Soirée te Wieringerwaard. Floralia hoopt hare intre- de in EoHtorn te doen. Aan de ingeze tenen is kennis gegeven door het Bestuur van het Nuts-Beparlement, dat er door een 50-tal personen, tot de arbeidende klasse behooreude, potten met bloemstek- ken aangevraagd kunnen worden. Ieder aanvrager zal kosteloos een vijftal potten ontvangen. Ook personen, niet tot die klasse behoorende, kunnen vijf potjes krij gen tegen betaling van 6 Ots. per pot. Er is slechts eene voorwaarde aan de ont vangst verbonden, n!., dat men zich ver bindt, om op een nader te bepalen dalnm de potten voor enkele dagen af te staan, ten einde er eene tentoonstelling van te organiseeren. Prijzen zullen alsdan wor den toegekend aan de verzorgers van de best ontwikkelde planten. Als keurmees ter zal optreden een bekend bloemist nit Alkmaar, die zich verbondec heeft, deze tentoonstelling te verfraaien door het eta? leeren van bloemen en planten, door hem zeiven gekweekt. Komen er dus aanvragen genoeg, dan gaat dit plan door, en zal de datum vau afhalen der stekken nader bekend gemaakt worden. Men ontvangt allen stekken van dezelfde soort en wel twee soorten Bigoüa's (knol en blad), een Geranium, een Fuchsia en nog een vijfde soort. PLAATSELIJK NIEUWS. in het 3da en 4de lid'. De kinderen of kindskinderen van dronkaards zonden dus dat kwaad erven. Door zeker Dr. in Bern was geconstateerd, dat van de 57 kinde ren van drinkenden 6, en van de 61 kin deren van onthouders 54 tot degelijke menschen waren opgegroeid en Br. Martin Directeur van het kinderziekenhuis, merkte op, dït het meerendeel der zenuwiijdende kinderen was voortgesproten uit drin kende ouders. Alle ter vergadering aan wezige ouders en zij, die het konden wor den, werden das gewezen op de aadeelige gevolgen van de drinkgewoonte op de gezondheid der kinderen. Het eenige middel, om die gevolgen te voorkomen wasgeheel breken met de oorzaak. Qetn offer mocht daartoe te groot zijn. Een offer trouwens, dat geen offer wasslechts door zich tegen eene neiging te verzetten, maakte men van het leven een last in plaats van een last. Als laatste spreker reatte nog de heer Schermerhorndie voorzeker niet het min ste aandeel had in het succes van den a- vond. Spreker verhaalde, hoe hij, na gedurende 21/, jaar vruchteloos te N. Niedorp tegen den drank te hebben gestreden, nogmaals de menschen had opgeroepen, om, ter wille van de lijdenden, naast hem te gaan strij den tegen den bedwelmenden invloed van het alcoholisme. Had men hier dan niet geslachten zien ten ouder gaan Moest men da^r dan niet tegen opkomen In den 272-jarigen strijd had spreker eene staalkaart verzameld van de bezwaren, die tegen het onthouder-zijn waren aange voerd. Zoo wilde de een vrij blijveD, een ander meende, dat het weinigje, dat hij dronk, niet zou schaden, een derde achtte ont houding alléén goed voor dronkaards, een vierde wilde, dat de meer invloedrijken voorgingen, enz., enz, Is dan niet juist hij vrij, die naar zijn zuiver geweten handelt Is weinig drin ken nietde kwade gewoonte in stand houden Doet matig voorgaan niet matig en verder onmatig volgen, zoodat het nog meer slachtoffers na zich sleept dan een dronkaardsvoorbeeld? Moet men in dit geval niet evengoed trachten te redden, als wanneer een kiüd in het water ligt P of moet men eerst de politie waarschuwen, in de hoop, dat deze het op het droge zal halen P Deze en meerdere bezwaren werden al- zoo opgeruimd of vernietigd. Met eene opwekking tot deelneming ein digde spreker zijne met warmte gesproken woorden, waarop, evenals na de reden der vorige hearen, flink werd geapplaudisseerd. Reeds een 40-tal personen meldden zich aan tot oprichting eener geheelonthouders vereniging. Door den heer W. Zander weid nog ge vraagd, of het niet beter was, zich na ee- nig overdenken aan te geven, in plaats van dadelijk, nog onder den indruk van het gesprokene. De heer Schermerhorn voorzag daarvan weinig heil, op grond van zijne 2*/2-jarige ondervinding, maar wilde men zich later aanmelden, dan natuurlijk gaarne. Niemand trad overigens in debat, zoo dat de heer Schermerhorn onder dankzeg ging voor opkomst en alltntie de bijeen komst te ongeveer 11 ure sloot. De zaal van den heer J. Boon te Wieringerwaard was j.1. zon dag, 21 Maart, in den vollen zin van het woord vol. Burgemeester Rezelman, voorzitter der Vereen. Vrije Liefdadigheid, opende de feestelijke bijeenkomst met een toepasselijk woord, dank brengend aan allen, die hadden medegeweikt, om het liefdadig doel financieel te doen slagen en aan de dames en heei6P, die hunne krach ten daarvoor zouden ten beste geveD. Nummer één van het programma: Be Burenvan Justus van Manrik, een lief, maar zeer lastig te vertolken blijspel, werd flii k opgevoerd.Mej. A. E. de Boer was op en top de vinnige, behaagzieke, oude matrone, juffrouw Vermeulen. Als hare dienstbode Anna fungeerde mej. E. de Boerdie door haar spel terstond de hoorders voor zich innam. Zij gaf de praatzieke, ondeugende Anna goed weer. Ook de heeren WijJcer en Backx, de lustige studenten Gnstaaf en Willem, en de heer Haringhuizenals de op zijn ouden dag nog eene vrouw krijgende, droge Jodocus Kruimelvertolkten hunne rollen zeer goed. Het publiek gaf dan ook, zoowel ouder als na de uitvoering, blijk van welge- meenden bijval. Het zanggezelschap Apollo trad nu op met„Groet aan het Wond.' De ademlooze stilte en de gespannen aandacht tijdens den zang waren wel bewijzen, hoe zeer een goed vertolkt, schoon lied steeds weerklank vindt in ieder menschenhart. De heer Stadt vergastte het publiek op een tweetal solo's, Morgenlied en Matro zenlied, geaccompagneerd door mej. A. Groneman. Gaarne brengen wij den heer Stadt bij deze de woorden over, welke wij in de panze opvingen. „Al zong die mijnheer Stadt den gehetlen avond, je zondt er met graagte naar luisteren.' Na de pauze vulden de heer Jer. los en mej. C. Vos het p:ogramma aan met een quatremains en ontvingen daarvoor een welverdiend, hartelijk applaus. Vervolgens werd opgevoerd het klucht spel tBe Nieuwe Burgemeester"door W. Wijhor. Het was vermakelijk te zien en te hooren, hoe velen hun eigen broer of zoon niet herkenden in de nn optredende dilettanten. Een woord van lof aan den heer Hovenier van Schagen, den bewerker dier kluchtige verbazing. Wij bevelen allen kamers en gezelschappen in den omtrek den heer Hovenier met gerustheid aan hij is de knust van grimeeren meester, werkt vlug, zonder omslag, en neemt door zijne bescheidenheid voor zich in. De in houd van het kluchtspel komt hierop neerJonkheer Trotschenburg is benoemd tot burgemeester der gemeente Nullenstein. Om met zijne standplaats kenn:s te maken logeert hij bij den ex-burgemeester Van Pimpelen. Deze is hem weinig genegen en had liever zijn eigen zoon Jacob in zijne plaats zien optreden. Hij beraamt het plan, den nieuwen burgemeester af te schrikken en speelt, in complot met zijn huis knecht Kees, den barbier Snap, den bode Trippel en den veldwachter Kraai, komedie tegenover Trotschenburg. De laatste krijgt daardoor zoo'n lagen dunk van de Nul- lenstemers, dat hij op het punt staat, voor de hem te beurt gevallen onderscheiding te bedanken. Reeds drinken zijne belagers een glaasje op den goeden afloop, als Trotschenburg, die inmiddels achter het complot is gekomen, onverwacht ver schijnt en proces—verbaal liet opmaken door Kraai. De lui vallen nu door de mandVan Pimpelen bekent alles. Trot- schenbarg verschaft hen eerst een angstig cogenblik, doch laat zich ten slotte be praten, het proces-ver haal niet te zullen iodienen. Hij eischt echter, dat de grap dan ook als grap eindigt en laat nn de heeren voor zijn pleizier nog eens kome die spelen. De beeren Rezelman (Trotschenburg), H. Kaan (Van Pimpelen), C. Blaauhoer (Kees), Jer. Vos (Trippel), J. Vos (Snap) en C. Backx (Kraai) deden het publiek hartelijk lachen. De opmerking moet ons echter uit de pen, dat in den beginne veel beter werd geacteerd daa aan het 8lot, waar enkelen zich aan overdrijving schuldig maakten. Nn trad het zanggezelschap nogmaals op met: Morgenlied en Vooriaar in de Al pen. Het werd reeds laat, maar Olym- pia deed ons spoedig door haar waardig, krachtig optreden alle gedachten aan tijd vergeten. De turners hebben niet weinig bijgedragen tot het genoegen van dezen avond. De oefeningen weiden kordaat en correct uitgevoerd. Wij mochten nog niet naar hois 'eerst zou onze lever schudden. Het scherm ging op en daar stonden zes groote, grau we zakken met koflh, suiker, thee, enz. Neen, toch niet, de zakken bewogen zich, ze gingen omhoog en daar stonden zes nette koks, patente kerels, helder in het wit gekleed. Wat er gelachen is I De koks waren al weer onder de respec tieve zakken verborgen en nog weerklonk de zaal van het uitbundig gelach. Dat stnkje zal op vereerend verzoek nog wel eens weer gezongen en gespeeld worden en wij twijfelen niet, of de heeren H. J. Prins P. Visscher, J. KaanH, Zijp, R. Kaan en Jer. Vos zullen zich dan terstond be reid toonen. Bs. de Boer sloot den genotvollen a- vond meteen woord vaD hartelijken dank aan allen, die hadden medegewerkt en aan allen, die door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling in het goede doel hadden getoond. Met een genoeglijk bal werd deze soi rée gesloten, die in meer dan ééa opzicht welgeslaagd mag heeten. Vergadering van den BAAD der gemeente W ieringen, gebonden op maandag, 22 Maart 1897, des voor middags 10 ure. Voorzitter: de EdelAohtb. Heer L. C. Kolf, Burgemeester. Tegenwoordig de beeren: P. P. Tijse», Ji. Mos- tert, J. Tijse», P. Eoorn, V. Heijblok en Olreen, afwezig met kennisgeving de heer P. S. Euut. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris, den heer Poel, het genotuleerde der vorige bijeenkomst te willen voorlezen, hetwelk zonder op- of aanmerkingen wordt goedgekeurd MEDEDEELINGEN: 1°. Dat de verpachting van de Gemeente-eigen dommen is geschied, en de opbrengst f 144.10 bedraagt. 2®. Aanbesteding van de te boawen burgemees terswoning is geschied op Maandag 1 Maart, en er zijn 6 inschrijvingen ingekomen van de heeren Jb. Poppen, alhier, voor f 6410. Vf. Hermans, 6374. G. Timmerman, 6046. C. Kroon, 6900. N J. Poel, 6670.—. Alzoo laagste inschrijver de heer N. J. Poel, aan wien het werk is gegund. INGEKOMEN STUKKEN: le. Een schrijven van C. Mz. Mulder, waarin Mulder te kennen geeft, dat hij in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1897, is aangeslagen voor een bedrag van f 11.75, en zich bezwaard gevoeld, genoemd be drag te kunnen betalen, waarom hij zich tot den raad dezer Gemeente wendt, om hem eene klasse te willen verlagen Wordt besloten, om den aanslag over 1897 niet te verlagen, maar znlks te doen in 't volgende jaar. 2e. Een schrijven van Trijntje Heijblok, wed. van G. Waal, inhoudende een verzoek, om haar wederom als vorige jaren te willen ontslaan van de helft der hondenbelasting. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. 3e. Dat door B. en W. de kas van den gemeente ontvanger was opgemaakt en nagezien, en nit het Proces- Verbaal der opname bleek, dat zich in kas bevond de somma van f 3242.32. 4e. Dat de subsidie van het rijk voor het lager- onderwijs bedraagt f 1700.—, niettegenstaande het vorige jaar was te veel betaald een bedrag van f 308.33». 5e. Waren opgemaakt de kiezerslijsten, waarop 491 kiezers zijn geplaatst. De afkondiging zal geschieden op 23 Maart en de bezwaarschriften kunnen worden ingediend tot en met 15 April. 6e. De Voorzitter deelt mede, dat de politie verordening van heeren Gedeputeerde Staten is terug ontvangen en juist op de oude artikelen eenige aanmerkingen waren gemaakt, welke artikelen door den raad worden veranderd en wederom vastgesteld. 7e. Idem brandweerverordening. HAVEN. De Voorzitter verstrekt eenige mededeelingen van den heer Commissaris der Koningin en ZE. den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, omtrent de zeehaven te Den Oever, en dat door hen de vraag was gedaan, of de gemeente ook eene snbsidie toestond. De raad beslist, om f 5000.— hiervoor nit te beeren. BONDVBAAG. le. De heer Jb. Mostert stelt voor, om voor de nienw te bouwen burgemeesterswoning een front te maken den aannemer, den heer Poel, had hij hierover I geraadpleegd, en deze wilde znlks voor f 100.er I oij maken. De heer Obree» was van meening, dat de geschiedenis met het hnis eens moest ophouden. I De heeren P. Tijse» en Koor» waren het met het voorstel van den heer Hostest eens, omrede het huis dan een beter voorkomen heeft. De heer Heijblok, ter vergadering komende en met het voorstel in kennis gesteld, acht het zeer goed. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Mostert in stemming en het wordt met alg. stem men aangenomen. 2e. De heer Eoorn wenschte thans afdoende maatregelen te nemen met den weg van Hipolitns- hoef naar de Hankes. Na eenige woordenwisseling werd besloten, om eerst eene proef te nemen met den weg naar den Oever, door denzelven rond te maken met den grond van de daarnaast loopende voetpaden, en er dan ter stond grint over te werken. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Vergadering van 't Heemraadschap WIERINGEN, gehouden op zaterdag, 20 Maart 1897, des namiddags 2 nnr, ten huize van D. D. Lont. Dijkgraaf V. Heijblokafwezig zonder kennisgeving Jb. Keijzer. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna is aan de orde, de vaststelling der begrooting over 1897, ver moedelijk sinitende met een batig saldo van f262,25. Genoemde begrooting, welke 14 dagen ter inzage had gelegen, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel een schrijven van den EdelAchtbaren Heer Burgemeester van Wieringeu, waarin wordt verzocht, de tiende van het Gemeente bestuur over te nemen. De Voorzitter adviseerde, daar het ledental van't Heemraadschap niet voltallig was,eene beslissing tot eene volgende vergadering nit te stellen. Algemeene stemmen aangenomen. Tevens stelt de Voorzitter voor, om de stemming van Hoofdingelanden te honden op zaterdag 10 April 1897, van 10 12 nnr. Wederom met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden van 't stembureau worden gekozen de heeren: P. Eoorn en A. Elein. De herstemming zal, indien deze noodig is, zoo spoedigmogelijk geschieden. Was ingekomen een schrijven van H. Minnes, dato 11 Maart 1897, waarin deze verzoekt, om op den opnieuw aangelegden weg aan de Haukes een dam te mogen leggen, onder beding, aan de verplichting, bij de keur aangegeven, te zullen voldoenalgemeene stemmen goedgekeurd. Door N. J. Poel was een schrijven ingediend, om- rede hem van zijn werk f400 was gekort als boete. De Voorzitter was van meening, dat het bedrag wel hoog, doch niet overdreven was, en liet znlks aan de vergadering over. Na eenig debat werd met algemeene stemmen besloten aan Poel te schrijven, dat het besluit van het dagelij ksch bestuur was goedgekeurd en hem tevens aan te manen, de krammat te verlengen en het afzagen van den duiker. Bij rondvraag verzoekt de heer N. Rotgans, om den duiker in het dijkje bjj Smerf eenigszins op peil te zetten, daar het water in het IS ie rd ijker veld te laag loopt. De vergadering beslist, dat de Voorzitter een onderzoek zal instellen. Alsnn volgt de aanbesteding van eenig grondwerk aan de Haukes, in 2 perceelen; ingekomen waren 5 biljetten en wel van 2e perceel. Goudsbloem f 80. Glim, 72. Jb. Lont, 69. M. Vroone, 50. J. Doves, 43. Vroone voor f 50.en J. M. le perceel. P. Glim, f 90.—. Goudsbloem, 70. Jb. Lont, 65. J. Doves, 53. M. Vroone, 50. Laagste inschrijvers Doves voor f 43. Verder was aanbesteed het dijkje achter Ooster- klief, ingekomen waren 8 biljetten: A. Goudsbloem, f 140,J. van Duin f 136,8. Smit f 65. Jb. Lont f 65.M. Vroone f 60.J. Doves f 59. Jn. Doves f 43.P. Glim f 42.50. Laagste inschrijver P. Glim, voor f42.50. De drie werken zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Men meldt ons uit Sint Maarten Zondag, 28 dezer,zal in het lokaal van den heer Schermerhorn een concert worden ge geven door den heer B. Koster Mz., leer ling aan de muziekschool ter bevordering der toonkunst te Amsterdam, voor viool, ouder begeleiding van den heer J. M. Ot- to ait Alkmaar, voor piano, met medewer king van den heer A. Hein Si. al daar, die ter afwisseling eenige komische voordrachten ten beste zal geven, en den heer P. Stadt van Schagerbrug, die op zich heeft genomeD, eenige nummers te zullen ziugen. D e h e e r Air*. A. F*, de Ij&ngfe, lid jder Tweede Kamer voor ons district, is aan de gevolgen van zijne ziekte en van de ondergane operatie dinsdagavond bezweken. Prinses Sophie der Neder- landen, eenige zuster van wijlen Willem 111, groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenacb, is gisteravond aan eene hartkwaal bezweken in den onderdom van 73 jaar. Het bestuur van de afdee- ling Jlet Witte Kruiste Heer HugO- waard heeft uit haar midden tot pen ningmeester benoemd den heer P. van Pijn, als opvolger van deu heer P. Wonder Pz., die niet herkiesbaar was. Een schaap van den ree- honder B. Rus te Heer Hugowaard, heeft vier lammeren geworpen. Onderhen, die voor den aanstaanden nieuwen cursos als leerlingen aan de ambachtsschool te Alkmaar zijn toegelaten, is ook Arie Sleutel van Baf- singerhorn. Jongstleden zaterdag zijn van de Kreil,gem. Barsingerhorn, uaar Daiischland vertrokken N. Bakker Kz. en A. de Graaf, beiden boerenknechts, om daar als kaasmakers werkzaam te zijn aan twee verschillende fabrieken, aan het hoofd waarvan ëveneens peraonen van Barsingerhorh en de Kreil al geruimen tijd geplaatst zijn. Deze fabrieken bevinden zich in de omstreken van Kleef en Emmerik. Na gehouden onderzoek is gebleken, dat van de voorloopig opge maakte lijst van kiezers in de Gemeente Barsingerhorn, wegens verschillende redenen eenige personen mosten worden afgenomen, zoodat de kiezerslijst voor ge noemde gemeente thans is opgemaakt tot een getal van 378 kiesgerechtigden. J>irl£shorii. De zes wintervergaderingen, welke de alhier bestaande Vereeniging „Nut en Genoegen' houdt, zijn weer achter den rug. Had men na de laatste reglementswij ziging gehoopt, dat een trouwer bezoek der vergaderingen daarvan het gevolg zou zijn, in deze hoop heeft men zich teleurgesteld gezien, 't Bezoek was a! even gering als voorheen. Toch hadden vooral bij de laatstgehouden vergadering de afwezigen ongelijk't was een ge zellige, prettige avond, waarvan het genot nog verhoogd werd door wat men van de sprekers te hooren kreeg. De heer A. Smit debuteerde met succes, 't Was werkelijk voor de afwezigen een gang naar het vergaderlokaal waard geweest, te hooren „hoe de iamilie Braammeijer van de Zaan de Amsterdamsche kermis be zocht' en welke ondervindingen zij daar opdeed. Eb dan de heer C. Bijposl met zijne voordracht van Van Maurik's /Twee Jsntjes". Neen maar, we hebben gelachen, zooals we 't op 't Nut Dog nooit gedaan hebben; de spreker moest soms zijne lezing een oogenblik staken van 't lachen. Ook werd nog door den bibliothecaris ter tafel gebr.icht eene collectie boekwer ken, door den heer C. Bijpost voor de bibliotheek ten geschenke gegeven. Van die bibliotheek wordt door de in gezetenen 's winters een getrouw gebruik gemaakt, dank zij de milde bepaling, dat ook niet-leden er gratis over beschikken kunnen. Van October des vorigen jaars tot medio Maart werden 385 nommers uitgegeven. Schagen, 24 Maart 1897. In tegenstelling met een bericht, door een der bladen nit den om trek onder nieuws nit Schagen opgeno men, kannen wij beslist verklaren, dat ook de heer Hengeveld, districts-veearts te Haarlem, de vier aangehouden koeien als verdacht van mond- en klauwzeer heeft verklaard. De runderen zullen gedu rende 8 dagen in observatie worden ge houden. Het is nader gebleken, dat de verdachte dieren afkomstig waren uit een koppel, waarbij in Purmerend bij vier mond— en klauwzeer is geconstateerd. Men deelt ons mede, dat de jongeling G. Kroon als klerk aange steld is aan het station te Noord- Scharwonde terwijl de jongeling H. Groot als zoodanig te Heer Hugo waard in functie zal treden. Maandagavond j. 1. verga- derde de afdeeling //Schagen en Om streken' dei Holland8che Maatschappij van Landbonw ten locale van den heer B. v. lwuiver ten half acht ure. Aanwezig 12 leden. De voorzitter, de heer S. Bemanopent de vergadering, de eerste in het jaar 1897, met een woord van welkom, hoopt, dal ook dit jaar do belangen van den land bouw zullen mogen worden bevorderd richt daarna een woord tot den heer Be Gierals zijnde in zijne kwaliteit als lee- raar aan de winterschool iemand, van wien voor den boerenstand in de toekomst veel nat kan verwacht worden en wiens onderwijs op hoogen prijs zal worden ge steld en opent daarna de vergadering met nogmaals den wensch uit te spreken, dat de vergaderingen der afdeeling in 1897 wat ruimer zullen worden bezocht. Hierna werden door den heer C. Bij posl de notulen gelezen en daarna onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Belangrijks was ingekomen eene missi ve omtrent het te Hoorn te honden con gres met Veetentoonstelling, met een be roep op de kas der afdeeling. Wegens den slechten toestand der fi nanciën wordt besloten, op voorstel van het bestuur, hierop afwijzend te beschik ken. Wordt daarna in behandeling gesteld het reeds in een onzer vorige nummers uitgebreid opgenomen, door een 200-tal belangstellenden geteekend, adres, waar het betreft, bij de a. s. verkiezing van leden der Tweede Kamer de belangen van den landbouw meer op den voorgrond te doen treden, met dien verstande, dat het pro- tectievraagstuk buiten bespreking blijft, en tevens ook de wenachelijkheid uit te druk- ken, dat een ministerie van landbouw worde verkregen. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten, aan dit adres adhaesie te betuigen Bij monde van den heer C. Kooij wordt rameos de commissie, bestaande uit fie heeren C- Kooij en J. de leertot goed- kenring der rekening gerapporteerd. De rekening bedroeg iu ontvangst f 280.801/ uitgaaf f 281.47, das sluitende met een nadeelig saldo van 661/, ct. De vergadering hecht aan deze rekening hare goedkeuring. Daarna geeft de voorzitter het woord aan deu heer G. Muijs, die voor dezes avond eene spreekbeurt op zich genomen had, om de aantrekkelijkheid der vergade- ringen te verhoogen en zoodoende eene tal- rijker opkomst te bevorderen. De voordracht van den heer Muijs was getiteld: de ouderdomskennis van het paard. Spr. bracht eerst in herinnering, hoe ook nog andere middelen te baat werden geno meD, om den ouderdom van het paard te onderkennen, maar spr. wees er iu zijn be toog op, dat op zekere leeftijden alleen de vorming en vulling van den tand den juisten leeftijd het zuiverste kan aange ven. Spr. ging in een vakkundig resumé na de verschillende aanwijzingen op de respectievelijke leeftijden der dieren, gaf zijnen toehoorders duidelijk aan, welke die verschillende verschijnselen aan de tanden waren, die zich bij de pairden op gezette tijden voordeden en sloot zijne voordracht met in herinnering te brengen de ver schillende middeltjes, die werden aange- wend om de dieren onder en jonger te doen schijnen. Volgde nu de algemeene rondvraag, waarbij de heer C. Kooij de aandacht er op vestigde, dat hij gaarne zag dat in het landboawboekje der maatschappij de markten van Schagen werden opgenomen onder den kalender. Werd beloofd, aan dat verzoek gevolg te zullen geven. Voorzitter wijst er op, dat, hoewel B. en W, verzocht hadden, vooral de nieuwe paardenmarkt in het landboawboekje op ie nemen, ook daaraan geen gevolg was ge geven. Daar niemand meer iets iu het midden had te brengen, spreekt voorzitter in de eerste plaats zijn dank uit aan den heer Muijs voor de belangrijke rede en hoopt, dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden en dat ook andere leden der af deeling zich geroepen mogen gevoelen, op hunne beurt iets bij te dragen, dat tot nut, stichting en leering kan strekken en tevens de vergaderingen meer aantrekke lijkheid zal geven en zoodoende meerderen zal opwekken, de vergaderingen bij te wo nen en verklaart daarna deze voor gesloten, Dinsdag trad teD locale Cére9 voor een niet zeer talrijk publiek, op uitnoodiging der Afd. Schagen derLib. Unie, de heer H.Peisser van Schagerbrug op,met het onderwerp: ,de kieswet", om vervol gens over te gaan tot aanbeveling van het program der Liberale Unie. Door ongesteldheid van den voorzitter, de heer P. Buis Jzwerd de vergadering met een kort woord geopend door den vice-voorzitter, den heer L. J. Roggeveen. De heer Feisser begon zijne voordracht, met er op te wjjzen, dat spr. heden avond optrad met het doe), de nienwe kieswet te behandelen en der vergadering mede te deelen, welke beginselen de Afdeeling Schagen der Liberale Unie in haar vaan del heeft geschreven. Aangezien, zoo zegt Spr., deze beginselen in mijn' geest zijn, zoo past het mij, die ook met een kort woord aan te bevelen, ten einde zoo moge lijk sommigen uwer te overtuigen, dat da verwezenlijking vaD de strekking van het programma der Lib. Unie zal wezen in 't belang 7an 't algemeen, maar vooral in het belang van den minderen man, die dan ook in de allereerste plaats op verbe tering van maatschappelijke toestanden wachtende is. Daarna ging de heer Feisser over tot de eigenlijke behandeling van het kiesrecht, waarbij Spr. er nadruk kelijk op wees, dat het woord reeds zelf uitdrukte, dat het niet was een gunst, maar een bij de wet gewaarborgd recht tot kiezen. Spr. ging daarna in een helder en leerrijk betoog na, de verschillende eischen, die men moet bezitten om kiezer te zijn van leden voor de le kamer, voor 2e kamer, prov. Staten en gemeenteraad. Daarna ontleende de heer Feisser aan de hand van de kieswet kiezers voor de Tweede Kamer in twee hoofdgroepen en wel in belastingkiezers en met-belastingkiezers en de laatste in z, g. hourkiezers, loon- kiezera, grootboek- en spaarbankkiezers en examenkiezers en behandelde achtereenvol gens de eischeD, die aan die verschillende luidjes worden gesteld, om op de kiezers lijst geplaatst te wordeD. Daarna werd in herinnering gebracht, wie van het kiesrecht zijn uitgesloten en voor wien het tijdelijk verloren gaat, wel ke de verschillende termijnen zijn voor aangiften, reclameeren, vaststellen der lijs ten, enz. enz., welke de strafbepalingen zijn, die op valsche aangifte en meer knoeierijen zijn gesteld. De heer Feisser behandelde nn benoe ming en aftreding van afgevaardigden ter le en 2e kamer en de eischen, waaraan de te verkiezen personen moeten voldoeD, om vervolgens over te gaan met hel on derscheid aan te geven van kiesdistricten en stemdistricten, van kiezen en stemmen, met aan te geven den verschillenden uitslag der stemmingen en formaliteiten, die hier aan verbonden zijn, de tijdeD, waarop stem-

Schager Courant | 1897 | | pagina 2