en voor te stellen aan zijn Exc. den mi nister te verzoeken, eeue verdeeling in 5 stemdistrict-u. Is ecne verdeeling iu drie steindistricten ontegenzeggelijk eeoe groote verbetering, het is niet afdoeudeinij al thans komt het voor dat er geen afdoend motief is, om Bargurbrug een steindistrict te geven en St. Maartensbrug ni t, en evenmin, het Zand wel en Oudesluis niet; en toch bij ee ie verdeeling in drie stcm- districten zijn Burgeibrug en 't Zand sle aangewezen plaatsen. Betrof mijne aar zeling het maken der kosten van inrichting der stemlocalen, en het onderhoud der stembureau's, ik heb die aarzeliug over wonnen, door de overweging dat die in richting eenmaal komt en dat bij zeer be scheiden eischen van de bureaux de kos te» geen overwegend bezwaar maken over toigd dat ieder, geroepen om aan die bareaux deel te nemen, zich wel eenige opoffering yoor de goede zaak zal willen getroosten." De heer Nobel, stelde daarop voor het volgende adres te zenden „Aan zijn Exc. den Min. van Binnenlandse/te Zaken. De Gemeenteraad van de Zijpe Overwegendsdat het ontwerp Kieswet door den 2e Kamer der St. Gen. reeds is aangenomen, door de le Kamer der St. GeD. zeer waarschijnlijk zal worden aan genomen, daarna door H. M. de Koningin- Regentes zal worden bekrachtigd; Over wegende, dat het wenschelijk is, dat zij die het kiesrecht verkrijgen, van dat recht op de minst bezwarende wijze gebruik kunnen maken; Gelezen, Art. 128 van het ontwerp Kieswet; VerzoektUw Ex. met verschuldigden eerbied, wanneer het ontwerp Kieswet-Wet is geworden, de Gemeente Zijpe te verdeelen in 5 stern- districten. 't Welk doende enz.* „Memorie van toelichting. Op de tegenwoordige Kiezerslijst komen voor 506 namen; het is niet waarschijnlijk dat dat getal tot 1000 zal klimmen bij uitvoering van de nieuwe Kieswet, het is derhalve niet het aantal Kiezers, dat een verdeeling in 5 stemdistricten daardoor geiechtvaardigd zou maken. De verdeeiing in 5 stemdistricten wordt dan ook alleen, en daarom des te spreken der gerechtvaardigd door de afstanden van het tegenwoordige stembureau. Ongeveer '/s van de Kiezers zijn van het stembureau ééa tot meer dan 2 uren afstand verwijderd. In de gemeente zijn 5 dorpen welke vrij regelmatig door de gemeente verspreid zijn, aan elk dier dorpen is een openbare school, welke voor Stemlokaal ware te gebruiken. De Gemeente is verdeeld in elf wijken, welke gevoegelijk verdeeld kun nen worden als volgt le StemdistrictSchagerbrug mot de Wijken E en E. 2e StemdistrictBurgerbrug met de "Wijken A, B en L. 3e StemdistrictSt. Maartensbrug met de Wijken C en D. 4e StemdistrictOadesluiï met de wij ken G en I. 5e Stemdistrict't Zand met de wijken H en K. De verdeeling der kiezers zou vrij ge lijkmatig wezen met dien verstande, dat het le en 2e district 20 S, 40 meer zouden hebben, dan het gemiddelde van 3, 4 en 5; doch zeker zouden in elk stemdistrict meer kiezers wezen, dan in de nabij ge legen gemeenten Petten en Callantsoog het geval is. De afstand van de stembureaux zal dan zoo nabij mogelijk wezen, voor s/6 onge veer binnen 1/4 uur, voor 1/s biunen 1ji uur en voor enkelen tot minstens 1 unr bekort wordeD." Van het adres en memorie zullen een afschrift aan H.H. Ged. Staten van Noord- aanvang nog niet in de vurige jagerslnim, in groots kringen om elkander heenreden en meer in het genot harer vrije en elegan te bewegingen opgingen, dan er op bedacht zijnde het op den linker schouder bevestigde lint af te stelen. Telkens en telkens wer den de afstanden kleiner, de cirkels nauwer en ten laatste vlogen zij rakelings langs en door elkander, telkens de teugels in de band overwerpende, om de aiidere vrij te hebben voor de greep naar hare mededingster. Eet duurde nu niet lang of de eerste roof was gelukt, de stem welke „de arme kleine Schnepfenberg" baar nederlaag hed voorspeld, had gelijk gehad.De oen weinig angs'ig m den zadel zittende jonge dame was door me vrouw vau Hellingen van den beginne af een weinig ontzien geworden deze had het meer op de derde mededingster voorzien ge- bad de kleine had daarvan echter geen voordeel getrokkeD, want zij scheen nn een maal als eerste offer bestemd te zijn. Bij het bliksemsnel voorbijschieten had Bilde haat het witte lint afgerukt, terwijl zij han dig haar eigen blanw lint voor baar reeds dichtbijzijnde aehtervolgster in veiligheid bracht. liet was een vrij gemakkelijke overwinning geweest, die dan ook slechts een gedemp- ten bijval verwierf en dat werd nog door het bezoek van een paar nieuwe bezoekers onder broken. Twee nieuwe bezoeksters waren aangekomenDe kleine hoogheid, prinses Eelene en hare excellentie Stacbelburg. Ha re verschijning riep eeDigermate verwonde ring te voorschijn. De toeg6ng tot de re petitie was niet geheel vrij, maar zolke hoo- ge bezoekers kon men zooiets niet dan heel moeilijk weigeren en onder de aanwezigen was dan ook niemand die zich tegen een dergelgke opname, die alleen geschiedde om het arme kind een verzetje te geven, zou verzetten- Men haastte zich integendeel de nieawaangekomenen onder diepe buigingen eenige goede plaatsen in te ruimen. Ook gravin Böhlen was opgestaan en wilde ha- Holland worden gezonden. Na lezing blijkt dat velen raadsleden met het idee waren ingenomen en blijkt dat 5 stem districten verkiezelijker ziju dan drie; doch algemeen wordt op de vele kosten gewezen. De Voorzitter zegt, dat een be rekening is gemaakt waaruit blijkt, dat voor ééa stembureaux voor de verkiezing 2e Kamer plm. 151/2 o^-> voor Pr°7, Sl. 13 gld. eu voor den Geuir. 12 gld. noudig is, neemt men dit 5 maal eu let men dan op herstemmingen, dan zouden de verkiezingen veel geld kosten. De heer Nobel geloolt, genoeg te heb ben laten doorstralen, dit het stembureau zeer bescheiden eischen zal moeten stellen en dat zal zeer goed mogelijk zijo. Wat 't punt betreft, het vervoeren van de bus naar den Helder, verkeert onze gemeente in de gunstige conditie, dat nooit den vol genden dag de stemopname geschiedt, dus heei gevoegelijk kan de Burgerbrog, St. Maartensbrug en Schagerbrug in één rij tuig naar het slation Schagen worden ge bracht en behoett daarvoor geen 3 rijtui gen genomen te worden, 't Zand is even eens niet ver van 't spoor gelegen en de Oude Sluis verkeert in de gunstige positie dat het aan 't spoor ligt. Voorzitter gelooft, dat de toezending van de bus zoo spoedig mogelijk zal moeten geschieden. De heer Feisser heeft zelf ook eenmaal de bus den volgenden dag gebracht en toen is er ook niets van gezegd; dus Spr. gelooft, dat dit wel gaan zal. Voorzitter wijst er op, dat de zitting nog zal worden verlengd; dat men 's mor gens om 8 uur zal moeten beginnen en dan kan men toch niet verlangen, dat men de eischen nog minder stelt dan tegenwoordig. De heer Francis beweert, dat het mid dageten wel achterwege zal moeten worden gelaten. De heer Nobel zegt, onder beseheiden eischen, volstrekt niet te verstaan, dat iemand met honger naar huis gaat, Spr. is het met den heer Francis eens, dat het diner zal moeten worden gemist, daarvoor zal men evenwel tweemaal het zoogenaamde koffia drinken in de plaats kunnen stellen. De heer Francis geeft te kenner, dat het goedkooper is, de kiezers het komen naar Schagerbrug te vergemakkelijken. Spr. gelooft niet, dat iemand zijn werkman zal korten, als hij een uur ot drie te stemmen gaat; te meer, daar de wet 2 uur tijd daarvoor aangeeft. De heer Vrijburg kan zich heel goed met het voorstel van den heer Nobel vereenigeD. De kosten zullen ongeveer f 200.bedragen, dia door alle gemeen tenaren zullen moeten worden betaald. On geveer een 1000-tal kiezers zullen er komen, waarvan 300 te Schagerbrug, dus een 700—tal zal met dezen maatregel worden gebaat. Die 700 kiezers zullen, wanneer zij naar Schagerbrug komen, in alle ge vallen onkosten moeten maken; al verteert men maar 20 et. dan wordt dat toch een particuliere uitgaaf van f 140.Spr. oordeelt het rechtmatiger, wanneer dat door allen wordt gedragen. De heer Francis beweert, dat er kiezers genoeg zijd, die heen gaan, zonder iets te verteren. De heer Feisser oordeelt het beter 5 dan drie stemdistricten te nemeD. Spr. haalt de brandspuiten als voorbeeld aan; daar heeft men er toch ook ten laatste 5 van moeten aanschaffen elk dorp heeft evenveel recht. De heer Feisser geeft verder te kennen dat de verkiezing onder gewone omstandig heden maar om de 4 jaar terugkomt.- De heer Francis oordeelt zulks lang niet zeker; sterfgevallen komen veel voor. Yoorzitter wijst op de veelvuldige her stemmingen. De heer Feisser geeft in overweging of het ook beter ware, dat alle bussen met 1 rijtuig naar den Helder werden vervoerd. re plaats afstaan, maar dat wilde hare excel lentie volstrekt niet hebben en richtte het door een paar vriendelijke woordjes en eeni ge fluisterende opmerkingen zoo in, dat de kleine hoogheid, die dadelijk aan het schouw spel haar volle aandacht wijdde, geheel vol gens de etiquette tusschen gravin Böhlen en haarzelf kwam te zitten. „Bedrieg ik mij niet Is dat werkelijk juffrouw von Brandolfvroeg hare excellen tie na een vluchligen blik in het circus ge worpen te hebben. De geuilte verwenderirg moest met een paar woorden uit de nood geholpen worden, dat de gravin op eenigszins gedwongen wijze derd. Men kon toch da ware reden er voor niet opgeven, waarom de prinses Amalia, op het verzoek van den ouden Brandolf toe stemmend had geantwoord en zijn dochter had toegestaan aan de festiviteiten deel te nemen. Het was ook een ongehoorde be gunstiging, zocdat Hilde, die in den laatste tijd eigenaardige ervaringen had opgedaan, en iedereen in de weer gezien had, ombaar telkens den weg van prins Eduard te doen kruisen, zelve er toch ook nog over ver stomd stond. Zij zelve bad het verlof in 't ge heel niet in de hand gewerkt, zij had op haar dienst gewezen en gterszins gedacht dat haar zoo iets zon worden toegestaan. Met groote vreugde bad zij evenwel de ge legenheid aangegrepen om weer eens toe te geven aan hare vurige begeerten. Mijnheer von Brandolf was de beweging bij de balustrade niet ontgaan. Hij snelde naderbij om in zijn eigenschap als directeur, die men hem schertsend had opgedragen, maar waarin bi) zich heel goed op zin gemak voelde, de honneurs waar te nemen. Etn korte, genadige wenk van de excel lentie bedaidde hem, de aandacht van de kleine prinses niet ie vers'oren. De andere toeschouwers hadden ook ïecds lang we der hun oog cp den strijd gevestigd. WORDT VERVOLGD, i Voorzitter vindt het beste, in rondvraag te brengen of de verdeeling van distric ten gewenscht is; en daD, of het er 3 of 5 zullen zijn. De heer Feisser zegt, dat er nog niet gewezen is op het belang van de zaak en dit is volgens Spr. toch wel de hoofdzaak. Spr. gelooft, dat er door dezen maatregel wel 150 stemmen meer zullen worden uit gebracht en dit de Zijpe met zijn 80G kie zers veel gewicht iu de sthaal kan leggeu bij de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer eu dit vindt Spr. 't voor naamste, en dat dit voordeel tegen de kosten opweegt, gelooft Spr. wel. De heer Nobel beweert in zijn memoiie van toelichting 't belang van deze zaak ook te hebben genoemd. Spr. leest dat deel voor. De heer Feisser oordeelt, dat de heer Nobel moer 't oog heeft gehad op 't ge mak der kiezers. De heer Schuijt zegt, dat het niet aar gaal, de gemeente op nog meer onkosten te jagen. Spr. geloolt dat het heel slecht zal uitloopen met de gemeente, als alles, wat gevraagd wordt, maar wordt toege staan. Het armwezen kost nu reeds f 8200.dat is f 1800.meer. Spr. meent, dat daarop moet worden gelet; bo vendien is de tijd heel slecht te noemen en gelooft spr. die onkosten niet te mo gen maken om eenige stemmen meer te krijgen; le meer daar dit naar Spr. 's oor deel na 1 of 1 Ys jaar ook weer weg is. De heer Feisser geeft te kennen, dat bij gaarne met den heer Secretaris de kosten aan deze verandering verhonden, wil nagaan en de beslissing nog een maand uit te stellen en in de volgende vergadering, de rekening daaromtrent over te leggen. De heer Nobel heeft er bezwaar tegen, de beslissing nog een maand nit te stel- leK, daar de le kamer vandaag vergadert, een paar kleine wetjes heeft af te doen en daarna de kieswet behandelt, die ze6r zeker wordt aaagenomen en in dien tus- schentijd zou de minister reeds een be slissing hebben kunnen nemen. De heeren zijn nu allen op de hoogte van de zaak; een vast cijfer voor de onkosten is toch niet aan te geven. Spr. oordeelt, dat dus heel goed kan worden beslist. De heer Feisser merkt op, dat er geen raadsleden genoeg zullen zijn om 5 stem bureaux saam te stellen, daar volgens Spr. bij elk bureau epn voorzitter en plaats vervanger zal moeten zijd, die lid van den raad moet zijnanders zouden er bureaux kunnen zijn, waar geen enkel lid van den raad bij is. De heer Nobel beweert dat zulks heel goed gaat; daar voorziet de nieuwe wet iü, b.v. Amsterdam zal wellicht een 50 stembureaux krijgen en 't heelt maar 39 raadsleden. Voorzitter geeft in overweging dat de personen die men voor die stembureaux gebruikt, zullen moeten worden betaald. De heer Nobel zegt dat men de on derwijzers daarvoor zou mogen gebrui ken. Voorzitter gelooft die heeren niet te kunnen dwingen. De heer Nobel zegt, dat die heeren dat wel voor de goede zaak over heb ben. Voorzitter gelooft zulks ook wel; naaar men kan toch een weigerend antwoord ontvangen. De heer Nobel geeft te kennen, dat hij oordeelt, dat er altijd gemakkelijk zooveel stembureaux zullen saam te stellen zijn. Spr. begrijpt Diet, wat een maand wachten zou baten. De heer Feisser wil eerst de kosten nog eens ernstig nagaaü. Spr. oordeelt het bezwaarlijk, nu zoo zijn stem aan 't voor stel te geven of te onthoudeD. De kosten zullen onderzocht worden met en zonder dinér. 't Voorstel Feisservolgens voorzitter de verste strekking hebhende, wordt in rond vraag gebracht en met 7 tegen 4 stem men aangenomen. Tegen stemden de heerenVrijburg NobelFrancis en Schuijtde andere hee ren voor. Aan de orde is nu het adres van de afdeeling Schagen van het N. O. G. en de afdeeling Schagen en Omstreken van den Bond van N. O. Voorzitter meent dat alle leden het adres en de memorie van toelichting in druk hebben ontvangen. Vervolgens wordt voorlezing gtdaan van een advies van den districts-schoolopziener, den heer Poutsma, waarin genoemde heer meldt, dat hem een afschrift van boven bedoeld adres en memorie van toelichting is toegezonden; dat hij de vrijheid neemt den raad te verzoeken, de beide adressen in ernsti ge overweging te nemer. De heer Poutsma kan zich met enkele punten in het adres niet vereenigen, vooral met de redactie niet en betuigt alleen zijn sympathie met de algemeene strekking der zaak, zich tevens bereid verklarende, voor mondelinge of schriftelijke inlichtingen. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een advies hebben gereed gemaakt. Verder zegt Voorzitterin de gemeente Zijpe is reeds een aanvangstractement van f 550. B. en W. kunnen zich met de andere genoemde pnnten evenmin vereenigen als de heer Poutsma en dat is bijna de heele rest; er wordt in de gemeente voor her- halingsonderwijs reeds f 60.uitgegeven en ten slotte is de tijd ten plattelunde zoo slecht, dat niet metr lasten kan worden opgelegd en volgens spr. menig boer niet gelijk gesteld kan worden, wat inkomsten betreft, met een onderwijzer en bovendien vindt spr. dat een dergelijke regeling niet thuis behoort bij den gemeenteraad, maar dat zoo iets door de wetgeving dient te worden geregeld. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van het advies van B. en W. waar o. m. ia voorkomt „dat men zich heel goed kan vercenigen met de algemeene strekking vau het adres,ter ver betering van den toestand van den onderwijzer dat men evenwel het toezicht op het on derwijs beter zou willen hebben zien ge regeld, dat zulks geschiedde door bekwame mannen. Verder wordt in het adres te kennen gegeven dat het verkrijgen vau een acte nog niet insluit, dat meu eeii goed onderwijzer is; dat de gemeente d erde grootere uitgaven van het armwezen niet bij machte is om aan de aanvrage te vol- doen;dat een betere regeling der onderwijzers- tractementen door hst rijk zeer gewenscht is, daar anders de gewenschte verhooging niet algemeen worden kan en er dan te veel ongelijke toestanden zullen ontstaandat de gehuwde ouderwijzers daardoor in een zeer ongunstigen toestand zullen geraken, daar men allerwege zijn best zal doen onge trouwde onderwijzers te verkrijgen; dit is hetzeltde geval met hen die vele dienst jaren hebben want elke gemeente zal haar best doen pas-beginnende onderwijzers te verkrijgen. Verder wordt er in het advies met nadruk betoogd dat er bij de wetge ving in dit geval moet worden voorzien en aan billijke eischen moet worden te gemoet gekomen en tevens evenwel reke ning mede gehouden moet worden dat het verblijf hier goedkooper is dan elders. De heer Feisser zegt, zich heel goed met dit advies te kunnen vereenigeD. Spr. vindt die manier, waarop de onderwijzers hebben gehandeld, niet de manier om hun doel te bereiken. Spr. zou het beier heb ben gevonden, wauneer de hoofbond zich gewend had tot de 2 Kamer en den mi nister om daar op een betere salariee- ring aan te dringen. Spr. noemt het een ongezonde toestand, dat een onderwijzer, die pas begint op 18 jarigen leeftijd, f 600.verdient en dat diezelfde ouderwijzer op vierentwintigjaii- gen leeftijd als hij trouwen gaat, met het zelfde tractement toe moet. Spr. zou ue salarieering van de onderwijzers net gere geld willen hebben als bij de ambtenaars van de belasting en het toezicht op hen ook willen zien uitgeoefend door bekwame mannen. De heer Nobel is het n.et de algemee ne strekking van het advies eens en zou zijn meeniug niet beter hebben kunnen zeggen dan de lieer Feisser reeds gedaan heelt. Spr. vindt het advies van B. en W. evenwel wat lang; daarin komen volgens Spr. uitdrukkingen voor, die hij niet gaar ne tot de zijne zou maken. Spr. zou lie ver wat korter zijn; alleen de algemeene strekking van het adres willen toejuichen en verder er op wijzen, dat de regeling daaromtrent echter door de Wetgeving dient worden ter hand genomen. Vooizitter, en met hem de heeren Schuijt en Francis, zijn van oordeel, dat er niets te veel in het advies is gezegd; men dient toch te weten waarom men die aanvrage weigert. De heer Vrijburg beweert, dat heeren on derwijzers het zaakje geheel verkeerd heb ben aangepakt; dat zij in eens veel te veel vragen. De heer Feisser zegt dat men in het adres spreekt van ongeschiktheid. Wie zal evenwel die ongeschiktheid uitmaken en daarenboven, tusschen ongeschiktheid en minder geschiktheid is een groot verschil en aan die minder-geschikten zal men dat goede tractement ook moeten uitbetalen. Bovendien spreekt het adres van een sa laris bij 't begin van f 550.maar het is in de Zijpe gebleken, dat men maar heel moeilijk voor dut tiactement een on derwijzer kan krijgen; men staat daar van hun kant toch ook niet voor in. De heer Francis zegt dat een goed boerenwerkman altijd een goed loon kan verdienen en een halve altijd als een suk kel er door moet; dat zal volgens Spr. dan met de onderwijzers ook het geval moeten zijn. De heer Nobel vindt de opnoeming vaD het Armwezen als oorzaak van afwijzing van het adres ook oncoodig. De heer Vrijburg oordeelt het heel goed, dat er een reden wordt aangegeven. Over deze alinea wordt gestemd, waar tegen alleen de heer Nobel zijn stem verheft; vervolgens wordt met algemeene stemmen het adres der onderwijzers van de hand gewezen. Wordt nu overgegaan tot stemming of er eene commissie zal benoemd worden tot uitbrenging van advies bij de in de a.s, vergadering te behandelen begrooting. Alleen de heer Francis is hier tegen. Tot leden der commissie worden vervolgens benoemd de heeren Nieuw land, Nobel en Vrijburg. Daarna is men eindelijk genaderd tot de algemeene rondvraag. De heer Feisser zegt, hierbij 't volgende: „wij gaan zoo aanstonds over in geheime zitting en legt zulk een geheime verga dering een wettelijke verplichting of al leen een zedelijke verplichting op Voorzitter zegt: van een wettelijke ver plichting. „Dan begrijp ik niet', zegt de heer Feisser„dat, nadat de vorige maal in de geheime zitting door mij omtrent de ge- meentefinantiën inlichtingen zijn ge vraagd, die geenszins wantrouwen uit spraken tegen wien ook, den volgenden dag de heer Blaauboerde gemeente-ontvan ger, bij mij kon komen, met het gezegde, dat ik gister dat en dat ter sprake had gebracht* hetgeen natuurlijk voor mg zeer onaange naam was." Spr. zon gaarne zien dat die wettelijke verplichting beter werd nage komen. Spr. wil liever ook niet zeggen wie het geweest is eu het geval ook niet verder ondtrzoeken; maar het is zeer wen schelijk, dat door zijne medeleden de ge heimhouding biter worde bewaard. De heer Vrjburg zou zeer giame de persoon in kwestie willen genoemd zien. Spr. hoadt niet van die halve beschul digingen. De heer Feisser acht deze waarschuwing voor 't vervolg voldoende. Hij doet lie ver verder geen onderzoek naar die zaak, maar hij vertelt de heeren geen praatje; het is een feit. De heer Vrijburg oordeelt het beter dat de heer Blaauboer zegt: die en die heeft mij zoo iets medegedeeld. De heer Feisser belooft de heereo den naam van den persoon in kwestie, in de vol gende openbare vergadering mede te dee- len. Daar geen der leden iets meer had in te brengen, sluit de voorzitter de vergade ring. Vergadering van den Raad, te OUDE NIEDORP, op Dinsdag 1 September 1896, voormiddags ten 10 ure. Afwezig met kennisgeving, de lieer van der Oord. De Burgemeester, Voorzitter, opent de vergadering, waarna de notulen der voor gaande worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is 6en schrijven van het bestuur der Ambachtsschool te Alkmaar, waarin den Raad dank wordt gebracht voor zijne welwillendheid. O. Niedorp zou in deze andere gemeenten tot voor beeld strekken, hetgeen natuurlijk bet onderwijs ten goede zou komen. (De lezers zullen zich herinneren, dat de Raad in eene zijner vorige bijeenkom sten besloot, de subsidie aan de Am bachtschool met f 10.te verboogen, ten einde het extra-onderwijs, dat uitsluitend aan buitenwonende leerlingen zou worden verstrekt, te steunen.) Aan de orde is het kardinale punt der agenda: Benoeming van een Wet houder, wegens periodieke aftreding van den heer Borst. Bij stemming vermeldeD 4 der biljet jes den naam Borsten 2 zijn blanco; zoodat de heer Borst herbenoemd is. Genoemde heer aanvaardt de benoeming en ontvangt de felicitatie der vergade ring. Bij de rondvraag beklaagt de heer Strijbis zich over den last,welke veroorzaakt wordt door het over den weg hangen der boomen bij den heer P. Kant. Genoemde heer zal nu last gegeven worden, die boomen behoorlijk te snoeiën. De heer Borst acht het schoolplein te Zijdewind wat klein; vergrooting zou wel wenschelijk zijn. De overige heeren beamen dit, maar vergrooting zal nog al kostbaar zijn en volgens de heer Bos moet ook nog af gewacht worden of de eigenaars der gra ven van het voormalig kerkhof, er genoe gen mee nemen. Op 's Voorz. voorstel, zullen B. W. de zaak onderzoeken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad te NIEUWE NIEDORP op Dinsdag 1 September 's voorm. 11 ure- Afwezig de heer Visser. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening wordt de notuleering der vorige bijeenkomst gelezen en vastge steld. Een opgemaakte instructie voor de hooistekers wordt gelezen en door den raad goedgekeurd. Echter zal op voor stel van den heer Kuilmanden kanton rechter gevraagd worden, in hoeverre beëediging van hooistekers wenschelijk is, ten einde meer rechtspersoonlijkheid te erlangen, die bij mogelijken onwil van een brandverzekering-maatschappij noo- dig of nuttig kan zijn. Op 's Voorz, voorstel wordt verder be sloten, de behandeling van „'t onderwij- zersadres„ betreffende de algemeene ver hooging der onderwijzers-jaarwedden, tot een latere vergadering uit te stellen. Bij loting bekomt de heer P. Bakker de leverantie van petroleum aan de ge meente voor het volgend jaar. De Voorzitter wijst er op, dat de lan taarnopsteker in de uitoefening van zijn ambt te veel de almanak en te weinig de lucht raadpleegt. Op sprekers voor stel zal den lantaarnopsteker kennis ge geven worden, dat hij, ook al is het „lichte maan", bij donker weer de lan taarns moet laten branden. Bij twijfel vraagt hij het oordeel van den Burgem. of. een der Wethouders. Aan de orde is het hoofddoel der bij eenkomst, n.1.: het benoemen van een Wethouder. De heer Halff moet volgens den rooster aftreden. Bij stemming bekomt de heer Halff 4 stemmen, de heer Koopman 1; terwijl 1 biljet blanco is, De heer Halff is al- zoo benoemd en verklaart deze betrek king weder naar zijn beste krachten te willen waarnemen. Spreker ontvangt de gelukwenscben van den raad, waarna de vergadering gesloten wordt.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2