Zondag 14 Februari 1897. 41ste Jaargang Ho. 3177. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverJ. wl N K E L Bureau: SCH1GKI, Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60, Atzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Grooteletters^wor^ Bij (lil Nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSc hagen. Bekendinakiiigen. a eöó" zij* in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der volgende Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen b. vóór 16 Februari a. s aangifte ter Secretarie te doen (volgens model, al daar verkrijgbaar,) van als medeëige- naar voor eeu bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting, wegens onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap le. als hooiden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari dezes jaars sedert den leD Au gustus van het vorige jaar (Z6S maanden dus) te hebben bewoond 2e. gedurende den tijd onder le. ge roemd, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 M'. ter bewoning te hebben gehad 3e. op den 31sten Januari dezes jaars sedert 1 Januari van het laatst verloopen jaar (dat is dus 13 maanden ach tereen) bij denzeltdeu persoon, dezelfde onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der oude» werkzaam te zijn en a hrt genot van vrijen kOSt en inwoning (voor deze gemeente vastge steld op t 200. bhet genot van vrije inwoning öf inwoning (voor deze gemeente ge steld op f 37.50); Chet genot van vrijen kost alléén tot een bedrag van f 162.50 2 e. Met betrekking tot het onder b medegedeelde 3 a. Met betrekking tot het onder O medegedeelde 4. op den len Februari dezes jaars in het genot te zijn van een door eene openbare instelling vrrlaend pensioen van Voor alle verder verlangde in lichtingen is de ondergeteekende dagelijks van 10 tot 121/3 ure te spreken ten Raadhuize der ge meente. Jacht en Visscherij. Binnenlandsch Nieuws. Wieringerwaard. Op ver- Wieringerwaard. - Op de Wieringerwaard. A. s. Wieringerwaard. Behalve mi Niun Ilwltilis- LiilliniM KIESWET. De Burgemeester vas Behagen brengt ter kennis van belanghebbenden dat, naar aanleiding van de overgangsbepaling, vervat in art. 159 der kieswet, zij, die aanspraak meenen te kunnen maken, om op de kiezerslijsten te worden geplaatst, zich daarvoor alsnog ten I{iilldhui- ze kannen aanmelden, of hunne daartoe strekkende aanvragen ter gemeente-secreta rie kunnen inzenden tot en met IS de zer. Schagen, 12 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BEKMAN. De ondergeteekende, Burgemeester der gemeente SCHAGEN Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente, die vóór of op 15 Mei ».s. den 25-jarigeu leeftijd hebben bereikt, uit, om Vermogensbelastingdienstjaar 1 Mei 1895 1 Mei 1896. Bedrijfsbelasting, dienstjaar 1 Mei 1895 1 Mei 1896. Personeele belasting, dienstjaar 1 Mei 1895 1 Mei 1896, en: wat de grondbelasting over het dienst jaar 1896 betreft, in eene andere gemeente, of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden (in hooidsom en rijks opcenten) daar van door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 16 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken (De aanslag over het volle laatst verloopen dienstjaarmoet in zijn geheel vóór of op 1 Maart zijn betaaldterwijl voorts zij opgemerktdat de aanslag der vrouw geldt voor haren man en die van minderjarige kinderen, wegens goederen waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader.) C. voor zoover zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, te bewijzen, dat zij voldoen aan een der volgende voorwaarden krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elli, waarvan de werkelijke huurprijs, per week berekend, tenminste heeft be dragen de som van fl. Eenmaal verhuizen binnen dezelfde gemeente doet het kiesrecht niet vervallen doch beide woningen moeten voldoen aan de eischen voor den huurprijsbedragende voor deze gemeente f 1.per week als zoodanig over dat VOlle jaar een in komen te hebben genoten van f 300. Hierbij verdient opmerkingdal, wanneer men tengevolge van ziekte of verwon ding het loon gedurende twee maanden niet heeft genoten, in dat geval toch gerekend wordt het volle bedrag te zijn ontvangen.) Als inkomen, mits in het geheel f 300.bedragende, wordt óók gerekend (Tot goed begrip van het onder a, b. en C. bepaaldediene het volgende le. Met betrekking tot het onder a me degedeelde X verdient f 100.Hij woont echter bij zijn patroon in, en heeft behalve dief 100.vrijen kost en inwoning, door de wet gelijkgesteld met f 200.verdienste. Ergo f 100 -|- 200 f 300.alzo» is X kiezer. Y. verdient f 0.75 per dag -f- vrije woning, dat is dus per jaar f 273.75 -}- het bedragdat de wet vaststelt voor vrije woning, zijnde ƒ37.50. Deze f 37.50 bij de ƒ273.75 opgesteldmaaktf 311.25 en vormt Y tot kiezer. Z. genieteen loon van f 5.per week, makende een jaarlijksch inkomen van f 260. Dewijl hij ƒ800.verdienen moet, is hij dus géén kiezer. Doch behalve zijn loon krijgt hij bij zijn baat nog bovendien gedu rende 't g-elieele jaar den vrijen kost, die berekend mag worden op f 162.50. Dit, gevoegd bij zijn loonmaakt hem tot kiezer. f 300.—, (zoonoodig mogen, ter be reiking van het vereischte be drag het inkomen, dat men ge niet, bij het pensioen worden sa mengesteld) 5e. op den laten Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking te hebben van ten minste f 100.(nominaal,) ingeschreven in de grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50.ingelegd in de Rijkspostspaarbank 6e. te hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot renig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking ot voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan ter Secretarie te doen blijken vóór 16 Februari aanstaande, door ver klaringen, waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Schagen, 2 Februari 1897. De Burgemeester, S. BEKMAN. voor de aaldobbefs en V»n die op snoei in de gemeente Téttel, zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni 1897, en f. dat gedurende ds f 'ot"n vischtijd ook het vmchen met den hengel in de hand is verboden. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatsten voorts in elke gemesn- te van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem30 Januari 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, Bij afwezen, Het Lid van Gedeputeerde Staten, (get.) P. B. J. FERF. Schagen, 9 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden het na volgende De Commissaris der Koningin in Noordholland Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier proviocie van 27 Januari 1897 n°. 24 Gelet op arl. 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat de jicht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op den lsten Mei 1897 met zonsondergang b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten den 27sten Februari 1897 met zonsondergang c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den 27sten Maart 1897 met zonsondergang; d. dat het weispel van kic ar telen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Ju li 1897; e. dat de visscherij met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en pa- fingfniken, van die met het schepnet of/ de gebbe om kleine viscbjes te vangen De heer de Beaufort heeft, zonder het rechtstreeks te zeggen, de vooruit strevende liberalen toch in den socia- listischen hoek geduwd, zooals het Va derland het uitdrukte. Wij wezen er reeds vroeger op, dat hij, zonder dit wellicht zelf te bedoelen, den indruk te weeg bracht, alsof hunne wenschen en bedoelingen met die der socialisten overeenstemmen. Die indruk zou licht kuunen post vatten, omdat ook van an dere zijde beweerd wordt, dat socialisten eigenlijk broertjes zijn van liberalen en conservatieven. Tegen die bewering, van anti-revolutionnairen en katholieken, zou de heer de Beaufort zeker met uadruk protesteeren en toch hebben zij in hunne meening meer gelijk dan hij iu do zijne. Wat „ocb.Asten van room- schen en anti-revolutionnairen, en in het algemeen van alle kerkelijke partijen principiëel onderscheidt is hetzelfde, wat evenmin bij liberalen en conservatieven ingang vindthet is de opvatting omtrent de souvereiniteit Gods, die leidt tot eene overheersching van den Staat door de kerk, een stelsel, waartegen de heer de Beaufort in zijne eigen brochure met recht opkomt. In dat opzicht is dus de heer de Beaufort even socialistisch als de meest vooruitstrevende liberaal, of is deze het even weinig als hij. Eu in de tegenover het kapitaal, men wil aan alle onrechtvaardige bevoorrechting een einde maken. Goed, zal men ons antwoorden, maar ffat willen de socialisten ook, en die willen het nog meer afdoende dan gij die willen alle productie-middelen in handen der gemeenschap brengenhoe kan men op meer afdoende wijze aan de overheersching van het kapitaal een ein de maken Dit kliukt zoo oppervlakkig heel juist, maar wij hebben reeds gezien, hoe in de socialistische maatschappij de kapitalistische meesters door nieuwe staan vervangen te worden, die nog meer te duchten zijn. Hoe is het nu met de uitbuiterjj P Er stonden eens eenige mannen te kijken bij het heien van een' paal. Er werd een liedje bij gezongen en op de maat van het lied trokken de heiers aan de touwen men kent dat. Nadat zij een poosje gestaan hadden, zei een der kijkersLet eens op dien man daar (dien hij genoegzaam aanduidde), wat lijkt die zijn best te doen Lijken, zei een ander, doet hij het dan niet P Kijk eens naar zijn touwtje, hernam, de eerste, dat hangt altijd even slap Inderdaad, de mail deed alsof, hij trok, maar liet het werk aan zijne kameraden over. Ziet, dat is de uitbuiterij der toe komst, als de maatschappij naar socia listische beginselen is ingericht. Dan zal van niemand meer werk verlangd worden, dan hij verrichten kan; naar zijne i gaven, naar zijne bekwaamheden, naar zjjne krachten zal hij arbeiden; den rijk begaatde zal geen handenarbeid opge legd worden en den eenvoudige van geest zal men niet plagen met verstands werk. Dat is het ideaal, maar Wie zal bepalen, wat en hoeveel ieder vermag Bij dien heier kan men het aan het slap hangen van het touwtje zien, dat hij slechts in schijn zijn deel verricht van den gemeenschappelijken arbeid, maar hoeveel en hoe velerlei werk is er niet, waarbij men lanterfan- j ten kan, zonder dat het in het oog valt I Dat behoeven wij aan werklieden niet uit te leggen. Zij weten het, ieder in wapen, dat het krachtigst is, juist in hunne handen. En hun toestand zal beter worden, naarmate volgens de inzichten der voor uitstrevende liberalen aan de bevoor rechting van het kapitaal een einde wordt gemaakt, aan de oeconomisch- zwakken de hand wordt toegestoken, en zij in hunne aanspraken worden ge steund tegenover de oeconomisch sterke ren. Wat echter zal in de socialistische maatschappij hun lot zijn Zij zullen de zelfvoldoening hebben van hun plicht te doen tegenover de gemeenschap maar zal hun dat voldoende zijn, als de vrucht van hun' vlijt, hunne bekwaamheid, hunne toewijding aan de uitbuiters in den schoot valt P Wat vermogen zij tegen hen P Wie zal hen tegen dezen in be scherming nemen Wie zal de luien en onverschilligen tot grooter inspanning noodzaken, ja, wie bewijzen, dat hunne inspanning grooter zijn kan Dat zij meer, vooral dat zij beter arbeiden kunnen Dat zij tot moeilijker arbeid bekwaam zijn En dat er in die nieu we maatschappij niet zijn zullen, dief zonder uitwendigen prikkel, blijven zul len beneden, verre beneden de eischen, waaraan zij kunnen beantwoorden, wie zou dit durven beweren, als men ziet, hoe er nu reeds velen zijn, nu, terwijl ieder van zijn gebrek in deze zelf de wrange vruchten plukt. Neen, er moge aan de tegenwoordige maatschappij veel ontbreken, het zal er lang niet beter op worden, als het uit buiten van karakter verandert en voor de leus zooveel mogelijk arbeid te ver langen voor zoo weinig mogelijk geld, die andere in de plaats komtzoo wei nig mogelijk arbeid te doen voor het aandeel, dat men hebben zal in de ge meenschappelijk verworven voortbrengse len. De nieuwe uitbuiters zullen erger zijn dan de tegenwoordige, en tegen die van heden is nog wat te doen, tegen de ko mende vermag niemand iets. eigen kring, maar al te goed, dat er on der hunne kameraden zijn, die de kunst vragen, die tusschen vooruitstrevende verstaan om werkende niets ot althans liberalen en liberalen van zijn snit schei ding maken, is er insgelijks een princi piëel verschil tusschen de eerstgenoemden en de socialisten. Dit onderscheid moge nauw merkbaar zijn voor hen, die geheel of bijna geheel op hun oud, individualistisch standpunt bleven staan, het kan ook weinig nut hebben, het voor hen in een helder dag licht te stellenwant, al zon het hun duidelijk gemaakt worden, dat men geen nieuwe voogdij over mondigen wil in voeren en ieders eigen verantwoordelijk heid niet wil afschaffen, dat men de bestaande voogden wil afschaffen en de verantwoordelijkheid der nu bevoorrech te klassen wil versterken, dat is voor hen voldoende, om een sociaal-liberaal met een socialist op ééne lijn te zetten. Wat wel van beteekenis zijn kan is, tegenover hen, wier lot ook wij verbe teren willen, uiteen te zetten, wat ons van de socialisten onderscheidt, en waar om het voor hen van belang is, niet met socialisten, maar met vooruitstrevende liberalen naar lotsverbetering te streven. Wij wezen er reeds op, dat wij hun geen nieuwe meesters willen geven. Thans j wenschen wij in het licht te stellen, dat wij hun ook geen nieuwe uitbuiters op den hals willen schuiven. Uitbuiten is een barbaarsch woord, door onze landgenooten aan de Vlamin gen ontleend en dat in de volksbladen eene vaste beteekenis heeft gekregen. Uitbuiten wil zeggen zich bevoordeelen, zich verrijken op onrechtmatige wijze, door den arbeid van anderen, van wie men veel werk vordert voor weinig loon. Uitbuiter is hij, die zich aan dat bedrijf schuldig maakt. Zonder nu mee te gaan met de soms zeer overdreven voorstellingen, die van dit „uitbuiten" gegeven worden, erkent elk vooruitstrevend liberaal, dat in onze wetgeving en in onze maatschappelijke verhoudingen het toch reeds tegenover den arbeid zoo machtige kapitaal be voorrecht wordt. Dat wil men verande ren, daarin wil men v erbetering breDgen, men wil den arbeid sterk maken heel weinig te doen. Wij staan nu niet stil bij den invloed, dien dit stelsel op de voortbrenging in het algemeen zal uitoefenen, ofschoon ook die voor den werkman ot liever, voor ieder lid der gemeenschap, niet onverschillig is. Als toch ieder zijn deel moet erlangen van wat allen voortbrengen, dan is het na tuurlijk in geenen deele onverschillig, of er al, dan niet zooveel mogelijk worde voortgebracht. En iu het socialistische stelsel ontbreekt elke prikkel, om die voortbrenging tot hare grootste hoogte op te voeren. Wie zal, als zijne dagtaak volbracht is, zich nog langer inspan nen,wie middelen zoeken, om den arbeid te vereenvoudigen en te verge makkelijken, wie meer zorg en moei te besteden aan zijne akkers, om hen meer vrucht te doen dragen, wie in het zweet zijns aanschijns arbeiden, om woeste gronden te ontginnen, wie. Maar waartoe meer Dit is de vraag niet, die ons bezig houdt. Wij stellen ons eenvoudig op het standpunt van el- ken werkman op zichzelf en vragen dan: Wie zullen in die nieuwe maatschappjj de uitbuiters zijn en wie hunne slacht offers De luien, de onverschilligen, de onbekwamen zullen leven ten koste van de vlijtigen, de bekwamen, de mannen, die lust hebben in hun' arbeid. En de laatsten de besten zullen er in de socialistische maatschappij slechter aan toe zijn dan in de tegenwoordige. Thans hebben zij om hunne betere hoe danigheden reeds de voorkeur boven an deren; in den regel ook een beter loon. Dit moet nog beter worden en zal be ter worden, wanneer bekwaamheid, vlijt en geschiktheid nog meer naar waarde geschat worden, wat een noodwendig ge volg zal zijn van de veredeling der am bachten, van de krachtiger ontwikkeling der vakvereeniging, van eene betere re geling van het abeidscontract, van de instelling van kamers van arbeid Maar zij hebben ook tegenover de uitbuiters van heden hunne rechten en zij kunnen daaraan, zoo noodig, door werkstakingen kracht bijzetten een eerend verlangen zal de rederijkerskamer Philotechnie op Zondag 28 Februari, eene uitvoering geven in de zaal van den heer J. Jz. Kaan te N. Niedorp. nutsvergadering in Maart zal als spre ker optreden Ds. Bar van Zaandam. Woensdagmiddag zal in de zaal van den heer Boonalhier, eene vergadering wor den gehouden door landbouwers uit Anna 1'aulowna, Wieringerwaard, Waard en Groet en Winkel. Het doel dezer bijeenkomst is het bespreken der belan gen van de beetwortelteelt. de tooneelvoorstelling door Philotechnie op zondag 21 Februari, waarnaar menigeen reeds verlangend uitziet, hebben we nog een uitgaans-avondje te wachten. Ten voor- deele der vereeniging Vrije Liefdadigheid, zal in de maand Maart eene soirés wor den gegeven. Apollo en Olympia zullen dien avond optredende heeren gym- nasteu, die op hunne laatste nitvoering zoo onverwachts als actears uit den dop kwamen, zullen zich nu laten zien en hooren inDe Nieuwe Burgemeester, kluchtspel in één bedrijf, door W. Wijker, werkend lid der kamer Philotechnie, ter wijl eenige dames en heeren Justns van Mauriks blijspel De Buren zullen opvoe ren. Door den gemeenteraad van Alkmaar is in hare vergadering van woensdag 10 Februari op voorstel van den heer Stoel zonder hoofdelijke stemming beeloten, aan de Noorder—stoom- tram-vereeniging de gevraagde vergunning tot het leggen van den stoomtram Alkmaar— Schagen vooreerst niet te geven, omdat de uitgewerkte plannen ontbreken. De uit gewerkte plans zullen worden gevraagd en daarna zal eene beslissing worden geno men. In deze zelfde vergadering ontving de heer de Groot op zijne vraag omtrent het kis tekort, tot antwoord dat de benoemde commissie in de volgende vergadering rapport zou uitbrengen.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1