INGEZONDEN. Uit eh voor de Pers, Graanrechten. Bnilenlanriscli Nieuws. Één is er-, die waakt. S. G. Jz. N. N. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. gedane keer,is den grond moet leggen voor verdere stadie op lai.dbouwgebivd en zijn genoegen te kennen gaf over het ijverig gebruik, dat allen hebben gemaakt van de aan den Cursns verbonden landbouw- bibliotheek. Hij eindigde met een woord van lof aan de heeren Porte en Ponk voor het uitstekend onderwijs door hen ge geven. De heer Porte sprak eveneens een woord van aanmoediging tot de gediplo meerden en de leerlingen, die een volgenden winter weder van de lessen kannen gebruik maken, wees er op, dat de bibliotheek steeds voor hen openstaat en bedankte den heer Nobel voor zijne hooggewaardeerde be langstelling. Met een woord van dank, door een der leerlingen gesproken tot de onderwijzers, dec heer Nobel en het Bestaur van Waard en Groet, eindigde de B.imen- komst, die, naar we hopen, eene volgende maal door meer belangstellenden zal worden bijgewoond. Men schrijft ons uit Sint Maarten Zondag 28 dezer werd in de kolfbaan van den Heer Schermerhern een concert gegeven, dat, ondanks het ruwe weder, zeer goed was bezocht. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Koster Mz, violist, thans te Alkmaar woonachtig, had verzocht, tot te gemoetko- mmg in de vele kosten voor zijne stadie, alhier eene voorstelling te mogen geven. De zes nummers, op het programma ver meld, werden door hem, onder begeleiding van den Heer J. M. Olto voor piano, prachtig en verrukkelijk gespeeldeen luid applaus na ieder nummer bewees wel, dat de toehoorders veel genoegen hadden in de schoone muziek, door hen gegeven. Het was een bezoek ten volle waard, want de heer Koeler heeft het, op 't gebied der kunst, al ver gebracht. Ook de voordrachten van den heer A. Hein aldaar, vielen in den smaak en deden de ernstige gezichten in lachende veranderen vooral bij het stuk: „De nette juffrouw voor den Commissaris van Politie" kwam aan het lachen haast geen einde. Het is ook hier weer gebleken, dat hij veel tact bezit, om te declameeieo. Ter verdere afwisseling werd door den heer P. Stadt van Schagerbrug een drie tal liederen gezongen, welke bij de aanwezi gen grooten bijval vonden. En toen de heer Stadt na een aanhoudend handgeklap, er nog een vierde bijvoegde, waren de aanwezigen haast nog niet te vreden, want van velen hoorde men„ik zou wel willen, dat mijnheer er nog vi«r zong". Wij roepen genoemden heeren, die ons zulk een genotvollen avond verschaften, een hartelijk tot wierziens toe, tevens wen- schende, dat de heer Koster elders even veel succes moge hebben als hier en dat hij eenmaal zonder zorgen zijne studie aan de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Amster dam, kan voortzetten. Vreeselijke dood. Te UTRECHT raakten de kleeren van eei e weduwe, toen zij petroleum gebruikte voor het aanmaken van de kachel, in brand. Een bnnrman door de brandlucht opmerkzaam gemaakt, ging naar bo ven en vond de vrouw met braudende kleeren op den grond liggen. Nadat bi; met een tafelkleed de vlammen had ge doofd, bleek de vrouw reeds overleden te zijn. Pro v. Staten inNoor d-H o 11 a n d. Door de liberale kiesvereeniging te "VENHUIZEN is de heer J. Zijp Kz. al daar candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Prov. Staten. Eergisteren heeft te NIEU- WENHOORN een 17-jarige knaap zijn 8-jarig zusje met een geweer doodgescho ten. Er is echter geen sprake van boos op zet. Verkiezing te ALKMAAR. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van het overlijden van den heer mr. A. P. de Lange, bepaald, dal de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hooidkiesdistrict Alkmaar zal plaats hebben op dinsdag 20 April a. s., en de herstemming, zoo noodig, op dinsdag 4 Mei d. a, v. St.-Ct Een benauwde nacht. Ia den nacht van vrijdag op zaterdag, omstreeks half twee uur, is onder WlL- LEMSDORP gezonken een houten aak schip. De zaak heeft zich ongeveer als volgt toegedragenBedoeld schip lag tusschen twee ijzeren schepen voor anker in de Kiltoen de storm op kwam ste ken, werd het schip lek, vermoedelijk door het aanhoudende stooten tegen de anderen. Omstreeks 11 uur vond de schipper het raadzaam, om zich van die schepen los te maken en een eind verder voor anker te gaan liggen. Intusschen kwam er meer en meer water in het schip, en eindelijk omstreeks 1 nar zag de schiüper zich genoodzaakt, met vrouw, 2 kinderen en den knecht het vaartuig te verlaten en in den vlieger hun heil te zoeken. 't Was pikdonker; de storm was in tusschen in hevigheid toegenomen, zoodat hun toestand alles behalve benijdenswaard was. De schipper en zijn knecht tracht ten tevergeefs tegen den sterken stroom op te roeien, om zoodoende aan boord van de ijzeren schepen te komen de hooge golven sloegen de boot half vol water. Inmiddels had men het gevaar opgemerkt aan boord van de ijzeren schepen en stelde men pogingen io 't werk, om hen te redden. Het eenige redmiddel was, I om eene boot los te vieren, wsarin de or.- gelnkkigen konden overstappen. Geluk kig slaagde men er iD, en ten slotte werden allen aan boord van een ijzeren schip gered. Het vaartuig behoort te Antwerpen thuis, waarheen het met eene lading steenkolen nit de Ruhr bestemd was. Mr. P. J. 1 roelstra, te UTRECHT, heeft de candidatuur voor lid van de Tweede Kamer, dia hem was aangeboden door de vereenigde arbeiders- kiesvereenigingen in het district Leeu warden, aanvsard. Eenige jongens te STEEN- WIJKSMOER, gemeente Coevordan, vermaakten, zich dezer dagen met „prop- penschieten'. Hiertoe werden alle moge lijke soorten van papiet tot proppen ge kauwd. Een 9-jarige jongen werd 's avonds ongesteld en overleed den volgenden dag tengevolge van vergiftiging. Vermoede lijk is deze vergiftiging veroorziakt door gekleurd papier. In het antirevolutionair program, dat aan de De- putaten-Vergadering zal worden voorgelegdkomt ook het voorstel voor, om den landbouw te gemoet te komen door toekenning van premiën op het ver bouwen van granen en door het heffen van een in voerrecht. In de toelichting wordt over de toepassing dezer denkbeelden het volgende gezegd „Stelt men heide b. v. de premie op f 1 en het invoerrecht op f 1.25 per hectoliter tarween voor de overige graansoorten naar evenredigheiddan zou dit voor den graanbonwer eene winst geven van ongeveer twee golden per hectoliter. Op de volle f 2.50 toch mag niet gerekend worden, daar de rijzing van den graanprijs bij de heffing van een invoerrecht gemeenlijk niet het volle bedrag van dit invoerrecht beloopt. Doch ook reeds met eene meerdere winst van f 2 per hectoliter tarwe zon de nood toch als bezworen worden beschouwd. „Aan znlk eene samengestelde regeling acht het centraal comité daarom boven een alleen staand in voerrecht van f 2 25 de voorkeur te moeten geven omdat anders de graanprijzenen hiermede in ver band de broodprijzen, en de pry zen van het veevoeder, te zeer zouden klimmen. Heft men daarentegen slechts ongeveer de helft aan invoerrecht, dan zal de prijs van het graan weinig meer dan f 1 naar boven gaan, en zullen zoodoende ook de broodprijzen en de vee voeding met graan laag blijven, terwijl de geheven invoerrechten alsdan in staat stellenniet alleen om de premie te voldoen, maar tegelijk, om den vleesch- accijns af te schaffen. „Voor zooverre de belangen van den teelboer en den zuivelboer hier strijden, schijnen ze op die wijze het best verzoend te kunnen worden De teelboer zon zijn bedrijf weer winstgevend zien worden, en de zuivelboer zon, ja, iets meer voor zijn graan als vee voeder betalenmaar daarentegen in de afschaffing van den accijns op het geslacht het middel tot ver betering van zjjn bedrijf vinden. En wel zon de broodprijs zoodoende iets worden opgevoerd, maar stellig niet meer dan met een cent per kilo brood d. i. met een hal ven cent op de gewoonlijk verkochte brooden. Doch hiertegen zou voor den werkman over staan 1°. dat de vleeschvoeding meer onder zijn be reik kwam2". dat de arbeid op het land vermeer derde; 3°. dat op de marktplaatsen meer koopkracht van buiten ging werken4°. dat de toevoer van het plattelanddie nu aan de stedelijke werklieden con currentie aandoet, gestuit werd, en 5°. dat er middelen beschikbaar kwamen, om het steunen van de pension- neering van den werkman mogelijk te maken. Niet alleen dus een tijdelijke, maar evenzoo een uiterst voorzichtige maatregel, die voor alle belanghebbenden zijne aanbevelenswaardige zijde zon hebben. „De bijzonderheden der uitvoering van zulk een maatregel behoeven hier niet besproken te worden, die vinden zich wel. Voor het verkrijgen der premie zou het te velde staande koren op aan te wijzen tijd geschat moeten worden, als het eenig middel, om misbruiken te voorkomen. Premie en invoerrecht konden naar schaal worden geregeld, zoodat ze bij tijdelijke klimming der prijzen met een bedrag van f 2.25 geheel weg vielen. Ook kon deze maatregel aanvankelijk voor een beperkt aan tal jaren worden ingevoerd, ten einde bij mogelijke meetellende uitbreiding van den graanbouw, en daarmee verband houdende daling van den invoer, de financieele gevolgen nader te regelen.* Als men naast de gegeven cijfers voor tarwe, de premie voor rogge op f 0.70 en voor gerst op f 0.50 stelt, dan zou voor deze drie hoofdproducten uit de schatkist eene uitgave gevordevd worden van ruim 61/- millioen, waartegenover zon staan eene inkomst nit invoerrecht (n» aftrek van restitutie bij uitvoer) van rnim 10 millioen. Er worden bij deze berekening, dunkt ons, heel wat voorspiegelingen gedaan, die niet znllen uit komen. Ér wordt gerekend op 6l/j millioen aan premiën uit de schatkist, waartegenover f 10 millioen aan invoerrechten zon staan, een batig saldo dus van 41/,. Daarvan gaat echter de opbrengst van deD accijns op rnndvleesch af, die nn 3 millioen tn de schatkist brengt. Er is dan nog l'/a millioen over, o. a. voor de werklieden verzekering. Dit berust echter op de onderstelling, dat evenveel graan als thans hier te lande wordt voortgebracht en evenveel als thans ingevoerd. De premiën en het invoerrecht zullen echter tot prikkel dienen, om den graanbouw nit te breiden. Geschiedt dat, gelijk in de toelichting als moge lijk wordt erkend, dan zal de inlandsche productie stijgen, de invoer afnemen. De schatkist zal dus aan premiën steeds meer hebben te betalen, aan invoerrecht minder ontvangen. Er zal dan voor de werklieden-verzekering minder overblijvenja, allengs kunnen de premiën zóó hoog stijgen, en de invoerrechten zóó verminderen, dat de schatkist er geld bij legt. Het is dan ook zeer de vraag, of bij znlk eene mogelijkheid de afschaffing van den accijns op het geslacht voorzichtig zou wezen. De toelichting spreekt dan ook van eene proef neming gedurende een zeker getal jaren, om dan later de financieele gevolgen nader te regelen. Stel n de bittere teleurstelling voor van den landbouw, als na de proefjaren de maatregel onhoudbaar blijkt te zijn en de landbouwbedrijven, die zich met het oog op den nieuwen toestand hebben ingericht, zich den steun, waarop gerekend was, weer zien ont vallen Den werkman worden meer arbeid en goed- kooper vleesch voorgespiegeld, tegenover duurder brood. Nu, dat laatste opslag van de hakkere rekening zal stellig niet uitblijven, en daar door zal niet alleen de mogelijkheid, om meer vleesch te koopen, geheel worden opgeheven, maar er ook voor andere benoodigdheden minder van het loon overblijven. Meer arbeid kan er op het land komen, maar de hoogere graanprijzen znllen daarentegen op de bedrijven, die graan als grond stof noodig hebben, drukken en daar de arbeids- vraag verminderen. En diezelfde nadeelige uitwer- king zal men hebben te dachten in tal van bedrijven, die afhankelijk zijn van de koopkracht der arbeidersbevolking, welke afneemt, omdat het brood duurder wordt. De voorgestelde maatregelen znllen dus allicht enkel leiden tot verplaatsing van werkloosheid en tot nadeel der schatkist, d. i. tot noodzakelijkheid van zwaarder belasting. Het plan lijkt wonderschoon maar het is ook daarbg weder wat men ziet, en wat men niet ziet De voorstellers laten alle licht vallen op mogelüke IT - ™aa!i.z3 verzwijgen de nog veel meer waar schijnlijke nadeelige gevolgen voor de naüe Abld. De Kretenser quaestie. Iu het Lagerhuis las Curzon telegram men tooi van den britschen admiraal in de wateren van Kanea. Daarin werd be toogd, dat de opstindeliogm het zeuden van levensmiddelen aan het garnizoen van het fort Malaxis hadden belet. Ondanks het ultimatum der admiraals, waarin met geweld werd gedreigd, werden de vijande lijkheden voortgezet. De admiraals be sloten toen eenparig, dat het noodig was, de insuigenten te bombardeeren en ui! huDne stelling te verdrijven. Het vuur werd geopend ingevolge het sein van den admiraal en duurde zes minuten. De in- surgenten hadden het blokhuis veroverd met behulp van twee grieksche kanonnen, die door grieksche troepen bediend werden. De admiraal telegrapheerde op 27 Maart, dat wegens de herhaalde aanvallen van de zijde der insnrgenten, de admiraals waren o- vereengekomeD, dat het noodig was, de insurgenten als vtjaudeo te behandelen, en aan hunne regeeringen om eene spoedige toezending van versterkingen te vragen voor het beschermen der steden, die onder hun toezicht waren gesteld. De admiraal telegrapheerde op 28 Maart, dat de insurgenten, aangemoedigd door han succes tegen het blokhnis, zich ge reed maken voor een aanval op bet laat ste turksche fort ain de baai van Soda, en dat de algemeene toestand op het eiland thans z<5<5 is, dat kolonel Yassos den oorlog heeft verklaard aan de groote mogendheden. Deze laatste mededeeling werd door de oppositie met applaus begroet. MacNeill riep: „Moge hij slagen!" T. Healy riep: „Bravo Vassos ATHENE, 27 Maart. Voor bet pa leis van den kroonprins hebben manifes- tatiën plaats. De regeericg heeft strenge bevelen aan de bevelhebbers van het leger aan de grens gezonden, om de troepen in bedwang te houden en geen aanvallend optreden te veroorloven. Gisteren is opnieuw een gevecht gele verd bij Gazo in de buurt van Kandia. De kroonprins is om middernacht naar Volo vertrokken. EeDe ontzaglijke menigte juichte den prins bij zijn vertrek toe. De prinsessen Marie en Sophie vergezellen den prins tot Volo. De beslissing omtrent eene oorlogsver klaring hangt af van het resultaat der onderhandelingen, welke in Europa gaande zijn. Het vertrek van den kroonprins wordt overal druk besproken als een bewijs, dat Griekenland een definitief besluit heeft genomen. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Waar of ons oog moog dwalen, Of wank'len onzen voet Ons hart geen vreê kan vinden, Maar onrust baren doet; Dan zien wij steeds naar U, o God, Wat onheil ons ook naakt Steeds denken w' in ons aardsche lot, „Één is er toch, die voor ons waakt." Waar ons 't lot ook henen voerde, En ons deed scheiden van het huis; Waar geluk ons eenmaal snoerde, Boven leed en boven kruis; Of troffen ons op dit wereldronde Soms bange ureu vaD verdriet, Nimmer hebben wij ook dan te vreezen, Want één is er, die ons immer ziet. En dat zijt Gij, o Hemelvader, Gebieder van 't gansch heêlal, Op wien wij dankend nederzien Die mildheid schenk, ja bovenal. Die ons zijn goedheid toonde, Ons steunend in ons trenrig lot; Met liefde ons steeds beloonde, Ja, dat deedt Gij, o God 1 Laat ons dan dankend prijzen, U zingen lof ter eêr U in ons danklied wijzen Uw goedheid, Opperheer. O, mochten alle menschen Niet wank'len op hun schreêa Maar blijven vol vertrouwen Op U, o God, alléén. Mijnheer de EedacteurJ Toen ik het ingezonden stukje over de kiezerslijsten van T. in uwe eourant van zondag j.1. las, schoot mij onwillekeurig te binnen, wat een oud-redacteur mij eens over dergelijke stukjes vertelde. „Er zijn altijd menschen' zeide hij „die nooit recht op eenig doel afgaan, maar steeds omweegjes maken, om in het oog te vallen, alsof ze zeggen willenziet mij eens eene moeite doeD, om de zaken in de ze wereld in orde te brengen en ziet die anderen, die ik daarom een standje maak, toch laksch zijn. Ze teekenen hunne stukjes altijd met een doorzichtig onderschrift en vangen dan des te gemakkelijker de zelf uitgelokte complimentjes op, die soms uit het schrijven mochten voortvloeien b.v. „dat heeftze eens goed gezeid, hoor stom, hè, die wettenmakers 1 wat een bestuurdéér denken ze niet eens aan knap gezeid, hoor enz. enz.' Als T. even ter plaatse geïnformeerd of geadviseerd had, zoo hij nu het een en ander wel beter weten, maardan had den de menschen Lem niet gezien Met dank voor de plaatsing, Mijnheer de Red., Uw getr. lezer N.N. Mr. de Red.! Beleefd vraag ik u eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Herhaalde malen is er gewezen op de baldadigheid der straatjeugd. Tot nog toe heelt dal echter niets geholpeD, want de jeugd gaat door met het ple gen van straatschenderij. Vooral des zon- i dags is het meer dan erg, men heeft ter nauwernood rust in zijn eigen huis. Mij dunkt, mijnheer de Redacteur, dat het hoog tijd is, dat de bevoegde over heid wat strenger op de politie gaat toezien. U dank zeggende voor de opname, noem ik mij, Uw dienaar, Schageo, Maart '97. Schagen, 31 Maart 1897. De Schager Rederij kerskamer voerde zondagavond j.1. ten tooneele „De Schoonvader, of de man van den blauwen brief.' De zaal van het locaal Céiès was tame lijk goed bezet en naar de bijvalsbetui gingen te oordeelen, vond het publiek be hagen in het opgevoerde. De kamer heeft verleden zondagavond over 't algemeen goed gespeeld en waar lijk aardige tafereeltjes werden er te zien gegeveü. Op vele oogenblikken was de toon goed, de gestes niet overdreven, en hing bet niet, zooals weieens het geval is geweest, alles als droog zand aan elkander. Men hondt ons ten goede, dat ons de op merking van het hart moet, dat men zijn persoon bij stil spel wat vrijer moet be wegen, vooral dient erop gelet te wor den, hoe men zich op verschillende oogen blikken dient te gedragen, b.v. wie mar cheert er, bij iemand op bezoek zijnde, daar in de kamer met een stok op en neer ook wachte men zich voor over drijving in alles en maak geen jacht op hel verwekken van bijvalsbetuigingen bij het publiek, wees natuurlijk en uw spel zal het best voldoen. 't Laatste stukje waren wij niet in staat bij te wonen, maar naar hetgeen er ons van werd medegedeeld isMen kan geen boer wijs maken, hoe een soldaat aan den kost komt, hij uitstek goed be vallen en heeft het menigen hartelijken lach ontlokt. Wij raden der Rederijkerskamer, met ernst hare taak te blijven behartigen en twijfelen dan niet, of zij zal hare plaats met eere vervullen. Verslag van de vergade ring van den ££A.A.A> der gemeente SCHAGEN, gehouden op dinsdag 30 Maart, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heer J. v. d. Maaien Nadat de Voorzitter, de heer S. Eer man, de vergadering heeft geopend, wor den door den Secretaris, den heer Jb. Denijs Jz., de notalen gelezen en vervolgens door den Raad goedgekeurd. Ingekomen waren le Missive Ged. Staten, meldende, dat de rijksvergoeding voor de kosten van het lager onderwijs over 1897, zal bedragen f 2300.—. 2e Procesverbaal kasverificatie, sluiten de in ontvangst f 72774.531/,, uitgaveD f 36128.82, dus moest in kas zijn en is bevonden f 36618.71 3e. Schrijven van den heer v. d. Wal, waarin den raad wordt keDnis gegeven, dat hij gaarne de leverantie der geneesmidde len op zich neemt, 4e. Melding van den heer Dr. Melchi- or, dat hij zijne benoeming als lid der schoolcommissie aanneemt. 5e. Brief van de Gymnastiek-vereeniging Lycurgus, met dank voor de haar toegesta ne bijdrage in zake de gewestelijke uit voering. 6e. Missive Maatschappij Gemeente Crediet, waarin den raad wordt medege deeld, dat als dividend zal worden uitge keerd f 62.— per duizend, hetgeen voor de gemeente een bedrag maakt van f201.50. 7e. Verslag schoolcommissie betreffende den toestand van ons Lager onderwijs, waarin de commissie hare groote tevreden heid betuigt over het onderwijs en de net heid en orde roemt. Het schnldig school verzuim aan de O. L. S. heeft l°/0 bedragen, hetgeen volgens de commissie minder is dan ooit te voren jammer evenwel noemt de commissie het, dat de diphtheritis vele kin deren onschuldig heeft doen verzuimen. Op school gingen 1 Januari 323 kinderen, 179 jongens en 144 meisjes, tegen 174 jongens en 143 meisjes, 317 kinderen vo rig jaar. Kosteloos onderwijs genoten 85 jongens en 78 meisies, tegen 100 joDgens en 76 meisjes vorig jaar. Aan het onderwijs in de fransche taal namen deel gemiddeld 22 jongens en 11 meisjes; duitsche taal 12 jongens en 2 meisjes en engelache taal 4 jongens, ter wijl aan het herhalingsondetwijs 10 jon gens en 5 meisjes deelnamen. De katholieke school bezat gemiddeld 98 leerlingen, waarvan 15 kosteloos on derwijs genoten; het schuldig schoolver zuim bedroeg daar 8®/?, hetgeen voorna melijk was tce te schrijven aan kindéren uit één gezin. Van het herhalingsonder- wijs werd aan die inrichting gebruik ge maakt door 14 jongens en 5 meisjes, ter wijl 7 leerlingen deelnamen aan het onder wijs in de fransche taal. De bewaarschool werd gemiddeld be zocht door 82 kinderen, waarvan onge veer de helft schoolgeld betaalde. De onderwijzeressen noemden zich zeer tevre den met de plaats gehad hebbende ver andering in het onderwijs, waardoor eene be tere aansluiting bjj het onderwys op de j openbare scjiool was verkregen. Onder dankbetuiging san de commis. sie voor haar uitgebracht rapport Vn kennisgeving aangenomen. 8e. Missive Ged. StateD, waarin een kleine redactiewijziging, betrekking jje^ bende op de suppl. begrooting. Wordt vervolgens benoemd een S{em bureau voor de a. s verkiezing van eeD lid voor de Tweede Kamer, op 20 ApjJ] Gekozen werden na herhaalde stemmic^ gen de heeren Tlaming en Stammes. Kohier Hondenbelasting werd vastge. steld tot een bedrag van f 272. Daar de rondvraag niets oplevert, gaaj de raad in comité ter behandeling Van het kohier op den Hootdelijken Omsla» dat na heropening wordt vastgesteld foj een bedrag van f 8191.48. Gister, dinsdagavond,^ de Departementale zangschool on. der leiding van den heer Ter linden hare jaarlijksche uitvoering. Dat wil voor de kleinen zooveel zeggen als een hoogst prettigen ayond te hebben en goed getracteerd te worden; nu aan chocolade en koek heeft het dan ook dit- maal niet ontbroken en de kleinen werden ruimschoots bedeeld. Het programma was samengesteld als volgt le atd. „Jan Stavast"; „Lentelied' en „Mislukte Vaart'. 2e atd. „Naar 't Wond'; „Alles wis- selt' en „Ódze bestemming'. le afd. „Meilied"; „Op de wandeling' en „Zoo dansen we'. 2a afd. „Opwekking tot zingen"; „Hei debloempje"; „Beleg van Ostende' en „Wilhelmus van NasBanwen". 't Was zooals de heer A. W. v.Kluijve in zijn sluitingswoord zeide, de zang van da kinde.'en heeft weer bewezen, dat zij een jaar, een jaar van studie achter den rug hebben. Wij hopen, en verwachten, dat de heer TerLindenmct denzelfden ernst en toewijding als tot dusverre de leerlingen zal leiden en vormeD, opdat bij de jongelui de lost voor den zang warm blijve en zij op later leeftijd deze Bchoone kunst zullen blijven beoefenen. De pauzen tnsschen de verschillende nummers werden aangevuld door een drietal bijdragen van den heer J. KosterGrog AmericainEen standje en Bij hel opruimen, en ook hier maken wij de woorden van den Voorzitter gaarne tot de onzeD, dat de heer Koster, nog jong zijnde, met ijverig zich op de declamatie toe te leggen, veel voor de toekomst belooft. Op hoogst verdienstelijke wijze heeft de heer Koster dit drietal pennevrnchten van v. Mauiik voorgedragen. Ten slotte nog ons compliment voor de accurate wijze, waarop de jongejuffrouw M. de Veer de verschillende zangnum mers begeleidde. Papieren Gaspijpen. Als men reeds kanonnen van papier maakt, waarom dan ook geen gaspijpen P Werkelijk worden die reeds in Engeland gebruikt. Op een cylinder worden vellen sterk gelijmd papier opgerold, totdat de vereisch- te wandsterkte bereikt isde middellijn van de pijp hangt natuurlijk af van den cylinder, die ertoe gebruikt wordt. Opdat de aldus gevormde pijp voor gas en water ondoordringbaar zal zijn, doopt men die in gesmolten asphalt, waardoor zij ook voor andere storende invloeden onvatbaar wordt. Op dezelfde wijze worden de potten gemaakt, die de pijpen aan elkaar verbinden. Dergelijke proefnemingen moeten vroeger reeds in Frankrijk gedaan zijn, maar zonder bevredigenden uitslag door de meerdere sterkte van het papier, dat er nu voor gebruikt wordt, belooft men zich van de nieuwe proefnemingen echter veel meer. Weereen station verbrand. Voor een paar weken heeft er een groote brand plaats gehad in het station van Buenos-Ayres. De brand werd veroorzaakt door eene gas-ontploffing. In enkele oogen blikken had de brand zulk eene uitbrei ding aangenomen, dat aan blussching niet kon worden gedacht, en de groote vlam» men bedreigden de naburige huizen- Ver scheidene brandweermannen zijn overleden als slachtofiers van hun plicht. De mate- rieele schade bedraagt minstens 820,000 piasters of bijna een millioen gulden. Gladstoneop een Twee- wieier. De bijna 87-jarige Gladstone heeft nog wielrijden geleerd. Be dagbladen maken een brief van hem publiek, waarin hij aan een vriend schrijft „I think I am able to congratulate myself thal I have fairly mastered the machine." (Ik geloof, dat ik mij zelf er mede mag geluk wenschen, dat ik vrijwel de machi ne meester ben geworden.) Welke Veieeniging van wielrijders be noemt dit mirakel van geestkracht en frisschen levensmoed het eerst tot eere lid Een vreesel ij k einde. Te Milwaukee, in de Vereenigde Sta ten, is op 54jarigen leeftijd Maggie Kennedy gestorven. Toen zij nog jong en mooi was, had deze Maggie een» de aan dacht der groote wereld tot zich getrok ken in Londen, Parijs en Berlijn vierde zij ontzaglijke triomfen als eerste school- rijderes. Haar schoonheid en hare kunst vaardigheid maakten haar beide beroemd* Nn was zij ond en arm en kwam op jurst dezen van het zieleleven. Het was een bont men- kwam. plotseling hare hand te grijpen en die Uaarbg regende net ontzettend, in één wonrH

Schager Courant | 1897 | | pagina 2