De Sledevaart. Gemengd Nieuws. naar van dit tweespan, dat zich van oflze inlandsche ossen voornamelijk onderscheidt door de fraaie, sterk ontwikkelde horens, die zoo lang zijn, dat een manspersoon ze juist met uitgestrekte armen kan be spannen. De punten der horens staan een voet of zes van elkaar verwijderd. Gemest met hard voeder, zullen ze ter mededin ging te Alkmaar worden aangeboden en dan wel ter dood worden veroordeeld. Besmettel ij ke Veeziek ten. Blijkens den staat van de gevallen v»n besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen in de afgeloopen maand Februari welke staat is opgenomen in de Staats-conrant van 14/15 Maart zijn in die maand voorgekomen 21396 gevallen van mond- en klauwzeer bij 686 eigenaren, In Jannari waren voorgekomen 11096 gevallen bij 380 eigenaren. De gevallen van andere ziekten warea zoo weinig talrijk, dat afzonderlijke vermel ding overbodig kan geacht worden. Eene onde schuld. TeGOES is een man in hechtenis genomen, die iu 1888 veroordeeld was tot eene gevangenis straf van 16 dagen. Al dien tijd wist hij zich schuil te houden, doch nu is bij Daar de gevangenis gebracht tot het on dergaan van zijne straf. De heer J. de Koo te HIL VERSUM wenscht voor eene candidatuur in 't district Schoterland niet in aanmer king te komen. Men schrijft aan de N. Jtott. Crt. Verleden week werden door den „boud van Nederlandsche suikerfabrikanten" bij na eiken dag vergaderingen gehouden ter bespreking der bietenquaestie. De uitslag dezer besprekingen is thans bekend. De bond heelt namelijk besloten, de nieuwe leveringsvoorwaarden te handhaven en de bietenprijzen niet te verhoogen. Vergadering van den Baad der gemeente Haringcarspel, den 15 Maart 1897; tegenwoordig alle leden, uit gezonderd de heer A. Borst Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken le. Schrjjven van den hr. C. d. K., houdende mededeeling van de herbenoe ming en beëediging van den heer J. Swan als Burgemeester 2e. Mededeeling, dat bij de laatst ge houden verificatie der kas van den ont vanger dezer gemeente in kas is bevon den eene som van f 14.425, terwijl op dat tijdstip wegens landhuur ea hoofdelijken omslag over 1896 nog is te vorderen eene som van t 1329.—. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt besloten tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1896 van eenige overschreden posten, ter somma van f 110.88. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten tot aanschaffing van jaloezieëa voor de ramen aan den zuidkant van de raadzaal. De Voorzitter vestigt de aandacht op de wet van 28 Dec. 1896, Stbl. no. 230, waarbij in art. 3 bepaald wordt, dat tel kens voor ten hoogste vijf jaren vrijstel ling van de verplichting tot het geven van onderwijs is de gymnastiek door Ged. Staten kan worden verleend, den Districts schoolopziener gehoord. Wordt besloten, voor deze gemeente die vrijstelling aan te vragen. Tot opzichter over de algemeene be graafplaats te Dirkshorn wordt benoemd de heer C. Koortegen genot van vrije woning. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, om wederom voor vier jaar aan den terwille van mg ondernomen worden, niet waar „Dat het gebeuren zal, verheugt mij ook om uwentwille, mijne waarde joffroaw 1 Maar in de eerste plaats is het toch mevrouw, die aan eene haar gedane uitnoodiging gevolg geeft*. ,0, maar mama zou deze uitnoodiging zeker afgeslagen hebben, wanneer zij uiet geloofde, mij daarmede een dienst te bewij zen. Maar gij moet haar zeggeD, heer dok ter, dat tij het terwille van mij niet behoeft te doen, daar ik mg in ieder huis behalve dit, ongelukkig zeer ongelukkig tal gevoe len*. Iu hare oogen schitterden traneo, maar om bare lippen lag, ondanks dat, diezelfde harde trek, en weder ofschoon hij er ziobzelven nauwelijks rekenschap van wist te geven, waarom het geschiedde drong zich aan den arts de gedachte op, dat het eene vrijwillige boete was, die sg zich op legde. Maar door geen enkel woord ver ried hij natuurlijk, wat hij gevoelde. „Ik zal er wel voor oppassen, zoo iets tegen mevrouw te zeggen,* antwoordde bij met nadruk. „Want afgezien daarvan, dat het voor u, mijne waarde joffroaw, hoog tijd is, dete ongezonde afzondering van de we reld te doen opbonden, sohgnt mij voor de onde dame eene verandering van lacht ook hoogst noodzakelijk, zoodat ik de verant woording der gevolgen niet gaarne op mij zou nemen, wauueer gij beiden hier bleeft.* Ilse was nog even bleeker geworden. Als in hopalooze overgave, boog zij het blonde hoofd. „Zeker, wanneer ge zegt, dat het om harentwille noodig is 1 Maar het zal geen van ons beiden goed doen, geloof mij, beer dokter. Wij zullen bet buiten nog zwaar der ondervinden, dat ons beider plaats niet onder de vreolgken en de gelukkigen dezer wereld is.' WORDT VERVOLGD. heer A. Smit in huur aftestaan voor f 78 per jaar, de aan de gemeente toebe- hoorende en als postkantoor ingerichte wo- Ding. Besloten wordt, de gemelde woning van den heer A. Smit te verhoren, behou dens de goedkeuring van h. h. Ged. Staten. Daarna gaat de raad in comité tot re geling van den hoofdelijken omslag voor 1897. Bij heropening der vergadering wordt het kohier vastgesteld op f 2844. De gewone rondvraag niets opleverende, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. —Namens de Elster suikerbie ten-commissie ia de volgende circulaire verspreid, geteekend door de heeren S. M. van WijdVoorzitter, en üerberts, Secretaris. In de 1.1. Zaterdag te GOES gehouden Alge meen e vergadering van Nederlandsche Bietentelers is door de bebonwers van rnim 8000 hectaren besloten, geen contracten met de suikerfabrikanten af te sluiten, tenzij daarin wijzigingen worden gebracht, waardoor de bietenteler niet geheel af hankelijk zal zijn van de eenzijdig in het le ven geroepen bepalingen der fabrikanten en ten zij de prijs billijk wordt gesteld. De voor Zeeland en Noord-Brabant gewenscbte contractswijzigingen zijn niet alle noodig voor de andere deelen des lands. Voor Gelderland komt het o. i. er vooral op aan lo. dat de prijs loonend zij; 2o. dat geen boete tcorde geheven voor niet-leve- ring in September. De premie in de contracten van vorige jaren voor September-levering, dient ook thans te wor den gehandhaafd, indien de bietenteler niet alleen de schade zal iijden, voortspruitend nit het le veren van niet-volwassen bieten, waartoe hem de bond van fabrikanten wil noodzaken. Dezer dagen wordt, naar wij vernemen, door de fabrikanten f 8.50 per duizend kilogrammen franco schip of waggon geboden. Deze prijs is ongetwijfeld te laag. Nemen wij in aanmerking de groote onkosten, de buitengewone risico en het dure transport der bieten, dan zal ieder des kundige moeten beamen, dat f 9.50 per duizend kilogrammen de laagste prijs is, waarvoor met kans op winst de biet kan worden geteeld. Wordt deze prijs niet betaald, dan ontraden wjj U met allen aandrang, bieten te zaaien. Men zie toch niet voorbij, dat de Gelderscbe biet over bet algemeen rijk aan suikergehalte en derhalve voordeelig voor den fabrikant is. Wel licht is bierdoor het verschijnsel te verklaren, dat de fabrikanten zoo weinig gezind zijn, om op suikergehalte te koopen. Wij bieden U aan een concept-contract, zooals dit na breedvoerige beraadslagingen te Goes door de telers is vastgesteld. Zoowel op de belangen der fabrikanten als op die der bietentelers werd daar bij gelet Aan billijke grieven werd zooveel mogelijk op vrijgevige wijze tegemoet gekomen, weshalve dit contract de grondslag moet zijn van elke te sluiten overeenkomst. Landeigenaren en Landbouwers in Gelderland I Wilt gij met Uwe collega's in bet overige Neder land er toe bijdragen, dat de ramp, welke boven de bietenteelt hangt, worde afgewend, begint dan in elk geval met een gedeelte van het land, dat gij voor bietenteelt gereed zoudt makeneene andere bestemming te geven. De suiker-industrie zal deels wegens de nienwe suikerwet dit jaar niet zooveel land noodig hebben als vroeger, zoodat bet allereerst op Uwen weg ligt, het daarheen te leiden, dat het aanbod de vraag niet oversohrijde. Nie mand zaaie meer bieten, dan beog noodig is. Naar onze innige overtuiging is er geen beter en geen meer afdoend middel te bedenken om de bietenteelt den eenigen tak van landbouwbedrijf, welke in de laatste jaren loonend kon genoemd worden voor verval te behoeden. En gaat gij tot bietenteelt over, doet bet dan alleen op de volgende voorwaarden 1". de prijs per duizend kilogram bieten zij minstens f 9.50; 2", ingeval de fabrikant f 70.per hectare voor schot geeft, kort bij daarop 4%; 3°. eene premie worde bedongen voor September- levering, zooals in de Concept-overeenkomst „Goes" nader is omschreven 4'. contracten op suikergehalte mogen alleen dan worden gesloten, indien dit geschiedt op de ba sis van bet contract der Gasteltsche beetwortel suikerfabriek (Directeur J. F. VLEKKE), dat tevens participatie in de winst insluit. Worden deze voorwaarden niet aangenomen, dan ook geen bieten geteeld. Bedenkt bet toch wel door thans toe te geven, wordt het doodvonnis over de bie t e n-c n 11 n u r door U zelf uitgesproken. Zondag, den 14 Maart, heeft de zangvereeniging „Crescendo» te Win kel in de kolfbaan van den heer W. Smit eene uitvoering gegeven, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Het pro gramma vermeldde vóór de pauze strijk kwartet „D. Dur* pn „Das Lied von der Glocke* (Schiller) en na de pauze 7 num mers, afwisselend viool en piano, en so praan en piano. Er was veel van deze uitvoering ver wacht, er was laug over gesproken, dat het Lied van de Klok zou uitgevoerd worden en het is nitgevoerd. En hoe f Het antwoord kan niet beter gegeven worden dan door het ééne woordje prach tig I Toen dat lied dan ook geëindigd was, bracht de voorzitter der zangveree niging, de heer L. Beijneveld, den dank der vereeniging aan mevrouw Egmond- Kleeuwens van Rotterdam (sopraan), en de heeren De Groot (bas) en Egmond (viool). Het publiek was 't met de woorden van den voorzitter volkomen eens en bewees dat telkens door een daverend applans. De directeur, de heer A. Egmondvoegde er een woord van erkentelijkheid bij aan de geheele vereeniging, voor haren ijver en toewijding, bij de bestudeering van het Lied van de Klok aan den dag gelegd. En zoo is het, allen hebben getoond, dat ze uitstekend voor hunne taak geschikt waren, maar van die allen verdienen toch nog een bijzonder woord van lof, behalve de volijverige directeur, de solisten nit het koor, mejuffrouw K. Strijker en de hee ren W. van Heijst en C. Strijker. Ook het tweede gedeelte van het programma werd uitstekend ten gehoore gebracht en dat het publiek daarvoor dankbaar was, bewees het applans, dat mevrouw Egmond- Kleeuwens, den heer W. A. P, F. L. Lg- mond (violist) en den heer A. Egmond tel kens ten deel viel. Men had van de wel willend medewerkende personen veel ver wacht, doch zij hebben die verwachting allen verre overtroffen. De vereeniging „Crescendo' heeft het publiek ten zeerste aan zich verplicht, maar lij had ook een dankbaar en groot publiek, want de kolfbaan was van wand tot wand met aandachtige toehoorders be zet. Dat zjj er nog vele malen in moge slagen, feestavonden als deze te organisfe- ren, is voorzeker de wensch van zeer velen en tevens, dat mevrouw Egmond-Kleeu wens, de heeren Egmond van Eokhuizen en De Groot van Barsingerhorn nog vaker zullen willen medewerken, om iets waarlijk schoons ten gehoore te brengen. Zondagmorgen ontstond brand in de tabaksfabriek van den heer Keusse te Alkmaar aan de Vijverstraat. Het gebouw, vóór oDgeveer 6 jaar ver nieuwd, brandde geheel nit, terwijl een groote voorraad tabak verloren ging. De naastbijgelegen panden kregen ook nog al waterschade. De brandweer, over wier snel en krach tig optreden anders niet valt te klagen, was bij dezen brand niet gelukkigzij kwam laat aan en kon, door welke oor zaak dan ook, Diet spoedig water geven. Alles was verzekerd, ofschoon de ver zekerde som niet toereikend zal zijn, om de schade te dekkeD, daar in de vorige week nog een betrekkelijk aanzienlijke voorraad tabak was ingeslagen. Te BEVERWIJK en Hoofd- dorp werden de jaarlijksche keutingen ge- honden vanwege het Nederlandsch Paar denstamboek tot toekenning der Provinci ale en Rijks-subsidiën. De uitslag was als volgt 1°. te Beverwijka. driejarige en oudere heDgsten, beschikbaar 2 premiën ad ƒ250 en 1 ad ƒ150 toegekend voor „Keizer Wilhelm» van J. D. G. van Gul- peD, Spaarndammerpolder, „Jonge Prins* van W. van Woudenberg, IJpolder, en „Excelsior» van A. A. van den Berg, te Haarlem i. tweejarige hengsteD, beschikbaar 2 premiën ad 150 en 1 ad 100toegekend alleen de beide eerstee voor „Jonge Pelix" van Van Gulpen en „Apollo* van Van Wou denberg voornoemd. 2°. te Hoofddorp: a. driejarige en ou dere heDgsten, 2 premiën ad ƒ250 en 1 ad 150, toegekend voor „Victor» van A. A. van den Berg, „Caput" van G. B. 't Hooft en „Waltram* van L. van Wijkb. tweejarige hengsten, 2 premiën ad f 150 en 1 ad f 100 toegekend voor de heng sten ran de Badhoeve (Casteren en Coelen), Van Knibbe en J. van Wieringen, allen te Haarlemmermeer. Treurig b ij geloof. In het jaarverslag van eene te ASSEN bestaande vereeniging „Armenzorg* tieft men het volgende verhaaltje aan Na het overlijden van een aan tering lijdend meisje, voor wie het bestuur eene krib had laten maken, kwam het bericht tot het bestuur, dat de krib door de moeder was verkocht, die daarvoor ter ver antwoording geroepen werd en in de vol gende woorden hare onschuld trachtte te bewijzen „Zoo waor as'r een God in den hemel is, zal ik precies vertellen, hoe de vörk in den steel zit: Toen mien lieve wiggie stör- ven was, zetten we de kribbe in 't achter- huus, maar al heel gauw kwam buurman, die met oes onder een dak woont, klaogen, dat hij en zien vrouw 's nachts niet slao pen kunnen, nmdat om twaolf uur drie maol achter inekaer op de kribbe klopt wër. En 't slimste was, dat hie, toe hie nao en geklop deur de reten keken had, mien dooie dochter in 't wit over de krib be had zien loopen. Of ik nou al zee allemao) malligheid, 't hnlp niet en hie jenzelde net zoo lang, tot ik de kribbe buten deur zette. Toe ik nou is op een goeien aovond zoowat negen uur, half tien met bunrvrouw naor huus gang, begun ze over 't geval te praoten en zee, dat 't nog allied na klopte. Ik zeelengens al- lemaolmaor 't komp da'j gien goed ge weten hebt, want jij hebt mien dochter plaogt. „Non, kiek dan zulf a'j durff, zee ze, maor je durft niet. Dat lent ik mie gien twee keer zeggen en 'k zee, mien binnenste is zoo znver als gold en 'k zal baten wachten op de kribbe, tot de klok twaalf bet. Eo ik heb 't daoD, heeren. En krek middernacht, warachtig, wör er drie maol op de kribbe klopt, maor de witte gedaonte kwam niet; dat knn ok niet, daorveur he'k mien kind veul te goed oppast. Toe ik dit volgenden mor gen an de buren vertelde, wollen ze de kribbe heelemaol weg hebben. Dit is ge beurd. 'K heb hem an mien getrouwde dochter geven, die'r nou gebruik van moakt als achterschot van heor woonbak (een woonwagen zonder onderstel). De heeren kunnen nou zieD, dat 't leugens waoren, da'k de kribbe verkocht heb". Hbld. escadron cavalerie en twee batterijen on der zich. Eene rijke Waschvrouw. Een millioen-erfenis, waarop 97 perso nen aanspraak maakten, heeft de recht bank te Dresden geruimen tijd bezigge houden. De erfenis, die ongeveer eea mil- lioen mark groot is, is aan eene in Posen iu armoedige omstandigheden levende waschvrouw toegewezen. Uit den revolntie-tijd. Da Revue générale bevat een zeer lezens waardig artikel over het leven in Frank rijk tijdens de revolutie. Daaruit blijkt, dat de bloedige omwenteling, die geheel Frankrijk in vuur en vlam zette en ge heel Europa in beroering bracht, toch het pleizier maken der Franschen niet deed ophouden. Het gewoel op de straten was er grooter dan anders, de schouwburgen en koffiehuizen waren even bezet, de sa lons werden er niet minder om bezocht. Parijs is de stad, waar men om alles lacht, waar men voor niets bang is, waar men alles verdraagt, maar waar men zijne gewoonten niet verlaat! Men deed in dien tijd tochtjes te paard naar hetBois de Boulogne evenals vroeger, ofschoon het gepeu peldie aristocraten bedreigde. Men ging alleen maar in groote groepen, en in plaats van eene karwats, droeg men een stok in de hand met een looden knop, een wapen, dat weldra mode werd. Om zich naar de wedrennen iu Vincennes te begeven, moest men door de voorstad St. Antoine en de voorstad Sr. Marcean, twee buurten, waar de, hals- afsnijders" woonden. Eerst toen de aristo craten uitweken, werden de „gepatenteer de doodslagers", zegt de Revue géné rale, meester van de stad en van de wedrennen ook. Maar altijd bleef het vol op de pleinen en straten, in café's en theaters, en zelfs in de bloedigste tijden kwamen er nog vele vreemdelingen te Parjjs. Eigenaardig was de smaak in den schouwburg, men hield vooral vau patriotische stokken en verzette zich tegen de kerk in dien tijd bracht meD voor 't eerst eene non op de planken. Het publiek was echter zeer woelziek en de spelers moesten engelenge duld hebben. Behalve naar den schonw- burg, ging men ook veel Daar de nationa le vergadering, vooral werd die veel be zocht door vrouwen van het gepeupel. Het publiek belette meer dan eees den spreker, het woord te voeren en het scheen soms uit wezenlijke bandieten te bestaan. Maar hoe vreeselijk het schrikbewind ook woedde, het genoegen der rijken is er nooit heelemaal door bedorven kunnen worden. Terwijl Robespierie en de zijnen moordden in de hoofdstad, hielden de aristo craten in de proviucie muzikale avond feestjes, deden zij roeitochtjes op het water, brachten zij hun' tijd door met versjes te makea, enz., en zelfs toen het broodge- De „M essias" Conselheiro in Bahia, van wien wij in een onzer vorige nummers het een en ander hebben mee gedeeld, en die der Braziliaacsche Regeering vrijwat kommer veroorzaakt en thans een gewapenden aanhang schijnt te hebben van wel 10.000 man, doet die Regeering on willekeurig ook een grooten dienst. Hij verkondigt namelijk, onder andere leerin gen, ook eene groote minachting voor het geld en doet alle papieren geld, dat hij in handen krijgt, openlijk verbranden, tot groot plezier des ministers Victorino, die de in wisseling ondernomen heeft. Ook beweren sommige bladen, dat de Regeering, wel verre van troepen tegen hem nit te zen den, hem behoorde aan te moedigen en zelfs andere burgers san te sporen, om zijn schoon voorbeeld te volgen 1 De door hem verslagen kolonel Morei- za Gesar had 4 bataljons infanterie, een brek in het land kwam, bleven zij even vroo'.ijk. En toen de revolutie over was, haalde de jonkheid van dien tijd, de jeunesse doróe, de verloren dagen in door dubbel te genieten. Het loslaten der gevangenen, de terugkeer van dezen, werd met spel en dans gevierd. De oude adel in de provincie—steden was geruïneerd, maar toch werd er lustig gedineerd, niet meer in zilveren schotels, die de republiek had verbeurd verklaard, maar uit porselein smaakte het ook goed. De beroemde camelia in den slottuin te Pillnitz bij Dresden ver toont ook dit jaar buitengewoon veel bloem knoppen, zoodat men op duizenden bloemen rekenen kan. Deze cameliaboom is de grootste in geheel Europa en staat in den vrijen grond, waar hij welig tiert. Hij is ongeveer 8 meter hoog en heeft een omvang van ongeveer 25 k 30 meter. In den winter wordt hij gewoonlijk omsloten door een honten getimmerte, terwijl eene bijzondere stookinrichting gedurende het koude jaargetijde eene gematigde tempera tuur daarin onderhoudt. Men zegt, dat de ze boom 200 jaar ond is, doch deze be wering moet onjuist zijn, daar de camelia, hoewel zij in 1639 door den Jezuïet G. Camellus onder botanici bekend werd, eerst 100 jaar later in Enropa is ingevoerd. (-+04-) aan het venster, eene koude, bleeke winterzon zag nieuwsgierig tusschen de zware don kere gordijnen door, die anders bijna geen enkelen straal doorlieten. De kamer ziet er rijk en gezellig uit, eene schoone vrouwenhand heelt bekoring en gemak saam vereenigd. Achter in de kamer bij den schoorsteen zat in een' leunstoel een man in kussens en dekens gehuld. Hij hield het grijzende hoofd eenigszins voorover gebogen, om het scherpe zonlicht te ontwijken, dat zijnen oogen pjjn doet. Zijn blik was gericht op de lieflijke, fij ne lijnen der gestalte, die aan het venBter stond. Scherp en duidelijk werd de gestalte af- geteekend door de heldere bestraling Als goud schitterde het lichtblonde haar, dat hoog op het hoofd was opgemaakt, maar waarvan eene menigte kleine krullen in den hals afhingen. „Kom toch uit de zon, Melauie, je ver brandt daar nog 1" „Spotter! zacht lachend liet zij het gordijn vallen en even moeilijk dan ge woonlijk drong nu een enkele zonnestraal naar binnen; de rood zijden gordijnen wa ren trouwe wachters. Zij stond De zon, bellen, de zilveren door als een vroo- „Zij hebben mij Vergelen, Richard En ik had mij zoo verheugd over die sledevaart!' Het is een kleine, ongeduldige zucht waarmede zij nu den schoorsteen nadert. „Men moet nooit te zeker op iets reke- nen, mijne lieveling Hij leunt moede achterover tegen de hooge leuning „an den stoel en trekt huiverend het dek over zijne knieën. „Ik moest je vandaag eigenlijk niet alleen laten. Ge ziet er uit als een levend spook.' „Wellicht!* Zijn ernstige blik hecht zich aan haar gelaat, aan hare schoone donkere oogen die zoo rustig, gevoelloos en zoo vrij 0p hem neeriien. Ach, eenmaal daar liefde voor hem io te zien flikkeren, d&arin een antwoord te vinden op het angstig, vra. gend kloppen van zijn hart. „Ge zijt zoo stil, RichardGij had* zeker liever, dat ik bij u thuis bleef Zij buigt zich diep over hem heen, haar adem streelt zijn voorhoofd, maar zij kust hem niet. „NeeD, gij moet daarbij zijn, Melaniel De wereld zon zich met recht ergeren wanneer ik u dit genoegen ontzegde I* „De wereld 1" Zij herhaalde hst woord en een verachtelijk lachje krulde ha re trotsche lippen. „Alsof het noodig was naar hare meening te vragen...» Yroolijk klinkende bellen doen haar zwij gen en naar het venster gaan. Een elegant span paarden voor een zoo genaamde troika staat voor het hois stil. Bij iedere beweging der vurige dieren rinke len de klokjes aan de bellentuigen. „Graaf Felix 1' zeide halfluid de jonge vrouw en liet het gordijn voor de tweede maal vallen. „Ik dacht, dat ge met graaf Retzow zondt rijden. Hoe komt het, dat dit niet gebeurt, Melanie De dienaar, die op den drempel ver schijnt, maakt een antwoord ondoenlijk. Altijd hangt zijn' blik aan zijne vrouw, doordringend, vragend. Daar openen zich de breede deuren voor den gast. „Goedenmorgenzegt de frissche vroolijke stem van den binnentredende. „Retzow laat duizendmaal om vergiffe nis vragen, hij werd vijf minuten voor den afrit bij den hertog ontboden. Wilt ge u aan mijne leiding toevertrouwen, me vrouw Buiten rinkelden de toon drong tot binnen lijk, lokkend lachen. „Zeker, graaf 1 Dat wil zeg geD, als gij 't goed vindt, Richard P" Bij deze woorden is zij vlak naast haar echtgenoot gaan staan. „Of zal ik hier blijveD, nog is het tijd 1" begint zij zacht. „Gaarne P» vraagt hij fluisterend terug; een mat lachje ver helderd zijn bleek gelast. „Het offer zou te groot voor u zijn, vrouwtje 1 En nu, laat niet langer op u wachtec, de paarden mogen zoo lang niet stil staan I» „Zooals ge wilt.» Zij grijpt naar hare bevermnts, handig en bekoorlijk slaat zij eene voile voor heur haar en gelaat. Nu legt graaf Felix een bonten mantel om hare schouders. „Heb veel plezier, liefste!» Een kus, vluchtig als een windzuchtje, drukt ze op het voorhoofd van den zieken man. „Wees voorzichtig, graafHet is mijn kostbaarste schat, dien ik aan n toever trouw I» Eene onberispelijke buiging is het ant woord, daarna volgt hij de jonge vrouw iu de voorzaal. De dienaar heeft den leuningstoel van zijn gebieder naar het venster gerold. De zon fonkelt op het blinkende paar dentuig, bijna te sterk is al dat geschitter voor zijne zwakke oogen. Maar hij lette er niet op. Opmerkzaam zag hij toe, hoe graaf Felix de tijgerhuid om zijne dame hulde, vervolgens nam deze plaats aan de zijde van Melanie. Een roep aan den koetsier. Eenmaal nog wendde Melanie het blon de hoofd, lachend en stralend groetten hare oogen naar het venster en voort renden de hengsten het zonnige land schap in. Hoe stil was het plotseling geworden in de groote, sierlijke kamer. Zoo dui delijk ziet hij ze daar voor zich, die glinsterende slede, welke daar buiten voort snelt naar het doel, waar spel, scherts en dans zal zijn. Het is een schoon rit, o ja, hij kent dat wel. Eerst door het zwijgende woud, dan door de open velden, met een fonkelend sneenwbed overdekt, waarop nog geefl menschenvoet zijn indruk heeft ge zet. Ach, daarbij te kunnen zijn, te midden van de anderen, die vroolijken, benijdens- waardigen, die gezonden Hy. aan hare zijde, aan de zijde van die jeugdige vrouw, luisterend naar haar gebabbel, dat bekoorlijke lachen, dat nog wel weiluidender klank heeft dan de klokjes der troika. Dat iachen 1 Het heeft hem hart en ziel doen bedwelmen, van dat eerste uur af, dat hij voor de eerste maal tegenover haar gestaan heeft. i Als de verlichamelijking van liefde» jeugd en geluk was zij hem verschenen, hem, wien het leven slechts bitterheid en ontgoochelingen gegeven had, die met den dichter zeggen kon: „Ik ben nooit jong geweest en heb de liefde bespot 1" Ja, bespot 1 Met den spot van den geblaaeerden man van de wereld, die den ..«VU.™ ure g-reu ou»ore pus.uS. uju *»ru «mreu „u, UBUÖ reuen, uie ueu. zen mevrouw te omvatten g^en woord tuascben de beide Trouwen ge- swaar genoeg op het hart l»» j I trBvruuw r ssteinaoker in de rwlmntom». i

Schager Courant | 1897 | | pagina 2