Buitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. WIERINGEN. Dinsdagmor gen j.1. kruide eene onafzienbaar groote ijsschol de steenen glooiing van de zee haven te Westerland uit elkander, en bracht de zwaarste steenen boven op den dijk. Nadat het vernielingswerk eenige oogenblikken had aangehouden, brak de schol in schotsen en dreef weder zeewaarts af. De schade zal ongeveer f 125.00 be dragen. Wieringen. Wieringen. Donderdag 18 Februari gaf de Muziekvereeniging fhr- fnonie' hare 2e uitvoering. Het program ma toch bevatte schoone nummers en de uitvoering hiervan was zoo verdienste lijk, dat meermalen een langdurig applaus van het publiek volgde. Onder de best ge slaagde nummers mogen wij in de eerste plaats wel aanstippen No. 2. Le Khe- dive, potpourri sur 1'operette van Faust, en No. 4. La dame de Coeur, Ouverture van Gerh. Duval. Anna Paulowna, 19 Februari'97. —Anna Paulowna. Het aan tal kiezers zal alhier omstreeks 500 be dragen, zoodat het tegenwoordig aantal meer dan verdubbeld wordt. Anna Paulowna. Hugowaard bleek, dat de rekening van den penningmeester over het dienstjaar 1896 sloot met een batig saldo van f 38.585. Vergadering van den BAAD der Gemeente WIERINGEN, gehouden op Donder dag 18 Februari 1897, des voormiddags 10 ure. Voorzitter, de EdelAchtbare heer L. C. Kolf, Burgemeester Leden, de heeren J. Jbz. Tijten, Jl Vfottert Sz., y. Heijblok, H. A J. va» der Speek Obree», P. Koor», P. P. Tijten en P. 4. Kuut, die allen de vergadering bijwoonden. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris, den heer P. Poel, de notulen der vorige vergadering te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. 1. Deelt de Voorzitter mede, dat de begrootiug over 1897 van heeren Gedeputeerde Staten is terug ontvangen en goedgekeurd, en dat het kohier van den Hoofdelijken Omslag is afgekondigd. 2. Is ingekomen een schrijven van den heer J. Stadigwaarin deze te kennen geeft, voortaan niet meer werkzaam te kunnen zijn als Armvoogd, en daarom eervol ontslag verzoekt. Met algemeene stemmen toegestaan. 3. Was door het bestuur van de Bewaarschool te Hipolitushoef ingezonden een staat van de Ontvangsten en Uitgaven over 1896, sluitende met een nadeelig saldo van f 28.95. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Was ingekomen eene reclame van H. O. van W Taket Tz. De heer Obreen was van meening, dat Takes wel eene klas lager kon worden gezet, in evenredigheid met andere visscherlieden. S\ erd besloten, om Takes in de plaats van f 11.75, f7 47* te laten betalen. 5. Was door den Voorzitter een schrijven ont vangen van Jb. Koopman, waarin Koopman verzoekt, om van de gemeente eene geldsom, groot f 70.— te mogen ontvangen, voor de oprichting van eene slagerij. Hierover ontstond nog al eeuige woordenwisseling, en besloot de raad, om het verkoek niet toe te staan 6. Dat de verordening van staangeld voor schouw burgen, kramen, enz. op de kermis, door B. en IV. is opgemaakt, welke verordening na voorlezing door den raad wordt goedgekeurd. 7. Dat de politieverordening is gewijzigd door B. en W. en de Voorzitter wenscht, dat de veran deringen door den raad worden behandeld en nagezien. Tevens wordt het nieuwe reglement voor de brand weer, artikeLsgewijze behandeld en nagezien. Met alge meene stemmen aangenomen. 8. Volgt eenige bespreking omtrent de verpachting van de dijken van 't Heemraadschap, welke zal gehouden worden op Maandag 22 Februari 1897. Bij de algemeene rondvraag vestigt de heer Tijsen de aandacht op 't verkrijgen van eene brandspuit aan Weslerland. De Voorzitter verklaarde, dat zulks wegens den financieelen toestand der kas niet heel best zou gaan en een jaartje moest wachten. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, werd in do vergadering van Dinsdagavond jl. tot predikant be roepen de heer Dr. G. Nijhoff. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer C.C Koorn te Wieringen de 5de Volksbij eenkomst gehouden. Als spreker trad op de heer P. de Hoog, die in zijne voordracht op treffende wijze eene ver handeling gaf over den Roman. Vervol gens werden door de heeren Bruul en Asjes eenige bijdragen geleverd, welke bij 't publiek zeer in den smaak vielen. In de pauze werden door de dames Luit eenige liederen ten gehoore gebracht, be geleid door pianomuziek van den heer P. Bruul. Evenals gewoonlijk, keerde men recht voldaan huiswaarts. Ook ditmaal werd er een too- neelstuk ten gehoore gebracht, geti teld „Een klap op zijn neus," klucht spel in drie bedrijven, door Juliano. Als wij hier een pluimpje geven aan haar, die de rol van Regie a vervulde, voor haar goed begrepen spel, dan willen wij daarmede aan de overigen, vooraaan de hoofdrollen, niet te kort doen, want het ge heel is flink van stapel geloopen. De Muziekvereeniging, „Harmonie", on der leiding van haar ijverigen directeur,den heer C. Rijktboerheeft aan hare contri- bueerende leden wederom een genotvollen avond verschaft. Een gezellig bal be sloot deze uitvoering. Het getal personen in de gemeente Barsingerhorn, dat voor de plaatsing op de kiezerslijst in aan merking komt, bedraagt 511. Daaronder zijn 39 personen, die op eigen aangifte op de lijst voorkomen. De tweede tooneelvoor- stelling in dezen winter, ten behoeve van het Sint-Nicolaasfonds voor kinderen van minvermogenden te Barsinger horn, is op Woensdagavond j. 1. ge houden in de kolfbaan van den kastelein Jb. Ooljers aldaar. Hoewel het rederijkersgezelschap, be paald met het oog op de naderende druk te in de boerderij, deze voorjaarsuitvoe ring vroeger dan gewoonlijk had gesteld, was de opkomst van het publiek met hetgeen daaruit volgen moet, dezen keer wel matig te noemen De eerstvol gende najaarstooneelvoorstelling heeft dus nogal wat goed te maken. Toch hebben dames en heeren werken de leden van het rederijkersgezelschap de voldoening gehad, van de aanwezigen door hun spel in eene recht vroolijke stemming te brengen en dat is in de eentonige winterdagen ook wat waard. Het programma bevattehet bekende kluehtspel van v. Maurik mde Burord\ en het blijspel „Jonge Harten van Mar cellus Emants. Door Ds. Baxpredikant te Kolhoril, werd zindag van den kansel meegedeeld, dat bij hem was ingekomen eene gift v;.n f 25.ben geschonken door een onbekend?, met verzoek, die naar bevind van zaken aan behoeftigen uit te reiken. De reder ij kerskamer Philo- technie tr Wieringerwaard heeft tot eereleden benoemd den heer W. leengs en mevrouw D. Teengs—Kaan te Alkmaar. Opde j.l.woensda g gebonden bijeenkomst van landbouwers in de zaal van den heer Boon teWieringerwaard is be sloten, dit jaar geen beetwortelen te leveren beneden den prijs van t 9. Mejuffrouw E. de Boerte Wieringerwaard, heeft te 's Hage mei gnuslig gevolg eximen afgelegd voor de fraaie handwerken. Voor een aantal belangstellenden trad gisterenavond in de openbare vergadering van de Kiesvereeniging „Algemeen Be lang" op de heer Feisser van Schager- brug. Nadat da voorzitter, da heer v. d. Bergin zijn inleidend woord op dan be langrijken ommekeer iu 't politieke leven gewezen had, dcor de invoering der nieu we kieswet, verkreeg de heer Feisser 't woord, en stelde verschillende artikelen der kieswet, die zich wel onderscheiden door bnitengewone lengte, maar niet door duidelijheid, in een nelder licht. Op eenvoadig en duidelijke wijze ontleed de spreker de buitengewoon lange zinnen, en gaf in korte resumé den inhoud weer. Spreker behandelde achtereenvol gens de vereischten voor het kiesrecht, de wijze van verkiezen en het stemmen, terwijl hij ten slotte eene lans brak voor de vrijzinnig-liberale beginselen en de aan wezigen, die daarmede instemden, uitnoo- digde, lot de vereeniging toe te treden, waaraaD door enkelen gevolg gegeven werd. Van de gelegenheid, daarna aan geboden, om naar aanleiding van 't ge sprokene inlichtingen te vragen, of beden kingen te opperen, werd door verschillen de personen gebruik gemaakt. De voorzitter bracht daarop zijn' wel- gsmeenden dank aan den heer Feisser voor de welwillendheid, om hier op te treden en voor de wijze, waarop deze zich van zijne taak had gekweten, dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling en sloot de vergadering. De heer M. D. van den Berg, hoofd der school te Anna Paulowna, hoopt op 1 Maart a.s. zijne 25-jarige ambts vervulling te herdenken. Dinsdagavond hield de IJsvereeniging „Eendracht maakt Macht', hare gewone jaarlijksche vergadering. 9 leden waren tegenwoordig. De h.h. Jelles en P. Kossenperiodiek aftredende, werden herkozen. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat in het vorig dienstjaar de ontvangsten hadden bedragen f 96.986, en de uitgaven slechts f 8 (bode loon), zoodat een saldo bleef van f88.985. Sinds de oprichting der vereeniging van- al '81, was het nog niet gebeurd, dat er geen cent loon was uitbetaald. Voorts werd op voorstel van den heer Dekker besloten, een nieuwen sneeuwschui ver an de van Ewijcksluis te deponeeren, ten tir.de eventueel spoediger gemeen schap te hebten met de Kleine Sluis en het N. H. Kauaal. Ten slotte werd het bestuur gemach tigd, de vereeniging te verbiadtu aan den Provincialen bond van IJsvereenigingen. Inde versjaderiugvan de afdeeling „Het "Witte Kruis* te Heer Het jaarverslag van den secretaris ge tuigde van het nut der instelling en van krschtigen steun. Besloten werd, etne subsidie van f 200. a<»n te vragen bij hel Hoofdbestuur, ten einde voort te kuunen gaan met verbete ren oi het boren van moitonputten. Als Bestuursleden werden gekozen de heeren: A. Wonder Pz., H. Kriller en G. Smit di. Een GRONINGSCHE 1 a n d b o u- wer kwam ten gemeeutehnize met de bood schap ,'k Wol wel kiezer worden." „Op welken grond ,Op bouwgrond." Vr ij dagavond j.1. ontstond er brand in de woning van den heer Ds. van Beursen te Schagerbrug. De dienst bode, die met eene brandende petroleumlamp de trap af naar beneden liep, had het on geluk, die te laten vallen en ocgeublikke- lijk daarna stonden portaal en trap in lichte laaie. De buren snelden direct te hulp en wisten den brand te stuiten. De spuiten waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig, maar behoefden geen wa ter te geven. Dezer dagen bemerkte een arbeider aan het Prinsenhof te ZUT- P HEN, dat htt erg branderig rook in zijne beurt en hij gir.g daarom de woning van een zijner buren, waar hij dacht, dat de rook vandaan kwam, binnen. Daar bemerk te hij, da! een drietal kinderen zoodanig in den rook lagen te slipeD, dat er ge- var voor verstikking moest ontstaan, ter wijl da vinders beiden afwezig waren. Do kinderen werden uit de woning gehaaid en bij de buien onder d .k gebracht, tot dat de ouders van hun herbergbezoek in huis terugkeerden, natuurlijk niet zonder van de omstaaders eene hariige vermaning voor hunne uithuizigheid en zorgeloosheid te nebben ontva igen. Door het struikelen over een emmer h:et water, die in eeue kamer op den vloer geplaatst was, heeft te ROT TERDAM een vierjarig meisje zoodanige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Twee arbeiders uit de Eriesche gemeente SCHOTERLAND, J. Hielkema en H. Beenen, die bij werksta kingen in de lage vanen meestal als ap- pèlm esters fungeerden, treden tegenwoordig in verschillende plaatsen op voor de veld en veenarbeiders, om zooveei mogelijk rakvereenigingen ia 't leven te roepen, teneinde door eendrachtige samenwerking een loon te verkrijgen, meer evenredig aan den zwaren arbeid. Niet alleen in Fries land, maar ook buiten dia provincie, tra den zij op, o. a. te Steenwijk, waar dade lijk eene vak-of arbeidersvereniging werd opgericht. Op de personeele belas- ting over 1897 moeten de volgende op centen worden geheven Voor de proviu- cie Noord-Brabant 17, Gelderland 5^, Zuid-Holland 6, Noord-Holland 5, Zee land 18, Utrecht 6, Friesland 211 /2O- verijsel 12, Groningen 28, Drente 16, Limburg 13. Het aantal opcenten, ten be hoeve van de gemeenten te heften, zal later worden opgegeven. Rethoofdbestuur der pos terijen en telegraphie maakt in de Staats courant van 19 dezer het volgende be kend Honderden brieven en briefkaarten zijn, wegens onvolledig of onjuist adres onbe stelbaar en worden, wijl de afzenders niet bekend zijn en de stukken daarom niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na verloop van drie maanden vernietigd. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg der onbestelbaarheid kun nen vrijwaren door vermelding van bun' naam op de achterzijde der stukken. De term ij n voor het kics- recht. Eergisteren hoorden wij den Haagschen briefschrijver van de Zulpk. Ct. betoogen, dat zij, die, om kiezer te worden, zich moesten aanmelden en verzuimd heb ben, dit vóór 16 Februari te doen, dit nog zouden kunnen doen tot 2 Maart. Giste ren vonden wij door het Hbld. over da meening van genoemden briefschrijver spreekt het Hbld. niet nog eene ande re opvatting, volgens welkeer voor de zoo- danigen nog op andere wijze eene langer gelegenheid is, om hun verzuim te Herstellen. Het Hbld. nl. vestigt de aandacht op art. 20 der kieswet. Nadat in art. 28 be paald is, dat het gemeentebestuur elk jaar, op grond van de ingekomen gegevens, de kiezerslijst op 22 Maart vaststelt, en de alphabetische lijsten van 23 Maart tot 21 April ter secretarie voor ieder ter inzage moet worden gelegd, zegt art. 29 ,Tot eo met 15 April is een ieder be voegd, bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kie zerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, tn strijd met de wet, daar op voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt." Langs dezen weg, door verbetering van de kiezerslijst te vragen, kan, meent het «Hbld./ degeen, die aan wettelijke ei- scben voor het kiesrecht voldoet, dus nog het verzuim herstellen. War.t in art. 1, dat die wettelijke eischen voor het kies recht vaststelt, is niet als voorwaarde ge steld dat men ook aan de termijnen van aangifte moet hebben voldaan. De artike len, b treffende de aangifte vóór 15 Fe bruari, spreken als eene „uitnoodiging", daarover door den burgemeester tot de in gezetenen te richtenzij behelzen geen voorschrift voor den adspirant-kiezer,om zich op dien dag aan te melden, alleen voor den burgemeester, om tot aangifte op te roepen. Wie zich niet heeft aangemeld, kan daarom, naar hat „Hdbld". aanmerkt, nog het middel van art. 29 te baat nemen. Het ,Hdbld." zagt, hierop niet vroeger te hebben gewezen, om dat uitstel niet io de hand te werken. „Nn de termijn ech ter is verstreken, behooren belanghebben den te weten, dat er nog eeD middel be staat, om het verzuimde goed te maken. Zij moeten echter wachten, tot de voorloo- pige lijst is afgekondigd". Niets nieuws onder de zon. Naar aanleiding van het wets voorstel van den heer Pyttersen, om den nachtarbeid der bakkers te verbieden, vestigt Be Tijd de opmerkzaamheid op bet oudste keurboek Van Rotterdam, ba- vattende bepalingen var. omstreeks het jaar 1400. Daarin wordt ook de nacht arbeid van bakkers verboden, doch meer in het bijzonder ter voorkoming van brandgevaar. Gemeld verbod luidt ,Ende nyement te backen dan bij daghe op XV seell." Deze boete van vijftien schellingen, waarmede degenen werden bedreigd, die niet bij dag bakten, was voor het begin der XVe eeuw eene zeer zware boete. Gelijk reeds gezegd is, schijnt 't, dat het virbod 's nachts te basken uitgevaar digd werd, om tegen brandgevaar te waken, want het voorschrift is omrirgd door an dere, welke alle schijnen gegeven te zijn tot beperking van het gevaar van of bij braud. Deze bepalingen doen thans min den ter zake, drch het feit, dat het bak ken des nachts in de XVe eeuw verbo den was, Jat er geen vuur in den oven mocht zijn van liet oogeublik at, dat „dis wachter (de nachtwacht) uttgaet ende ochtends eer die wachter den dach blsest", is een afdoend bewijs, dat het mogelijk was, het brood gedurende den dag te bakken, en wat io de XVe eeuw mo gelijk was, zou dat onmogelijk zijn in de XlXe eeuw Den len dezer maand vier- de de heer P. J. Lienden, gemeentesecre taris te VENLOO, zijn 81en verjiardeg. Dat het ambt van gemeente-secretaris in Limburg blijkbaar op den levensduur der titularissen van gezegecdea invloed is, zou men hieruit mogen opmaken, dat de vier secretarissen van de vier Limbargsche ste den te zamen 334 jaren tellen De heer A. J. van Oach te Maastricht is in 1817, de heer J. H. H. Beltjens te Roermond in 1815, de heer Lienden te Veuluo iü 1816 en de heer Th. A. Kna pen te Weert iu 1806 geboren. politiek ovemcht str weel. De heer Cecil Rhodes vergeleek voor de parlementaire commissie van onderzoek, volgens een onzsr groote bladen op han dige wijze, den inval van Jameson bij de hulp, dis Griekenland den christenen op Kieta tracht aan te bieden. Ons dunkt, dat er op de vergelijking nog als iets af to dingen valt. Een ingezetene van Canea, die aan boord van het Oostenrijksche oorlogsschip Kriseiin und Königin Maria Theresia eene schuilplaats zocht en vond, getuigt in een schrijven van zondag 14 Februari „Het geweervuur in de stad duurt voort en wordt sterker en sterker. Da christe nen varen uit de vensters op de soldaten, die met salvo's tegen de vensters ant woorden. De consulaten signaleeren groot gevaar. Oorlogsschepen zetten booten uit met revolverkanonnen en tot den oor log uitgeruste manschappen. Het wordt duister. De schoten nemen in aantal toe. ,De vreemde onderdanenjworden opgeno men. ,De klokken luiden storm. Er is brand gesticht; torenhoog rijzen de vlammen. ,Wij hebben alles bijeengepakt, om in den uitersten nood toevlucht te zoeken op een vreemd oorlogsschip. „Een groot pantserschip komt in het ge zicht; wij herkennen de Ma: ia Theresia en herademen, Eene boot nadert; wij roepen haar van het venster uit aan. De Oostenrijksche Consul haalt ons af. Wij schepen ods io. Vanaf het dek slaan wij het brandende Canea gade. De strijd duurt voort." De schets van Canea is eene uit velen. Over al moord en doodslag, roof en verwoes ting. De godsdienststrijd heeft al de gru welen van een opgezweept fanatisme ont ketend. Kreta verplaatst ons in de don kerste dagen van den tachtigjarigen oorlog. Hel roept ons de bloedigste tafereelen uit den dertigjarigen oorlog in de herinnering, toen de „brave* Tilly het arme Maagden burg aan de bloedhonden van het keizer- lijs leger ten prooi gaf. En op al die ellende komt Griekenland, het eeuwig treuzelen en sam melen der ^eensgezinde" groote mogendheden moede, zijne stam-en geloofsgeuooten op het ongelukkige eiland ter hulpe, overtuigd, eene der menechheid welgevallige daad te verrichten. Verplaatsen wij ons thans in onze ge dachten naar Joiiannesburg. Eene vlucht van „vreemde elementen* is aan di n„Rand" neergestreken, waar het een hoogst be geerlijk aas heeft gevonden. Men woelt en schachert, om iu den kortst mogelijken tijd de grootst mogelijke hoeveelheid goud bijeen te brengen, ten einde daarvan in 't lieve vaderland de geneugten te sma ken. Als men ziet, dat de wetten des lands aan de al te groote begeerlijkheid paal en perk stellen, komt men in ge heime bijeenkomsten te zamen, stelt zich in contact met personen, die weer om an dere redenen het gastvrije land beloereD, en kweekt onder de masss, die volstrekt geenklachten oppert, eene kunstmatige onte vredenheid. Wanneer dan eindelijk de goud-en di amantmannen hunne betaalde pers eene reeks van ganschelijk overdreven klachten heeft doen uiten, meent eene gecharterd? hooggeplaatste vereeniging, dat de tijd aangebroken is, om de benarde land- genooten, in hunne ellende bij te springen. Ziedaar tweeërlei bijstand. Canea en Johanr.esburg en dat noemt een der Nederlandsche hoofdorganen eeue handige vergelijking. Wij hebben ons meermalen afgevraagd of dan Zuid-Afrika volstrekt gesne re denen had, om over het bestuur van den heer Rhodes tevreden te zijn, doch hoe wij ook zochten, steeds kwamen wij tot negatieve resultaten. Wij vonden onze gedachten geheel belichaamd ineen schrij ven van den heer S. C, Cronwright Schrei- ner, die van zichzelven getuigt, dat hij een Zuid-Afrikaansch Engelschman is en dasrbij een beslist tigenstander der Ne derlandsche vereeniging: den Afrikanen Bond. Deze heer schrijft in de Times: „Zeldén,misschien nooit,is er in de geschie- denis van Zuid—Aflika zulk eene volmaakte eensgezindheid onder de Znid-Afrikanen van Nederlandsche afstamming geweest, aR jn de bittere veioordeeling van deu heer Rhodes en zijn gedrag in het Ratste jaar. liet is, geloof ik, geen overdrijving, te zeggen, dat, met uitzondering vsd een pj8r Afrikanen, die gemakkelijk te tellen wa. ren en die voor het meerendeel, direct of indirect, betrokken zijn in de financieels ondernemingen, in het op touw z tteu waarvan iu Zuid-Afrika des heeren Rhodeg grootste kracht ligt, de Nedeilaudsche Afrikanen even eendrachtig zijn in hun' tegenstand tegen den heer Rhodes in de Kaapkolonie, als zij het in Transvaal zijn, ,Er is gezegd; „dat de heer Rhodes het gecharterde grondgebied voor Engeland behouden heeft en bet door middel van sporen, telegraaflijnen en het samenstel van eene beschaafde regeering, ontwikkeld heeft." In 1888 verklaarde de Engelsche regee ring, dat dat land onder Eegalschen in vloed stond. vin 1889 kreeg Rhodes het charter. „Gedurende ongeveer 7 jaar hebben de heer Rhodes en zijne verbondenen, gesteund door enormen rijkdom en bijna onbeperkte maebt, de vruchtbaarste en begeerlijkste streken van Zuid-Afrika te hunner beschik- kinggehad. En nu, een paar ellendige dor pen, waaruit bijna alle Engelsche vrouwen en kinderen hebben moeten vlachteD, een verlaten en onontgonnen land, gedrenkt met het bloed van zwarten en blanken, ziedaar de uitkomst van zeven jaar gechar terd wanbeheer*. Indien het ook ons veroorloofd is, eene vergelijking te maken, dan gelooven wij, dat er heel wat overeenkomst bestaat tus- schen de toestanden, door de Engelschen in Rhodesia in 't leven geroepen, en die, welke de Turken op Kreta schiepen. Ook voor Zuid-Afrika zullen betere tij den geboren worden, wie weet, hoe spoedig reeds. Voor het oogenblik zijn natuurlijk aller oogen op het Oosten ge richt. Niet zonder ongerustheid worden de oorlogsuitrustingen van Rusland waar genomen. Met koortsachtigen spoed wordt het Zwarte-zee-eskader in orde gebracht, terwijl groote troepenafdeelingen in Zuid- Rusland worden samengetrokken. Men wil weten, dat Rusland met redenen Enge land wantrouwt. In de Turksche wateren bevinden zich thans 4G Engelsche oorlogs schepen. Dit groote aantal heeft hat vermoeden doen ontstaan, dat Engeland naar een voorwendsel zoekt, om eenige punten op lurksch gebied te bezetten; en mocht dat het geval zijn, dan zou Rusland onverwijld van Konstantiuopel bezit nemen. Ook aan andere geruchten is er geen ge brek, maar daar deze nog geen bepaalden vorm hebben aangenomen, me,enen wij, ze voor heden buiten bespreking te moeten laten. Uit alles blijkt echter zeer bepaald, dat, zoo een der mogendheden lust krijgt, af zonderlijk in het troebele water van het Oosten te gaan visschen, de hooggeroem de eensgezindheid als een kaartenhuisje in elkander zal vallen. LONDEN, 19 Februari. Aan de ,Stan- dard" wordt uit Moskou gemeld, dat als eene poging tot bevredigende oplossing der Kretenser qusestie mislukt, binnen enkele dagen eene beslissende handeling zal worden ondernomen door Rusland, gesteund door Duitscbland en Oostenrijk. Voorloopig is de datnm voor het nemen dezer beslissende maatregelen vastgesteld op zaterdag. (Hdbl.) Schagen, 20 Februari 1897. Opde paardenmonstering, donderdag j. 1. van particuliere zijde in het leven geroepen, werden 40 paarden vau 8 lot 5 jarigen lesftijd.aangevoerd. De handel was levendig, ongeveer een negental der aangeboden paarden werd verkocht. De prijzen liepen van 300 tot 450 gld. De aankoop geschiedde uitsluitend do oi Duitsche handelaars. Voor den bouw van den ijs kelder, vanwege de Afd. Schagen van pHet Witte Kruis," alhier op de Laan te slichten, werd als volgt ingeschreven: B. Kramer f 739. P. Voorman 673,50. C. N. Vlaming 673. K. de Beurs 660. C. Visser ,649.—. P. üonijk 622.—. Het werk werd aan den laagsten inschrij- ver gegund, onder voorbehoud, dat door B. en W, de toestemming zal worden ver leend, om het gebouw met riet te mogen dekken. Mochten daartegen bezwaren bestaan, dan zal eene herbesteding volgen. Vol, neen stampvol, a 8 het gister- (vrijdag-) avond op Volksvoor drachten; er was geen stoel meer on bezet gebleven en menigeen moest met een staanplaatsje genoegen nemen. De commissie van de volkSVOOt' drachten had dan ook ditmaal voor iets extra's gezorgd, nl. de heer Bigot verleen de hedenavond zijne medewerking. Achtereenvolgens werden door den heeï Bigot voorgedragen: Grootvader, Een pf°" baat middel, Kletsen, Waarom ik zoo vroeg getrouwd ben, en Een jurylid. Zoowel io 't een als in 't ander ontlokte de hee' Bigot door zijne dolle gezegden en F0*"

Schager Courant | 1897 | | pagina 2