Alïcrlfiilis- k Laatlmllal. Extra-nummer. Donderdag 26 November 1893. 40ste Jaargang N'o. 3154 Uitgever: J. WINKEL lÜMreau: SCBAGEï, Laan, I) 4. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tct 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verslag der Vergadering der Ver- eeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw, in gehouden op Woensdag 25 November 1896, des voormiddags ten 101/2 ure, te Pur- merend, in het hotel Doelen. Tegenwoordig waren 69 leden en 21 gasten. Bij de opening der Vergadering, ver klaart de Voorzitter, de heer P. v. Por eest, dat het hem zeer aangenaam is, zulk eene talrijke opkomst te kunnen coustateeren, en hoopt Spr.,dat ook deze vergadering we der veel moge bijdragen tot de bevorde ring van de belangen van onzen landbouw en bij de besprekingen het noblesse oblige in 't oog moge worden gehouden. Door den Secretaris, den heer W leengswerden de notulen der voorgaan de algemeene vergadering en der onlangs te "Winkel gehouden feestelijke bijeen komst gelezen en onder applaus der vergadering voor derzelver nauwkeurig heid, goedgekeurd. Door den Voorzitter, den heer Foreest, werd daarna medegedeeld dat het le dental thans bedroeg 171 dat door het Rijk subsidie was verleend tot het uitloven van premiën en aanhou- dingspremiën voor de veredeling van het fokvee. De provincie gaf f 2500, het rijk f 500. Door het Bestuur was in overleg met de besturen der beide Stamboeken verschillende stieren gestationneerd dat de Pachtcommissiën tot stand gekomen en georganiseerd waren en de werkzaamheden reeds hadden aangevangen. Eéne schatting had reeds plaats gehad en eene tweede was aange vraagd; dat op het Landhuishoudkundig Con gres ditmaal de Vereen, niet was ver tegenwoordigd, doordat de afgevaardigde, de heer J. Zijp Kz., verhinderd was ge worden en men zoo schielijk geen plaats vervanger had kunnen vinden; dat het onderzoek naar de diverse soor ten lijnkoek bad plaats gehad en de uit komsten daarvan per circulaire aan de leden was kenbaar gemaakt; dat met betrekking tot de stichting eener proef-zui\ elboerderij door het Be stuur met de Commissie van Toezicht was onderhandeld en het Comité was be noemd. Als nu het Rijk en de Prov. de vereischte gelden toestaan, dan zal het comité zich belasten met de exploi tatie der proefboerderij en zullen voort aan verschillende proeven op chemisch gebied, betreffende de Zuivelbereiding, kunnen worden genomen. Voorz. had te Hoorn met den Minister eene confe rentie gehad en de Voorz. van Ged. Staten had als zijn persoonlijk gevoelen te kennen gegeven, dat deze zaak wel terecht zal komen; dat de zaak, betreffende den cursus in Hoefbeslag, nog niet te Alkmaar was tot stand gebracht, maar dat Voorz. uit een persoonlijk onderhoud met den directeur der Ambachtsschool was geble ken, dat er veel kans bestaat, dat die zaak een volgend jaar te Alkmaar tot stand komt en er alsdan aan de Am bachtsschool een cursus in hoefbeslag zal worden gehouden voor smidsgezel len. Ingekomen waren de navolgende stuk ken bericht van den Min, van B. Z., dat de heer G Nobel was benoemd tot leeraar aan de "Winter-Landbouwschool te Scha- gen bericht van den heer J. Zijp Kz dat hij deze vergad. niet kon bijwonen; een telegram van den heer S. Beman verhinderd te zijn tot bijwoning dezer vergad.idem van het Gemeentebe stuur van Purmerend missieve der Vereen, tot bestrijding der knoeierij in den Boterhandel, houdende kennisgeving der wijziging en herziening van haar re glementverzoekende tevens adhesie te willen schenken aan het adres voor het Landbouwcomité aan den Min.'v. "W. II. N. gezonden ter zake der Boterwet. Die adhesie wordt door de Vereen, verleend statuten van den Bond voor zuivelbereiding; afschrift adres Friesche Maatschappij v. Landbouw, aan de Ko- aingia-Regentes, verzoeken, de dat alles, wat den Landbouw betreft, gebracht wor de onder één Ministerie, evenals dit is geschied met Post en Telegrafie, onder leiding van één directeur-generaalhet bestuur ontraadt der Vereen, aan dit adres adhesie te schenken, daar het huns inziens wenschelijker is, dat wor de verkregen een verantwoordelijk Mi nisterie van Landbouwovereenkomstig dit advies, wordt beslotenverzoek van het bestuur der gemeente Purmer end, te willen kennis nemen van een door hem uitgevaardigde publicatie ter bestrij ding van mond- en klauwzeer, en in deze vergadering de veehouders te wil len aanraden, den eersten tijd hunne stal len vee niet aan te vullen met vee be zuiden het Noordzee-kanaal. Bij accla matie wordt deze wenk ter harte geno men. Volgde nu punt 3 der agendaVer slagen a. Van de proeven met bloembollen cultuur, werd door den rapporteur, den heer J. Pz. Grootmedegedeeld, dat, daar de proef' te Zandwerven ongunstig ver liep, bloembollen zijn gepoot op de boer derij van den heer W. T e e n g s in het Oostdeel te Anna Paulowna, waar van de uitslag bevredigend was. De proef op de boerderij van den heer Portegijs in het Westdeel van An na Paulowna, is uitstekend die grond had nml. minder van de droogte te lij den gehad. Den heer Portegijs werd door den rapporteur hulde gebracht voor de hoogst zorgvuldige behandeling, aan de bollen besteed. De proef te Callantsoog bij den heer Go vers was mislukt, voornamelijk, omdat dio bollen te dhp gepoot waren. Voorz. verzocht aan den heer Waldeck secretaris der Holl. M. v. L., ter ver gadering tegenwoordig, aan zijn' zoon den dank der vereen, te willen overbren gen voor al de hulp en bereidwilligheid, door dezen aan den dag gelegd met betrekking tot die proeven van bloem bollencultuur. Op de vraag van den heer S.deJongh naar de kosten dezer proeven, deelde Voorz. mede, dat deze gering waren en slechts f 20.per jaar beliepen. b. Over den wedstrijd met ploegers rapporteert de heer/7. Waiboer Az., dat die bij uitstek goed was geslaagd. De Commissie van beoordeeHng had het puntenstelsel daarbij in practijk gebracht; die 60 punten behaalde, verwierf een getuigschrift met f 5.Zestien ploegers namen deel aan dezen wedstrijd; aan tien werd het getuigschrift toegekend. Spr. betreurde het, dat de opkomst der belangstellende leden van H. N. Kw. evenwel allertreurigst was geweest. Hierop verontschuldigde de Voorz zich over zijne afwezigheid, daar hij door zeer wettige middelen verhinderd was geworden en hij van zijne medebestuurs leden ook wel wettige verhindering ver onderstelde. C. Over de proeven met het oog op den invloed van verschillende toevoeg sels bij kaasbereiding, werd door den heer W. Keestraden te Hoorn geves- tigden zHivel-coneulent, een zeer zaak rijk en uitvoerig rapport uitgebracht, hetwelk op verzoek der vergad. door het bestuur ter plaatsing zal worden toege zonden aan het Landbouw-Weekblad. Als resumé van dat verslag deelen wij hier mede, dat de proeven zijn ge nomen in de kaasfahriek van de hee- ren 3b. Glay en N.Best te Baarsdorpermeer. De benoodigde melk werd geleverd door den heer J. Buis. De commissie van uitvoering was samengesteld uit de hee- ren D. BranderG. Wonderv. d. Zan- de en Keestralater werd aan deze commissie nog toegevoegd de heer J. de Vries, kaaskooper te Hoorn. De proef ving aan den 20 Juni 1. 1. en heeft zeven weken geduurd; 's morgens en's avonds werd telkens eene hoeveelheid van 500 kilogr. melk verwerkt. Daar de voorraad lange en korte wei voor deze proefneming bereid, bedierf, heeft men zich in dit gebrek weten te voorzien door welwillendheid der hoeren Nobel te Bobeldijk en Kamp te Berkhout, die van hunne voorraden afstonden. De commissie tor beoordeeling der gefabri ceerde kaas, bestond uit de heeren S. de Vtiesen Kroon, kaaskooper te Hoorn, en G. Sluit, kaaskooper te Purmerend. Uit de proeven bleek, dat de kaas ge maakt was zonder eenig toevoegsel en die met melkzuur in qualiteit en eigenschap pen zeer na overeenstemmen en wat smaak betreft hot beste waren. De kaas met lange woi bezat de mees te waarde als marktkaas. Dio met kor te wei voldeed het minste. De toevoe ging van melkzuur heeft op de kaaspro ductie geen nadeeligen invloed. Monsters kaas waren ter vergad. medegebracht en werden in de pauze door vele belang stellenden gekeurd. d. Omtrent het stationnement van stieren deelde de heer H. Kaaskooper mede, dat, na den verkregen steun van Prov. en Rijk, deze proef op groote schaal was genomen. Toegekend waren 12 premiën a f 150 voor het beschikbaar stellen van stieren, en 24 premiën ad f 50 voor het aanhouden van geschikte stieren. De keurings-commissie bestond uit de heeren P. O. Schenk, van Wierin- gerwaard, Koopman te Beemster en C. Stapel te Berkhout terwijl de beer Man tel v. Haarlemmermeer als plaatsvervan ger hieraan was toegevoegd. Keuringen waren gehouden te Scha- gen, Hoorn, Alkmaar, Halfweg, Pur merend en Weesp. Aangeboden waren 38 jarige Stieren en 64 Stierkalveren. Bij dit onderzoek was tevens aan het licht gekomen, dat door den drang der tijden, de beste exemplaren uit onzen veestapel verkocht waren. Deze keuringen en stationnementen kunnen derhalve in groote mate bijdragen tot verhelping van deze fout en tot verbetering van onzen veestapel. Uit de jarigen waren 12 gekozen, die uit muntend aan de gestelde eischen vol doen. 933 koeien waren in het geheel ter dekking aangeboden. Do station nementen varieerden van 220 tot 30. Yan de 64 éénjarigen waren 24 stuks voor de aanhoudingspremiëu toegewe zen. Na dit rapport, werden door den Yoorz. aan de heeren eigenaars der ge stationeerde stieren de komende pre miën nu uitgereikt, en wel aan 1. W. v. d. Oord te Barsingerhorn. 2. J. J. de "Wit, te Zijpe. 3. P. Koster Az., te Bobeldijk. 4. K. Tensen Az., te Schellinkhout. 5. D. de Jong, te Schermer. 6. G. Kruseman, te Halfweg. 7. P. Hoogeboom, te Sloten. 8. J. Laan Lz., te Beemster. 9. J. Meijer, te Weesp. 10. D. J. Waiboer, te Wieringerwaard. Hierna werden door den Yoorz. de belooningen uitgereikt aan een 3-tal on derwijzers, in Hollands Noorderkwartier gevestigd, die dit jaar de acte voor land bouw hebben verworven. Het zijn de heeren P. Blokker van Purmerend, C. Westen- brink van Alkmaar en M. Hauwer van Tessel. Elk der heeren ontving eene premie ad f75.ter tegemoetkoming in de kosten, aan hunne studiën verbonden. De heeren werden door den Yoorz. op hartelijken toon toegesproken on ge- lukgewenscht met het succes hunner ambitieuse werkkracht en ijverige stu die. De heer Westenbrink sprak, als tolk zijner collega's, een woord van dank en verklaarde hunnerzijds naar alle krach ten te willen medewerken aan de be vordering van den bloei van den vader- landschen landbouw. In de nu volgende pauze hadden de gebruikelijke verkiezingen plaats. Tot leden der Commissie tot het on derzoeken der rekening van dit en de begrooting van het volgende jaar werden gekozen de heeren S. Berman, C. Bijposl en P. D. Schenk. Benningbroek werd aangewezen als de plaats, waar in Maart 1897 de verg. zal worden gehouden. Volgde nu de Wetsherziening. Door de commissie tot Wetsherzie ning was het navolgende rapport desbe treffende ingediend en was daarvan door het Bestuur nog voor de vergad. aan de leden een afdruk toegezonden. Het RAPPORT van do Com missie tot voorboreiding der Vijf- jaarlijksche herziening van Statu ten en Huishoudelijk Reglement, benoemd door de v o o r j a a r s- j vergadering der leden van de „Yereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier", gehouden te Avenhorn, den 1 April 1896, be staande uit de heerenJ. L. T. Groneman, S. de Jongh. en N. Loder, luidde De leden der in Uwe laatste voor jaarsvergadering benoemde Commissie tot voorbereiding der voorgeschreven vijfj aarlij ksehe herziening van de Statuten en het Huishoudelijk Regle ment, kwamen na voorafgegaan eigen onderzoek den Hen October 11. te Scha- gen bijeen, teneinde gemeenschappelijk te overwegen, wat zij te dier zake aan Uwe beslissing zouden behooren te on derwerpen. Zij hebben de eer, U dat bij deze mede te deelen. De commissie was eenparig van oor deel dat waar, zooals onlangs nog helder in het licht was gesteld, reeds sedert vijfentwintig jaar onafgebroken zooveel frisch en jong leven tintelde onder de werking onzer oude beproefde wet, er geenerlei reden bestond, ingrijpende ver anderingen daarin voor te stellen dat de behoefte aan aanvulling van eenig onderdeel in den laatsten tijd niet gebleken was dat met het oog op de feiten (o. a. dat deze periodieke herziening de laat ste zal zijn in het tijdvak waartoe de werking der Yereeniging bij hare op richting beperkt werd) enkele redactie wijzigingen noodig schenen; en dat zij zich verder bij de afzon derlijke behandeling der artikelen kon bepalen tot het aangeven van mogelijke verbeteringen, waardoor het bedoelde juister zou worden uitgedrukt. De Commissie zou, na het aangevoer de, dadelijk kunnen overgaan tot het voorstellen der wijzigingen, dio zij wen- schelijk achtte, te meer, daar niemand der leden haar zijn verlangen van eeni- ge verandering te kennen gaf, ware het niet, dat door enkele leden nog steeds een paar artikelen aangevochten werden, die mede het karakter onzer Yereeni ging bepaalden, en de Voorzitter van plannen in dien geest melding maakte in zijne openingsrede bij de feestelijke herdenking van het 25jarig bestaan der Yereeniging. De beginselen, die aan de Yereeni ging ten grondslag liggen, zijn hoofd zakelijk vervat in de artt. 1, 4, 6 en 8 der Statuten, alsmede in art. 6c van het Huishoudelijk Reglement. De ver dere artikelen behelzen meer voorschrif ten tot uitvoering. Aan de hoofdbepalingen werd wel van tijd tot tijd getornd, maar ze bleven toch steeds ongedeerd gehandhaafd. "Wij willen thans slechts de aandacht vesti gen op een tweetal, waarop men het nu nog schijnt gemunt te hebben, en wel, het bedrag der contributie en ons hech ten aan het lidmaatschap der Holland- sche Maatschappij van Landbouw. Door beiden wordt de toetreding ver zekerd slechts van hen die, meer ont wikkeld en op de hoogte der toestanden, aan de algemeene en onze bijzondere landbouwbelangen een warm hart toe dragen, die energiek en vertrouwende op eigen kracht en offervaardigheid, zich persoonlijk willen toewijden aan wat strekt voor het gemeene best, en daar door eene kern vormen van belangheb benden, die samenwerken tot de grootst mogelijke ontwikkeling van den zoo velerlei omvattenden landbouw in ons kwartier. Dat verschillende belangstellenden in en buiten ons gewest zich mede aanslo ten om het nuttig streven der Yeree niging, waarvoor ze sympathie hadden, te bevorderen, verdient zeker onze er kentelijkheid. Dat we ons den steun en de mede werking van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in zoo menig opzicht reeds ondervonden, verzekerden door blijk te geven, dat we haar arbeidsveld niet willen ondermijnen, het kan niet gewraakt worden, daar het geen vijande lijk kamp, geen Carthago geldt, dat verwoest moet worden, maar eene mo gendheid, die ook, doch, op ruimer gebied en gedeeltelijk anders het heil van den landbouw bevordert en die over hulpmiddelen en krachten beschikt, die ons, haren medeleden, meermalen ten profijte strekten. Ook door en met haar kunnen wij de verwezenlijking van onze bedoelingen nader komen in hare af- deelingen kunnen wij onzen invloed uit oefenen dit alles zonder aan onze zelf- standigheid afbreuk te doen. Strekt het bedrag der contributie min of meer tot waarborg, dat slechts warme en werkzame voorstanders zich bij ons vereenigd handelen zullen aansluiten het gaat onze krachten te boven, wordt er gezegd, hoe gaarne wij ook aan den arbeid deelnamen. Zou het waar zijn Met uitzondering van enkele gevallen, gelooven we niet, dat eene contributie van f10.per jaar te hoog is voor ee ne Vereeniging, waarvoor men hart heeft, die de belangen beoogt van het eigen bedrijf en bevorderlijk is aan de alge meene welvaart. "Wij zouden door ver laging wellicht meer leden winnen, maar waar zou het gehalte blijven Zou, gesteld er kwam een belangrijke toevloed Yan nieuwe leden, de opmer king van don voorzitter in zijne straks aangehaalde rede niet juist zijn, dat wij dan ook vermoedelijk in de vorming van afdeelingen zouden moeten vervallen en daarmee onze eigenaardigheid verlie zen En hoeveel leden zouden we moeten winnen om onze Kas tot het voldoen aan toekomstige eischen in staat te hou den, bij een aanvatten van al wat bin nen onzen werkkring valt Het is niet waarschijnlijk, dat eene contributie van f 5.het ledental zal verdubbelen. Yo- len zouden ook deze zeker te kras vin den. Met f 2.50 of f 3.is bovendien te vreezen, dat het Troijaansche paard werd binnengeleid en we niet langer bleven wat we waren. Liever dus, dan tot gewaagde proef nemingen over te gaan, adviseeren we om vast te houden aan wat nu al vijf entwintig jaar lang, proefondervindelijk goed bleek, al is het aantal leden, door verschillende oorzaken, op 't oogenblilc ook iets minder groot, dat het wel eens was. Na deze misschien wel overbodige opmerking, heeft de Commissie de eer U de volgende wijzigingen voor te stel len In de Statuten. In art. 2 a. in plaats van „ter jaarlijksche algemee ne tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw ingezonden, of van elders bekend;" te lezen: op ten toonstellingen der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw ingezondenof van elders bekend In art. 2 b. in plaats van „op die tentoonstelling" te lezen: op die tentoonstellingen. Toelichting. Het feit, dat de algemeene tentoonstel ling niet meer jaarlijks gehouden wordt en we voortaan, meer dan vroeger, ook door middel van afdeelingstentoonstel- lingen ons doel kunnen bereiken, doet der commissie den ruimeren term aan bevelen. In art 9 al. 2 in plaats van „In elk dezer" te lezen Door elk dezer In art. 10 al. 2 in plaats van „De plaatsen der" te le zen De plaatsen dezer In art. 12 al. 4 in plaats van „voorafgaande" te lezen voorafgegane in plaats van „wier behartiging", welker In art. 14 worde alinea 4 alinea 3 en omgekeerd en worde als (nieuwe) alinea 5 toege voegd Staken de stemmendan wordt het voorstel geacht verworpen te zijn. Toelichting. Het feit, dat herstemmingen slechts bij de verkiezing van personen te pas ko men en dat het artikel tot verschil van opvatting aanleiding kan geven, indien er bij de stemming over zaken staking plaats heeft, deed de Commissie besluiten deze wijziging Yoor te stellen. In art. 17 al. 1. is in afwijking van den overigens gevolg den regel „bestuur" niet met een hoofd letter gedrukt. In verband daarmee werd de meening verdedigd, dat al die hoofdletters, behal ve de eerste van eiken volzin, zouden behooren vervangen te worden door klei ne. In art. 18 worde tusschen komma's geplaatst de woorden „zoo noodig" in al. 1 en „des- verkiezende" in al. 2. In art. 19 al. 2. in plaats van„Gemeentelijke regeerin-

Schager Courant | 1896 | | pagina 5