INGEZONDEN. Buitenlandsch Nieuws» Polei mrittt flor weel. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Marktberichten. Wieringen. De eerste kievitseieren zijn reed» ge vonden. Vele kieviten bevinden zich thans op de laoderijsn ia den polder. Wieringen. Den 26 November 1896 werd alhier door eenige dames eene naaivereeniging opgericht, met het doel, om san kinderen van minvermogenden gratis onderricht te verstrekken. Tevens worden er door de leden van genoemde vereeniging kleedingstnkken gemaakt, om onder behoeftige hnisgezinnen te worden verdeeld. Donderdag 25 Maart 1897 werden er wederom eenige gemaakte kleedingstnkken onder 40 hnisgezinnen verdeeld. Ze werden in een pakje aan de behoeftigen ge zonden en natuurlijk dankbaar aanvaard. Een woord van dank komt toe aan bovenge noemde dames, maar ook niet minder aan hen, die deze vereeniging met eene gelde lijke bijdrage stennden en vooral aan Mevr. J. Kolff-Hagemanvan wie eene mime bijdrage werd ontvangen. Dirkshorn. Op de door en W. van Haricgcar- spel vastgestelde lijst van kiezer* komen 386 namen voor. Van de personen, die zich als kiezer hadden aangemeld, wer den er 41 om verschillende redenen ge schrapt. Zeer waarschijnlijk zullen er onder die 41 van de lijst geBchrapten wel meerderen zijn, die in hooger beroep ko men, nml. zij, die elk jaar eene nitdeeling ontvangen van de zoogenoemde «Erven Bogtman." Die nitdeeling toch wordt door sommigen niet geacht te zijo eene le niging van den nood, io den zin der kieswet en B. en W. schijnen de van „Bogtman" trekkenden dan ook alleen van de kiezerslijst te hebben afgenomen, om door eene hoogere autoriteit uitgemaakt te zien, of zij, die bij de jaarlijksche uitdee- ling van „Bogtman" mede daarvan genie ten, kiezers zijn of niet. Onder de kolen bedolven. Sedert het begin dezer maand werd een machinebankwerker, in dienst der Maat schappij de Nederlanden, vermist, die aan boord van de Prins Alexander werkzaam was geweest. Men vermoedde, dat de man over boord was geslagen en verdronken. Thans heeft de Maatschappij telegraphisch bericht ontvangen, dat het lijk van den ongelukkige door de kolentreramers in het kolenhok is gevonden, in verregaanden staat van ontbinding. Het ligt voor de hand, dat bij het laden van kolen te AM STERDAM de man (die slecht van ge zicht was) door den kolentrechter is ge vallen en, bedolven onder den last, zijn dood heeft gevonden. Men schrijft: Niettegenstaande men te ZEVENBER GEN en omstreken f9 voor de duizend kiiogram beetwortelen betaalt, hetgeen f 0.50 meer is, dan men in andere streken besteedt, blijven de groote verbouwers te rughoudend, eü weigeren te contracteeren. Slechts enkele kleine landbouwers, die voorschotten noodig hebben, zijn bereid, contracten te sluiten. Beesten, die met tubercH- line ingeënt worden, daarop reageerden en als verdacht worden beschouwd, rea- geeren niet, wanneer de inenting na kor ten tijd herhaald wordt, en de Belgen beweren, dat dat kucstgreepje aangewend wordt, om reactie te voorkomen bij de controle op den invoer. Men heeft in België reeds gedacht aan eene verlengde quarantaine, waarna, casu quo, toch wel weer reactie zou worden waargenomen, maar misschien pas na 3 of 4 weken, en 't gaat toch niet aaD, de dieren eere maaud lang aan te houden. Het schijnt nu, en hunne vakbladen verblijden er zich mee, dat men in Frankrijk eens ontdek king gedaan heeft, die het mogelijk maakt, ook dezen truc der smokkelaars te verijdelen eene lymphe, die stellig bin nen 24 of 48 uren na eene voorafgaande inenting andermaal reactie teweegbrengt. Toen men Koeh's lymphe, nog niet kende aldus vertellen zij had dr. Roux eenige praeparaten van dien aard ter hand gesteld aan prot. Nocart, van de vee artsenijschool van Alforthet zooeven be doelde zou bij later onderzoek daaronder gevonden zijn, en thans in het bezit der franscbe regeering, die het uitsluitend ter beschikking stelt van de veeartsen, belast met den sanitairen dienst aan de kanto ren van invoer. Men twijfelt er niet aan, of de Belgische regeering "zal het recept nu ook spoedig machtig worden en er de frauduleuse kunstgrepen die, volgens hun beweren, door de Hollanders worden aan gewend, mee fnuiken. Het ruwe weer heeft het in aanbouw zijnde station van de Noord- Hollandsche Tramweg Mij., aan de Noord zijde van het IJ, bij het Tolhnis, verwoest. Op eens hoorde men een hevig gekraak en het volgende oogenblik was niets meer te zien dan enkele palen. Het geheele metalen dak en schot was in het Noordzee- kanaal terecht gekomen. —Tot notabelen der Ned Herv. Kerk te Oudkarspel zijn bij de gisteren avond gehouden stemming herbenoemd als zoodanig de heeren A. Borst Az. en K. Kroon Jbz. Begrafenis van mr. De Lange. De door boden der Tweede Kamer begeleide lijkstoet van het Kamerlid mr. De Lange werd eergisteren op Nieuw Eik en Duinen o. a. opgewacht door verschillende liberale mede-afge vaardigden en vrienden of bekenden uit Noord-Holland, o. a. door vertegenwoor digers van het Noordhollandsch Land- bouwcrediet-Bank-Agentschap te Alk maar. De minister van justitie, de heer Yan der Kaav, herdacht den heer De Lange als politiek vriend en geestver want en als man, die de maatschap pelijke en verkeersbelangen van Hol lands Noorderkwartier krachtig bevorder de. Vervolgens spraken de heeren i mr. De Lange, deken van de orde van advocaten te Alkmaar, namens de ba lie, Moltzer namens het'Physisch Genoot schap te Alkmaar en Moens, directeur van het landbouwcrediet. Lauwerzee. Sedert eenige dagen worden op vele plaatsen in het Dokkumer Diep en den Nieuwen Zwemmer namens Gedeputeerde Staten van Friesland opmetingen gedaan omtrent den waterstand, 't geen in ver band staat met droogmaking der Lauwer zee. Bij het schoonmaken van eene bedstede in een pas gekocht huis, heeft iemand te HENDRIK-IDO-AM- BACHT een nachtpittendoosje gevonden, waarin 60 goudentientjes. Ons kwam heden een telegram onder de oogen, hetwelk het Berl. Tageblatt uit Londen had ontvangen. Het luidde: „\an welingelichte zijde vprneem ik, dat de betrekkingen tus- schen Transvaal en Engeland in de laat ste 24 uur zulk eene ongunstige wending hebben genomen, dat beslotenis, 15000 man engelsche troepen naar de Kaap kolonie te zenden." Dat is een ernstig berieht, want het zou beteekenen, dat de regeering van H. M. koningin-keizerin Victoria beslo ten had, met meerder macht te beproe ven, wat de edele heeren Rhodes en Jameson op kleiner schaal tevergeefs probeerden. Of de toeleg thans beter gelukken zou Wij hebben met reden goeden moed, dat het ook voor de derde maal aan het kloeke hollandsche ras in Zuid-Afrika gelukken zal, den „rood rok* met bebloeden kop tot den aftocht te noodzaken. Toen voor eenige dagen een bericht uit Kaapstad aan de limes meldde, dat de onderhandelin gen tusschen Transvaal en Oranje- rijstaat een ongunstig verloop namen, waren wij bij voorbaat zeer tevreden met den uitslag, daar het nu vrij zeker was, dat de overeenkomst was gesloten. De ondervinding toch heeft geleerd, dat ongunstige berichten over Trans vaal, uit Kaapstad geseind, meestal in een tegenovergestelden zin gelezen moe ten worden. Wat wij vermoedden, is gebleken een feit te zijn. Tusschen Transvaal en Oranje-Vrijstaat is een innig verbond gesloten, waarvan de hootdbepalingen in houden, dat beide Republieken elkander met al hunne krachten zullen bijstaan, zoo een van beiden door een anderen staat, men leze Engeland, wordt aangevallen, dat de wederkeerige bewoners bij eene vestiging in den bevrienden staat, terstond dezelfde rechten zullen genieten als de eigen landslieden, dat de producten van landbouw en nijverheid in gelijke mate belast zullen worden als de voortbreng selen van eigen bodem en industrie, dat alle geschillen, welke tusschen beide staten mochten ontstaan, door een scheidsgerecht beslist zullen worden. Verder zal er een federale raad van 10 personen, van iederen staat 5, in 't leven worden geroepen, om alle gemeenschap pelijke belangen te bespreken. Engeland zal dus niet alleen deZuid- Afrikaansche Republiek, maar tevens den rijstaat ten onder moeten brengen in dien het zijne suprematie in Zuid-Afri ka wil vestigen. Om dit met succes te kunnen volbrengen, zal Chamberlain een leger van minstens 45000 man naar de Republieken moeten verschepen. Wij gaan hierbij van de veronderstel ling uit, dat de Boerenbevolking van Natalen de Kaapkolonie eene lijdelijke houding bij den strijd zal aannemen. \V aarschijnlijk is dit evenwel niet. De Boeren in de vier Zuid-Atrikaansche landen zijn onderling sterk vermaag schapt, zoodat men een Boer van de Kaap, bewoners van den Vrijstaat en Transvaal steeds met neef hoort aan- sp reken. ,..,^ez®n ZÜ Par'Ü) walzeer waarschijn lijk is, dan zou Britannië met nog eens zoo veel krijgers ten strijde moeten trekken. Omtrent de bevolkingsverhouding leer den de jongste tellingen, dat deze in Kaapland tusschen hollandsche en brit- sche kolonisten staat als 7:4 en in Na- tal als 1 1. De britsche meerderheid in Kaapland woont daarbij nog in de ste den, waardoor het slechts weinig hulp aan een britsch leger zal kunnen bieden De Boeren bewonen het land, zijn e- venals die in de andere Staten, goed be wapend en geoefend. Als een staakje van de gevoelens der Boeren in de brit sche kolonie Natal kan dienen, dat, toen voor weinige maanden aan hen een nieuw snelvuurgeweer met de noodige ammuni tie werd aangeboden, dit aanbod alge meen werd geweigerd, alleen, omdat hieraan een eed van trouw aan de ko- mngin verbonden was. Dit is teekenend. Het js dus bijna zeker te verwachten, dat bij een strijd tusschen Trans! I^deF l ^8taat aan de eene zijde en de Engelschen aan de andere zijde, dui^TV1- Ka\pknd en Natal bij duizenden huis en bof zui|eQ om hunne stamgenooten bij te staan. Een algemeene burgei oorlog met al zijne vreeselijke gevolgen staat Zuid-A frika te wachten, indien Salis'oury-Cham- berlain hun onheilig voornemen moch ten uitvoeren. Kafferopstanden, waarbij het bloed der blanken bij stroomen zou vloeien, vertoonen zich reeds nu als don kere donderkoppen boven den hori zon. Bij den beechreven stand van zaken is het bijna niet te gelooven, dat Enge land werkelijk een krijgstocht tegen Transvaal voorbereidt. Nog altijd moe- nen wij, dat de oorlogzuchtige berichten dienst moeten doen, om President Krü- ger en zijne raadslieden tot toegevend heid te dwingen. Toegevendheid in de spoorwegpolitiek, in de Uitlanderskwestie in de vreemdelingenwet, in het mono- poliënvraagstuk en in schadeloosrege ling. Hoe jammer, dat al deze grieven thans weder met het defensief verbond vermeerderd zijn. Een kleine troost zal het voor Chamberlain zijn, dat dr. Leyds als Staatssecretaris zal aftreden. Wegens het overlijden van den heer Beelaerts van Blokland is de heer Leyds benoemd tot gezant en gevolmachtigd minister bij de hoven te Berlijn, Parijs en Lissabon. De heer Fischer van Oranje-Vrijstaat wordt als opvolger van den heer Leyds beschouwd. De eenigste verandering, die de Times in deze wis seling van personen ziet, bestaat hierin, dat de heer Fischer de kwesties ten minste door een Zuid-Afrikaanschen bril zal bezien. De ontwikkeling der zaken wordt in Berlijn met groote belangstelling gevolgd. Het heet zelfs, dat koningin Victoria een zeer vertrouwd persoon naar Berlijn heeft gezonden, om keizer Wilhelm te verzoeken, zijne tusschenkomst aan te wenden, ten einde president Krüger volgzamer te stemmen. Hoewel dit bericht zeer vreemd klinkt, kunnen wij anderzijds wel begrijpen, dat Vic toria het jubeljaar vau hare zestigjari ge regeering niet gaarne met het bloed van een klein, doch kloek volk gedoopt ziet. Meer waarschijnlijk ach ten wij het, dat de hertog van Con- naught zijne koninklijke grootmoeder ver tegenwoordigt bij de feesten, die thans ter herinnering aan den honderdsten verjaardag van Keizer Wilhelm I gege ven worden. Al de vorsten van de verschillende duitsche stammen zijn voor deze gelegenheid opgetrokken naar de hoofdstad van Pruisen, ten einde in de stad zijner geboorte hulde te bren gen aan de nagedachtenis van den stichter van het Duitsche Rijk. Natuur lijk is de keizerlijke kleinzoon in zijne officieele uitingen vol bewondering over de heldendaden van zijn verheven groot vader. Zeker, Wilhelm I is door den drang der omstandigheden tot eene hoogte ge stegen, die geen zijner voorvaderen ooit had bereikt, doch de mannen, die in hun ne kabinetten voor hem dachten, in de raadzaal voor hem spraken, in den oor log voor hem streden, Bismarck, von Roon, von Moltke, bij deze gelegenheid zelfs met geen woord te herdenken, werpt een eigenaardig licht op den man, die bij de graftombe van de Ruyter sprak„Gelukkig het volk, dat zijne groote mannen eert." Eigenaardig is het zeker, dat in de zelfde week, waarin Wilhelm II de schoonste loftuitingen tot het duitsche volk richt, de afgevaardigden van het volk deze beantwoorden met de verwer ping van den begrootingspost voor twee nieuwe kruisers. Toch worden de krui sers gebouwd. De firma Krupp heeft ze voor eigen rekening op stapel gezet, wellicht met de gedachte, dat te eeni- ger tijd de rijksdag wel eens in eene milder stemming zal verkeeren. En mocht zulks het geval niet zijn, dan zul len de schepen, bij de vredelievende stemming, waarin Europa verkeert, wel een anderen kooper vinden. Men zegt, dat de sultan uit zijne particuliere kas, de gelden voor drie oorlogsschepen, be schikbaar heeft gesteld. Krupp weet het juiste oogenblik zeer goed te kiezen. Eenige opknapping heeft des Sultans vloot wel van noode. Sedert Abdoel Ha- mid den troon besteeg, lagen de sche pen vastgeroest in de haven, stoomke tels ontbraken en duizenden werklieden waren noodig, om de ontredderde vloot wat op te knappen. Groot was de ver wondering in Stamboel, toen de sche pen atoom op hadden, ja, zelfs in be- weging kwamen, en eene ontelbare schare begaf zich naar de haven, om dit vreemde schouwspel te zien. De sul tan was zoo diep getroffen, toen de vloot langzaam uit het gezicht verdween, dat hg den minister van marine eene prachtige eeresabel schonk. Als ze nu maar niet toevallig de schepen van Griekenland ontmoet, want, wij weten het aan Tromp en Blake, dan ware eene botsing bijna onvermijdelijk. Of ze bestemd is voor Kreta, of wel met eene andere zendiDg is belast, is tot heden onbekend. Belangrijk nieuws valt er verder uit het Oosten niet te melden. Of op de blokkade van Kreta die der grieksche havens zal volgen, is nog onzeker. De mogendheden onderhande len, het heeft den tijd dus wel. Schagen, 27 Maart 1897. Onze jongste instelling van het Nut, Floralia, mag zich reeds in veler belangstelling verhengen. Als donateur, tegen eene jaarlijksche bijdrage van 50 cents en 1 gulden, teekenden 58 personen de lijst, terwijl zich als deel nemers 35 personen aanmeldden. Aan deze 35 deelnemers zullen nu binnen eenige weken 210 bewortelde planten in pot worden uitgereikt, die, met zorg ge kweekt, tegen September eene belang wekkende tentoonstelling beloven. Op de Algemeene V e r- gadering van Onderwijzers en Onderwij zereeten uit het arrondissement Don Helder, welke ook dit jaar weder in Schagen gehouden zal worden, zal de heer Ter Linden, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, eene voordracht hou den overDe vereenvoudiging van onze schrijftaal." H e t d a g e 1 ij k s c h bestuur van het gewest Noord-Holland "van het NederlandschGymnastiek verbond zal zon dag a. s. met onze plaatselijke regelings commissie eene vergadering houden, om eenige punten, betreffende het eventueel in dezen zomer te geven groot gymnas- tiekfeest, te bespreken. De kiesvereeniging Vrij heid aan den Langendijk heeft aan de medeaangesloten kiesvereenigingen bij de Liberale Unie in het hoofdkiesdistrict Alk maar Vereeniging „Vooruitgang" te Akmaar en de Afd. Schagen van dé L. U. te Schagen, eene uitnoodiging ge richt tot het houden eener gecombineer de bestuursvergadering op woensdag 31 Maart, te Alkmaar. Met genoegen kunnen wij mededeelen (zie advertentie), dat in 't Hotel Spoorzicht, C. van Hamhet Grand theater Edison hier a. s. zater- dsg en zondag eenige voorstellingen geelt met de nieuwste uitvinding vau den grooten Edison, de kinomatograph. Het zijn leven de, levensgroote photografieën, welke 900 m»al in den minuut door het toestel wor den rondgedraaid en gereproduceerd op een wit doek, zoodat men alles natuurlijk ziet, zooals ze door de pho- tografie is opgenomen. Men krijgt alzoo tafereelen uit het werkelijke leven, als spslende kinderen, de boulevards te Parijs, enz, enz. Een druk bezoek zijn ze zeker waard, zooals het in alle plaatsen van ons land het geval was. De Schager Rederijkerska mer zal op den 2 den Faaschdag eene uitvoering geven in het lokaal van den heer Klos te Dirkshorn. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Vereniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal. Natuurlijk vindt de nieuwe spelling tegen standers waar zijn geen konservatieven maar toch gaat ze voort, dag aan dag aanhangers te winnen. In vele bla den en tijdschriften vindt men artieke- len, waarin met de spelling van de Vries en te Winkel gebroken wordt; nieawe romans verschijnen in het ver eenvoudigd kleed. In de Sollicitant van 9 en 80 Julie is een artiekel overgenomen uit de Briel- sche Courant, waarin er op wordt ge wezen hoe in menig humoristies blad een brief vol taal- en schrijffouten is ge- plastst, ondertekeud door «een keuken meid" en gericht aan de heer Kollewijn. Natuurlijk wordt zulk een aardigheid niet voor de aardigheid aan de man ge bracht, maar om uiting te geven aan de gedachte«wanneer we het stelsel- Kollewijn op de spelling van onze schone tail toepassen, lopen we gevaar te gaan schrijven als een keukenmeid.' Maar hoe komt het dsn, dat die keukenmeid zo slecht onze taal schrijven? Er wordt in onze tijd zoveel voor het onderwijs gedaan, en als kenkenmeiden kunnen schrijven is het toch een bewijs, dat zij de school heb ben bezocht. Het antwoord op de vraag luidtom dat jaren lang da jonge hersenen ver stompt worden met allerlei onzinnige dingen dat de kinderen in het heerlik - ste gedeelte van hun leven moeten leren schrijven van eene hand, mijre» hoed, eB dat ze, op straffe van voor de grootste uilen gehouden te wordeD, nooit koo ien mogen schrijven, als ze kolen me nen. Geen beschaafd Nederlander durft in 't publiek zeggen ik zie eene tafel, ik hoor den hondmaar de kinderen moeten het schrijven. Waarom P Omdat op de toelatingseksamens zulke dingen wor den gevraagd. En waarom worden die daar gevraagd Omdat men op het eindeksamen bewijzen moet, dat men de cursus met vrucht heeft doorlopen. En waarom moet dat bewijs zó gegeven wor den Ja... dat weet niemand. Het Geïllustreerd Volksblad voor Ne derland zegtNiemand achte het stre ven van de vereniging iets onbeduidends, want belang erbij, groot belang, hebben. Io de kinderen (d.i. de meerderheid der bevolking) wi-r hersenen al zo vol moe ten 2o de ouders, die daar de last van hebben8o de onderwijzers, die zich pij nigen om de jeugd onze spelling en ver- buiging in te pompen 4o alle menschen die om een postje verzoeken, brieven heb ben te schrijven of wel eksamen te doen Onze taal is rijk, schoon, zuiver en krachtig. Maar degene, die de mantel ver vaardigde, waarin deze fiere jonkvrouw in onze djgen rondwandelt, heeft vrij wa{ op zijn geweten. Laat ons 't mRar eerlik bekennen, onze spelling is zo geleerd, dat een gewoon mens nooit de redenen vat en onprakties tot in het dwaze. Spreek- en schrijftaal liggen mijlen uiteen.— Mijnheer de redakteur, ik wil niet meer ruimte vragen in 't vertrouwen, dat ik ge. noeg gezegd heb om allen die 't wèl me„ nen met hunne kinderen, op te wekken lid der veienigiug te worden, 't Is het schoonste het meest praktiese geschenk wat men ze geven kan. Men wordt voor minstens 50 ets per jaar lid. Meerdere iulichtingen worden gaarne door ondergetekende verstrekt. Schagen, Maart 1897. ter Linden. Mijnheer de Redacteur De kiezerslijsten zijn gereed en liggen op de Secretarie ter inzage, alle werkda gen van 9 12 en van 14 uur. Dat is no geen geschikte tijd voor den werkman, die er in de eerste plaats belang bij heeft te weten, of zijn naam op de lijst voorkomt. Diarom zou het mijns inziens aanbeve ling verdienen, dat de Kiesvereeniging een afschrift ervan deponeerde in de eene of andere lokaliteit, waar dan ieder belang stellende zich kan vergewissen, of de lijst, voorzooverre hem aangaat, in orde is. Dankend voor de plaatsing, Uw dw. T. Minstens twee personen zijn noodig voor laster, achterklap of oor- blazerij: een die spreekt en een, die het aanhoort. Als vele menschen deden, zoo als eens een Russische Generaal deed, zou het geslacht der kwaadsprekers spoedig uitsterven door gedwongen werkloosheid. Een adellijke Rus beproefde eens, Generaal 8 k o b e 1 e f f mede te deeleD, hoeveel kwaad er wel van hem gesproken werd onder de officieren zijner brigade. «Een van uwe hoofdofficieren," zoo begon hij, «verspreidt allerlei leagens omtrent u; mag ik u zijn naam opgeven?" Neen, neen, geen woord, als het u belieft," antwoord de de Generaal scherp; „mijne officieren hebben allen als helden onder mij gestre den, en ééa woord van mij was genoeg, om hen gewillig den dood te doen in- gaau." Toen de Rus, op deze beschamende wijze, tot stilzwijgen gebracht, de kamer verlief, riep Skobeleff zijn dienaar en vroeg hem: «Kent gij het gelaat van den heer, die mij zoo even verliet?" «Ja, Ge neraal." «Welnu, herinner u dan, dat ik voor dien man nooit meer te spreken ben; nooit!" F bid. Den eersten April a. s. zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van de rechtstreeksche telephoon ver binding tusschen Berlijn en Budapest. El ke Staat zorgt voor den aanleg en het onderhoud van het deel der lijnen, dat over zijn gebied loopt. Men zal den ar beid op verschillende plaatsen tegelijk be ginnen en boopt in September gereed te komen. Het openingsgesprek zal keizer Wilhelm met keizer Frans Joseph voeren. Een nieuwtje uit Ameri ka. Plaveisel van gras, dat is het al lernieuwste aan de overzijde van den At- lantischen Oceaan. In verschillende steden der Nieuwe Wereld moeten proefnemingen zijn gedaan en het grasplaveisel moet won- dergoed bevallen. Het gras, dat men er voor gebruikt, is dat, hetwelk langs de kust van den Atlantischen Oceaan groeit en dat met zout is bezwangerd. Men drenkt het met olie, teer en hars, het mengsel wordt daarop samengeperst tot vierkante blokken, ter grootte van onze gewone straatstrenen en zij worden verbonden door ijzeren haken. Het nieuwe grasplaveisel is elastisch, onverslijtbaar, beweert men, en dempt het geraas der wielen van rij tuigen. SCHAGEN,25 MAART. 1897. Aangev.: 6 Paardea f 40.a 140.— 10 Ge'de Koeien (magere) 80.— a 120. 15 Vette Koeien „140.— a 190.- 25 Kaltkoeien 9 80.— a 160.- 10 Vaaraen 40.- a 60.- 160 Nuchtere Kalveren 6.— a 17.— 25 Schapen magere 12.- a 15.- 288 Overhouders f 13.- a 19.50 10 Bokken en Geiten 9 1.- a 9.— 30 Varkens (magere) 9 10.- a 15.- 31 Idem(vette) per K.G. 9 —.42 a -.33 18 Biggen 9 6.— a 9.— 60 Konijnen 9 —.20 a 1.— 40 Kippen —.50 a 1.50 20 Eenden 9 —.80 a 1.10 Daiven 9 a 480 Kilogr. Boter 9 —.80 a —.90 500 Kaas 9 —.20 a —.40 8000 Kipeieren 9 2.25 a 2.75 3o00 Eendeiereo 1» 3.- a 3.10 HOORN, 25 MAART. 1897. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 26.50 Com missie f26.—, Middelbare f Hooikaas faangev. 43 stapels, wegende 18083 Kilo. EDAM, 25 MAART, 1897 Aangevoerd 56 stuks boter, per 5 HG. f .52» a f —55. Grasboter f af Kipeieren f 2,75 f 3.— per 100 stuks. ALKMAAR, 26 MAART 1897. Aangev. Granen, 740 H.L. als: 81 HL. Tarwe 6.70 a f 6.85. 30 HL. Rogge, f 4.30 a HL. Gerst f a f145 HL. id. Chev. f 4.10 a f5.—. 582 HL. Haver f 315, a f3.90. 158 HL. boonen: Paarden- f 4.80 a 5.—; Bruine id. 1 6.—

Schager Courant | 1897 | | pagina 2