de werd ingesteld. In dien tijd ts het Blechts éénmaal voorgekomen, dat de wa gen te laat was voor den trein. Buitenlandsch Nieuws. Griekenland en Creta. PLAATSELIJK NIEUWS. a. Lideu, in Schagen woonachtig j| door ziekte genoodzaakt worden, zich' I delijk bij hunne ouders of familieleden eene andere gemeente te vestigen, bUn aanspraak op eene nitkeering behos^. mits het uit een overgelegd bewijs GEMENGD NIEUWS. Als eene zeldzaamheid deelt men ons het volgende mede: Zondag 1.1. heeft eene koe van den heer A. Slooves KzWinkel, vier leven de kalveren ter wereld gebracht. Een ervan, een stier, is echter na 15 minnttn gestorven. De overige drie fkuikalveren* zijn volkomen gezond. Zondag den 14den Februa ri is te Winkel in net lokaal van den heer W. SMIT voor een talrijk publiek eene uitvoering gegeven door de Zangschool, met medewerking van eenige leerlingen van den heer A. Egmond. Allen, die de uitvoe ring hebben bijgewoond, hebben een genoeg lijken avond gehad, want er werd keuiig ge zongen en gespeeld. Ook het kiudertooneel- spel „Afgeleerd*, dat het tweede gedeelte van htt programma uitmaakte, voldeed uitstekend, de rollen waren goed verdeeld en ijverig bestudeerd. Voor de leerlingen is het eeDe aanmoediging, als ze zoo nu en dan eens in de gelegenheid gesteld worden te toonen, hoever ze het gebracht hebben, voor de onderen is het aangenaam, hun eenvoudig spel ain te hooren, en daar om, avonden als die van zondag strek ken tot Nut en Genoegen voor jong en ond. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Hootdkiesdistrict Enkhuizen heeft eene Korte Schets van ons Staatsbestuur uitgegeveD, ten ein de de kiezers op de hoogte te brengen vau de wijze, waarop ons Staatsbestuur is ingericht. Het beekje van 24 bladzijden bevat in beknopten vorm alles, wat de kiezers noodig hebben te weten. De atdeelingen der Centrale hebben een aantal exemplaren ter verspreiding ontvan gen. Kiezers in de gemeente Winkel en zij, die het zullen worden, kunnen, zoo lang de voorraad strekt, gratis een exem plaar bekomen bij den secretaris der Afdee- ling Winkel, den heer H. van Heerik- huizen, te Lutjewinkel. Den 4den Februari 1.1. was het 25 jaren geleden, dat de postwagen- dienst Winkel Noord Schar wou- De stoomtramdienst Alk maar—Haarlem is niet gelukkig. Gisteren toch had er reeds een onge luk plaats, waarbij de machinist doode- lijk werd getrofïen. Tusschen Bever wijk en Castricum is gisteren namiddag de tram ontspoort, met het ongelukkig gevolg, dat de machinist, die er afsprong, onder de machine, die kantelde, geraakte, terwijl de stoker, die zijn sprong naar den anderen kant nam, het leven er af brachtde passagierswagens vlogen een eindweegs het bosch in, doch de reizigers sohijnen er vrij goed te zijn afgekomen want van eenig belangrijk kwetsuur hoorden wij niet. Aangezien ter plaatse van het onge val geen materieel was, om de machine te lichten, moest eerst van Beverwijk hulp komen en gedurende al dien tijd circa een half uur heeft de onge lukkige kermende van pijn onder de ma chine gelegen. Toen hij uit zijn benar den toestand werd verlost, was hij ster vende. Als vermoedelijke oorzaak van het ongeluk wordt aangegeven, dat er op eene kromming van den weg te hard is gereden. boekhouder. „Neen, Schaarschmidt, dit kan niet, dat is onmogelijk. Je ziet schrikbeelden een valsch bericht heeft jou noodeloos doen ont stellen.* „Uier is het telegram van onzen Londsn- scben correspondent. De val van de groote Australische bank rokt naar alle waarschijn lijkheid ook die firma met zicb in het ver derf.* Tbeodoor Rudeck las bet telegram h <as- tig door en eene diepe verslagenheid was op zijn gelaat leesbaar. „Wanneer al de vrees, die hierin geuit is, bewaarheid wordt, ben ik ook geruïneerd," zoide hij halfluid. „Hebt ge u reeds over tuigd, hoe hoog of wij hierbij kannen geïn teresseerd zijn De boekhouder haalde eenige papieren uit zijn zak. „Hier zijn de eindcijfers, zoo goed en zoo kwaad ik ze in der haast bij elkander krijgen kon. Er is hier sprake over zeer groote som men, mijnbeer Rudeck." „Over grootere, dan ik missen kan, zon der te gronde te gaan. Mijne arme, arme zusters! Wat randt ge mij te doen F' „Wellicht behoeft ge nog niet alles als verloren te beschouwen. Er is mogelijk nog wel iets te reddenmisschien is er nog wel iets te bedenken, dat de Er.gflsche firma over dit pijnlijke geval beenbelpt. Maar daarvoor is het noodig.dat gij er heengaat en ik hond het voor het raadzaamste, wanneer ge oogenblik- kelijk naar Londen reist. „Ik heb al reeds naar uwe reis geïnfor meerd. Wanneer ge vanavond vertrekt, kant ge nog juist tijdig den bliks tmtrein Kenlen-Ostende pakken. Maar ge moet dan ook binnen een nnr aan het station zijn*. De electrische schel kondigde het begin van het tweede bedrijf aan en de gang werd al spoedig minder bevolkt. Op een paar schreden afstand ging de architect Stemacker de beide fluisterende man nen voorbij. Ras besloten, trad Theo- door Rudeck hem in d»n weg. „E n woord in vertronwen 1* reide Ru deck, zijne opgewondenheid en g-jaagdheid verbergend. „Mag ik je een vriendschaps dienst vragen „Wanneer het in myne macht is, om dien ia vervulling te breagea, zeker, waarom niet Ik luister'. WORDT VERVOLGD. De Zangvereeniging „Eu- phonia, te Schagerbrug, heeft zich door den ijver en de toewijding harer leden en bovenal ook door de uitmun tende leiding van haren directeur, den heer P. Stadt, eene eerste plaats weten te veroveren onder hare zustervereni gingen. En wat meer zegt, ze weet dien rang, onder alle omstandigheden, die 't leven van plattelands-vereenigin- gen zoo dikwijls in gevaar brengen, te behouden. Het concert, dat zij zondagavond j.L in het lokaal van den heer A. Bruin te Scha gerbrug voor een zeer talrijk publiek gaf, bewees dit ten duidelijkste. Alle koornummers verdienden ruim schoots den bijval, dien ze verkregen hoewel we ons van bespreking der nummers zullen onthouden, moeten we toch bijzonderen lol brengen voor de uit voering van no. 8: Beelden der Jeugd, van Verhulst't laatste gedeelte in KI. Terts, unisono, werd onberispelijk zuiver, zonder iets in toon te zakken en hoe licht wil dat, bij dezen voor weinig er varen zangers zoo vreemden en moeilij ken toonaard ten gehoore gebracht. De twee laatste koornummers troffen ons bijzonder door hare opgewektheid. Jammer, dat ze aan 't eind kwamen ze hadden in 't midden van den avond eene welkome afwisseling gebracht in het wel wat eentonige der andere nummers, hoe goed deze ook gezongen werden. De heer Stadt boude ons de opmerking ten goede, dat niet alle ge dragen muziek noodwendig op dezelfde wijze als we Daniël de Lange's a cap- pella-koor de Oud-Nederlandsche liede ren hoorden zingen, uitgevoerd behoeven te worden. Hij zij waarlijk niet zoo angstvallig voor een wat sneller tempo en hij zal 't met ons eens zijn, dat een te veelvuldig laten hooreu van diminuen- do's bij de slotakkoorden het effect daar van op den duur geheel verloren doet gaan. De twee nummers voor kwartet voldeden ons maar matig, het laatste blonk echter boven 't eerste door meer eenheid uit. Timbre en kracht der stemmen liepen echter over 't geheel te zeer uiteen. De directeur droeg zelf een paar lie dereu voor, die veel bijval vonden. Hij toonde èn door zang èn door voordracht opnieuw, welk een goed voorbeeld hij voor de leden zijner vereeniging is, en dat het gevolgd wordt, heeft Euphonia zondagavond weer onbetwistbaar bewe zen. Er werd goed gezongen. De heer J. C. luin van 't Zand, de wel bekende violist, droeg eenige nummers voor en verwierf daarmede natuurlijk een dankbaar applaus. Het is streelend en de eerste en rechtmatigst verdiende be looning voor volhardende studie, als men door zijn spel aan elk lid van 't publiek zoo'n uiting van mooi-vinden ontlokt. De heer -J. Visser (van Eenigenburg, meenen wij) begeleidde hem op zeer ver dienstelijke wijze. De Mazur van Mly- narski bracht hem geen gemakkelijke taak. Ook bij de zangnummers, die be geleiding noodig hadden, toonde hij zich een pianist, die zich mag laten hooren. Wanneer we nu nog constateeren, dat de pianino van den heer Bruin in zeer goede conditie was, dan hebben wij, mee nen we, voldoende aangetoond, dat Eu- phoniazeer tevreden op dezen avond mag terugzien. E ene bejniddelde vrouw te OOSTERMEER (Fr.) liet in 1864 in dat dorp een huis bouwen en het van de noo- dige meubelen, bedden en turf voorzien. Deze vronw is nu gestorven, zonder het huis bewoond te hebben, zoodat het 33 jaar ledig heeft gestaan. -—De Vereeniging Volksonder wijs hield den 12den Februari eene bui tengewone algemeene vergadering te Am sterdam, onder leiding van den Voor zitter, den heer H. Goeman Borgesius. De opkomst was schraal, slechts 19 afdeelingen hiddeu afgevaardigden gezonden, en toch was de vergadering van veel belang voor de Vereniging, wijl de fhianciësle toe stand er zuiverder door geworden is. Uit de openingsrede van den Voorzitter, het verslag door den Secretaris, den heer D. André de La Porie, uitgebracht en het verslag van de Financiëele Commissie bleek duidelijk de achteruitgang in de vereeni ging, tengevolge van de lauwheid der zoo genaamde vrienden van Volksonderwijs. Maar de vergadering toonde, dat zij van goeden wille is en met nieuwe krachten zich zal wijden aan de belangen van ons onderwijs. Met de meeste voorstellen van het Hoofdbestuur nam zij genoegen en zoo was het einde der vergadering eene herle ving der vereeniging van 3400 leden. Het getal is veel kleiner dan het geweest is, dat is waar, maar toch kan het een' mach tigen invloed ten goede uitoefenen, als ieder daartoe het zijne bijbrengt. Ho pen wij, dat eene volgende algemeene ver gadering, die weder te Amsterdam zal worden gehoudeD, door een groot aantal belangstellenden zal worden bezocht en dat dan de hernieuwde bloei der Vereeniging kan worden geconstateerd. Niet alledaagse k. Te VOORSCHOTEN heeft een 90jari- ge man voor de tweede maal zijne zil veren bruilott gevierd. Op 26j-rigen leeftijd gehuwd, mocht hij met zijne eerste vrouw zijn zilveien feest vieren. Acht jaar daarna werd hij weduwnaar en 6 jaar daarna huwde hij opnieuw. Zoo viert hij nu zijne tweede zilveren bruiloft. Een treurig ongeval heeft eergisterenavond plaats gehad aan boord van de stoomboot Junnita Nortkde vorige week te ROTTERDAM aangekomen. Bij de lossiug brak een "takel, welke onderaan het dek bevestigd was en waarin de laad boom hing, met gevolg, dat deze vi l en op eenige weiklieden terecht kwam.Een bleef op de plaats dood,een andere moest met gebroken been in het ziekenhuis worden opgenomen. Blijkens een bij de justitie te ASSEN ontvangen bericht, heeft zich te Hoogeveen e?n geval van vergiftiging met doodelijken afloop voorgedaan. Voor de vrouw v»n Kwsdo aldaar, die bevallen was, werd door de melk rijst gekookt. Nadat de kraamvrouw daarvan gegeten had, werd er ook van genuttigd door een der kinde ren, een zoontje, dat kort daarna onder veischijnaelen van vergiftiging overleed. De vrouw zelve vertoonde cok van die verschijnselen, doch is nog in levet.. De rijst is ter onderzoek aan de justitie op gezonden. Ook een kiezer. Op het stadhuis van een onzer kleinere Noord- Hollandsohe steden meldde zich eergister een eenvoudig landman aan. Toen ontwikkelde zich het volgend gesprek: Morgen, heeren. Goeien morgen. Wat verlangt u Ik kom van wege het Protcstsntsche geloof. Om het Protestantsche geloof Maar vrind, dan moet je bij den dominé wezen. Neen-ik, want die het me net hi-,r- naartoe gestuurd. Moet je dan misschien kieztr wor den P Dat kan wel. O. En op welken grond Bet tal je ook belasting? Neen ik. Wordt je dus niet aangeslagen Dat wel. Aanslaan doen ze me al twintig jaar, maar ze he'n nog nooit geen cent van me gezien Of bij dan maar weer heen wou gaan, was de boodschap. Uit ZEVENWOUDEN schrijft men aan de Leeuwarder Courant: Sedert den sneeuwstorm op 29 Januari jl. vermis te een veehouder een schaap. Alle naspo ringen waren vruchteloos, totdat het op 't ijs eoner sloot, nog ten deele onder de sneeuw, werd gevonden. Het arme dier leef de nog, maar da pooten waren ten deele reeds van 't vel beroofd. Met de meeste zorg werd het naar de schuur van den eigenaar vervoerd. Niet minder dan 13 dagen heeft het beest zonder voedsel on der de sneeuw doorgebracht. In de gemeente Heer Hu- gowaard zijn 684 mannelijke personen, die den leeftijd vau 25 jaren of daarboven hebben bereikt en alzoo in aanmerking ko men,om op de kiezerslijst te worden geplaatst. In 1896 waren in dezs gemeente 369 kinderen tusschon 6 en 12 jaren voor de 4 scholenhiervan ontvingen 22 kinde ren buiten de gemeente onderwijs, terwijl 11 kinderen om verschillende redenen geene school bezochten; 2 kinderen van elders bezochten alhier de school. D e gewezen bad-en zwem- meester der Alkmaarsche Zwemin richting, die voor de Alkmaarsche Recht bank heeft terechtgestaan wegens valschheid in geschrifte, werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 18 maanden. Bij den landbouwer R.Bruin te HAAR LEMMERMEER n° 14 is onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd. De Neue Freie Piesse en het Wiener Tageblatt vernamen zaterdag, dat de be velhebbers der vreemde oorlogsschepen bij Creta last hadden onivangen, een vijandig optreden van de Grieksche vloot te verhin deren. De mogendheden hebben zicb, vol gens hen, verstaan, om alle vijandelijkhe den te voorkomen. Zij zullen evenwel het Grieksche eskader niet dwingen, heen te gaan, mnar wel, om zich onzijdig te houden. Vau den anderen kant schijnt het zich hoe langer hoe meer te laten aanzien, dat Griekenland de zaken tot het uiterste wil drijven. Nadat zondagochtend eene wapenschou wing was gehoudeD, begaf de Kroonprins zich met 3 regimenten aan boord vau drie in den Piraeus liggende stoombooten. Het volk juichte en de Grieksche schepen wer den bij het passeerec door de matrozen der Engelsche en ltaliaansche schepen met hoe ra's begroet. De gezanten der vreemde mogendheden te Athene kwamen daarop tijeen en richt ten vertoogen tot het Grieksche Gouver nement, dat antwoordde, den toestand vol- komen te begrijpen en zijne verantwoor delijkheid te beseffen. Uit Athene wordt verzekerd, dat den bevelhebber der troe pen is opgedragen, de Christenen te bescher men, rust en orde te herstellen en d i e n s- volgeus het eiland te bezetten. Voorts zijn de reserven van 1893 en 1894 binnen 48 uur onder de wapenen geroepen. Ten paleize te Athene heerscht groote bedrijvigheid. De Koning heeft zelf de leiding van alle zaken betreffende Creta op zich genomen en wisselt aldoor dépêches met de Enrcpeesche mogendheden. Prins Nicolaas begeeft zich met het der de regiment artillerie naar Larissa. Op Creta zelf is de opstand in vollen gang. De Christenen zijn begonnen met het beschieten der vestingwer ken van Canea, door middel van ka nonnen. De consuls aldaar hebben hunne gezinnen aan boord vau schepen in veilig heid gebracht. De in het fort opgesloten Turken beantwoorden het vuur der Chris tenen eveneens met kanonvuur, an weers zijden is de worsteling hardnekkig. Bij het openen vau het vuur verliet de Gou verneur-Generaal Beroioitsj-bassa het ti- land en ging aan boord van een Russisch schip. Te Herakleion heeft de Grieksche con- snl zich ingescheept en zijn voorhield be ginnen de Christenen aldaar te volgen. Te Haleppi eene sooit voorstad van C.iiiea, waar de voornaamste consulaten ge vestigd zijn heeft opnieuw eene hevige fusillade plaats gehad. Men verzekert, dat de Engelsche admi raal in last heeff, om elke botsiDg ter zee te voorkomen tusschen Turken en Grieken. Een aantal Grieksche officieren hebben hun ontslag uit den dienst genomen en eene kennisgeving gepubliceerd, verklaren de, dat zij de gelederen verlieten, ten ein de uit naam der vrijheid voor hunne broe ders op Creta te gaan strijden. De ambassideurs te Constantinopel heb ben de bezetting aanbevolen van Retimo en Candia, ten einde de Muzelmannen te be schermen. Aan de telegrammen van het Hbld. ont kenen wij het volgende Kanea, 15 Februari. De commandant van het Engelsche eskader heeft prins George van Griekenland gedreigd, dal iudien hij de bevelen uitvoerde, welke hij van den koning en de regeering van Griekenland ontvan gen heeft, hij (de commandant) genoodzaakt zou zij t. geweld tegen hem te gebruiken. Deze onverwachte honding van den com mandant heelt een zeer pijnlijken indrnk gemaakt op de Christenen van Kreta, die den prins beschouwen als gezonden om hen te verdedigen tegen hunne Muzelmansche vijanden. Kanea, 15 Febr. Daar de Grieksche oorlogsschepen blijkbaar vast besloten zijn, te handelen in strijd met de uitdrukkelij ke wenschen der mogendheden, hebben de commandanten der Europeesche oorlogs schepen aan den Grieksc'uen commandant eene nota gezonden, waarin zij hem sommee- reD, zich te houden aan de regelen der inter nationale wetten. Later. De commandanten der vreemde oorlogsschepen hebben besloten, de stad en de buitenwijken te bezetten. Volgens een gerucht, dat echter nog niet bevestigd is, zijn Grieksche troepen ontscheept te Platania, op het westelijk uiteinde van het eiland. 4 u. 50 min. nam. Men is op het oogenblik bezig, om Kanea te bezetten met troepen van de Europeesche oorlogs schepen. Over dezen maatregel heerscht algemeene voldoening. 6 u. 's avonds. Met toestemming van de Turksche autoriteiten is Kanea beden bozet door een detachement, bestaande uit; 100 Russeu, 100 Franschen, 100 En- gekeben, 100 Italianen en 50 Oostenrij kers; het detachement staat onder bevel van een' Italiaansch officier. Een tweede detachement van dezelfde sterkte, op de zelfde wijze samengesteld en onder bevel van een Fransch officier, staat gereed, aan land te gaan. Op de wallen der stad zijn deFransche, Engelsche, Russische, Italiaansche en Oos- tenrijksche vlaggeu geplant. Aan den com mandant van het Grieksche eskader is kennis gegeven van het bezetten der stad. ATHENE, 16 Febr. Een te legram van Kreta uit Grieksche bron meldt, dat de Helleensche troepen het fort Aghia hebben aangevallen en bezet en 400 Tur ken hebben gevangen genomen. Schagen, 17 Februari 1897. W aaghalzerij. Hedenmiddag te ongeveer één uur vermaakten zich weder eenige jongens op het ijs van de sloot op de Laan. Het duurde niet lang,of de gebroeders J. en A. T. zakten er samen door. Of moeder vriendelijk gekeken zal hebben bij het zien van die twee druipende spruiten. Door onzen piaatselijken keurmeester van levensmiddelen, den heer G. Muijs werd beden morgen op de Loet visch afgekeurd van T. v. d. V., aan gevoerd van 1 Jmuiden. Ten overvloede maken wij ook hier nog melding van het feit, dat de aangekondigde voorstelling van Philoleci- nie in het Noord-Hollandsch Koffiehuis in Maart te geven, wegens sterfgeval niet doorgaat. De Vereeniging tot onder steuning bij ziekte hield zondag j.l. in het lokaal van den heer C. Iluiberis hare gewone jaarvergadering. Het gewone ver schijnsel bij vergaderingen van vele onzer plaatselijke vereeuigingen deed zich ook hier voor: slechts 21 van de 66 leden woonden de bijeenkomst bij. Uit het verslag van den secr., den heer C Burger, bleek dat de vereeniging thans 34 huisgezinnen en 32 enkele leden telt. Is het ledental vooruitgaande, ook de cij fers van den penn., den heer L. J. Rogge veenstemden tot tevredenheid. De ont vangsten bedroegen f 562,59, de uitgaven f 491,85,waardoor de rekening sloot met een batig saldo van f 34.74. Aan den heer Hazen was voor geltvbide medirijnen f 215,15, aan den dokter, den heer Melchiorvoor genees kundige hulp, f 176.75 betaald. De penn. keerde in 96 31 uitkeeringen uit, ten be drage van 77.50 gld. De heeren W. VlaskampP. Voorman B. Boersen wer 'en door de ver»a,je e' met bet nazien cbr rekening belast. De aftredende bestuursleden, de 'hes Th. Roep, S. Keet en D. Roggeveen dan herkozen. Door het bestuur werd den heer Th p wederom de fanctie van voorzitter 0 dragen. Als vice-voorzitter treed» de S. Overtoom op. Da vergadering besloot na eenige k. spreking, dat den heer Melchior blijke, dat zij 0Qlj bevoegde geneeskundige behandeling J of zijn geweest b. Vrouwelijke leden, die in 't huw-] treden, daardoor het lidmaatschap yan vereeniging verliezen- Deze bepaling Te, valt, wanneer ook de echtgenoot aich lid aangeeft. Alinea 1 van punt b. bezit geene teru,. werkende kracht. In zijn slotwoord bracht de voorzit^, een woord van dank aan h. h. donatem, voor hun' geldelijken steun, aan den hey Melchior voor de loffelijke wijze, waan» hij de functie als dokter der vereeni^ vervult, aan h. h. apothekers voor huatt medewerking. Met eene aansporing ail«n,om elk in zijn' kring den nuttigen werkkring der vereeniging meer bekend ti maken, werd de vergadering gesloten. Hebben wij in ons vorij nummer meegedeeld, dat de heer P. H ker zijn ontslag als desinfecteur van j( afdeeling „Het Witte Kruis" genomen had, nu wordt ons vetzoc^ er de aandacht op te vestigen, dat de he«i Dekker voorlaan toch weder als desinfec teur der afdeeling zd optreden, daar hij zijn ontslag heeft ingetrokken. Maandag j.l. vermaakt ei eenige jongens zich op het ijs achter k Oude 81ot met schotsen te loopen. De 14-jarige C. B. had weldra het ongeluk, tot zijn hals toe te watei te geraken en zou zeer zeker het offa zijner roekeloosheid zijn geworden, als niet een zijner kameraden, de 11-jarige C. H., tot aan zijn middel in het water geloopei was, om zijn makker eene hand te geren en hem zoodoende weer op het droge te helpen. Men heeft ons verzekerd, dat het bericht in ons vorig nummer, aangaande den brand bij den heer Bieren- broodspot, overdreven was. Volgens ofliciëele mededeeling heeft hel daar niet gebrand, maar gerookt. Hiermede hopen wij aan het geuit ree langen, om het bericht te wijzigen,^- noegzaam te hebben voldaan. Dat ook de verkoop der loten onzer Paaschtentoonsteliing sl reeds uitermate goed vordert, bewijst het getal der aan het hoofddépot verkochte loten, hetwelk reeds ruim 6000 bedraagt, Bij den heer D, van 7wmvert Noordholl. koffiehuis, zal wellicht in de maand Maart door het tooneelgezelschap van Lier worden opgevoerd Fedora, in welk stuk de hoofdrol vervuld zal worden door Mevr. Julia van Lier—CuijpersKunst- liefhebbars zullen zich in 't vooruitzicht van dezen avond reeds verheugen. Prof. Koch die een nti^' del tegen de veepest meent gevonden te hebben, al heeft hij den bacil der ziek te niet kunnen ontdekken blijft nog eenige weken in Zuid-AfriVa en gaat n» daar rechtstreeks naar Britsch-Indië, om 1' builenpest aldaar te' bestudeeren. Hjj zal ia Indië nog drie andere Duitsche g1' leerden vinden, met hein door de Duitse'18 Regeering benoemd als commissie vao on derzoek naar den aard en de beste mid delen van verweer tegen dezs ge vreesde ziekte. Ouder hen bevindt zich P'of- Gaffky uit Gieszen, met wien pro/- reeds in 1883 de oorzaken der Britsch-Indië heeft nagegaan, De pest in Bombay. Eene interessante schets van den toesta in Bombay geeft een brief van eet) p4'1' culier persoon, door een der Duitsche bi»" den overgenomen. „Als ik des morgens opsta, i9 ®1'fj eerste gedachte de pest. Als ik de94ïj|" ga slapen, denk ik aan de pest. testament heb ik, evenals mijne kenni9'e.J reeds lang gemaakt. Wat de zindelijk 8 en de ontsmetting aangaat, deze iemand reeds tot eene onverdr»a|'S, kwelling. Als ik een' vriend de b»n" gereikt, denk ik aan besmetting; mijne en kinderen kus ik niet meer, kan de kiem der ziekte reeds in m1! je gen en zoo gevaarlijk worden ?00 mijnen. Als ik geld ontvang, ontsu>e het en wasch mij de haudeD. De ge te aan besmetting wordt eene „idéé die vreeselijk is, hoe belachelijk ze 10 ropa schijnt. Ik durf de handen niet in de zakken van mijne jas steken, ik weet niet zeker, of ik er geep werpen in heb, die in aanraking weest met een' pestlijder. Van be houdend wasscben is mijne huid do worden, de handen krijgen barsten, 1 nieuw gevaar opleveren, want i*1 billen barsten huid zetten zich de Pe i vaat. De bedienden willen onze

Schager Courant | 1897 | | pagina 2