggingen door de „kleine luydeu" worden gedaan. Eon feit is het evenzeer, dat bij inschrijvingen op lee ningen, die van publiek-rechterlijke lichamen uitgaan, de „run" op aan deeltjes van honderd gulden steeds groot is. En een teit is het ook, dat do ren testand geregeld is gedaald, de loouen daarentegen telkens zijn gestegen. Zoo dat het ons niet gewaagd schijut uit de cijfers, in Frankrijk openbaar gemaakt, ook voor ons land de gevolgtrekking af te leiden, dat het getal der bezitters der kapitalisten zoo men wil onein dig grooter is, het cijfer der Nabobs oneindig kleiner dan de socialisten de goede gemeente dagelijks vóórprediken dat het geval is. Een werkman over de sociaal democratie. Men leest in de Köln. Zeit. Het gebeurt zelden, dat een werkman naar de pen grijpt, en nog zeldzamer, dat hij als openlijke tegenstander der so ciaal-democratie optreedt. Het schrik bewind, dat de sociaal-democratische „ge- nooten" weten uit te oefenen, schrikt de meesten af. Des te meer verdient het de aandacht, dat een eenvoudige Duitsche scheepstimmerman uit Kiel den moed heeft, om in een klein geschrift „De sociaal-democratie in theorie en practijk of een kijkje achter de coulis sen," zeer krachtig tegen de sociaal-de mocratische drijvers en hun leerstellin gen te velde te trekken. De schrijver, Lo- rentzen, ontkent volstrekt niet, dat veel in de arbeiderswereld hervorming van noode heeft, maar hij wraakt de onzin nige aanhitsingen en beloften der soci aal-democraten. Hij toont aan, hoe ma teloos hun critiek is, tot welke gevol gen het nevelachtige socialistische ideaal zou moeten leiden en hij rukt in de eer ste plaats den sociaal-democratischen lei ders het huichelachtige masker van vriendschappelijke gezindheid jegens de arbeiders af. Hun verwerping der va derlandsliefde, hun gebrek aan zede lijke idealen en vele andere dingen toont Lorentzen in eenvoudige woorden aan. In de eerste plaats doet hij uitkomen, hoe groot de tegenstelling is tusschen de handelingen der socialistische leiders en hun woorden en beloften. In theorie verlangen de sociaal-democraten den acht- urigen normalen arbeidsdag, waarmede de schrijver als „normalen onzin", uit gedacht tot aanhitsing der arbeiders, den draak steekt. In de practijk hebben zij in hun eigen werkplaatsen arbeidstijden van 10, 131j2, zelfs van 18 uur, en zij behandelen hun arbeiders slechter dan de „bourgeois", zoo slecht, dat de arbei ders zelfs tot werkstakingen hun toe vlucht hebben moeten nemen, om zich te beschermen. Over de uitzuigerij der kapitalistische ondernemers worden sociaal-democraten niet moede het hun ne te zeggen. In werkelijkheid spelen echter „zaken doen" en winst maken bij hen zeiven misschien nog grootere rol dan bij de „bourgeois." De kapitalisten onder hen, als Sin- ger, die „zijn arme mantelnaaisters schandelijk slecht heeft betaald," dr. Arons, Dietz, Friedlander enz. denken er in het geheel niet aan hun leerstel lingen te verwezenlijken. De hoofd- woordvoedere, die steeds de noodzake lijkheid doen uitkomen van gelijke be looning van allen arbeid, laten zich groote traktementen betalen, enz. „De sociaal-democraten speculeeren slechts op uw geldbuidel," roept Lorentzen den arbeiders toe. „Het komt hun niet in het hoofd om nw eischen, hoe recht matig ook, reeds in dezen Staat te ver vullen aan niets hebben zij meer het land, dan wanneer de tegenwoordige gedragen had. „En welk soort geluk is dat dan, dat u zoo begaerenswaard toeschijnt bracht hij nog altijd half twijfelend uit. „Dat eenige, volle'geluk de onafhankelijk heid, die slechts boven alles heerscht, van waar men vrij en god-gelijk over het zorgenvol gewemel der kleinen op aarde kan neer zien 1" Hare lippen hadden zich in begeerlijken trots gekruld en hare schoone oogen openden zich wijd, als zag zij al reeds zulk een verhevene plaats. Verwonderd, nog meer dan vertoornd, moest haar begeleidor haar aanzien hij kon hare gedachten niet volgen, die haar tot enlk een verlangen konden voeren „Onafhankelijkheid P Waar is zij vroeg hij met een bitter lachje en gaf dadelijk zelf antwoord op zijn vraag. „Nergens op sarde, 't Minst in de wereld van glans en schijn, die het hart zoo leeg en onbevredigd laat.* „Zonder offer is niets te verkrijgen," kwam er onmiddellijk daarop nit haar mond, „en het bereiken der hoogte weegt, mij dunkt, wel op tegen het behoud van het een of ander kinderachtig gevoel." Als een zwaardslag trof deze nitspraak hem hij was niet slechts getroffen, neen, de wond was ook nog vergiftigd. Alzoo slechts een kinderachtig gevoel 1 Verder was het dus niets geweest 1 „Dan zeker* 1 Meer wist hij niet te zeggen en zijn voet ontzegde hem ver deren dienst. Wat moest hij ook nog verder aan hare zijde? Zij bemerkte oogenblikkelijk de uitwer king harer woorden en verlangde geenszins deze milder le doen schjjnen; maar een licht gevoel van onbehagen maakte zich toch van haar meester. „Kwalijk nemen moogt gij mijne op rechtheid niet; dat is du eenmaal mijn na tuur," zeide zij op ietwat milder toon en bood hem de hand. „Vergeet dit uur dat zal ons beiden wellicht goede vrienden Staat uw eischcn inwilligt." Hun hou ding tegenover de stedelijke arbeidsbeurs en de arbeidersverzekering, dezen „schat, dien de arbeiders Yau alle Staten der wereld ons tot nog toe benijden," be wijst dat, vervolgt Lorentzen. Wat heeft de beer Krupp niet voor zijn werklieden gedaanKan, vraagt de schrijver, de sociaal-democratie gelij ke instellingen van de zijde harer vrien den toonen Het gelijke kiesrecht wil len zij verlagen tot een „speelbal voor halfrijpe knapen en vrouwen", maar den burgerlijken partijen betwisten zij het recht om naar een hervorming door indeeling der kiezers in categoriën bij algemeen kiesrecht te streven. „Is het billijk," vraagt de schrijver, „dat een man, die den ganschen dag misschien dronken in de goot ligt en tengevolge van zijn treurigen toestand heel niet meer in staat is, om zich met de publieke aangelegenheden te bemoei en, hetzelfde kiesrecht mag uitoefenen als elk fatsoenlijk en ontwikkeld bur ger?" Op den dag echter, „waarop de sociaal-democratie aan het roer komt, houdt het algemeen kiesrecht opwant de sociaal-democratie betwist elke ande re partij het recht van bestaan." Wij hebben zoo maar, op den tast, enkele gedachten van den schr. weer gegeven om zijn opvatting en zijn manier van schrijven te doen kennen. Men ziet dat de schr, niet op zijn mondje geval len is en aan de sociaal-democratische opruiers ongezouten de waarheid zegt. Maar ook de welmeenende, doch kort zichtige „christelijk-socialen", den pre dikant Nauman en consorten, gaat hij duchtig te lijf. Zulke „dwepers" zullen „nooit de sociaal-democraten overwinnen, maar zij zijn door de sociaal-democraten overwonnen." Lorentzen's conclusie is„De soci aal-democraten verlangen van ons, dat wij godsdienst, gezin, ouder- en kinder liefde, het vrije eigendom, de persoon lijke vrijheid bij de keuze van den ar beid en de vaderlandsliefde opgeven." En wat biedt de sociaal-democratie ons daarvoor in plaats „Yoor godsdienst, voor gezin, voor ouder- en kinderliefde kan zij ons in het geheel geen vergoe ding gevenin plaats van de persoon lijke vrijheid geeft zij ons de slavenke- tenen van den socialen toekomststaat." Amst. Ct. Schagek, 19 Augustus 1896. Zaterdagmiddag ten half twee ure, hield de Westfriesche Ka- naalvereeniging in het locaal van den heer A. Vader alhier, eene ledenvergadering. Tegenwoordig waren slechts 12 leden. Van de Vereen. Schuttevaer was een schrijven ingekomen, betreffende de in de laatste vergadering voorgelegde kanaalplan nen en begroetingen, waarvan wij inder tijd onze Lezers uitvoerig een gedetailleerd verslag deden toekomen. De Vereen. Schuttevaer had met belang stelling kennis genomen van die plannen en begrootingen en veroorloofde zich de opmerking dat het ha<<r toescheen, dat de in het plan aangenomen cijfers voor de breedte van den waterspiegel van het ge- wenschte kanaal (14 Meter) niet voldoen de was voor den toegang voor schepen van 90 h 100 toD. Ook achtte zij de lengte der schutsluis (28 M.) te bekrompen. Nog gaf de Vereen. Schuttevaer hare bevreemding er over te kennen, dat niet was aangegeven, door wien en ten wiens laste dat kanaal zou worden gesticht. Is het de bedoeling der Westfriesche Kanaal- vereeniging om aan de Regeering en aan de Provincie te verzoeken, die stichting te volvoeren, dan veroorloofde de vereen. Schuttevaer zich, den raad te geven, aan de doen blijven. Daar is bovendien mijn rij tuig." Als een uitkomst kwam haar de komst van het rijtuig voor; wanl Reimar had geen enkele poging gedaan, de door baar toege stoken hand te grijpen. Iedere minuut van langer bijeenzijn, was ondraaglijk. Zij knikte kort tot afscheid, wendde zieh eshter nog eenmaal ving om, om iedere ver dere begeleiding af te wijzen. „Neen, dank u, volg mij niet. Wij heb ben ons meen ik, al reeds genoeg gecompro mitteerd." Niet eens een gewoon: tot wederziens voegde zij er aan toe. Ook zij was boos. Hare hand had hij toch niet behoeven te versmaden. Stijf en zonder een syllabe te antwoorden, groette hg haar. Zonderling, terwijl haar gansche gestalte voor zijn oog ver dween, zag bjj toch nog heel duidelijk, den kleinen zilver-grijzen kam in bare blonde haren, die naar hoedje tot stenn diende. Zijn waardeloos geschenk had zij behonden en zij droeg het en zijn bart had zij hem voor de voeten geworpen. Hg stond nog een poosje onbeweeglijk op dezelfde plaats, toen zij reeds tnsscben het geboomte was; dan deed hij struikelend een paar schreden, tot hij bij een bank kwam, waarop hij zich liet neervallen. Daar zat hij nn als verloren en het ge- drnisch van het wegrollende rijtuig was reeds lang verdwenen, toen bij zich weder tracht te op te heffen. Hij zag daarbij bevreemd om zich been, want een stem, die hij meen de te kennen, groette hem. „Mijnheer de Bonwraad," klonk het hem in de ooren. Wie was het, die hem dien titel toevoegdo Bij had nog niemand bniten de dames Brandolf van zijne aanstelling kennis gege ven. Maar het was de regeeringsraad, de broeder van juffrouw Jenisch, die voor Rei mar stond en hem zoo collegiaal zjjn groet bracht en deze kon van deze aanstelling reeds bericht ontvangen hebben. WORDT VERVOLGD. betrokkene gemeenten vooraf te verzoe ken, hare respectievelijke subsidiën wel te willen vaststellen, want daardoor zal men bij Regeeiing en Provincie meer kans heb ben, dat van de aanvrage notitie wordt ge nomen. De YereeD. Schuttevaer beloofde het streven der Westfriesche Kanaalvereen., hetwelke volkomen haie instemming bezat, naar krachten te willen steunen. Nog was van den heer C. lgesz v. Opmeer, voorz, der Aft. Alkmaar en Om streken der Vereen. Schuttevaer, inge komen een schrijven, waarbij ZEd. de Vereen. Westfrieslaud uitgenoodigde, om bij hare plannen tot verbetering van het vaarwater in Westfriesland, ook hare aan dacht te willen schenken, aan het stre ven door zijne vereen, reeds zeer vele jaren, doch tot heden ook zonder succes, nage- jaagd. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen, als rakende het een Jraject, gelegen buiten het terrein, door de West friesche Kanaalvereen. in hare plannen bezet. Overgaande tot de bespreking der ge maakte kinaalplannen en begrooticgen, drukte de voorz., de heer K. Breebaart, zijn leedwezen uit over de slechte opkomst der ledeD; slecht9 6 buiten het bestuur. De vice-Voorzitter, de heer IA. J. Wal- ler, verklaart zeer ingenomen te zijn met het schrijven van „Schuttevaer" en acht het wenschelijk het heele plan als ontwerp aan te nemen. De heer H. W. van Rossemde secre taris, merkt op naar aanleiding van den wenk van Schuttevaer over de vereischte bedding-breedte voor 100 tons vaartuig jes, dat het de oorspronkelijke bedoeling was een vaartverbetering te verkrijgen, be vaarbaar voor 20 h 25 tons scheepjes. Scha- gen moet met de andere Centra's in Noord Holland te water in verbinding worden gebracht. Van de eilanden doet men be ter het N. H. Kanaal bij den Helder bin nen te vallen; ook verwacht Spr. niet veel van een zeeverbinding bij Kolhorn, west- halve de geprojecteerde kanalisatie Kol- hom-Schagen zeer bescheidener kon wor den opgezet, door zich voor dat traject te bepalen, tot eene verbetering van de be staande vaarf. Zulks zou in de kosten van het pro ject heel wat besparen. Zooals het thans is opgezet, vreest spreker dat de hooge kosten van het deel Kolhorn Schagen, de verwezenlijking van het geheel in dui gen zal doen vallen. Spr. zou de vaart Kolhorn Schagen op dezelfde wijze ver beteren willen als in het plan is ontwor pen ten opzichte van het deel Schagen Oudcarspel. De heer W. Roggeveen meent dat het hoofddoel is hel kanaal Schagen Stol pen, als eerst vereischte om Schagen met zijne marktwezen van zijn isolement te bevrijden. Daarnaast de vaartverbeteriogen van Kolhorn en Langedijk naar Schagen, waardoor al de omliggende gemeenteD, gelegenheid zullen vinden, hun vee en graan en verdere artikelen per schuit of schip naar Schagen aan de markt te bren ger.. Zoo opgezet, meent Spr. dat het ont werp de bevordering van het algemeen ten zeerste raakt. Maar Spr. is het met den heer v. Ros sem eens, dat het project Kolhorn-Schagen veel te breed is opgezet. Yoor een due- daDigen grootschen opzet acht Spr. in de practijk een wettiging le vinden. Het ver voer, wat over Kolhorn naar Schagen plaats moet hebben, eischt niet zulk een breed vaarwater; dat kan zeer goed tot zijn recht komen, wanneer het thans bestaande vaar water maar behoorlijk wordt verbeterd. Daarom stelt Spr, voor aan te nemen het ontwerp voor vaartverbetering (niet kana lisatie) Langendijk-Schagen en Kolhorn- Schagen en kanalisatie Schagen-Stolpen, welk plan dan ongetwijfeld zal moeien worden erkend, te zijn provinciaal belang. Zoodra het Schagerwaardersluis- j e op meerdere grootte en die vaarten verbeterd zijn, zullen tal van gemeenten met Schagen verbonden zijn. De heer Walles sluit zich volkomen aan bij het voorstel van den heer WRogge veen. De heer W. Roggeveen bepleit nog, dat zoo de geprojecteerde vaartverbetering eenmaal is tot stand gekomen, ongetwijfeld heel de om liggende Boerenstand het zal toejuichen, dat het hen nu mogelijk wordt gemaakt, hunne producten naar Schagen aan de markt te brengen, waardoor zij verlost worden van de moeielijke reizen en trans porten naar verder gelegen marktplaatsen als: Alkmaar, Purmerend en Hoorn. De heer P. Buis zou liever zien, dat men zich alleeD bepaalde tot het verkrij gen van een verbeterde vaart van Schagen naar de Groote Sloot. Is men eenmaal in de Groote Sloot dan kan men met die kleine schuitjes ook wel in het N, II. ka naal komeD. Hierdoor zou men de kosten van het project Groote Sloot-Stolpen uit winnen. De heer Waller merkt op dat de kosten van het door den heer Buis van het pro ject afgenomen deel Gr. SlootStolpen slechts 30 mille kost, en dat met het oog op het bevaarbaar zijn voor behoorlijke schepen, deze kosten ruimschoots opwe gen, tegen het grooter profijt, dat voor de schipperij ontstaat, wanneer het kanaal naar de Stolpen wordt doorgetrokken. De voorz., de beer K. Breebaartmerkt op, dat zal men bij Prov. en Rijk eenig succes willen kunnen verwachteD, de gemeenteD, en Schagen boven aan, zullen moéten aan komen met groote offers harer zijds, in den vorm van subsidiën. De heer <S. Beman, betoogt dat het niet opgaat te verwachten dat Schagen, nog weder zulk' eene groote subsidie zal toezeggeD als indertijd is geschied. Later is gebleken, dat tot zulk een olfer Scha gen niet meer bereid zal zijn. Eindelijk wordt besloten, overeenkomstig het voorstel van den heer S. Berman, te trachten te verkrijgen a. een kat aal Schagen Stolpeü, over eenkomslig ingediend plan en begroutiDg. b. idem vaartverbetering Schagen Langedijk. en c. idem vaartverbetering Kolhorn Schagen. Dit laatste met wijziging van het ontwerpnml.: weglaten van de zeesluis te Kolhorn, de spoorwegbrug in de Hoep en de haven aldaar. Voorts werd het Bestuur opgedragen alles te doen en te bewerkstelligen, wat de verwezenlijking van dit plan kan be vorderen; terwijl het o. m. ZExc. den Com missaris der Koningin met plan en be grooting in kennis zal stellen. Ook zal het trachten te verkrijgen de medewerking van invloedrijke leden van Gedeputeerde en van Prov. Staten. Met den wenech, dat hel der Vereen, moge gelukken, de belangstelling van Prov. en RegeeriDg te verwerven voor dit zoo klemmend algemeen belang van het Noor den van Noordholland en de verwezenlij king daarvan daardoor moge worden be reikt, sloot de heer K. Breebaart de ver gadering. De eerste vlucht duiven, j. 1. zondag door onze postduivenver- eeniging te Rottekdam losgelaten, is niet bjj zonder voorspoedig geweest. Van de twintig jonge dieren is er tot heden slechts één teruggekeerd. De heer J. Vader is nog als controleur aan het bestuur toegevoegd. M e j. Atema, onderwijzeres in de handwerken aan de O. L. School alhier, heelt 1.1. Zondag met eenige harer naaimeisjes een rijtoertje gemaakt naar Alkmaar, over Bergen, Schoorl en E g m o n d. Door wekelijks een paar centen op te sparen, verkreeg men het benoo- digde geld hiertoe. Inderdaad een uit stapje, waarvan het gesmaakt genot nog lang in aangename herinnering zal blij ven. Bij den bouw van onzen gemeentetoren heeft men, boven den ingang, een net afgewerkten balk aange bracht, waarop het wapen van Schagen bene vens de woorden: ttDeze toren is gesticht in 1896" door een vaardige hand is in gesneden. Verslag der vergade ring van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op Woensdag 18 Augustus 1896, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heeren J. v. d. Maaien en P. Meurs. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen, wordt me- dedeeling gedaan van a. Schrijven van den heer Mr. I. N. Roodenburgmeldende aanneming zij ner benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie. b. Id. van de Harddraverij-Vereeni- ging Westfriesland, houdende kennisge ving dat de jaarlijksche harddraverij zal worden gehouden op Dinsdag 22 Sept ek.en verzoekende tot dat doel te mo gen gebruik maken van Gedempte Gracht en marktterrein, van marktpalen en verder benoodigd materiaalalsmede verzocht, dat van gemeentewege op dien dag het vuurwerk zal worden ontstoken. Wordt met algemeene stemmen be sloten aan dit verzoek te voldoen. C. Rapport der Commissie, belast met het nazien der gemeente-rek. dienst 1895, houdende advies dezelve goed te keuren; hetgeen met algemeene stemmen ook plaats heeftterwijl voorz. de heer S. Berman, aan de Commissie evenge noemd, dank breDgt voor hare bemoei ing in deze. Alsvorens over te gaan tot geheime zitting, wordt de rondvraag gehouden, waarbij de heer C. A. Hoogschagen B. en W. opmerkzaam maakt op den mod- derigen toestand van den toegang van het Noord naar het Rensgas. Voorz., de heer S. Bermanantwoordt hierop, dat ingevolge het voorstel van den heer v. d. Maaten in de vorige ver- gad., door B. en W. eene begrooting van den gemeente-opzichter was verzocht van de kosten der gedeeltelijke dem ping van het Rensgas, voorzooverre dit mogelijk zou zijn met den grond, welke van het afgegraven marktterrein zou overschieten. De kosten der demping waren ge raamd op f 2100.zoo dat deel tevens bestraat werdop f 1854, zoo het be- grint werd. B. en W. meenen dat het niet geoor loofd is, van gemeentewege zoo groote kosten te maken, tot demping van zulk een klein deel, hetwelk bovendien nog, gelijk de heer Vlaming in de vorige ver gadering, reeds had opgemerkt, het groo te ongerief zou geven, van twee doode ein den te bezorgen, welke voor de omwonen den alles behalve aangenaam zouden zijn. De heer Vlaming verklaart, tenminste liever deze gedeeltelijke demping niet te begeeren. En wat betreft de geheele demping, heeft Spr. dat eens uitgere kend en komen de kosten daarvan op ongeveer f 9000.een bedrag, zoo hoog, dat Spr. met het oog op een min gunstigen finantieelen toestand onzer gemeente, dan ook van dat plan afziet. Conform voorstel B. W., wordt dan ook besloten, de gedeelteljjke dem. ping van het Rensgas niet te doen plaats hebben. De heer Jb. Stammes vraagt, of, zoo er bij afgraving van het marktterrein grond overblijft, het dan niet zeer gewenscht is, het Paardenwed bij den meelmolen te dempen. Indien de gemeente hier toe bereid is, zal de Polder gaarne daar toe medewerken. Daardoor zou voor de passage zeker een groote verbetering tot stand komen. De heer P. Buis merkt op, dat als men zoover is, het dan zeker ook de aandacht verdient, te overwegen of ook niet kan worden overgegaan tot demping van het voorste gedeelte aan weerszijden van het Laantje. Dat pad toch is zeer smal en wordt druk bereden; terwijl het passaat der voertuigen daar voor de schoolkinderen, die dat pad moeten pas- seeren, nog al gevaar oplevert. B. en W. beloven van beide opmer kingen ter gelegener tijd goede nota te zullen nemen en in tijds daartoe een voorstel te zullen doen. Hierna wordt de openbare vergad. ge sloten. Een 1 o t e r ij-q n a e s t i e. Zooals elke tentoonstelling heeft ook die te Berlijn haar loterij. Zaterdag had de groote trekking plaats, maar toen al le loten waren getrokken, bleek dat een der prijsnummeis niet in de bos was. Wijl de valling der bussen met bijzon dere voorzorgen heeft plaals gehad, ver moedt men dat twee nummers op elkan der zijn gekleefd, anders is de vergissing niet te verklaren. Van het gebeurde is ia het proces-verbaal melding gemaakt, en men besloot, dat de geheele loterij nietig is. De grootste gemeente der wereld. Aan de grenzen der staten Matto, Groezo en Goyaz (Brazilië) ligt de gemeente Santa Ana de Paranahyba, welke volgens de jrRevue ScientifiqueA in groot te van grondgebied vele Europeesche sta ten overtreft. Zij omvat een vlakte-inhoud van 158273 vierkante kilometer en is grooter dau Zweden, Denemarken, Holland en België te zaman en bijna gelijk aan de oppervlakte van Europeesch Turkye. Niettegenstaande dit grondgebied vrucht bare gronden bezit, zoo werpt het toch nog niet het honderdduizendste deel af, van wat de kleinsten der Europeesche sta ten voortbrengen. Zelfkennis. Professor(het laboratorium binnen tredend), wat voor een Rhinoceros heeft nu weder de deur opengelaten? Bediende (bezig met het een en an der op te ruimen), sedert mijnheer de professor naar buiten ging, is er niemand geweest Adelaar en slak. Adelaar. jrHoe kwaamt gij, traag beestje, op den top van dezeu eik Verklaar mij dat eens \u Slak, jrWel, heel eenvoudig i k kroop. Moeaal. Zoo kwam het dan zeker ook, dat zoo menig slakke-man zoo dikwijls een hoog ambt verkreeg. Zeldzame nauwgezetheid. Eenige dagen geleden ontving de Fransche minister van onderwijs een aangeteeken- den brief nit het departement Eure et Loire, welks inhoud hem ten hoogste ver baasde. Het schrijven was namelijk vergezeld van een wissel ad 1600 francs en ver klaarde, dat de afzender, nu zijne geldelijke omstandigheden aanmerkelijk waren verbe terd, zich verplicht gevoelde, aan den staat de studiebeurs, welke deze aan een zijner zonen op het gymnasium had toegekend, alsnog terug te betalen. Te Grenoble heeft giste- renochtend de stoker van een locomotief in den vuurhaard zijner machine het bijna geheel verbrande overschot gevonden van een nachtwaker Bernard. Een vroegere waker Josep Thomas, is aangehouden, ver dacht van uit wraak- of ijverzucht den ongelukkige in den nacht met of zonder hulp van anderen vermoord en verbrand te hebben. Een wonderbare brug. De Amerikanen zijn van plan, een prach tige brug te bouwen over den noorderlij- ken arm der Hudsonrivier. De brug zal natuurlijk van metaal zijn. De pijlers zul len bijna tweehonderd meter hoog zijn, terwijl de fundeeringen 42 meter diep in den grond worden gelegd. De enorme boogwijdte der pijlers veroorlooft aan de grootsten vaartuigen, in grooten getale met volle zeilen de brug te passeeren. Een me nigte spoorlijnen, die te New-Jersey-City eindigeD, zullen op deze brug over den Hudson worden aangelegd, die dagelijks gepasseerd zal worden door ongeveer dui zend treinen. De onkosten worden ge raamd op f180.000,000. Op handen en voeten wil- len, naar men verzekert, twee leden der Athletische Vereeniging teaBerkeley in Cali- fornië, Bary en Croman genaamd, van San- Francisco naar New-York trekken. In Februari aanst. zouden zij op reis gaan, de voeten aan een leeren gordel bevestigd, de knieën van caoutchouc-luchtkussena voorzien, de handen met leêr geschoeid, van onderen ook met caontchouc-kussentjes. Zij denken tusschen de 15 en 20 kilome ters van de 5000 daags at te leggen. In de steden die zij doorkomen, willen zij le zingen houden.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2