ilSEHfifil lisais-, AInrlEitiE- k L11MI1L Ëxtran timmer. Donderdag 18 Maart 1897. 41ste Jaargang Ho. 3187. JPDit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever: J. WINKEL. Bnreau: SCHAGIK, Laan, I) 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. "Verslag van de vergadeiii g der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in HOLLANDS NOORDER KWARTIER, gehouden te Benningbroek, het lokaal van den heer J, Winkelop Woensdag 17 Maart, des voormiddags half elf in ure. Aanwezig 61 leden en 8 gasten. De vergadering wordt door den Voorzit ter, den heer P. v. Foreest, geopend, die alle aanwezigen in een kort woord welkom heet en den wensch uitspreekt, dat ook ditmaal door Hollands Noorderkwartier gewichtige besluiten mogen genomen wor den en de belangen van den landbouw zullen worden behartigd. Daarna werden door den heer W. leengs, den secretaris, de nauwkeurige en goed ge> stileerde notulen gelezen en met luid ap plaus hechtte de vergadering hare goed keuring daaraan. De Voorzitter brengt daarna een woord van dank nit aan de afgetreden bestuurs leden, de heeren Kaaskooper, Kaan en Kooij. Mededeelingen Het aantal ltden der vereeniging be draagt op dit oogenblik 166 en 8 zoons-leden, dat eene vermeerdering is van 5 leden. Ingevolge opdracht vergadering is door het bestuur aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres betreffende tuberculose ingezonden, in welk adres verzocht wordt, van regeeringawege alle maatregelen te nemen, om de inspuiting met tuberculine te bevorderen en tuberculine voor een kleinen prijs verkrijgbaar te stellen. Adres van adhaesie is gezonden aan de Friesche Maatschappij van Landbouw be treffende de boterwet. Daar de statuten gebieden, dat de algemeene vergadering het bestuur daartoe machtiging geeft, maar de tijd drong, heeft het bestuur dat adres verzonden zonder machtiging. De verga dering hecht bij acclamatie daaraan hare goedkeuring. Verzonden eene missive aan den minister, om te willen melden, of van de uit te lo ven subsidie voor de veeiokking het ge wone deel aan Noorderkwartier zal worden toegekend, maar tot leedwezen van den Voorzitter is daarop nog geen ant woord ontvangen, zoodat Vooizitter vreest, dat het cok nu wel eenigszins mosterd na den maaltijd zal norden. Voorzitter doet vervolgens mededeeling van een geval, dal zich voorgedaan heeft met een slier van den heer Meijer van Weespercarspel, welke stier aas bekroond met eene subsidie van f 150.waaraan de bepaling is verbondeD, dat de stier in een der beide stamboeken wordt ingeschreven. De heer Meijer had aan die bepaliDg niet voldaan, zoodat het bestuur zich bad ge wend tot Ged. Staten, (daar de provincie de subsidie verleent,) van welk college het antwoord was gekomeD, dat de snb- ^sidie aan den heer Meijer niet mocht worden uitbetaald. Was ontvaDgen Kon. goedkeuring op de gewijzigde Statuten. Adres verzonden aan rtgeering en Sta ten tot aanvrage gewone subsidie zuivel- consulent. Antwoord daarop was, dat de gewone f 2000 was toegestaan. O. m. was ingekomen: Brief pachtcommissie part. begrooting ter bestrijding der gemaakte kosten. Blauwboek ministerie. Missive Frieschen boerenbond. Rapport wedstrijd bietenrcoiers op het land van den heer Baudnin. Melding vsn het te houden Landhuis- houdkundig corgies te Hoorn. Missive Ritzema Bo», cultuurgewas- sen. Mededeelingen van te honden Paasch- tentoonsteliingen. Programma Winterschool Schagen. Circulaires, enz. enz. Volgens eenmaal genomen besluit werd het jaarverslag niet gelezen, maar zal het aan het Landbouw Weekblad worden opgezon den. Bij mande van den heer P. Schenk adviseerde de financiëele commissie, belast met het nazien der rekening over 1896, tot goedkeuring derzelve. De rekening ken. sloot in ontvangst op f 8634.16, in uit gaaf op fl624.081/2, batig saldo f2010.12*/^ Rekening Rijks- en Personeele bijdragen, sluitende in ontvangst f 3000.uitgaaf f 1650.waarvan in het voorjaar nog f 12G0.-— moet worden nitgekeerd voor premiëD, in 1896 toegekend voor stieren, geboren in 1895. Door den heer W. leengs werd verslag uitgebracht van de vergadering van het Nederlandsch Paardenstamboek. Bij monde van den voorzitter, den heer P. v. Foreestwordt verslag uitgebracht van de verhandelingen van den zuivel- consulent, den heer Keestradie niet op de vergadering aanwezig is. Uit dat verslag blijkt, dat den heer W. Keestra in 8 gevallen hulp is gevraagd, waar het betrof het slecht stremmen der melk. De heer Keestra geloofde als oor zaak daarvan te moeten opgeven een zie- kelijken toestand der inelkdieren; ook andere oorzaken kunren daarvan reden zijn. De resultaten van enkele gevallen waren gunstig, van andere twijfelachtig. Verder warer. den httxKeeslra inlichtingen gevraagd omtrent lange weibij de op richting van eene kaasfabriek; bij eene verandering in eene bestaande kaasfabriek, en waren door hem inlichtingen verschaft ovet het maken van Edammer kaas. Verder had de consulent op verschil lende plaatsen lezingen gehonden over melkonderzoek, kaasbereiding en melkver- koop, enz. Door den heer W. Keestra was ook eene studiereis in Engeland ondernomen. Na lezing wordt dit rapport onder dank zegging voor kennisgeving aangenomen. Bij monde van den heer G. Wonder wordt vervolgens het verslag gelezen van de werkzaamheden der pachtcommissiën over 1896, De commissie stelde voorop, dat dit verslag poover moest zijn, daar zij in Oclober hare taak bad aanvaard en al het gebeurde niet geschikt was voor open baarmaking, daar het van vertrouwelijken aard was. 14 September werd te Am sterdam eene eerste algemeene vergadering gehouden, waarop onder meer werden ge kozen de algemeene Vooizitter en de al gemeene secretaris. Den 21sten October werd er weder eene vergadering te Am sterdam gehonden en daarin werd bespro ken, hoe men 't geschiktst de noodige pu bliciteit aan de beweging zou kunnen geven. Daar werd de wijze van werken gere geld en werden de algemeene haurcontracten vastgesteld. Den 22en October had de aanvrage van de eerste hoeve plaats in het 4e districtop 16 November de tweede in het 3e district. De commissie eindigde haar rapport met den hartgrondigeD wensch, dat de le taxatie in dit jaar door meerdere gevolgd mogen wordenget. J. L. T. Groneman, Alg. Voorzitter, P. Buis Jz., Alg. Secretaris. De heer L. Visser kan zich zeer goed begrijpen, dat de pachtcommissiën eenige vergoeding krijgen voor de door haar ge maakte kosten. Spr. noemt het rapport ook heel aardig, maar gelooft, dat de boe ren er maar heel weinig aan zullen heb ben, daar alles, wat door de pachtcommis sie gedaan wordt, geheim gehouden wordt en er zoodoende weinig of geen nut uit wordt getrokken. De heer L. T. Groneman heeft het woord gevraagd als voorzitter der pacht commissiën. Spr. oordeelt, dat hetgeen tusscben eigenaar, huurder en commissiën gesproken wordt, van vertrouwelijken aard is en dat riet alleen de pachtcommissie daar niets van vertellen wil, maar ook de eigenaar telkens op den voorgrond stelt, dat het verhandelde van vertrouwelijken aard moet zijn. Een eigenaar b. v. roept de hulp der commissie in, om zijne boerderij te Uxee- ren; dan gaat het toch niet aan, om de resultaten van dat onderzoek publiek te maken P Spr. gelooft, dat onmogelijk aan bet verzoek van den heer Visser kan wor den voldaan. Vooizitter brengt vervolgens dank aan de pachtcommissiën, voor het door haar zelve verplicht gemaakt rapport en is het ver voor volkomen met dén heer dat vee] van hetgeen de Groneman eens, pachtcommissiën doen, niet voor openbaarmaking geschikt 18. Aan de orde wordt nn gesteld een voor stel van het bestnur tot het nemen van proeven met bloembollencultuur, waartoe in de vorige vergadering reeds was beslo ten. Bij acclamatie wordt het bestaur gemachtigd,daarvoor f 60.— uit te trek-, Voorstel van het bestuur tot het leenen van eene bijdrage van f 200. de veetentoonstelling tijdens het Landhuis- hondknndig congres te Hoorn. In te lei den door den Voorzitter. De heer v. Foreest deed dit met een gemst gemoed, daar Spr. geloofde, dat niemand op dit punt iets kon tegen hebben. De voor naamste opluistering van dit congres was de daaraan te vertinden groote tentoon stelling van fokvee, die natuurlijk kosten met zich brengt. Maar de kas van het congres is niet groot genoeg, om die kos ten te bestrijden. Spr. brengt nu het belang van die tentoonstelling in herinnering, wijst op de verplichting van de vereeni ging Hollands Noorderkwartier, om die zaak te steunen en hoopt, dat de vergadering de sub. commissie, die met het honden der tentoonstelling is belast, in staat zal stellen, haar werk naar behooren te volbrengen. De heer L. Visser bevindt zich evenals Voorzitter in een moeilijk geval, daar hij l ook lid van het landhuishoudknndig con gres is. Spr. wil ook wel iets bijdragen ter bestrijding in de kosten, maar acht f 200.veel te hoog. Spr. oordeelt, dat, daar in het voorjaar er zoo op getimmerd is, om de contributie voor Hollands Noorderkwartier te verlageD, het nu niet aangaat, om ter wille van eene stad, die haar fatsoen niet houden kan, f 200.te geven. Spr. oordeelt f 50 meer dan vol doende en gelooft, dat Hollands Noorder kwartier dan wel degelijk haar fatsoen hondt. De heer v. Foreest zal niet beoordeelen, of Hoorn haar fatsoen niet houdt, maar meent, dat, als bet geen de heer Visser zegt, eens waarheid was, dan Hollands Noorderkwartier verplicht is, het fatsoen van Noordholland te redden. De heer L. Visser acht dat niet ver antwoord en gelooft, dat Holl. Noorder kwartier zich niet mag opofferen voor een ander. Spr. oordeelt, dat, als de gast, dien Hoorn eerstdaags zal ontvangen, haar te dnur is, Hoorn dan maar had moeten zeggen, dat die gast haar niet paBte. Da heer Br. v. d. Zande gelooft niet, dat Hoorn, met f 500.te geven, nu zoo heel weinig gedaan heeft. Sneek beeft nok f 500.en Dort f 1000.gegeven, maar niemand zal het in zijn hoofd krijgen, om Hoorn met Dort te gaan vergelijken. Spr. vindt het optreden van den heer L. Visser al zeer eigenaardig, daar de heer Visser bij het opmaken der begrooting voor de tentoonstelling telkens bij het ramen der prijzen beweerde dat die te laag waren. Als er f 30.gezegd werd, riep de heer Visser: f 80.dat is veel te weinig, moet f 60.— zijn. Toen is den heer Visser geantwoord, dat daartoe de middelen niet toereikend waren, maar als er eventueel nog geld voor mocht disponibel zijn, dan aan zijn verlangen zou worden voldaan en nu hier sprake is, geld toe te kennen, is de heer Visser, in plaats van een voor stander, juist degene, die zijoe stem er tegen vetheft. Br, v. d. Zande acht zich ook nog verplicht te zeggen, dat het geheel verantwoordelijk is, als Hollands Noorderkwartier f 200.geeftdat het wel een zeer groot bedrag is, geeft Spr. toe, maar het wordt ook zeer nuttig be steed. De beer L. Visser wijst nogmaals op de tweeledige functie, die bij bekleedt, en dat hij hier zit ajs lid van Noorderkwartier, dat hem zeer na aan het harte ligt en het meer dan genoeg acht, als er, evenals bij andere tentoonstellingen, f 50.gegeven wordt. Spr. had van Hoorn buiten de f 500.nog een waarborgfonds tot een gelijk bedrag verwacht. De heer J. L, 1. Groneman kan uit stekend goed meegaan met het denkbeeld, om f 200 toe te staan. Hollands Noor derkwartier beeft al 25 jaar zich bezig ge houden, om de veefokking in deze provin cie te verheffen en haar naam hoog te honden, zoowel binnen als buiten onze grenzen. Spr. noemt de a. s. tentoonstel ling te Hoorn eene goede gelegenheid daar voor, te meer, daar dit de 50-ste verga dering van het corgres is en dus ook een eenigszins feestelijke dag. Spr. brengt onder de aandacht, dat er op dien dag te Hoorn uit alle deelen vaD ons vaderland personen aanwezig zullen zijn en ook wel licht van buiten ons land en dat bet dan e6ne uitstekende plaats genoemd mag wer den, om reclame te maken voor het vee uit onze provincie. De heer Groneman wijst op Friesland, dat reeda zooveel voor zijneu veestapel heeft gedaan. Laten wij ook zoo iets doen, zegt Spr., en laat ons f 200 geven, opdat door het uitloven van hooge premiën goede zendingen ree zullen wordeo ingezonden. Spr. meent, dat consequent wordt gehan deld, wanneer er f200 wordt toegekend, daar altijd het doel i9 geweest verbetering van den veestapel en wij te Hoorn weer zullen kunnen laten zien, welk uitstekend goed vee we hier hebben. Da heer L. Visser trekt hierop zijn voorstel in. Het voorstel van bet bestuur wordt nu bij acclamatie aangenomen. Voorstel van het bestnur tot het uitlo ven van een gouden medaille of f50.— voor de Internationale Landbouwtentoon stelling te 's Hage. In te leiden door den heer G. Wonder, Spr. wijst op de goede verstandhouding van Noorderkwartier en Hollandsche Maatschappij, dat meermalen beide vereenigingen elkaar de hand heb ben gereikt tot het verkrijgen van groot- sche doeleinden en oordeelt, dat de vereeni ging deze f 50.gerustelijk voor dat doel mag uitloven. De heer R. Visser Lz. wenschte er wel de bepaling aan vastgeknoopt, dat deze som disponibel werd gesteld voor eene aparte rubriek Zwitsersche geiten. Voorzitter meeat dit aan het hoofdbe stuur te moeten overlaten, daar het voor eene speciaal op te geven rubriek te laat is. Voorstel wordt daarna bij acclamatie aangenomen. In de nu volgende pauze hadden de verschillende verkiezingen plaats. a. tot drie leden van het bestaur in de plaats van de periodiek aftredende ledeD, de heeren Jhr. Mr, P, v. ForeestJb. Pz. Groot en D. Branderdie niet her kiesbaar waren, de heeren J. Mul Jz. van Berkhout, met 36 en A. J. Peeck van Schoorl, met 35 stemmen, en na een twee tal stemmingen werd gekozen de heer K. Jonker van Haringhuizen met 38 van de 54 stemmen. C. tot afgevaardigde naar het Land- huishoudkundig Congres, de heer Jn. Zijp KzAbbekerk, met 38 stemmen. d. tot afgevaardigde naar de vergadering van de vereeniging Paardenstamboek, de heer W. Teengs met 50 stemmen. Tot plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, wordt Schagen aangewezen, met 48 stemmen. Voorstel van het bestuur tot the oretische opleiding van veeverloskundigen. In te hiden door den heer B. Brander. Spr. brengt eerstens in herinnering de groote sterfte bij de dieren in de jaren 18411876, wijst vervolgensin een uit gebreid rapport op het omkundige van vele kalverenvilders, waar het de zinde lijkheid betreft, met het oog op overbren gen van smetstof van het eene dier op het andere en zegt, dat aan dat eu vel vele moeder-dieren bezweken zijn. Vervolgens wordt door Spr. het nut be toogd tot het honden van een cursns door een veearts tot opleiding van veeverloskun- digen. Tot verduidelijking van het sterfte cijfer der koeien aan verschillende ziek ten had de heer Brander eene giaphiache kaart gemaakt en opgehangen. De heer WC. Visser van Nieuwe Nie- dorp acht het opleiden van veeverloskua- digen van het hoogste gewicht, maar meent, dat er met geringe kosten meer kan gedaan worden door eene handleiding hei licht te doen zien, waarin voorname lijk de verkeerde liggingen en de daarbij beboerende behandelingen worden bespro ken. Spr. wil gaarne met het zooeven besprokene meegaan, maar acht een der gelijk werkje, dat voor kleinen prijs of des noods gratis verkrijgbaar wordt gesteld, van veel nut. De heer Baron kan ook wel meegaan met de idee van den heer Visser en brengt vervolgens in een uitvoerig betoog de noodzakelijkheid van eene opleiding van veeverlosknndigen onder de aandacht der aanwezigen. De heer R. Visser Lz. gelooft, dat het voorgestelde weinig nut zal hebben voor de practijkdat het in de prcctijk geheel op de handgrepen aankomt en meent wel, dat men zal kunnen zeg gen, zoo moet je doen, maar om het zoo te doen, dat is het voornaamste en dat laatste is volgens spr. alleen dooi oefening te verkrijgen. Voorzitter oordeelt.dat het bestuur 't geheel met Spr., en Spr. geheel met het bestuur eens is en meent, dat er vele i kalverenvilders zijn, die in de practjjk heel handig zijn, maar van de theorie geen be grip hebben en dat juist, door hen die theorie te leeren, de noodige ontsmetting zal worden toegepast. Het voorstel van het bestuur, f 150. voor dit doel uit te trekken wordt nabij acclamatie aangenomen en de Voorzitter doet toezegging, dat het bestuur gaarne, hetgeen door den heer Visser van Nieuwe Niedorp in het midden is gebracht in ernstige overweging zal nemeD. Voorstel van het bestaur omtrent een in te stellen onderzoek naar de suikerbie tenteelt in andere streken. In te leiden door den heer K. Breebaart Jz. Spr. be gint zijne inleiding met de veronderstel ling, dal de zuidelijke provinciën de noor delijke voor zijn, wat de opbrengst van het aantal suikerbieten per hectare betreft. Gaarne zou Spr. daarvan de redenen op lossen en met dat doel stelt Spr. namens het bestuur voor, 3 leden naar die plaatsen te zenden, nl.1 theoreticus en 2 practische landbouwers, om af te leiden, waaraan de hoogere opbrengst is toe te schrijven. Men bad hier voornamelijk het oog op Zeeland en westelijk Noordbrabant en het bestunr achtte den zaaitijd als het beste tijdstip voor dat bezoek. Voorzitter licht toe, dat voor dit onder zoek 1 300.— is uitgetrokken, Dit voorstel wordt eveneens bij accla matie aangenomen. Voorzitter deelt mede, dat tot die com missie door het bestunr zijn aangewezen de heeren K. Breebaart Jz. en G. H, Geerligs, als practische landbouwers en de heer C. Nobeldirecteur Winterschool te Schagen, als theoreticus. Voorstel van het bestuur, om een cre- diet te verleenen van hoogstens f 100. aan het comité van de proefzuirelboerderij. In te leiden door den Voorzitter. De heer v. Foreest meent, dat de zaak der proef- zuivelboerderij schijnbaar op goede scbroeren staat. Ged. Staten hebben zich bereid verklaard, in de a. s. voorjaarsvergadering aan de Provinciale Staten voor te stellen, voor dit doel eeue subsidie van f 8500.— te verleenen. Met den Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft te Hoorn ook eene conferentie plaats gehad en scheen ook die niet ongeneigd, om mede te wer ken maar diens medewerking werd af hankelijk gesteld van eene ruime bijdrage der provincie. Daarenboven heeft de Minister den Rijksbouwknndige opgedra gen, om met bekwamen spoed te maken een plan voor een proefstation met anntxe boerderij op bescheiden voet. Officieus is de mededeeliog gedaan, dat de minister geneigd zou zijn, aan de 2e Kamer te verzoeken, daarvoor een post nit te trekken. Maar tot dusverre heeft voorzitter van dit alles nog niets gemerkt; en om de gewone dagelijksche onkosten te bestrijden, als drukwerken en anderszins, moet er geld zijn, en daarom stelt voorzitter voor, daarvoor f 100.op de begrooting te stellen. De heer W. C. Visser, Nieuwe Niedorp, stelt voor, om dit punt dadelijk bij accla matie aau te nemendiensvolgens ge schiedt. Vocrstel bestuur, om eene premie van f 100.uit te loven, voor de beste col lectie van minatei>s 20 stuks, in Hollanda Noorderkwartier ingevoerde, engelsche fok- rammec. In te leiden door den heer H. Fijn Hz. Spr. herinnerde er aan, dat reeds eenige jaren geleden engelsche ram men waren ingevoerd geworden en het succes daarvan ook niet was uitgebleven, doch hierdoor bleek de bestrijding van den achteruitgang van het schapen ras nog niet voldoende. In vorige jaren toch gingen slechtB een paar landbouwers en handelaars naar En geland en kochten daar voor eigen reke ning rammeD, die zij meenden van de hand te kunnen zetten, doch deze pogingen leidden niet verder. Dat aankoopen evenwel aan te meedigen was het streven van het bestuur en daarom werd er voorgesteld, om eene premie uit te loven. Spr. bracht vervolgens in herinnering de beste resul taten, die verkregen waren met de krui sing van engelsche rammen. De heer Zuurbier waardeerde ten zeer ste de nitloving van f 100.maar ge loofde toch eenige bedenking te moeten oppereB. Spr. vindt het gewaagd, voor één collectie van 20 rammen f 100 uit te loven, daar, gesteld dat er 3 inzendiogen zijn, er dus 2 onbekroona zullen blijven, en de twee eigenaren daarvan schade zullen ondervinden bij het verkoopen hunner die ren. Spr. zag liever f 100 uitgeloofd voor den besten ram van al de aangevoerde koppels.

Schager Courant | 1897 | | pagina 5