PLAATSELIJK NIEUWS. Raadsvergadering t e "Wie- ringerwaard, gehouden op Dinsdag, den 1 September 189G, des voormiddags ten 10 ure. 2. Geschiedt voorlezing van de vol gende stukken als 4. Wordt gelet op art. 83 der Ge meentewet volgens 't welk op den eersten Dinsdag in September behoort te wor den voorzien in de verkiezing van Wet houders, ter vervulling der plaatsen, welke op dien tijd door periodieke af treding openvallen. Prins Emanuel van Savoy e, hertog van Aosta, broederszoon van koning Humbert van Italië, met gevolg bracht maandag j.1. op zijne reis door Hollands Noorderkwartier een bezoek aan Schagen en dineerde in het hotel ^Vredelust" van den heer C. Broersma. Predikbeurte n. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. o52ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen. Vergadering van den raad der gemeente Winkel, op 1 September 189'». De presentie-lijst wordt geteekend in deze volgorde J.. Nobel, J. TimmermanJ. Breebaart p SloovesS. Over, II. IV. MelchiorJ. Koomen. Op verzoek van den Voorzitter, wor den na opening der vergadering, door den heer Lammerschaag de notulen der vorige vergadering gelezen. Zij worden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter, de heer J. Koomen deelt nu mee, dat de laagste inschrijving naar het verven van den kerktoren f 175.was. Die som was boven de begrooting; doch aannemende, dat zij wel wat laag was geweest, werd het werk den inschrijver, den heer J. Kooijman van Groetpolder, gegund. Bij de benoeming van een wethou der, tengevolge der periodieke aftreding van den heer A. Nobelwordt het af tredend lid herkozen. Ingekomen was het verzoek van den whAfev Appelboom, om de scholen te mogen schilderen met het overschot van de verf, die daarvoor vroeger gekocht was. Dat verzoek wordt ingewilligd. Ver der ingekomen eene opgave van den metselaar A. Mullerder kosten, die ge maakt moesten worden, bij het opknap pen der schoolmuren. De geoliede muren konden niet ge sausd worden. Men moest daarvoor sillicaat gebruiken. De kosten voor eiken voormuur zou dan f 40.zijn. De heer Breebaart vindt dat dat werk nog wel een jaar kan wachten. Door den heer Koomen wordt erkend, dat de muren leelijk zijn; maar hij durft het herstellen daarvan, vooral ook met het oog op de onverwachte uitgaven aan den kerktoren, niet aanmoedigen. Alle leden kunnen zich vereenigen met de meening van den heer Breebaart om het werk tot het volgende jaar uit te stellen. Ingekomen waren verder een request van het Nederlandsclie Onderwijzers Ge nootschap. (Zie ons vorig nummer.) Verder nog wordt voorgelezen een schrijven van den districts-schoolopziener die den raad aanmoedigt het verzuek ernstig in overweging te nemen. De heer Koomen vindt, dat de toestand in deze gemeente volstrekt niet toelaat er aan te denken. De heer Breebaart is ook van die meening; maar wil eens even nagaan, wat deze grootere uitgave aan de ge meente zou kosten. Hij wil dan moti- veeren, waarom het niet kan. Na eene berekening blijkt, dat de Hoofdelijke Omslag liefst tweemaal zoo hoog zou worden. De heer Koomen herinnert er aan, dat de toestand der burgers minder is ge worden; terwijl de tractementen van onderwijzers hetzelfde zijn gebleven. Volgens den heer Breebaart zou staats onderwijs den onderwijzer ten goede kunnen komen. De heer II. Melchior vertrouwt, dat de heeren onderwijzers voor hun request wel eene enkele stem zullen krijgen, mits zij wachten op de gouden eeuw. Eindelijk nog spreekt de Voorzitter als zijne meening uit, dat deze geheele beweging op touw werd gezet om verlaging tegen te gaan. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten, om den onderwijzers een gemo tiveerd bericht te zenden, waarom aan hun verlangen niet kan worden voldaan. Thans is aan de orde voorlezing der begrooting voor 1897. Naar aanleiding daarvan komt ter sprake een post van f 100.—die met het oog op de nieuwe kieswet, moet worden uit getrokken. De voorzitter deelt mee, dat men o.a. gehouden zal zijn, om in de zaal waar het stembureau plaats neemt een hek te laten maken, waarachter het publiek kan plaats nemenverder waren er nog andere noodzakelijke uitgaven, waarvoor met elkaar een bedrag van f 100.was uitgetrokken. Bij het noemen van het bedrag dat voor de gemeente-klokken was uitgetrok ken, f40.—, vraagt de heer H. W Mel chior of voor het nazien der klokken iemand was aangesteld. De heer Koomen antwoordt daarop dat het Dagelijksch Bestuur het beter oor deelde, dat niet te doen, omdat er zoo zelden iets aan gedaan behoeft te worden en het dus voordeeliger is voor die enke le malen iemand te laten komen. Bij den post uitgetrokken voor straat verlichting, staat de Voorzitter even stil en vraagt zijn medeleden of het goed wordt gevonden, dat de lantaarns voor het vervolg in September, in plaats van October worden opgestoken. Er zijn in September reeds zulke donkere avonden. Met algemeene stemmen gaat men met den wensch van den voorzitter mee. Hierna wordt besloten om de begroo ting. zooals zij werd voorgelezen, ter in zage te leggen. Bij de algemeene omvraag drukt de heer Hmmerman den wensch uit, dat men met het bestraten van den weg to Lutje winkel zooveel mogelijk voortgang zoude maken. Na de verklaring, dat men hierin maatregelen zou nemen, sluit de voor zitter de vergadering. Present alle leden. Do Voorzitter, de heer C. Dz Rezelman opende de vergadering, waarna de no tulen der vorige bijeenkomst worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, van den heer D. Baxden tegen heden benoemden ge meente-geneesheer bericht te hebben ontvangen, dat hij verhinderd is, zich voor 2 September a. s. alhier te vestigen Verder stelt Voorz. aan de orde be- benoeming van een Wethouder, noodza kelijk geworden door de periodieke af treding van den Heer V. Bakker Jz. Met 6 van de 7 stemmen wordt de heer Bakker opnieuw benoemd. Op den heer J. L. 1. Groneman werd 1 stem uitgebracht. De heer Bakker, die op de vraag van de voorz., verklaart de benoeming aan te nemen, zegt de heeren raadsleden dank voor het vertrouwen, opnieuw in hem gesteld. Namens Burgemeester en Wethouders wordt door den Voorzitter den Raad aan geboden de begrooting der gemeente voor 1897, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 12297.59. Van het Burgerlijk Armbestuur zijn ter goedkeuring ingekomen een supple- toire begrooting voor 1896, en een primitieve begrooting voor 1897 met ver zoek om f 500.subsidie voor 1896 en f 3200.voor 1897. Wordt besloten, de gemeentebegrooting voor 1897 even als met vorige begroo tingen geschiedde, bij de leden te doen circuleeren, om daarna in de volgende vergadering tot vaststelling over te gaan. Alsmede in die vergadering te beschik ken; op het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. Verslag van het verhan delde in de vergadering van den Raad der gemeente St. Maarten, gehouden op Dinsdag den 1 September 1896, des voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig alle leden. 1. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, worden dezelve goed gekeurd en gearresteerd. a. Het aaa den heer P. Peetoom Hoofd der School alhier, gericht schrij ven, in antwoord op zijn verzoek om verhooging van de aan hem toegekende gratificatie; 't welk voor kennisgeving wordt aangenomen. b. Een rekwest van de afdeeling Schagen van het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap en van de afdeeling Schagen en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers dato (ho-maar) houdende verzoek tot nadere regeling der jaarwedden van de onder wijzers in het algemeen. c. Een schrijven van den Heer Dis- trictsSchoolopziener te Haarlem, dato 24 Augustus 1.1., no. 28926 a/h, waarbij deze in hoofdzaak het hier bovengenoemde adres ondersteund, met verzoek, hetzelve in ernstige overweging te willen nemen. Na eenige besprekingen ten deze wordt algemeen goedgevonden en beslo ten in de thans bestaande jaarwedden van het onderwijzend personeel dezer gemeente geene verandering te brengen, waarvan mededeeling zal geschieden aan de betrokken adressanten. 3. Gelet op art. 203 der gemeente wet, volgens 't welk de begrooticg van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over den dienst van 1897 behoort te wor den geregeld, door Burgemeester en Wethouders, doch waarbij de Voorzitter de adsistentie van den Raad inroept; Wordt goedgevonden, op heden tot de regeling deswegens over te gaan, en be sloten, dezelve voorloopig vast te stellen tot een bedrag in Ontvangst en Uitgaaf ter somma van f9076.58, terwijl de sluit post, bestemd voor onvoorziene uitgaven, eene som bedraagt van f 200.58. Zullende de genoemde begrooting over eenkomstig bovenvermeld wetsartikel ge durende veertien dagen ter lezing wor den gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld, van welke nederlegging en ver krijgbaarstelling openbare kennisgeving zal geschieden. Overwegende, dat volgens de rooster als zoodanig behoort af te treden, de heer Klaas Blom Wordt goedgevonden tot de benoe ming deswegens over te gaan met ge sloten briefjes bij de opening waaruit bleek, dat waren uitgebracht op den heer Gerrit Visser 6 stemmen tegen 1 stem op den heer Klaas Blomzoo dat met volstrekte meerderheid van stemmen als zoodanig wordt gekozen, de heer Gerrit Visserwelke hierbij te genwoordig, zich bereid verklaarde, de ze betrekking te aanvaarden. Zullende hiervan mededeeling worden gedaan aan Heeren Gedeputeerde Staten. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad, der gemeente BARSINGERHORN, gehouden op Dinsdag den lsten Septem ber 1896, des nam. 2 ure. Tegenwoordig de heerenJ Hoek stra G. Smit, E. Kluijver, D. RaatJ. Blaauboer Gz., G. Bters Cz. en D. Spaans tevens Voorzitter. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, wordt mededee ling gedaan, dat de heer D. Spaansbij Koninklijk Besluit van 11 Augustus j.1. is herbenoemd tot Burgemeester dezer gemeente, met ingang van 17 Augustus d. a. v. en dat door hem de vereisclite eeden zijn afgelegd. Aan de orde wordt gesteld, de benoe ming van een Wethouder ter vervulling der vacature, ontstaande door de perio dieke aftreding van den heer Blaauboer. Met 6 stemmen, 1 briefje in blanco wordt de heer Blaauboer opnieuw be noemd. De heer Spaansdie door zijne aftre ding als Burgemeester tevens ophield ambtenaar van den Burgerlijken Stand te zijn, wordt weder herbenoemd. Gelezen wordt een verzoek van den heer G Kreugeronderwijzer aan de Openbare Lagere School te Barsinger- horn, om eervol ontslag uit die betrek king, met ingang van 1 Januari 1897. Op voorstel des voorzitters wordt dit ontslag op de meest eervolle wijze ver leend, onder dankbetuiging voor de vele diensten, die de heer Kreuger gedurende 36 jaren in die betrekking, aan de ge meente heeft bewezen. B. W. stellen hierna voor om de opengevallen betrekking met het oog op het gering aantal schoolgaande kinderen, niet meer te vervullen. Voorzitter deelt verder mede, dat in 1894 na het ontslag van Mej. de Vries als onderwijzeres, alleen een onderwij zeres uitsluitend belast met het geven van onderwijs in de handwerken is aangesteld onder voorwaarde dat indien in het verder aan de school verbonden personeel, eene vacature komt, deze on derwijzeres zoude worden ontslagen en de vacature vervuld zou worden door benoeming eener onderwijzeres in alle vakken. In 1894 was dit met het oog op het getal kinderen noodig, toen gingen er 150 kinderen ter school, nu slechts 123. Volgens de wet op het Lager Onderwijs kan volstaan worden met het hoofd der school en 2 onderwijzers, welk perso neel met 1 Januari a s. aan de school verbonden blijft. De heer E. Kluijverhoewel in beginsel sterk voor het geven van onderwijs in de eerste klasse door eene onderwijzeres, acht het thans, daar volgens de wet vol doend personeel aan de school verbon den blijft, met het oog op de meerdere kosten niet wenschelijk om een onder wijzeres te benoemen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. Gelezen wordt een adres met memorie van toelichting van de afdeeling Schagen v. het N. O. G. van de Afd.Schagen en Omslr. v. d. B.van Nederl. Onderwijzers,houdende verzoek om een nadere regeling der sa- larieëring van onderwijzers en onderwij zeressen in deze gemeente, (Zie omtrent den inhoud Schager Courant van 30 Au gustus j 1. Hieromtrent is ingekomen en wordt mede gelezen, eene missive van den heer Districts-Schoolopziener, mededee- lende dat hij ten volle instemt met den wensch den onderwijzers naar ver betering hunner maatschappelijke posi tie in het algemeen en daarom ver zoekt het adres in ernstige overweging te nemen. Voorzitter vraagt of dit adres nu reeds in behandeling genomen zal wor den of bij de behandeling der begrooting. De heer Raat meent dat de zaak nu reeds besproken kan worden. Door de toegezonden stukken zijn wij voldoende op de hoogte der wenschen van den on derwijzer gesteld. Spreker meent dat deze zaak hier spoedig beslist kan worden daar volgens zijne meening de jaarwedden der on derwijzers in deze gemeente voldoende zijn en de finantiën der gemeente geen hoogere uitgaven gedoogen. De heer Beers acht het tijdstip van inzènding van een dergelijk adres zeer ongunstig. Hieruit blijkt, dat de on derwijzers geen rekening houden met de tijdsomstandigheden; want ware dit het geval geweest, deze geheele adres beweging ware achterwege gebleven. Zij, ambtenaren met vaste jaarwedden, hebben volstrekt geen klagen, daar zij profiteeren van de lage prijzen van verschillende artikelen. Voorzitter wijst op het bedrag, dat door verschillende onderwijzers voor het nemen van lessen moet worden betaald. De heer Beers meent, dat het niet te pas komt, om daarvoor verhooging van jaarwedde aan te vragen. Slechts één punt van het adres kan hij billijken, n.1.vërhooging der jaarwedde van on derwijzers, bij bezit der hoofdakte, daar het doel van den onderwijzer moet we zen om eenmaal aan het hoofd eener school te staan. De heer Kluijver zegt, het niet te kunnen begrijpen, dat de onderwijzers om verhooging van jaarwedde vragen. Een salaris van f 700.— zooals in deze gemeente aan de onderwijzers wordt be taald, acht hij voldoende. Hij betreurt het verder, dat blijkens de memorie van toelichting bij de onderwijzers alleen liefde en lust voor het onderwijs kan worden verkregen door meerder geld. Als dit in werkelijkheid zoo is, dan spreekt dit van onlust, niet van toewijding voor hun vak. Voorzitter stelt voor, op het adres af wijzend te beschikken, met het oog op de finantiën der gemeente. De heer E. Kluijver kan zich met dit voorstel niet vereenigen, daar hieruit zou blijken, dat ware de finantieele toestand der gemeente gunstiger, de gemeenteraad niet ongenegen zou zijn om aan den wensch der onderwijzers gevolg te geven. Gaarne zou hij zien dat op het adres afwijzend werd beschikt, op grond dat de salarieering der onderwijzers in deze gemeente voldoende geregeld is. Na eenige discussie wordt het voorstel van den heer Kluijver met algemeene stemmen aangenomen. Aangeboden wordt de gemeente-be grooting voor het dienstjaar 1897. Tot leden der commissie, belast met het onderzoek dezer begrooting, worden benoemd de heeren: RaatBeers en Kluij veren voor de begrootingen der armen besturen de heeren BeersBlaauboer en Smit. Niets meer ter behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Schagen, 2 September 1896. Vergadering van den Raad, der gemeente SCHAGEN, ge houden op Dinsdag 1 Septem- b e r 1896, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heerJb. Stammes. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer <S. Bermanworden door den secretaris, den heer Jb. Denjs Jz. de notulen gelezen, waarna ze onveran derd worden goedgekeurd. Vervolgens wordt aan de orde ge steld de benoeming van één wethouder, vacature W. A. Hazeu. Gekozen werdde heer W. A. Hazeu met 5 stemmen; verder waren uitge bracht op den heer C. A. Ilooqschagen 3 stemmen en op den heer IV. Roggeveen 1 stem, terwijl 1 stem blanco was uit gebracht. Voorzitter feliciteert den heer Hazeu met zijne herbenoeming, draagt hem de belangen der gemeente op en hoopt dat hem de krachten zullen worden gegeven, om zijne betrekking naar waarde te ver vullen. Vooraleer de raad tot het volgende punt der agenda overgaat, brengt voor zitter nog een ander punt ter tafel. 't Bestuur van het „Witte Kruis" der afdeeling Schagen, is voornemens een ijskelder te stichten in den geest zooals die te Nieuwe Niedorp bestaat, als 't kan iets grooter; daarvoor heeft de af deeling evenwel grond noodig. 't Bestuur stelt zich voor, dit jaar de zen ijskelder te bouwen en in de alge meene vergadering van het Witte Kruis dit punt ter sprake te brengen, 't Oog van het Bestuur van 't Witte Kruis is gevallen op de oude begraafplaats, dat is een bijzonder geschikt terrein, ten 1ste, omdat een dergelijke inrichting moet ge sticht worden op verhoogd terrein ten 2de is 't vlak bij de ziekenbarakten 3de de ijskelder komt dan in 't hart van de gemeenteten 4de kan de bewoner van het torentje heel gemakkelijk de be diening waarnemen. De kosten van dien ijskelder zijn begroot geworden op f 550.de afdeeling heeft ook f100. uitgetrokken voor de te stichten regen bak, dus heeft de afdeeling geen geld om te besteden voor grond en de ijskel der komt toch ten goede van de ge meentenaren; dus ligt het wel op de weg van het gemeentebestuur, aan die oprich ting mede te helpen. Daarom zouden B. en W. willen voorstellen, het Witte Kruis den ge vraagden grond toe te staan, maar daarbij de bepalingen willen opne men, dat de grond wordt afgestaan tot wederopzeggings toe en dat, wanneer de ijskelder moet worden opgeruimd en het Witte Kruis niet aan de eischen voldoet, de gemeente het recht zal hebben, de kosten van slooping op het afgebroken gebouw te verhalen. De heer W. Rovgcveen is het in be ginsel volkomen met B, en W. eens, maar geeft in overweging, in hoeverre men het recht zal hebben, in dien grond te graven, of men de diepte die voor het gebouwtje noodig zal zijn, zal mo gen graven. Voorzitter ligt in, dat er reeds gedu rende ruim 20 jaren op die begraafplaats niet is begraven, en dat men na 10 jaar het recht heeft 5 dM. diepte te graven, en volgens deskundige is dit meer dan genoeg voor het doel en wan neer meerdere diepte gewenscht is, kan men toestemming daarvoor aan Ged. Staten vragen. De heer O. A. Boogschagen informeert of men geen kwesties zou kunnen krij gen met de eigenaren van graven. Voorzitter beweert, dat zulks alleen het geval zou zijn, met eigen onderhou den graven en dat er in het uitgezoch- ten gedeelte geen enkel dusdanig graf zich bevindt. Dit gedeelte bevindt zich achter de hekkenloods in den Zuid-Westhoek.Voor- zitter herinnert er tevens aan, dat die plaats veel voor heeft, daar 't vlak aan 't water ligt en dus voor 't vervoer van ijs zeer gemakkelijk is. De heer IV. Roggeveen oordeelt de plaats ook zeer gelegen en heeft daar tegen ook volstrekt geen bezwaren, al leen had Spr. het oog op eigen graven. Do heer Vlaming informeert of de grond ouder het eventueel te bouwen gebouwtje niet zou losloopen en of men gerechtigd zou zijn, daar wat polderpalen in te slaan. Voorzitter oordeelt dit alles van later orde. De heer J. v. d. Maaien kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel van B. en W. en vindt het zeer goed, dat het der vereeniging Witte Kruis zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Spr. kan zich evenwel niet vereenigen met de bepalingen, die Voorzitter straks heeft opgenoemd. Spr. gelooft voor de gemeente zekerder bepalingen te kunnen maken, zonder dat zij eenig bezwaar voor het Witte Kruis kunnen hebben, 't Contract luidt, dat de grond wordt afgestaan tot wederopzegging toe en als nu het Witte Kruis in gebreke mocht blijven aan de voorwaarden te voldoen, dan wordt het gebouwtje voor rekening der gemeente opgeruimd en spreekt de gemeente de vereeniging het Witte Kruis, die rechtspersoonlijkheid heeft, gewoon weg in rechten aan. Na nog eenige discussiën wordt het voorstel tot afstaan van den grond op het oude kerkhof met alge meene stemmen aangenomen. Bij de algemeene rondvraag zegt de heer WRoggeveen, dat de schoeiïng achter de kerk in orde is, maar dat de straat daar, nog evengoed een modder poel blijft. Voorzitter geeft to kennen, dat hij er met den aannemer over heeft gesproken en dat deze geenszins onwillig is, dit te verbeteren en naar Voorzitters idéé, heeft de aannemer bij die bespreking een zeer goede opmerking gemaakt, nl. dat het gemeentebestuur hem dat terrein had afgestaan en hij daarover de vrije be schikking had. De heer W. Roggeveen oordeelt dat ook volkomen waar; maar vindt die uitdruk king van den aannemer wel wat bruusk; want zoolang als hij dat terrein niet ge bruikt, kan hij het maar niet laten lig gen als een modderpoel. Spr. oordeelt dit maar een gezegde te zijn, waarmede de aannemer het op de lange baan schuift. Voorzitter zegt verder, dat de aan nemer hem heeft medegedeeld, dat hij op een geschikt oogenblik wacht, om goedkoop zand te kunnen aankoopen de aannemer beweert, dat men hem maar niet kan verplichten of het hem veel of weinig geld kost. De heer Vlaming vindt daar wel iets waars in, maar zegt dat hij den 23 Sep tember goedkoop zand krijgen kan, van de harddraversbaan; daar komt ongeveer 15 a 16 M3 zand over, waarvan gewoon lijk 10 M3 terecht komt en daarmede kan de aannemer wel toe. De heer W. Roggeveen is er niet tegen nog 14 dagen te wachten; maar Spr. wijst er op, dat de herfst en dus het re genseizoen in aantocht is en het toch niet aangaat met een modderpoel te blijven zitten. Spr. zou dus gaarne willen, dat B. en W. den aannemer op de gelegenheid van goedkoop zand te verkrijgen op 23 Sept., zouden opmerk zaam maken, daar gedurende andere tijden, het zand in Schagen even duur blijft. Voorzitter belooft dit volgaarne. Vervolgens ging de raad in comité ter behandeling van een reclame op den Hoofdelijken Omslag. Zondag was in het lokaal van den heer A. Vadereene vergaderi»g belegd ten einde eene afdeeling van den Bond van brievengaarders in 't le ven te roepen. Eenige heeren hadden aan de oproe ping gehoor gegeven, en besloten, een voor loopig comité te vormen teneinde deze zaak verder tot een goed einde te bren- gen. De brievengaarders behoorende tot de kantoren Schagen, Alkmaar, Helder en Winkel, zullen thans tot eene algemeene vergadering in Schagen worden opge roepen, met hel doe), eene vereeniging voor Hollands Noorden te stichten, die de be langen dezer ambtenaren zal trachten te bevorderen. 8€HA(rlK31. De Godsdienst-oefeningen beginnen om ©Yï ure» c'e8 voormiddags. 6 September, A. W. v. Klnijve. 13 if A. W. v. Kluijve. 20 u Geen dienst. 27 A. W. v. Kluijve. 6 Sept,, Kreil, Geen dienst. 13 H Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 20 Kreil, Ds. Kooinian. 21 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 3<le Klasse. Trekking van 31 Augustus. Prijs vau f5000: No. 19185

Schager Courant | 1896 | | pagina 3